Jaap ten Oever's nieuwe leven Verton's Schoenen „Landarbeidersbond" Bruinisse vierde bet zilveren jubileum JACQUELINE" teenerschoenen, hip en actueel. Vergadering Landelijke Rijvereniging „Westelijk Schouwen" ^0 0 0 0 0 0 0 0 0 0*0:0 0 m 0 0 0 0 Herinneringen aan donkere crisisjaren BRUINISSE. 12-2. Het 40-jarig be- staan van de Landarbeidersbond, de eerste van de op Bruinisse in 1932 opgerichte N.V.V. afdelingen, later gevolgd door Bouwvakarbeiders en anderen, is aanleiding geworden tot een opgewekte feestelijke herdenking met tal van oud-gedienden, aan wie een welverdiende onderscheiding werd verleend. Ouderen die na hun pensionering, niet bedankten, maar hun bond trouw bleven, omdat het de bond was geweest, die hen in de zwarte jaren van de crisistijd terzij de had gestaan in hun strijd om ver. betering van hun positie, als loon- trekkenden, of wat nog erger wrs, als werklozen. De voorzitter de heer J. de Jonge herinnerde er in zijn overzicht over de gepasseerde 40 jaar nog eens aan en de ouderen weten het nog best, hoe men door de nood bijeengedre ven, de grote crisis van de dertiger jaren was begonnen. Men kwam bij een in een lokaal van de openbare school, toen als vex-enigingszaal in gebruik, om een „landarbeidersbond" op te richten omdat toen de meeste arbeiders nog in de landbouw werk ten, resulterend in een afdeling van 35 personen. Een feit in het dorpsleven, dat op weerstanden stuitte bij de burgers, vooral bij werkgevex's, maar soms ook bij de eigen mensen. Advertentie Havenplein 13, Zierikzee Telefoon 2488 Uitgebreid programma voor 1972 HAAMSTEDE, 12-2. Voor de in hctel Bom te Haamstede gehouden jaarvergadering van de Landelijke Ryvereniging „Westelijk Schouwen" bestond een overweldigende belang stelling. Het verheugde de voorzitter de heer M. C. Geleijnse bijzonder een zo groot aantal leden op de eerste jaarvergadering te mogen begroeten. Hy richtte zich daarbij speciaal tot de instructeur, de heer Deurloo uit Middc'harnis. Het aant. 1 leden is momenteel zo groot, (ongeveer 60) dat het voor de instructeur moeilijk is om cp deze manier te blijven les geven. Uitgebreide notulen bracht de se cretaresse, mevr. De Vrieze-Müller. Bij de ingekomen stukken, was een aantal suggesties voor het op handen zijnde seizoen. Interessant kan wor den een rit door de Westhoek met aansluitend des avonds een soort midzomerfeest in country- en wes tern stijl. Gevraagd werd tevens of het mogelijk zou zijn een ruiterpad te realiseren van de vuurtoren dooi de duinen naar Renesse. Een zelfde pad door de bossen van het slot Haamstede met daarnaast de moge lijkheid door het Zeepe-gebied te Nog een slotplaatje van Stra te Burgh in het midden van de dertiger jaren. De harmonie trekt door het dorp om de stoet paarden te verwel komen. Tegenstellingen ontstonden of werden openbaar. De voormannen van de bond, zij die het bestuur vormden kregen het hard te verdu ren, maar hielden vol. Ook in de po litieke sfeer begonnen zich verande ringen af te tekenen. De arbeiders kregen een vertegenwoordiging in de gemeenteraad en langzaam werden hun rechten erkend. Vei keerde maatregelen De regering Colijn regeerde met maatregelen, waarvan later vriend en vijand heeft erkend, dat zij ver keerd waren. Het aantal werklozen steeg, ook in de eigen gelederen van de bond. Men kreeg werkverschaf- iingsobjecten els de Abram Wisse- poider, (de Saai-) of de inlaag in •ruinlsse, de Uitslag. Zo leefde men naar oorlog en bezetting toe, een tijd waai in elke democratische vak- tondsaktiviteit