Jaap ten Oever's nieuu/e leven VAN HET Het raadsel van de VADERLANDSE ERF macht in 'n land Aanvraag tegemoetkoming Deltaseliadewet gebonden aan termijn DE BEVOLKINC IN 1971 Rijkswaterstaat lanceert tussentijds rapport Deltawerken Zeeuwse boeren willen hogere grondprijs Einde staking van fruitkopers Het is nooit duidelijk wie de macht uitoefenen in een land. Na tuurlijk is er de overheid, die bezit macht maar in een demokratie is die niet absoluut. Er zijn allerlei invloe den van buiten de overheid die wel degelijk mee beslissen wat in een land gebeurt of niet gebeurt. In Ne derland is de belangstelling naar de eigenlijke machthebbers goed op gang gekomen toen eerst in den va ge een groep van tweehonderd daar toe werd uitgeroepen. En nu hebben prof. Mokken en zijn studenten dat enigermate proberen te verfijnen. Dan blijkt uiteraard - niemand die zich erover verbaast - dat bankdi- rekteuren in allerlei ondernemingen zijn vertegenwoordigd en in die fi nanciële sfeer wordt heel wat ïiitge- maakt door een betrekkelijk kleine groep furtktionarissen. Maar ds. Van den Brink en drs. De Pous hebben zo hun bezwaren tegen het zo in statistieken optasten van funkties en personen, waarbij de laatste er met name op wijst dat bijvoorbeeld de vakbeweging toch ook wel een machtsfaktor is die er bij gerekend mag worden. En waar schijnlijk zal men voor eeuwig moe ten wanhopen ooit duidelijk uitge legd te krijgen bij wie en wat de macht nu precies gekonsentreerd is. Gedwongen standpunten In de Ver. Stalen is het lange tijd in zwang geweest om ontstellend veel macht toe te kennen aan het zogenaamd militair-industrieel complex. Daarvan bleek ook wel iets doordat de overheid en die in dustrie veel kontakten met elkaar hadden. Maar thans zijn er weer si tuaties ontstaan waarbij de vraag rijst of die verhouding lussen over heid en militair-indxistrieel complex niet iets is geworden waarop geen van beide meer veel invloed kun nen uitoefenen. Bijvoorbeeld het ge val van de vliegtuigfabrieken en le veranciers voor het ruimteprogram ma. Hun bloei ontstond - en dus ook hun macht - doordat de overheid hun produkten eisten. Maar nu men op dit punt wil terugschroeven duikt het enorme probleem op van de werkloosheid die daardoor wordt aangericht. Om die weer te voorko men worden zowel de ox>erheid als die bedrijven gedwongen tot stand punten en akties die ze bepaald niet vrijwillig zouden aangaan. Waarbij ze beide min of meer machteloos zijiL geworden en zich min of meer moeten laten meedrijven met de ontwikkeling van de realiteit. Ook in Nederland zien we derge lijke situaties waarbij met geen mo gelijkheid aangegeven kan worden wie of wat nu iets heeft doorgedrukt Befaamd voorbeeld is de 400-gul- den-golf van 1970. De overheid wil de die niet, de werkgevers wilden die niet, de vakbonden wilden hem zelfs niet, zeker de „200" van Mer- tens niet (wie dit dan ook zouden zijn). Maar de golf bleek toch nage noeg onuilstuitbaar, een macht die niemand een naam kan geven dreef zijn zin door tegen alles wat op pa pier macht heet te bezitten. Derge lijke raadselachtige krachten in de samenleving maken dat welke stu die over dit onderwerp ook altijd net nooit helemaal zijn doel zal be reiken. Geleerde gedood hij proefneming HAIFA, 12-2. De 32-jarige Israë lische geleerde dr. Amnon Tsjervins- ky, specialist op het gebied van reaktiemotoren en raketten, is don derdag in een ondergronds laborato rium van het Technion (Israëlische technologisch instituut) tijdens het uitvoeren van een proef om het le ven gekomen. Een. assistent bleef tijdens het on geluk ongedeerd maar het laborato rium heeft belangrijke schade. Fout aan kunstmaantje HOUSTON, 12-2. Geleerden van het centrum voor bemande ruimte vaart te Houston hebben donderdag meegedeeld dat het kunstmaantje dat een half jaar geleden door de Appollo-15 in een baan rond de maan was gebracht, door een elek tronische fout voor tweederde deel is uitgevallen^ Het grootste deel van de gegevens van twee van de drie we tenschappelijke experimenten aan boord is