UITVOERIGE COLLEGE-REAKTIE OP BESCHOUWINGEN STREEKNIEUWS Havenmeester C. A. Overbeeke te Burghsluis legt funktie neer ZIERIK7.EESCHK NIEUWSBODE Donderdag 10 februari 1972 Nr. 21029 Gemeenteraad Zierikzee ZIERIKZEE, 9-2. De gemeenteraad, onder voorzitter- seha|> van burgemeester Th. H. de Meester, lieefl woensdag een volle tweede avond in deze week opge offerd voor behandeling van de begroting 1972, die - al heel laat in de dag - tenslotte in.a.s. werd goed gekeurd. Vóór de hoofdstuksgewyze behandeling ging de voorzitter uitvoerig in op de by de algemene beschouwingen in de vergadering van maandag j.I. door de woordvoerders der verschillende frakties gemaakte opmerkingen en ge stelde vragen. De voorzitter herhaalde zijn voldoening over de positieve opstelling van de raad ten opzichte va mieze begroting en het gevoerde beleid. Terecht is dat de woordvoerders enerzijds belangrijke zaken uit het jaar 1971 hebben genoemd, anderzijds hun bezorgdheid hebben uitgesproken over de mogelijkheden in de toekomst. De verdwenen Nieuwerkerkse toren, hier op een foto uit 1935. Men ziet het fraaie zeskantige gevaarte dat de Weststraat domineerde. Het is hier wel de gelegenheid te wijzen op een onzerzijds enige tijd geleden gemaakte fout, waarbij een inundatiefoto van Nieuwerkerk, in werkelijkheid een foto van het (oorlogs)-overstroomde Ouwerkerk was. De heer De Meester verwees naai de tegenvaller van f 180.000 als ge volg van een geringere uitkering uil het Gemeentefonds. De reserve zal moeten worden opgesoupeerd, maar op welke wijze is thans nog niet concreet te zeggen. Binnenkort zullen afzonderlijke voorstellen aan de raad worden voorgelegd, na over leg met de commissie van P.W. Het leek de voorzitter een verstandige zaak thans juist aan die reserves maar een beslemming te geven. Er zullen dan geen reserves meer zijn en de gemeente gaat ook de rente van het reservekapitaal missen, maar - gelet op de financiële toe stand - moet Zierikzee eventueel een Art. 12 gemeente worden. Het onderwijs De onderwij suit keringen zijn te gering, maar Zierikzee kan op on derwijsgebied niet versagen als cen trumgemeente. Optimale onder wijsvoorzieningen zijn nodig voor stad en regio. Het is een levensvoor waarde. omdat mogelijke teruggang van de bevolking er mee kan zijn gemoeid. Wat het eigen belastinggebied be treft, dient opgemerkt dat de ge meente aanslaat naar de minimum normen en niet naar de maximale. De groei van de bevolking zou gestimuleerd kunnen worden bij herverlening van kernfaciliteiten aan de gemeente, maar het noorden staat bij de centrale overheid op dit punt thans meer in de belangstelling dan zuidwest-Nederland. De zaak is niet hoopvol voor deze regio. Hogere klassificering Hogere klassificering van de ge meente, zou vooral ook het aantrek ken van personeel ten goede komen, omdat het een betere salariëring in houdt. Besprekingen ter zake zijn gevoerd met de C.d.K. en op het BURGHSLUIS. 8-2. Maandag 14 februari komt een einde aan de funktie van havenmeester van Burghsluis die de heer C. A. Over beeke niet minder dan twee en twin tig jaar uitoefende. Op diezelfde dag wordt hij 65 jaar, zodat zijn pensio nering voor de deur taat. Geboren op het „Ouwe Sluusje" vlak by de zeesluis, is hy zyn gehele leven lang een „man van Burghsluis" gebleven. Na wat werk bij omwonen de landbouwbedrijven o.a. bij de heer A. van Zuijen en in het werk- verschaffingswerk der Domeinen, keerde hy weer terug naar Burgh sluis waar de ha ven gebaggerd moest worden. Dit gebeurde nog voor de ramp zo dat het haventje nog veel kleiner was. Tesamen met wijlen Cente Krij ger werd de overtollige modder met de bats in een kleine bak