Trieste balans over 1971 door afsluiting van de Grevelingen Volop activiteit van Jeugdsoos „Big S" Gesprekavond N.Y.S. Schouwen-Duiveland STREEKNIEUWS Tandartsen en specialisten eens met ziekenfondsen over tariefsverhoging Gezamenlijke bijeenkomst landbouwverenigingen te Ouwerkerk Z1ERIKZEESCHE NIEUWSBODE Dinsdag 15 februari 1972 Nr. 21032 Mosselkwekersvereiiigiiig Bruinisse BRUINISSE. 12-2. De gehouden jaarvergadering van de Mosselkwe- kersvereniging „Algemeen Vissers- belang" was redelijk goed bezet. De voorzitter, de heer VV. Okkersc me moreerde hoe het nu bijna afgelo pen seizoen c.q. het jaar 1971 in de geschiedenis bekend zal blijven als een jaar met tal van schokkende ge beurtenissen. vooral voor de Brui- nisser mosselkwekers. Boven alles uit torent natuurlijk de afsluiting van de Grevelingen op 1 mei 1971, toen een levensader van de Bruse mosselkwekers werd afge sneden. Maar dit is het niet alleen, want wanneer men weer begrip ont moette bij de instanties die de ge volgen van deze afsluiting moeten behandelen en financieel moeten begeleiden, zou men de gevolgen wel als erg ervaren, maar het schrijnen de gevoel, dat het de regering er om te doen is, de mosselkwekers om zeep te helpen en daarvoor de Del- taschadewet te gebruiken, zou er niet zijn. De enige lijn, die men in het over heidsbeleid kan ontdekken, is toch wel die lijn. Het aantal mosselkwe kers moet met de helft wprden ver minderd. Laat men dan nu door de uitvoering van de wet te vertragen, door de normen niet bekend te ma ken en op deze normen te beknib belen, de slachtoffers tot wanhoop brengen. De koude sanering kan zich dan geruisloos voltrekken. Dit is het beeld dat men krijgt van de werk wijze van de instanties in Den Haag. Traagheid is een wezenlijk kenmerk van dat beleid, traagheid om af doende compensatie te zoeken; voor de getroffene, onbegrip voor de we zenlijke noden, door b.v. te bepalen wie op de wachtlijst komt, voor een nieuw perceel krijgt geen schade vergoeding, een standpunt dat straks zal leiden tot uitputting van het be drijfskapitaal. Het Volkerak Want ook op ander gebied zat het de Bruse kwekers niet mee, de ge ringe verwachting die men had van de resultaten van de percelen in het Volkerak, die men kreeg wegens verlies van percelen in de Grevelin gen, werd in negatieve zin' misschien nog overtroffen door de werkelijk heid. De op de Volkerakpercelen uit gezette mosselen bleken niet te groeien, alsook niet ten gevolge van het spuien van de Volkerak-sluizen. Een compensatie voor het verlies van Grevelingenpercelen kunnen de Volkerakpercelen dan ook niet zijn. Men heeft van kwekerszijde dan ook altijd terecht gesproken van een „experiment". Een experiment dat dan nu een mislukking blijkt te zijn. Geen val van klein mosselzaad, in de Waddenzee, wel veel halfwas mosselen, die driftig werden opge vist en uitgezaaid. Advertentie NUTSSPAARBANIv Uw ideale gezinsbank Gevolgen een te grote aanvoer van consumptiemosseien op de wekelyk- se markt, met uiterst lage prijzen voor de kwekers. Maar eerst was er nog het stop zetten van de pas begonnen handel toen men mosselvergiftiging meende te constateren, die een veel te grote publiciteit kreeg, niet in overeen stemming met de werkelijheid, maar met het gevolg dat men drie weken niet kon leveren. Ook in het bestuur van de vereni ging waren er moeilijkheden, voor zitter burgemeester G. Hokken meende zijn funktie te moeten neer leggen, de heer L. de Waal werd om gezondheidsredenen uitgeschakeld. Palingvisserij Een lichtpuntje was het