KOT» rifiYiTTiTÏI ZIERIKZEE HAD GESLAAGD TOERISTENSEIZOEN 1971 Landbouw 1971: 32 dodelijke ongelukken AGENDA Vijftig jaar nieuws via de radio Russische protest Elf mille voor idee Fanfare „Luctor et Emergo" te Renesse gaf geslaagde uitvoering LAATSTE NIEUWS 1 Succesvolle toeristendagen ZIEItlKZEE, 14-2. Door het vroe ger vallen van de Paasdagen kwam het seizoen enigszins traag op gang. Het weer werkte echter mee, zodat het bezoekersaantal tussen „Paas en Pinkster" toch vry hoog lag. De Pinksterdagen waren zelfs merkbaar drukker dan voorgaande jaren. Na de Pinksterdagen viel er een terug slag te bespeuren, het weekend-be zoek lag echter zeer hoog. Aldus wordt medegedeeld in het versche nen verslag over 1971 van V.V.V. Zierikzee. Door de vakantie-spreiding bleek' het eigenlijke „Seizoen" een week korter dan voorgaande jaren. De piek lag in de derde week van juli, doch er was een nauwelijks ver schil te bespeuren in de drukte, die zeker op de dinsdagen (Toeristenda- gen) en donderdagen, ongekend was. Op deze dagen bleek duidelijk het parkeerprobleem, waarmee Zierik zee te kampen heeft. Auto's stonden tot op de Blokweg geparkeerd, ter wijl ook plan West meerdere malen „vol" was. Ook de rest van de week was het vaak druk tot zeer druk. Zó druk, dat zelfs het nieuwe Visserij museum eind augutus zijn 10.000ste bezoeker kon ontvangen. De hotel-accomodatie werd uitge breid met een dertigtal bedden, zo dat het totaal aantal bedden thans 124 bedraagt, hetgeen echter nog Advertentie STERK EN DEGELIJK Voor al Ij uw koffers lij LENGKEEK LEDERWAREN DAM 9 ZIERIKZEE Tientallen doden bij carnaval in Rio RIO DE JANEIRO. 14-2. Sinds het begin van het carnaval in de Brazi liaanse hoofdstad Rio de Janeiro, za terdag, hebben al zeventig mensen het leven verloren, zo wordt officieel meegedeeld. De meeste slachtoffers vielen door overmatig gebruik van alcoholhou dende drank en de ruzies die daar het gevolg van waren. F.A.O. waarschuwt voor dreigend watertekort ROME, 14-2. Als er nu geen strikte maatregelen worden getroffen, be staat het gevaar dat er in de komen de eeuw geen zoet water meer op aarde zal zijn. Dit is de conclusie van een reeks studies en aanbevelingen die de voedsel- en landbouworganisaties van de V.N. (F.A.O.), in samenwer king met de wereldgezondheidsorga nisatie en de Wereldorganisatie voor Meteorologie, heeft opgesteld voor de conferentie van de V.N. over mi lieubescherming, die in juni a.s. in Stockholm wordt gehouden. HILVERSUM, 14-2. Maandag 21 februari is het precies vijftig, jaar geleden, dat de eerste nieuwsberich ten via de radio werden uitgezonden. Naar aanleiding daarvan zendt de NOS-radio op die dag van 09.00 tot 09.35 uur via Hilversum II een pro gramma uit, waarin aan de hand van gesprekken en opnamen uit het his torisch archief van de NOS een anec- dotisch beeld wordt gegeven van vijftig jaar radionieuws. DEN HAAG. Grotp blijdschap op de tribune in het gebouw van tegen standers, nadat de Tweede Kamer een voorgestelde samenvoeging van de IJmondgemeenten hacl verwor pen. steeds veel te weinig blykt. Meer dere malen heeft de V.V.V. mensen moeten sturen naar omliggende plaatsen, soms zelfs tot Bergen op Zoom en Steenbergen toe. De hotels in Zierikzee hebben vrijwel het ge hele seizoen iedere dag vol gezeten, aldus het V.V.V.