Jaap ten Oever's nieuwe leven BLIK DOOR HET WERELD VENSTER Studie, de grootste industrie van de toekomst FLORIADE 1972 Om bescherming van de huurder De plannen om het kollegegelcl te verhogen en op andere manieren de universitaire studie duurder te ma ken komen hernieuwd in een dis- kussie. Het debat erover kan nage noeg eindeloos zijn, want wat men ook doet er zit altijd ergens wel een kantje aan dat ongunstig uitvalt. Bij voorbeeld: het argument dat de af gestudeerde later beter verdient en dat hij er daarom wel wat ruimer in mag investeren geldt niet voor allen - historici, archeologen en dergelij ke vallen zeker niet automatisch la ter in de hogere inkomensgroepen. Dat duurder studeren ook auto matisch sneller en efficiënter stude ren zal inhouden is een bewering waarvoor het bewijs nog geleverd moet worden, hoe logisch het op pa pier ook mag klinken. Het enige feit dat relevant is, is dat het instand houden van een universiteit een kostbare onderneming is en dat de overheid de lasten wat meer op de gebruiker wil afwentelen. Hoe we het ook bekijken, de drempel wordt daarmee hoger - de toezegging dat studietoelagen en dergelijke makke lijker verkrijgbaar xvorden verandert dat nooit helemaal. Zeker niet voor degene die pas op latere leeftijd wil gaan studeren - die krijgt ze dood eenvoudig niet. Byblyven Voor een betrekkelijk geringe be zuiniging op de staatsuitgaven wordt evenwel een koers ingeslagen die in gaat tegen opvattingen over de funk- tie van het onderwijs in de wereld van straks. Dat is er een met meer vrije tijd die menigeen misschien zal willen gebruiken om zijn kennis te verrijken - wat geen kwaad ding kan zijn. Maar bovendien is het er een waarin een aanhoudende ver versing van het eens geleerde nood zakelijk is. TIJDELIJKE STUDENTENSTOP? DEN HAAG, 5-2. De ministerraad is akkoord gegaan met een wetsont werp van minister De Brauw (we tenschapsbeleid), waarin hem de be voegdheid wordt gegeven om het aantal studenten tijdelijk te beper ken in die studierichtingen, waar de beschikbare onderwijscapaciteit in belangrijke mate dreigt te worden overschreden. Minister-president Biesheuvel deel de vrijdagavond mee, dat deze tijde lijke maatregel geboden is, ook ge zien de te verwachten toename van het aantal studenten in ons land. Hij berekende, dat deze toename zal lei den tot een aantal van 150.000-175.000 studenten in 1980, een toename die „te vertalen" is in vier a vijf nieuwe universiteiten. AMSTERDAM, 5-2. Voor de Flo- riade 1972 zijn in ruim 500 contai ners bomen gekweekt die zullen dienst doen als verplaatsbaar decor in de Amstelhal. De Floriade wordt op 29 april door koningin Juliana geopend en zal als permanente ten toonstelling gedurende 186 dagen openstaan tot 2 oktober. Op het 70 hectare grote buitenter rein langs de Europaboulevard is een permanente expositie ingericht met als voornaamste onderwerp zaden en voedingstuinbouw. Dezer dagen zijn er evenwel al twee en een half mil joen bloembollen in de grond ge stopt die omstreeks de opening in volle bloei moeten staan. Het terrein kan per kabelbaan, autotrein, rail- trein en te voet worden bezichtigd. In de Amstelhal zijn naast een permanente tentoonstelling van on geveer 3 are - verzorgd door de ju- bilerenden vereniging Koninklijke Maatschappij voor Tuinbouw- en Plantkunde en door de Federatie van Internationale Landschapsarchitec ten - elf elkaar opeenvolgende ex posities te bezichtigen. HILVERSUM. Wim de Meyer en Ton Lensink in een scène uit de te levisiemusical „De Graaf van Monte Christo" naar het gelijknamige