mm Causerie van J. L. Braber over de Zeeuwse familie-namen Nieuw werk gezocht voor 600.000 boeren 607de Staatsloterij Bijna 200 ontslagen in de textielsector Bedrijfsleven vraagt handelspolitiek regeringsinitiatief voor arme landen Voorstel salarisverhoging van wethouders Nutteloze fabrieken V kunt niet ALLES wetenl Cursus Streekgeschiedenis ZIERIKZEE, 14-2. In het kader van de cursus Streekgeschiedenis, opgezet door verschillende vereni gingen, sprak de heer J. L. Braber, voorzitter van „Stad en Lande" over „De betekenis van de Zeeuwse fa milienamen". „Onder een echte Zeeuwse fami lienaam moeten we verstaan een naam die in Zeeland is ontstaan. Veel namen die al enkele eeuwen in onze provincie voorkomen blijken importnamen te zijn", aldus de heei' Braber. Zo komt de familie Berre- voets, een bekende Zierikzeese naam, uit Oosterhout. De Bruse naam Jumelet stamt uit Picardië (Frankrijk), De Feyter (Renesse) kwam uit Vlaanderen en Van Leer- sum (Zonnemaire uit Leersum. De naam De Nooyer betekent in het Frans noteboom en Rentier betekent rentenier, zodat beide families ook uit Frankrijk zullen stammen. Pan- nekoek, die in Brouwershaven voor kwam, schreef men vroeger als „Pancake" wat dus wijst op Engelse afkomst. Voorbeelden van andere import- namen zijn: Van Toledo (Spanje), Pankow (Polen), Ochtman, Volkeri, Wieboïs, Bienefelt (Duitsland). Tijdens de godsdiensttwisten in de 16e eeuw en vooral na de val van Antwerpen zochten veel Vlamingen hun toevlucht in Zeeland (Vlaming en Vlaander).; die uit Wallonië heet ten De Waal of Waling. Bouwvakker lieeft plezier in zijn werk DEN HAAG, 16-2. De bouwvakker vindt de status van zijn beroep erg laag, maar in het algemeen kan men zeggen dat h\j plezier in zijn werk heeft. Hij vindt het werken als bouwvakker niet saai. Dit is een van de uitkomsten van een motivatie-onderzoek, dat de rijksuniversiteit te Leiden op eigen initiatief heeft uitgevoerd onder de bouwvakkers van de IBB-Kovidor Groep N.V. te Leiden. Waarom wordt iemand bouwvak ker? De „motivatie" is als volgt sa men te vatten: „Je wordt bouwvak ker omdat je voor de opleiding die je hebt gehad redelijk kan verdienen, terwijl je niet binnen hoeft te zit ten en je een zekere vrijheid geniet tijdens het werk. Je maakt boven dien iets dat onder je handen groeit. Er zit ook afwisseling in het werk. Als je het verder een beetje treft met collega's en uitvoerder kun je de rest voor lief nemen". Vlaamse plaatsen Namen afgeleid van Vlaamse plaatsen zijn: Van Damme, Van Ast, v. d. Doel, Van Beveren en vele an dere. Ook Kouijzer (oorspronkelijk: smid) is een Vlaamse naam evenals namen eindigend op gem (Malde- gem), eel (Bruinzeel), aert (Blom- maert). Een familie Van Nieuwen- huizen stamt uit Gent. Uit Brabant komen zeker namen met een „s" er voor of erachter, bijv. Mulders en Smulders; uit Noord-Holland en de Alblasserwaard de namen van één lettergreep, terwijl namen eindigend op „ga" en „sma" uit Groningen ko men; namen die eindigen op „stra" uit Friesland en op ink uit Gelder land. Mensen die uit Brabant hier kwamen wonen werden soms de Brabander of Braber genoemd. Pre dikanten en academici verlatiniseer- den hun naam soms: een koster die predikant werd noemde zich, Coste- rus en dominee de Hond nam de naam Hondius of Canisius aan. Burgerlijke Stand Bij de burgerlijke stand, die de Fransen tijdens de bezettng van ons land hier invoerden werden alle ge