zif.rikzeesciie nieuwsbode Er komt (toch) restaurant in natuurgebied! hij de Strandweg STREEKNIEUWS Nieuwe „Jantje" Zierikzeese brandweer Geen bomen meer in Bruse Noordstraat Donderdag 17 februari 1972 Nr. 21033 Gemeen ternail Westerscliomren W1CSTE1* SCHOUWEN, 15-2. In een langdurige vergadering, waarbij de heei J. v. d. Berge ontbrak, is het bestemmingsplan Zeebad Nieuw - Haamstede vastgesteld inet uitzon dering van het duingebied ten wes ten en zuiden van de vuurtoren. Dit deel werd door het college losgekop peld van het grote plan en zal nader bekeken worden. Tegen dit laatste plan waren 12 bezwaarschriften in gediend. doch tegen het duingebied (beschermd natuurgebied) meer dan 3D. Volgens het college reden te over om dat gebied nog eens nader te be kijken. Langs de Strandweg is naast het geplande parkeerterrein bij het vuurtorenpad een horeca-bestem- ming ingetekend en hiertegen had mr. G. E. K. A. Roskott bezwaar in gediend evenals Staatsbosbeheer en 23 andere omwonenden. Het wordt als een ongewenste inbreuk op het natuurgebied beschouwd, waardoor het college de horecabestemming te rug bracht naar een restaurant van slechts 4 meter hoogte inplaats van 7 meter bij een hotelbouw. De heer Hendrikse /.ei al jaren ge waarschuwd te hebben tegen de ont wikkeling in dat natuurgebied en „ik heb gevraagd om dan toch dc andere zijde te sparen". Om nu weer 10.000 m- natuurgebied op te offeren voor een hotel gaat onze fraktio te ver. In het overige gebied is de ho- recabestemming ruim voldoende omdat zowel de Torenhoeve als de Schouwse Boer en hotel Vliegveld nog uit kunnen breiden. Neen, dan liever een 1000 m- voor een tent a la Rotonde te Westenschouwen". Mevr. Friderichs-Landegent meen de dat het karakter van het horeca- terrrein geheel anders is dan de rest van het natuurgebied. Inplaats van duingebied heeft het meer een wei land allure. Voor een kleine tent meende de heer Krijnse Locker bestaat geen behoefte omdat er genoeg zijn, doch een goed hotel of restaurant is daar onmisbaar De heer Tieleman: „Naast een parkeerterrein moet een inrichting zijn waar wat genuttigd kan wor den en dan zie ik liever, een hotel- akkomodatie terwille van de rust". Niet eenvoudig De voorzitter, burgemeester, H. P. Everwijn vond het niet eenvoudig. In tweede instantie was de heer Krijnse Locker van mening dat een restaurant-bestemming zou ontaar den in een cafetaria, doch de heer Kloosterman wilde geen selectie ma ken in het toerisme doch eveneens voor de rust een hotel-restaurant aanbevelen De heer Lustig „het bouwsel moet aan het doel beantwoorden waar voor het gebouwd is. De voorzitter zei ter aanvulling dat de planologen ook niet gelukkig zijn met hier een hotel te zien verrijzen. De heer Lus tig: „zie je wel, de deskundigen zeg gen het ook al!" Waarop de heer Kloosterman: „in vorige vergaderin gen was u het niet met de planolo gen eens en nu weer wel". De heer Lustig: „heb ik nooit gezegd.". De P.v.d.A. fractie ging hierna voor be raad even in afzondering. Na heropening der vergadering zei de heer Hendrikse akkoord te willen gaan met een kleine demontabele tent, terwijl de heer Kloosterman een horeca-bestemming voorstond zonder beperking. Beide heren maakten daar een voorstel van. Na stemming werd het voorstel Hen drikse tent) met 3-7 verworpen (voor P.v.d.A.). Voorstel Klooster man (hotel-restaurant) verworpen met 3-7 (voor V.V.D.). Voorstel b. en w. (restaurant) werd met 7-3 stem men aangenomen (tegen de P.v.d.A.) Geen tweede woning Een bezwaarschrift van de heer G. J. de Wolf te Burgh werd ongegrond