boek van Alexander Dumas, Heden (maan- dag)-avond 7 februari wordt de eer ste aflevering door de K.R.O. uitge zonden. Vroeger kon een afgestudeerde in genieur misschien een leven lang toe met zijn eenmaal verivorven kennis, thans ontstaat een ontwikkeling ivaarin enige jaren nadat hij zijn ti tel verwierf hij al meer nieuw erbij geleerd moet hebben alleen maar om op de hoogte te blijven met zijn vak. Dit is niet iets wat alleen geldt voor de afgestudeerden van het ho ger onderwijs, maar voor allen en hun herscholing kan makkelijk tot het universitair niveau moeten gaan. Het is het begrip dat vooral door de V.N.-organisatie voor onderwijs, kui tuur en wetenschap Unesco verbreid is onder de naam „levenslang leren" en ivaarvan de konsekwentie is dat men alle vormen van onderwij's steeds toegankelijker moet maken. Het leren, de toekomstige „groot ste industrie" genoemd, is er overi gens niet voor het genoegen van de gebruikers alleen: ze is er dan voor namelijk omdat dit de enige manier is om de steeds ingewikkelder sa menleving draaiend te houden. En als dan iets in aanmerking komt om door die samenleving gefinancierd te worden is het het onderwijs van hoog tot laag. Jongens vielen rechercheur aun DEN BOSCH, 5-2. Vier jongelui uit Vught in de leeftijd van 15 tot 18 jaar hebben vrijdag in Den Bosch twee rechercheurs van de gemeen tepolitie aangevallen om een vriend te bevrijden die in een wai'enhuis was aangehouden. Zij verdachten de jongens van diefstal. De vier knapen zijn door te hulp komende politiemensen gearresteerd terwijl de gezochte opnieuw voort vluchtig is. Zilveren sieraden steeds meer geliefd DEN HAAG, 3-2. Sedert 1970 is het zilveren sieraad bij de Nederlandse vrouw steeds meer in trek gekomen, een verschijnsel, dat trouwens ook in andere landen valt waar te nemen. Uit een enquête onder juweliers en groothandel blijkt dat 76 pet. van de deelnemers in 1971 hun verkopen van zil veren sieraden zagen stijgen. De gemiddelde stijging be draagt 40 pet., maar er zijn ook zaken, die hun omzet verdub belden of verdrievoudigden. Het blijkt een voorliefde voor de kleur van het zilver te zijn. In het afgelopen jaar is ook de afzet van wit goud toegeno men. Ongeveer de helft van de ondervraagden had een gro tere verkoop van wit goud en gemiddeld bedroeg die stijging 23 procent. N.V.V.-Industriebond en de rechter ROTTERDAM, 7-2. De Industrie- bond N.V.V. hoopt, dat er bij de rechterlijke macht in Nederland ge zondere ideeën zullen bestaan dan waarvan de president van de Am sterdamse rechtbank donderdag ge tuigde tijdens het kort geding. Dit staat in het pamflet, dat vandaag (maandag) in een oplage van 300.000 exemplaren aan de poorten van de metaalbedrijven is verspreid. N.V.V.-telegram aan minister AMSTERDAM, 5-2. De vergade- ring van kaderleden van het district Amsterdam van de Industriebond N. V.V. heeft in een telegram aan de minister van justitie zijn veront waardiging uitgesproken over het vonnis van mr. U. Stheeman. „Het rechtsgevoel van de aanwezi gen op de vergadering is door dit vonnis in ernstige mate gekwetst", aldus het telegram. i Vette „buit" hij verkeerscontrole DEN HAAG. 5-2. De Rijkspolitie district-Dordrecht heeft in de nacht van vrijdag op zaterdag by een uit gebreide verkeerscontrole een groot aantal processen verbaal n»»''t en in één geval in een personenauto» verdovende middelen gevonden. Van de totaal 2750 voertuigen die zijn gecontroleerd, werd bij 155 be stuurders drankgebruik geconsta teerd. Aan vijf van hen legde de Rijkspolitie een rijverbod op en te gen vier