niEUIU! E-IOcossis- speiiool de [a5si5 voor de slanke lijn G.S. verwachten „geen stank van een afgesloten Oosterschelde" Vaste financieringsmiddelen gemeenten AGENDA Deskundigen-onderzoek sabotage Gasunie Veerboot Vlissingen-Breskens geramd Israëls bevolking en de immigranten Atoom-pacemaker voor 21-jarige Nederland tweede in de inflatierace Veer Vlissingen-Breskens weer normaal Muiterij op Britse tankboot Hart-diagnose per radio Auto cadeau Metaalstakingen duren voort Dekking groter wordende behoefte aan drinkwater op Schouwen-Duiveland BEGROTING ZIERIKZEE, 7-2. „Ligt het in de verwachting, dat na de afsluiting van de Oosterschelde, door het wegvallen van eb en vloed zich problemen voordoen door stankoverlast, zoals nu in de omgeving van de Itode Vaart en de Donge het geval is?". Aldus luidt een vraag aan Ged. Staten voortgekomen uit het afde- lingsonderzoek inzake de begroting 1972 van de provincie Zeeland. Het college antwoordt hierop dat de Rode Vaart en de Donge momenteel in een aanmerkelijk ongunstiger situatie verkeren vergeleken met de Ooster schelde na de afsluiting. In de genoemde Brabantse wate ren worden belangrijke hoeveelhe den afvalwater geloosd, waaronder ook industrieel afvalwater. Het is duidelijk aldus G.S., dat door het grotendeels wegvallen van de getij beweging en mede in verband met de geringe natuurlijke afvoer door de minimale neerslaghoeveelheden van de laatste tijd de concentratie van verontreinigende stoffen in deze wa teren tot een hinderlijke waarde kan stijgen. Voorts moet niet uit het oog verloren worden, aldus G.S., dat ook de afvoer van de grote rivieren tot een uitzonderlijk lage waarde ge daald is. De concentratie van ver ontreinigende stoffen is daardoor óok in het rivierwater hoog, zodat ook hiervan een minder dan normale bij drage te verwachten is voor het op heffen van de bezwaren. Zeeuwse meer Terzijde vermeldt het college, dat in West-Brabant degelijke situa ties mogelijk zijn, zolang de perslei ding naar de Westerschelde nog niet funktioneert. De toestand in het Zeeuwse meer na de afsluiting van de Oosterschel de zal evenwel aanmerkelijk gunsti ger zijn, zo verwacht het college. In de eerste plaats zal er nauwelijks lozing van industrieel afvalwater plaats vinden. In de tweede plaats ligt het in de lijn der verwachting, dat vóór de afsluiting nog verschil lende rioolwaterzuiveringsinstalla ties in werking zullen worden ge steld. In de derde plaats, aldus G.S., is door de geringe bevolkingsdichtheid minder, al of niet gezuiverd, huis houdelijk afvalwater te verwachten, terwijl de capaciteit van het Zeeuw se meer vele malen groter is dan die van de genoemde Brabantse wateren. Hierdoor zal de concentratie van ver ontreinigende stoffen in het Zeeuwse meer onvergelijkbaar veel kleiner zijn. (Advertentie) In 3/4 literflessen In de vierde plaats zal voor het Zeeuwse meer, in tegenstelling tot de meer genoemde wateren, de gun stige omstandigheden aanwezig zijn om het oppcrwater van de grote ri vieren al of niet toe te laten door middel van waterinlaatwerken in de Volkerakdam. Gezien het vorenstaande lijkt het onwaarschijnlijk, dat na de afslui ting van de Oosterschelde zich daar stankoverlast voor zal doen verge lijkbaar met die welke is opgetreden in West-Brabant, aldus het college. Economische schade noir onhekeml RAVENSTEIN, 7-2. Tijdens een coördinatievergadering, die maandag in Ravenstcin werd gehouden door de officieren van justitie mr. J. Booster uit Den Bosch en nir. D. Bins uit