Gemengde geluiden der frakties bij algemene beschouwingen Het Nederlandse motorvoertuigenpark METAALSTRIJD GRIMMIGER Bomaanslag op fabriek in Hamburg In Frankrijk verdwijnen vijf boerderijen per uur Gemeenteraad Zierikzee ZIERIKZEE, 7-2. Op de maandag avond gehouden vergadering van de gemeenteraad, onder voorzitterschap van burgemeester Th. H. de Meester werden - na afwerking van de agen da - algemene beschouwingen ge houden over de gemeentebegroting 1972. Het antwoord van het college en de duplieken kunnen worden ver wacht op de woensdag 9 februari te houden raadsvergadering. P.C.- en K.V.P.-fraeties De woordvoerder van de P.C.- fraktie de heer Van den Doel sprak tevens namens de K.V.P.-fraktie. Hij noemde het een prestatie dat de be groting 1972 zo tijdig klaar is en slui tend is, maar Spijtig is dat het ge raamde tekort moest worden afge boekt van het eigen kapitaal. Bij schrijven van de minister (20 januari 1972) blijkt de gemeente f 180.000,- minder te krijgen dan was begroot over de jaren '70/'71. Zaak is vooral dat de minister snel betaald, daar anders renteverlies optreedt. De heer Van den Doel zei dat Zierikzee met allerlei voorzieningen boven zijn stand leeft. De totaallasten - ook wat betreft de monumenten - zijn, gelet op het inwonertal ,te hoog, al zijn de voorzieningen voor het leefmilieu nodig. Wat het onderwijs betreft, wekt het bevreemding dat de onderwijs kosten voor een groot deel op de schouders van de gemeente rusten. De rijks vergoedingsnormen zijn niet toereikend en dienen opgetrokken. Het college komt dank toe voor het feit dat de belastingheffingen schommelen rond het door de minis ter toelaatbare minimum, om ten minste in aanmerking te komen voor een extra uitkering uit het Gemeen tefonds. Wat betreft een gemeentelijke her indeling dient eerst het resultaat af gewacht van een studie door een door GS. ingestelde ambtelijke com missie. koop" dient geplaatst aan de invals wegen van de stad Middenstand De moeilijkheden van de midden stand houden het gevaar in zich van verlies aan betekenis van Zierikzee als centrumgemeente. Twijfels over V.V.V.-cijfers bij het college voor '70 zijn mogelijk niet juist. Dankbaar heid bestaat er jegens de V.V.V.- mensen, die het werk vrijwillig doen. Tot slot hoopten de frakties dat weer regelmatig(er) commissie-vergade ringen zullen worden gehouden. Stem van de V.V.D. De woordvoerder van de V.V.D. de heer Doeleman zag voor 1971 vele uitgaven geschrapt, maar toch ook belangrijke objekten gerealiseerd. De nieuwe begroting is weliswaar slui tend, maar gelet op het rapport van de commissie, rijst er wel twijfel over de manier waarop de begroting sluitend gemaakt zal kunnen wor den. Er is (mindere uitkering rijk) een tegenvaller van f 180.006, te verdelen over drie begrotingsjaren; f 80.000 voor 1972 en door renteverlies wordt dit bedrag nog hoger. De rondvraag rijst naar de zin van het maken van begrotingen, voordat de definitieve cijfers bekend zijn. Geen kapitaalswerken vooi 1972, aldus de heer Doeleman, die het kwalijk vond dat geen urgentielijst is opgesteld. Het eigen kapitaal is „maar een kwestie van dagen", me de gezien in verband met voor schotten sociale voorzieningen. Be treurenswaardig is dat het onderwijs in een centrumgemeente als Zierik zee niet ten volle wordt gedekt dooi de overheid. Belastingen j j Hogere klassificatie De frakties zijn van mening dat - gelet op de bevolkingsgroei - Zierik zee dient opgeklassificeerd naar de klasse van 14-18000 