TinoccfSo Verton's Schoenen AGENDA model hippe schoenen en nooit stuk! In Rijnmond werd „vinniger" gestaakt Aardschok in België WERKGELEGENHEIDSNOTA REGERING: 200 MILJOEN VOOR STEUN VAN HET NOORDEN EN BOUWNIJVERHEID POMONA-BIJEENKOMST OVER FRUITTEELT/RECREATIE HAAMSTEDE, 16-2 De Ver. van Oudleerlingen Pomona had dit seizoen nog geen vergaderingen belegd en het gevolg daarvan was een zeer grote opkomst, (33) en een slotwoord 's nachts te 12.00 uur. De vergadering wqs echter zeer vruchtbaar en instructief, dankzij de lezing van burgemeester Everwyn over het onderwerp Recreatie - Fruitteelt. In z(jn openingswoord richtte de voorzitter, de heer J. C. de Feiter zich speciaal tot de aanwezige voor zitters van de Ver. tot Bevordering van Tuinbouw-onderwys op Schou- wen-Duiveland, de heer Jac. Steur; van de N.F.O. Schouwen-Duiveland, de heer J. v. d. Berge, van de Coöp. Landbver. „C. et C.*' de heer M. O. Hanse sr. en tot de heer J. A. v. d. Weel, hoofd-ass. by de Voorlichtings dienst. De voorzitter sprak in een uitge breid memorandum, zijn diepe waar dering uit voor het zeer vele werk dat de op 6 juli 1971 overleden heer W. Capelle, voor Pomona deed. De overledene was vanaf de oprichting van Pomona op 17 juni 1935 tot 2 fe bruari 1952 een uiterst secuur pen ningmeester en verder tot aan zijn overlijden lid van Pomona. „Capelle was iemand op wie altijd een be roep kon worden gedaan wanneer het ging om daadwerkelijke hulp, zoals deelname aan tentoonstellin gen. Tot het laatste toe heeft hij trouw geholpen aan het maken van de praalwagens voor het corso in Goes", aldus de voorzitter. Staande werd de overledene herdacht. In zijn openingswoord noemde de voorzitter het ontstellend toenemend aantal werklozen en schonk aan dacht aan het rapport Little dat niet de oplossing brengt voor de fruit teelt in Nederland. Tot slot noemde de voorzitter de 65e verjaardag van de heer J. P. C. Boot die zeer veel voor de fruitteelt deed. In de Nieuwjaarsrede van burge meester Everwijn zaten enkele pas- Soldaat bij oefening omgekomen STEENWIJKERWOLD. 16-2. De twintigjarige dienstplichtige soldaat C. Dolk uit Werkendam is woensdag middag op het oefenterrein bij Ha- velte om het leven gekomen. Hij kwam onder zijn jeep terecht die na een slip kantelde en overleed ter plaatse. De heer Dolk behoorde tot het 47e pantser infanteriebataljon, gelegerd in de Johannes Post-kazer ne te Steenwijkerwold. Resultaten Bouwfonds stegen met 26 procent HOEVELAKEN, 16-2. In het af gelopen jaar zijn de resultaten van de N.V. Bouwfonds Nederlandse Ge meenten met 26 procent gestegen ten opzichte van 1970, toen een verbete ring van 23 procent werd geconsta teerd. Het Bouwfonds zegt, dat het boekjaar 1971 ln vele opzichten gun stig is geweest. In 1971 werden 4705 gezinnen aan een eigen woning ge holpen; een groter aantal dan het jaar ervoor. De gunstige resultaten zijn naar het oordeel van de directie mede een gevolg van projectontwikkeling, op welk gebied het Bouwfonds zich be gin 1968 is gaan begeven. Project ontwikkeling maakt het, in nauwe samenwerking met de gemeenten mogelijk, nieuwe wijken van meet af aan in hun totaliteit te ontwikke len en tot uitvoering te brengen. En kele van deze projectontwikkelings plannen zijn al in uitvoering, nl. in Enschedé, Maarn, Epe en Apeldoorn. Het Bouwfonds heeft voorts in eer ste stadium van ontwikkeling stads uitbreidingen in o.a. Gouda, Pijn- acker, Vlissingen en Oud-Beijerland. Volgens de directie neigt de wo ningmarkt in het oosten en noorden van het land naar een situatie van evenwicht in vraag en aanbod. AMSTERDAM. - Op de gala-avond van het Nationaal Songfestival dat te Amsterdam in Carré werd