Zwolle onder leiding van mr. A. Messchaert van het parket in Den Bosch, is komen vast te staan dat er maar een mogelijkheid is de daders van de aanslagen op de com- pressiestations van de Gasunie in Ommen en Ravenstein te pakken te krijgen en wel door een gecoördi neerd optreden van de* recherche korpsen. Daartoe zal een team worden ge vormd uit deskundigen, die zich uit sluitend zullen belasten met het na gaan van wat tot nu toe aan materiaal is gevonden. Kolonel Offermans districtscom mandant van de Rijkspolitie in het district Den Bosch, ontkende met na druk dat er inlichtingen zijn, die wijzen op economische sabotage. Volgens de heer Offermans is het niet bekend, welke fabrieken op het station in Ravenstein zijn aangeslo ten, zodat men onmogelijk kan we ten welke economische schade er wordt toegebracht als daar de gas distributie wordt onderbroken. Mr. Messchaert toonde een tas, waarin een onschadelijk gemaakte bom zat. Deze niet-ontplofte bom was aangetroffen op het terrein in Ommen. ZIERIKZEE, 7-1. Naar aanleiding van vragen voortvloeiende uit het afdelingsonderzoek inzake de begro ting der provincie Zeeland voor 1972 hebben Ged. Staten een overzicht gegeven van de verdeling van het aangevraagde bedrag aan vaste fi nancieringsmiddelen over de Zeeuw se gemeenten naar de toestand op 1 november 1971. Het totale bedrag is op die datum aanmerkelijk lager dan f 35 miljoen, welk bedrag de toe stand per 1 augustus jl. weergaf. De oorzaak hiervan ligt in de toe wijzing van een geldlening aan de gemeente Westerschouwen, aldus G.S., ter financiering voor de eerste 15 maanden van de rioleringswerken waardoor de gehele uitgaaf tot een bedrag van f 6.122.500,- kon worden toegestaan. Het college tekent hierbij aan dat in de verstrekte opgave slechts de aangevraagde vaste financierings middelen zijn vermeld voor uilga ven, welke alleen uit hoofde van hel ontbreken van vaste financierings middelen niet kunnen worden toe gestaan. Financieringsaan vragen voor projekten, waarvan het onder zoek naar budgettaire dekking nog niet is afgesloten, of bijv. de plano logische aspekten nog nader overleg vragen, zijn in hol overzicht niet begrepen. Schouwen-Duivcland Aangevraagde vaste financierings middelen naar de toestand per 1 nov. 1971 voor uitgaven welke alleen uit hoofde van hel ontbreken van vaste financieringsmiddelen niet kunnen worden toegestaan. De gemeenten op Schouwen-Duiveland: Brouworsha- ven f 329.000,-; Bruinisse f 453.000,-;- Duiveland -; Middenschouwen -; Westerschouwen 1' 1.000.000; Zierik- zee f 2.214.000,-. UTRECHT, 7-2. Een 21-jarige jon geman heeft in het academisch zie kenhuis in Utrecht een atoom-pace maker gekregen. De operatie is ver richt door drs. E. O. Robles de Me dina, een medewerker van prof. dr. F. L. Meijler. De stroombron van het apparaatje dat het ritme van hel hart regelt bestaat uit plutonium 238. De levensduur ervan wordt geschat op 10 d 15 jaar. De atoom-pacemaker is de tweede van dit type die ooit in Nederland is ingebracht (de eerste werd enige tijd geleden in een ziekenhuis in En schedé toegepast) en voor zover be kend de achttiende in Europa. De patiënt in Utrecht heeft al eer der een pacamaker gehad. De bron van de vorige heeft hel echter maar 21 maanden uitgehouden. In het aca demisch ziekenhuis vond men de nieuwe pacemaker met de veel lan gere levensduur een betere oplos sing voor deze patiënt. JERUZALEM, 7-2. De Israëlische autoriteiten bereiden het land psy chologisch voor op een grote toena