werd verboden. a een overzicht te hebben gege- en i an de verbeteringen die na de -•r-og op sociaal en ander gebied tot stand konden, worden gebracht viel vergelijking getrokken tussen 1932 en .972 onmisbaar uit ten voordele van het heden. En uit de mensen die het eerst voor de arbeiders te Bruinisse hebben gestreden was de heer C. Ilcek, een man die zich wist op te werken tot districtsbestuurder en later tot Gedeputeerde van Zeeland, tot hij fysiek tot rust gedwongen werd. Na de heer De Jonge sprak de heer J. van der Plas te Rotterdam, dis trictbestuurder van de Bouwarbei- dersbond., die nog eens een 40-jarig overzicht gaf op landelijk niveau. Spreker stond enige tijd stil bij het zich nu afspelend conflict in de groot metaal, dat uitgroeide tot een con flict waarin het uiteindelijk niet meer gaat om enkele centen, hoe be langrijk ook, maar dat een arbei- dersprotest werd tegen een maat schappij, die nog steeds probeert, de macht van de arbeiders te beknotten onder meer door betwisting van het stakingsrecht. Onderscheidingen Na de rede van de heer Van dei- Flas werd aan een aantal leden een gouden of zilveren bondsinsigne uit gereikt, voor 25-jarige of meerjarig lidmaatschap. Als leden van de Agrarische en Voedingsbond (de tegenwoordige raam van de vroeg ere landarbeiders bond en latere A.N.A.B.) werden on- derscheiden d° heren C. Bal (goud) en M. van den Berge, A. M. Quist, W. van den Ouden, T. M. Lems (Ooster- land) en J. C. Bal (allen zilver). Van de Bouwbond N.V.V. waren het de heren H. Bal (90 jaar), Joh. Bal, P. Hoogerwerf, Jac, Kik, Jan Kostense, C. de Ruiter, P. J. van Po- peurg en 14 Dorst-Vaane, die een gouden speld kregen, terwijl de he ren Joh. \an Zuidland, P. Hoek, W. Schikker, Joh. van der Werf, Jan de Koning, J. Bal, P. Bal, J. Bal-van mogen rijden, werd eveneens ge- vrr.agd. Doch alleen voor de leden van de rij vereniging. Le vereniging is per 1 januari aangesloten bij de Kon. Ned. Fede ratie van Landelijke Rij verenigingen en het huishoudelijk reglement zal daartoe aangepast moeten worden. Het testuur verzocht de leden in het vervolg wel op tijd bij de lessen in de manege aapwezig te willen zijn. Die leden die in federatieverband aan wedstrijden deel zullen nemen moeten hun dieren in laten enten te gen influenza. Mogelijk dat dit in verenigingsverband in de manege kan gebeuren. Eveneens wees het bestuur op de juiste uniformering bij deze wedstrijden, n.l. zwarte jas, wit overhemd, zwarte das, zwarte cap, lichte rijbroek en gladde teugels J aar programma Het programma voor dit jaar ziet er cis volgt uit: 6 mei: officiële slreekwedstrijden te Schuddebeurs, n et examen voor 4- en 8-tallen; 3 juni: officiële streekwedstrijden te Haamstede. 2 sept.: dezelfde wed strijden weer te Schuddebeurs en op 30 december weer te Haamstede. Tweede Paasdag: een puzzelrit. Tweede Pinksterdag: een ochtendrit met ontbijt. 30 september: een rui terkamp te Haamstede. 8 oktober: dagrit near Ouddorp. 22 oktober: een puzzelrit en op 5 november een ge- zelligheidsrit. Met het jaarverslag, op papier ge zet door dc secretaresse mevr. De Vrieze-Müller ging een ieder ak koord, evenals met het financieel gedeelte dat de penningmeester, de der Bijl, Joh. Gelik, Adr. van den Houten, M. J. de Ronde, P. Schraver en A. D. van Zuidland, allen een zilveren insigne kregen uitgereikt. Het toneelgezelschap „Op Drift" uit Renesse bracht op keurige ma nier, het toneelspel „De Sukkel" voor het voetlicht en nadat men van het goede spel had genoten was men nog enige