verloren gegaan, zei een woordvoerder. De aanvraag voor een schadever goeding die in het kader van de Deltaseliadewet ingediend kan wor den door ondernemers die door de afsluitingswerken schade hebben geleden, is gebonden aan een strikte termijn. De Deltaschadewet trad in werking op 10 maart 1971. Voor het indienen van een aanvraag tot schadevergoe ding is het nu van belang of de schade zich vóór of na deze datum van inwerkingtreding heeft voorge daan. Als de schade is opgetreden vóór 10 maart 1971, zal de aanvraag om een tegemoetkoming moeten zijn in gediend vóór 10 maart 1972. Als de schade opti'eedt na 10 maart 1971, zal de aanvraag voor een. tegemoetko ming uiterlijk een jaar nadat de schade zich heeft voorgedaan, inge diend moeten worden. Alle aanvragen moeten op schrift worden gesteld en verzonden worden aan de Hoofddirectie van de Water staat, Bureau uitkeringen. Konings kade 4, Den Haag. In de aanvraag zullen vermeld moeten worden op grond van welke omstandigheden men aanspraak denkt te kunnen maken op schade vergoeding en wat de aard van het getroffen bedrijf is. Daarna krijgt de ondernemer de nodige formulieren toegezonden. Om Europese economische en monetaire unie PARIJS, 12-2. Bondskanselier Willy Brandt van West-Duitsland heeft donderdagavond, na zijn over leg met president Pompidou van Frankrijk, verklaard dat de Bonds republiek en Frankrijk besloten heb ben op de komende bijeenkomst van de ministerraad van de EEG-landen een gemeenschappelijk plan in te dien enovcr de Europese Economi sche en Monetaire Unie, DEN HAAG, 11-2. Het aantal in woners van Nederland is in 1971 met 148.000 toegenomen tot 13.276.000. liet tempo van de groei lag daarmee la ger dan in 1970 (1G2.000). Het Centraal Bureau voor de Sta tistiek schrüft dit vooral toe aan een aanmerkelijke verlaging van het ge- bcorteoverschot van 129.000 in 1970 tot 117.000 in 1971. Het geboortecü- fer daalde ~van 18,3 tot 17.2 per dui zend inwoners. Het sterftecijfer bleef vrijwel gelijk op 8,4 per duizend. De eerste snijbonen VENLO, 12-2. Tuinder H. Peeters uit het Noordlimburgse kerkdorp IJs- selsteyn, heeft vrijdag op de groen- tenveiling in Grubbenvorst de eerste verse snijbonen aangevoerd. De tuin der stelde de opbrengst van deze eerste bonen, die in verwarmde kas sen waren geteeld, ter beschikking van de vereniging „Het Zorgenkind". De bonen brachten f 19,per kilo op. Visconsuinptie per hoofd in 1971 RIJSWIJK, 12-2. De visconsump- tie per hoofd van de bevolking in Nederland is in 1971 met 0,3 kg ge stegen tot 10,8 kg. De totale aan voer van vis steeg tot 269.400 ton ter waarde -.van 298 miljoen gulden. Hiervan werd 193.700 ton uitgevoerd. De invoer bedroeg ruim 76.000 ton, ongeveer 10 procent minder is dan in 1970. Dit deelde drs. D. J. van Dijk voorzitter van het Produktschap voor Vis en Visprodukten mee tij dens de openbare vergadering te Rijswijk van het bestuur van het productschap. Pyromaan aan het werk DOKKUM, 12-2. In het dorp Ee (gem. Oostdongeradeel) moet een pyromaan aan het werk zijn geweest. Dat is de mening van de politie, nu zich vier weken vier gevallen van brand hebben voorgedaan. Twee keer was er brand in de christelijke lagere school, een vol gende keer brandde de bovenverdie ping van een woning uit en donder dagavond werd een begin van brand ontdekt in een schuur. Smeulend hooi kon bijtijds met emmers wor den geblust. De inwoners van het dorp voor al boeren - wachten met spanning af of de politie erin zal slagen de ver oorzaker van de branden te pakken. De Oosterschelfle-sluiting II. Bij het nader beschouwen van het aspect veiligheid moet in de eerste plaats rekening worden gehouden met de toestand die ontstaan is na de afsluiting van het Volkerak. Daardoor zijn in Zijpe, Krammer en Volkerak de stormvloedstanden ver hoogd. De maatregelen die hiertegen zijn genomen dragen een tijdelijk karakter en zijn acceptabel voor de korte - periode tussen de afslui tingen van het Volkerak en de Oos terschelde. Op verscheidene plaatsen zijn bovendien de getijstromen aan zienlijk