boorten, huwelijken en sterfgevallen geregistreerd en 18 augustus 1811 werd het aannemen van een achter naam verplicht gesteld. In de zuidelijke provincies had toen vrijwel iedereen al een achter naam, iets wat in de andere provin cies echter niet altijd het geval was. Omstreeks 1600 was het bezit van een achternaam in de Zeeuwse ste den algemeen; op het platteland duurde het tot ongeveer 1700. DEN HAAG, 16-2. In de jaren tot 1976 zal men in de E.E.G. ongeveer 600.000 arbeidsplaatsen moeten scheppen voor boeren jonger dan 55 jaar. De helft, 300.000 arbeidsplaatsen, moet er komen in streken, die hoofdzakelijk landbouwgebied zijn en waar de industrie en de diensten sector slechts in geringe mate zijn ontwikkeld en weinig werkgelegen heid bieden. Dit blijkt uit een enquête over de omscholing van boeren en land- bouwarbeiders, die onder auspiciën van de Europese Commissie is ge houden. De landbouwsanering in de jaren 1972 tot 1976 zal ertoe leiden, dat van de huidige 10 miljoen werkers in de landbouw er in totaal twee miljoen moeten afvloeien. Een groot aantal van hen is 55 jaar of ouder. Advertentie Derde klasse 16 februari 1972 Prijzen van 25,- Prijzen van 50,- Prijzen van 50,- Prijzen van 50,- Prijzen van 50,- Prijzen van 100,- Prijzen van 200,- Prijzen van 400,- Prijzen van 1.000,- Prijzen van 2.000,- Een prijs van 5.000,- Een prijs van 5.000,- Een prijs van 5.000,- Een prijs van 5.000,- Een prijs van 5.000,- De prijs van 10.000,- De prijs van 25.000,- De prijs van 50.000,- De prijs van ƒ100.000,- zijn gevallen op nummers eindigende zijn gevallen op nummers eindigende zijn gevallen op nummers eindigende zijn gevallen op nummers eindigende zijn gevallen op nummers eindigende zijn gevallen op nummers eindigende zijn gevallen op nummers eindigende zijn gevallen op nummers eindigende zijn gevallen op nummers eindigende zijn gevallen op nummers eindigende is gevallen op het nummer: is gevallen op het nummer; is gevallen op het nummer: is gevallen op het nummer: is gevallen op het nummer: is gevallen op het nummer: is gevallen op het nummer: is gevallen op het nummer: is gevallen op het nummer: 5 93 23 31 29 72 849 803 870 5101 040673 000400 096390 008897 016185*) 005057 083884 086511 009053 op: op: op: op: op: op: op: op: op: op: Een extra prijs van 250.000 is gevallen in serie R op nummer: 088018 en een troostprijs van 4.000 op nummer: 088018 van elk van de andere series. Een extra prijs van 500.000 is gevallen in 9erie G op nummer: 094234 en een troostprijs van 5.000 op nummer: 094234 van elk van de andere series. LET WEL: Op het met een gemerkte nummer is ook een van de lagere prijzen gevallen. HENGELO. 11-2. De produktie b(j de Koninklijke Wccfgoetlerenfabriek C.T. Stork te Hengelo (onderdeel van de Koninklijke Textielfabrieken Ny- vcrdal-Ten Cate) zal In de komende maanden worden stilgelegd. Dlt be tekent ontslag voor bijna 200 perso neelsleden. Bij de KWF zijn momenteel onge veer 340 werknemers in dienst. Voor circa 150 personen hiervan bestaat de mogelijkheid van werkgelegenheid bij ccn ander bedrijf van het con cern Nijverdal-Ten Cate. Aan de overigen zal ontslag worden aange zegd. zo deelt Nijverdal-Ten Cate mee. Over deze zaak is reeds geruime tijd overleg gepleegd met de onder nemingsraad van KWF en met de vakbonden. Over een afvloeiingsre geling is overeenstemming bereikt. In de Middeleeuwen noemde men de mensen vaak naar hun