PORION LANDBOUW SOMBERE NOOT IN JAARREDE VOORZITTER STREEKNIEUWS „PUNTJES" BIJ HOOFDSTUKBEHANDELING BEGROTING ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE Vrydag XI februari 1972 Nr. 2X030 Gemeenteraad Middenschouwen SCHARENDIJKE, 10-2. De raad van Middenschouwen kwam donderdagavond jl. in openbare vergadering bijeen onder voorzitterschap van burgemeester S. Franeke. Deze 'heette de leden hartelijk welkom ter gelegenheid van de eerste vergadering in het nieuwe jaar en gaf daarna een overzicht van de gebeurtenissen over 1971. Allereerst stelde de voorzitter nog vast, dat het afgelopen jaar voor de landbouw, die voor de gemeente nog altyd de belangrijkste bestaansbron is, niet gunstig is geweest; hoewel de veehouderij gunstiger is geweest dan de akkerbouw, zyn de financiële uitkomsten in zijn geheel voor het agrarisch bedrijf teleurstellend geweest. Wat betreft de recreatiesector heeft het jaar 1971 gedurende een korte tijd een zeer grote drukte te zien gegeven. Overi gens is er in het jaar 1971 een duidelijke teruggang in de werkgelegenheid gekomen. HET WOONWAGENCENTRUM „De Val" eerst na andere mislukte pogingen In 1971 werd begonnen met de bouw van 20 woningwetwoningen door de woningbouwvereniging „Be ter Wonen' te Scharendijke; toestem ming werd verleend voor het bou wen van 8 bejaardenwoningen te Kerkwerve en eveneens 8 bejaar- woningen te Scharendijke. Door do raad werd een krediet verleend voor het geheel bouwrijp maken van het bestemmingsplan „Kerkwerve West' Verschillende bestemmingsplannen werden vastgesteld, terwijl voorbe- reidingsbesluiten werden genomen voor het vaststellen van nieuwe plannen, in het bijzonder wat het ge bied rond Scharendijke betreft. In verband n et de komst van het aardgas werd besloten een krediet beschikbaar te stellen voor het aan brengen van c.v. in de openb. lagere school en de chr. nat. school te Kerk werve. Het onderhoud van de Heuvelsweg en een gedeelte van de Elkerzeese- weg, waarop asfalteringswerkzaam- heden werden uitgevoerd, vergde ho ge uitgaven. Besloten werd in 1971 tot de bouw' van een nieuwe gemeentewerkplaats te Scharendijke; de werkplaats kwam inmiddels reeds gereed. Door de Kon. Ned. Heide Mij werd de uitbreiding van de algemene be graafplaats te Kerkwerve uitge voerd. Steiger voor visboten Een subsidietoezegging van het mi nisterie van C.R.M. werd ontvangen voor de aanleg van een steiger voor visboten in de haven Kloosternol te Scharendijke, Door de Raad werd besloten tevens een traillerhelling aan te leggen. Een regeling werd getroffen voor het vervoer van kleuters in de ge hele gemeente naar de kleuterscho len in Kerkwerve en Scharendijke. De vergoeding voor het personeel van de vrijwillige brandweer wer den opnieuw vastgesteld. In dit ver band memoreerde de voorzitter, dat de vrijwillige brandweer te Kerk werve als winnaar van de provin ciale wedstrijden in 1971 mocht deel nemen aan de landelijke wedstrijden te Arnhem. Van het gemeentebestuur van Tholen werd de mededeling ont vangen, dat de raad dier gemeente besloten heeft uit de gemeenschap pelijke regeling voor bouw- en wo ningtoezicht en gemeentewerken te treden, c.q. deze regeling op te hef fen. Een regeling van de taken voor de gemeente Middenschouwen moet nog tot stand komen. Voor 45 jaar... ST. PHILIPSLAND. Maandagmor gen schrok te Anna Jacobapolder een