Jaap ten Oever's nieuu/e leven Een bank /die gelooft in vele kleintjes Vermindering aantal provincies? Afdeling Milieu-onderzoek Deltadienst te 's Heer Arendskerke /.IERIKZERSUHE NIEUWSBODE Donderdags februari 1972 Nr. 21025 NEDERLANDSCHE MIDDENSTANDSBANK Marokkaan reed met opzet landgenoten dood EERGEN OP ZOOM, 2-2. Een 27- jarige Marokkaan heeft tegenover de politie bekend opzettelijk twee landgenoten te hebben doodgereden. Het gebeurde in de nacht van zon dag op maandag. Aanvankelijk dacht de politie dat de bestuurder dronken was. Hem zal nu doodslag of moord ten laste worden gelegd. Wraakgevoelens zouden het motief zijn geweest. De verdachte. B. D. uit Bergen op Zoom. kreeg zondagnacht van een vijftal landgenoten in een bar te horen dat hij niet welkom was. Zonder iets te laten merken ging hij naar huiten. in een bestel auto wachtte hij tot zijn slachtoffers naar buiten kwamen. Hij reed recht op tv/ee landgeno ten af. toen zij op weg met grote snelheid naar huis over het trottoir liepen. Bij de aanrijding werden zij op slag gedood. De slachtoffers zijn de 28-jarige M. Bonayadi en de 38- jarige A. Belhoua, beiden uit Ber gen op Zoom. HOEK VAN HOLLAND. Vier van de zeven geredde opvarenden van de Duitse kustvaarder Hohenlinden betreden weer de vaste wal. nadat zij door de Duitse mijnenveger „Ko- blenz" naar Hoek van Holland waren gebracht. EERSTE KAMER DEN HAAG. 2-2. Minister Geertfcc- ma heeft in de Eerste Kamer ver klaard dat een ingrijpende vermin dering van het aantal provincies in de toekomst niet onmogelijk is. Ik kan me zeer wel voorstellen dat in de toekomst een nadere bezinning nodig is op een ingrijpende provin ciale herindeling, die een rigoreuse vermindering van het aantal provin cies tot gevolg zal hebben, aldus mi nister Gcerlsema. KuiistkuiHlelaa r overvallen KATWIJK, 2-2. De 84-jarige kunsl- handelaar K. H. van der Aa uit Kat wijk is maandag in zijn winkel annex woning aan de boulevard overvallen. Twee mannen van ongeveer 40 en 25 jaar spoten een bijtende vloeistof in het gezicht van de bejaarde maar nog vitale man. bedreigden hem met een pistool, bonden zijn armen en benen en roofden voor ettelijke dui zenden guldens antieke kunstvoor werpen. De 16-jarige zoon. Kas van der Aa. vond zijn vader gebonden in de keuken liggen toen hij van school thuis kwam. De werkzaamheden worden bege leid door een stuurgroep waarin het Rijksinstituut voor Natuurbeheer te Leersum en Arnhem, het K.N.M.I., het Biologisch Station Weeversduin te Oostvoorne en het Delta-Instituut «voor Hydrobiologisch Onderzoek te Yerseke door hun directeuren zijn vertegenwoordigd. Voorzitter van de stuurgroep is het hoofd van de Del tadienst. Met de volgende instellin gen wordt samengewerkt: Rijksin stituut voor Zuivering van Afvalwa ter, Inspectie voor de Volksgezond heid, Rijksinstituut voor de Volks gezondheid. Instituut voor Bodem vruchtbaarheid, Instituut voor Ge zondheidstechniek TNG, de drinkwaterleiding van Rotterdam, de N.V. Kema te Arnhem en verscheidene universiteiten en hoge scholen. De resultaten van het verkiezingsoiiderzoek DEN HAAG, 2-2. Van al diegenen, die ondanks de opkomstplicht bij de verkiezingen in 1967 thuisbleven is ruim drie-vijfde in 1971 zonder op komstplicht wel naar de stembus (gegaan. De partij die het zwaarst werd ge troffen door de afschaffing van de opkomstplicht blijkt D '66 te zijn, ge volgd door de PSP en de CHU. Beide conclusies zijn ontleend in de woensdag verschenen publikatie .,De Nederlandse Kiezer 1971" - een samenvattend verslag van een na tionaal verkiezingsonderzoek, aan dat onderzoek werd deelgenomen door politicologische instituten van de universiteiten te Leiden, Nijme gen, Amsterdam (VU en GU) en door het sociologisch instituut van