succes dat kon worden geboekt op het gebied van de palingvisserij. Een groot aan deel van de uit te geven vergunnin gen voor de .visserij op de Greve lingen, kon, dank zij de bemoeiingen van de vereniging, voor de mossel kwekers worden geclaimd, mossel kwekers die dan wel hun bedrijf op moesten geven. Spreker eindigde dan ook zijn toe spraak om achter de vereniging te staan. Als men dan al tot onze on dergang heeft besloten, dan zullen we „strijdend" ondergaan, aldus voorzitter Okkerse. Hij deed daarbij ten slotte een beroep op het gemeen tebestuur om „mee te vechten". Het jaarverslag van de secretaris de heer H. Schot was ongeveer ge lijkluidend aan dat van de voorzit ter. Ook hij liet de verschillende fei ten uit 1971 de revue passeren. Goe de groei op een bepaald deel van de Waddenzee, met minder goede groei op een ander gedeelte. Goede groei op Oosterschelde, geen groei op het Volkerak. Gevolg; een aantal mos- selkvvekers, vooral in Bruinisse wo nend, heeft het uiterst moeilijk, want de prijzen waren minimumprijzen, met een exorbitant hoog heffings percentage voor het Mosselfonds. Een Mosselfonds dat toch voor velen nog een uitkomst was en dat de mos- selhandel voor verdere ineenstorting heeft beschermd. „Is het geen tijd om wat te doen, nu Den Haag ons maar laat wachten?" Momenteel is het zo dat men zijn zaak beter kan verkopen (maar dat is niet meer mogelijk) in het vrije bedrijf, dat men een uitkering krijgt als men liquideert. Maar waarom laat men de kwekers die liquideren willen, hun bedrijf niet overdoen aan hun collega's? Er wordt met mensen gesold, was de conclusie van de heer Schot. De kas sloot met een nadelig soldo van f 1375,10, maar daar een aantal kwekers een cent per ton afstaat voor de kas, was het eindresultaat een goed slot van f 734,25. De beide aftredende bestuursleden de heren H. Schot en S. de Koning werden herkozen. De heer Schot had tevoren gesteld, dat hij nu hij zal overschakelen op de paling visserij, hij misschien niet meer de juiste man was om het secretariaat te vervul len. Maar de voorzitter stelde daar tegenover, dat hij persoonlijk als kersverse voorzitter, de steun van een insider als de heer Schot zeer zou missen. De heer Schot kreeg 22, de heer De Koning 33 van de uitge brachte stemmen. U bent welkom bü uw Nutsspaarbank VERHUUR KLUISLOKETTEN DREISCHOR: Ring, donderdags van 11.00- 12.00 uur. HAAMSTEDE, 15-2. Nog steeds draait de jeugdsoos Big S goed .afge lopen zaterdagavond bereikte het le dental tijdens de Stra-Carnavals- avond de 150. Op deze carnavals avond was bijna iedereen verkleed wat een carnavalsavond natuurlijk ten goede komt, de sfeer was dan ook „mateloos" en men wist bijna niet van ophouden. Hoewel er in het verdere program ma enige wijzigingen zijn gekomen blijft het nog steeds zeer interessant. Het ziet er als volgt uit: vrijdag avond 18 februari komt de welbe kende schrijver C. Buddingh naar de soos om daar een gesprek te voeren met de jongelui over eigen werk en om te discussieren over het werk van andere schrijvers. De zondagmiddag' van hetzelfde weekend wordt gevuld door trouba dour Eelco Tamminga die samen met een meisje folksongs zal zingen. De zondagavond van hetzelfde weeken,d staat in het teken van de kunst in het algemeen. Men kan dan luisteren naar een lezing over dit onderwerp, na afloop is eventuele discussie mo gelijk. Het gebouw waarin dit alles gaat gebeuren heet het Praathuis, een zeer toepasselijke naam wat de aktiviteien van dit weekend aangaat. De enkele weken geleden (onder