AGENDA BOODSCHAP „BUITENLANDSE POLITIEK" VAN NIXON huur en verhuur woonruimte aanvaard Landbouwschap teleurgesteld FRUITKOPERS IN STAKING Toch nog stakingen in Rijnmondgebied Ziekenhuisopname en polikliniek De werkloosheidssituatie in Zeeland TWEEDE KAMER „Moeilijk verhouding met So>vjet-Unie een nieuwe basis le geven" Sterk gCWlJZlgd WetSOIltWerp OVW* eiflde WASHINGTON, 9-2. Twee weken voor zyn reis naar Peking heeft pre sident Nixon verklaard dat de defi nitieve regeling van de kwestie Tai wan (Formosa) door de Chinezen zelf moet gebeuren en dat een Chinese overeenstemming hierover de span ningen in het Verre Oosten veel zou verminderen. In een boodschap over de buiten landse politiek, die de president woensdag aan het congres heeft ge zonden, zegt hij dat Amerika on danks het bezoek aan Peking de vriendschap, de diplomatieke be trekkingen en de defensieve ver plichtingen jegens de Nationalisti sche Chinezen zal handhaven. Naar de mening van Amerikaanse deskundigen bestaat de kans op een vreedzame oplossing tussen de twee China's voornamelijk daarin, dat de opvolger van de 84-jarige maar schalk Tsjiang Kai-Sjek tot een ak koord met Peking geraakt, op grond waarvan het eiland onder de centra le Chinese regering komt. Amerika zal zich, zoals uit Nixons verklaring blijkt, daar niet tegen verzetten. Wereldvrede Nixon zei dat hij in Peking vrijwel uitsluitend kwesties zal bespreken die voor China en Amerika van belang zijn of die de wereldvrede raken. Over de belangen van andere landen zal hij niet onderhandelen. Het ge sprek in Peking zal in geen geval tegen Rusland gericht zijn. De nau we betrekkingen met Japan zullen niet worden aangetast. In zijn boodschap aan het congres ging Nixon uitvoerig in op zijn be zoek aan Moskou, dat voor mei is vastgesteld. De president is van oor deel dat het nu moeilijk is de tra ditionele tegenstellingen tussen Amerika en de Sowjet-Unie te over winnen en de verhouding een nieu we basis te geven. Amerikaanse luchtmacht in Indo-China meer dan verdubbeld OMAHA/WASHINGTON, 10-2. De Amerikanen hebben hun luchtvloot in Indo-China de afgelopen 24 uur meer dan verdubbeld. Dit bleek don derdag uit uitlatingen van de woord voerder van het ministerie van de fensie in Washington en ingelichte kringen by het SAC, het hoofdkwar tier van de strategische luchtmacht in Omaha in de staat Nebraska. Ard Schenk moest alle koffers uitpakken SCHIPHOL, 9-2. Voor de douane op Schiphol telt de titel drievoudig Olympisch kampioen niet. Dat on dervond Ard Schenk woensdagavond laat na een 23 uur durende reis van uit Sapporo. De man, voor wie bijna overal de deuren wagenwijd open gaan, moest al zijn koffers uitpak- pen. Even betrok de glimlach op het gelaat van Schenk, maar toen hij bij de uitgang werd onthaald op luid gejuich en applaus van de honder den toegestroomde schaatsfans (Schenk werd overigens omringd door een legertje politiemannen), die geduldig op de enigszins vertraagde Iljoesjin 62 hadden gewacht, brak zijn bekende gulle lach weer door. Hij onthulde, dat hij sinds oktober 1970 met de Sowjet-leiders „een ver trouwelijke en uiteindelijke produk- tieve gedachtenwisseling" heeft on derhouden. Hij sprak de hoop uit, dat in Moskou de laatste hand kan wor den gelegd aan het eerste akkoord over een begrenzing van de strate gische bewapening, of dat misschien al de fundamentele punten van een tweede akkoord kunnen worden be sproken. ROTTERDAM, 9-2. De stakings- aktics in de metaal