toegenomen. Dit betekent op den duur een verlegging en verdie ping van de getijgeulen, verschijn selen die niet te voorspellen zijn en waartegen bestorting langs de oevers uiteindelijk geen remedie zullen vor men. Daarbij moet worden gezegd dat de Oosterschelde van nature de neiging vertoont steeds dieper te worden. Zand verlies Sinds er peilingen worden uitge voerd is er voortdurend zandverlies geconstateerd. Zou op dit moment worden besloten over te gaan tot het verhogen van de dijken, dan moet er rekening mee worden gehouden dat dit tweemaal zolang duurt als het aanleggen van een dam. Vooral het onderzoek naar de toestand en de ligging van de dijken, waarbij re kening moet worden gehouden met opbouw, ondergrond, bestaande be kledingen, geulen, golfaanval, be bouwingen, kunstwerken cn andere faktoren, is tijdrovend. Een ander belangrijk punt is de mogelijkheid dat in de toekomst de ontwerppeilen voor de dijken te laag kunnen worden geacht. Een van de factoren die een verhoging van do dijken nodig kan maken is de rela tieve rijzing van de zeespiegel. Bij de Dcltadammen zullen dergelijke ver hogingen geen problemen opleveren; deze kunnen betrekkelijk gemakke lijk en tegen betrekkelijk geringe kosten worden aangebracht. Geheel anders is dit bij de bestaande dijken, die zich over grote lengte uitsterk- ken. Een verdere verhoging in de toekomst van deze dijken zal moei lijk, in sommige gevallen onmogelijk en in alle gevallen zeer kostbaar worden. Nadelen Naast de voordelen van een dam zijn er ook nadelen te noemen. Zo zal de nog aan te leggen Oosterschelde- dam met de reeds gebouwde dam men een minder gunstig effect heb ben op de koppen van de eilanden. Er zal een sterkere stroom- en golf aanval ontstaan. Maar ook zonder de invloed van de dammen was de stroom- en golfaanval al jaren merk baar. In elk geval is duidelijk geble ken dat de koppen van de eilanden niet op natuurlijke wijze in stand blijven. De aanval op de kust van Goeree is het grootst, op Schouwen minder en op Walcheren het minst. Een zeer afdoende maatregel ter verdediging van de kust is de aanleg van een zanddam met een lengte van twee a drie kilometer vanuit het meest bedreigde punt van een ei land. Voor de kop van het eiland Goe ree wordt een dergelijke oplossing reeds uitgewerkt cn voor Schouwen overwogen. Voor wat de factor veiligheid be treft komt men in het rapport tot de conclusie dat met het verhogen van de bestaande dijken, gecombineerd met het verzwa.ren en uitbreiden van de bestaande oeververdedigin gen. niet die mate van veiligheid wordt bereikt die met een afsluit- aam in de Oosterschelde wordt ver kregen. Nog een plaatje van Strri in 19.15 De ruiter stoet op de oprijlaan van slot Haamstede. In het Ziiid-SIoegebied GOES, 12-2. De Zeeuwse pachters en grondeigenaren in het Zuid-Sloe- gebied zijn kwaad op minister Drees van verkeer en waterstaat. Nadat aanvankelijk voor hun grond - die is onteigend voor de aanleg van een verkeersweg en een industrieterrein - een prijs van f 3,25 per vierkante meter was vastgesteld, heeft het mi nisterie vrijdag meegedeeld dat zij slechts f 2,tot f 2,25 per vierkante meter zullen krügen. De oorspronkelijke prijs was na ge zamenlijk overleg vastgesteld door taxateurs van het Landbouwschap en het Rijk. Begin ditr. jaar hebben.Géd. Staten van Zeeland nog het voorstel gedaan de prijs te bepalen op f 2,25 voor ongepachte en f 2,50 voor ge pachte grond. Het ministerie heeft dit echter niet overgenomen. Noors schip in nood aan de Zuidpool GSLO, 12-2. Het Noorse schip „Lindblad Explorer" is in het Zuid poolgebied aan de grond gelopen, zo meldt de rederij in Oslo. Er bevinden zich ongeveer hon derd Amerikaanse toeristen aan boord. En een bemanning van 68. Al len zijn op een klein eiland aan land gegaa en verkeren niet dadelijk in gevaar. Voor het schip is de toestand echter kritiek. De kapitein heeft om assistentie gevraagd. Wit huis zwart geteerd MAASTRICHT, 12-2. In Maastricht is de villa van de huisarts F. Bollen tijdens diens afwezigheid vrijwel vol ledig