SADAT, DE ZIELIGE Visie van geograaf op de vóórtijd van Schouwen-Dniveland BLIK DOOR HET WERELD Huren en verhuren van woningen FUSIE BOERENLEENBANKEN OOSTERLAND/BRUINISSE Kursus streekgeschiedenis ZIERIKZEE, 8-2. Landschap en bewoning tot het jaar 1000 was de titel van de tweede lezing van de kursus streekgeschiedenis en werd gehouden door de heer F. Beekman, leraar aardrijkskunde aan de Mavo te Zierikzee. Daar de theorie van op- slibbing van de Zeeuwse eilanden is verouderd, gaf de inleider een uitleg van zijn eigen theorie over het ont staan van de eilanden naar aanlei ding van waarnemingen van grond lagen, zoals we die soms zien als er diepe putten worden gegraven. Tegen het einde van de zgn. ijstij den moet tijdens één der warmere perioden, die de ijstijden afwissel den, een smeltwaterrivier van oost naar west een delta hebben gevormd tot Engeland. In dit landschap leef den o.a. de mastodont (een soort oli fant) en een hertesoort, waarvan de (zwarte) botten soms uit de Ooster- schelde worden opgevist. Nadat tenslotte het landijs tot De nemarken was teruggetrokken ont stond hier een grote toendra waar veel stormen voorkwamen. Dieren die er leefden waren o.a. reuzehert, mammoeth, steppenwisent, rendier en achter het wild aanjagend kwa men ook de mensen, van wie, zij het niet op Schouwen-Duiveland, stenen voorwerpen £ijn gevonden. De die- renbotten die men uit de Ooster- schelde opvist hebben een bruine kleur. Door de zandstormen werd een laag dekzand op de toendra afgezet die we ook op Schouwen-Duiveland vinden op 10-25 m diepte. Als het ijs steeds verder gaat smelten ontstaan grote zeeën. Door sty ging van het zeewater wordt ook op het land het grondwa ter opgestuwd en komt er een be groeiing van eerst dennen, dan ber ken en als het warmer wordt ook els en eik. Uit de veenlaag die hieruit is ont staan heeft men via onderzoek van de stuimeelkorrels (pollenanalyse) de aanwezigheid van deze bomen kun nen vaststellen, de datering is om streeks 7000 v. Chr. de grondlaag „basisveen". Als de zeespiegel verder rijst wordt het landschap overspoeld en het milieu wordt brak, waarin veel wadslakjes hebben geleefd. In het z.g. Atlanticum stijgt de zeespiegel sterk en wordt heel zuid west Nederland overspoeld door een woeste zee die veel zand afzet en daarna, als het water wat rustiger wordt, ook klei, men noemt dit de afzettingen van Calais. In diepe put ten kan men deze zand- en kleilagen vaak terugvinden. Onze streken za gen er toen uit als een waddenge bied met geulen, kreken en zandpla ten. Als de stijging van de zeespiegel vermindert worden strandwallen ge vormd, die, behoudens uitmondingen van rivieren, de wadvlakte tenslotte afsluiten. Er komt plantengroei (schorren) en door het getij wordt zware wadklei aangevoerd. Later ontstaan ook duinen op de strand wallen. Tenslotte treedt verzoeting op met rietbegroeiïng en een land schap zoals de Biesbosch in de tijd dat er nog eb en vloed was. In dit milieu kunnen ook weer mensen leven. Er groeien elzen en wilgen en waterdrieblad, waarvan de karakte ristieke zaadjes later in de ontstane veenlaag zijn teruggevonden. Ook de rode stukjes elzehout zijn typisch voor deze veenlaag. Komt de veen laag boven de grondwaterstand uit dan komen er planten die van regen water leven zoals veenmos, wollegras en heide. We noemen dit het Hol landveen en het landschap zag eruit zoals nu de hoogveengebieden in oost Nederland. Op de strandwallen en de beboste duinen van Westenschouwen hebben omstreeks 1700 v. chr. mensen ge woond die jagers en verzamelaars waren. Bij Brabers