Jaap ten Oever's nieuu/e leven Grote misrekening van de Britse regering BLIK DOOR HET WERELD Oudste schedelvondst in ons land: „Neanderthalmens van de vlakte" Wat biedt de BEELDBUIS Y ZIF.KIKZKESCHE NIEUWSBODE Donderdag 17 februari 1972 Nr. 21033 Nu cle Britse mijnwerkersstaking de zesde week in is gegaan, komt aardig uit wat de regering bij het begin had berekend: het land zou het twee weken kunnen uithouden, mis schien vier als het weer een beetje meezat. Beide termijnen zijn ver overschreden zonder dat een oplos sing voor het konflikt is gevonden en menige maatregel is inmiddels genomen die weliswaar stroom be zuinigt, maar tevens industrieën en bedrijven lamlegt. De somberste ver wachting is dat snel een twintig mil joen mensen zonder werk zullen ko men en dit is niet veel minder dan een ramp. Niet alleen voor personen, maar voor het hele land dat immers met zijn export de kost - letterlijk - moet verdienen. De regering stelt zich op het stand punt dat de schuld voor die ramp dan op de rekening van de staket geschreven moet worden, maar dit is slechts ten dele juist. Een goed jaar geleden staakten postambtena ren, wat eveneens lastig was. De re gering berekende dat deze stakers het niet lang zouden kunnen uithou den en weigerde daarom toe te ge ven en deze opzet bleek juist. Dit maal was die zelfde taktiek gekozen, waarbij echter over het hoofd werd gezien dat de werkers in de genatio naliseerde mijnen van een ander slag zijn en niet zo snel via het ontbre ken van een loonzakje te bewegen zijn om dan maar akkoord te gaan met minder dan ze menen terecht te eisen. Waarbij dan komt dat in het eerste geval de publieke opinie niet erg voor de stakers was, maar dat thans in het algemeen ivel erkend wordt dat de mijnwerkers een bijzon der geval vormen. En dit laatste wenst de regering niet toe te geven. Taktische fout Ze heeft bij de bestrijding van de inflatie enige regels opgesteld voor maximale inkomensstijging en vreest dat bij het maken van één uitzonde ring van de hele regel geen spaan meer heel blijft en dat onverzette lijkheid de enig juiste houding is. Het instellen van een hof van ar bitrage dat al aan zijn werk begon nen is hoewel de mijnwerkers nog niet hebben beloofd zich onvoor waardelijk bij de uitspraak neer te leggen is niet anders dan een om weg, waarlangs de regering zonder gezichtsverlies meer dan het afge sproken percentage loonsverhoging kan toestaan. Maar het valt te vre- - zen dat premier Heath te lang heeft gewacht bij het kiezen van die om weg. Zelfs al zouden de mijnwer kers ogenblikkelijk weer aan de slag gaan, dan nog zal het een hele tijd duren voor de centrales weer op volle toeren kunnen draaien en alle ellende rekenen de Britten de Con servatieve regering aan. Die kan dan wel met enigszins gerechtvaardigde trots melden dat Engeland al zijn buitenlandse schulden, aangegaan in de beroerde ekonomische periode van voorgaande jaren, kan afwikke len dank zij het versoberingspro gramma maar dat spreekt de gewone burger niet zo erg aan als een werk loosheid van meer dan een miljoen mensen plus de ergernis en de ellen de van nu. De taktische fout die nu begaan is kan er goed toe bijdragen dat een volgend kabinet weer ivordt voorge zeten door de socialist Wilson, hoe weinig die ais oppositieleider eigen lijk overtuigt dat hij meer dan Heath geschikt is om de natie te leiden. Maar fouten van cle tegenstander zijn 2wak meer ivaard dan eigen deugden. Kunstenaars wijzen uitnodiging