me van de immigratie en de econo mische en sociale problemen die daaraan verbonden zijn. De doorsnee Israëli, strijdend te gen een ernstige woningnood, hoge, belastingen en lage salarissen, heeft de neiging een nieuwe golf van im migranten met gemengde gevoelens te bezien. Hoewelk hij erkent dat im migratie van wezenlijk belang is voor het bestaan van,de Joodse staat koestert hij vaak wrok als hij ziet dat de „nieuwelingen" voorrang ge nieten bij het verkrijgen van huizen en universitair onderwijs. Op een gegeven moment hebben de Israëli sche „Zwarte Panters" (een kleine groep joden uit Arabische landen, voornamelijk Marokko, die zich ge discrimineerd voelen, scherpe kritiek uitgeoefend op het toewijzen van nieuwe flatwoningen aan Russische immigranten terwijl zij zelf zitten opgehoopt in veel te kleine woon ruimten. Uit Sowjet-Unie In recente toespraken echter heb ben premier Golda Meir en haar collega's uit het kabinet met eerbied gesproken over de grote stroom im migranten uit de Sowjet-Unie. Zij beschouwden het volhardende joodse bewustzijn van deze mensen als een waar wonder na 50 jaar anti-zionis tisch atheïstisch klimaat onder het communisme. DEN HAAG, 7-2. Uit de prijsont wikkeling tot eind november van het vorige jaar concludeert het Interna tionale Monetaire Fonds, dat de in flatie in Nederland in 1971 tot dat tijdstip 8,3 procent heeft bedragen. Nederland lag daarmede op de tweede plaats in de internationale inflatierace. Engeland lag aan kop met 9,2 procent. Van de hoogontwik kelde industrielanden bezette verder Zwtserland (6,6 procent) de derde plaats, West-Duitsland (6,1 procent) de vierde en Zweden (6 procent) de vijfde plaats. Het laagste was de prijsinflatie in de Verenigde Staten (3,5 procent>. Canada bereikte 4 pro sent en Italië 4,6 procent. Tussen de 5 en 6 procent bedroeg de inflatie in Frankrijk, Japan, Oostenrijk, België, Noorwegen en Denemarken. Uitvinding tegen snclheidsovertreders KOPENHAGEN, 7-2. Een Deense wiskundige, Helge Skovgaard, heeft een apparaat geconstrueerd, met be hulp waarvan men kan nagaan hoe snel de laatste acht uur een auto ge reden heeft. De uitvinder die ver bonden is aan dc Technische Hoge school in Kopenhagen, heeft octrooi aangevraagd in alle landen waar au to's worden gemaakt. Het registraticapparaat is niet groter dan een flinke luciferdoos en het kan eenvoudig worden afgelezen. De Deense politic is van oordeel dat dc uitvinding nuttig kan zijn in de strijd tegen autoreders die herhaal delijk de maximumsnelheid over treden. VLISSINGEN. 7-2. De veerdienst op het traject Vlissingen-Breskens vaart sinds maandagmiddag kwart over drie weer zonder vertraging. Maandagmorgen werd de provin ciale veerboot, dc Prinses Margriet, terwijl hij juist gelost had. geramd door een Engels grindschip. De beide schepen liepen ernstige schade op. De aanlegsteiger werd vernield. (Zie ook elders in dit nummer). De technische dienst van Rijkswa terstaat heeft deze aanlegsteiger De regering ziet ook de Verenig de Staten en West-Europa als plaat sen waar meer vakbekwame immi granten vandaan komen, evenals trouwens de republieken van Zuid- Amerika. provisorisch kunnen herstellen, zodat maandagmiddag de veerboot Prinses Beatrix weer kon worden ingezet. Samen met dc twee kleine ponten, de Koningin Juliana en de Prins Bernhard. zorgen ze nu voor een geregelde dienst. Rijkswaterstaat heeft toegezegd de eigenlijke reparatie de eerstkomende weken in de nachtelijke uren te zul len uitvoeren. De directeur