achter Burghsluis heeft men sporen van hun bewoning aangetroffen, stenen bijlen, pijlpun ten en resten tein houten huizen. Ook in de uitgestoven oude duinen trof men resten aan van mensen uit de nieuwe steentijd. De strandwallen lagen echter veel verder in zee dan nu. Sieraden en munten Latere vondsten in de oude duinen wezen op aanwezigheid van mensen die kontakten hadden met de rest van Europa, sieraden van brons en oude munten. Een nieuwe beschrij- LONDEN. Een Londense bobby staat een collega bij, die tijdens de jongste ongeregeldheden bij Downingstreet, knock-out werd geslagen. ving van deze vondsten, die in het museum in Middelburg liggen, is wel belangrijk. Men neemt aan dat toen ook de rondschedeligen Zeeland zijn binnen gekomen, een type mensen dat ook nu nog hier voorkomt. De bronzen bijl, die in Dreischor tussen oud ijzer is gevonden, is moei lijk thuis te brengen, daar ze niet in een grondlaag is gevonden. Na de bronstijd kwam de ijzertijd uit welke periode we vroeg-ger- maans aardewerk in de duinen vin den. Het was rood, bros en soms iets versierd met duimdrukken, scherven van w.s.kookpotten. Men deed aan lanbouw, vis- en vogelvangst en verzamelde eieren. Later kwamen de Romeinen ook op het eiland. Men vindt scherven van hun glan zend mooi bewerkt aardewerk by Brabers, aan het strand, rond slot Haamstede (tufsteen en oude muren) by Scharendijke en Loopcrskapelle o.a. onder de vliedbergen. Of de z.g. tempelput bij Haamstede op aanwezigheid van een Romeinse tempel wijst is niet bewezen. Tijdens het opdringen van de zee omstreeks 300 n. chr. verdwenen de Romeinen. Het hoger komende water drong het veenlandschap binnen, aan de randen van het eiland werd het veen deels weggebroken, deels overspoeld met zeeklei. Kreken Er vormden zich kreken en de grootste kreek werd de Gouwe, zo ontstonden de eilanden Schouwen, Duiveland, Dreischor en Bommenee. Midden in het eiland kwam geen doorbraak van kreken, daar bleef het veen aan de oppervlakte, het werd later door de mensen afgegra ven voor brandstof en zoutwinning, zodat de oude zeeklei weer bloot kwam. Deze stukken land liggen dus lager en zijn onvruchtbaarder o.a. bij Serooskerke. De kreken spoelden later weer dicht met zand, de kleigronden naast de kreken klonken meer in dan de zandgevulde kreken en zo ontstonden de kreekruggen. Men noemt dit land schap van kreekruggen en poelgron- den het z.g. oudland. Na 700 is dan op die kreékruggen weer bewoning mogelijk. Daarvoor kon men alleen in de duinstreek blijven wonen. Na 800 gaat men ook vliedbergen aanleggen, die eerst al leen dienden om de schapen bij hoog water op te brengen. In de 9e eeuw ging men ook de kreken afdammen en ontstond de Dam in Zierikzee en bijv. het dorp Borrendamme. De meeste vondsten uit die tijd vindt men weer in de oudestuifdui- nen, in het museum in Middelburg bevinden zich prachtige voorwerpen zoals paardesporen, geëmailleerde sieraden, maar helaas zijn de vond sten toen ook niet onderzocht in ver band met aanwezigheid in bepaalde grondlagen. Ondertussen is de bevol king ook gekerstend, maar resten van kerken zijn niet gevonden. Noormannen Tussen 850 en 925 vinden ook hier de aanvallen van de Noormannen plaats. De meeste gave van alle vluchtburchten tegen deze indrin gers bevindt zich bij Burgh, deze is immers niet bebouwd, dus in zijn oorspronkelijke vorm bewaard. Rond een kring van 375 m doorsnee was een wal van 1V2 m hoog die bezet was met.gepunte houten palen, er voor was een kleine gracht. Bij een aanval trok de bevolking zich terug in de burcht en bouwde er eenvou dige