van prinselijk paar al' DEN HAAG, 16-2. Een aantal kun- stenaars. dat daarvoor is uitgenodigd zal niet deelnemen aan de diskussie over de functie van de kunst in de maatschappij, die op 13 en 14 april in het Paleis op de Dam in Amster dam wordt gehouden. Prinses Bea trix en prins Claus hadden hiervoor 32 personen uitgenodigd. Hoeveel kunstenaars voor de uit nodiging zullen bedanken is nog on bekend. Het zijn in elk geval de ze ven, die woensdagmorgen een brief hadden ondertekend, waarin het prinselijk paar wordt meegedeeld, dat zij aan de uitnodiging geen ge volg geven. Dit zijn: Bernard van Beurden, Konrad Boehmer, Lodewijk de Boer, Reinbert de Leeuw, Willem van Maanen, Annemarie Prins en Jacq Firmin Vogelaar. Meisje aangerand en mishandeld DEN BOSCH, 15-2. In de nacht van maandag op dinsdag is in haar woonplaats Den Bosch het 18-jarig meisje R. S. door een onbekende aangevallen. Haar keel werd dicht geknepen. Daar zij zich hevig ver zette, zag de aanrander geen kans, haar te overweldigen. Hij schopte haar meermalen tegen het hoofd. Het meisje dat van een carnavals viering bij een onbekende jongeman achterop een bromfiets naar huis ge gaan was, moest het laatste stuk te voet gaan, omdat het vervoermiddel weigerde en de jongeman bij de brommer was gebleven. Bij geweldplegingen raakte het meisje bewusteloos. Toen ze bij kwam, wist ze de aandacht van voorbijgangers te trekken, die ervoor zorgden dat ze naar een ziekenhuis werd gebracht. De politie is een onderzoek begon nen naar de identiteit van de dader, die aan handen en gezicht krabwon- den moet hebben. IiOOGEVEEN, 15-2. De menselijke schedel die in maart 1970 door bouw vakkers in Hogersmilde (Dr.) is gevonden bij de bouw van een woning, is de oudste schedel ooit in ons land gevonden. De schedel dateert uit de oude steentijd en is ongeveer 40 tot 45.000 jaar oud. Dit heeft de bekende amateur- archeoloog Tjerk Vermaning verklaard op een persconferentie in Smilde. Prof. dr. J.: Huizinga van het Pa- leobotanisch instituut van de univer siteit in Utrecht is tot de conclusie ^komen, dat het hier zou kunner gaan om een overgangstype tussen de Neanderthalmens en de huidige mens. Tjerk Vermaning heeft de schedel v an de oermens voorzien van de naam „Homo Neanderthalensis Campesterense": de Neanderthal mens van de vlakte. Kort na de vondst van de schedel trokken \clcn de ouderdom in twij- De sluitingsplechtigheden van de Olympische Winterspelen in Sappo ro. Hostesses vormen de Sayonara- groet, terwijl de Japanse gastland- vlag (midden), de Griekse vlag en de Amerikaanse vlag (vanwege de vol gende Olympische Spelen in Denver) worden gehesen. fel, onder andere werd gesteld dat het zou gaan om menselijke resten van circa 200 jaar oud, afkomstig vein een vergraven kerkhof in Smil de. Maar zowel de vorm van de sche del „er is geen mens ter wereld met een dergelijk achterhaofd" - aldus de heer Vermaning - als de omstandig heden leveren het bewijs dat men hier te maken heeft met de oudste mens in Nederland. De schedel is aangetroffen onder een mesolithische veenlaag (van 8000 a 9000 jaar voor Christus) in een zandlaag, daterend uit de ijstijd. Daat onder bevond zich weer een lcemlaag van ongeveer 200.000 jaar oud. De schedelwand heeft een dikte van 9 a 11 mm - het dubbele van dat van de huidige mens terwijl de herseninhoud 1350 kubieke centime ter bedraagt (nu 1500 tot 1800 cm:t). „Juliana Regina": serie nieuwe postzegels voltooid DEN HAAG, 16-2. De postzegels met