gehou den, werd door een aantal mensen uit de artistenwereld circusnummers uitgevoerd. Bij de repetities reeds toonde Willem Duys opgewassen te zijn tegen de speciale eisen welke de olifantendressuur stelt. sages die de voorzitter maar moeilijk kon verteren. Daarin liet de burge meester ondermeer tot uiting komen dat het moeilijk besturen van dez; gemeente o.a. een gevolg was van de caravan-situaties in de boomgaar den. „Dat doet zeer en ik schaam me ervoor dat dit in de kranten kwam". (De burgemeester antwoordde daar later op dat elk jaar wel een of an dere bestaansmogelijkheid moeilijk heden oplevert en dat was in 1971 de fruitteelt.) Bij de ingekomen stukken was een brief van de heer C. A. Hartog die Pomona nog altijd een bijzonder goed hart toedraagt met de beste wensen voor de vereniging en het aanbieden van een consumptie. Eveneens een dankbrief van de heer J. P. C. Boot voor het geschenk op zijn 65e verjaardag, hetgeen nog een glaasje opleverde. Prijzen vielen tegen Uit het jaarverslag van de sereta- ris, de heer J. A. Dalebout bleek dat 1971 een goed fruitjaar was doch de prijzen vielen opnieuw tegen. Er was weer vogelschade en het gebrek aan kisten liet zich voelen. Pomona heeft momenteel 66 leden. De financiële zijde, toegelicht dooi de penningmeester de heer N. A. Dambruin was zeer hoopvol met een batig saldo van f 67,42. Bij monde van de heer J. v. d. Zande adviseer de de kascommissie de rekening al dus te aanvaarden. In het bestuur werden de aftre dende leden, de heren J. C. de Feiter en C. A. v. d. Kasteéle herkozen. Pomóna maakt dit jaar met finan ciële medewerking van de Proeftuin een tweedaagse excursie naar het Ahrtal met o.m. bezoeken>aan Keu len, Monchau en een fruit- of wijn- bedrijf. In principe werd besloten óm dit op 17 cn 18 mei te doen. Na de pauze verwelkomde'de voor zitter burgemeèster Everwijn en hij hield zelf eerst een inleidend woord, waarbij opnieuw de nieuwjaarsrede van de burgemeester in het geding kwam. Hij meende dat men over heidsmaatregelen moét aanvaarden, doch overleg van beide zijden moet tot resultaten kunnen leiden. Twee of drie caravans meer zou een uit komst kunnen betekenen omdat som mige telers aan een uurloon van 40 cent komen en bij de bijstand aan kloppen altijd een moeilijke opgave blijft. Momenteel worden kapitaar, grond, machines on gebouwen „op gegeten" en is autorijden nog een uittfli&isel van betere tijden. Alle gemeentelijke lasten zijn tot de top opgevoerd. Toch dankte de voorzit ter het college voor de verruiming van het aantal caravans. De heer De Feiter noemde de vrij grote bedra gen die de gemeente vraagt bij nieuw aan te leggen kampeer- en huisjes terreinen, resp. f 22.500 en f 30.000 per ha. Niemand zou dit op kunnen Advertentie maten 28-42 Verkrijgbaar bij: Havenplein 13, Zierikzee Telefoon 2488 brengen, behalve enkele grote com binaties. „Zij die willen worden op deze manier de kop ingedrukt, in dien dit 10 jaar geleden al betaald had moeten worden, dan was er nu geen kampeerterrein hier te zien", zeide de voorzitter. Fruitteelt-recreatie Uitgebreid ging de voorzitter op het onderwerp Fruitteelt-Recreatie in. De verruiming van 2 naar 5 ca ravans-ha. bracht veel kritiek uit Middelburg. „Ik ben er van over tuigd dat geen 2 en ook geen 5 cara vans de fruitteelt kunnen x-edden". Uit „Boomgaarden in Nederland" had de burgemeester het een en an der geput. Een door dat tijdschrift ingestelde werkgx-oep liet in een i-ap- port duidelijk blijken dat veel boom gaarden perspectiefloos zijn en maar één ti'oost hebben: de rooipremie. Toch zegt dit rapport dat dan pok ten bate van het landschapschoon een premie gegeven zou moeten wor