verklaard. Deze heer wilde een twee de woning op het voorterrein van zijn perceel grond aan de Strand weg. Dit is een lang perceel en de eerste woning staat ver naar achte ren. De heer Tieleman pleitte voor deze tweede woning omdat volgens hem bij de bouw van de eerste wo ning is uitgegaan van de slootlijn die daar voor loopt en niet van de weg. De andere raadsleden mevr. Fride richs-Landegent en de heren Hen drikse en Lustig meenden hier één rechte lijn te moeten trekken en geen dubbele bebouwing toe te staan om dat anders het hek van de dam is. Toch vond de heer Tieleman het vol komen juist dat de heer De Wolf dit verzoek had ingediend. Een ander bezwaarschrift was niet alleen van mr. Roskott, doch ook van Staatsbosbeheer, de Watermij Zee land en prof. dr. J. H. Oort. De pro testen gofden de aanleg van drie Een romantisch plaatje uit het Oos- terland van de .dertiger-jaren": win terprovisie voor het vee arriveert per boerenwagen. parkeerterreinen 1 angs de Strand weg noordwestzijde. Prol'. Oort krijgt een dergelijk terrein vlak voor zijn woning. De heer Tieleman vond dat één parkeerterrein bij de vuur toren en twee bij het Middepad vol doende zijn, zodat dan het terrein bij het Verklikkerpad kan vervallen. Mevr. Friderichs-Landegent was het daai wel mee eens doch wilde de mogelijkheid voor het Verklikkerter rein wel op papier houden. De heer Hendrikse merkte op dat juist het zeer brede Verklikkerstrand steeds meei mensen zal aantrekken waar door het parkeerterrein hier zeker moet komen. De voorzitter ant woordde dat of de een ol' de ander een parkeerterrein voor zijn woning krijgt. Doch er wordt nog gedokterd aan een nieuwe ontsluiting voor hel strand daar en mogelijk zou een par keerterrein hier kunnen komen te vervallen. Door de voorzitter is nog getracht in Middelburg' om de par keerterreinen in duinpannen te krij gen, zoals in Noord-Holland cv. waardoor de auto's aan het gezicht worden onttrokken, doch hier wilden de planologen niets van weten. Do aldus geplande parkeerterrei nen. één bjj de vuurtoren, één bij het Middenpad en één bij het Ver klikkerpad blijven "dan ook gehand haafd. xU dit plan woidt een nieuwe ver binding Kloosterweg-Badweg aan gelegd. Ce Kloosterweg gaat in een knge bocht in de Badweg over, waardoor het verkeer al van -zelf de neiging krijgt om naar de parkeer terreinen aan de Strandweg door tc rijden. Was dit niet gebeurd dan be stond de mogelijkheid dat het druk ke verkeer op de smalle Torenweg terecht zou komen. Het kleine stuk je Kloosterweg vanaf het vliegveld komt dan haaks met een druppel systeem op de lange bocht geprojec teerd. Een door te laat inzenden, niet ontvankelijk verklaard bezwaar schrift van prof. dr. A. A. de Jong te Rotterdam werd nog even aange roerd door de heer Tieleman. Hier waren het bezwaren tegen de uit- breiding horepa-bestemming Schouwse Boer, waardoor karakter- verlies van het bestaande hotel zou ontstaan. Ook ir. V. G. H. Kersten te Haamstede had hier te laat tegen geageerd. Mevr. Friderichs-Landegent vroeg naar een mogelijkheid om auto's te weren die regelmatig van het voet pad naar het strand ten westen van de vuurtoren gebruik maken. De voorzitter zal zich in verbin ding met de Domeinen stellen om bij het begin van het Dcmeingebied een hek te kunnen plaatsen. Hiermede was dit bestemmingsplan rondge- pra at. Het bestemmingsplan Hogevveg- Westenschouwen komt mogelijk in mei ter vaststelling. Klocsterweg-J. J. Boeijesweg Over het plan, gebied tussen Kloosterweg en J. J. Boeijesweg was de heer Tieleman minder enthousi ast en meende