werd proces verbaal opge maakt. In 105 gevallen maakten de poli tiemannen proces verbaal op wegens het rijden zonder een geldig rijbe wijs en in 75 gevallen wegens het rijden zonder geldig kentekenbewijs. Eenendertig bestuurders kregen proces verbaal wegens het rijden met gladde banden en 80 omdat hun voertuigen niet aan de verlichtings- eisen voldeden. Wegens andere over tredingen werden nog eens 82 pro cessen verbaal opgemaakt. Schilderijendiefstal snel opgelost WASSENAAR, 5-2. Twee Hage- naars, de 44-jarige stucadoor W. M. en de 43-jarige koopman P. S., zijn donderdagavond in Wassenaar tegen de lamp gelopen, toen zij juist uit een huis aan de Klein Persijnlaan schilderijen, antiek en sieraden met een verzekerde waarde van f 75.000 hadden gestolen. De 72-jarige buur vrouw van de 65-jarige eigenares van de gestolen kunstvoorwerpen speel de een van de hoofdrollen bij hun aanhouding. De dertien gestolen schilderijen, verzekerd voor f 70.000 zijn beschadigd, doordat de dieven ze zonder meer op een stapel in de kof ferbak van hun auto hadden gegooid. Nieuw terreinvoertuig SCHAIJK, 5-2. In Schaijk (bij Oss) is woensdag een voor Nederland nieuwe utiliteitsvoertuig, de haflin- ger, gepresenteerd, dat bij uitstek geschikt is om als terreinvoertuig te fungeren. De Oostenrijkse fabriek Steyr Puch ontwikkelde dit voertuig ongeveer tien jaar geleden, maar tot nu toe behoorde ons land niet tot de 80 exportlanden. De firma H. Englebert N.V. te Voorschoten, een van de oudste auto mobiel importbedrijven van Neder land, zal als importeur van de haf- linger gaan optreden. Deze onderne ming verhandelt van oudsher rijdend en motorisch materieel, zoals grond verzet- en landbouwmachines, trac toren, mechanisch transport en per sonenauto's (Skoda). Noodluik rechle vliegers het leven SCHIPHOL, 5-2. Chef-vlieger Lcif Nielsen en boordwerktuigkundige Hammer, die vorige week met co- piloot Hans Bard ill uit de neerstor tende V.F.W. 614 sprongen, hebben hun leven te danken aan het nood- luik, dat in dit prototype van de 614 speciaal is ingebouwd voor de proef vluchten. In de luchtvaart heet zo'n luik een „escape chute", die in de cokpit vlak achter de stoelen van de twee vlie gers in de bodem is aangebracht. Toen de 614 bij zijn proefvlucht van dinsdag in moeilijkheden ge raakte, onbestuurbaar werd en be gon neer te sorten, opende chef-vlie ger Nielsen dit luik, zodat de drie bemanningsleden zich er snel uit ikonden laten vallen. Het vliegtuig fvloog volgens de tot nu toe bekende 'meldingen op een hoogte van onge veer 2500 meter. Helaas opende de parachute van de co-piloot zich niet, zodat deze te pletter viel, maar de beide andere bemanningsleden brachten er het le ven af, al liepen zij wel verwondin gen op. Vrouw met minnaar naakt <le straat op AMSTERDAM, 6-2. De 34-jarige L. F. is 's nachts de woning van zijn vroegere vrouw in de Hillegaert- straat in Amsterdam binnengedron gen. Nadat de man de inboedel kort en klein had geslagen joeg hij, aldus de politie, de vrouw en haar min naar naakt de straat op. Hij is aan gehouden. Wat biedt de BEELDBUIS? MAANDAG 6 FEBRUARI. NED. I. Nico Holtrop en Jack Bul- terman grepen Alexandre Duinas' bestseller de Graaf van Monte Chris to, maakten daarvan een musical met leuke liedjes, waarvan vanavond door de KRO de eerste aflevering de ether in wordt gezonden. Om de cast enig gewicht te geven werden o.m. Ton Lensink, Wim de Meyer, Paul Deen en Celia Nufaar gecontrac teerd. Lensink ziet men als Edmon Dantes, op het schip Farao het com mando overgenomen hebbend na de dood van