geschept en als deze vol was begonnen ze de bak naar buiten te varen. In de buurt van de seinpaal moest, opnieuw met de schop (of bats) het scheepje leeg- geschept worden. Ze deden dan ook maar één bak per dag. Overigens was hij behulpzaam bij het lossen van schepen met kolen, steen, kalk, pulp enz. Van het gehele havenwerk wist hij genoeg want in 1926 behaalde hij hot diploma Havenmeester via een AS- SÓ-cursus. In 1950 werd hij tot havenmeester benoemd en volgde wijlen de heer H. v. d. Est op. Hij heeft dit werk wel zeer precies gedaan, want zolang hij daar dit ambt uitoefende was de ha ven een toonbecid van properheid on mankeerde er aan het administratie ve werk totaal niets. ministerie van binnenlandse zaken. Er bestaat begrip voor de moeilijke Zierikzeese situatie en op de bespre kingen is een brief met uitvoerige argumenten verstuurd, waarop in middels nog geen antwoord is ont vangen. Huisvesting van het brandweer- materieel in de Cebeco-garage zou een oplossing kunnen zijn. maar dit jaar is de garage nog in gebruik door de Watermij .en afgewacht moet worden of later een redelijke huur voor de brandweer kan wor den bedongen. De kosten kunnen wellicht mede gedragen worden dooi de B.B. Rode Kruis ziekenhuis Geen bijdrage is geraamd voor hel Zweedse R.K.-ziekenhuis, maar gelet op recente aanschaf van uitrusting bestaat er geen garantiedat niet alsnog een gemeente-bijdrage nood zakelijk zal zijn. Er is een duidelijk tekort aan personeel, terwijl men een maximale bezetting van het zie kenhuis heeft. De voorzitter hoopte van harte dat de bevolking van Schouwen-Duive- land het grote belang van een eigen streekziekenhuis inziet en ook be grijpt dat het instituut niet optimaal draaiend kan worden gehouden zonder voldoende personeel Hij had begrip dat jonge meisjes het meestal elders zoeken voor de opleiding, maar wilde toch een be roep op de ouders doen in voorko mende gevallen het Rode Kruis-zie- kenhuis in de overwegingen te betrekken. Geïnformeerd zal worden naar de noodzaak van onderzoek naar hart en vaatziekten bij het personeel. Zuiveringsinstallatie Twee technische bureau's hebben plannen gereed voor voltooiing van Havenmeester zijn is zoveel als burgemeester Spelen over een sterk wisselend publiek, vooral 's zomers. De eigenaars van jachten weten hem te vinden want hij is tevens een vraagbaak die alles uit (1e Westhoek weet. Onder de eigenaars der jachten noemde de heer Overbeeke de gehele koninklijke familie die bijna elk jaar met de „Groene Draeck" Burghsluis even aandoet. Bij het in ontvangst nemen der havengelden volgt er al tijd een praatje. Oud-minister Mans- holt kent hij eveneens zeer goed en zo zijn er zeer vee] grootheden uit Nederland die via de haven met hem in kor takt kwamen. Hij probeerde deze heren en dan meestal met suc ces, lid of donateur te maken van de Kon. Zuid-Holl Mij tot Redding van Schipbreukelingen. De heer Over beeke is tevens vanaf het jaar 1933 opstapper op de reddingboten ge weest, eerst op de „Prinses Juliana" die in 1944 door de bezetters werd opgeblazen, daarna op de „Blanken- heijm" en nu op de „President Jan Leis". In al die jaren mocht hij mee helpen aan het redden van meer dan 200 schipbreukelingen. De ramp Hij was nog maar drie jaar haven meester toen op. 1 februari 1953 de ramp zich voltrok. De gehele avond vertrouwde hij het water al niet en ging regelmatig de dijk op om de si tuatie te bekijken. Om 2 uur in de morgen stond het water nog maar een meter van de kruin van de dijk. Hij is toen de bewoners gaan waar schuwen. Bij sommigen, die zo vast de zuiveringsinstallatie, hetgeen - na uitvoering - verhoging van cie riool belasting met zich mee