voorbehoud) aangekondigde pro grammapunten konden wegens om standigheden geen doorgang vinden, het bestuur hoopt deze programma punten op een nader te bepalen da tum toch nog te laten doorgaan. Filmdag Wat het verdere programma be treft, op zaterdag 26 februari een filmdag voor de jeugd, te beginnen met de kleuters, waarna de kinderen van de basisscholen volgen. Deze filmdag eindigt dan met enkele films voor de Big S leden. Leerzaam praatje over suikerziekte ZIERIKZEE.14-2. Vorige week be- legde de Schouwen-Duivelandse af deling van de Nederlandse Vereni ging voor Suikerzieken in één van de vergaderzalen van „Het Huis van Nassau" te Zierikzee. een gespreks- avond voor leden en belangstellen den. Voor een goed gevulde zaal opende waarnemend voorzitter, de heer C, M. Padmos de bijeenkomst met een welkomstwoord. Ditmaal berustte het voorzitter schap bij de heer Padmos, wegens gezondheidsredenen van de voorzit ter, de heer P. Flikweert. De voor zitter gaf het woord aan dra. G. C. van Wijhe, interniste aan het Zweeds Rode Kruisziekenhuis te Zierikzee, die deze avond een causerie hield over suikerziekte. Zij ging in het bijzonder in op de drie volgende punten: a. het gebruik van tabletten door diabetici; b. voetverzorging, en c. het gewicht. „Door onkunde kunnen er wel eens teveel tabletten door de diabeeth worden ingenomen dan normaal. Hierdoor kunnen moeilijkheden ont staan .doordat een zure afbraak ont staat". Voor de suikerpatiënt is de voetverzorging zeer belangrijk. Wondjes aan de voeten kunnen bij ouderen nare gevolgen hebben. Bij een onvoldoende verzorging kunnen do bloedvaten aangetast worden. Voorts wordt het gebruik van wei nig vet zeer aanbevolen door diabe tici. Verder speelt het gewicht een belangrijke rol. Ouderen kunnen plotseling veel te dik zijn. Vragen Na een korte pauze, was er gele genheid tot het stellen van vragen. Hiervan werd gretig gebruik ge maakt. Onder andere kwam ter sprake dat suikerpatiënt-hartpatiënt vaak gelijk op gaat. Dra. Wijhe ant woordde dat de suikerpatiënt nu eenmaal meer aanleg heeft om hart patiënt te worden dan iemand an ders. Uit de zaal kwam de vraag waarom er voor de diabeeth geen griepprik is. Deze griepprik is er wel, en wordt zelfs gratis gegeven. Dra. Wijhe raadde een griepprik voor suikerpatiënten aan. Veel vragen werden, zoals gezegd gesteld. Geconstateerd werd ook dat wonden bij de goed geregelde diabe tici even snel genezen als bij ieder ander. De voetverzorging van diabe tici moet niet zomaar zelf ter hand worden genomen. „Daar is de pedi- kure voor". Voor de „zoetjes" behoeft men geheel geen angst te hebben, daar de te gebruiken hoeveelheid er van heel klein is. Schadelijke gevol gen kan alleen een overmatig ge bruik ervan geven, maar dan zou het gebruik duizend maal zo groot moeten zijn. De diabeeth mag ook niet vergeten, dat in suikervrije ar tikelen. zoals chocolade, ook vetten zitten. Men mag een dergelijk artikel niet onbeperkt nuttigen. Het spuiten Dra. Wijhe wees ook nog op het feit, dat er te gemakkelijk een be roep wordt gedaan op de wijkzuster, wanneer het over het spuiten gaat. Vaak worden familieleden ingescha keld, wanneer de suikerpatiënt zelf niet kan spuiten. „Men moet zo min mogelijk afhankelijk zijn van ande ren", aldus de spreekster. Ook wees zij op het regelmatige leven dat een suikerpatiënt behoort te leven. Na een gezellige discussie, bood de heer Padmos dra. Wijhe een boekebon aan en dankte haor voor haar voor lichting. Tot slot dankte de heer Padmos de aanwezigen voor hun opkomst, en deelde