-verslag. Ook het bezoek van „dagjesmen sen" lag aanmerkelijk hoger dan voorgaande jaren, hetgeen zeer wel merkbaar was aan de inlichtingen die verstrekt werden. Veel interesse bestond er voor het museum. Ook werden zeer veel informaties over de diverse historische gebouwen ver strekt. De vraag naar campings is nog steeds in stijgende lijn, terwijl het logeren in hotels voor periodes langer dan 1 £t 2 dagen terugloopt. Men reist meer door het land tijdens vakanties om zodoende verschillen de plaatsen voor korte periodes aan te doen. Dit wordt zeer zeker gesti muleerd door de N.S. en A.N.W.B., die reclame maken met verschillen de korte arrangementen. Sportvissen De belangstelling voor sportvissen op zee bleek ook zeer groot, waarbij de moeilijkheid was, dat deze be langstelling hoofdzakelijk in de weekeinden ligt, waardoor vaak geen boot beschikbaar bleek. Ook was er veel belangstelling voor het vissen langs de dijken en de binnen wateren. Het autobusbezoek was niet zo groot als voorgaande jaren, wat ge weten wordt aan het feit, dat de Deltawetken hun meest spectaculai re karakter iets aan het verliezen zijn. Wel blijkt de belangstelling hiervoor nog steeds zeer groot, de boottochten waren dan ook vrijwel altijd goed bezet. Ook de boottocht vanuit Zierikzee was goed bezet, de boottocht naar Veere iets minder. Wel bleek voor de terugtocht vanuit Veere naar Zierikzee veel belang stelling te bestaan. Toeristendagen De toeristendagen bleken een zeer groot succes. De drukte was over weldigend, het bezoek aan de ver schillende evenementen was dikwijls boven verwachting. Vooral de boot tocht bleek ook hier erg in trek. De kunstmarkt was ook zeer goed be zocht. Jammer was, dat er voor een periode van twee weken geen mos sels verkocht konden worden, doch de drukte was er niet minder om. Zeer veel belangstelling kregen ook de klederdrachtshows bij de Haven poort. Eenmaal moest wegens regen uitgeweken worden naar de Con certzaal. De kinderprogramma's in de Con certzaal verliepen gunstig. Over het algemeen waren ze redelijk bezet. Ook de belangstelling voor de ex cursie langs de kerkorgels, georgani seerd door de heer Wijnands, bleken zeer veel belangstelling te krijgen. De wijnfeesten in de Concertzaal waren keer op keer uitverkocht. Delta-Foto mocht zich verheugen in grote belangstelling van hun ex positie in de Nieuwe Boogerdstraat. De vertoning van de dia-serie ge maakt in opdracht van V.V.V. met als onderwerp Zierikzee trok veel belangstelling. In de tweede week van augustus liep het Nederlandse bezoek iets te rug, maar er waren nog zeer veel Fransen, Engelsen en Duitsers. Ook het Belgisehe bezoek leek niet afge nomen. Over het geheel mag men terugblikken op een druk en goed verlopen seizoen. Bomaanslagen in Belfast bij aankomst van Britse opperrechter BELFAST. 14-2. De Britse opper- vechter lord Widgevy is maandag in Noord-Terland gearriveerd om het onderzoek te openen naar het bloed bad van Londonderry van twee we ken geleden. Zijn aankomst ging ver gezeld van een reeks bomaanslagen in Belfast - vier binnen vijf kwar tier. Daarbij liep niemand letsel op, maar werden twee winkels* een kan toor en een spaarbank zwaar bescha digd. MOSKOU, 15-2. De Russische re gering heeft haar ambassadeurs in Athene en Washington opgedragen bij de regeringen van Griekenland en de Verenigde Staten te proteste ren tegen de aanleg van bases op Grieks grondgebied voor de Ameri kaanse Zesde Vloot. Dit heeft het Russische persbureau Tass heden (dinsdag) bekendgemaakt. DEN HAAG, 15-2. Bij werkzaam heden in de landbouw zyn hel vorig jaar 32 personen om het leven geko men (in 1970 waren het er 26), zo blykt uit een mededeling van het ministerie van sociale zaken. Kardinaal Alfrink terug uit Rome SCHIPHOL, 14-2. Terug uit Rome, waar hij maandagochtend bijna een uur met de paus heeft kunnen spre ken, heeft kardinaal Alfrink maan dagmiddag op Schiphol verklaard, dat hij met de kerkvorst