zal brengen, waartoe destijds de raad reeds heelt besloten. Er zit wel degelijk schot in de partikuliere woningbouw Acht en twintig partikuliere woningen wor den gebouwd door de Stichting Bevordering Eigen Woningbezit en er zijn aanvragen voor nog eens ach» woningen. Aan het Havenkwartier wordt zo hard mogelijk gewerkt, maar de af faire moet veel instanties passeren. De laatste tijd echter zijn duidelijke overeenstemmingen bereikt en he den (donderdag) worden opnieuw besprekingen gevoerd, waarbij ook de binnenstad in zijn geheel aan de orde komt. Vergaand overleg heeft plaats gehad over het bestemmings plan Kaaskenswater. Partikulieren zijn hiervoor ge-interesseerd en de ontwikkeling zal gaan in de richting van kleinere percelen Een ontwerp wordt gemaakt voor een aantrekke lijk plan. De Concertzaal Ter voorkoming van misverstand deelde de voorzitter mede dat de kosten voor de hernieuwde Concert zaal en de exploitatie geheel vooi rekening van Zierikzee komen. De buitengemeenten participeren alleen in de subsidies van de Z.V.U.-voor stellingen. Te betreuren valt dat de gemeenten op Goeree-Overflakkee (400 Z.V.U.-leden) op geen enkele wijze bijdragen. De buitenlandse contacten worden voortgezet. Bij gelegenheid van de opening van het zwembad/sporthal-projekt komt een folkloristische groep en muzikanten uit St. Hilairc. Ook de burgemeester van de „jumelage"- stad is uitgenodigd. Bovendien zijn er de jeugduitwis selingen. Belangrijk echter zijn vooral de partikuliere contacten. Dienstverlenende bedrijven De durende hoop is gevestigd op verdere vestiging van dienstverle nende bedrijven, zoals er vooi-beel- den zijn in het recente verleden, als: uitbreiding belastingkantoor, Cebeco en R.T.M. Een industriebord langs de invalswegen stuit op bezwaren van provincie en rijk. Het college wil f 0,30 per inwoner geven voor V.V.V. inclusief de Streek-V.V.V. Hoe beide verenigin gen het bedrag verdelen, is voor de gemeente geen punt. Belangrijk is dat de direkt profiterende zakenlie den ook wat meer voor V.V.V. over hebben. Uitbreiding van de jachthavenak- komodatie zal zich moeten beperken tot enkele palen en boxen. Een ver sliepen, eenvoudig door de ruiten in te slaan, waardoor hij met bebloede handen terug kwam. Doch toen was iedereen op het Nieuwe „Sluusje" gewaarschuwd en bijna was hij nóg weggespoeld toen hij in de prikkel draad bleef hangen en het eerste wa ter reeds door het gat op het z.g. ,,'t Eind" al binnenstroomde. De meeste bewoners uit de buurt zaten bij de havenmeester op de zolder waar het veilig was. De heer Overbeeke heeft nog ge tracht om de burgemeester op te bel len, doch dat ging niet meer en hij kreeg slechts even aansluiting met Zierikzee, doch die verbinding werd direct afgebroken. Toen het daglicht werd zijn de mensen van het „Nieuwe Sluusje" met een vlot over het ontstane gat gevaren waar ze over de Meeldijk naar veiliger oorden in Haamstede en Burgh werden gebracht. De fami lie Overbeeke kwam tijdelijk op het slot Haamstede terecht. Doch het werk ging door en na de droogma king van Schouwen werd de woning weer betrokken. Voor de ramp was hij tevens sluis wachter van de sluis waarop „De Amer" op uitmonde. Dan verzorgde hij de weegbruggen want toen hij in 1947 begon waren er nog 2 weegin stallaties, één van 5 en één van 10 ton wat heel wat heen en weerge- fiets tot gevoig had. Hoofd van kustwacht Dc heer Overbeeke is tevens hoofd van de kustwacht. Bij naderend stormweer moet hij er op uit en het stormsein in de „seinpaal", aan de andere kant van de haven staan, hij sen. Het gebeurt soms wel dat hij er 's nachts driemaal uit bed moet ra een telefonische waarschuwing of verandering. In