hutten van rijshout, plaggen-en klei. Na het terugtrekken van de Noor mannen ging men weer terug naar de meestal verbrande dorpen. De bossen die op de duinen hebben ge staan zyn waarschijnlijk alle gekapt door de mensen, zodat de duinen weer gingen stuiven. Met dia's van overeenkomstige landschappen uit deze tijd maakte de inleider alles nog extra duidelijk voor de ruim 70 kursisten. President Sadat van Egypte begint zich in het politieke wereldcircus meer en meer te ontwikkelen tot de zielige clown. Na thuis op studenten onrust en demonstraties gereageerd te hebben met rondweg oorlogszuch tige redevoeringen ging hij op reis naar Moskou om daar de voor de strijd noodzakelijke ruggesteun van de grote broer te gaan halen. Drug-t.v.-programma HILVERSUM, 9-2. In maart gaat de Stichting Nederlandse Onderwijs Televisie in samenwerking met de NOS een serie van drie programma's uitzenden onder de titel „Drugs, in formatie en discussie". De program ma's zijn bestemd voor het gehele voortgezet onderwijs, met name voor de leeftijdscategorie van 13 tot 16 jaar, en voor diverse vormingscen tra. Eenvoudiger aanslagbiljetten DEN HAAG, 9-2. De aanslagbil- jetten voor de inkomstenbelasting, vermogensbelasting en premiehef fing krygen dit jaar een ander utter ly k, zo heeft het ministerie van financiën meegedeeld. Om de belastingplichtigen met zo eenvoudig mogelijke formulieren te gemoet te treden heeft de staatsse cretaris van financiën mr. W. Schol ten de tekst van de nieuwe aanslag biljetten vrij ingrijpend laten ver eenvoudigen. Hierdoor wordt onder meer bereikt, dat de belastingplich tigen de gegevens die zij voor beta ling en het eventuele indienen van bezwaarschriften nodig hebben, ge makkelijk kunnen vinden. Het aan de aanslag toegekende volgnummer wordt niet meer aangeduid met het verouderde begrip „kohierartikel" maar met het meer begrijpelijke „aanslagnummer". Maar na enig onderhandelen komt dan een communiqué voor de dag waarvan de hoofdzaak is dat Moskou en Cairo het roerend eens zijn dat eendrachtig gezocht moet worden naar een vredesregeling. En wat de wapens betreft zegt Moskou toe dat het de kracht van Egypte zal vergroten om zich te weer te stel len tegen de „Israëlische agressie", maar dat is dan een versterking van Egyptes defensieve kracht. Dat is dan wel nodig, maar nog noodzakelijker is dat de V.N.-bemiddelaar Jarring snel weer eens wat doet. Wie tussen de regels leest en zelfs in aanmerking neemt dat defensieve kracht niet echt alleen op verdedi ging hoeft te slaan, ontkomt toch niet aan de indruk dat Moskou geen zin heeft om Sadat in zijn roekelooste uitspraken te volgen en het regel recht op hernieuwd vechten uit te laten draaien. Gebral Het geval India-Pakistan heeft la ten zien dat de Russen er geen prin cipieel bezwaar tegen hebben zich aan de zijde te scharen van iemand die de wapens opneemt, maar dan moet wel van tevoren redelijk zeker zijn dat de uitslag aan de verwach tingen beantwoordt. Kennelijk neemt Rusland in dit opzicht Sadat niet erg serieus en zijn leger nog minder. Wellicht zelfs is Moskou er niet zo erg van overtuigd dat Sadat de taak wel aan kan die hij zo vol flair op zich heeft genomen: als opvolger van Nasser ook de grote leider van de Arabische wereld te zijn. Zijn positie thuis is door de Rus- siche reis in ieder geval niet verste vigd. Natuurlijk is er een verschil tussen de redevoeringen voor huise lijk gebruik en uitspraken voor de wereldopinie. Maar het verschil tus sen de ronkende taal thuis en de be deesde formules elders moet de Egyptenaren en overige Arabische