o.a. over de inspraak bij de benoeming der kar dinalen van gedachte heeft gewis seld. ,In zekere zin heeft het gesprek mij nieuw vertrouwen geschonken", zo zei hij. „Ik heb de bevestiging ge kregen van mijn hoop dat de paus de bereidheid heeft om het overleg met elkaar te blijven voeren en om te pogen het nodige vertrouwen in elkaar te zoeken". ROTTERDAM, 14-2. De suggestie die de 35-jarige bankwerker A. Lohmann ruim een jaar geleden in de ideeënbus stopte van de Verenig de Oliefabrieken in Zwijndrecht - een onderneming van Unilever - heeft hem 11.500 gulden rijker ge maakt. Het is het hoogste bedrag dat Unilever ooit voor een idee heeft uit gekeerd. De heer Lohmann, die al tien jaar bij de oliefabriek werkt, slaagde er in het transport tussen twee afde lingen van het bedrijf aanzienlijk eenvoudiger te maken. Zijn construc tie is gedurende een jaar aan de praktijk getoest. Het aantal dodelijke ongevallen met trekkers, die zijdelings kantel den of achteroversloegen, was hel grootst. De belangrijkste beveiliging om het kantelen te voorkomen of te beperken, is volgens het ministerie het gebruik van een beproefde en goedgekeurde veiligheidscabine of -frame. In 1971 heelt zich met trek kers, uitgerust met een dergelijke voorziening, geen enkel dodelijk on geval voorgedaan. Het aantal kinde ren, dal op trekkers, wagens en ma chines verongelukt, wordt veront rustend genoemd (in 1971 10 kinde ren beneden 16 jaar. De enige af doende maatregel is volgens sociale zaken: geen kinderen op, om of bij de landbouwmachines. Tenslotte wyst het ministerie er op, dat machines, terwijl ze in wer king zijn, niet moeten worden gerei nigd, gesmeerd of afgesteld. Het niet naleven van deze regel was ook het vorig jaar oorzaak van enkele dode lijke ongevallen. Vermist driejarig meisje nog spoorloos AMSTERDAM, 14-2. De 3-jarige Natasja van Zuylen, die sinds zater dagmiddag in Amsterdam wordt ver mist, is nog steeds niet gevonden. Volgens de moeder, die in de psy chiatrische inrichting Vogelenzang wordt verpleegd, is het kind in het water van de Stadion kade verdron ken. Maandagochtend zijn ook dui kers van de marine ingeschakeld om op de door de vrouw aangegeven plaats te zoeken. Zij had haar doch tertje, dat in het Burgerweeshuis in de hoofdstad verbleef, zaterdagoch tend voor een wandeling opgehaald. Het wandelwagentje waarin het meisje zat, is maandagmiddag op de Parnassusweg aangetroffen. Zes maanden Ollder de grond Door gladheid geslipt DJJL RIO (Texas), 14-2. De 32-ja- rige Franse speleoloog dr. Michel Sifjre zit sinds vannacht in een 45 meter diepe grot bij Del Rio in Tex as, waar hij zes maanden lang zon der enig menselijk contact zal blij ven. Doel van deze onderneming is te bewijzen dat de mens beter kan ftinclioneren in een cyclus van 48 uur dan in het traditionele etmqal. Dr. Siffre is van mening, dat mén beter kan werken en zich psycholo gisch beter kan aanpassen wanneer men 36 uur wakker blijft en twaalf uur slaapt. Na muziekprogramma opvoering van blijspel RENESSE, 14-7. Zaterdagavond gaf het fanfare-korps „Luctor et Emergo" de jaarlijkse uitvoering voor leden en donateurs in 't Dorps huis te Renesse. Om half acht werd het programma geopend met een op treden van jeugdleden en leerlingen die uit „muziek voor jonge blazers" van H. van Lijnschoten achtereen volgens een mars, blcemenlied, me nuet en de finale speelden. De jonge muzikanten oogstten met hun optre den veel succes. Uit het grote aantal jeugdige leden bleek dat „Luctor et Emergo" zich over de toekomst nog geen zorgen hoeft te maken. Daarna nam de voorzitter van het korps, de heer J. A. Kouman het