den als de boomgaarden blijven staan met bijv. een onderhoudskos- tenpest van f 1700,-/ha voor het eer ste jaar. Aankoop voor f 8000,-/ha door de overheid is voor hier niet mogelijk, wel voor elders in het land. Nog maar een goede tien jaren ge leden zijn al fi'uittelers ovei'gescha- keld op recreatie en nog maar een paar liggen met hun kampeertei'rein volgens bestemmingsplannen vast. De aanleg van een recreatie-terrein moet beschouwd worden als het bouwrijp maken van terreinen voor de bouw van huizen. Er zijn hier voorbeelden genoeg van campings die niet aan de riolering liggen en vastliepen met de milieu-hygiëne. Strenger Het gemeentebestuur gaat stren ger opti-eden. Het is een keiharde noodzakelijkheid geworden. Het is voor de gemeente onmogelijk om in twee jaar voor alle boomgaarden een bestemming te krijgen en zelfs art! 19 R.O. is geen pi'etje. Doch de fruit- mensen kunnen niet meer wachten en moddei-en door daar waar een bo- terhapn in zit. „Fruitteelt en nog meer i-ecrëatie is een boterham", is een stelling die bij de planologen niet opgaat. Naar de Stichting Vrije Re creatie moet men ook niet heen. Wel werden in diverse provincies aan- passingsveroideningen in het leven geroepen. In Zeeland stelt de Prov. Raad voor de Recreatie voor aan Prov. Staten een prov. raamverorde- ning in het leven te roepen die in houdt dat op boerderijen en boom gaarden 3 cai-avans of tenten mogen worden geplaatst, eventueel vijf in dien sanitair aanwezig is. Het Land bouwschap zei slechts 2, met sani tair 5 doch geen sta-caravans. Wes- terschouwen vond 2. Deze raamver- ordening moet gezien worden als voorloper Landelijke Kampeerwet (een uitbreiding van de wet op de Kampeerhygiëne) en indien die aan genomen wordt, mag er slechts met hoge uitzondering gekampeerd wor den. De burgemeester meende in de in leiding van de voorzitter gehoord te hebben dat de grote beleggers voor getrokken worden. Dit is absoluut niet waar, doch voor deze combina ties met grotere oppervlakten meer mogelijk. „Wy kunnen deze grote ex ploitatiemaatschappijen niet tegen houden, want als gemeentebestuur mceten we de belangen van de ge meente en van de inwoners behar tigen, doch terwille van de economie kan men nooit planologie bedryven." Wat de grote uitgaven betreft voor het beginnen van een recreatiebe- drijf, meende de voorzitter dat ook de grotex*en geld daarvoor moeten le nen. De burgemeester besloot met: „Uw tegenspel van vanavond heeft mij er niet van kunnen weerhouden de gemeente anders te moeten voor stellen dan bikkelhard te zijn". Rondvraag. De rondvraag bracht nog al wat tongen in beweging, die allen het ca- ravan-onderWei'p inhielden. De heer Kloosterman merkte nog op: „Ik ben bijzonder blij dat ik op deze avond gehooi-d heb, dat iedereen ermee ak- kooi'd gaat, dat hij niet meer cai-a- vans in zijn bedrijf heeft dan wette lijk is toegestaan op straffe van ver- wijdei'ing". De heer De Feiter besloot de avond en bood de bui-gemeester een kist fruit aan. AMSTERDAM. Op uitnodiging van het K.N.G.V. traint de Hongaarse train- stèf Sara Derczick de Nederlandse selectieploeg „moderne gymnastiek" in Amsterdam. - In 1973 zal Nederland de wereldkampioenschappen moderne gymnastiek organiseren. Hier brengt de Hongaarse lichaamssouplesse bij aan een lid van de selectieploeg. ROTTERDAM, 16-2. De stakings acties bij werven en metaalbedrijven in Het Waterweggebied zijn woens dag, na het mislukken van de be middelingspogingen in het metaal- conflict, aanzienlijk vinniger gewor den. De bezetting aan de poorten bij 'een aantal bedrijven (Verolme Ro zenburg, Gusto en Wilton-Féije- noord) werd strenger, zodat bijna niemand de terreinen