beroep (Jan de Ketelaer) en naar hun veder Jan van Piet is Jan Pieterszoon of Jan Pietersen. Namen afgeleid van oude beroepen zijn: de Schout, Koopman of Kooman,. Den Bleyker, Kannegieter, Beenhakker en Vlees houwer. Slager moet wel afgeleid zijn van blik- of koperslager, mis schien van touwslager. Kcrknamcn Namen die iets met de kerk en zijn dienaren te maken hadden zijn: Pas toor, Pape, Papeveld, De Priester, De Munnik, Frater, Buscop (Bisschop), ook Verkerk (ver betekent altijd: van der) en Van Klooster, Klooster boer, en Van de Ketterij. Veel na men zijn ook afgeleid van voornamen of afkortingen daarvan. Bij vele is dit niet te herkennen omdat de naam is verminkt of helemaal niet meer voorkomt. Voorbeelden hiervan zijn: Willem, afgekort, Lem (verlatini- seerd) in het Frans Guillaume: ver nederlandst: Gil jam, gaf de volgende achternamen: Willemse, Lems, Lem- nius, Lemsom, Giljam, Giliams, Gili- jamse.. Hugo werd Hugo's zoon of Huissoon, Huisse en Huse. Elke streek had zijn eigen typische voor namen. Op Tholen kent men nog veel oud-testamentische voornamen zoals Abel, Abraham, Izak, Jacob, Simeon, Benjamin, en als meisjes namen: Rachel, Abigael, Isabella en Debora. Ook profeten werden ver noemd: Jesaias Jeremias, Nehemia, Ezechiël. Van deze namen zijn vanzelf ook weer veel achternamen afgeleid. Van de evangelist Lucas komen de ach ternamen: Luykx, Luyken, Lukaart en Lukus. De naam Jezus mocht in Nederland niet worden gebruikt, maar in Portugal komt deze veel voor. Christendom Aan de komst van het Christen- dom danken we de naam Christiaan of Korstiaan met de achternamen Christiaanse en Korstanje. Van zelf kregen de Heiligen veel aandacht. Een bijzondere heiligen naam is St. Wilgefortis aan wie de kerk van Wemeldinge was gewijd en waaraan de naam Foort en de ach ternaam Foortse is ontleend. St. Nicolaas vinden we in de ach ternamen Klaasse, Cool, Koole en Coolman. Een aantal patronimica zijn afgeleid van verdwenen Zeeuw se voornamen bijv. Walraven, Hille- brand, Fokker (voornaam Fokke), Hage, Remeyn(se), Sebrecht (zeeuws, Cheeuw, De Zeeuw), Zoete, (vr. Zoetje, achternaam Zoeter en Zoete- man) Engel (achternaam Engels man), Telle, Rib (achternaam Rib- bens). Deze laatste echter zijn uit Brabant afkomstig. Typische dubbe le voornamen zijn Kophuyge (Jacob en Hugo) en Koppejan. In Hansweert kwam Willem Otte op 17 februari 1956 een zoon aange ven, die hij de voornaam Boelhou wer wilde geven. De ambtenaar zei: „dit is geen gangbare naam". Het is een samenstelling uit de namen Boelganin en Eisenhouwer. De vader kon echter bewijzen dat deze naam reeds eeuwen bestaat. Politie doet inval op Campus Hogeschool ENSCHEDE, 16-2. Een tiental po- litieagenten heeft woensdag bijge staan door een Hash-hond, een inval gedaan op de Campus van de Tech nische Hogeschool Twente. Acht stu denten zijn aangehouden op verden king van diefstal en het in bezit heb ben van verdovende middelen. Drie van hen werden later vrijgelaten. De politie had tot de aktie beslo ten omdat zij vermoedde dat de da ders van een serie diefstallen, die de laatste tijd in Enschede is gepleegd, op de Campus van de hogeschool te vinden zouden zijn. Overval op Rotterdamse juwelier ROTTERDAM, 15-2, De Rotter- damse recherche is op zoek naar twee mannen, die dinsdagavond een Rotterdamse juwelier in zijn winkel aan de Schoonenbergerweg in de Maasstad met een op een vuurwapen lijkend voorwerp