dat het college daar in zeven jaar niets meer aan gedaan had. Er „ontstond" zo maar een weg, de Westerenbanweg en tegen deze gang van zaken had de heer Tiele man ernstig bezwaar. De voorzitter wees dit bezwaar af en merkte op dat het voor het college onmogelijk is om binnen twee jaar elke m- grond in een bestemmingsplan te brengen. Andere gebieden hebben prioriteit. De heer Lustig merkte op, nadat de voorzitter de heer Tieleman had ge antwoord, dat de grondeigenaren maar eens met een eigen plan te moeten komen, voorzichtig te zijn. „Ik denk nog altijd aan Buitenstee en al is het plan van prof. Bakema bijvoorbeeld, en we moeten op blij ven passen. Is hun visie ook onze vi sie?" De heer Kloosterman meende dat het toch niet zoveel tijd kost voor die gronden een visie te ontwikke len. ..Er worden door de grondeige- ren grote verliezen geleden en ik vind dat sneu". „Het is moeilijk te zeggen hoeveel tijd het kost om een dergelijk plan voor te bereiden. Met praatprenten, inventarisatie, vraagt het zeeën van tijd. We houden nu al drie maal per week b. en w..'" ant woordde de voorzitter. Een voorbe- reidingsbesluit voor het gebied Ho- geweg-W estenschouwen en gebied tussen Kloosterweg en J. J. Boeijes weg werd aanvaard met de medede ling van de heer Tieleman dat hij de laatste maal daaraan zijn stem geeft. Afscheid Aan het slot dei- vergadering werd afscheid genomen van mevr. Peters- Lok. In hartelijke bewoordingen roemde de voorzitter haar kwalitei ten in de raad die zij slechts kort, vanaf sept. 1970 tot nu, kon ontplooi en. Mevr. Peters kreeg bloemen, ter wijl de legpenning haar nagezonden wordt naar haar nieuwe woonplaats op Texel. De raadsleden Dalebout, Kloosterman en Lustig staken in kleine toespraakjes hun waardering niet onder stoelen en banken en wensten haar het allerbeste toe. Me vrouw Peters dankte voor de haar toegesproken wensen en bedankjes en meende hier prettig ge\Verkt en gewoond te hebben in een land waar het leven goed is. Mevr. Peters-Lok wordt opgevolgd door de heer J. v. Sluijters (P.v.d.A.) (Noordwelle), wiens geloofsbrieven woensdagavond werden onderzocht. NUTSSPAARBANK Uw ideale «ezinsbank U bent welkom bij uw Nutsspaarbank SPAARBUSJES in bruikleen ZIERIKZEE.' Havenpark 16, dagelijks van 9.00-16.00 uur; Malta: De Cranestraqt, woens dag 15.30-16.30 uur; West: Zijpestraat, dinsdag 9.00- 10.30 uur. Uilslag aanbesteding De directie Zeeland van Rijkswa terstaat in Middelburg heeft woens dagmorgen aanbesteed: het voltooien van de eerste fase van Rijksweg 57, met bijkomende werken op Schou- wen-Buiveland tussen kilometer 0.250 en km 4.050 in de gemeenten Middenschouwen en Westerschou- wen. Van de twintig inschrijvers was de laagste de N.V. E. Blok in Rotter dam met i 1.212.000 (incl. BTW). De hoogste inschrijving nl f 1.690.000. kwam van de N.V. Leenhouts Aan nemingsbedrijf in Sluis. ZIERIKZEE Anti-Angola „koffiekraam" Op de donderdagmarkt van heden is op het Havenplein een markt kraam ingericht en bemand door Praatje over behang voor Bruse Herv. Vrouwen-Ver. BRUINISSE, 16-2. Voor de leden van de Hervormde Vrouwenvereni ging te Bruinisse hield de heer J. C. Andela uit Tilburg, een causerie over behangen en behangselpapier. De presidente mevr. M. H. de Ko- ning-Jumelet kon in haar openings woord, niet alleen een groot aantal leden van haar eigen vereniging, maar ook nog een aantal van de be langstellenden ter plaatse welkom heten. De heer Andela, vertegenwoordi ger van de firma Rath en Doodeheef- ver, vertoonde een serie dia's, waar bij hij een toelichting gaf. De keuze van