oliegoed gestoken begeeft hij zich dan. soms worste lend legen de storm of gewapend mei Alpenstokken tegen de gladheid naar de seinpaal. „Neen. ik heb nooit rust gehad, overdag riet en ook niet 's nachts", zei tot slot deze correcte havenmeester. Het deed hom vee! vreugde dat zijn zoon Machiel hem inmiddels heeft opgevolgd. Om hem met zijn geboortedag te feliciteren en tevens om hem nog eens de hand te kunnen drukken by z\jn afscheid, houdt de heer Over beeke receptie cp maandag 14 fe bruari van 17.00-19.00 uur aan boord van het motorschip „Schouwen Dui- volar.d". gelegen in de haven van Burghsluis. plan voorziet in inrichting van de Oude Haven, maar dit zal zeer kost baar zijn. Door het wegvallen van de eb- en vloedwerking na eventuele sluiting van de Oosterschelde; zouden her stellingen aan de kademuren veel eerder en geredelijker kunnen plaats vinden. Kapitaalswerkcn Wethouder Bij de Vaate lichtte aanvullend toe dat men ten aanzien van de kapitaalswerken niet niets zal doen Al het mogelijke zal wor den gedaan de meest urgente zaken aan te pakken. Voor de kwekerij is geen financie ringsmogelijkheid. Voor de kade muur van het Luitje wordt gezocht naar een i'inancieringsmogelijkheid. Voor de groep zelfstandigen wordt verwezen naar de Rijksgroepsrege ling Zelfstandigen (o.m. sanerings fonds). Wethouder Asma merkte op dat het college de kermis niet wil ver plaatsen naar de Balie Hij juichte pogingen van de middenstand uit toe, om een deel van de Mossel boomgaard te bestemmen voor par keergelegenheid van enkele honder den auto's. Er is contact met de kerkvoogdij der hervormde gemeente geweest over enkele meters groenstrook langs de kerk en aan de voorkant, teneinde een erfpacht om te zetten in koop De kerkvoogdij zit ook niet ruim in de middelen en er komt een driehoeksgesprek met kerkvoogdij, Rijksgebouwendienst en het college. Wat -betreft de Westbrug is ge adviseerd voor een trottoir tot aan de brug en er is gesproken over een vlonder, als voetgangersovergang. Het is een moeilijk vraagstuk, voor al ook door de vestiging van de scholen in West. Blauwe zone De voorzitter deelde mede dat een deel van de stad een blauwe zóne krijgt, n.l. Havenplein. Schuithaven en Beddeweeg, hetgeen de invoering van parkeerschijven inhoudt. De wethouder deed nog mededeling van de bouw nieuwe Beatrixschool en merkte op dat Zierikzee zal moeten wennen aan hogere huurprijzen voor de sportakkomodaties. Een tegenval ler is dat het N.S.F. geen f 35.000 (eerder toegezegd)zal fourneren voor het combi-projekt. Wethouder Asma had hierover in Den Haag bespre kingen gevoerd, maar men bleek zelfs niet bereid tot een geschenk geste van b.v. enkele duizenden gul dens. Toezegging werd gedaan dat de oude u.l.o.-school (Kerkplein) niet zal worden afgebroken, voor dat de bouw van een nieuw inspektiekan- toor belastingen zal beginnen. De replieken Na schorsing van de vergadering om de frakties gelegenheid te geven tot beraad, volgden de replieken. De heer Doeleman vroeg of de gemeen ten van Goeree-Overflakkee ten aanzien van de eventuele Concert zaal-subsidie al eens waren bena derd Ten onrechte had hij gedacht dat de gemeente iets van plan is met zelfstandigen. De Rijksgroeps regeling kende hij uiteraard ook, maar in de praktijk blijkt dat alle maal tegen te vallen. De V.V.D.