tijd in het recreatiekamp Stoof polder gezellig bijeen. Onderzoek naar verdwenen meisje vastgelopen ROTTERDAM, M-2. Dc verdwg- ning van de 12-jarige Anita Pothuis blijft voor de Rotterdamse politie een compleet raadsel. Het onderzoek is volledig vastge lopen, omdat er geen enkel spoor is gevonden van het meisje, dat vorige week maandag spoorloos verdween. Het afgelopen weekeinde is de re cherche nog druk bezig geweest met het natrekken van tips, maar geen daarvan leverde enig houvast op. De brandweer is maandagmorgen op nieuw gaan dreggen en duiken in de Rotte en een particuliere duikonder- neming zal dat dinsdag doen. Anita Pothuis vertrok maandag middag om kwart over één uit haar huis naar de Noordsingel om naai school te gaan aan de Goudseweg. Het meisje is daar nooit aangeko men. Merkwaardig is dat zich bij de politie niemand heeft gemeld die Anita heeft gezien nadat ze het huis had verlaten. Nederland verhoogt lnilp aan Tunesië DEN HAAG, 14-2. Nederland heelt de ontwikkelingshulp aan Tunesië aanzienlijk verhoogd. Over de jaz*en 1972 tot en met 1975 zal hiervoor vijftig miljoen gulden beschikbaar worden gesteld. Ten opzichte van de afgelopen vier jaar betekent dit een aanzienlijke verhoging van de financiële hulp aan Tunesië in het kader van de ont wikkelingssamenwerking van 180 procent. Dit is meegedeeld in een gezamen lijk communiqué van de Nederland se en Tunesische delegatie^ die in Tunis de samenwerking tussen de beide landen hebben besproken. MANILLA. De Philippijnen, die tot dusver een krachtige anti-com munistische politiek hebben gevoerd, 2ullen handelsbetrekkingen met com munistische landen aangaan. heer C. A. Prince voor zijn rekening had genomen en dat een exploitatie- ovez-schot van f 643,65 aangaf. De kascommissie adviseerde, bij monde van de heer H. Breemer de rekening in deze vorm te aanvaarden. In de nieuwe kascommissie namen zitting de heren J. Bakker en H. Kooman. Het voorstel om ai't. 7 van het Huishoudelijk Reglement zo te wij zigen dat de contributie, op de na- jaarsvergadering vastgesteld, betaald moet zijn voor 1 februari van het daaropvolgende jaar, werd aangeno men. Lij de bestuursverkiezing deden zich wat onverkwikkelijkheden voor Er waren nog al wat brieven binnen gekomen die een andere kandidaat voorstelden tegenover de aftredende voorzitter, de heer M. C. Geleijnse. Zijn zoon de heer G. Geleijnse nam het voor zijn vader op en meende dat hier een vol onwaarheden zitten de lastercampagne was gevoerd. De heer H. Breeirer verkreeg na de stemming 20, de aftredende heer J. L. Hans 25. de heer M. C. Geleijnse 16, de heer K. Steur 4 en de heer N. Beije I stem. De heer Geleijnse kon het vereiste aantal stemmen niet ha len, terwijl de heer Breemer zijn be stuursfunctie begint. De heer Bree mer dankte de heer Geleijnse voor al het werk dat hij vanaf de oprichting voor de vereniging heeft gedaan. De „Country- en Western "rit zal in juli doorgaan en daarvoor wei-d een commissie in het leven geroepen be staande uit de hei"en Van Voskuilen, KI. Steur, A. Hanse en Pollemans. Tot slot vertoonde de heer Houtgraaf een filmpje met alle hoogtepunten uit het verenigingsjaar. KORTE BERICHTEN UIT HET BINNENLAND UTRECHT. „De overheid moet een inkomensgarantie geven, die inhoudt dat de werkloze bouwvakker er qua inkomen niet op achteruit gaat". Deze wens uitte de voorzitter van de Bouwbond N.V.V., de heer A. Buys, tijdens de bondsraad in Utrecht. FINSTERWOLDE. In Finsterwolde zijn een kapschuur van de landbou wer F. Tjakkes, waarin