woord. Hij verwelkomde alle aan wezigen, in het bijzonder de burge meester en echtgenote en wethou der Hoogerhuis en zijn echtgenote. Ook verwelkomde hij in het bijzon der de oudleden, de heren Dorreman en v. d. Have. Voor laatstgenoemde vroeg hij een applaus, omdat de in december 90 jaar geworden heer v. d. Have de enige nog in leven zijnde medeoprichter van het korps is. Ook afgevaardigden van het uit Haamste de afkomstige korps „Witte van Haemstede" werden door de heer Kouman speciaal verwelkomd. Uit het verslag van het afgelopen jaar bleek dat het korps momenteel 45 werkende leden heeft. De heer Padmos, die wegens vakantie afwezig was werd bijzonder bedankt voor het vele werk dat hij als leider van de tamboers in het afgelopen jaar had verricht. Ook aan de opleiding van tamboers doet de heer Padmos zeer veel goed werk. Vervolgens sprak de' voorzitter zijn spijl uit over het feit dat een van de tam boers, de heer Cov Kooman, niet aanwezig kon zijn omdat hij in het ziekenhuis ligt. Oud-papier Daarna stelde de heer Kouman het oud-papier aan de orde. Door de slechte prijs die werd betaald en door het 'probleem van het opslaan was de papieraktie in het afgelopen jaar een moeilijke zaak geworden. Toch is men er weer opnieuw mee van start gegaan en dankzij het feit dat de voorraad mag worden opge slagen in de gemeenteschuur en om dat de heer Rademakers gratis een vrachtwagen ter beschikking stelt voor het ophalen, die door de heer Wandel gratis wordt bestuurd, hoopt men via de oudpapieraktie weer een waardevolle bijdrage tot de kas te verkrijgen. In het jaar 1971 zyn er weer ver schillende instrumenten vernieuwd. Dit alles is mede mogelijk gemaakt door de verdubbeling van de sub sidie van b. en w. en ook dankzy de uit de door de middenstandsvereni ging van Renesse gehouden winkel- weck waarvan de baten (f 1000) aan de muziek waren overgedragen. Ook had men in de afgelopen weken 40 tot 50 nieuwe donateurs verworven. Aan het slot van zijn praatje dankte de heer Kouman de directeur en de onderdirecteur voor hun vele werk, wat onder meer was beloond met een tweede prijs op het van de zomer in Bruinisse gehouden con- cours. Ook dankte hij de heer Wim Kostense die de voor en achterzijde van het programma zo smaakvol had ontworpen. Afwisselend programma Het programma werd daarna ge opend met de door de direkteur van „Luctor et Emergo", de heer J. H. Blom, geschreven mars „Luctor et Emergo'. Deze mars was door de heer Blom opgedragen aan de onderdi- rekteur, de heer De Feiter, die het nummer zelf dirigeerde. Daarna nam dhr. Blom zelf de dirigeerstok over om de volgende nummers van het programma te leiden. Het program ma was zeer afwisselend en na af loop van alle nummers oogstten de muzikanten een hartelijk applaus als waardering voor het door hen ge brachte programma. Voor de pauze begon nam de bur gemeester, de heer Everwijn, nog even het woord. Hij complimenteerde de muzikanten met hun uitvoering en hij zei dat hij verheugd was dat de vereniging in Renesse en omge ving zo veel steun ontving en dat zij die steun zeer zeker verdienden. De gemeenteraad heeft in deze zaak de zelfde mening gezien het feit dat zij een hogere subsidie heeft toegekend dan een korps in de 1ste klas ge woonlijk krijgt. Aan het slot van zijn kort praatje wenste de burgemeester de vereniging veel succes voor de toekomst. Blijspel „De Sukkel" In de pauze werd een zeer geslaag de verloting georganiseerd en na de pauze was het de beurt aan de to neelvereniging „Op Drift" om zijn kunnen te tonen. Zij speelden het blijspel „De Sukkel" waarmee het publiek menig maal aan het lachen