mede. dat er binnen niet al te lange tijd een vergadering zal worden belegd, waarop oogarts Bies heuvel hoopt te spreken over „De invloed vart de suikerziekte op het gezichtsvermogen". Zaterdag 4 maart is de streefdatum voor een voetbalwedstrijd tussen een dameselftal van Big S en eveneens een dameselftal van de R.S.G. Prof. Zeeman uit Zerikzee. Verder gaat Big S ook de ruimte in het soosgebouw wellicht nog ver der uitbuiten, maar om dat eens te bekijken en om ook de andere pro grammapunten eens te zien is de jeugdsoos open op vrijdagavond, za terdagavond en op zondagmiddag. In bijzondere gevallen is de soos ook open op zondagavond, maar niet als regels. Gespreksavond over de toekomst van Zeeland Het N.V.N. Zeeland organiseert zoals reeds enige malen werd aan gekondigd - in verschillende plaat sen in Zeeland, waaronder Zierikzee een serie bijeenkomsten in de vorm van discussie-avonden over de „ont wikkeling van Z.W.-Nederland". De eerste bijeenkomst te Zierikzee ..zal plaatsvinden op maandagavond 21 februari aanstaande in de koffieka mer van het Huis van Nassau. Wy vernemen intussen dat de ani mo voor deze interessante cursus voor iedereen die belangstelling heeft voor zijn of haar woon-, werk en leefomgeving, op Schouwen-Dui veland bepaald neg niet groot is. De aanmeldingen komen namelijk zo traag binnen dat deze aantrekkelijke en leerzame N.V.N.-cursus wegens gebrek aan belangstelling wel eens afgeschreven zou moeten worden. Het gaat in principe om 5 avonden, waarvan de eerste avond - zo wordt medegedeeld - wel gemist kan wor den, maar de deelnemers die zich alsnog willen aanmelden dienen zich tenminste wel voor de vier overige avonden te binden. De kosten voor de vijf avonden bedragen slechts f 10,-. Aanmeldin gen kunnen alsnog geschieden bij het plaatselijke contactadres voor Schouwen-Duiveland: de heer P. de Moor, Donkereweg 70 te Schudde- beurs, en bij de discussieleider drs. J. C. Erbrink, de Kanterlaan 8 te Zierikzee. In het N.V.N. werken sa men de volksontwikkelings- en vor mingsorganisaties in Zeeland, (Maat schappij tot Nut van het Algemeen, NIVON en Zeeuwse Volksuniversi teit). Inleiders zullen zijn de heren drs. C. de Schipper, drs. F. J. van Grunsven en dr. M. J. Adriani. De bijeenkomsten vinden plaats op 21 en 28 februari, woensdag 8 maart en maandag 13 en 20 maart. ZIERIKZEE Bloedtransfusiedienst Rode Kruis De Bloedtransfusiedienst van het Rode Kruis verzond aan bloeddonors acht en twintig zg. Landsteiner me dailles voor vijfmalige bloedafgiften en zes voor twintigmalige bloedaf- gifte. Hieronder volgen de namen van de begiftigden. Vijf maal: C. J. v. d. Klooster, E. Hagenstein-de Haan, H. Pannekoek, J. T. van Nieuwenhuyzen. B. P. Wes- dorp; I. Ligthart Schenk, G. v. Dam, A. Bouterse. M. C. Dekker. G. Sinke. J. L. Edelschaap. H. Fonteyne-Bre- kelmans, H. A. v. d. Werf. J. H. v. d. Panne, C. W. Deurloo. J. Huigens, I. E. Hendriks-Jansen, J. C. v. As, J. Hart. C. J. Fier ens. M. Steenp oorte, J. Landman, J. Lemson. C. Knuist- Blom. L. v. d. Maas. W. C. M. Jume- let, L. de Jonge. C. J. Krijger. Twintig maal: D. Bij de Vaate. M. Wieringa. S. de Vlieger. J. v. Urk, C. G. Vreugdenhil, C. H. v. Schelven. Vergadering gemeenteraad In het restant raadsverslag, opge nomen in het vrijdagnummer, is ten aanzien van het thema: zoeken naar een geschikt terrein voor een tijde lijk woonwagencentrum, een vergis sing geslopen. Gedacht was - men herinnert het zich - aanvankelijk aan een terrein aan de Nieuwe Kool- weg. In het verslag staat dat b, en w. hiertegen