zich 70 ton hooi bevond, en een kapschuur van de landbouwer R. Roelofs in de Ca- rel Coenraadpolder, die gevuld was met stro, landbouwwerktuigen en landbouwwagens bevonden, door brand verwoest. TERNEUZEN. Dow Chemical -(Ne derland) N.V. heeft in Terneuzen de produktiecapaciteit verdubbeld door een tweede ethyleenfabriek (Nafta- kraker) met een capaciteit van 400.000 ton per jaar in gebruik te ne men. Het ethyleencomplex van Dow is nu een van de grootste ter wereld. GRONINGEN. „Wij vragen ons af hoeveel onschuldige verkeersslacht offers nog moeten vallen voordat de maat vol is". Dit zei de heer M. pijkstra uit Leeuwarden, initiatief nemer van de actie „Glaasje op, de maat is vol" op een actievergadering in Groningen. Groningen was de eerste plaats buiten Friesland op de kruistocht van deze Fries. AMSTERDAM. Gemeenteraadslid A. Martini (D 66) heeft b. en w. van Amsterdam gevraagd te bevoz-deren dat er door gemeentelijke instellin gen geen „besmette" koffie m^er uit Angola wordt geschonken. Hij becij ferde, dat circa 4000 ambtenaren in het .Wibauthuis in Amsterdam per jaar orgeveer 12,5 ton Angolakoffie gebruiken. ARNHEM. Twee grote Gelderse zuivelindustrieën, de Verenigde Co- operatieve Melkindustrie Vecomi uit Az-nhem en de Zuivelcoöpez-atie Co- berto uit Zutphen hebben aan de le denraadsvergaderingen voorgesteld volledig samen te gaan. De onderne mingsraden en vakbonden zijn van de plannen op de hoogte. NEDERWEERT. De 43-jarige me vrouw J. G. E. Daams-van den Bex-g is in haar woonplaats Nederweert (Limburg) bij een verkeersongeluk cm het leven gekomen. Zij werd op haar fiets door een achterop komen de auto aangex-eden en ovei-leed ter plaatse. 9 In weei-wil van zijn vex-moeidheid en niet alleen als gevolg van het ge sjouw in de late avond, maar ook door de plotseling radikaal vex-an- derde levensomstandigheden, kan hij niet dadelijk de slaap pakken. Hoe wel het nachtelijk uur al lang heeft geslagen, is er nog altijd verkeer in de stad en ook deze geluiden, die hij bijna andex-half jaar nauwelijks meer hooz-de, beletten hem in te slapen. De kamer ruikt fz-is. Uit het half ge opende raam komt de nachtlucht binnen. Hij ligt weer in een behoor lijk bed met gladde lakens en een zacht kussen. Omdat hij nu vrij man is. Niet meer nummer twee vier en zeventig, maar Jaap ten Oever. Als hij zijn ai*m geheel uitstrekt, kan hij zijn hand door het geopende raam steken en de koude lucht voelen. Nu zijn er geen ti-alies meer voor en de ruiten zijn jniet van matglas. Morgen vroeg om half zeven zal hij niet ge wekt worden door een langdurig ge- bel, gevolgd door lawaai van sleu tels en stemmengemompel op de gangen. Dan hoeft hij niet naast zijn krib te staan ,als de bewaarder de deur ontsluit en hem een goede mor gen wenst. Alsof er daar ooit één goede morgen geweest is! Ja. toch wel: vanmorgen. Of nee. dat is alweer bijna vier en twintig uur geleden. Gistermorgen was het eindelijk de goede morgen, want het was daar zijn laatste. Toen stond hij op met de wetenschap, dat hij bin nen een paar uur vrij man zou zijn. Vrij man na ruim zestien maanden een gevangene te 2ijn geweest. Zes tien lange maanden, zeventig weken zeshonderd en dertig dagen.... Als hij er weer aan moest beginnen, zou hij wensen maar dood te zijn. Maar goed. dat hij die eerste weken niet had vermoed, dat hel zo'n lange tijd EINDHOVEN. De Eindhovense politie heeft in Eindhoven vier Duit- sez's aangehouden die vex-dovende middelen in hun bezit hadden. Het zijn de 20-jarige U. H. en F. B., de 