gaan in het Ryn- mondgebied onverminderd voort, on danks het uitzicht op een oplossing van het conflict. De vijfde stakingsdag begon bij Veromle-Rozenburg ander dan op de voorgaande stakingsdagen. Donder dagmorgen vroeg bezette een aantal werknemers de poort, drukten de hoofdportier een lijstje in de hand met een aantal namen van perso neelsleden die wel de werf op moch ten. De poortbezetting hield op deze enkelingen na al het personeel bui ten de poort. Ook bij de Rotterdamse droogdok maatschappij, Gusto en Bommen en wrak van vliegtuig gevonden RILLAND BATH, 9-2. Te Rilland Bath in Zeeland zijn aan de Valke- nisseweg twee bommen gevonden, elk van 250 kilogram. Be mynoprui- mingsdienst, die de bommen demon teerde, trof in de grond een vlieg tuigwrak aan, waarschijnlijk date rend van 1943. Minister Van Agt reed te snel ARNHEM, 9-2. De minister van justitie prof. mr. A. A. M. van Agt, is in Arnhem op te snel rijden be trapt. Tijdens een snelheidscontrole maandag tegen het middaguur op de Nijmeegseweg tussen het Eldense viaduct en het Meldeplein, regis treerde de meter in de radarwagen van de verkeerspolitie, dat de be windsman met een snelheid van 102 km. per uur reed, terwijl de daar toegestane maximumsnelheid 70 km. per uur bedraagj. De minister was op weg van zijn woonplaats Nijmegen naar zijn de partement in Den Haag. Sneeuiv in woestijn DAMASCUS, 9-2.- Voor het eerst is de wegverbinding Da mascus-Bagdad.door het woes tijngebied als gevolg van op gewaaide sneeuwmassa's ver broken. Ook de berggebieden in het westen van Syrië zijn door sneeuwstormen onbe gaanbaar. Voorts doen zich in dit land bij de ongewoon lage temperatuur van nul graden bij tijd en wijle zware regen buien voor. De Amerikaanse president stelt de Russen uitbreiding van de samen werking in het vooruitzicht, vooral op het gebied van de handel, maar wil dat mede afhankelijk stellen van voortgang bij de oplossing van in ternationale vraagstukken, zoals de vermindering van de spanningen in het Midden-Oosten en Midden-Eu ropa. Wilton Feijenoord gingen de akties door. De stakers zijn nog vast van plan donderdagmiddag op te mar cheren naar het kantoor van Rijn- Schelde-Verolme aan het Marconi- plein in Rotterdam, waar de directie van dit concern zal vergaderen met de centrale ondernemingsraad. Vijf mannen verdacht van aanranding GRONINGEN, 10-2. De Groninger politie heeft vijf mannen aangehou den die ervan verdacht worden dat zij in de nacht van zondag op maan dag een zeventienjarig meisje vol sterke drank hebben gegoten en daarna hebben aangerand. De arres tanten zijn: A. H. J. D. 25 jaar, zon der beroep, G. W. 30 jaar, portier (in zijn woning zou de aanranding heb ben plaatsgevonden), J. van" D. 21 jaar, zeeman, O. F. de V. 24 jaar, zonder beroep en W. de V. 21 jaar, glazenwasser. Een paar van de man nen hebben reeds bekend. Geen vervroeging van Prinsjesdag DEN HAAG, 9-2. Na de behande- lirig in tweede instantie heeft de Eerste Kamer het initiatief wetsont werp tot vervroeging van Prinsjes dag verworpen. Het voostel om de grondwet te wijzigen en de datum van Prinsjesdag te brengen van de derde dinsdag in september naar de laatste dinsdag in augustus, kreeg in de Eerste Kamer niet de vereiste meerderheid. Met 24 stemmen voor en 42 stemmen tegen verklaarde de senaat zich tegen aanvaarding van dit wetsontwerp. Kleuter verdrinkt in sloot MIDDEN-BEEMSTER, 9-2. De 3- jarige Paul Timmer uit Midden- Beemster is woensdagochtend vlak