dé ka tholieke hogeschool te Tilburg. Jongeman dood door drugs DEN HAAG, 2-2. In een huis aan de Van Dijckstraat in Den Haag, waar een groep van de „Jezus Be weging" is gevestigd, is een van de bewoners dood aangetroffen. Vol gens de politie is de 21-jarige Pieter de Jonge uit Den Haag, overleden aan overmatig gebruik van drugs. Van misdrijf is geen sprake. De jon gen was enkele weken geleden bij de „Jezus Beweging" gekomen. Daar zijn de laatste maanden meer ver slaafden opgevangen om ze op basis van het evangelie van de drugs af te helpen. DOOR GERRIT FRANSSEN Hij liep weer verder. Tenminste één, die tegen hem durfde te praten en hem vriendelijk had begroet. Viel dan toch weer mee. Bij de Markt sloeg hij linksaf, de Keizerstraat in. Hier waren geen winkels en hier stond ook niemand aan de deur. Alleen de melkboer stond er halverwege de straat een klant te helpen. Met de dochter van die vrouw was hij enkele malen uit geweest: de slanke, roodharige Rinie, Éénmaal was hij bij haar thuis ge weest om kennis te maken. Mevrouw was erg vriendelijk, meneer trou wens ook. Nu deed ze net, of ze hem niet zag. En de melkboer had het druk met afrekenen. Al goed mensen blijft maar uit m'n buurt. Doe maar, alsof ik een besmettelijke ziekte heb. Aan het eind van de Keizerstraat liep hij de Havikslaan in. Nog en kele tientallen meters. Dan was hij thuis. Voor de ramen hing nu korte vi trage. En er stonden vreemde meu belen. In de hoek een groot televisie toestel. Hij drukte op de knop. Er ging geen bel meer, maar een pingpong. Op het naambordje las hij: P. Span- huis. Vreemde naam. Even koek hij rond. Natuurlijk, do overburen stonden al voor de ramen te kijken. Zoiets als: Kijk, daar is de verloren zoon weer. Alleen het ge meste kalf ontbreekt. Wel nieuws gierige blikken. De deur ging open. Een gezette vrouw van ongeveer dertig jaar keek hem wantrouwend onderzoekend aan „Ja?" „Ik ehik ben Jaap ten Oever" „Jaap ten O. dat mankeert er nog maar aan. De kamer is nog niet leeg. hoor. Had u wel eens vooruit mogen berichten, dat u kwam." „Tja, dat ging nu eenmaal niet. Maar u wist immers „We wisten niks", viel de vrouw hem hoofdschuddend in de rede. „Uw zuster heeft wel gezegd, dat het niet lang meer zou duren, maar wat is lang en wat is kort? M'n man heeft ook wel wat anders te doen. Nou, kom er maar in. De buren hoe ven niet te denken, dat ik u op straat laat staan." Hij betrad de gang en keek werk tuigelijk rond. Allemaal vreemde dingen stonden en hingen er. De ou derwetse kapstok met het mooie wandkleed was er niet meer. En de gangmuren hadden een andere kleur. Het leek wel blauw. De vrouw sloot dc deur en keek naar de jongeman, die zijn koffer had neergezet. „U weet ervan, he? Wij zijn de huurders. Uw zuster heeft boven een kamer, die grote aan de noordkant. Die ernaast zal mijn man vanavond wel leegmaken voor u. U zult wel een handje moeten hel.> pen. Misschien kunt u beter nog een nacht in een hotel slapen." Ik heb lang genoeg in een hotel geslapen, dacht hij met wrange hu mor. En wat voor een hotel. Dit is mijn huis, als het er op aan komt, dus slaap ik vannacht hier. „Dat maak ik ivo) met m'n zuster uit. mevrouw." „Dal doet u dan maar. Er staan nog meubelen van u op zolder. Ik ge loof dat er ook een ledikant staat. Aan de achterzijde. Aan de voorzijde is van ons. En verder hebben wij na tuurlijk alle vertrekken in gebruik. Nu u er toch bent uw zuster wil de badkamer niet in gemeenschap pelijk gebruik geven, daar moet ook een eind aan komen, anders ga ik naar de gemeente. We hebben er recht op, de huur is al hoog genoeg Hij keek haar even aan. maar gaf geen antwoord. Vast geen gemakke lijke tante, dat bleek al dadelijk. Zou Pleunie tegen haar op kunnen? Gek, ze had nooit iets