hebben neergesla gen. De politie vond de zwaar aan het hoofd gewonde juwelier in zijn winkel. Bij de kluis stond een postzak, die gedeeltelijk was gevuld met sieraden en horloges. De politie neemt voor lopig aan dat de overvallers hebben geprobeerd de zak mee te nemen, maar daarin door onbekende om standigheden niet zijn geslaagd. Kleuter verongelukt DELDEN, 16-2. De 4-jarige Jolan- da Jannink uit Ambt Delden is bij een verkeersongeluk, woensdagmid dag in haar woonplaats, om het le ven gekomen. Na uit ccn auto te zijn gestapt, stak zij plotseling de weg over en werd aangereden door een passerende autobus. W.-Duitse straaljager verongelukt bij schietterrein Terschelling DEN HAAG. 16-2. Woensdagmid dag omstreeks kwart voor vier is een „Starfighter" van de Bondsrepubliek Duitsland tijdens schietoefeningen bij Terschelling tegen een zg. stuifdijk gevlogen en verongelukt. Over het lot van de vlieger is nog niets bekend, waarschijnlijk is hij om het leven gekomen. DEN HAAG, 16-2. Het Nederlandse bedrijfsleven heeft de regering ge vraagd een initiatief te nemen om in het kader van het G.A.T.T. te on derzoeken in hoeverre aan het op heffen van niet-tarifaire belemme ringen, waarvan de ontwikkelings landen hinder ondervinden, prioriteit kan worden gegeven. Dubbele moord in Luik BRUSSEL, 15-2. „Schenk nog vlug de glazen even vol, want de politie komt er al aan", zei dinsdagochtend vroeg de 41-jarige voormalige nacht clubportier Charles S. in een Luiks café. De herbergier voldeed aan zijn verzoek, S. dronk zijn glas leeg, be taalde en liet zich daarna rustig ar resteren voor een dubbele moord die hij enkele minuten tevoren had be dreven. Rond twee uur in de ochtend kxeeg S. in het Luikse „Café de la Poftale" ruzie met de broers Hubert (46) en Joseph (43) Rood, de eigenaars van het café. Hij trok een pistool en joeg ieder van de broers twee kogels door het hoofd. Kinderen vermoord in Engels ziekenhuis BLACKPOOL, 17-2. Een man heeft in de nacht van woensdag op don derdag in het Victor ia-ziekenhuis in de Engelse stad Blackpool drie kin deren doodgestoken. Hij bracht een vierde kind en twee zusters ernstige verwondingen toe en sloeg vervol gens op de vlucht. Een grote politie macht maakt met speurhonden jacht op de moordenaar. Zwaar karwei voor president Nixon WASHINGTON, 16-2. Over een paar dagen komt president Nixon in Peking aan voor een ontmoeting die men met recht historisch mag noe men, gemeenplaats of niet. Het wordt een zwaar karwei voor de Amerikaanse president en het blijft een open vraag of de grote kloof tus sen het communistische China en het kapitalistische Amerika enigszins kan worden versmald. Zijn bezoek van een week aan China, beginnend op 21 februari, is het eerste dat ooit door een Amerikaans staatshoofd is afgelegd. Het wordt een uiterste be proeving van zijn bekwaamheid de zo lange tijd onderkoelde Chinees- Amerikaanse betrekkingen te ont dooien zonder de Russen of Washing- tons bondgenoten in de pacific tegen zich in te nemen. Zeeuwse chauffeur in de Vogezen verongelukt NEUFCHATEAU, 16-2. De 37-ia- rige vrachtwagenchauffeur Joh. van Cadsand uit Terneuzen, die bij een Belgische transportmaatschappij in dienst is. is in Bazoilles (Vogezen) verongelukt. Zijn vrachtauto vloog uit de bocht toen hij een brug wilde passeren. De lading van de vrachtwagen, die bij het ongeluk over de borstwering van de brug kwam te hangen, dreigt dc Maas te vergiftigen. De tanks van dc wagen zijn gevuld met giftige chemicaliën, die bij de fabricage van plastic worden gebruikt. Een tank werd bij de botsing opengescheurd en de inhoud daarvan is in dc Maas gelopen. Het heeft zich voorts bereid ver klaard, tezamen met de Nederlandse overheid, na te gaan of uitbreiding kan worden gegeven aan het E.E.G.