bij zijn huis verdronken. Het kind speelde samen met een vriendje met een melktransportwagentje van een veehouder, dat op een gegeven ogen blik van de schuinaflopende berm reed en in de sloot terecht kwam. Het kind raakte hierbij onder het wagentje. BEN HAAG, 9-2. Het dagelijks bestuur van het Landbouwschap vindt de jongste voorstellen van de Europese Commissie inzake de land bouwprijzen 1972-1973 als geheel te leurstellend. Weliswaar zyn de voor stellen voor de rundveehouderijsec tor min of meer in overeenstemming met de wensen van het Schap, maar die voor de akkerbouw zyn volgens het dagelyks bestuur wel byzonder teleurstelend. Prijsverhoging van vier procent veer granen en van drie procent voor suiker zyn beslist onvoldoende om de kestenstyging in de akkerbouwsec tor, met name ook in Nederland, op te vangen. Expositie over de inname van Den Briel DEN BRIEL, 9-2. Mej. dr. Marga Klompé zal op dinsdag 14 maart a.s. 's middags om 4 uur in het Tromp- museum van Den Briel een tentoon stelling openen, genaamd „Helden van het eerste uur". Deze tentoonstelling geeft een over zicht van de inname van Den Briel 400 jaar geleden aan de hand van documenten. Vrouw ontvoerd en gevonden DOETINCHEM. 9-2. Dc 25-jarige Zuidslavische modinettc Anika Gu leva uit Doetinchem, die dinsdag middag in haar woonplaats werd ontvoerd, is gevonden. Zij werd woensdagochtend in Nijmegen aan getroffen. Verdacht van de ontvoering heeft de Nijmeegse politie aangehouden dc 34-jarige Griek A. L. De man woont te Utrecht. TWEEDE KAMER Maatregelen gevraagd voor betere niclkcoiitróle DEN HAAG, 9-2. Uit verslagen over een recent proefproces gevoerd te Utrecht tegen de Melkunie Wou denberg heeft het Kamerlid Imkamp (D '66) begrepen, dat dc controle op schadelijke elementen in melk verre van waterdicht is. Hij heeft dan ook woensdag in schriftelijke vragen aan dc ministers Lardinois van landbouw en Stuyt van volksgezondheid aan gedrongen op maatregelen om de si tuatie te verbeteren. DEN HAAG, 9-2. Met alleen de stemmen van de C'PN-fractie tegen heeft de Tweede Kamer woensdag middag het kort te voren sterk ge wijzigde wetsontwerp met regels voor het beëindigen van hunr en verhuur van woningen en kamers aangenomen. Diefstal van 5.000,— op veilingcomplex VENLO, 9-2. Onbekenden hebben dinsdagnacht een geldkistje met ruim 5000 gulden, gestolen uit het kantoor van het expeditiebedrijf Viemy N.V. op het veilingcomplex Grubbenvorst. Op het zelfde terrein braken zij in bij een groenten-exportbedrijf Breu- ers N.V. en namen ruim 400 gulden mee. MIDDELBURG. 9-2. Dc werkloos heidssituatie in Zeeland kwam in ja nuari van dit jaar overeen met die van 1968. Alleen lag het conjucluur- dal begin dit jaar on in dc laatste maanden van het vorige jaar wel iets dieper dan in 1968. Ruim 30 pet. van de ingeschreven werkelozen in Zeeland is afkomstig uit de sector grond-, weg- en water bouw. In Zeeland staan 236 werkeloze metaalbewerkers ingeschreven. Te genover een vraag van 361. Voor een vakman is in deze sector in Zeeland zeker nog goed aan werk tc komen, aldus een mededeling van het dis trictsbureau van de arbeidsvoorzie ning te Middelburg. Voor de niet- Tegen het advies van minister Van Agt van justitie in werd met grote meerderheid van stemmen, in hel ontwerp vastgelegd dat de huurders als hij na huuropzegging de tussen komst van de kantonrechter inroept om die opzegging ongedaan te maken', op meer persoonlijke omstandighe den een beroep kan doen. Met