het portret van koningin Juliana en profil, die de PTT sinds september 1953 in omloop heeft gebracht, zul len binnenkort tot het verleden be horen. De Nederlandse posterijen zullen dezer dagen een begin maken met de verspreiding van permanente postze gels met de beeldenaar „Juliana Re- gina", die evenals de vorige frankeer zegels zyn ontworpen door S. L. Ilartz (Haarlem). De eerste zegels van dit nieuwe type - de 25 cent (oranje) - kwam in 1969 uit, maar alleen in postzegel- beekjes. Daarna zijn in de lage waarden verschenen: 60 cent (staal grijs), 70 cent (groengeel), 75 cent (groen) en 80 cent (steenrood). Met de uitgifte van de 30 cent (bruinrood), 40 cent (karmijn) en 50 cent (paars) zal de omzetting van de oude koninginneserie in het nieuwe type zijn voltooid. In de guldcnsvvaarden van „Julia na Regina" zijn in 1969-71 uitgeko men: f 1,- (groen), f 1,25 (bordeuax- rood), f 1,50 olijfgeel), f 2,50 (groen blauw), f 5,- (grijs) en f 10,_ (blauw). Alle „Juliana Regina"-zegels zijn op fosforescerend papier in raster- diepdruk vervaardigd bij Joh. En schede en Zonen, Grafische inrich ting N.V. Haarlem. De lage waarden zijn ook in rol len van 500 of 1000 (30 cent stuks verkrijgbaar). Drughandelaren aangehouden UTRECHT, 16-2. Dankzij een tip heeft de Utrechtse politie dinsdag twee jonge drughandelaren aange houden, de 24-jarige Utrecher W. en diens stadgenoot S. in het huis waai de jongelui woonden trof de recher che onder meer 1,25 kilo hash aan, 209 doses L.S.D., wat opium en vier doses mescaline. Het is een behoorlij ke vangst, aldus de politie. Massale letanusinenting in Winterswijk WINTERSWIJK, 15-2. Winters- wijk heeft voor Nederland de pri meur van een massale tetanusinen- ting. Dinsdagavond was burgemeester M. Bushoff officieel de eerste die een prik ging halen. Officieel, want de belangstelling was zo groot, dat ge ruime tijd voor" het vastgestelde uur al met de inenting werd begonnen. De bevolking van Winterswijk telt ruirr. 26.000 inwoners. Hiervan ko men er 16.000 voor inenting in aan- merkig. Na Winterswijk komt Aalten aan de beurt en ook in Lichtenvoorde overweegt men tot inenting over te gaan. Het. initiatief tot deze massale vac cinatie is uitgegaan van een werk groep „Tetanusvaccinatie". Het plan bestond reeds lang, twee gevallen van tetanus kortgeleden, waarvan één met dodelijke afloop waren aan leiding het voornemen met spoed ten uitvoer te brengen. Tien jaar Nederlandse afdeling Wereldnatuurfonds AMSTERDAM, 15-2. Dc Neder- lands afdeling van het Wereldna tuurfonds heetf aan organisaties van werkgevers en werknemers, gemeen teraden en vele andere instellingen een brief geschreven met het verzoek om financiële steun aan het werk van deze internationale natuurbe schermingsorganisatie te geven. Deze financiële aktie moet de bekroning vormen vrn al de aktvitciten die rond het tien-jarig bestaan van de Nederlandse afdeling, worden geor- ganiseeid. Op 10 augustus, de datum waarop tien jaar geleden het We reldnatuurfonds (Nederland) is op gericht, zal het totaal bedrag aan prins Bern hard, president van het internatonale fonds, worden over handigd. De ingezamelde gelden zul len worden besteed aan natuurbc- schermingsprojckten in binnen, en buitenland waaronder het bedreigde natuurreservaat Goenoeng Leuscr in Noord Sumatra. VRIJDAG 18 FEBRUARI. NED. 1. Met een kinderprogramma begint de E.O. de vooravond. Daar na vertoont zij de film Paint Red over de bijbelvertaling voor India nen. Het laatste