paard, bestuurd door de land- bouwknecht M. N. van de tram. Met de kar achter zich sloeg het beest op holDe knecht liep enige ontvel\ lingen en een buil op het hoofd op. De kar werd ernstig beschadigd. ELKERZEE. Ook Eikerzee en Scharendijke krijgen hun benzine pompen. Reeds zijn er vanwege de Ned. Petr. Maatsch. twee reservoirs elk van 6000 l. per tram aangevoerd en ter plaatse gebracht. Voor heren auto-bezitters een groot gerief. BRUIN1SSE. Dinsdagmorgen is in de Grevelingen voor Bruinisse de tweemast-klipper „Zwerver", schip per De Waal van Werkendam, op een zandplaat omhoog gevaren. Het schip is lek gestoten en liep met hoost water vol. DREISCHOR. Sinds enige dagen werden hier van onbeheerd staande fietsen belastingplaatjes vermist. Het is de politie mogen gelukken een tweetal personen bij een verhoor tot bekennen te brengen, als dief en he ler, waarna proces-verbaal is opge maakt. KERKWERVE. Onder deze ge meente had een ongeval plaats. Op de hofstede van de landbouwer L. v. d. W. Mz. werd, bij het dorsen, diens oudste zoon door de machine gegre pen en tegen de grond geslagen, waardoor een bloedende hoofdwond ontstond, die, na een voorlopig ver band, later door een geneeskundige werd verbonden. ST. PHILIPSLAND. Zaterdagmid dag is het schip „Anna Maria'' van Vreeswijk, geladen met steenkool, door de mist uit de koers geraakt en lek gestoten op de hoek van de ha- vendam te Anna Jacobapolder. Door pompen wist men het schip voor zin ken te behoeden. DRIESCHOR. Zaterdagmiddag jl. arriveerde hier het parket uit Mid delburg en werd sectie verricht op het inmiddels opgegraven lijkje van een kind. Een vrouw heeft haar daad bekend. Haar moeder is weer in urü- heid gesteld. Hel geval wekte grote beroering onder dc ingezetenen. Uitbreiding gemeentehuis De raad besloot in 1971 een kre diet beschikbaar te stellen voor een plan tot uitbreiding van het gemeen tehuis, waarvoor inmiddels een eer ste schets werd ontvangen. In het afgelopen jaar werd het Brcuwershavense Gat afgesloten. Op 31 maart en op 1 juli a.s. zullen een antal verbindingen vanaf de Brou- wersdam voor het verkeer worden opengesteld. De bedoeling is de Kuijerdamse weg af te sluiten voor het doorgaand erkeer. Te bebouwing van het zomei'hui- zenterrein te Scharendijke is prak tisch geheel gerealiseerd. Nog maar enkele kavels grond zijn nog uit te geven. Het aantal afgegeven bouwvergun ningen in 1971 bedi'oeg 76 met een totale bouwsom van f 3.394.000. De bouwvergunningen betroffen 143 zo merhuizen en slechts 2 woningen voor permanente bebouwing. Tot slot bracht de voorzitter dank aan de raadsleden voor de steun,die gegeven werd aan het college van b. en w.; spreker deed een beroep op de raad een even goede samenwerking in het nieuwe jaar na te streven. Dank werd ook gebracht aan het ge- meentepersoneel in het bijzonder aan de secretaris en zijn medewerkers. Tengevolge van ziekte onder het se- cretariepersoneel is van hen een gro te inspanning gevraagd. Mevr. J. Kloet-Schellingerhout zegde namens de raad steun toe bij de vervulling van de taken in 1972. Overgaande tot afwerking van de agenda, besloot de raad niet toe te treden tot de Raad der Europese Ge meenten. ZIERIKZEE Persluchtmaskerdrager Voor het te Etten Leur gehouden examen persluchtmaskerdrager slaagde de heer Jac. Theuns, lid van het Zierikzeese Brandweerkorps. Cursus Streekgeschiedenis