de kapitein. Er zijn nogal wat lieden die het met deze plots* klapse postieverbetering van Dantes oneens zijn. Ook wat de KRO hierna op het scherm brengt mag er zijnde derde aflevering van de reeks pro gramma's maatschappijkritiek en de film: „Val niet, professor", waarin men Heinz Rühmann ziet als leraar van de oude stempel, die op z'n school heel wat te verduren krijgt van de leerlingen van het type Halb- starke (nozems zeiden wij in die tijd) Zoals gezegd, ook na dit programma aandacht voor het onderwijs, zij het dan, dat niet een kritische leraar maar Heinz Rühmann het voor de klas te zeggen heeft, of beter pro beert te zeggen en te hebben, want de klasgenoten zijn allesbehalve lie verdjes. NED. II. Aan het eind van de mid dag samenvattingen van de vandaag in Sapporo op Olympisch niveau ge houden wedstrijden, 's Avonds het vaste AVRO-programma van Top- pop, Wie van de drie, G. B. J. Hil- terman's analyse van de buitenland se politiek, Peyton Place, Muziek is troef en tot slot actualiteiten van AVRO's Televizier. Muziek is troef wordt gepresenteerd door Pim Ja cobs. Hij ontvangt als gasten o.m. Gonnie Baars, Rika Zarai, Kees Kranenburg (junior en senior), de Twee Bevers en Annie van 't Zelfde. Niet alleen de muziek is troef, ook het kegelspel, waaraan ditmaal Piet Romer en Paul Römer zich zetten. Minder plezierig gaat het inmiddels toe in Peyton Place waar Matthew en opa Carson spoorloos verdwijnen en Ada Jacks ver na het sluitings uur van haar zaak bezoek krijgt van Leslie Harrington, die, zoals we mo gen aannemen, wel weer op een vuil plannetje zit te broeden. MAANDAG 6 FEBRUARI. NED. I: 7.00 Sapporo; 10.46 School televisie; 12.00 Sapporo; 18.45 Fabel tjeskrant; 18.55 Journaal; 19.05 Graaf van Monte Christo; 20.00 Journaal; 20.21 Politiek op school; 21.20 Heinz Rühmann; 22.50 Journaal; 22.55 Te- leac. NED. II: 17.30 Sapporo; 18.45 Fa beltjeskrant; 18.55 Journaal; 19.05 Toppop; 19.30 Wie van de drie; 20.00 Journaal; 20.21 Analyse; 20.30 Pey ton Place; 21.20 Muziek is troef; 22.10 Televizier Magazine; 23.00 Journaal; 23.05 Teleac. DINSDAG 7 FEBRUARI. NED. I. Ook vandaag zullen we een samenvatting van de Olympische winterspelen te zien krijgen en wel om half zes. Na de fabeltjeskrant en het nieuws brengt de NCRV van avond de eerste aflevering van een nieuwe serie „De Jonkvrouw van Avignon". Het is een modern sprook je over het koninkrijk Kürland. De hoofdpersoon, prinses Kristina, schaart zich indeze aflevering in cognito onder een groepje bede vaartgangers. Met Please Sir wordt het gezamenlijk avondprogramma DEN HAAG, 5-2. Het wetsont werp dat bepalingen geeft over het einde van huur en verhuur van woonruimte is door de Tweede Ka mer met gematigde instemming ont vangen. Het is nu wel zeker dat het door de vorige minister van justitie, mr. Polak, opgesteld ontwerp niet ongewyzigd naar de Eerste Kamer zal gaan. De fracties van drie regeringspar tijen, K.V.P., A.R.P. en DS'70 schaarden zich donderdag aan de zijde van P.v.d.A. en D'66 met het doel het ontwerp op belangrijke punten te veranderen. De wijzi gingsvoorstellen kwamen op initia tief van de socialist Wierenga. Meer bescherming van de huurder in de zogenaamde geliberaliseerde gebie den staat de vijf fracties voor ogen. Tijdens het kamerdebat bleek donderdag dat de meeste ingediende amendementen een meerderheid zullen verwerven. Het gaat er de in dieners om de verhuurder bij opzeg ging van de huur te verplichten de gronden te noemen. Hij zal de huur der tevens moeten wijzen op de mo gelijkheid die hij heeft om aan de kantonrechter verlenging van de huur overeenkomst te vragen. Donderdag 10 februari, 20.50 uur: Rotmord. De beelden bij dit Duitse TV-spel zijn zeer apart. 