bevolking toch wel koud op de maag vallen, temeer als wat met gebral aangekondigd wordt almaar niet in werkelijkheid wordt omgezet. UIT HET BINNENLAND KORTE BERICHTEN DEN HAAG. Het in oktober 1968 geopende proefbedrijf Voedselbestra- ling te Wageningen is zozeer in geld nood gekomen, dat de minister van financiën zijn ambtgenoot van land bouw en visserij heeft aangeraden, het maar op te heffen. Minister Lar- dinois probeert nu echter, het insti tuut te behoeden door het een andere opzet te geven. AMSTERDAM. Bij een inbraak in het buitendepot van de Amsterdamse gemeentemusea aan de Haarlemmer Houttuinen blijken medio januari 49 schilderijen met een gezamenlijke waarde van f 60.000 te zijn gestolen. DEN HAAG. Machinefabriek Schottel-Nederland N.V. heeft uit Frankrijk een opdracht ontvangen ter waarde van ruim f 1,5 min. voor de levering van de voortstuwing- en manoeuvreer-installatie voor een nieuw booreiland, aldus een mede deling van het bedrijf. DEN BOSCH. Een beloning van f 3000 heeft mr. A. Meeschaert, offi cier van justitie in Den Bosch, uitge loofd voor wie inlichtingen kan ge ven over brandstichtingen in de legerplaats Oirschot. VLAARDINGEN. De assistent-ma chinist J. P. Paasch '24) van de Duitse vrachtboot „Antares", liggen de in de Vulkaanhaven in Vlaardin- gen, wordt sinds maandagmorgen vermist. Er zijn enige 'persoonlijke bezittingen van hem op een lichter gevonden. AMSTERDAM. De werkgroep „Aktie Desmond" heeft aan de gene rale synode van de Gereformeerde Kerken gevraagd om bij de Gerefor meerde Kerken van Zuid-Afrika te protesteren tegen het weigeren van een visum aan drs. J. P. Feddema. ARNHEM. In Arnhem zijn de 25- jarige Portugees J. N. G. en een 17- jarige jongen uit het Oostenrijkse Villach aangehouden. De Portugees die ontsnapt was uit de reclasse- ringsgemeenschap Groot Batelaar in Lunteren en volgens de politie een gevaar voor de gemeenschap werd geacht, kon door de marechaussee worden gepakt op het NS-station, waarom de opsporing van de man was verzocht. VELSEN. Als het voorstel tot sa menvoeging van Beverwijk, Velsen en Heemskerk in de kamer wordt afgestemd zal minister Geertsema niet met nieuwe plannen komen. De bewindsman zei dit in gesprek met leden van het aktiecomité „Drie te- samen, amen". Dit comité bestaande uit Velsenaren, is vóór de fusie. APELDOORN. Volgens de recrea tiegemeenschap Veluwe, waarin 22 gemeenten samenwerken moeten gronden op de Veluwe uitsluitend nog ten algemene nutte worden be stemd. DEN HAAG. Het VVD-kamerlid Geurtsen heeft de ministers van jus titie en van economische zaken ge vraagd een diepgaand onderzoek in te stellen naar de juiste gebeurtenis sen bij de sabotage-daden in de aardgasdistributie-centra te Ommen en te Ravenstein. Het resultaat van het onderzoek wil hij ter kennis ge bracht zien aan de Tweede Kamer. DEN HAAG. Staatssecretaris Grosheide van justitie is tegen een zame opsluiting van mensen die we gens dronken rijden zijn veroordeeld De liberale senator Van Riel had dat voorgesteld. Maar mr. Grosheide vindt dit idee moeilijk aanvaard baar in de huidige strafrechtelijke ontwikkeling. DEN HAAG. De besluiten van de gemeenteraden van Gorkum en Via- nen om resp. f 600 en f 500 subsidie beschikbaar te stellen voor de we reldwinkels in deze plaatsen zijn door de kroon geschorst. De schor sing loopt tot 1 januari 1973. HEERHUGOWAARD. De 20-jarige W. de Jong uit Onderdijk (gem. Wer- vershoef) is verongelukt in Heerhu- gowaard. Hij kwam met zijn bestel auto frontaal in botsing met een per sonenauto. De politie meent, dat de jongeman met te