item van de E.O. is Tenslotte. Na het journaal gaat de NCRV op hel eerste net vérder. In de actualiteitenrubriek Hier en Nu o.m. het nieuws van het kabinetsberaad. Van cle serie „De Kleine Waarheid" komt de voorlaatste aflevering op het scherm. De oorlog duurt nog steeds voort. Tegen de achtergrond van de vraag of hij te vertrouwen is, voert Marleen met zich zelf de strijd of zij de gedropte parachutisten moet helpen of niet. Moeilijkheden doen zich voor rond de figuur van Abra ham Mossel. Vervolgens weer een optreden van het Farce Majeure team. De twee belangwekkende uit zendingen over euthanasie krijgen vanavond een vervolg. Het program ma is ditmaal voornamelijk samen gesteld uit reacties op de vorige af leveringen. NED. II. De VARA brengt voor het nieuws van acht uur twee pro gramma's: Hier is Lucy en Koning Klant, dat ditmaal aandacht schenkt aan reizen en reisbureaus. Lucille Ball ontvangt in haar show de ar tieste Carol Burnett. De kijker krijgt na het journaal een nieuwe afleve ring van Afdeling Fraude voorge schoteld. Inspecteur Gamble krijgt te maken met een eis tot schadever goeding, ingediend door iemand die bij een aanrijding gewond is geraakt. Jan Koopman presenteert vervolgens weer de quiz Tivee voor Twaalf. Het laatste programma van de VARA is de uitzending van Achter het Nieuws. De NOS komt daarna met de rubriek Uit de kunst, met nieuws over toneel, ballet en beeldende kunst. Met het laatste nieuws en Den Haag vandaag eindigt de uitzending op het tweede net. VRIJDAG 18 FEBRUARI. NED. I: 10.45 Schooltelevisie; 18.45 Fabeltjeskrant; 18.55 Journaal; 19.05 Zolder; 19.20 Paint me red; 19.50 Tenslotte20.00 Journaal20.21 Hiel en nu; 20.35 De Kleine Waarheid; 21.35 Farce majeure; 22.00 Een milde dood; 22.50 Journaal. NED. II: 18.45 Fabeltjeskrant18.55 Journaal19.05 Hier is Lucy; 19.30 Koning Klant; 20.00 Journaal; 20.21 Afdeling Fraude; 21.10 Twee voor twaalf; 21.50 Achter het nieuws; 22.30 Uit de kunst23.00 Journaal; 23.05 Den Haag vandaag. ZATERDAG 19 FEBRUARI. NED. I. De middag wordt verzorgd door cle KRO. Het begint met het spel Klassewerk, met als deelnemers leerlingen van scholen uit Roermond Waalwijk en Uithoorn. Daarna de „Rattenvanger van Hamln". Tussen het' middag- en avondprogramma graaft Teleac naar het verleden van de lage landen. Om zeven uur een aflevering van Daktari, Op de Dak- tari-ranch is een weesmeisje liefde rijk opgenomen die bang is weer naar het weeshuis te moeten en daarom wegloopt. Na het journaal van acht uur de zoveelste quiz van Berend Boudewijn. Hij wordt bijge staan door Fred van Doorn, Gied Jaspers en Hugo Heinen. De KRO besluit haar uitzendingen met een Brandpunt-uitzending en een epi loog van mgr. Bluyssen van Den Bosch. NED. II. 's Middags dank zij aldaar opgestelde camera's beelden vanuit het Bislet-stadion in Oslo waar van daag de 500 en 5000 meter worden verreden. Theo Koomen en Fred Racké zorgen voor het commentaar. Wat het avondprogramma betreft: Hans Roduin vertaalde John Morti mers The Doek Brief, een spel rond een sukkel van een advocaat die de Vrijdag 18 februari, 20.35 uur: De Kleine Waarheid. In de voorlaatste aflevering zou Marleen bijna f\et lachen verleren door cle vele zorgen. evenmin snuggere misdadiger Her- bert Vogel te verdedigen krijgt. De Nederlandse titel is Het geniaal pleidooi". Na de rechtszaal een over stapje naar - opnieuw - het Bislet- stadion waar vandaan een groot brok sport voor AVRO's Sportpanorama komt. Het AVRO-avondje