- woordvoerder beklemtoonde nog eens dat zijn fraktie niet voelt voor verplaatsing van de kermis. De heer Becu zei dat gezien moet worden wat wel en niet gedaan dient aan de kademuren, zulks met het oog op afsluiting van de Ooster schelde. Financiële sanering De heer Van den Doel vroeg wat de gemeente precies bedoelt met een werkelijke financiële sanering. Hij zag veel in her verlening van kern faciliteiten, omdat hierdoor de werk loosheid (hoog in de regio) kan wor den bestreden. Hij wilde verder uit gaande doorstromings-brieven aan betrokken bewoners, ook toege stuurd zien aan de raad. Hij infor meerde verder naar de tijdslimiet voor het Kaaskenswater-plan en persisteerde bij zijn verlangen naar industrie-verwijzingsborden langs de wegen. De heer De Moor merkte op dat na de begrotingsbehandeling hij over de situatie nog iets pessi mistischer is geworden. De heer Sprengelmeijer vroeg naar de perso neelsbezetting van het R.K.-zieken huis en vroeg of de beloning van het personeel wel gelijk is aan het landelijk gebruikelijke. Reaktie college De voorzitter ging in op de gestel de vragen en legde uit dat er over de Concertzaal contact is geweest met Goeree-Overflakkee. Op een op 15 februari te houden contactmiddag zal deze zaak door hem opnieuw aan de orde worden gesteld. Verplaat sing van de kermis zou ook bij de exploitanten op verzet stuiten. Met de opmerkingen inzake kernfaeili- teiten was hij het eens, maar het landelijk werkloosheidsverschijnsei bestaat ook en stad en regio steken nog niet zo ongunstig hierbij af. De herbouw van het Havenkwartier wordt in het kader van gehouden en komende besprekingen uit het ge heel van de binnenstad gelicht. Over Kaaskenswater moet eerst nog meer zekerheid komen. Via commissies komt de zaak uiteindelijk toch bij de raad terecht. De moeilijkheden bij bebording zijn tc groot om aan plaatsing te kunnen denken. Wat de financiering betreft, vallen te onderscheiden bijdragen cn defi nitieve uitkeringen. Dc eerste zijn jaarlijks, dc andere zijn blijvend. Gaan de definitieve uitkeringen naar beneden, dan is er eigenlijk van sanering der financiën geen sprake, aldus de voorzitter. Het werven van personeel voor hot ziekenhuis is moeilijk, omdat jongelui uit stad en regio liever niet willen werken hij de achterdeur van het ouderlijk huis. Hierbij spelen subtiele psychologische faktoren een rol, die bij vertrekken toch door slaggevend zijn. Belangrijk kan zijn de invloed van de nieuwe direkteur, .die zich intensiever met het perso neelsbeleid zal bezig houden. Kademuur Luitje Wethouder Bij de Vaate herinner de aan de sonderingen, die er zijn geweest voor kademuur Luitje. Eerst door de provincie, later door het ingenieurs bureau Witteveen Bos. Het restant van gelden destijds voor dit onderzoek uitgetrokken, zal worden aangewend voor het be- steksklaar maken. Zwaar verkeer wordt hier geweerd. De voorzitter zei dat Zierikzee grote behoefte heeft aan deze kaderuimte, vooral ook met het oog op de sportvisserij (grotere boten). In ieder geval zal niet gewacht worden met herstel tot 1978. Wat de doorstroming betreft was wethouder Asma helemaal niet on tevreden, zonder nu onmiddellijk cijfers te kunnen overleggen. Het is niet te verwachten dat be woners bij een eerste aanschrijven van de gemeente onmiddellijk gaan verhuizen. Dat heeft tijd nodig: „maar in gedachten zijn ze dan al aan het doorstromen". De hele zaak moet op langere ter mijn worden bezien. Over enkele maanden kan er over het plan- Kaaskenswater meer worden gezegd. ZIERIKZEE Afd. Ver. tot Bevordering Bijenteelt Op zaterdag 12 februari wordt in „Concordia" de jaarvergadering ge houden van de afdeling Schouwen- Duiveland van de Vereniging tot Be vordering der Bijenteelt in Neder land. De niéuwe bijenfilm van de heer A. J. van Willegen van het Rijksbijenteeltconsulentschap zal ver toond worden. Afdeling C.P.B. Op woensdag 16 februari wordt in het hervormd verenigingsgebouw een bijeenkomst gehouden van de af deling Schouwen-Duiveland van de Chr. Plattelandsvrouwenbond, zulks in combinatie met de N.C.V.B.