hoge snelheid een bocht heeft genomen en op de linker weghelft is geraakt. DEN HAAG, 9-2. Minister Van Agt van justitie is dinsdagmiddag, tijdens het voortgezette kamerdebat over het wetsontwerp met bepalin gen over het einde van het huren en verhuren van woonruimte niet tege moet gekomen aan de wens van de frakties van PvdA, KVP, ARP, D'66, DS'70 om de huurder meer be scherming te bieden als het gaat om sociale of persoonlijke belangen. Wel toonde de minister zich bereid om er aan mee te werken, dat de weigering om een forse huurverho ging te betalen in de eerste jaren na het van kracht worden van de nieu we wet geen aanleding vormt om de huur te beëindigen, en dat de huur der uitvoerig wordt ingelicht over de redenen van huuropzegging en de wijze waarop hij de kantonrechter om tussenkomst kan vragen. SOFIA. - Bulgaarse mode, waarbij folklore, elegance en het praktisch dragen met elkaar zijn gecombi neerd. Links: een japon van onge bleekte wol met een extra brede, bruine ceintuur. De klokmouwen en de rok zijn rijk geborduurd. Midden: een japon van rode laken. Men lette op de afwerking van het decolleté en de zoom. Het broderie motief op de rok is zonnig. Rechts een winter jasje zonder mouwen van zwarte velours met witte broderie. Werktijdverkorting te Ulft ULFT, 9-2. Konnklijke Fabrieken Diepenbrock en Reigers te Ulft (on derdeel van het Amalgaconcern) heeft werktijdverkorting aange vraagd voor 630 medewerkers. Dit is ruim de helft van het 1200 man tel lende personeel, zo deelt de directie mee. Tot deze maatregel is besloten om dat de vraag naar gasverwarmings- apparatuur en ook van toeleverings- werk (vooral het gietwerk) in het eerste halfjaar van 1972 beneden de produktie capaciteit van het bedrijf blijft. STOOKOLIE DUURDER ROTTERDAM, 9-2. De oliemaat schappijen in Nederland hebben de prijs van zware stookolie met ingang van donderdag 10 februari verhoogd met f 2,05 per 1000 liter/kilogram. Den Haag heeft wetswinkel DEN HAAG, 9-2. Vüf sluden- ten in de rechten hebben dins dagmiddag de eerste wetwin- kel van Den Haag geopend in de Van Ravesteynstraat, mid den in de Schilderswijk. De bevolking kan er gratis advies krijgen over alle mogelijke ju ridische problemen. Voor zeer bijzondere vraagstukken kan de wetswinkel een beroep doen op een groep Haagse advoca ten en op de wetenschappelij ke staf van de juridische fa culteit van de Leidse universi teit, waar het vijftal ook stu deert. De iv ets winkeliers heb ben subsidie gevraagd bij het rijk en bij de gemeente te Den Haag. Besluit tot definitieve samenwerking OOSTERLAND, 8-2. Op ecu bui tengewone ledenvergadering, die maandagavond gehouden werd in „De BlauVvc Keet", onder voorzitter schap van de heer II. J. van de Zan- dc, is de beslissing gevallen die lei den zal tot een fusie van de Coöp. Raiffcisenbank „Oosterland" met de Raiffeiscnbank van Bruinissc. Er bestond veel belangstelling voor deze ledenvergadering. De voorzitter toonde zich verheugd over deze grote belangstelling. Hij sprak ccn welkomstwoord, in zonderheid tot de burgemeester van Duivland, de heer J. D. de Kam, tot de heer Óudkcrk, inspecteur van het rayon, en tot de heer mr. A. M. G. Bernard, juridischadviseur van de Centr. Raiffeiscnbank te Utrecht. Als secretaris voor deze verg dering werd benoemd de heer A. Bal, secr. van het bestuur en tot stemopnemers de heren M. J. Zcijlcr, J. Boogert en M. J. Klompe. In zijn openingswoord beantwoordde de voorzitter nog enige vragen die in de loop van deze we ken waren opgekomen bij de leden. Verschillenden vroegen zich af waarom deze fusie