30 procent van de eigenlijke opnamen zijn ge mengd met trucagemiddelen en ge ven uiteindelijk het beeld dat bor venstaande foto laat zien. begonnen. Op de school heerst wa terpokken. Voor de klas staat een in valler-onderwijzer, een oud-militair, tot ieders ongenoegen, behalve die van de concierge Potter, ook een oud-miliiair, die zich in deze situatie prettig voelt. Vervolgens presenteert Gerrit den Braber weer „Eenmaal andermaal", waarin curieuze voor werpen te koop worden aangeboden voor een goed doel. In Hier en Nu vervolgens aandacht voor aktuele zaken. Het gereformeerd kerkkoor uit Vqenendaal treedt ditijiaal op in het programma Tekst en Uitleg, waarin een nieuw bijbellied wordt ingestudeerd. Na het laatste nieuws nog de voorlichtingsspot over school televisie en een herhaling van les 2 uit de Teleac-cursus over archeolo gie. NED. II. Bij de VARA op het 2de net zijn in de vooravond twee onder werpen te verwachten, een afleve ring van de serie „Volgende Patiënt" en het spelletje Tik tak tor. De door Jan Staal geschreven serie „Mijn tante Victoriakomt vanavond aan haar eind. Het televisiepubliek kan vanavond, voor zover, het dit werk nog niet in de bioscoop heeft gezien, kennis maken met de uit 1965 date rende film van Jan Vrijman, „Op de bode mvan de hemel". In de film - eigenlijk een documentaire volgens Vrijman - een confrontatie met, be halve de gebedsgenezer Maasbach, de familie van Koperen Ko, de straat muzikant, en landgenoten op een paardenmarkt te Hedel en in een Amsterdams veilinggebouw. Hierna volgt nog Achter het Nieuws, het laatste journaal, de rubriek „Den Haag vandaagen een herhaling van de Teleac-cursus Beton. DINSDAG 7 FEBRUARI. NED. I: 10.45 Schooltelevisie; 17.30 Sapporo; 18.45 Fabeltjeskrant; 18.55 Journaal; 19.05 De jonkvrouw van Avignon 1; 20.00 Journaal: 20.21 Please Sir; 20.50 Eenmaal andermaal; 21.50 Hier en nu; 22.30 Tekst en uit leg; 22.40 Journaal; 22.45 Vooraf; 22.48 Teleac. NED. II: 1S.45 Fabeltjeskrant; 18.55 Journaal; 19.05 Volgende patiënt; 19.30 Tik tak tor; 20.00 Journaal; 20.20 Mijn tante Victoria: 21.00 Op de bodem van de hemel; 22.30 Achter het nieuws; 23.10 Journaal; 23.15 Den Haag vandaag; 23.20 Teleac. DOOR GERRIT FRANSSEN Hoofdstuk 2. „We zullen elkaar verder helpen". Het was druk in het restaurant. Toch hadden ze een plekje gevonden waar ze tamelijk ongestoord met el kaar konden praten. De jongeman keek even rond. „Eet je hier altijd?" vroeg hij. Het meisje schudde haar hoofd. „Aan de overkant, in de cafetaria. Maar vanmiddagZe keek hem opnieuw lachend aan. „Dit is ter ere van jouw terugkomst". Opnieuw was hij getroffen door haar hartelijkheid. Wij trokken de laatste jaren altijd al met elkaar op, dacht hij, als het ware instinctief bescherming zoekend. Het oerinstinct van samen ben je sterker. De kelner bracht de soep. Zo hij Jaap al kende cn de historie van twee jaar geleden, dan liet hij niets merken, maar bediende correct. Pleunie begon te eten. terwijl ze zei, zonder hem aan te kijken: „Eet sma kelijk. De keuken is hier tegenwoor dig uitstekend. Dat was vroeger wel eens anders". Ook hij ging eten. Ze praat or over heen, omdat ze begrijpt, dat ik terug denk aan mijn laatste maaltijden ginds. Nu eet ik weer als vrij man. „Hoe laai was je in de stad? Ben je al thuis geweest?" „Ongeveer half tien was ik er. Ja, ik heb de koffer boven gezet. Zc die mevrouw had de kamer nog niet ontruimd". „Ik