meerderheid van stemmen is uit het wetsontwerp geschrapt de bepaling dat de kantonrechter in elk geval de opzegging moet laten door gaan als er passende woonruimte el ders in aangeboden. In beide gevallen bestond de meer derheid uit de oppositionele fracties en een deel van de regeringsaanhang vakmensen zou veelal ook nog wel werk te vinden zijn, maar zij hebben het grote nadeel dat hun looneisen eigenlijk te hoog zijn in verhouding lot dc prestatie die ze leveren. Voor al in midden-Zeeland hebben de niet -vakmensen de laatste jaren door de industriële ontwikkeling in he^Sloc- gebicd de wind nogal in de zeilen ge had. De lonen lagen vaak ver boven de normale C.A.O.'s. Deze mensen hebben er nogal wat moeite mee dc klok terug tc zetten, aldus de hoofd inspecteur-directeur van dc arbeids voorziening in Zeeland. De vraag naar vrouwelijk perso neel in Zeeland ligt nog steeds meer dan dc helft hoger dan het aanbod. Ook de vraag naar vrouwelijke pnrt- timekrachten neemt toe. Vrijdag 11 februari Zierikzce De Graanbeurs, vanaf 19.00 uur, ba zar v.v. Zierikzee. Haamstede Hotel Bom, 20.00 uur, jaarvergade ring rijvereniging „Westelijk Schou wen". Ouwcrkerk 20.00 uur, uitvoering Cult. Vereni ging, (toneelavond, bal na). Dorpshuis, gecombineerde landbouw- vergadering ochtendvergadering). Bruinisse Recreatieoord „De Stoofpolder", 20.00 uur, 40-jarig beslaan landarbeiders- bond. Zaterdag 12 februari Zierikzee Concertzaal, 8 uur, Zeeuws Jeugd Orkest, m.m.v. de popgroep Beauti ful Idaho. De Graanbeurs, vanaf 10.00 uur v.m. bazar v.v. Zierikzee. Concordia, 2 uur,- jaarverg. afd. Schouwen-Duiveland Ver. tot Be vordering Bijenteelt. Renesse Dorpshuis, 7.30 uur, uitvoering ..L. et E." Dinsdag 15 februari Zierikzee Mondragon, 8 uur, „Philatelica". Brouwershaven Jeugdgebouw, 8 uur, discussie-avond Plattelandsvrouwen Bond afdeling Brouwershaven. Haamstede Hotel Bom, 7.30 uur. Ver. van Oud leerlingen. Geref. kerk, 7.30 uur, feestelijke jaarvergadering N.C.V.B. afdeling Haamstede. Woensdag 16 februari Zierikzee Herv. Ver.-gebouw, 7.45 uur, C.P.B. en N.C.V.B. Haamstede Hotel Bom, 20 uur, leden vergade ring afdeling Schouwen Veilig Ver keer Nederland. Nicuxyerkerk „Rehoboth", 8 uur, causerie over drugs. Donderdag 17 februari Zierikzee Herv. Verenigingsgebouw, 8 uur, Herv. Vrouwengroep „Wees een Ze gen". Vrijdag 18 februari Zierikzee Concertzaal, 8.00 uur, „En nu naar bed", „mjoezikul" van Annie M. G. Schmidt en Harry Bannink, (Z.V.U.). Mondragon, clubavond Delta-Foto. Graanbeurs, Huis van Nassau, 8.00 uur, ABVA-feestavond. Mondragon, 2.15 uur, afd. Schouwen Ned. Bond van Plattelandsvrouwen. Dreischor De Drie Schapen, 7.30 uur, P.J.Z. en C.J.P. Overvaller kreeg f 4.000 HELMOND, 9-2. In Helmond is eeen gewapende overval gepleegd op het bijkantoor van de Boei^enleen- bank aan de Bakelsedijk te Helmond. Een jongeman van circa 18 a 20 jaar, geklèed in een crèmekleurige jas, voorzien van een bontkraag, dreigde de kassier met een wapen en eiste geld. Toen de kassier even aarzelde, loste de knaap een schot. Hierop overhandigde de kassier de overval- ler een bedrag van f 4000. waarna hij er vandoor ging. De politie van Helmond zette vergeefs een achter volging in. Tot nu toe ontbreekt elk spoor. Vier kinderen verdronken RIO DE JANEIRO, 10-2. Vier kin deren uit één gezin zijn woensdag verdronken en twee worden vermist 'na het omslaan van een boot met 45 mensen bij Salinoplis in het noord oosten van Brazilië. De overige op varenden zijn gered. Vrouw ontvoerd bij tandarts cn gedood BRUSSEL. 