begint met het tweede deel van het Russische Staatscircus. Tussen de acrobatische toeren en kunststxikjes in de Engelse rechtszaal zit een Columbo-afleve- ring geklemd. Columbo, nog zo ver kreukeld wat jas en geheugen be treft, laat zich ook nu niet om cle tuin leiden. ZATERDAG 19 FEBRUARI. NED. I: 10.00 Teleac; 16.00 Nieuws; 16.02 Klassewerk; 17.00 Kunt u me de weg naar Hamln vertellen; 17.30 Teleac; 18.45 Fabeltjeskrant; 18.55 Nieuws; 19.05 Daktari; 20.00 Jour naal; 20.20 Alg. Loterij Nederland; 20.25 De Berend Boudewijn kwis; 22.15 Brandpunt; 23.05 Epiloog; 23.10 Nieuws. NED. II: 15.00 Wereldkampioen schappen schaatsen heren; 18.45 Fa beltjeskrant; 18.55 Nieuws; 19.05 Russisch staatscircus; 20.00 Journaal; 20.20 Columbo; 21.35 Het geniaal plei dooi; 22.45 Sportpanorama; 23.35 Journaal. Vrouw hij eendjes voeren verdronken AMSTERDAM, 15-2. De 63-jarige Nina Fritz-Witteveen uit Amsterdam noord is dinsdagmiddag vlak bij haar woning tijdens het voeren van eendjes in hel Noordhollands kanaal door onbekende oorzaak te water ge raakt en verdronken. Een voorbijganger sprong in het kanaal en haalde de vrouw uit het water. Kunstmatige ademhaling en toediening van zuurstof mochten niet meer baten. HARDENBERG. De regering heeft aan de gemeente Hardenberg een be drag van 4.967.107 gulden toegekend uit het ontwikkelingsfonds voor het noorden des lands. Als enige indu- triekern in Noord-Overijssel komt Hardenberg hiervoor in aanmerking. Waddenzee bij het Wereldnatuurfonds AMSTERDAM, 16-2. De Nederlandse afdeling van het Wereld- Natuurfonds zal het hoofdkwartier van deze organisatie in Morges (Zwi.) vragen de Waddenzee op de lijst van te beschermen natuur gebieden te plaatsen. Deze stap, die op initiatief van de landelijke vereniging tot behoud van de Waddenzee is genomen, heeft tot doel de bescherming van dit Nederlandse kustgebied in de internationale sfeer te trekken, waardoor misschien maatregelen genomen kun nen worden tot bescherming van het landschap. Dit biedt tevens mogelijkheden om aan de Waddenzee een status te geven. Het pro bleem is dat de Waddenzee en de Waddeneilanden thans niet zelf standig kunnen worden beheerd. Voor een effectief natuurbeheer is een publiek rechtelijke organisatie voor natuurbehoud, die de su pervisie over het gebied heeft, noodzakelijke, aldus de vice-voor- zitter van de Nederlandse afdeling van het Wereld Na tuur Fonds, ir. M. G. Wagenaar Ilumelinck dinsdag in Amsterdam. 10 Er was spoedig één lichtpunt. Iemand van de reclassering bezocht hem en deelde hem mee, dat hij nooit de volle twintig maanden behoefde uit te zitten, als hij zich behoorlijk gedroeg en zijn lot aanvaardde. Dan ging er ongeveer een derde af. Na het vertrek van de sympathieke man ging hij vlug aan het rekenen: vier en twintig maanden min één-derde is zestien maanden. En nu zat hij ongeveer vier maanden sinds zijn ar restatie. dus dat zou een jaar bete kenen, acht maanden minder. Maar een jaar had ook driehonderd en vijf en zestig dagen en nachten. Nog een heel jaar je vrijheid kwijt Geleidelijk aan ging hij aan zijn kleurloos sleurleven wennen: half zeven opstaan, wassen, bed opmaken; kwart voor zeven ontbijt en om half acht naar de werkplaats of de tuin. Half elf koffie en om twaalf uur te rug naar de cel. Half één eten en om half twee weer aan het werk. Tot half zes. Daarna opnieuw terug naar je cel en om zes uur broodeten. Waarna je vrij was. voorzover je van vrij kon spreken. Je kon gaan lezen of een