zielen Gevraagd werd de Cebeco-garage te bestem men voor het nieuw aan te schaffen brandweermaterieeel Een woord van erkentelijkheid komt de brandweer toe De frakties willen tijdig kennis nemen van de cii-culatieplannen voor de binnenstad Een begin dient ge maakt met parkeerterreinen rond het centrum, eventueel als noodter- reinen Een appèl is nodig op de ouders, hun kinderen die de verpleging in willen te verwijzen naar het Rode Kruis-ziekenhuis. De frakties wen sen voltooiing van de toilet-groep in het ex-badhuis vóór het zomersei zoen. Prijs wordt gesteld op spoedi ge versturing van rapporten van het Rijksinstituut voor zuivering van af valwater, gelet op de milieuvervui ling. Verwacht wordt van het college continuering van de bouw van het juiste type woningen. Aandacht werd gevraagd voor de „doorstroming". Het financieel toewijzingsrecht van GS vormt een rem op het investe ringsbeleid van de gemeente De monumentenrestauraties z(jn voortreffelijk, maar vormen een zware last en gaan ten koste van het leefmilieu. Gevraagd werd te wachten met afbraak van de oude ul.o.-school, totdat er voor opvulling een oplos sing is. De sportverenigingen zullen de reële - op kostprijs gebaseerde - vergoeding voor gebruik van de ak- komodaties niet kunnen opbrengen. De buitenlandse betrekkingen die nen gecontinueerd. Met belangstel ling worden gevolgd de verrichtin gen van de Zeeuwse Stichting voor Revalidatie. Er is waardering voor het personeel Sociale Dienst (proble men woonwagenbewoners). Voor de sportvisserij dienen alleen boten met goede akkomodatie te worden toege staan. Een bord „Industriegrond te Een plaatje van rustiek Schudde- beurs in de dertiger jaren. De koeien op deze oude plaat zijn reeds lang wijlen. Op de achtergrond het tuin huisje bij de plas. Angst is er in de fraktie dat er in Den Haag toch nog sleutels zullen zijn, die de belastingschroef strak ker aanhalen, waarbij dan het risi- ko van doldraaien wordt genomen, zodat alle belastingverhogingen moeten worden geslikt. Gepoogd dient te worden Zierik zee hoger te klassificeren, vooral ook voor de wethouders, die moeten wer ken voor een loopjongenssalaris Met inwonertal en brandweer gaat het de goede kant op. Voor de brand weer wordt gehoopt op de nieuwe behuizing. De fraktie gelooft dat de verkeerscommissie doet wat hij kan ter oplossing van de praktische moeilijkheden. Gehoopt wordt dat geen nieuwe voorschotten nodig zijn voor het Rode Kruis-ziekenhuis. Spijtig- is dat de partikuliere bouw niet van de grond wil komen. Hope lijk wordt een begin gemaakt met sanering en herbouw havenkwartier, De fraktie betreurt het dat de raad de inspraak voor bestemming twee de woning heeft aanvaard en hoopt op soepel medezeggenschap. Een drietal belangrijke objékten kunnen door geldgebrek niet worden uitge voerd; een droeve zaak. Monumenten Het (nationaal) monumentenbezit 'moet door een klein aantal mensen mede in stand worden gehouden. Hopelijk zal het recente C.R.M.