van dc Provinciale Stoombootdlenst. mr. J Nieuwcnhuis, verwacht dat het uit eindelijke schadebedrag pas over en kele dagen bekend zal zijn. ATHENE, 7-2. - Twintig beman ningsleden van de 12.129 ton me tende Britse tankboot „Forthfield" zijn maandag aan het muiten ge weest. Zij dreigden de kapitein en andere scheepsofficieren te doden als hun eisen niet werden ingewilligd, zo heeft het Griekse ministerie van koopvaardij meegedeeld. in De muiterij deed zich voor toen het schip voor anker lag in de baai van Pergma, bij Piraeus. Twintig Chinezen onder de in totaal 37 be manningsleden bedreigden de kapi tein en diens medestanders, die zich terugtrokken in hun verblijven en de muiters met vuurwapens op afstand hielden. De Chinezen eisten dat twee landgenoten, die om disciplinaire re denen waren ontslagen, weer in dienst werden genomen. Bi-itse consulaire beambten slaag den er niet in de muiterij te beëin digen, waarna de Griekse havenpoli tie werd ingeschakeld, die de orde aan boord herstelde. Belgische prostituees over grens gezet ZAANDAM, 7-2. De politie van Zaandam heeft twee Belgische meis jes van 17 en 19 jaar en een 23-jarige Belg aangehouden. De meisjes, die uit een inrichting waren ontvlucht, pleegden in Zaandam prostitutie met Turken. Hun landgenoot profiteerde van de daaruit verkregen inkomsten. Het drietal was uit België gevlucht. De jongeman werd daar gezocht we gens diefstal. Ze waren afgelopen zomer in ons land gekomen en hiel den zich sindsdien voornamelijk op in Utrecht en Amsterdam. Sinds een maand waren zij in Zaandam. De meisjes werden maandag over de Belgisch-Nederlandse grens gezet. C.N.V. vraagt krachtige bestrijding van de werkloosheid UTRECHT, 7-2. Het tempo waarin de werkloosheid stijgt en de omvang die nu is bereikt zijn hoogst veront rustend. Het is dan ook onvermijde lijk dat sneller en krachtiger wordt ingegrepen dan tot nu toe is gebeurd. Aldus de C.N.V., dat in zijn offi ciële orgaan „De Gids" zegt nog al lerminst gerust te zijn over de be steding van de voor het noorden be stemde f 200 miljoen. „Er heerst nog steeds grote onzekerheid over de vraag wanneer dat geld kan worden gebruikt en welke gemeenten er ge bruik van kunnen maken". AOST, 5-2. Een Franse alpir ist kreeg vrij hoog op de Mont Blanc een hartaanval en de artsen hadden onmiddellijk hun diagnose gesteld. De man droeog nl. een electro-car- diagraaf bij zich waarvan de signalen per radio naar een medisch centrum in Aosta wer den doorgeseind. De alpinist verbleef al zes dagen op de berg om de gevolgen te onder zoeken van een eenzaam ver blijf op grote hoogten toen hij door de hartaanval werd ge troffen. Een reddingsploeg haalde hem naar beneden. De bergbeklimmer ligt nu in een ziekenhuis. Zijn toestand is niet ernstig. VLISSINGEN, 7-2. Maandagmor- morgen om tien uur is de veerpont „Prinses Margriet" van de Provin ciale Stoombootdienst Zeeland in de buitenhaven van Vlissingen door het grindschip de „Pen Stour" geramd en zodanig beschadigd, dat de pont uit de vaart moest worden genomen. De „Prinses Margriet" had juist passagiers en auto's uit Breskens gelost, toen het in dichte mist ge ramd werd door het grindschip, dat een laadvermogen heeft van 2500 ton Persoonlijke ongelukken deden zich niet voor, doch de schade was enorm. De bovenbouw van de „Prinses Mar griet" werd ingedrukt. Ook de aan legsteiger, met de toegangsbrug van de wal naar het schip, eigendom van Rijkswaterstaat, werd beschadigd en kap voorlopig niet meer gebruikt