bezwaren opperden, maar natuurlijk moest dit zijn het college van G.S. Vergadering V.V.V. De algemene ledenvergadering van V.V.V. Zierikzee zal gehouden wor den op maandagavond 21 februari aanstaande in hotel Concordia. In deze vergadering komen o.a. aan de orde de jaarverslagen van secretaris en penningmeester en de begroting 1972. Wat betreft de bestuursverkie zing: kandidaat voorzitter is de heer Duinstee, aftredende leden: de heren Joh. Berrevoets, D. v. d. Doel en me vrouw v. d. Ouden. In bespreking komt verder het punt „Dinsdag Toe ristendag Zierikzee 1972". ZONNEMAIRE Botsing op kruispunt Maandagmorgen tegen half negen reed de heer J. Dekker uit Zonne- maire op de Zuidweg richting Zie rikzee. Bij het kruispunt Zuidweg- Stapelsweg-Kruisweg werd hij plot seling in de flank geramd door een automobilist uit Rotterdam, komen de uit de Staepelsweg, die de. heer D. geen voorrang verleende. Door de botsing, die vergezeld ging van een ontzettende klap, kwam de auto van de heer D. in de sloot terecht. Om wonenden schoten toe en boden hulp aan de heer D, die aan het hoofd ge wond was. De ontboden arts, de heer Van der Waarden liet de heer D. per ambulance voor nader onderzoek naar het Rode Kruis ziekenhuis ver voeren. De andere automobilist kwam met de schrik vrij. De politie, die zeer snel ter plaatse was, stelt een onderzoek in naar de juiste toe dracht. De auto van de heer D., die nog maar enkele weken oud was, werd total loss afgevoerd, terwijl de andere zwaar aan de voorzijde be schadigd werd. OOSTERLAND Busjescollecte voor de Zending Ten behoeve van de Mbuma-zen- ding werd in de maand december van het vorige jaar door middel van een busjescollecte wekelijks, opge haald door Arie de Bruine, Ina Doo- ge, Wim Goudzwaard, Anja van Haaf ten en Jan van Snippenberg, onder leiding van de heer L. Meer man Cz. de mooie som van f 147,35. Feestavond Openbaar Onderwijs Vrijdagavond 18 febr. a.s. hoopt de afdeling „Oosterland" van de Vereni ging voor Openbaar Onderwijs, om vattende de gemeenten Duiveland en Bruinisse, een feestavond te houden in de „Conferentiekamer" aan het Torenplein alhier, aanvangende 7.45 .uur. Na de opening door de voorzit ter zal door een eigen toneelgroep een toneelspel worden opgevoerd, ge titeld: „Engeltje", een klucht in drie bedrijven, geschreven door B. Wes- tra en F. Dorst. Hieraan zullen een zestal personen meewerken, nl. drie dames en drie heren. In de pauze zal de traditionele verloting gehouden worden met vele aantrekkelijke prij zen en na de sluiting volgt er nog een bal na. Deze feestavond is uit sluitend toegankelijk voor personen van 12 jaar en ouder. Gemeente-avond Gereformeerde Gemeente Op de gehouden gemeente-avond van de Ger. Gemeente alhier werd uit een tweetal predikanten, t.w. ds. W. Hage te Krabbendijke en ds. J. van Vliet te Aagtekerke, na gehou den stemming, een beroep uitge bracht op ds. Hage als predikant van de gemeente alhier. Tevens werden op deze bijeenkomst de aftredende ambtsdragers, de heren J. A. van der Weele en Matth. Stouten Cz. resp. als ouderling en diaken herkozen. Filmavond Veilig Verkeer Op donderdagavond 17 februari In' de haven van Bruinisse verscheen de kustvaarder „Stephanie", thuishaven Odense, om aardappelen te laden voor Griekenland. Het schip is plm. 1000 ton groot. (Foto: Zierikzeesche Nieuwsbode). UTRECHT, 15-2. Tussen de zie kenfondsorganisaties en de Neder landse Maatschappij tot Bevordering der Tandheelkunde is overeenstem ming bereikt over een tariefsverho ging voor tandheelkundige hulp