weet het. Drie weken geleden heb ik al gezegd, dat jc elke dag kon komen, maar Spanhuis deed niets. Ik denk. dat ze 't niet geloofden. Van avond zit ik er wel achterheen, re ken maar". „Ze had het ook over de badkamer en ik moest zachtjes doen voor de kinderen „Laat haar maar leuteren. Ze had gehoopt, dat ik wel ergens anders heen zou gaan, zodat ze het hele huis voor zichzelf zou hebben. Ik denk er niet aan. En de badkamer krijgt ze evenmin". Hij grinnikte even. „Hoe moeten ze dan baden?" „Interesseert mc niet. Voor mijn part in een tobbe. Ik heb zc toch ze ker niet geroepen? De gemeente heeft ze in ons huis gestopt. Och. hij is niet ongeschikt, hoor. Zij is een kreng, doch de laatste tijd negeer ik haar helemaal. Dat is het beste. Maak als jeblieft geen herrie met haar, Jaap". „Waarom zou ik? Kun je hen er niet uit krijgen? Nu ik er weer ben?" „Pi'obeer het maar eens. Of nee. doe het maar niet. Zij neemt een air aan. alsof het huis van haar is, in- plaats van ons". „Hebben ze een huurkonlrakl?" „De gemeente kwam toen met zo iets aan. maar ik weigerde het te aanvaarden: ik heb het zelfs niet in gezien. Ik meen. dat het 't gewone kontrakt is". „Is er nog altijd zo'n woningnood in de stad?" Het meisje had de soep op en keek hem aan. terwijl zc antwoordde: ..Nog altijd? Nog veel meer dan tien jaar geleden. Wat hebben we hier voor een nul van een burgemeester? Die zit zelf in een nieuwe villa, waar zal die zich dan druk over maken? En de wethouders? En de heren van het woningbureau?" „Nou. ik ben bij de Bosstraat uit gestapt uit de bus. Daar zag ik een hele rij nieuwe flats. Mij dunkt, daar kan toch heel wat in". „Druppel op de gloeiende plaat. Jaap. En dan die ongelijkheid bij de toewijzing. Er zijn gezinnen met één. twee cn zelfs drie kinderen, die jaar cn dag inwonen en nog altijd geen huis kunnen krijgen. Terwijl lui van buiten de stad, die een blauwe maan dag hier werken, dadelijk een huis kunnen krijgen. Snap daar nou maar eens wat van. Die Truusje Brouwer- sma, die ken je toch? Hoe oud zal ze heel zijn? Vast nog geen twintig. Is van 't voorjaar getrouwd met die schreeuwerd uit de Achterhoven- straat, die Teunis Raaks. Je weet zelf wel. uit welk milieu beiden ko men. Maar vorige maand kregen zc een van die nieuwe flatjes in de Bos straat toegewezen. Hoe rijm je dat? Pas getrouwd en nog geen kinderen? Om vlak in dc buurt te blijven: neem die Spanhuis. die nu met zijn gezin bij ons woont. Heeft ccn tweeling van acht. Zaten ook al zeven jaar inwonend cn ze weten drommels goed. dat ze er uit gaan, zodra ik er kans toe zie ze de huur op Ic zeg gen". „Kun je altijd nog doen". „O ja? De gemeente heeft ze er in gestopt cn die dekt ze". „Toch zou ik hel wel eens willen proberen. Moeten ze er in elk geval binnen drie jaar uit zijn". „Och, laat maar. Krijgen we mis schien weer anderen. Ze is oen doe rak, maar wie weet, wat je ervoor in dc plaats zou krijgen". „Ach, wat geeft het ook. Als ze er maar voor zorgen, dat ik vannacht kan slapen. Stel je voor, ze zei: U kunt vannacht beter in een hotel sla pen. Ik heb er niet op geantwoord". „Vanavond zeg ik het wel tegen Spanhuis zelf. Die is redelijk en zorgt er voor, dal de kamer leeg komt. Er staan nog meubelen cn zo van ons op zolder Na het dessert rookten ze nog een sigaret. Het meisje keek op haar hor loge. ..'t Wordt zo langzamerhand mijn tijd weer. Ik zal je mijn sleutel geven en die van de voordeur. Ga maar naar mijn kamer. Om vijf uur ben ik klaar". (Wordt vervolgd). -

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1972 | | pagina 3