Jaap ten Oev/er's nieuwe leven RUSSEN mm JAPAN HET HOF Vergadering Kamerkring Zeeland C.H.U. BLIK DOOR HET WERELD VENSTER Minister pleit voor inspraak Midden- en Kleinbedrijf in 1971 en 1972 HALMSTAD. In Halmstad aan de Zweedse zuidwestkust is genoeg par keerruimte. Het feit, dat een chauf feur zijn autobus in een boom par keerde, moet dan ook aan een slip partij worden toegeschreven. Geldzakken gestolen RIJSWIJK, 5-2. - Twee mannen hebben zaterdagavond twee geldzak ken weggegrist uit het huis van de beheerder van een supermarkt in Rijswijk, bij wie zij hadden aange beld. De buit bedroeg naar schatting 5000 gulden. Zij ontvluchtten in een lichtblauwe auto. De zakken, gevuld met wisselgeld, stonden in de gang bij de beheerder thuis. De gauwdieven moeten daar van op de hoogte zijn geweest. De politie heeft een klopjacht geopend. DAMESTASSEN Elegant, toonaangevend y?) en ruime keus DAM 9 LENGKEEK LEDERWAREN ZIERIKZEE Koninklijke telegrammen voor Ard Schenk en Kees Verkerk DEN HAAG, 7-2. Koningin Juliana en prins Bernhard hebben maandag morgen een telegram aan Ard Schenk en Kees Verkerk gezonden in het Olympische dorp te Sapporo om hen geluk te wensen met de behaalde successen tijdens de Olympische schaatswedstrijden in Japan. Ook prinses Beatrix en prins Claus hebben Ard Schenk en Kees Verkerk maandag telegrafisch gelukgewenst met het behalen van de Olympische medailles. Flitsen uit het buitenland 4 DACCA. Sjeik Moedjiboer Rach- man, premier van Bangla Desj, gaat op 1 maart naar Moskou op uitnodi ging van het Kremlin. Dit heeft het persbureau van Bangla Desj bekend gemaakt. GALVESTON. Een vaartuig van ('e Amerikaanse kustwacht heeft in bet weekeinde op 50 mijl van Galve- rton (Texas) een reddingsgordel ge- onden, die afkomstig is van de ver miste Amerikaanse tankboot „V. A. Fogg". DUISBURG. Uit het Lehmbruck- museum in Duisburg is een bronzen beeld van Wilhelm Lehmbruck, voor stellend een baadster, ontvreemd. De waarde wordt geschat op 50.000 gul den. SALISBURY. De 28-jarige Judith Todd, die met haar vader, de Rhode- sische oud-premier Garfield Todd, op 18 januari gevangen werd geno men, is zaterdag in hongerstaking gegaan uit protest tegen het optre den van het blanke minderheidsbe wind van premier Ian Smith. ATHENE. De Griekse regering heeft zaterdag bevestigd dat met Washington voorbereidende bespre kingen worden gevoerd over facili teiten voor de zesde vloot in Griekse havens. STOCKHOLM. Vier vluchtelingen uit Oost-Duitsland zijn voor de kust van Stockholm door een Zweeds schip opgepikt. Ze waren met hun boot van kunststof in het ijs vast geraakt. Een van hen verkeerde in een toestand van uitputting. PARIJS. Vijf mannen hebben zich meester gemaakt van de weekont- vangst van een supermarkt bij Lyon: 1,4 miljoen gulden. SAN PEDRO (Argentinië). Zeker vijf mensen zijn omgekomen en ruim vijftig zijn gewond toen bij het Ar gentijnse San Pedro 200 km. ten noorden van Buenos Aires, een snel trein ontspoorde. De trein was op weg van Cordoba naar Buenos Aires. NEW DELHI. De premier van Bangla Desj sjeik Moedjiboer Rach- man, heeft de V.S. ervan beschul digd, dat zij door wapens aan Paki stan te leveren mede-verantwoorde lijk zijn voor de massamoord op Oostbengalen. IGLS. In de Oostenx-ijkse winter sportplaats Igls hebben in het week einde 35 sociaal-democraten uit West-Duitsland, Zwitserland, Oos tenrijk en Italië