Op maandag 14 februari wordt in de Concertzaal-foyer weer een avond gehouden in het kader van de cursus Streekgeschiedenis. Het woord wordt gevoerd door de Stad en Lande-voorzitter de heer J. L. Braber, over het onderwerp: „De betekenis van de Zeeuwse familie namen", BURGH Jaarvergadering Vogelwacht De Vogelwacht „Schouwen-Duive- land" houdt op vrijdag 18 februari in hotel Bakker te Burgh de jaar vergadering, In de agenda is een wijziging gekomen omdat de spreker van de Ned. Ver, tot behoud van Na tuurmonumenten verhinderd is. In de plaats daarvan zal de heer C. van Sluijs uit Brouwershaven een causerie houden over „Reeën op Schouwen-Duiveland". Daarvoor de afwerking van de huishoudelijke agenda. Indien er nog tijd over is, zal de voorzitter der Vogel- en Na- tuurwacht, de heer J. P. C. Boot zijn laatste dia's vertonen. HAAMSTEDE Jaarvergadering Ver. Veilig Verkeer Woensdag 16 februari wordt in hotel Bom te Haamstede de jaarvergade ring gehouden van de Vereniging voor Veilig Verkeer afdeling Schou wen. Het bestuur hoopt er op dat ook veel van de leden uit Renesse deze vergadering zullen bezoeken. Advertentie NUTSSPAARBANK.. Uw ideale geziusbank U bent welkom by uw Nutsspaarbank voor PERSOONLIJKE LENINGEN KERKWERVE: Ring. woensdags van 14.00- 15.00 uur. Besloten werd de 2e herziening van het Streekplan Schouwen-Dui veland in de volgende vergadering te behandelen. Afwijzend wercl beschikt op een verzoek van het Zeeuws Studie Fonds de subsidie te verhogen tot f 0,15 per inwoner, mede gelet op de financiële positie van de gemeente. De raad ging akkoord met het voorstel van ged. staten tot aanpas sing van de wethouderswedden van af 1 oktober 1971. Nieuwe verbindingswegen De voorzitter bracht ter tafel een aental tekeningen van nieuwe ver bindingswegen vanaf de Brouwers- dam bij Scharendijke. Aanbesteed werden drie viadukten en een brug. Niet aanbesteed werd door de Rijks waterstaat het geplande viadukt bij de kruising van de Dammenweg met de Schelpweg. Het college vindt het een onhoud bare toestand, dat een gelijkvloerse kruising ontstaat, zodat by de Rijks waterstaat zal worden aangedrongen de bouw van het viaduct de meeste spoed tot stand te brengen. De autobus van de R.T.M. zal de Kuijerdamseweg niet kunnen blijven volgen, doch worden omgeleid over de Rampweg, zolang het viaduct over de Kuijerdamseweg niet tot stand zal zijn gekomen. Op voorstel van burgemeester en wethouders besloot de raad te ver klaren, dat een bestemmingsplan wordt voorbereid voor het z.g. bui tengebied. Hierin zullen soepelere bepalingen worden opgenomen t.a.v. het bouwen van bijgebouwen ten op zichte van bepaalde wegén. De bouw van een garage door het Waterschap Schouwen-Duiveland bij het gemaal Prommelsluis zal .hierdoor o.a. mo gelijk worden gemaakt. Aan de orde kwam hierna het voorstel een krediet beschikbaar te stellen voor, een aanleggelegenheid langs de oostelijke dijk van de ha ven Kloosternol te Scharendijke. Aanleggelegenheid zal erdan komen voor 36 zeiljachten en motorboten. De heer I. C. Padmos verklaarde zich aangenaam verrast, dat het col lege al op zo korte termijn met een plan op tafel komt. Spreker vroeg zich echter af of het plan niet beter langs de noordwestelijke los wal van de haven zou kunnen worden uitge voerd. De heer M. Boot sloot zich op dit punt bij de heer Padmos aan. Bij uitvoering langs de n.w. loswal wordt voorkomen, dat de meergele- genheid bij aanleg van de jachtha ven moet worden opgeruimd. KERKWERVE Jaarvergadering N.C.V.B. De jaarvergaderingen van de N.C.V.B.