zwart geteerd. De onbekende daders moeten voor hun spuit- en verfwerk tientallen liters scheeps- leer hebben gebruikt. De Maastrichtse recherche neemt aan dat het om een wraakneming gaat. Deuren, muren, ramen en ko zijnen zijn met dikke lagen teer be dekt. Ook het interieur van de villa heeft aanzienlijke schade opgelopen. De Maastrichtse recherche stelt een onderzoek in. Op een vergadering in Goes ver klaarden de 120 aanwezige boeren vrijdag, hun grond op deze voor waarden niet van de hand te zullen dóen. Zij zijn van plan de zaak aan de rechter voor te leggen. Verdachten bomaanslag op gasslations weer vrij 's-HERTOGENBOSCH, 12-2. De in verband met de bomaanslagen op de gassta'üons in Ommen en Ravenstein aangehoudenpersonen, zijn vrijge laten. Namens de officier van justi tie in 's-Hèrtogënbosch, mr. J. Boos ter, wordt meegedeeld dat de arres taties, waarop hij in zijn persconfe rentie van donderdag 10 februari doelde, een drietal verdachten betrof. Deze personen zijn vrijdag weer in vrijheid gesteld, omdat de tegen, hen gerezen verdenkingen, na verhoor en daarop aansluitend onderzoek, zijn komen te vervallen, zo vernam het A.N.P. van de heer Booster. KAPELLE, 12-2. De woensdag be gonnen staking van de Zeeuwse fruithandelaren op de fruitveiling in Kapellc-Biezelinge, is vrijdagmiddag opgeheven, na uitvoerig en langdurig overleg tussen het veilingbestuur en de handel. Het veilingbestuur heeft toegezegd al het mogelijke te zullen doen dat in de komende weken voldoende fruit van goede kwaliteit voor de normale handel kan worden aangeboden. Naar de mening van de stakende fruitkopers ging het beste fruit van de veiling naar de afzetorganisatie van het Centraal Bureau van de Tuinbouwveilingen in Nederland, zo dat er te weinig beschikbaar bleef voor de gewone exporteurs en bin nenlandse handelaren. De veiling zal nu alles doen wat zij kan om de telers te bewegen hun kwaliteitsfruit in een vlotter tempo te verkopen. SAPPORO. Het Russische duo Irina Roonina en Alexej Oeljavov, reeds wereld- en Europees kam pioen is in Sapporo Olympisch kam pioen kunstrijden voor paren ge worden. Hier hel Russische paar in aktie. Zwolle neemt maatregelen tegen loslopende honden ZWOLLE, 12-1. B. en w. van Zwolle willen de Diezerpromenade, de be langrijkste winkelstraat in deze stad, verboden terrein voor honden ma ken. Bovendien willen zij voorstel len een aanlijngebod voor honden binnen de stadsgrachten en de meeste parken en plantsoenen in te stellen. Op deze manier wil men de vervui ling van de stad, die aanmerkelijk wordt verergerd door uitwerpselen van honden tegen gaan. Loslopende honden in het centrum yan de stad wil het college na in voering van de maatregelen laten oppakken en in het asiel plaatsen. Dieren die niet binnen veertien da gen worden afgehaald, zullen wel- licht worden afgemaakt. Kleinste virus ontdekt WASHINGTON12-2. Ame rikaanse geleerden zijn er in geslaagd het kleinste levende organisme ter wereld af te zonderen - een infectievirus dat ongeveer twintig maal zo klein is als de normale ziekte verwekkende virussen. Aan deze ontdekking is ne gen jaar moeizaam speurwerk in het laboratorium voorafge gaan. Verwacht wordt dat de ontdekking in alle laboratoria ter wereld een onderzoek in gang zal zetten naar gelijk soortige kleine virussen die die misschien de verwekkers zijn van iwel raadselachtige ziekten, waaronder de vormen van kanker waarvan ver moedt wordt dat virussen een rol spelen bij het ontstaan van die ziekten en aantasting van het zenuwstelsel, zoals multi ple sclerose in de westelijke wereld. „Jawel, zus, maar als de kamer leeg is, moeten er spullen van de zolder naar beneden" Met een vastberaden trek om haar mond antwoordde ze: „Dan help ik wel We vragen geen enkele gunst van ze. We dulden ze, omdat het moet Voor de rest zijn ze lucht voor me En je zult me in ieder geval een plezier doen, als jouw houding ook' zo is Vergeet alsjeblieft niet, dat ze tegen mijn wil in ons huis gestopt zijn" „Nu ja. daar kunnen zij toch niets aan doen?" „Dat is zo. En als