nu zo plotseling van de grond moet, doch wie regel matig dc vergaderingen heeft be zocht weet, aldus de voorzitter, dat het al meer dan vier jaar leeft. En het waxen geen loze woorden, er kwamen zwakke schakels, gevolgd door angst voor minder wordende service aan de cliënten. De voorzit ter kon de verzekering geven dat na een samengaan de service zou ver beteren en dat er dan ccn nieuwe spreekruimte en een nachtkluis kun nen worden gerealiseerd. Er zal ook kogelvrijglas worden aangebracht. Verder kwam de vraag op of Ooster land nu geheel onder Bruinisse zal komen. Niets is minder waar. aldus de voorzitter, allies blijft hier gelijk. De heer Poeiman blijft de zaak be hartigen zoals tot op heden, er komt een gezamenlijke inspraak en even veel bestuursleden van beide banken. De bank te Bruinisse wordt ook op geheven, het wordt nu één bank. „Bittere pil" Verder deelde dc voorzitter mee dat deze fusie voor hem persoonlijk een bittere pil is; hij heeft 35 jaar de belangen van de bank gediend en spreker is er mee vergroeid. Doch het is bittere noodzaak. „We kunnen er niet onderuit. Overal komt er een samengaan hoewel men graag baas in eigen huis blijft". Er is ccn daling van dc spaargel den. In dc eerste drie weken van dit jaar was er een aanvraag van crc- dict van niet minder dan 2' j ton. Al met al ccn sterke drang tot samen gaan, aldus sloot dc voorzitter zyn openingswoord. De voorzitter van dc Raad van Toezicht, dc heer A. F. Schoof, dank te de voorzitter hartelijk voor alles wal hij in het belang van dc voorbe reidingen voor deze fusie heeft ver richt. In vele vergaderingen, met o.m. de nspccteur va nhet rayon de heer Oudkerk. kwam dc noodzaak van deze fusie meer en meer naar boven. Op een vraag uit de verga dering: ..Of Bruinisse ons wel wil hebben?" antwoordde de voorzitter, dat er daar over gestemd moet wor den doch dat hij niet twijfelde-of dit zijn beslag zal krijgen. Dc stemming Hierna volgde pauze waarna dc stemming plaats had. Er waren 94 leden, die, samen met volmachten. 127 stemmen opbrachten, waarvan er 122 vóór, en 5 tegen fusei'ing wax*en. Zodccnde werd besloten om per 15 juni a.s. samen tc gaan werken met dc Raiffcisenbank te Bruinissc. Voorzitter Van dc Zande dankte dc vergadering cn.dc Raad van Toe zicht voor het geschonken vertrou wen en hoopte op een goede toe komst voor dc gefuseerde bank. die naar algemeen goedvinden Coöp. Raiffeiscnb.vnk „Ocst-Duivcland" zal worden genoemd. De lieer Jac. de Jonge te Bruinis sc, die volgens voorzitter Van de Zande waarschijnlijk dc voorzittc r zal worden van het nieuwe bestuur, sprak zijn gelukwensen uit ook voor het feit dat dc spanning nu geweken is, die het bestuur weken lang in zijn ban gehouden heeft. Weliswaar gaat het oude weg. aldus de heer De Jon ge. doch dit is ook te Bruinisse zo. Spreker vond het geen probleem, de vraag nl. of Bruinisse Oosterland hebben wil. Ook hij hoopte op een gedegen samengaan tot heil van dc cliënten. Hierna sloot de voorzitter de ver gadering. om deze na een korte pau ze weer te heropenen, om de secre taris de gelegenheid te geven om de notulen voor te lezen van de zo juist afgelopen vergadering, wat de heer Bal realiseerde. De voorzitter danklc de secretaris voor deze prestatie. Verder deelde hij nog mee dat dit nog niet de laatste vergadering is van Oosterlands Raiffcisenbank. want dal over C a 7 weken de alge mene ledenvergadering zal worden gehouden, zoals jaarlijks gebruike lijk. waarop rekening en verant woording zal worden afgelegd.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1972 | | pagina 8