- stelsel van tariefpreferenties voor de ontwikkelingslanden. Dit verzoek en deze bereidsverkla- ring zijn vervat in een nota, die de in het centraal orgaan voor de eco nomische betrekkingen met het bui tenland samenwerkende organisaties van industrie, handel, landbouw, bankwezen en verkeer, woensdag aan de regering hebben gezonden. Deze nota dient ter voorbereiding van de binnenkort te Santiago di Chili te houden derde V.N. wereld handelsconferentie (Unctad) en is een eerste commentaar van het Ne derlandse bedrijfsleven op de voor naamste wensen van de ontwikke lingslanden op het terrein van han del en ontwikkeling. Stroom in Engeland verder gerantsoeneerd LONDEN, 16-2. De Britse elektri citeitsbedrijven zijn er woensdag in verband met het tekort aan steenkool toe over gegaan het stroomverbruik nog verder te rantsoeneren. Voor ongeveer een derde deel van het land heeft men de capaciteit met 15 procent moeten verminderen. Dinsdag gold nog een verlaging van 10 procent. Dit betekent dat in ver scheidene delen van Londen en in andere grote steden met ingang van woensdag de stroom gedurende ne gen uur per dag afgesloten zal zijn. In de hoofdstad wordt vooral de krantenwijk Fleet Street getroffen. Twee grote Londense avondbladen hebben al aangekondigd dat sommige edities later of helemaal niet zullen verschijnen. Nieuw kabinet na staatsgreep in Ecuador QUITO, 17-2. De nieuwe militaire machthebbers in Ecuador hebben woensdag zeven van de tien minis ters in een nieuw kabinet benoemd. Het zyn 5 officieren, een gepensio neerde generaal en een burger. Geen van de zeven heeft een sterke poli tieke binding. De overige drie ministers, onder wie die van buitenlande zaken, wor den donderdag aangewezen. De nieuwe president, generaal Guillermo Rodriguez Lara, heeft aan de pers meegedeeld dat het nieuwe bewind nationalistisch is, zonder be paalde ideologische richting. Arres tatiebevelen waren er niet uitge vaardigd. De aanvraag van zijn voor ganger voor een Amerikaanse lening van 50 miljoen dir. wordt gehand haafd. In de diplomatieke betrekkin gen met de socialistische landen komt geen wijziging. Vliegtuigbotsing bij Engelse oostkust ALDEBURGH, 17-2 Twee ..Light- ning"-vlictuigcn van de R.A.F. zijn. woensdagavond in de lucht met el kaar in botsing gekomen cn 40 mijl van de Engelse oostkust in zee ge stort. De piloot van het ene vlieg tuig is levend opgepikt door dc vis sersboot Wiljo uit Scheveningcn, die hem later overdroeg aan dc redding boot van Harwich. Dc andere vlie ger wordt vermist. Schepen zijn op zoek naar hem. DEN IIAAG, 16-2. Op het bureau van minister Gccrtscma ligt ccn voorstel om dc salarissen van wet houders in gemeenten met minder dan 60.000 inwoners belangrijk tc verhogen. Het is afkomstig van oen inter provinciale adviescommissie. Minis ter Geertsema zal pas ccn beslissing nemen na ontvangst van een rapport van de Vereniging van Nederlandse Gemeenten over dc rechtspositie van wethouders. Dc wethouderswedden zijn gekop peld aan die van de burgemeesters. In kleine gemeenten met minder