worden. De „Pen Stour' liep een groot gat in de boeg op. Oude ponten in dienst gesteld De Provinciale Stoombootdienst heeft onmiddellijk na de aanvaring de twee oude veerponten, de „Konin gin Juliana", die in de haven van Vlissingen lag, en de „Prins Bern hard", die in Kruiningen gestatio neerd, laten bemannen. Deze twee schepen zijn nóg maandagmorgen in gezet op het traject Vlissingen-Bres kens. Ze zullen kunnen aan_ en af meren aan de oude steigers. De ovèrzetcapaciteit van deze schepen bedraagt slechts de helft van de normale. Marinekorporaal doodgestoken DEN HAAG, 7-2. Tijdens het ver- blijf van H.M. bevoorradingsschip „Poolster" in t. Nazaire is de korpo- raal-babier C. A. Pijl zondagavond ongeveer half twaalf in zijn kapsa lon aan boord van het schip neerge stoken door een andere schepeling en is aan de gevolgen daarvan overle den. Het motief van de daad is geheel onduidelijk, mede omdat aan het ge beurde geen incidenten waren vooraf gegaan. Het slachtoffer was 44 jaar, gehuwd had 4 kinderen en was woonachtig in Amersfoort. De ver dachte verblijft in verzekerde bewa ring aan boord van H.M. „Poolster" Het schip stoomt thans op naar Den Helder en zal woensdag a.s. binnen lopen. UTRECHT, 7-2. „U mag die wa gen hebben, wij hoeven hem niet meer". Met deze woorden overhan digden twee onbekende mannen za terdag in het holst van de nacht een verraste inwoner van de Domstad autosletiteltjes die bleken te behoren bij een bejaarde rode Peugeot. Kennelijk het duwen, moe, hadden de gulle gevers de wagen, die na een lange staat van dienst niet meer zelfstandig uit de wielen wilde, ge parkeerd en op goed geluk bij een woonhuis aangebeld, de sleuteltjes overhandigd en vervolgens de benen genomen. De „gelukkige" trok ech ter de betrouwbaarheid van gevers en geschenk ernstig in twijfel en bel de de politie. Tot nu toe is echter niet gebleken dat de auto gestolen is. De „Prinses Margriet" zal naar de reparatiewerf Scheldepoort in het Sloegebied worden gesleept. Volgens Rijkswaterstaat zal het herstel van de aanlegsteiger enkele weken du ren. Op de parkeerterreinen van de provinciaale boot hadden zich grote rijen wachtende automobilisten ge vormd. Omtrent het schadebedrag is nog iets bekend. Stamkaarten gestolen van werklozen LEIDEN, 7-2. Uit het gpwestelijk arbeidsbureau aan de Doezastraat te Leiden zijn het afgelopen weekeinde 4 a 5000 stamkaarten gestolen met gegevens van werklozen in de bouw en van gehandicapte werkzoekenden Bij de leeggehaalde ladekasten trof het personeel van het arbeidsbureau maandagmorgen een briefje, gete kend door „de groep Ulysses", met de volgende verklaring: „het archief van het arbeidsbureau dient om de bezittende klasse de kans te geven door middel van een zeer volledig kaartsysteem over het arbeidsverle den van de arbeiders te beschikken, d earbeider te onderdrukken, te con troleren en uit te buiten. Daarom be sloten wij dit kaartsysteem voor zo ver mogelijk te vernielingen'. LAATSTE NIEUWS ROTTERDAM, 8-2. De metaalsta kingen in het Rijnmondgebied gaan onverminderd voort. Dinsdagmorgen rond half tien bestond zelfs de in druk dat de akties nog algemener waren geworden en bij een aantal bedrijven nog grimmiger. Niemand van de 6.000 man perso neel van de Rotterdamse Droogdok Maatschappij is aan het werk. Vol gens de directie heeft een aantal werknemers een snipperdag geno men, om zich te distanciëren van de akties. Bij de R.D.M. zijn de poorten gesloten. Niemand mocht het terrein op. V Bij Gusto in Schiedam