van gedachten ge wisseld over Europese vraagstukken. OXFORD. Enoch Powell, het recht se Lagerhuislid dat al vaak in het nieuws is geweest wegens zijn af keer van de toelating van gekleur de immigranten, heeft in het week einde verklaard, wat Pakistanen het recht hebben verspeeld om zich in Engeland te vestigen, nu hun land zich uit het gemenebest heeft terug getrokken. CANBERRA. Wanneer in het Au stralische deel van Nieuw Guinea een onafhankelijkheidsbeweging ont staat zal Indonesië die steunen, zo heeft president Soeharto van Indo nesië maandag op een persconferen tie in Canberra gezegd. KOR I I KI.RICHTEN UIT HET BINNENLAND VLISSINGEN. Bij het warenhuis „Miro' van Albert Heijn in Vlissin- gen is voor ongeveer 35.000 gulden aan sieraden, foto- en filmappara tuur gestolen. De dieven hebben zich waarschijnlijk laten insluiten. VENLO. Vlak voor carnaval is de grote feestzaal op de bovenverdie ping van het restaurant „Nationaal" in Venlo volledig in vlammen opge gaan. De brand begon nadat bezoe kers van een bal de zaal hadden ver laten. De oorzaak is niet bekend. MAASTRICHT. Ruim 3000 mensen uit Limburg en andere delen van Nederland hebben in Maastricht tij dens een processie uiting gegeven aan hun dankbaarheid voor de be noeming van dr. J. Gijsen tot bis schop van Roermond. STAVEREN. De oudste inwoner van Friesland, de heer Doede K. de Vries uit Warns is in zijn woonplaats overleden. Hij bereikte de leeftijd van 103 jaar en acht maanden. ROERMOND. Een burenvete in de Brabantstraat in Roermond heeft dit weekeinde tot een schietpartij geleid waarbij vijf schoten zijn gevallen. NIJMEGEN. De Nijmeegse politie heeft tijdens het weekeinde twee twintig jarige Duitsers uit Krefeld gearresteerd. Zij stonden op het punt regen kilo hasjiesj te verkopen aan vijf jeugdige handelaren, in leeftijd variërend van 17 tot 23 jaar, uit Nij megen, Millingen en Bergh (Limb.). TIEL. Een felle brand heeft voor honderdduizenden guldens schade aangericht in de metaalwarcnfabriek „Dovo" in Wamel (bij Tiel). Het per soneel (30 man) zal voorlopig niet aan het werk kunnen gaan. LEIDEN. De 16-jarige Christiaan Wilhelm Grootveld uit Leiden is om het leven gekomen toen hij met zijn bromfiets op de hoek van de Java- straat en Siebelstraat tegen een auto bus reed. De jongen, die op weg was naar school, kwam daarbij onder de achterwielen terecht. AMSTERDAM. Ongeveer tien le den van de revolutionair-communis tische jongerenorganisatie Revolte hebben een protestdemonstratie ge houden voor het Britse consulaat in Amsterdam. GRONINGEN. Een Duits spreken de man heeft een poging gedaan om een Groningse prostituee te wurgen. Zij wist zich echter los te rukken en liep alleen wat striemen in haar hals op. GOES, 5-2. In de te Goes gehouden vergadering van de Kamerkring Zeeland van de CHU is sterke na druk gelegd op het feit niet alleen, dat men de CHU als partij wil be houden maar mocht het ooit tot sa men gaan van de drie chr. partyen komen, men het evangelisch beginsel onder alle omstandigheden wil be houden. De vice-voorzitter van de landelijke party liet daarover geen twyfel bestaan, evenmin als de heer Van der Peyl en andere sprekers. In zijn openingsrede memoreerde de voorzitter de heer C. F. van der Peyl, enkele aktuele feiten, die in politiek opzicht de aandacht trekken. De moeilijkheden in de eigen partij werden niet verheeld, evenmin als