aan ziekenfondsverzekerden over het jaar 1972. Die verhoging bedraagt 7,39 procent. Bij de vaststelling van deze verho ging is volgens een mededeling van de ziekenfondsen rekening gehouden met de toezegging matiging te be trachten. De gemiddelde kosten van behandeling in het weekeinde is on gewijzigd op f 10,gehandhaafd. Ook tussen ziekenfondsen en spe cialisten is overeenstemming bereikt over de honorering in 1972. Bij de vaststelling van de verhoging is vol gens de ziekenfondsen aansluiting gezocht bij de loonontwikkeling, zo als die uit C.B.S.-cijfers over de pe riode augustus 1970-augustus 1971 blijken. a.s. houdt de afdeling „Duiveland" van Veilig Verkeer een filmavond in de „Conferentiekamer" alhier, aan vangende half acht. Op deze avond zal de bestuursverkiezing plaats vin den. Verder een kxvisfilm, waaraan mooie prijzen zijn verbonden. Deze avond is bedoeld voor Oosterland en Sirjansland samen, terwijl iedereen hierop welkom is, lid van de afde ling of niet. De inwoners van Sir jansland, die deze avond wensen bij te wonen, worden verzocht hiervan melding te doen bij een van de be stuursleden aldaar, de heren W. Mol en C. J. Struijk Az. Te Nieuwerkerk zal een soortgelijke avond plaats vinden van de afdeling de volgende avond op vrijdag 18 dezer. BRUINISSE Antiekdiefstal in „2e woning" In de nacht van vrydag op zater dag jl. hebben onbekenden zich toe gang verschaft tot de tweede woning - weekendwoning - van de familie R. uit Eindhoven, „Dijkzicht" aan de Oude Dyk te Bruinisse. De dieven verdwenen met antieke voorwerpen voor een waarde van naar schatting 3 a 4.000 gulden. De politie stelt een onderzoek in. De specialistentarieven gaan teiï ge volge van deze overeenstemming met 7,29 procent omhoog. Dit cijfer is opgebouwd uit een verhoging van het netto-honorarium van 6,7 pro cent en een verhoging van de kos tenvergoeding met 8,65 procent. HONDERD JAAR EN OUDER DEN HAAG, 14-2. Nederland telt op het ogenblik honderd zestig mannen en vrouwen die honderd jaar of ouder zijn. De oudste van hen is voor zover bekend de 107-jarige Amster damse mevrouw E. L. van der Burg-Leusveld. De oudste van Neerlands oudsten vertoeft in het ruisthuis „Uitzicht" in de hoofdstad. Zij is volgens haar omgeving nog altijd „goed voor een praatje". Radioluisteren of t.v. kijken is er echter niet meer bij. Op 25 maart hoopt mevrouw Van der Burg-Leus veld honderdacht jaar te wor den. - Het aantal Nederlan ders van honderd jaar en ouder wordt door het Centraal Bureau voor de Statistiek voor de aardigheid" bijgehou den om „op de hoogte te zijn". Het steunt daarbij op informa tie via gemeenten en krante knipsels. Het C.B.S. kan hier door wel eens „eeuwlingen" bij leven ontgaan. Het verschil met de werkelijkheid zou vol gens het C.B.S. echter hooguit vier kunnen zijn. Bij overlij den ontglippen zij het C.B.S. toch niet, aldus de heer Straat- sma. - Voor de curiositeit nog even: Nederland telt op het ogenblik ongeveer 3630 ,schrik- keljarige', Nederlanders, die op 29 februari zijn geboren, zo blijkt na een rekensommetje volgens een methode van hel Centraal Bureau voor de Sta tistiek. BODEN. De componist Bertus van Lier is maandag op 65-jarige leeftijd in zijn woonplaats Roden (Gron.) overleden. De heer Van Lier was tot zijn dood beheerder van het Insti tuut voor Muziekwetenschap in Gro ningen. Mogelijkheden van groenteteelt in volle grond uitvoerig belicht OUWERKERK, 14-2. De land- bouwverenigingen „Aller Belang* te Ouwerkerk en „Eendracht Bindt" te Nieuwerkerk hebben in het Dorps huis te