verteld over de be woners. Enkel, dat het een gezin was met drie kinderen. De vrouw wees naar de trap. „Uw zusters kamer is boven rechts, maar ze heeft hem natuurlijk op slot. U hebt er zeker geen sleutel van?" Nee, dat had hij niet. Vroeger had hij wel een voordeursleutel, net als Pleunie. Maar waar die op de bewus te avond gebleven was, kon hij zich niet meer herinneren. En zonder sleutel kon hij toch niet in Pleunie's kamer komen. „Mag ik mijn koffer hier laten staan?" Dc vrouw wees nogmaals omhoog. „Brengt u hem maar boven. Daar staat hij beter dan hier. Heb ik er ienminse geen last van. Enne, o ja, uw kamer is net boven de slaapka mer van mijn dochterjes. Maakt u alstublieft 's avonds geen herrie met muziek of zwaar lopen, want ze sla pen erg licht en als ze eenmaal wak ker zijn. uit hun slaap bedoel ik, dan is er geen land mee te bezeilen. En als u laat thuis komt, doet u dan zacht, want m'n man moet 's mor gens vroeg beginnen en heeft z'n nachtrust nodig." Een kwartier later liep hij weer op straat. Eerst maar eens een rokertje kopen. Wacht, dat doen we bij Esso- naar. Gek. vroeger kwam ik nooit bij hem in de winkel. Altijd hier op hel hoekje. Maar nu ga ik naar hem. al was het maar omdat hij de enige was, die me vriendelijk bejegende. In de straten hetzelfde als een half uur geleden. Mensen, die hem schichtig aankeken en gauw hun blikken ergens anders op richtten. Buren, die met elkaar smoesden. Ja wel. kijk me maar goed aan, ik ben het. (Wordt vervolgd). Veelomvattend initiatief Flitsen uit het buitenland WASHINGTON. President Nixon heelt aangeboden het onderzoek naar een geneesmiddel tegen kanker in alle landen, de Sowjet-Unie en Chi na inbegrepen, te bundelen. PRAAG. Naar eerst thans bekend is geworden is de Tsjechische kunst rijder Pavel Roman bij een auto-on geluk in de Verenigde Staten om het leven gekomen. Pavel Roman werd samen met zijn zusje Eva viermaal wereldkampioen ijsdansen (1962 tot en met 1965) en tweemaal Europees kampioen, 1964 en 1965. SAIGON. Het Zuidvietnamese op perbevel heeft voor het eerst bekend gemaakt dat de Zuidvietnamese luchtmacht bombardementen uitvoert op vrachtwagenkonvooien op de Ho Tsji Minh route in Laos. BRUSSEL. Onbekenden hebben in de nacht een molotovcocktail gegooid naar het gebouw van de Britse am bassade in Brussel. De molotovcock tail explodeerde echter niet en richt te geen schade aan. SAPPORO. Het IOC heeft beslo ten de Olympische winterspelen 1976 toch in Denver te laten houden. Er waren veel bedenkingen gerezen te gen de aanwijzing van deze stad. MOSKOU. De vroegere chef van de generale staf en plaatsvervangend minister van defensie van de Sowjet- Unie, maarschalk Matwej Zacharow, is op 73-jarige leeftijd na een ern stige ziekte overleden. LONDEN. De Britse regering heeft meegedeeld dat zij de nieuwe staat Bangladesj - het voormalige Oost- Pakistan - „zeer spoedig" zal erken nen. BANGKOK. In het noordoosten van Thailand hebben 15000 mensen hun dorpen verlaten op last van het leger, dat een grote „zuiveringsactie" tegen communistische guerrillastrij ders is begonnen. WENEN. De eerste Russische de legatie die sinds de juni-oorlog van 1967 Israël bezocht, heeft gezegd dat circa 90 procent van alle Russische Joden daar „bitter teleurgesteld" is en terug wil naar de Sowjet-Unie. STRAATSBURG. Nederland is toe getreden tot de Europese conventie die klagers, hun vertegenwoordigers, advocaten, getuigen en deskundigen die zijn betrokken in het werk van de mens juridische onschendbaarheid garandeert. ZURICH. In Zürieh zijn aanhou dingsbevelen uitgevaardigd tegen de Amerikaanse schrijver Clifford Ir ving en zijn uit Zwitserland afkom stige vrouw Edith in verband met de verdwijning van 650.000 dollar. JOHANNESBURG. Zuid-Afrika