10-2. Een jonge vrouw van 22 jaar is woensdagavond in Se- raing in België uit de behandelka mer van een tandarts ontvoerd cn doodgeschoten door haar voormalige verloofde. Het slachtoffer. Marcello Lemauvais, liet bij tandarts Simonct haar gebit verzorgen toen plotseling de 24-jarige ex-verloofde van het meisje. Wynants, gewapend met een karabijn binnenkwam cn haar dwong mee tc gaan. Later op de avond vond de rijkswacht de auto van de jonge man met daarin het doodgeschoten meisje en de man zelf die ernstig gewond was nadat hij zich een ko gel door het hoofd had geschoten. Dc moordenaar is overgebracht naar een ziekenhuis in Luik. ATHENE. Do Griekse regering heeft bekendgemaakt, dat woensdag in Athene een bijeenkomst op hoog niveau is gehouden om de situatie ep Cyprus te bestuderen, zoals deze zich heeft ontwikkeld „na de invoer van een grote hoeveelheid wapens uit Tsjpeho-Slowakye". SAPPORO. De Nederlandse schaatster Stien Baas-Kaiser iron by de Olym pische Spelen op de 1500 meter een zilveren medaille. Het brons ging naar haar land- en ploeggenote Atje Keulen-Deelstra. LAATSTE NIEUWS Zeeland wenst nieuw gebouw voor provinciale waterstaat MIDDELBURG, 9-2. De Zeeuwse Gedeputeerde Staten hebben de Pro vinciale Staten gevraagd een krediet van acht en half miljoen gulden be schikbaar te stellen voor een nieuw gebouw van de Provinciale Water staat. Onbekende meester gevonden op zolder MIDDLESBROUGH, 9-2. Op de vliering van een klein museum te Middlesbrough, éen stadje in noord- oost-Engeland, heeft men een tot nu toe onbekend schilderij van de 17e eeuwse Franse meester Georges de la Tour gevonden. Sherry straks goedkoop BRUSSEL, 9-2. De Europese Ge meenschappen gaan Spanje hun met 60 pet. verlaagd buitentarief in reke ning brengen voor 250.000 hectoliter sherry per jaar, waarvan voorname lijk Nederland gaat profiteren. Ons land zal van dat contingent naar alle waarschijnlijkheid 80 pet. in de wacht slepen, hetgeen voor de Ne derlandse consument gaat betekenen dat de sherryprijs met een kwartje tot 50 cent gaat dalen. Dit akkoord gaat overigens pas in als met Spanje een akkoord is bereikt over een aan bal andere zaken. Auteur moet geld betalen aan meesterspion LOS ANGELES, 9-2. De auteur Leon Üris moet 352.350 dollar plus rente betalen aan de voormalige Franse meesterspion Philippe de Vosjoli wiens ervaring op spionage- gebied het materiaal geleverd heeft voor het door Uris geschreven suc- cesboek „Topaz". De Vosjoli die Uris beschuldigd heeft van contractbreuk, verklaarde voor de rechtbank dat de schrijver en hij reeds in 1965 overeengekomen zijn het honorarium voor het boek samen te delen. UTRECHT, 9-2. De directeur van de nationale ziekenhuisraad, mr. L. C. Wesseldyk, heeft in het N.Z.R.- blad „Het Ziekenhuis" aangedrongen cp het zoveel mcgelyk poliklinisch behandelen van patiënten. Dit niet alleen omdat dit voor dc patiënt meestal aangenamer is, maar ook in verband met de kosten. Ter illustratie geeft mr. Wesseldijk een voorbeeld waaruit blijkt dat het opnemen van een patiënt in een zie kenhuis twintig keer zoveel kost als een poliklinische behandeling. Aan de internist die een patiënt polikli nisch behandelt betaalt het zieken fonds voor de verwijskaart geduren de de eerste maand f 26,30. Als dc patiënt in het ziekenhuis wordt op genomen, kost dat het ziekenfonds vijf dagen f 14,45 per dag en daar na f 2,30 per dag plus de