-afdeling, tevens viering van het vijftien jarig bestaan van de afdeling, wordt gehouden op woensdag 16 februari in het vereni gingsgebouw. Ook niet-leden zijn hartelijk welkom. VISSERIJBERICHTEN Cijfers mosselaanvoer (Rektifikatie) In het maandag jl. gepubliceerde bericht zijn wat betreft de genoem de hoeveelheden aangevoerde mos selen enige spijtige onjuistheden voorgekomen. Genoemd werd nl. een aantal van 30.141 tonnen (68 schepen). Dit is niet juist en moet zijn: 24.844 tonnen. Verder zouden volgens eerder ge plaatst bericht 27.254 tonnen door verkocht zijn aan de handel, hetgeen echter moet zijn 21.957 tonnen. DODELIJKE ONGELUKKEN GRAVE. De 35-jarige landbouwer A. G. Jans uit Grave is donderdag middag om het leven gekomen, toen hij op de rijksweg Den Bosch-Nij- megen in zijn woonplaats werd aan gereden door een auto. Het ongeluk gebeurde ter hoogte van het wegres taurant „De Nachtegaal" in de ge meente Grave. Het slachtoffer reed met zijn fiets op de Rijksweg. AMSTERDAM. De 67-jarige heer Wiedijk uit Amsterdam is in het Wil- helmina Gasthuis overleden aan de eerder op de avond bij een* ongeluk opgelopen verwondingen. De heer Wiedijk zou volgens de politie plot seling de Spaarndammerdijk in Am sterdam-west zijn overgestoken en toen door een personenauto zijn overreden. NIJMEGEN. Op de Rijksweg Nij- megen-Venlo is ter hoogte -van het Limburgse Mook een vrachtauto frontaal tegen een personenwagen gebotst. De bestuurder van de per sonenauto, de 68-jarige W. Wijnho ven uit Mook, kwam daarbij om het leven. Een mede-inzittende werd zwaar gewond. De oorzaak van het ongeluk is niet bekend. NAARDEN. Dc 3'^-jarige Arnout van Dont is in dc Muidcrtrekvaart gevallen en verdronken. Het ventje was in het plantsoen van de vaart tegenover het Naardensc industrie terrein aan het spelen en raakte daarbij te water. HOEVEN, In het ziekenhuis tc Oudenbosch is dc 69-jarige mevr. C. P. Mannicn uit Hoeven overleden. Op 9 februari was zij betrokken bij een verkeersongeluk te Hoeven. Zij zwenkte op haar fiets plotseling linksaf en werd aangereden door een passerende personenauto. ZIERIKZEE, 9-2. Op de jongste vergadering van de gemeenteraad - onder voorzitterschap van burge meester Th. H. de Meester - werd, gelijk gemeld, besloten het zwembad „De Val" te bestemmen als tijdelijk woonwagencentrum. De voorzitter lichtte uitvoerig toe de pogingen, die in het verdeden ge daan werden, om te komen tot een plan-woonwagencentrum. Eerst is gedacht aan een plaats aan de Nieu we Kooiweg en vergaande voorbe reidingen waren reeds getroffen. Het college van b. en w. evenwel opperde bezwaren, met het oog op uitbaning op een verkeersweg. Nadien werd gedacht aan een ter rein aan de Zandweg, waartoe om wonenden Werden benaderd. Een ge sprek met hen is gevoerd, maar dat was nogal heftig. Het college stond niet achter alle aangevoerde argu menten, maar voelde toch wel de bezwaren.