werd gebracht vooral de sukkel spe lende Dik Kooman deed de mensen vaak in uitbundig plezier uitbarsten. Na afloop van de voorstelling wer den de deelnemende dames verrast met een bloemetje en de heren kre gen een rokertje aangeboden. Daarna kwam de voorzitter van „Op Drift' op het podium om, hoewel dit ongebruikelijk is op de feest avond van de muziek even het woord te voeren. Het feit deed zich namelijk voor dat een van de toneelspelers van deze avond dit deze maand al 25 jaar lang doet. Dit feit wilde men toch niet helemaal onopgemerkt la ten en daarom werd de heer Gerard van Splunter op deze manier toch eventjes in het zonnetje gezet. Het ligt in de bedoeling dit feit in april op de eigen feestavond van „Op Drift" wat officiëler te vieren. De heer Hamer overhandigde daartoe een enveloppe met een idee aan de heer Van Splunter en namens de be heerders van het Dorpshuis, het echtpaar Hazebrock overhandigde hij een pakje, waarvan de vorm deed vermoeden dat de inhoud een fles was. Nadat de heer Van Slunter een dankwoord had gesproken werden de stoelen aan de kant geschoven en op de muziek van Kees Schell en zijn varianten vond cr nog oen gezellig bal plaats. Negentien februari wordt de uit voering herhaald en zal dan ook voor niet donateurs toegankelijk zijn. Dinsdag 15 februari Zierikzee Mondragon, 8 uur, „Philatelica". Herv. Verenigingsgebouw, 7.30 uur, theorieles Rode Kruis-kolonne. Brouwershaven Jeugdgebouw, 8 uur, discussie-avond Plattelandsvrouwen Bond afdeling Brouwershaven. Haamstede Hotel Bom, 7.30 uur. Ver. van Oud leerlingen. Geref. kerk, 7.30 uur, feestelijke jaarvergadering N.C.V.B. afdeling Haamslede. Woensdag 16 februari Zierikzee Herv. Ver.-gebouw, 7.45 uur, C.P.B. en N.C.V.B. Plolel Bom, 20 uur, leden vergade ring afdeling Schouwen Veilig Ver keer Nederland. Nicuwerkerk „Rehoboth", 8 uur, causerie over drugs. Donderdag 17 februari Zierikzee Herv. Verenigingsgebouw, 8 uur, Herv. Vrouwengroep „Wees een Ze gen". Conferentiekamer, 7.30 uur, film avond Veilig Verkeer afdeling Dui- veland. Vrijdag 18 februari Zierikzee Concertzaal, 8.00" uur, „En nu naar bed", „mjoezikul" van Annie M. G. Schmidt en Harry Bannink, (Z.V.U.). Mondragon, clubavond Delta-Foto. Graanbeurs, Huis van Nassau, 8.00 uur, ABVA-feestavond. Mondragon, 2.15 uur, afd. Schouwen Ned. Bond van Plattelandsvrouwen. DÉN HAAG, 15-2. Bij Alblasser- dam, op de brug over de Noord in Rijksweg 15, is in de nacht van maandag op dinsdag de 54-jarige H. Wallenburg uit Den Haag door glad heid geslipt en om het leven geko men. Man overleden bij vechtpartij BRUNSSUM, 14-2. De 47-jarige M. R. uit Brunssum verloor maandag ochtend het leven tijdens een ge vecht met zijn even oude zwager E. P. De zwager is voor nader onder zoek aangehouden. De politie wil nog niet vertellen wat de doodsoorzaak is van R. R. is 's ochtends, gewapend met een mes en een hamer, naar de wo ning van zijn schoonmoeder de we duwe P. te Brunssum gegaan. Hij 'wilde zich wreken op zijn echtgenote die al enige tijd gescheiden van hem leefde en haar toevlucht bij haar moeder had gezocht. Er ontstond een gevecht tussen M. R. en de zoon van de weduwe, dat bovenaan de trap begon en in de huiskamer eindigde. R. is hierbij om het leven gekomen. Man verdronken onder vlot NIJMEGEN, 14-2. In de haven van de Provinciale Gelderse Elektrici teitsmaatschappij in Nijmegen is maandagmiddag een werkvlot van een. Duitse aannemersfirma gekan teld, waarbij voor zover tot nu toe bekend is, één arbeider is verdron ken: de 33-jarige J. H. Bröring uit de Duitse gemeente Aschendorf. Hij belandde onder het vlot en werd pas uren later gevonden. Steekpartij in Rotterdam ROTTERDAM, 15-2. Bij een steek partij in Rotterdam zijn in de nacht van maandag op dinsdag drie inwo ners van de Maasstad gewond ge raakt. van wie de 34-jarige taxi chauffeur H. van R. ernstig. Hij is met steekwonden in de buik in een ziekenhuis opgenomen. De vechtpartij was het gevolg van een al geruime tijd bestaande fami lieruzie tussen de 35-jarige antiek handelaar J. Z. en zijn zwager, de 35-jarige koopman F. G. Kind eu leefmilieu AMSTERDAM. 