duurt de staking ook onverminderd voort. Een aantal stakers houdt de poort bezet. Alleen enkele directeuren, een di rectie-secretaresse en een telefoniste mochten van de sta-kers het terrein betreden. Het werf- en kantoorper soneel meldde zich vanmorgen wel bij de poort, maar keerde later on- verrichterzake naar huis terug. Op de Verolmewerf in Rozenburg werkt ook niemand, maar de stakers bevinden zich daar wel op het werf- terrein. Het kantoorpersoneel, dat gisteren door de stakers uit de kan toren was gedreven, ging dinsdag morgen weer achter de bureaus zit ten. Dat duurde niet lang, want de stakers bezetten de gebouwen op nieuw en dwongen de kantoormen sen de bureaus te verlaten. Bij Wilton Fijenoord in Schiedam bezetten stakers weer de poorten. De 4.000 man personeel mocht het werf- terrein niet op. De indruk bestaat dat de sfeer onder de Wilton-mensen wat onvriendelijker is géworden, omdat men resultaten van de staking wil zien. Al tern a t ieve mogel ijklieden ZIERIKZEE, 7-2. Naar aanleiding van vragen voortgekomen uit het af delingsonderzoek begroting 1972 der provincie Zeeland hebben Ged. Sta ten meegedeeld dat door het toene mende verbruik van de bestaande aansluitingen en vooral als gevolg van de rekreatieve ontwikkeling dc maximale produktiecapaclteit van 't grondwaterpompstation tc Haam stede omstreeks 1976 niet langer toe reikend zal zijn. De maximale pro- duktiecapaciteit bedraagt blijkens door het rijksinstituut voor drinkwa tervoorziening ingesteld onderzoek 2,5 miljoen mn per jaar, waarbij deze hoeveelheid tijdelijk hoger kan zijn. Dc maatschappij heeft thans ver gunning tot onttrekking van 1,9 mil joen m3 per jaar en heeft in 1970 een aanvraag gedaan bij de minister van sociale zaken en volksgezondheid tot uitbreiding van de produktie tot oen hoeveelheid van 2,5 miljoen mn per jaar. Aangezien binnen afzienbare tijd de hoeveelheid grondwater onvol- Dinsdag 8 februari Zierizee R.K.-Centrum, 7.30 uur, U.V.V.-con tactavond. Chr. Mavo, 13.30 uur, schoolvoor stelling Z.V.U., Simulatieprogramma, Proloog). Woensdag 9 februari Zierikzee Herv. Verenigingsgebouw, 2.30 uur, bejaardenmiddag N.C.V.B. Vrijdag 11 februari Zierikzee De Graanbeurs, vanaf 19.00 uur, ba zar v.v. Zierikzee. Hotel Bom, 20.00 uur, jaarvergade ring rijvereniging „Westelijk Schou wen". Ouwcrkerk 20.00 uur, uitvoering Cult. Vereni ging, (toneelavond, bal na). Dorpshuis, gecombineerde landbouw- vergadering ochtendvergadering). Bruinisse Recreatieoord De Stoofpolder", 20.00 uur, 40-jarig bestaan landarbeiders- bond. Zaterdag 12 februari Zierikzee Concertzaal, 8 uur, Zeeuws Jeugd Orkest, m.m.v. de popgroep Beauti ful Idaho. De Graanbeurs, vanaf 10.00 uur v.m. bazar v.v. Zierikzee. Dinsdag 15 februari Brouwershaven Jeugdgebouw, 8 uur, discussie-avond Plattelandsvrouwen Bopd afdeling Brouwershaven. Vrijdag 18 februari Zierikzee Concertzaal, 8.00 uur, „En nu naar bed", „mjoezikul" van Annie M. G. Schmidt en Harry Bannink, (Z.V.U.). Mondragon, clubavond Delta-Foto. Graanbeurs, Huis van Nassau. 