- Daarom is opnieuw de zaak aan de orde gesteld en kwam het plan „De Val". Het dan ex-zwembad kan zo ingericht worden, dat het geschikt is voor woonwagens. Deze komen op het tegelpad en - na verbreding van de toegang - kunnen de kleinste wa gens staan ter hoogte van het huidi ge tourniquet. Het zwembad opnieuw openen is toch onmogelijk. Stevig hek Langs het bassin komt een hoog en stevig hek en later wordt de kuip wellicht gedicht. Veel later verdwijnt de stortplaats aan de Havendijk en dit terrein kan geheel omgevormd en opgehoopt, dienen voor een defi nitief woonwagencentrum. De acht compartimenten in „De Val" kun nen gebruikt worden voor materi- Dc heer Sprengelmeijer wilde voor de brandweer werken in de richting van meer regionale samenwerking. Een eerste aanzet is hiermede al ge maakt (poederblussen), aldus dc voorz.ittcr, die de zaak ook in B., W. en S. heeft bcproken .In principe wordt er wel naar gestreefd, maar de vrij grote onderlinge afstanden blijven toch wel een belemmering vormen. Wat het zwembad betreft vroeg de heer Sprcngelmeijer om notulering van dc aantekening dat hij tegen zwemmen op zondag is. De heer Groen kreeg dc toezegging dat dc gemeente f 25,—- blijft offeren voor dc Ver. Milieuhygiëne in Zee land. Er blijkt voor de Nobelpoort nog f 3000 gereserveerd voor onder houd. De heer Groen dacht niet dat het bedrag nodig zal zijn, gelet op hel besluit tot restauratie van de aal-berging. De kleedruimten* wor den hermetisch afgesloten en er ko men nog toiletten bij, Tenslotte zal terreinverlichting worden aange bracht. Voor de voorgestelde regeling klonk instemmend applaus op de tribune, een zeldzaamheid te Zierikzee. Flitsen uit het buitenland PARIJS. Bondskanselier Wiily Brandt van West-Duitsland en pre sident Georges Pompidou zjjn don derdag bij hun eerste gesprek onder vier ogen in Parijs, tot volledige overeenstemming" gekomen over de problematiek die de verhouding tus sen de westelijke landen en die van het oostelijke blok met zich mee brengt. ANKARA. Een krijgsraad in An kara heeft in hogerberoep 15 Tur ken ter dood veroordeeld. Ze wor den beschuldigd van de ontvoering van vijf leden van de Amerikaanse luchtmacht, bankovervallen en van pogingen om met geweld dé grond wet omver te werpen. LONDEN. De Portugese minister van buitenlandse zaken, dr. Rui Pa tricio, zal van 6 tot 10 maart een of ficieel bezoek brengen aan Londen, zo is in Londen bekend gemaakt. Hij komt op uitnodiging van zijn Britse collega sir Alec Douglas-Home TOKIO. Japan heeft Bangla Desj erkend. Dit is meegedeeld door de Japanse minister van buitenlandse zaken, Takeo Fukuda. bekapping. Dc wethouder van P.W. zei dat het geld is gereserveerd voor plotseling zich voordoende bijzonde re gevallen. Bij de post Precario rechten wees de heer Den Boer op de noodzaak van toezicht op netheid van de burgerfj. Niet allerlei rom mel moet maar neergegooid. 'Dc voorzitter zei dat er in het college verontrusting is over de toenemende vervuiling en ontsiering. Maatrege len worden getroffen. Haven achter de brug Dc heer Den Boer wilde ook plan nen voor het bruikbaar houden van de haven achter de brug, als het komt tot Scheldeafsluiting. Hierover blijkt reeds contact geweest met de Prov. Waterstaat. Het wordt een Burgh viert morgen (zaterdag) weer het traditionele Strafeest. Pu- blikatie van deze oude foto lijkt daarom zinvol. Het verbeeldt het Strafeest in 1935. Men ziet de royale ruiterstoet komende uit het dorps centrum op weg naar Haamstede. Advertentie Kanfc en klare universele kunsthars vulpasta met gebundelde hechtkracht op ELK materiaal, droog of vochtig, binnen