19-jarige W. L. en de 24-jaz-ige W. R. uit Soest (W. Did. DEN HAAG. Hoewel er reeds acht mannen zijn aangehouden vex-dacht van antiekdiefstallen of de verkoop van de gestolen voorwei'pen, acht 'de Haagse politie het niet uitgesloten dat nog meer arx-estatiés zullen vol gen. GRONINGEN. De 17-jarige Truus Haverland uit Appingedam is in het Academisch ziekenhuis in Groningen overleden nadat zij kort tevoren ern stig gewond was geraakt bij een ver keersongeval in Steendam. Het meisje zat achterop de bx-omfiets van een 18-jarige jongeman uit Gx*onin- gen die in fx-ontale botsing kwam met een personenauto. Ontsnapte gedetineerde is vermoedelijk gewond EINDHOVEN, 14-2. Een kort gele- den uit de Pompekliniek in Nijme gen ontsnapte Eindhovenaar, die als zeer gevaarlijk te boek staat, is za terdagnacht bij een routinecontrole aan de politie in zijn woonplaats ontsnapt. De ontsnapte gedetineerde, de 31- jax-ige J. J„ is vermoedelijk gewond door kogels, die de politie op korte afstand in de auto vuux'de, waarin hij zigzaggend wist te ontkomen. Een politieauto werd daarbij 25 meter meegesleurd. Flitsen uit het buitenland MANILLA. President Soeharto van Indonesië en opresident Max-cos van de Philippijnen hebben zich uit gesproken voor neutralisatie van Zuidoost-Azië, welk plan vorig jaar november is aangenomen op de in Koeala Loempoer gehouden confe rentie van de Zuidoostaziatische ver- dï-agsox-ganisatie (ASEAN). KARATSJI. President Zulfikar Ali Bhoetto heeft verklaard dat hij „bin- nenkoi-t" een ontmoeting zal hebben met de Indiase premier Indira Gandhi en Sjeik Moedjiboer Rach- man, de premier van Bangla Desj. Hij voegde er aan toe dat de voor- bereidingen hiertoe al getroffen zijn. zou worden. Die eerste weken, de harde ont goocheling. De hem toegewezen ad- vokaat, die hem er voorzichtig op voorbereidde, dat het niet bij enkele weken voorarrest zou blijven. Maar hij had het niet willen geloven. Elke dag leefde hij in de veronderstelling, dat hij nu wel spoedig in vrijheid zou worden gesteld. Wat hij gedaan had, was noodweer. Doch bij stukjes en beetjes had hij van mede-gedetineei-den, met wie hij wel eens in de tuin van het Huis van e waring werkte, gehoord, hoe men ..buiten" over het geval Ten Oever '-ageerde. Er waren kranten geweest die hem als een held, als een ridder hadden afgeschilderd. En die er schande van spraken, dat hij nog al tijd gedetineerd bleef. Doch eenzelf de aantal bladen constateerden enkel het nuchtere feit. Goed, er waren verzachtende omstandigheden. Het zou m z'n kop niet kosten, maar op ccn jaar of drie, vier moest hij toch wel rekenen. Ee tegenvoeters spraken er hun misnoegen over uit, dat men zich een oerdeel aanmatigde over een zaak, die nog altijd sub judice was. Dan pecte enkel maar een summiere op- romr !ng van de feiten, maar liet et oordeel over aan de rechter. aarna zou men er over kunnen garr delibereren, of de straf al of - et hoog was. V n de rechtszaak zelf herinnerde hij zich niet veel meer. Of het zou octen zijn, die officier van justitie, die hem in alle vlakken zwart af- r vhilderde. En natuurlijk de eis: di-ie .aar. Ivlet aftrek van voorarrest. Zo maar, alsof het een fooitje was. Die veertien dagen tussen eis en uitspraak waren dc ellendigste van dc hele gevangenschap. Hoeveel 2al DEN BOSCH. „De rare Schutters een carnavalsgroep te 's Hertogen bosch, maakte mooie typen voor de grote optocht in „Oeteldonk". SAIGON. Op de eerste dag van het bestand dat de Vietcong ter ge legenheid van het Boeddhistische nieuwjaar heeft afgekondigd, heb ben Amerikaanse bommenwerpers van het type B-52 zware bombarde menten uitgevoerd op de Zuidvietna- mese provincies Kontoem en Pleikoe, die aan Laos en Cambodja grenzen. AUCKLAND. Het bestuur van de Wereldraad van Kerken heeft na een vergadering In Auckland (Nieuw- Zeeland), de kerken in alle landen opgeroepen bij hun regeringen aan te dringen op doeltreffender econo mische sancties en krachtige poli tieke druk op het regime van Ian Smith in Rhodesië, .