provinciaal de onverkwikkelijke PZEM affaire, het verlies van twee Kamerzetels (een harde slag), alsme de de verwijdering tussen CHU en KVP enerzijds en de AR in Zeeland anderzijds, zulks in tegenstelling met de landelijke tendens daar deze par tijen toch wel naar elkaar toegroeien Enkele verkeerd overgekomen en anders bedoelde uitlatingen van de heer Nieuwkerk uit Poortvliet (sta tenlid) hadden een felle reaktie van een AR prominent in Middelburg tot gevolg, terwijl men juist hoopte de broedertwist tot een goed einde te kunnen brengen. Dezer dagen begin nen de besprekingen hierover. Het Statenlid de heer ir. Prins (voorzitter ZLM) gaat Zeeland ver laten. Hij zal in de staten worden op gevolgd door de heer Oosterman uit Vlissingen (direkteur scholenge meenschap). Hoofdbestuursleden In de vergadering wax'en twee hoofdbestuursleden aanwezig, de heer Jansen van Raay uit Rotter dam, kandidaat Uniesecretaris, die zich aan de vergadering presenteerde en ds. A. Oliemans, vice-voorzitter van de CHU, hierboven reeds ge noemd wees er op, dat christendom en humanisme twee vex-schillende wortels hebben en nooit onder één noemer zijn samen te brengen. Wel kan een partij als de CHU over diverse dingen anders denken dan een halve eeuw geleden, op grond van nieuwex-e inzichten. Het christelijk karakter dat de wortel van de partij is, mag nooit vex-loren gaan, ook niet als het ooit zou komen tot het vormen van een Chr. Dem. Partij uit de tegenwoordige drie zelf standige chr. partijen. NEW YORK. De Ierse minister van buitenlandse zaken Patrick Ilillery houdt de handen voor het gezicht, tijdens een persconferentie in het gebouw van de Verenigde Naties, /filler»/ veroordeelde de Britse concentratiekampenen het neerschieten ran mensen op straat. DOOR GERRIT FRANSSEN Hij keek haar dankbaar aan. „Fijn dat ik jou nog heb, zus", zei hij zacht. Ze voelde een kleur opkomen. „We hebben genoeg moeten doormaken, Jaap. Maar je bent er nu weer, dat is het belangrijkste. De rest vex-geet je maar zo gauw mogelijk". Op straat kuste ze hem op de wang, demonstratief, omdat enkele stedelingen naar het tweetal keken. „Tot vanavond!" zei ze en zwaaide nog even. Zelf liep hij terug en ging binnen door naar de Haviklaan, waar hij de voox'deux'sleutel in het slot stak en de deur opende. Vanuit de keuken keek een vex-baasd gezicht. „O, bent u het. Ik dacht alJuffrouw ten Oever komt nooit tussen de middag thuis". Gelijk verdween hel hoofd weer. „Die is machtig blij, dat ik er ben", overdacht hij sax-castisch, terwijl hij de trap besteeg. Als het je niet aan staat, mevrouw, mag je er wel van door gaan. Met uw hele hebben en houden .Mijnerzijds geen bezwaar. Nadat hij de kamerdeur had ont sloten, bleef hij even op de drempel staan. Het miljeu was gezellig on deed terstond prettig aan. Pleunie heeft altijd smaak gehad, wist hij. Zacht sloot hij de deur achter zich en liep wat door de karher. Ver schillende meubelen herkende hij van vroeger. Dit was de nieuwe stoel, die jnoeder nog gekregen had met Sinterklaas, drie jaar geleden. Samen hadden zc er het geld voor opgespaard, Pleunie en hij, omdat ze toen al wisten: van vader hoef je niets meer te verwachten. En daar had je het dressoir, wat ouderwets, maar in elk geval stevig. Daar dc rookstandaard en het bijzettafeltje, allemaal kleinigheden, die ze samen in de loop der jaren hadden gekocht. Hij liep naar