-be-, zoek wat soulaas bieden. Een woord van hulde komt toe aan de mannen, die het combi-projekt in gang zet ten. Aanzienlijk zijn de financiële ge volgen van de bijstandsverlening voor „Borrendamme". De vrees voor herhaling woonwagen-affaire blijft bestaan, daar het nog wel drie jaar zal dui-en voordat een verzorgings terrein te Goes gereed is. Belang stelling bestaat voor de wijze waar op het college de kleine zelfstandi gen tegemoet treedt. Ter zake be staat geen wettelijke regeling. Ge hoopt wordt op een vruchtbaar ver loop van de besprekingen over een Revalidatiecentrum. Op landbouw en visserij kan de gemeente maar wei nig invloed uitoefenen en nieuwe industrievestigingen blijven uit. Het nieuwe Middenstandsrapport kan een prognose bieden, maar het is niet goed dat de Middenstand ver deeld optreedt. Het spijt de fraktie dat de V.V.V. in de subsidiesfeer een veer moest laten. Een grote jachthaven zou geen luxe zijn en het ware te wensen dat de verschillende ministeries - gelet ook op de kosten der monumenten - Zierikzee hierin tegemoet zouden komen. De zelfstandigen zouden hiervan ook kunnen profiteren. Te onderzoeken ware (verkeerssituatie) of de jaarlijkse kermis niet naar de Balie kan worden verwezen. Voorgesteld wordt het aanbren gen van stoplij nen St. Joost meet en Paardenstraat bij de kruising Oude Haven-noordzijde. Geen vreemde ling verwacht daar verkeer. De heer Doeleman dankte de voorzitter wei houder Bij de Vaate voor het ver richte werk en voor de aan de frak tie beschikbaar gestelde tijd, hopen de dat het beleid in de toekomst heilzaam zal mogen zijn voor de stad. Beschouwing P.v.tl.A. Nadat fractievoorzitter De Moor van de P.v.d.A. zijn waardering had uitgesproken voor het vele en moei lijke werk verricht voor de samen stelling van de begroting constateer de deze dat de inhoud dan sober mag zijn het in ieder geval gelukt is de begroting sluitend te maken. „Deze voldoening is helaas maar beperkt, •na de laatste berichten van de mi nister zijn we wel een beetje ont nuchterd", aldus de heer De Moor, die constateerde dat het college en de raad met pijn en onder dwang van de minister de plaatselijke be lastingen zo hoog mogelijk hebben moeten opvoeren. En bovendien: grote bedragen van het eigen kapi taal en reserves aangewend om in aanmerking te komen voor een ex tra uitkering uit het gemeentefonds. De P.v.d.A.-woordvoerder conclu deerde verder dat er van de gehele rekening niet veel meer klopt. De minister berichtte nl. dat de extra uitkeringen 1970-'72 slechts f 249.000 zullen bedragen. Dat betekent Zie rikzee moet rekenen met een strop van fluim f 180.000. Het bericht van de minister betekent eigenlijk: „jul lie moeten eerst je spaarcentjes maar opvreten, dan zien we wel weer ver der" „Het wordt op deze manier wel moeilijk om nog een behoorlijk be leid te voeren", aldus de heer De Moor, die deze gang van zaken ten zeerste betreurde. Een hoop narigheid zou worden voorkomen als de minister voortaan wat sneller tot het vaststellen van de uitkeringen kon komen „Wat dent het college te doen om dit on verwachte tekort weg te werken?", zo vroeg de heer De Moor, er op nieuw op wijzend de manier van te rugbetalen door het rijk van bijv. de kosten voor soc zorg maar weinig ideaal te vinden. Zonder extx-a ver liezen - renteverlies bijv. - zou heel wat nuttig werk kunnen worden uitgevoerd. De scholen Wat de scholen betx-eft meende spreker dat de gemeente aardig op de goede weg is, vooral als het dit jaar nog zou gelukken te komen tot de bouw van de Kath. lagere school en de kleutex-school in plan West. Eigen belastingen: spreker hoopte niet dat er weer voorstellen zullen komen om tot veiTxoging te komexi: gemeentelijke indeling: de P.vd.A. kan zich er mee vei-enigingen het aangekondigde rapport hierover af te wachten; bevolking: verheugend is het feit dat het inwonersaantal in '71 de 8.000 is gepasseei-d. De heer De Moor zei verder dat zijn fraktie de plannen op verkeersgebied met belangstelling tegemoet ziet, vooral