konbetreden. De stakers zetten de poort af én toe op een kier voor dii'ecteuren, onder- nemingsi*aadsleden en personeel van veiligheids- én bewakingsdiensten. Woensdag kwamen ook berichten binnen over incidenten, 's Morgens zouden twee leidinggevende funkti- onarissen van het havenbedrijf Vlaardingen-Oost met hun auto's zijn ingereden op groepjes stakers. De Metaalbond (werkgevers) maakte kort daarna melding van een inti midatiepoging door twee leden van de Industriebond N.V.V. Deze zou den, aldus de Metaalbond, op het werfterrein een staffunktionax-is hardhandig van een trap hebben ge trokken. De directie zond onmiddel lijk een protesttelegram naar het hoofdbestuur van de Industriebond N.V.V. Geen premieheffing meer over Werkgeversbijdragen voor ziektenkostenverzekering UTRECHT, 16-2. De bydragen in de kosten van een particuliere ziek tekostenverzekering die werkgevers verstrekken aan werknemers die niet onder de verplichte ziekenfondsver zekering vallen, worden vrygesteld van de heffing van premie voor de sociale werknemersverzekeringen (werkloosheidswet, ziektewet, wet op de arbeidsongeschiktheidsverzeke ring en de kinderbijslagwet voor loontrekkenden.) Deze vrijstelling geldt met terug werkende ki-acht tot 1 januari 1972. Aldus een mededeling van het van het voorlichtingscentrum sociale ver zekering. Tot nu toe wai-en de wei'kgevei's- bijdi-agen alleen onder bijzondei-e omstandigheden vrijgesteld voor de pi'emiehefing. De noodzakelijke wij zigingen van de coördinatie wet so ciale verzekering en de kinderbij slagwet voor loonti'ekkenden zijn nog in voorbereiding. De sociale ver- zekei'ingsx-aad heeft echter aan de bedrijfsverenigingen gevraagd m.i.v. 1 januari 1972 reeds te handelen als of die wijzigingen tot stand waren gekomen. De vrijstelling geldt uitsluitend voor de sociale werknemersverzeke ringen. De regels voor de loonbelas ting ondergaah géén wijziging. Herv. Verenigingsgebouw, 8 uur, Herv. Vrouwengroep „Wees een Ze gen".' Oosterland Conferentiekamer, 7.30 uur, film avond Veilig Verkeer afdeling Dui- veland. Vrijdag 18 februari Zierikzee Concertzaal, 8.00 uur, „En nu naar bed", „mjoezikul" van Annie M. G. Schmidt en Harry Bannink, (Z.V.U.). Mondiagon, clubavond Delta-Foto. Graanbeurs, Huis van Nassau, 8.00 uur, ABVA-feestavond. Mondragon, 2.15 uur, afd. Schouwen Ned. Bond van Plattelandsvrouwen. Dreischor De Drie Schapen, 7.30 uur, P.J.Z. en C.J.P. „De Drie Schorren". „Nut en Genoe gen". Burgh Hotel Bakker, 7.45 uur, Vogelwacht. Oosterland Conferentiekamex-, 7.45 uur, feest avond Ver. Openb. Onderwijs. Zaterdag 19 februari Renesse Dorpshuis, 7.30 uur, uitvoering ..L. et E." Maandag 21 februari Zierikzee Huis van Nassau, 8 uur, afdeling P.v.d.A. Huis van Nassau (koffiekamer), 8.00 uur, gespreksavond N.V.N. Concordia, 8.00 uur, vergadering V.V.V. Zierikzee. Oosterland De Pleisterplaats, 7.30 uur, afdeling Duiveland Ned. Bond van Platte landsvrouwen. Dinsdag 22 februari Zierikzee Huis van Nassau, 7.30 uur, Fok- en Controlevereniging. Woensdag 23 februari Zierikzee Herv. Verenigingsgebouw, 7.30 uur, ontspanningsavond van de U.V.V. voor de bejaarden. Nieuwerkerk Zaal Geref. Kerk, 7.45 uur, Geref. Vrouwenvereniging. Vrijdag 25 februari Zierikzee Hotel Van Oppen, 8 uur, ouderavond R.K.