het bureautje. Zijn foto prijkte er op. Wanneer was die genomen? Wacht, dat moest een ver groting zijn van zijn pasfoto. De laatste jaren was niemand gefotogra feerd. Voor al die dingen was im mers geen geld meer? Pleunie en hij moesten al zo lang bijspijkeren, op dat ieder voldoende eten en drinken had en kleren kon kopen. Vader had meer dan de helft van zijn loon no dig voor de kroegbaas. Tot hij twee jaar geleden zijn ontslag gekregen had. Dat hing al weken in de lucht. Hoeveel waarschuwingen had hij al niet gekregen? Nu ja, niet meer aan denken, het is voorbij en het lijkt nu een ver schrikkelijk boze nachtmerrie. Vader is dood en moeder is er ook niet meer. In huis wonen nu vreemde mensen; ons is enkel overgebleven deze kamer en morgen ook nog de kamer hiernaast. Plus de badkamer keuken, die Pleunie zaterdags en zondags wel zal gebruiken. Of moet ze ook wel eens in het weekend wer ken? Hij wist het niet eens. Beneden stond dc radio knalhard aan. Leuk. Tegen hem had ze van morgen gezegd: „Maakt u alstublieft geen herrie met muziek...." Wal doet ze nu zelf? In een der fauteuils ging Hij zit ten en stak een sigaret op. O. daar stond de grote boekenkast, schijn baar gerepareerd. Bij de laatste ru zie was hij voorover gevallen, dat herinnerde hij zich nog. Net op het laatste moment had hij zijn moeder weg kunnen trekken. Pleunie had hem zeker laten restaureren. Hij kwam overeind cn liep erheen, de titels van de boeken bekijkend. De meeste had hij gelezen in zijn goeie tijd. Later, toen er vrijwel el ke avond ruzie was, kwam er van lezen niet veel meer. Na een poosje kwam hij overeind. Ik heb geen zin om do hele middag met dit mooie weer binnen tc zitten. Dat heb ik lang genoeg moeten doen tegen wil en dank. Ik kan nu ten minste net zo lang buiten lopen, als ik wil. Zprgvuldig sloot hij de deur weer af en liep naar beneden Vanuit dc kamer klonk de harde radiomuziek. Schijnt ze nogal verzot op te zijn. Op straat herademde hij. Maar eens een beetje de winkels bekijken. In de gauwigheid heb ik al ontdekt dat er een paar nieuwe bij zijn. Na een uurtje wat x'ondgeslenterd te hebben, kreeg1 hij er genoeg van. Enerzijds, on-.dat zijn voeten begon nen te branden. Ik ben het lopen he lemaal verleex-d, dacht hij- Ander zijds door de veelbetekenende blik ken van de mensen, die hij passeer de. Zo te zien zijn ze niet erg gek met m'n terugkomst. Na nog een poosje in het park op een bank te hebben gezeten, liep hij terug naar de Markt en dronk wat in een cafetaria. Tegen vijven was hij weer terug en ving bij hel beklim men der trap een glimp op van twee nieuwsgierige kindergezichten. Waarschijnlijk de tweeling, waar Pleunie het over had. Ja. ik ben het, kindex's. Kom maar niet te dicht bij me in de buurt. Je kunt nooit weten. Kwart over vijf betrad zijn zuster de kamer. Jaap zat bij het raam aan de achterzijde. Zc boog zich over hem en kuste hem op dc wang. „Hoe vind je het hier?" „Ontzettend gezellig. Overigens, ik had van jou niet anders verwacht". „Dank je. Even een sigaretje ro ken, dan ga ik thee zetten en brood klaarmaken. Ik heb haar van bene den al gezegd, dat de kamer om acht tiur vanavond leeg moet zijn. Anders doen wij het zelf." Vr tnilde een l'-rh om zijn lippen. „Hoe kom je er in? Ze zullen 'm heus wel op slot hebben." „Ik heb overal nog reservesleutel van. broer. Geloof maar niet. dat <k achterlijk ben. En