8.00 uur, ABVA-feestavond. Dreischor De Drie Schapen, 7.30 uur, P.J.Z. en C.J.P. doende zal zijn heeft de N.V. Water maatschappij Zeeland in nauwe sa menwerking met het zusterbedrijf de slichting Drinkwaterleiding Goeree cn Overflakkee, voor welk bedrijf de problematiek nagenoeg gelijk ligt, de aanvulling van de produktie voor Schouwen-Duiveland in studie. Studie Diverse alternatieve mogelijkhe den zijn in studie genomen, aldus deelt het college mee. In het bijzon der worden de volgende mogelijkhe den thans nader uitgewerkt: infiltratie in de duinen van wa ter uit het Haringvliet; aanvoer van oppervlaktewater uit Brabant (van dc Biesbosch); aanvoer van oppervlaktewater uit Rotterdam. Bij de studies wordt in aanmerking genomen, dat later mogelijk bercid- baar water aan het Grevelingcnbek- ken kan worden onttrokken. GOES. In de nacht van maandag op dinsdag is in Ovezande - bij Goes de 42-jarige automobilist G. J. Na- gelkerke uit Lewedorp om het leven gekomen. Hij negeerde de stopseinen van twee agenten van de Rijkspolitie en reed in volle vaart legen de gevel van een huis. De man was op slag dood. De gemeentepolitiek spitst zich toe bij cle begrotingsbehandeling. Pro fessioneel aanwezig bij deze affaire, die niet vrij is te pleiten van een an tiek Grieks (financieel) drama, denk ik altijd primitievelijk nog dat het volk in lange rijen in de Meelstraat zal staan, om binnengelaten te wor den, teneinde kennis te nemen van de opwindende gebeurtenissen in de raadszaal. Maar niets blijkt daarvan. De Meelstraat ligt er kil en regen achtig bij en de verlichte ramen van ons 16e eeuwse pronkjuweel bewij zen alleen, dat er weer eens verga derd wordt. De algemene beschou wers behoren tot het dankbare, zij het iierontruste volk. Ze zijn niet blind roor de successen, maar ze ke ren zich alleen tegen het krabben op de bodem van de geldkist. Ze zijn genuanaceerd toornig op „Den Haag" dat met geld maar wat aan rommelt en Zierikzee niet helemaal in de kou laat staan, maar toch wel op de tocht. De leden van de raad en het karig publiek voelen de loden last van de tekorten en het residentieel geknib- bel als het ware op de schouders en ieder moment verwacht ik een dreunende slag op dr tafel, zodat kopjes rinkelen en jwpieren omlaag fladderen. Maar zo iels gebeurt niet, want aan het slot van de redevoe ringen is men toch weel mild(er) ge stemd en komt er soms zelfs een hip loontje, na de zware versomberin gen, die als wolken over de tafel zijn gedreven. Veel dingen worden overhoop ge haald; veel dingen blijven onbespro ken. Het gaat nog niet helemaal goed met de centjes, maar de begroting beval xierder geen prognose over het aantal te verwachte dagen zonne schijn; niets over de romantiek, die in maannachten op zilveren voeten door de eeuwenoude straten sluipt. Geen mededelingen over de kinde ren, die ook in 1972 - naar men mag verwachten - weer blij en verrukt over de schoolpleinen zullen darte len. Geen letter verder over de con- struklief goed gelukte tocristes, die straks lachend door de straten zullen trekken. Geen woord over degenen die werk hebben en over de gezon den, over het meilicht dal straks langs de gevels schampt, over de plannen van de algemene beschou wers, die toch straks ook de deur achter zich dichttrekken en er een paar weekjes lekker op uittrekken, gemeentetekorten ten spijt. Tevoren en nadien zit onderpetc- kende met het lijvig gemeente-stuk in de maag. Het is een financiële jaarbijbel, maar de volle waarheid staat er niet in, want het leven van een stad en het leven van de bewo ners van een stad, rallen niet te ru briceren in cüfcrkolommen debet en credit. Dat troost een beetje en doet vermoeden dat zelfs honderd duizend zilverlingen (o, wat zyn ze belang rijk), toch niet behoeven te raken aan de uiterste toppen van ons besfaan- fje in een klein stadje, in een klein landje in de grote wereld. SCH1ERE1LANDMAN.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1972 | | pagina 2