brief schrijven en als er re creatie was, met je medegevangenen dammen of schaken of sjoelen of naar de radio luisteren of gewoon een babbeltje maken. En een sigaret roken. Tot half tien. Dan terug naar je cel, bed opmaken, uitkleden en naar bed. want om tien uur gingen de lichten uit. Zo regen de dagen zich aaneen tot weken en de weken tot maanden. Met de vrije zaterdag en zondag. Met af en toe wat extra ontspanning, als er een of ander orkest kwam of een zangvereniging, en in de laatste maanden de twee uurtjes sport bui ten: korfballen of handballen. Of turnen. En je extraatjes van je zelf verdiende geld: wat lekkers op je brood, een reep chocolade voor de zondag. Tenslotte de laatste maand; je ex tra vrije uurtje 's avonds met je krant. Om je alvast een beetje voor te bereiden op je komende vrijheid. Nu hij er op terugkeek, leken al die maanden een nachtmerrie, waar uit hij eindelijk wakker was gewor den. Je kunt het je bijna niet voor stellen, wat het zou betekenen wel dra weer vrij man te zullen zijn. Nu was het zover. Onderhand ge noot hij al een kleine vier en twintig uur van zijn vrijheid. Nu wist hij weer, dat de wereld mooi was en groot en dat het de moeite waard waard was om er als vrij man in te leven. Ongebonden. Niemand, die hem meer ging vertellen, wat hij moest doen. Morgenochtend geen bel meer, die hem wakker maakte. Als hij wilde, kon hij uitslapen, net zo lang als hij wildeEn morgen, dan ging hijdan ging hij Langzaam zakte Jaap ten Oever weg in het niets. De wind deed het half geopende raam bewegen: piep, piep.... Maar de man in bed was eindelijk in een diepe slaap verzon ken. Hoofdstuk 4. Er is werk. Uren later werd hij wakker van de z.on, die in zijn gezicht scheen. Even knipperde hij met z'n ogen. Wat was dat voor onzin? Wat was er opeens aan de hand? Waarom scheen die be waarder hem met een zaklamp in zijn gezicht? In het holst van de nacht? Geërgerd kwam hij half overeind en keek plotseling verbaasd in het rond. Verroest hij was.hij lag DOOR GERRIT FRANSSEN Gelijk drong de werkelijkheid tot hem door, de prettige realiteit: ik ben weer vrij man en ik lig hier in mijn eigen bed in ons eigen huis. En naast me is de kamer van Pleunie! Hoe lang had hij geslapen? Hoe laat was het eigenlijk? Hij zocht naar zijn horloge op hel nachtkastje en ontdekte gelijk een klein briefje, dat naast zijn uurwerk lag. Nog een paar keer knipperend met zijn ogen pakte hij het en las: „Lieve Jaap Ik heb je maar laten slapen. Hier is de sleutel van mijn kamer. Thee en brood staan klaar. Op het dressoir ligt de sleutel van de badkamer. Denk er om, dat je alles goed afsluit, als je de deur uitgaat. Ik ben tegen half zes weer thuis, houd je er rekening mee? Tot vanavond. Pleun. Natuurlijk, die is al lang weg. Koe Iaat is het eigenlijk? Op zijn horloge kijkend, schrok hij: half elfdat moet toch niet gek ker worden. Mens. wat heb ik gesla pen vannacht. Kunst, in zo'n heer lijk bed! Nog even rekte hij zich uit. maar vrijwel onmiddellijk stond hij naast hel ledikant. In Pleunie's kamer stond de thee op een lichtje. Op de tafel stond een bordje met vier boterhammen en een paar eieren. Toe. maar. Ga je gang. meneer ten Oever, het staat er voor. Nu hij het eten zag. voelde hij trek. Eerst maar een kop thee in schenken, dat zal smaken. Die Pleun. dat ze hem rustig had laten pitten. Toch wel fijn. jongens, om weer vrij te zijn. (Wordt vervolgd).

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1972 | | pagina 7