ze kent me. Zc weet. dat ik het zal doen. Moet jc opletten: hij komt tegen half zes thuis. Wedden, dal-ie voor zessen al boven is?" (Wordt vervolgd). Nixons bezoek aan Peking kan best tot niets leiden - de president zelf doet zijn best om de verwach tingen zoveel mogelgk te temperen - maar vooral Japan en de Sowjet- bereiden zich voor alle zekerheid liever voor op wat betere betrekkin gen tussen de V.S. en China. Japan voelt zich helemaal een beetje onbehaaglijk. Tot dusver was er een speciale relatie tussen Tokio en Washington, maar die is minder exclusief geworden door Nixons toenadering tot China. Daar komt bij dat Japan ekonomisch sterk gericht is op de V.S. maar de nade len ervan heeft zij ook ondervonden toen ook weer Nixon plotseling een extra-invoerheffing instelde. Lo gisch dat Japan wat meer aandacht kreeg voor hel grote volkrijke gebied van Cina dat als het ware de na tuurlijke markt voor Japans indus trie is. Dus vroeg Tokio Franse be middeling voor wat toenadering met de Cinezen. Van de andere kant is de Russi sche belangstelling voor Japan toe genomen, nu het wat losser van de V.S. is gekomen. Daarbij speelt voor al mee dat de Russen zeker niet graag zien dat Tokio en Peking al te goede maatjes worden - dat zou een machtsblok vormen om echt wel beducht voor te zijn. En dus kwa men de Russen met lokkertjes, die trouwens ook wel in hun eigen be lang waren: exploitatie van olie en delfstoffen in Siberië. Moeilyk akkoord De Japanners is deze Russische toenadering ook welkom want daar door zal de animo van Peking om wat vriendelijker te worden ook toe nemen - de Chinezen zien de Russen aan hun grens, in India in het zui den en dan liever niet ook nog eens als buur voor de kust via Japan. Maar voor de Russen is het moei lijk om met Japan tot een akkoord te komen. Toen de Sowjet-troepen op het laatste nippertje nog aan de oor log in Azië deelnamen veroverden ze snel Korea en Zuid-Sachalin plus de Koerilleneilanden. In het vredes verdrag dat Japan met iedereen be halve de Sowet-Unie sloot zag hel Saehclin en de Koerillen af, paar eilandjes beschouwt het als vanouds Japans en die eist v.<7- DU jaar beginnen oncler- 'elingen om eindelijk tot een Ja pans-Russisch vredesverdrag te ho mo a kan de Sow jet-Unie dan die eilandjes aanbieden? Een moei- ke zaak: tenslotte zijn er ook de 'rezen met territoriale aanspra ken en dc Roemenen en de Finnen. En als je eenmaal gaat toegeven aan de een, waarom dan niet aan de an- De Japanners zitten nog het gun- ir; dit diplomatiek touwtrek ken: ze halen b{> goed onderhande len altijd wel enig voordeel binnen, van de Chinezen of van de Russen, of misschien wel van beiden. Ontsnapte patiënt uit Mesdag-kliniek aangehouden UTRECHT, 7-2. De Utrechtse po- litie heeft de 26-jarige M. van de E. aangehouden, die 24 januari uit de Mesdag-kliniek (rijksasiel) in Gro ningen was ontsnapt. De politie had een tip gekregen dat de man bij ken nissen in de Utrechtse wijk Over- vecht was ondergedoken. Op dit adx-es kon Van de E., die zich in een dressoir had verstopt, inderdaad ge pakt worden. Twintigjarig meisje verkracht AMSTERDAM. 