zal in het tennistoernooi om de Fe deration Cup, damesequivalent van de Davis Cup, met louter blanke speelsters uitkomen. De Zuid-Afri kaanse tennisfederatie (Saltu) heeft dit maandag bekend gemaakt in Jo hannesburg, waar het genoemde toernooi van 20-25 maart wordt ge houden. MADRID. Het Spaanse staatshoofd generaal Franco, heeft bij de opening van de nieuwe zittingsperiode van de Nationale Raad, (Tweede Kamer) in Madrid opnieuw met beslistheid het toelaten van politieke partijen in Spanje van de hand gewezen. TEHERAN. Twee handelaars in verdovende middelen, Abdullah Ghanbari en Asghar Hassan Khani, die door een Perzische militaire rechtbank ter dood waren veroor deeld, zijn respectievelijk in Her mans jah en Rezaieh in het westen van het land met de kogel terechtge steld. MEXICOSTAD. Porfirio Rodriquez (83) en zijn bruid Amalia (77) worden gefeliciteerd door mevrouw Maria Echevarria, echtgenote van de Mexicaanse president tijdens een massale huwelijksplechtigheid, waarbij 637 echtparen in de echt werden verbonden. De massale huwelijkssluitingen worden door de regering voor de armen, die geen huwelijk kunnen betalen, georganiseerd. Trouwen is in Mexico een dure zaak, waarvoor de kerk veel geld vraagt. ADDIS ABEBA. Oeganda heeft aangedrongen op rechtstreeks ingrij pen van V.N.-troepen in Namibië (Zuidwest Afrika) om Zuid-Afrika uit dat gebied te verdrijven. LONDEN. Het Britse Lagerhuis heeft dinsdagavond een door de so cialistische oppositie ingediende mo tie van afkeuring over het regerings beleid inzake het handhaven van dc orde in Noord-Ierland verworpen. GENEVE. De secretaris-generaal van de Verenigde Naties, Kurt Wald- heim, heeft de 54-jarige Nederlander Erwin Baumgarten benoemd tot hoofd van de voorlichtingsdienst van het Europese hoofdkwartier van de V.N. in Genève. PHNOM PENH. Veertig leden van het personeel dat is belast met het behoud van de beroemde Angkor- tempels in Cambodja zijn door troe pen van Noord-Vietnam en de Viet- cong gevangen genomen, zo heeft het Cambodjaanseopperbevel bekend gemaakt. WENEN. De zesde ronde van dc Amerikaans-Russische besprekingen over beperking van de strategische wapens (Salt) zal vrijdag in Wenen worden beëindigd, zo is dinsdag uit ccnferentiekringen vernomen. Vol gens de zegsman is liet tijdstip van hervatting nog niet bekend. De Salt- ronden worden beurtelings in Wenen en in Helinki gehouden. TWEEDE KAMER De vrijstelling van «le omroepbijdragen DEN HAAG, 2-2. Twee P.v.d.A.- Kamerleden hebben de regering ge vraagd een wijziging aan te brengen in de normen voor de vrijstelling van de omroepbijdrage voor AOW- trekkers. Het zijn de heren De Voogd en Egas die schriftelijk gevraagd heb ben "of "het waar'is dat iemand die niet meer voor vrijstelling in aan merking komt zodra hij een uitke ring krachtens de Bijstandswet ont vangt. AOW-ABW-ontvangers voelen dit als een onbillijkheid, aldus deze Ka merleden, die er met name op wij zen dat bejaarden in een tehuis on geveer één maand zakgeld moeten neertellen voor de omroepbijdrage. DURE CARAVAN AMSTERDAM, 31-1. - Op de Caravan-RAl '72 in Amster dam is de duurste sta-caravan - prijs maar liefst 145.000 - f verkocht. De koper is een in f het oosteii des lands wonende f Nederlander. Stuurgroep Leemten Er bleken grote leemten te bestaan in de beschikbare gegevens. Men kan hier echter gebruik maken van de experimenten en metingen in de reeds afgesloten Deltameren. In overleg met de samenwerkende diensten in instituten is een gecoör dineerd programma opgesteld voor het nemen van water- en slibmon- sters en laboratoriumonderzoek. Bij bemonstering, analyse en waarneming in de natuur zal waar mogelijk gebruik worden gemaakt van automatische apparatuur. On derzocht wordt