Ouwerkerk een gezamenlijke byeenkomst gehouden, waar als in leider optrad de heer F. Vader van de Rykstuinbouwvoorlichtingsdienst over: „Mogelijkheden van groente teelt in de volle grond". De opening geschiedde door de voorzitter der Ouwerkerkse vereni ging. de heer v. d. Stolpe, waarna de heer Vader zijn lezing begon, met er op te wijzen, dat de consumptie van groente praktisch niet toeneemt. De teelt gaat verschuiven van de kleine naar de grote bedrijven. Er zijn on geveer 30 groentegewassen, die in groepen kunnen worden ingedeeld. Onder de gemechaniseerde teelt „vallen" o.a. doperwten, stamslabo- nen, spinazie, tuinbonen en knolsel derij. Dan is er de teelt, welke hand werk vraagt (onderverdeeld in grof en fijn). Witlof, spruiten, wortelen, prei en div. koolsoorten is „grove teelt", stamslabonen voor de verse pluk, sla. bloemkool en radijs is „fij ne teelt". Knolselderij Spreker ging nader in op de teelt van knolselderij. De oogst geschiedt eind oktober-begin november. Dit gewas is gevoelig voor vorst en door de mogelijkheid van bewaren is er thans teelt op grote schaal. Een op brengst van 30 ton is voor dit wissel vallig gewas niet altijd haalbaar, ofschoon deze opbrengst thans rede lijk genoemd mag worden. Voor witlof is het noodzakelijk, op lichte grond en op „ruggen" te telen. De kwaliteit van de wortel is van groot belang. Het resultaat van het zaaien wordt sterk beïnvloed door de onkruidbe zetting; er is een nieuw onkruidbe strijdingsmiddel Het rooien geschiedt in twee gedeelten: 1. het blad er af slaan, 2. de trek (meestal in over dekte ruimten) is zeer intensief. Aanvoer en prijs bekeken moet de conclusie zijn: er zit weinig in en omdat het er op lijkt, dat de prijs drastisch zal gaan zakken, is gemil- deld de witloftrek niet erg winstge vend. Spruiten vragen veel arbeid bij de oogst. De fijne spruit wordt gevraagd voor het binnenland. Er is nogal wat keus in de rassen. Van het ras „He- briden" ligt de opbrengst op hoog niveau en deze teelt wordt druk uit geoefend, Het plukken vergt veel tijd. Er komt nu ook de machinale pluk; dan vraagt echter het sorteren weer meer tijd. Het plukken moet op tijd beginnen, anders gaat de kwali teit achteruit. De grove spruiten worden veel voor export (o.a. Duits land) gevraagd. Prei Wat het gewas prei betreft zei spreker, dat herfstprei gevoelig is voor vorst; de winterpret is sterker en geeft een redelijke prijs, hoewel hef beslist geen bijzonderheid is. Er blijft echter een vrij redelijk saldo over. Verder kwamen nog in behande ling: wortelen (een zeer speculatief gewas), stamslabonen (wel goed uur loon te verdienen, zitten mogelijkhe den in), en bloemkool: de oogst valt nog al eens moeilijk en er zijn slechts beperkte mogelijkheden. Tenslotte gaf de inleider nog een overzicht van de prijsontwikkeling der besproken gewassen. Voorzitter v. d. Stolpe zag over het algemeen maar weinig perspectieven en gaf gelegenheid tot het stellen van vragen, waarbij o.a. nog aan de orde kwam: ongedierte (koolvlieg, luis), ziekten en nadere informaties over knolselderij, bonen, radijs cn schorseneren. De heer J. v. d. Zande sprak na mens „Eendracht Bindt" vriendelijke dankwoorden voor de invitatie, waarna de voorzitter van „Aller Be lang" de vergadering sloot met dank voor de opkomst. Begin maart hoopt de Ouwerkerk se vereniging wederom te vergade ren. er zal dan waarschijnlijk over veeteelt worden gediscussiëerd. waarvoor een spreker zal worden uitgenodigd.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1972 | | pagina 3