7-2. De Amster- damse zedenpolitie heeft zondagmor gen de 33-jax-ige maquettebouwer P. B. op zijn kamer in Amsterdam aan gehouden. Hij wordt ex-van verdacht daar enkele uren tevoren een 20-ja- rige verkoopster uit de hoofdstad te hebben mishandeld en vex-kracht. DEN HAAG, 6-2. De geraamde omzetstijgingen in het midden- cn kleinbedrijf in 1971 en in 1972 wor den vooral veroorzaakt door prijs stijgingen. Aldus de raad voor het midden- en kleinbedrijf in een sa menvatting over de in concept in het ontwerp-jaarverslag voor 1971 van de raad opgenomen beschou wing over de ontwikkeling van deze bedrijfstak. De raad zal het ont- werp-jaarverslag in zijn vergade ring van woensdag 16 februari be handelen. Ondernemingen die in hoofdzaak prijsgevoelige artikelen en diensten leveren, zo gaat de samenvatting verder, zullen hiervan extra nadeli ge gevolgen ondex-vinden. De werkgelegenheid stagneex-t en loopt zelfs licht terug. Tot nu toe is EDE, 7-2. Minister Boersma (so ciale zaken) heeft maandagmiddag bij de opening van het bedrijfscen- trum van de sociale werkvoorziening in Ede gepleit voor een ruime mate van inspraak van de kant van de werknemers. Die inspx-aak echter aldus de be windsman, kan alleen tot zijn x-echt komen op basis van voldoende in zicht. Dit maakt volgens hem een goede voox-Iichting van de werkne mers. In dit verband juichte hij de x-e- cente totstandkoming van een lan delijk personeelsblad bij de sociale werkvoorziening toe. In vex-schillende provincies zijn initatitieven genomen tot collectieve voorlichting van de werknemersver tegenwoordigers in de wettelijk voorgeschreven ox-ganen voor het personeelsoverleg. De bewindsman zei deze initiatieven te waarderen. aan het midden- en kleinbedrijf als deel van de tertiaire sector veel be tekenis toegekend aan het scheppen van werkgelegenheid. Er moet wor den afgewacht of deze tendens al leen bepaald wordt door de con junctuur. De loonkosten nemen sterk toe en in de detailhandel wox-dt dit nog versterkt door het invoeren van het bedrijfspensioenfonds met ingang van 1 januari 1972. De overige kos ten hebben de neiging procentueel meer te stijgen dan de omzetten. Het zgn. overige inkomen (netto winst) loopt in 1971 terug en de x-a- mingen voor 1972 vex-tonen een vrij wel ongewijzigd verloop. Als er in dit beeld geen verandex-ingen komen, dan ziet het er naar uit dat 1972 voor vele ondernemex-s in het mid den- en kleinbedrijf kritiek zal zijn. De moeilijkheden zullen zich daax-bij dan niet bepex-ken tot een bepaalde categorie ondernemingen, aldus het concept verder o.m. Totaalbeeld Het totale beeld over 1971 is zeker niet gunstig, aldus het verslag waar in voor het eerst, in navolging van de Macx*o-economische jaarlijkse verkenning van het Centraal Plan bureau, door het Economisch Insti tuut voor het Midden- en Kleinbe- drijf is nagegaan wat het effect zou zijn van varianten. Zo is, op grond van de ramingen van het C.P.B., becijfex-d dat een procent autonome loonsvex-laging tot gevolg zou hebben dat de netto winst in 1972 voor het Midden- en Klein bedrijf in de sector detailhandel zou toenemen met achthondei-dste pro cent. In ambachten zou de toene ming 2-3 procent zijn, in hox-eca 1,6 px*ocent en in de sector vervoer 1.8 procent. Een autonome vex-laging van het consumptiepx-ijspeil met een procent zou o.m. betekenen dat de netto winst van de detailhandel met 1,6 procent zou dalen, van ambacht met 2,5 procent, van horeca met 4,5 pro cent en dat alleen in de sector ver voer op dit punt een stijging van een half px-ocent valt te verwachten.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1972 | | pagina 5