een goed behang kan niet zo maar in het wilde weg wor den gedaan. Zo zal men rekening moeten hou den met de ligging van een bepaalde kamer, een kamer op het noorden vraagt een ander behang dan een ka mer op het zuiden gelegen. En wie dacht er vroeger aan, de badkamer te behangen? Toch wordt dat tegen woordig gedaan. Het kant en klare behang dat al leen door natmaken, op de muur wordt geplakt is een geliefd mate riaal. Over woninginrichting en het daarbij passende behang wist de heer Andela leuke bijzonderheden te ver tellen en te laten zien, zodat het voor de dames een leerzame avond werd. Het dankwoord van mevrouw De Koning-Jumelet aan het slot ont lokte een krachtig applaus bij de aanwezigen. plaatselijke werkers van het zg. „An- gola"-comité, waar met behulp van platen en affiches de aandacht op dit probleem wordt gevestigd en kof fie - natuurlijk niet uit Angola - te koop wordt aangeboden. Ontspanningsavond U.V.V. voor de bejaarden Op woensdag 23 februari a.s. orga niseert de U.V.V. een ontspannings avond voor de Zierikzeese bejaarden in het Herv. Verenigingsgebouw, aanvang half acht. Deze avond zal o.a. een toneelstuk ten tonele wor den gevoerd door de afdeling Duive- land van Openbaar Onderwijs. Fok- en eontrolevereniging De Fok- en Controlevereniging „Schouwen-Duiveland" komt in ver gadering bijeen op dinsdagavond 22 iebruari, in het Huis van Nassau. In deze vergadering zal o.a. bekendma king plaatsvinden van de koeien met de hoogste produktie 1971. De heer L. M. Moermond zal een praatje houden over zijn indrukken over de fokerij in Amerika en Canada. Nieuw accoutantskantoor In de rij van accountantskantoren en boekhoudbureaus van Schouwen- Duiveland heeft zich een nieuwe naam aangekondigd, namelijk van het accountantskantoor De Groot, ge vestigd sedert 1940 te Middelharnis. Het kantoor is te Zierikzee van start gegaan met een wekelijkse zittings dag in hotel Van Oppen, met de be doeling in de nabije toekomst te ko men tot een permanente vestiging te Zierikzee. Een bijzonderheid van het nieuwe kantoor is dat gewerkt wordt met een computer voor de verwer king van de gegevens van de cliën ten. Deze gegevens worden na code ring via ponskaarten in de computer „opgeslagen" en op deze wijze kan a la minute een overzicht worden ge geven van de stand van zaken in een bedrijf. Geslaagde E.H.B.O.-examens Woensdag hebben een 12-tal da mes en heren het E.H.B.O.-examen afgelegd in het Ned. Herv. Ver.ge- bomv. Examinator was J. W. F. Lou- bert, chirurg te Zierikzee. Aanwezig waren ook de kolonnecommandant C. M. van Hoorn, arts. mej. M. de Vlieger en de heer P. Dekker van het Ned. Rode Kruis, afd. Zierikzee. De dames en heren hebben hun les sen gevolgd bij mevr. L. v. d. Sluis- Bij de Vaate en de heer B. v. d. Kloot. De geslaagden zijn: Mevrouw M. A. Bei'gmans-v. d. Wielen, mejuffrouw M. H. v. Hooy- teylingen, mejuffrouw M. C. Kosters, de heer J. P. Saman, de heer J. C. Vermunt, de heer C. W. Verwijs, de heer P. H. Vink, de heer P. A. War rens, allen uit Zierikzee; mej. J. Goudswaad te Oosterland; mevr. F. de Jonge-de Ruijter te Kerkwerve en mej. W. J. Schiettekatte, Brouwers haven. Eén kandidaat moest worden afgewezen. Voorlopig heeft een zevental da mes en heren zich reeds aangesloten bij het Ned. Rode Kruis afdeling Zierikzee. OREISCHOR Gezellige avond PJ.Z./C.P.J. De P.J.Z. en C.P.J. komen 's avonds op 18 februari a.s. bijeen in „De Drie Schapen" voor een gezel lig samenzijn met een filmvertoning over de Deltawerken, gevolgt door een biertapwedstrijd, omlijst met muziek. NIEUWERKERK Geslaagd