-scholen. LAATSTE NIEUWS BRUSSEL, 17-2. Donderdagmor gen rond vijf uur heeft zich in de zo geheten Belgische Oostkantons een korte maar tamelijk hevige aard schok voorgedaan. Veel inwoneis uit deze streek hebben de aardschok, die voor zover bekend geen schade van betekenis heeft aangericht, gevoeld. De Oostkantons zijn de ((voonnalig) Duitse) gebieden in het oosten van België, rond Eupen. OIRSCHOT. Bij een frontale bot sing tussen een pei'sonenauto en een traktor met twee aanhangers te Oir- schot is woensdagmiddag de 23-jari- ge mcj. M. van Gei-ven uit Middel- beer^ - inzittende van de personen auto - om het leven gekomen. Nog geen algemeen stimulerende maatregelen DEN HAAG, 16-2. In haar deze week gepubliceerde werkgelegenheidsnota deelt de regering mede, dat aan algemene stimulerende maatregelen ter bestrij ding van de werkloosheid niet kan worden gedacht in de huidige situatie, die nog steeds door structurele worden getroffen cn voor die onder delen van de beroepsbevolking, c.q. die bedrijfstakken, waarvoor deze ontwikkeling de ernstigste conse quenties heeft, zegt de regering in haar werkgelegenheidsnota. Andere nota's Gemeentebestuur zal strenger moeten optreden Donderdag 17 februari Zierikzee overbestedingstendenties wordt gekenmerkt. De maatregelen, die in de nota worden beschreven zyn dan ook hoofdza- kclyk een uitwerking van de in januari genomen principiële beslissing om ongeveer 200 miljoen gulden te besteden aan het stimuleren van de werkge legenheid, waarby vooral aan het noorden van het land cn de bouwnyver- wordt gedacht. Het noorden is het gebied cn de bouw de beroepsgroep c.q. bcdryfstak, die het ergst door de werkloosheid wordt getroffen. Terwijl nog niet aan algemeen sti mulerende maatregelen kan wordert gedacht, mag intussen niet uit het oog worden verloren, aldus de re gering in de nota, dat ook voor 1972 een wieteltaxmaatregel werd geno men. „De vraag kan rijzen, of hand having van die thans geldende maat regel in overeenstemming blijft met de zich wijzigende conjuncturele om standigheden. Daarom zal tijdig on der het oog worden gezien of de hui dige wiebeltaxrr.aatregel na 1 juli a.s. moet worden gehandhaafd." Geen 500 miljoen De regering is niet van plan ge volg te geven aan het verzoek van het overlegorgaan van de vakcentra les om niet 200 miljoen maar 500 miljoen te besteden aan het bestrij den van de werkloosheid. Dit heeft minister Boersma van sociale zaken in Den Haag op dc persconferentie, waarop de nota werd gepresenteerd, medegedeeld. Die grotere uitgaven zouden inflatoir moeten worden ge financierd en dat past niet in het sociaal-economisch beleid van de re gering. In dit beleid is hel tegengaan van de structurele overbestedings tendenties en een matiging de loon- en prijsbeweging nog steeds een van de voornaamste taken. In dc huidige situatie kunnen al leen maatregelen worden genomen, die duidelijk gericht zyn op een be strijding van dc werkloosheid in de delen van het land, die het sterkst Dc meer structurele aspecten van de onevenwichtigheden op de ar beidsmarkt en het daarop te enten beleid zullen worden behandeld in een aantal andere nota's (o.a. een no ta voor het noorden van het land en een pcrspccticfnota voor Limburg), die de Tweede Kamer nog voor het zomerreces zullen bereiken. Ook komt er een nota over het volks huisvestingsbeleid cn nog voor het a.s. wcrkloosheidsdebat in de Twee de Kamer zullen dc kerngegevens van het centraal economisch- plan voor 1972 worden gepubliceerd. In dc nota spreekt dc regering de verwachting uit. dat dc werkloosheid onder invloed van het seizoen in dc komende maanden zal dalen. Zy houdt rekening met een gemiddelde werkloosheid van 115.000 mannen en vrouwen ln 1972. Behalve de reeds in de begroting 1972 voorziene uitvoering van ob jecten van aanvullende werkgele genheid in het bijzonder gericht op de bouwnijverheid tot een totaal be drag van 70 miljoen gulden, noemt de nota het in januari aagekondigde extra programma ten behoeve van hel noorden.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1972 | | pagina 2