de Westbrug vraagt een oplossing. De woningbouw dx-aait aax-dig, het havenkwartier blijft nog steeds een knelpunt. Zeer te betreuren is dat Ziei'ikzee tot geen enkel nieuw kapi- taalswerk in staat is. Het gereedko men monumentenreslaux-aties stemt ook de P.v.d.A. tot voldoening. Al leen wat de financiei-ing door het ministei'ie betreft is de fi-aktie niet erg gelukkig. De Concertzaal vooi-- ziet in een grote behoefte. Met waar- dei-ing maakte de heer De Moor ver der gewag van het werk verzet voor de sporthal-zwembadcombinatie. In de huisvesting van de bejaarden is flinke vooruitgang gekomen door het gex'eedkomen van „Borrendamme". In 1935 organiseerde de Zierikzeese V.V.V. ee?i geslaagd ruiterfeest op een terrein onder de rook van de- stad. Zowel dressuur-als springnum- mers werden gehouden. De foto geeft een beeld van de prijsuitreiking. Landbouw en vissex'ij blijven de aan dacht vragen. Dellascliadewet Het is zaak dat de regei-ing spoedig komt met de uitvoeringsbesluiten Deltaschadewet. De heer De Moor vei-zocht het college - ondanks te leurstellingen - verder te gaan met pogingen tot aantrekken van kleine industrie. Splitsing bij de midden stand kan volgens de P.v.d.A. niet tot goede resultaten leiden, met het toerisme lijkt het de goede kant op te gaan. Jongetje verongelukt APELDOORN, 7-2. Op de Oude Beekbergerweg in Apeldoorn is maandagmiddag de aohtjarige Be rend van Engeland verongelukt. Het kind liep plotseling weg bij een groep kameraadjes en rende pardoes de i'ijbaan op, waar juist een personen auto passeerde. Het kind liep tegen de zijkant van de auto op. Kort na aankomst in het ziekenhuis is hij aan de verwondingen aan zijn hoofd overleden. As in plastic emmer: Uitslaande brand RIJSWIJK, 7-2. In een woning aan de Blekerslaan in Rijswijk (Z.H.) is maandagavond brand ontstaan, na dat de bewoonster, de 76-jarige me vrouw F. M. Ouwejan-Kaiser, de as uit de kachel in een plastic emmer had gedaan en zioh ter ruste had be geven. Toen zij korte tijd later de woonkamer weer binnenkwam, stond deze al in lichterlaaie. Zij heeft nog zelf getracht de brand te blussen, waarbij zij haar haren schroeide. Een kat en een papegaai kwamen door ï-ookverstikking om het leven. De Rijswijkse bi-andweer kon niet voor komen dat de gehele etage uitbrand de. De schade wordt geraamd op 30 duizend gulden. ROTTERDAM, 7-2. De wilde sta kingsacties in de metaalbedrijven en op de werven in het Waterwegge bied hebben zich maandag uitge bloeid. De strijd, die vxdjdag oplaaide uit woede over de uitspi*aak van de pi-esident van de Amstex-damse rechtbank, had ook een gi-immiger karaktei\ De directies van de „be smette bedrijven" hulden zich maan dag nog in stilzwijgen. Het was moeilijk te zeggen of de acties heden (dinsdag) zouden woi-den vooi-tgezet. Geen van de betx-okken bonden wil de zich aan een voox-spelling wagen. Echtpaar en baby (lood door gebrek aan zuurstof AMSTERDAM, 7-2, De 27-jarige vi-achtwagenchauffeur H. W. Gille- baai-d, zijn 29-jarige vrouw R. M. Gillebaai*d-Shin Csee Hoo en hun 14 maanden oude dochtei-tje Ei-na, zijn maandagavond dood in hun bene denwoning in de Tweede Boei-have- stiaat in Amsterdam aangetroffen. Zij bleken door zuurstofgebi-ek om het leven te zijn gekomen, vrijwel zeker reeds in de loop van zondag op maandagnacht. Ooi'zaak was een brandende gas geiser in de keuken, die het echtpaar zondagavond moet hebben vergeten uit te dxaaien. Zij konden de geiser niet hox-en, omdat beiden doofstom waren. Trein contra postauto UTRECHT. 