Bij de „Stichting Christelijke Op leidingsschool voor Gezinsverzor ging" te Rotterdam, slaagde woens dag jl. onze dorpsgënote mej. H. H. v. d. Wielen. Zij slaagde met lof. Geref. Gemeente NIEUWERKERK. Op de ledenver gadering van dinsdagavond werd als predikant dezer gemeente beroepen: ds. E. Venema te Zwijndrecht. Ge kozen uit het dubbeltal: ds. E. Vene ma te Zwijndrecht en ds. C. Wisse te Elspeet. BRUINISSE Benoeming De heer W. Jumelet Az., geboren te Bruinisse, is benoemd tot tech nisch ambtenaar bij het Gemeente lijk Energie Bedrijf Rotterdam. Hij behaalde vorig jaar het einddiploma H.T.S. Vlissingen. Collecte De te Bruinisse gehouden collecte voor het fonds „Draagt Elkanders Lasten" bracht f 453.40 op. Ned. Herv. Kerk Dc zendingsbussen in de Ned. Herv. Kerk te Bniinisse brachten in het vierde kwartaal 1971 f 730,09 op. Aardappelen en blikmelk De grote kustvaarder „Stephanie" uit Denemarken, laadde te Bruinisse ruim 300 ton aardappelen en 120 ton melk in blik. Met de lading werd maandagmorgen begonnen, maan dagavond zes uur assisteerde de ..Al batros" van schipper De Graaf het schip om uit de haven te komen; overigens geen moeilijk karwei. In Hansweerf zullen nog 600 ton aard appelen worden bijgeladen, met be stemming Saloniki. Een en ander gaf maandag op het havenplateau een gezellige drukte. De blikmelk arri veerde hier in grote vrachtauto's uit Groningen. ZIERIKZEE, 16-2. De Vrijwillige Brandweer van Zierikzee heeft deze week de beschikking gekregen over een moderne nieuwe brandweerwagen, welke zaterdagmorgen aanstaande om tien uur officieel door burgemeester Th. H. de Meester aan het korps zal worden overgedragen, hetgeen zal plaatsvinden op het Havenplein, in aanwezigheid van korps en korpsleiding. - De nieuwe „Jantje" - korpsnaam van de trotse, opvallend geel geschilderde Magirus - is een tank-autospuit, met gecombineerde hoge- en lage drukpomp, geleverd door N.V. Motorkracht Hoogeveen. (Foto; Joh. D. C. Berrevoets). Speeima van aantrekkelijke ontspanning De N.C.V.B.-afdeling Haamstede vierde jaarfeest HAAMSTEDE, 15-2. De N.C.VB.- afdeling, onder leiding van de pre sidente mevr. Hack, vierde op ge zellige wijze - vooral ook door de grote opkomst - het jaarfeest. Na opening op de gebruikelijke wijze, mediteerde de presidente n.a.v. 2 Kon. 7:9: „Wij doen niet goed, deze dag is een dag van blijde boodschap en wij houden ons stil". Na het huishoudelijk gedeelte, w.o. de jaarverslagen, kreeg de rest van de avond een feestelijk tintje. Mevr. Willemse zong het liedje: „O. die mooie parasol". Het melodie tje lag gemakkelijk in het gehoor en het werd een goede meezinger. Hier na volgde een kwiz, waaraan ieder een kon meedoen. Vragen op allerlei gebied werden gesteld. Bij een kop koffie werd als traktatie cake of bo terkoek gepresenteerd. Er was zoals gebruikelijk een pakjes-verkoop. De opbrengst is waarschijnlijk bestemd voor de geestelijk gehandicapte kin deren van Zeeland. Wanneer een van de leden een ander idee heeft, kan deze dit aan het bestuur meedelen. Mej. Van Sluys vertoonde fraaie dia's van een bijzonder grote tuin met duizenden bloemen, bomen on heesters in Philadelphia. Nadat de schalen met lekkers nog eens rond gegaan waren, verzorgde mevr. Sorgedrager een spel. De heer Sorgedrager had op grote kaarten te keningen gemaakt, welke plaatsna men uitbeelden. Nadat er groepen gevormd waren, moest iedere groep voor zich de plaatsnamen zien te vinden. De dames van de groep die de meeste namen gevonden hadden, kregen als prijs een grote plak cho colade. De laatste opdracht van