of buiten. Krimpt of scheurt niet, zet niet uit. Onschadelijk voor handen. Onbeperkt houdbaar. Geen ver lies resten. Onmisbaar bij elk karwei: STOPPEN. PLAMUREN, HERSTELLEN van beton, houtrot. afdichten, enz. 1 kg ƒ8.55, 2 kg ƒ15.30, 5 kg ƒ29.95 bij winkels in hobby- en dhz-artikelen, verfwaren, ijzerwaren en bouwstoffen. Ontstempelaars veroordeeld SYDNEY, 11-2. Drie mannen, die de Australische posterijen in twee jaar tijds hebben opgelicht voor ruim een miljoen gulden, zijn don derdag in Sydney elk tot drie jaar- gevangenisstraf veroordeeld. Zij had den de poststempels van gebruikte postzegels verwijderd, en duizenden van die zegels als nieuw terugver- kocht aan postkantoren in Sydney en Brisbane. MOSKOU. President Nixons bood schap over de buitenlandse politiek is in tegenspraak met zichzelf, zo meent het Sowjet-Russische persbu reau Tass. miljoenenzaak. Rijkswaterstaat heeft zich reeds in verbinding gesteld met dé hier gevestigde bedrijven. De heer Sprengelmeijer infor meerde naar de uitbreidingsmoge lijkheden van de algemene begraaf plaats. Die blijken er niet meer te zijn. De oppervlakte is nog toerei kend voor zes jaar, aldus mededeling van de wethouder P.W. Grond noordzijde kerk De heer Sprcngelmeijer sprak nog over de huur van dc grond noord zijde Grote Kerk. Er zijn overeen komsten van 1930 en 1960; in de af gelopen tijd is het onderhoudsmeer- werk voor de gemeente veel groter geworden en misschien kan dit fak- tor zijn bij de onderhandelingen met de Hervormde Kerkvoogdij bij de aankoop van grond. Wethouder As- ma zei dat de kerkvoogdij voor de grond graag „wat terug ziet". De heer Groen wilde bij het school zwemmen ook de 3e en 4c klassen van het basisonderwijs betrokken zien, maar dit stuit nog op moeilijk heden. Dc heer Sprcngelmeijer vroeg aan tekening tegen schoolradio en t v. te zijn. Dc wethouder van Onderwijs merkte op dat hel „gewoon" onder wijsmateriaal is. ..In schoolboeken komt men feitelijk dezelfde situaties tegen. De heer S. persisteerde ech ter bij zijn verzoek. Gevraagd werd verder naar een urgentielijstje ka- pilaalswerken. In de praktijk echter blijkt die urgentie te fluktueren. al dus de wethouder. Dc heer Den Boer vond zo'n lijst ..een wapen" ter ondersteuning van subsidie-aanvra gen. Het college komt hierop nog terug. Na deze uitvoerige besprekin gen kwam de begroting in stemming, met - het reeds vermelde - positieve resultaat. Gemeenteraad Zierikzee ZIERIKZEE, 9-2. Op de tweede begrotingsvergade- ring van de gemeenteraad, onder voorzitterschap van burgemeester Th. H. de Meester, zijn - hij de lioofd- stuksgewijze behandeling - nog verschillende punten aan de orde geweest. Zo deelde de voorzitter - n.a.v. een opmerking uit de raad - mede dat de wethouders- salarissen binnenkort drastisch zullen worden opge trokken. Dc heer Groen informeerde naar de ideeënbus. Het bleek een flop te zyn. Er werd nooit meer iets serieus ingegooid en dc bus is weggenomen. Dc heer Simmers informeerde naar dc inschrijving voor brandstof t.b.v. het stadhuis, jaar het Ryksinkoopburcau, dat aanzienlijk goedkoper bleek. Het ging dc Voorheen werden drie jaar dc eigen leveranciers ingeschakeld; het laatste heer Simmers er alleen om ook dc eigen zakenlieden in te schakelen. Dc voorzitter zal dit overwegen. 1

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1972 | | pagina 3