„zolang het stel sel van rassendiscriminatie daar van kracht is". MILAAN. Een jongeman, die in verband met de gepleegde aanslagen op het communistische dagblad „Uni- ta" en verzetsmonumenten in Mi laan, zou - zo heeft de Italiaanse pers zondag bericht - aan de justitie interessante onthullingen hebben ge daan over de activiteit van de neo fascisten. JERUZALEM. De Israëlische x-e- gering heeft haar ambassadeur in in Pax-ijs, Asjer Ben Nathan, ge machtigd met Fx-ankrijk een akkoord te sluiten over de teruggave van het geld dat Israël betaald heeft voor vijftig Mii'ages, die op bevel van wij len president De Gaulle nooit zijn gelevex'd. Dit heeft een woox-dvoer- der van het Israëlische kabinet be kendgemaakt. KEY BISCAYNE. Px*.esident Nixon zal tijdens zijn verblijf in de Chinese volksrepubliek het vliegtuig van pre mier Tsjoe En-Lai gebx-uiken. NICOSIA/ATHENE. Een officiële woordvoerder in Nicosia heeft ver- klaard dat er geen sprake van is dat px-esident Makarios of een van zijn ministers van zijn kabinet zijn ont slag zal indienen naar aanleiding van de meningsverschillen met Grie kenland. LONDEN. Verscheidene duizenden betogers hebben in Londen blijk ge geven van hun ongenoegen over het Brits-Rhodesische akkoord, dat een einde moet maken aan het reeds ja ren bestaande conflict over de een zijdige onafhankelijkheidsvex-klaring van het blanke bewind van Ian Smith. DOOR GERRIT FRANSSEN het uileindelijk woi'den? Minder? De advokaat, die zich dooi'gaans heel voorzichtig op de vlakte hield, was op zijn manier ditmaal optimistisch: „Er gaat wel wat van af, meneer Ten Gever; een eis zegt op zichzelf niet veel. Uiteindelijk beslist de x-echtbank." Jawel, allemaal mooi gezegd, maar het verzoek van zijn advocaat om hem uit de voorlopige hechtenis te ontslaan, werd door de president van dc rechtbank meteen afgewezen; niet eens na overleg in dc raadka mer. Het werd dus niet eens over- wbgen! Waarschijnlijk hadden de edelachtbare hex-en dit punt al van te voren besproken. En wie wist zo zeker, dat er een lagei-e straf zou worden opgelegd? Hij was er helemaal niet zo zeker van .integendeel. Van andere gedeti neerden wist hij, dat hel heel wat keren voorkwam, dal de uitspraak hoger was dan de cis. Neem die bloe- menkoopman, die de portemonnaie met ruim tweehonderd gulden van een klant had gerold. Nota bene on der haar ogen vandaan! Je moet toch maar brutaal zijn! Jammer voor hem had een voorbijganger het ge zien. En wat kreeg-ie? Na een eis van acht maanden werd het een jaar en drie maanden! En dat was 1en- slotte slechts tweehonderd gulden! Cok die martelende veertien dagen gingen voorbij. Toen hij voor de tweede maal in de rechtszaal stond, die ditmaal zo goed als verlaten was. stond hij tot het uiterste gespannen voor het hekje. Het werden twee jaren met aftrek van voorarrest. Zo dat hem nog twintig maanden res teerden. Terug in zijn cel was hij wanhopig. Alles wat hij verwacht had, maar twee jaar (Wordt vervolgd!

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1972 | | pagina 5