-afde- ling. Als spreekster treedt op het hoofdbestuurslid mevr. W. Veldman- Keij met als onderwerp: „Leven in en met een veranderde moraal". Vijf-en-twintig jaar Zierikzeesche Kegelbond Op één januari jl. bestond dc Zie rikzeesche Kegelbond vijf-en-twin tig jaar. De kegelbond wil dit 5de lustrum niet onopgemerkt voorbij laten gaan. De herdenking van het jubileum zal plaatsvinden met een receptie in de Concertzaal op zater dagavond 26 februari, waarna een feestviering volgt. „Philatelica" komt bijeen De eerstvolgende vergadering van .Philatelica" vindt plaats op dins dagavond a.s. in „Mondragon". Afd. Schouwen Plattelandsvrouwenbond Op vrijdag 18 februari wordt in ..Mondragon" (bovenzaal) een bijeen komst gehouden, waarop het woord zal worden gevoerd door dc heer E. Lccflang. leraar Nederlands aan de Rijksscholengemeenschap. - Onder werp is: „Van en over de vrouw in de literatuur". HAAMSTEDE Afd. N.C.V.B. Op dinsdag 15 februari wordt een bijeenkomst gehouden van de N.C. V.B.-afdeling in de Ger. Kerk. Jaarvergadering „Pomona" De Vereniging van Oud-Leerlingen houdt dinsdag 15 februari a.s., in ho tel Bom de jaarvergadering. Naast het huishoudelijke gedeelte zal bur gemeester H. P. Everwijn na de pau ze een inleiding houden over Fruit teelt-Recreatie. Het bestuur zal te vens nadere inlichtingen verschaf fen over een meerdaagse excursie naar Duitsland, te houden eind mei of begin juni. RENESSE Uitvoering „Luctor et Emergo" Zaterdag 12 en19 februari geeft het muziekkorps van Renesse „Lue tor et Emergo" de jaarlijkse uitvoe ringen. De eerste avond is alleen toe gankelijk voor donateurs, terwijl de tweede avond ook voor andere be langstellenden toegankelijk is. Het programma begint met een optreden van jeugdleden en leerlingen. Uit muziek voor jonge blazers van H. v. Lijnschoten spelen zij achtereenvol gens een mars, bloemenlied. menuet en de finale. Na de opening door de voorzitter, de heer J. A. Kouman. vervolgt het fanfarekorps „Luctor et Emergo" het programma. Zij begin nen met de mars Luctor et Emergo van J. H. Blom. Dan volgt Lustspiel Ouverture van Kéler-Bela in een arrangement van S. Tiemersma; als derde nummer brengt het korps Ber ceuse uit Jocelyn van B. Godard in een arrangement van P. J. Molenaar. In dit nummer is een eufoniumsolo van de heer L. de Feiter. Daarna volgt de paso-doble El Toro Bravo van Kees Vlak. Spanish Eyes van Bert Kaempfert in een arrangement van W. Hautvast is het volgende stuk dat gespeeld wordt en men be sluit met Show Time. een jazzmars van Lex Abel. Nadat Luctor et Emer go zijn optreden heeft besloten, ver volgt de toneelvereniging „Op Drift", eveneens uit Renesse, het program ma met het blijspel „De Sukkel" door Dick Faber. Na afloop is er nog een bal met muziek van Kees Schell en zijn Varianten. ZONNEMAIRE Oud-papier-aktie Zaterdag 12 februari a.s. halen le den van de muziekvereniging ,Nut en Uitspanning" weer oud papier op in het dorp. Helaas is het niet meer rendabel om met tractor en wagen de gehele buitenronde te doen, maar wanneer er mensen zijn die buiten het dorp toch met een heleboel pa pier zitten, kunnen die even een seintje geven bij de heer S. M. Stoel. Prof. Zeemanstraat, dan wordt het toch opgehaald. Wanneer men het papier gebundeld wil klaar zetten, wordt dat zeer op prijs gesteld. Advertentie NUTSSPAARBANK Uw ideale «rczilisbank U bent welkom bij uw Nulsspaarbank voor HYPOTHEKEN op aantrekkelijke voorwaarden 8CHARENOIJKE: f legen over Geref. kerjt, woens dags van 12.30-13.30 uur. Afscheid aan boord van motorschip in haven

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1972 | | pagina 3