14-2. - 7n een hoek van de Floriadetentoon- stelling in Amsterdam zal tus sen 1 juni en 16 augustus een manifestatie worden gehouden over „de leefwereld van hel jonge kind". De in november f opgerichte stichting „Manijes- tatie kind en leefmilieu 1972" i u'il daarmee laten zien „welke i speelmogelijkheden het kind nodig heeft en wal daaraan al wel en nog niet gedaan wordt in Nederland", aldus de voor zitter van de stichting mr. M. Vrolijk. Hel buitenierrein zal dienen als een soort demon stratieve speelruimte waar f kinderen zich kunnen uitleven i met ruwe materialen als auto- banden en hout en tnet door kunstenaars ontworpen objec- en. In het Floriadepainljoen f worden een „ruige speelzaal". een creatieve werkplaats, een f tentoonstelling en een infor- f matiemarkt voor belangstel- lende ouderen ingericht. De Drie Schapen. 7.30 uur, P.J.Z. en C.J.P. „De Drie Schorren". „Nut en Genoe gen". Burgh Hotel Bakker, 7.45 uur, Vogelwacht. Oosterland Gonferentiekamer, 7.45 uur, feest avond Ver. Openb. Onderwijs. Zaterdag 19 februari Renesse Dorpshuis, 7.30 uur, uitvoering ..L. et E." Maandag 21 februari Zierikzee Huis van Nassau, 8 uur. afdeling P.v.d.A. Huis van Nassau (koffiekamer), 8.00 uur, gespreksavond N.V.N. Concordia, 8.00 uur, vergadering V.V.V. Zierikzee. Oosterland De Pleisterplaats, 7.30 uur, afdeling Duiveland Ned. Bond van Platte landsvrouwen. Woensdag 23 februari Nieuwcrkerk Zaal Geref. Kerk, 7.45 uur, Geref. Vrouwenvereniging. Arbeiders vermist na kapseizen scheepje HAMBURG. 15-2. Brandweer en politic zoeken sinds heden dinsdag morgen vroeg naar overlevende op varenden van een scheepje dat in de haven van Hamburg is gekapseisd. Van de ongeveer 45 arbeiders die zich aanboord van het havenscheepje bevonden, zyn er 35 gered. Volgens de politie is het scheepje - de „Caesar II" - omgeslagen na aanvaring met een veerpont. Het zoeken naar overlevenden wordt be moeilijkt door de ijsgang op de ri vier de Elbe. De gezonken barkas zal worden gelicht. Men vermoedt dat zich aan boord nog lijken bevinden van havenarbeiders die niet tijdig het scheepje konden verlaten. Nog motaalsf akingen in Rijiimondgeliietl ROTTERDAM. 15-2. Ondanks het feil, dat een oplossing van het mc- taalconflict in zicht lykt, werd cr dinsdagmorgen by dc grote werven en metaal in het Rijnmondgebied nog onverminderd gestaakt. „Ras als een akkoord is bereikt, gaan de mensen weer aan het werk", aldus reacties van leden van onderne mingsraden. Een ondernrmings- randslid van Wilton Fijenoord zei dat een akkoord alleen niet voldoen de zal zijn om dc mensen weer aan het werk te krijgen. Volgens hem moeten dc werkgevers ook dc toe zegging doen. dal ze dc gestaakte uren uitbetalen. Ily was van oordeel dat in ieder geval dc directeie van het Rijn-Schelde-Vcrolmc-conccrn genegen zou zijn de geslaakte uren uit te betalen Rond negen uur dinsdagmorgen was dc situatie by dc werven Vcrol- me-Rozenburg, Gusto, Wilton en R.D.M. gelijk aan die van andere stakingsdagen. Bij Wilton en bij Gus to werden de poorten nog steeds bezet gehouden door de stakers.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1972 | | pagina 2