of ook de verwerking van de analyse- en waarnemingsre sultaten kan worden geautomati seerd en of er op den duur een au tomatische bewakingssysteem van kwaliteitsindicatoren kan worden ontworpen. Het geheel van werk zaamheden moet uiteindelijk de ken nis opleveren om verbeteringen of verfijningen in te voeren in het sy steem van het Deltagebied. In het Brielsemeer wordt op prak tijkschaal onderzocht welke kwali teitsverbetering van het water kan werden verkregen door het in te la ten water, grotendeels afkomstig van Rijn en Maas, van fosfaten te ont doen. Ook aan de koelwaterlozing zal aandacht worden besteed, o.a. in ver band met uitgebreide onderzoekin gen naar de vestigingsplaatsen voor electriciteitscentrales langs de Del tawateren. Al jaren worden de veranderingen in de voordelta bestudeerd. Nu zul len ook studies worden gewijd aan de sub-aquatische bodem van rivie ren en bekkens om na te gaan op welke wijze bodem- en waterkwali teit elkaar beïnvloeden o.a. op het gebied van flora en fauna. De voort gang van de afsluitingswerken maakt dat een belangrijk deel van deze onderzoekingen in een strin gent tijdschema moet worden gevat. Z1ER1KZEE. 2-2. Op woensdag 9 l'ebiuari zal de onlangs opgerichte afdeling milieuonderzoek van de Deltadienst worden gevestigd in het voormalige gemeentehuis van 's Heer Arendskerke, thans behorend tot de gemeente Goes op Zuid-Beve land. Deze opening vindt plaats tij dens een wetenschappelijke bijeen komst. Het doel van de afdeling is het uit brengen van wetenschappelijk ge fundeerde op de Deltaproblematiek gerichte adviezen met betrekking tot de inrichtings- en beheersaspecten van natuurlijke, half-natuurlijke en kunstmatige milieus. Doordat in elk afzonderlijk geval zoveel factoren en belangen in overweging zullen moe ten worden genomen zal het onder zoek breed moeten worden opgezet. Naar verwacht zullen de adviezen niettemin tijdig genoeg beschikbaar komen om er bij de planning van ingrepen rekening mee te kunnen houden. Lange-termijn-onderzoekingen De afdeling milieu-onderzoek zal zich in de komende jaren met name gesteld zien voor de taak om de co ördinatie te bevorderen van te ver richten systematische lange-termijn- onderzoekingen in het Deltagebied van milieu-hygiënische, biologische, bodemkundige en fysische aard; zij zal leemten in de kennis op al die terreinen moeten opsporen en ze aanvullen door middel van gerichte meer L'undementele korte-lermijn- onderzoekingen. Ten aanzien van hel milieubeheer en de in dit verband te treffen maatregelen zal' de afde ling adviserend optreden. Daarbij zal ze contacten leggen en in stand houden tussen onderzoekers en on derzoekinstituten enerzijds en de uit voerders en beheerders van werken anderzijds. Ook zal ze als raadgeef ster kunnen fungeren voor andere overheidsdiensten met betrekking tot kwesties van milieu-onderzoek. Wat betreft 't onderzoek naar de milieu factor water: De kwaliteit daarvan kan niet los worden gezien van het waterbeheer. Met betrekking tot de waterkwaliteit vragen o.a. de vol gende kwesties de aandacht: Hoe zal de kwaliteit van het water van Maas en Rijn zich in de komende jaren ontwikkelen en welke veranderingen zal de kwaliteit van het door deze ri vieren aangevoerde water on dergaan in het Hollands Diep, het Haringvliet en later in de zuidelijke Deltabekkens? Welke invloed heeft het oude land op de waterkwaliteit en welke wisselwerking zal er be staan tussen water en bodem in dit gebied? In hoeverre kan de kwaliteit van het in de zuidelijke bekkens in te laten en erin aanwezige water worden verbeterd door reiniging of door beperking in de lozing van verontreinigende stoffen Advertentie

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1972 | | pagina 7