de avond: iedere groep moest een van hun da mes als bruid kleden. De attributen die hiervoor gebruikt mochten wor den. waren oude kranten, spelden en plakband. Het was een prachtig ge zicht al de dames bezig te zien met het vouwen en scheuren van kranten en de „bruid" lijdzaam in het mid den. Maar mooie bruidjes wei-den het, dat moet gezegd. Intussen was het al vrij laat ge worden. De avond was omgevlogen. Het was een echte feestavond gewor den. waar iedereen haar steentje aan had bijgedragen. Gezamenlijk werd het bondslied gezongen, mevr. Leeuwe begeleidde op het orgel. Tot slot eindigde mevr. v. d. Sluys met dankgebed. Vergadering gemeenteraad De gemeente raad van Bruinisse zal in openbare vergadering bijeen komen op vrijdag 25 februari, 20.30 uur 's avonds. Aan de openbare ver gadering gaan een aantal bijeenkom sten vooraf, eveneens gemeentelijke zaken betreffende. Verkoop schip Het berichtje over de aankoop van een nieuw schip voor de Zierikzeese haven aangekocht door de heer W. K. Schot BWz., behoeft een correc tie. Eigenaar was niet de heer J. Drinkwaard, maar diens zwager de heer J. Wolthuis te Delft. Het schip is uitgerust met een 70 pk. Deutz motor, het werd gebouwd in 1926 en is ruim 103 ton groot. Het begon zijn tocht over het water als Onderno ming IV. Vierjarig meisje uit de haven gered Gsteren (wocnsdaR)avond is dank- zij een kranige reddingssprong in het koude water, door dc 15-jarige Bram van Dongen het vierjarige dochtertje van dc familie C. Deurloo te Bruinisse van de verdrinkings dood gered. Het meisje was al spelend op het havenplateau in de vissershaven ge raakt, waar ze gelukkig al snel werd opgemerkt door een aantal ouderen, waaronder de havenmeester de heer A. Kik, die zo snel mogelijk hulp bood mei behulp van een baken. De heer Van Dor.gen sprong hierop te water en slaagde erin het meisje be houden op het droge te brengen. KORTE BERICHTEN UIT HET BINNENLAND OUD-GASTEL. In Roosendaal is de 75-jarige A. B. Janssen uit Oud- Gastel overleden die door kolendamp bedwelmd raakte. DEN HAAG, De brief van de re gering over dc „drie van Breda" zal op 29 februari a.s. door de Tweede Kamer worden behandeld. AMSTERDAM. De landelijke con tactgroep van verzetsgepensioneer- den en nagelaten betrekkingen 1940- 1945 heeft in een telegram aan de minister-president en aan de voor zitter en leden van de Tweede Ka mer heftig geprotesteerd tegen de vrijlating van de drie oorlogsmisda digers. BRUINISSE, 16-2. De Noordstraat te Bruinisse is vanouds een straat waarin bomen stonden. Van dc tijd af. dat de sloot die voor de eeuwwis seling voor de woningen liep. werd gedempt, werden daar kastanje- en lindebomen geplant, die daar ston den tot aan de inundatie in de oor logsjaren. Na de oorlog plantten de kinderen in het trottoir hoog opschietende wilgen, die het trottoir door hun wortels oplichten en gevaarlijk wa ren voor bejaarden, die over de op gelichte tegels konden struikelen. Nadat deze gerooid waren, werd het trottoir, (eigenlijk al vroeger) gebruikt als „leidingstraat" voor te lefoon cn elektriciteitskabels annex waterleidingbuizen. Aan een verzoek van de natuur liefhebber W. Jumelet Az. om in de Noordstraat weer bomen te planten kon dan ook niet worden voldaan. Het raadslid M. J. van de Velde deed de suggestie bomen te planten in dc voortuintjes van de huizen aan de noordzijde. Door de gemeente wordt een enquête onder de eige naars van de huizen gehouden, of zij iets voor nieuwe bomen in hun voor tuinen voelen. 1

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1972 | | pagina 3