8-2. De intercitytrein Amsterdam-Utrecht is dinsdagmor gen omsti'eeks half negen op een niet gesloten overweg ter hoogte van Nieuwersluis gebotst op een P.T.T.- postauto. De chauffeur had de wa gen, die zwaar werd beschadigd, ver laten. Volgens een woordvoerder van N. S. waren de spoorbomen van deze overweg ten onrechte niet door de overwegwachter gesloten. Over de juiste toedracht kon men nog geen uitsluitsel geven. Het treinverkeer tussen Amster dam en Utrecht ondervindt vertra ging doordat één spoor is versperd. De stremming is vermoedelijk om streeks half tien weer opgeheven. AMSTERDAM, 7-2. Volgens ra mingen van de RAI bestond het Ne derlandse motorvoertuigenpark eind vorig jaar uit 3.155.700 voertuigen tegen 2.837.100 eenheden eind 1970. Daarvan waren 2.800.000 (2.500.000) personen- en combinatie-auto's, 225.000 (212.000) bestelauto's, 98.000 (94.000) vrachtauto's; 13.000 (11.800) trekauto's, 10.000 (9.600) speciale voertuigen en 9700 (9600) autobussen. Om veertig cent j' de cel in WASHINGTON, 5-2. Chroni- sche vertragingen, vieze cou- i pé's en kapotte ruiten zijn de gebruikelijke ervaringen van Amerikaanse treinjeizigers. - De 50-jarige Dolores Montez uit Lindenhurst in de staat ,1 New York heeft er nu een nieuwe bij: zij heeft een nacht in de gevangenis doorgebracht omdat zij veertig cent tekort kwam. In een forenzentrein i1 van de „Long Island Railroad" i1 probeerde mejuffrouw Montez i' de conducteur duidelijk te ma- i' ken dat zij de maatschappij 1 niet had willen oplichten en i' dat zij de veertig cent de vol- i1 gende dag zou opsturen. De i1 conducteur zei „nee" en liet i1 de trein bij de eerstvolgende I' halte Bay Shore, drie kwartier I1 stilstaan totdat er een politie- i1 man kwam die haar de hand- boeien aanlegde en naar het I1 dichtstbijzijnde politeibureau l1 bracht. Hier kwam zij niet al- I* leen veertig cent tekort, maar ook een borgsom van 25 dollar I1 zodat zij de nacht in een cel I1 moest doorbrengen. Rat hield vrouw vijf dagen gevangen BONN, 8-2. Een doodsbenauwde 74-jarige vrouw in Bonn is vijf da gen lang de gevangene van een i-at geweest. Ze durfde de keuken van haar flat niet te verlaten. Toen ze na vijf dagen niets meer te eten had, alai-meerde haar geroep om hulp de concierge, die de rat doodde en de vrouw bevrijdde. HAMBURG, 7-2. Onbekenden heb ben een bomaanslag gepleegd op een fabriek in Hamburg, die technische apparatuur levert aan de Bundes- wehr en landen in het midden-osten. De explosie vex-woestte een monta gehal. Er vielen geen slachtoffers maar de schade loopt waarschijnlijk in de miljoenen. PARIJS, 7-2. In de laatste jaren vermindert hel aantal boerderijen in Frankrijk gemiddeld met vijf per uur. Dit blijkt, uit gegevens van het ministerie van landbouw in Parijs. Tussen J956 en 1970 zijn er ruim 700.000 landbouwbedrijven verdwe nen, gedeeltelijk door het samenvoe gen van bedrijven en verder als ge volg van de trek van het platteland naar de steden. Er zijn nu nog on geveer anderhalf miljoen boerderijen over. Het aantal mensen dat ncffef Wat de vrachtwagens aangaat staat de Nederlandse DAF-fabriek bovenaan met 3099 verkochten een heden tegen 2665 in 1970. Hierna volgt Mercedes-Benz met 1641 (1657) stuks.. DAF verkocht het voi'ig jaax^ 308 autobussen tegen 223 stuks in 1970. De totale autobussenvei'kopen beliepen in 1971 647 eenheden. EINDHOVEN, 7-2. IVjaandagmoi-- gen is de 69-jarige weduwnaar J. A. van Drunen in zijn woning aan de Newtonstraat