het behoorlijke, leuke mensen waren geweest, zou ik er vrede mee gehad hebben, Jaap. En ze op de duur zeker geaccepteerd Maar zij ze is een Kenau, boven dien een laddek „Een wat?" Hij keek haar geamu- seerd-verwonderd aan. „Een smeerpoets. Zo slordig als maar wat O, je zult het zelf gauw genoeg merken. En dan dat getreiter af en toe: „Juffrouw ten Oever," imiteerde ze met een ver trokken gezicht, „waarom zoekt u niet ergens anders een paar kamers? We kunnen het hele huis best ge bruiken. En, juffrouw ten Oever, het gaat niet op, dat u alleen gebruik maakt van dc badkamer; wij heb ben er ook recht op. De gemeente heeft gezegd en zo voort." Ze stak een sigaret op. „Ze kan me wat cn de gemeente eveneens. Dc badka mer heb ik geïmproviseerd tot keu kentje en daar blijft zij cn de rest uitvandaan. En als de gemeente ver velend gaat worden, laat ik alles wegbreken en sla het op. Op de zol der. Kan ze een leeg hok krijgen." Met groeiend ontzag bekeek hij zijn zuster. Ze was flink geworden, zelfstandig. Waarschijnlijk als ge volg van de noodzaak. Ze heeft al leen moeten vechten tegen de huur ders beneden en voorzover mogelijk nog altijd de strijd gewonnen. Om haar minachting te tonen, negeert ze mevrouw Spanhuis. Misschien haai man ook. Het duurt geruime tijd, voordat de kamer geheel ontruimd is, want me vrouw Spanhuis doet nog een paar pogingen om het werk van haar echtgenoot te vertragen: „Hou nou maar even op en kom beneden kof fie drinken. Je lijkt wel gek, dat je je zo uitslooft En als je er van avond niet mee klaar komt, morgen is er weer een dag De twee in de kamer ernaast lui steren en roken, min of meer gea museerd, want al kunnen ze de bromstem van de man niet verstaan ze begrijpen er wel zoveel van, dat Spanhuis zich niet door z.ijn vrouw laat bepraten en gestadig doorwerkt. Toch is het ruim half negen, als et- op de deur wordt geklopt. Pleunie staat op en opent rustig de deur. Jaap ziet het verhitte gezicht van een man met een vriendelijke blik. „Juffrouw ten Oever, hij is leeg. Al leen zult u 'm zelf nog wat moeten vegen en zo. Is dat erg?" „Bedankt voor dc moeite." ant woordt het meisje op afgemeten toon. „De rest doen we zelf wel." „Er staan nog wat spullen van me op de overloop, die ruim ik morgen avond wel weg". ..We lopen er omheen". Als het echtpaar beneden is cn men de kamerdeur hoort sluiten, lo pen ze beiden naar de aangrenzende kamer. Pleunie heeft in een oogwenk gezien, dat het „leeg" zijn ook be trekkelijk is. Ze klemt even haar lippen op elkaar om de ergernis te DOOR GERRIT FRANSSEN verbijten. „We zullen hem eerst maar eens uitmesten", zegt ze met trillende stem. Jaap hoort er de woe de in en besluit maar geen antwoord te geven. Het volgende uur zwoegen ze bei den zonder veel te spreken. Er wordt geveegd, gestoft cn gedweild. Eén keer komt mevrouw Spanhuis boven en snauwt, dal het wat kalmer moet. omdat de kinderen anders wakker worden. Maar Pleunie kijkt de vrouw spotlachend aan en antwoordt, dat schoonmaken nu eenmaal niet ge ruisloos gaat. „Had u er maar voor moeten zorgen, dat de kamer leeg was, mevrouw, dan waren we direkt na het eten met de schoonmaak be gonnen". De vrouw moppert nog wat na en druipt af. Jaap heeft niets gezegd, doch zijn bewondering voor zus Pleunie groeit met het uur. Dit is een flinke jongevrouw geworden, in tegenstelling lot het angstige vogel tje thuis van anderhalf jaar geleden. Als het noodzakelijk is, verandert de mens. Als men op zichzelf is aange wezen. groeit blijkbaar het zelfver trouwen. Eindelijk is de kamer schoon. Pleu nie doorloopt nog eens het vertrek om te controleren of niets is verge ten. Dan lopen ze naar de zolder en hebben nog eens oen paar uur werk om de noodzakelijkste meubelen om laag te halen. En het loopt naar mid dernacht. als men eindelijk zo ver is, dat Jaap straks in zijn bed kan dui ken. Zc drinken lot slot nog een kop koffie cn roken een sigaret. Waarna ze doodmoe in hun kamers het bed opzoeken. (Wordt vervolgd).

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1972 | | pagina 4