dan duizend inwoners krijgen wethou ders tien procent van het burge meesters-salaris. Dit percentage loopt op tot 55 procent in gemeenten met 60.000 en meer inwoners. Uit gangspunt hierbij is dat eerst in de ze gemeenten de wethouders een volle dagtaak hebben. AMSTERDAM. - Een internationale jury, bestaande uit 44 prominente autojournalisten uit 12 verschillende landen, maken de uitslag bekend van de verkiezing: „De auto van het jaar 1971". President-directeur dr. Gio vanni Agnelli (92) van Fiat uit Tu rijn, ontving de Autovisie-trofee uit handen van Fred van der Vlugt, voor de winnende auto, de Fiat 127. DEN HAAG, 16-2. Voor acht mil jard gulden aan chemische fabrieken cn fabrieksinstallatics, waarvoor geen emplooi is, staat te roesten op de industrieterreinen in geheel West- Europa. De schepping van deze on gebruikte en voorlopig althans on bruikbare industriële capaciteit is het resultaat van het wilde optimis me, waarmee men in de chemische industrie zo'n vier a vyf jaar gele den opdracht tot de bouw van mil jarden vergende nieuwe fabrieksin- stallaties gaf. Alleen al een vijfde van alle fa- briekscapaciteit voor de vervaardi ging van de belangrijke plastic grondstof PVC, een capaciteit van ongeveer 800.000 ton per jaar, ligt ongebruikt in West-Europa. Hierin alleen al is ruim anderhalf miljard gulden geïnvesteerd. Geen enkele cent wordt verdiend op deze kolos sale investeringen. Zware „loe's" voor China KASSEL, 16-2. De grootste twee diesellocomotieven ter wereld zijn woensdag uit Kassei vertrokken naar de Chinese volksrepubliek. Peking heeft bij de Henschel-fa briek dertig stuks besteld van deze 23 meter lange en 138 ton zware lo comotieven van 500 p.k., die een snel heid van 120 km. per uur kunnen be reiken. Zij zijn speciaal gebouwd voor de klimatologische omstandig heden in de volksrepubliek. Buitenlandse arbeiders in Nederland DEN HAAG, 16-2. Vorig jaar heb ben zich in ons land 20.700 Portuge se, Spaanse, Italiaanse, Zuidslavi- sche, Griekse, Turkse en Marokkaan se arbeiders gevestigd. In 1970 waren dat er 25.200. Er vertrokken 8300 buitenlandse arbeiders, tegen 6.400 in 1970. Dit heeft het Centraal Bu reau voor de Statistiek meegedeeld. VOOR DE VROUW OM VELVORMING OP PUDDING OF VLA TE VOORKOMEN, strooit u er dadelijk suiker op als u pud ding in de schaal of glazen heeft gegoten. PREFEREERT U HARDE, MAAR GEEN BLAUWE EIEREN? Kook de eieren vier minuten en laat ze dan nog een poosje in het hete water staan. DE SMAAK VAN OUDE AARDAP PELEN VERBETERT, wanneer u een beetje azijn in het kookwater doet. VOELT U. TERWIJL U IN UW WASMACHINE WAST. een tinte ling in uw vingers, staak het was sen dan, want de oorzaak is vrij zeker een defekt aan de isolatit van de machine en dat kan gevaar lijk worden of zijn. Trek de Stek ker uif 't stopkontakl met DROGE hand of doek. SPIEGELS MOET U NIET OPHAN GEN daar, waar deze zijn bloot gesteld aan zonnestralen. Het kwikzilver kan de stralen niet ver-, dragen, tvaardoor het glas vlekke rig wordt. VOEG EENS EEN MESPUNTJE CACAO toe aan uw koffie, u krijgt er een pittige en aparte smaak door. ERG SMERIGE HANDEN kunt u schoonmaken met een mengsel van koffiedik en znchte zeep. Daarna behandelt u ze nog eens met de binnenkant van een citroenschil. EEN BIJNA ONZICHTBARE GLAS- LIJM maakt u door aluin te laten smelten op een ijzeren lepel

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1972 | | pagina 4