in Eindhoven door een buux-jongen dood in de voorkamer gevonden. Volgens de bx-andweer be vond zich een dodelijke hoeveelheid koolmonoxyde in het huis, veroor zaakt door een kolenkachel die ver schillende afwijkingen vertoonde. Verdachte bomaanslagen na verhoor vrijgelaten HOOGEVEEN, 7-2. De 48-jarige C. van A. uit Hoogeveen die ervan verdacht werd betrokken te zijn ge weest bij de bomaanslagen op de compi essorstations van de Gasunie in Ommen en Ravenstein, is na een verhoor van twee en een half uur door de Hoogeveensc politie weer op vrije voeten gesteld. De politie heeft onvoldoende be wijs gevonden dat A. betrokken is geweest bij de voorbei-eiding of uit voering van de bomaanslag. Hij werd verhoord op verzoek van de officier van justitie in Assen, omdat hij op 17 oktober jl. de oprichting van een noordelijke actiegroep aankondigde, die desnoods tot sabotagedaden zou komen. Dader van antiek diefstallen gearresteerd EDE, 7-2. De Edese politie heeft J. D. uit Huisen (Geld) gearresteerd, die wordt vex-dacht van een serie diefstallen in Ede tijdens het afge lopen weekeinde. Hij heeft intusen bekend ook antieke gebi-uiksvoor- wei-pen in Hilversum en Uti-echt te hebben ontvi-eemd. De politie ver denkt de man voorts van antiekdief stallen in Nijkei-k cn Gouda. De juiste omvang van de buit'is nog niet bekend. Ontslagen in Sliedrecht DORDRECHT, 7-2. Alle 37 perso neelsleden van het technisch instal latiebedrijf Regoort in Sliedrecht zijn er zatei-dag door middel van een briefje van op de hoogte gesteld, dat zij met ingang van maandag (giste ren) zijn ontslagen. Het bedrijf zit financieel volkomen aan de grond. De directeur, de heer P. P. Regoort is overspannen. Zijn werkzaamhe den zijn. voor zolang het nog duurt, overgenomen door drie werknemers, onder wie de boekhouder. bij de Franse landbouw betrokken is, nam af van ruim vijf miljoen tn 1950 tot drie miljoen in 1970. Voorts blijkt uit de gegevens, dat de gemiddelde leeftijd van de landbouwbevolking stijgt- Negen jaar geleden woonde dertien procent van de Fransen bo ven de 65 jaar op het platteland. Men verwacht dat dit percentage in 1975 tot 22 zal zijn gestegen, tenzij men meer jongeren kan bewegen in de landbouw te gaan of te blijven. In 1971 werden in totaal 43.047 nieuwe bedi-ijfsauto's verkocht tegen 46.918 eenheden in het voox'gaande jaar. Van de vei'kopen van bedrijfs auto's per .merk staat Volkswagen bij de bestelauto's nog altijd onaantast baar bovenaan: 10.265 stuks wei-den er aan de man gebx-acht tegen 12.813 in 1970. Op de tweede plaats volgt Ford met 4749 (5627) stuks. Zwolse aannemer ontslaat 76 man ZWOLLE, 7-2. Boltje en Zonen N. V., internationaal aannemersbedrijf voor grond-, baggerwerken en we genbouw is door financiex-ingsmoei- lijkheden gedwongen 76 van de on geveer 240 werknemers te ontslaan. Toeristen maakten amok om sterke drank COLOMBO. 7-2. Een ziekenhuis in de Ceylonese hoofdstad Colombo riep maandag de hulp in van de po litie, nadat tien buitenlandse toeris ten er een dreigende houding had den aangenomen jegens artsen en verpleegsters. De toeristen uit Euro pa en Amerika waren ter observatie opgenomen toen bij een Duitse vrouw een geval van pokken was geconsta teerd. Zij werden volgens de woord voerder van het ziekenhuis woedend omdat ze geen gratis alcoholische drank kregen geserveerd. Na de komst van de politie was de orde spoedig hersteld. Dood door koolmonoxyde

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1972 | | pagina 4