verplceg- prijs van f 88 per dag. Over een maand gerekend betekent dit dus f 26,50 voor de poliklinische behan deling of f 512,25 voor de behande ling met ziekenhuisopname. Mr. Wesseldijk concludeert, dat het ook om financiële redenen de moeite waard is, de noodzaak van zieken huisopname heel bewust tc beoor delen. KAPELLE-BIEZELINGE, 9-2. Op de fruitveiling Kapelle-Biezelinge op ZuidBeveland zyn woensdag de han delaren in staking gegaan. Ze waren wel in het veilinggebouw, maar ver schenen niet in de afmijnzaal. Rond honderdduizend kilo appelen pn pe ren bleven daardoor onverkocht. De handelaren vinden dat ze niet genoeg fruit meer via de veilingklok kunnen kopen, doordat de N.V. Cen traal Bureau II te veel voor hun neus wegkaapt. Voor rekening van deze N.V. is de laatste weken van de veiling Kapelle-Biezelinge al veel fruit verzonden, vooral peren voor de Canarische eilanden. Het Centraal Bureau van de Tuin bouwveilingen heeft de N.V. Cen traal Bureau II opgericht om te kun nen voorzien in de toenemende be hoefte van groot afnemers aan grote partyen fruit van uniforme kwali teit. Veel leden van de veiling Ka pelle-Biezelinge hebben een deel van hun voorraad beschikbaar gesteld voor deze wijze van afzet. Een deel bleef beschikbaar voor afzet via de klok, maar bereikt op 't ogenblik die klok niet zo vlot daar de telers het wegens de lage pry zen, vooral voor appelen, liever nog wat vasthouden. Miss Columbiai" is een man ACAPULCO, 9-2. „Miss Columbia" die tijdens een show in een hotel in de Mexicaanse stad Acapulco, de harten van vele bewonderaars had veroverd, is haar -titel en wellicht ook haar charmes kwijt. Een ambtenaar van de emigratie- dienst had haar opgeroepen voor het afwikkelen van een kleine formali teit met betrekking tot haar pas poort. De man bleek een onfeilbaar oog voor het onderscheid tussen man en vrouw te bezitten. Hij be twijfelde het of „Miss Columbia" wel een vrouw was en eiste een medisch onderzoek. Bij dit onderzoek kwam vast te staan dat zij een man is. „Miss Columbia" die in werkelijk heid Robert Ahumada heet, is naar haar land teruggestuurd. Amerikaanse Indianen naar Noord-Vietnam CLEVELAND, 9-2. Een Indiaanse leider uit de Amerikaanse stad Cle veland (Ohio), Russell Means, heeft woensdag meegedeeld dat hij met vier andere Indianen een bezoek gaat brengen aan Noord-Vietnam om er kenning te vragen voor zijn volk. Means verklaarde dat Azië ervan doordrongen moet worden „dat bij alle internationale betrekkingen met de Verenigde Staten rekening moet worden gehouden met de Ameri kaanse Indianen". Wij hebben evengoed als andere naties onze eigen soevereiniteit we gens onze speciale relatie met de fe derale regering, zo zei hij. Half jaar voor foto ELFKAS, 9-2. Een Griekse foto graaf, de 35-jarige Dimitrios Koe loeris, is dinsdag tot een half jaar gevangenisstraf veroordeeld omdat hy by een poging de Griekse scheepsmagnaat Aristotle Onassis cn zyn vrouw Jackie tc fotograferen de veiligheid van een watervliegtuig in gevaar zou hebben gebracht. Dit toestel zou, volgens het vonnis niet bij het jacht van Onassis ter hoogte van diens Griekse eiland Skorpios hebben kunnen landen, doordat Koeloeris met een collega aan boord gevaarlijk zou hebben ge manoeuvreerd met een snelle motor boot. De andere fotograaf werd vrijge sproken. Koeloeris die had verklaard onschuldig te zijn, tekende direct hoger beroep aan. l

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1972 | | pagina 2