STREEKNIEUWS BROUWERSHAVEN: IN '74 BELASTING ONROEREND GOED HARMONIE «KUNST EN EER" IN HET DELTA-ZIEKENHUIS Nog mineurtonen op combi-landbouwvergadering te Oosterland ZIRRIKZIESCIII NIEUWSBODE Donderdag 3 februari 1972 Nr. 21025 Burgemeester en wethouders van Brouwershaven zijn van oordeel - aldus blijkt uit de aanbiedingsbrief bij de gemeentebegroting 1972 - dal het mogelijk zal zijn de gemeenteraad in de loop van 1972 voorstellen te doen om te komen lot invoering van de onroerend goed-belastiug, met ingang van 1 januari 1974. Inzake de opeenten op de hoofdsom der grondbelasting, alsmede die der personele belasting is het college van mening dat de begroting momenteel niet toelaat om tot verlaging over te gaan. Het totaal aan inkomsten zou daardoor met plm. 20.000,verminderen en het gevolg zou zijn dat er slechts een post onvoorzien over zou blyven van plm f 3.000,hetgeen veel te laag is. Verder menen b. en \v. dat het in z'n algemeenheid geen aanbeve ling verdient om voor de invoering van de nieuwe belasting nog verandering aan te brengen in de oude. De kapitaalsuitgaven van de ge meenten, exclusief die voor volks huisvesting, stegen in 1970 met 11 procent. Aangenomen mag worden, aldus het college, dat dit percentage in 1971 niet minder zal zijn. Vooral de kapitaalsuitgaven voor bouwrijp maken van gronden en die van on derwijs, kunsten en wetenschappen vertoonden een zeer sterke groei. Ondanks de belangrijke stijging van de vaste financieringsmiddelen wel ke beschikbaar kwamen via de cen trale financiering overtrof de toena me van de vlottende schuld met ca. 740 miljoen nog enigszins het accres van 1969. In totaal konden door Brouwershaven 5 nieuwe vaste geld leningen aangegaan worden met een totaal bedrag van f 2.292.000,-. Bungalows en woningen In de aanbiedingsnota delen b. en w, verder o.a. mee te verwachten dat in het voorjaar van 1972 de 23 bun galows gebouwd door de L.T.R. te Brouwershaven bewoond zullen wor den. Inmiddels is aan deze maat schappij een bouwvergunning afge geven voor de bouw van 36 wonin gen aan de Kromwal en de Burg. Gaststraat te Brouwershaven. Verder mag verwacht worden dat de N.V. Staalproject in de loop van 1972 zal beginnen met het bouwrijp maken van de grond in het plan Brouwers- haven-Zuidwal. De woningbouwver eniging „Beter Wonen' is te Brou wershaven begonnen met de bouw van 22 woningwetwoningen. Te verwachten is dat deze woningen aan het eind van 1972 opgeleverd zullen worden. Mededeling doen b. en w. verder van het feit dat de gemeente in maart '73 een toewij zing zal krijgen voor de bouw van plm. 45 woningen, vermoedelijk woningwetwoningen. Inmiddels is nog om een extra toewijzing van 10 woningwetwoningen gevraagd. Het ligt in de bedoeling om deze in Zon- nemaire te bouwen. Begonnnen is met de aanleg van c.v. in diverse gemeentewoningen. Openbare werken De volgende wergen dienen nog te worden uitgevoerd: uitbreiding rioolwaterzuivering Brouwershaven, reconstructie tweede gedeelte Spui- slop Brouwershaven, verharden ach terpaden gemeentevvoningen, maken jachtboxen in haven Brouwershaven met bijkomende werken, aanleg plantsoen achter N.H. kerk Brou wershaven, aanleg jachthaven, aan leg begraafplaats te Zonnemaire, bouw laboratorium en toiletruimte' bij rioolwaterzuivering te Dreischor, maken toegangspad ijsbaan Brou wershaven, oeververdediging stads gracht te Brouwershaven, verbeteren straten. Voor de bouw van een gymna stieklokaal voor de scholen te Drei schor, Noordgouwe en Zonnemaire, te bouwen te Zonnemaire, is inmid dels de urgentieverklaring ontvan gen. B. en w. delen mee dat, volgens beslissing van de inspecteur lager onderwijs, de verplichting bestaat dat alle kinderen van de basisscho len in de gemeente gymnastiekon derwijs zullen ontvangen in genoemd lokaal. Dit betekent dat de gemeente verplicht is om voor vervoer te zor gen. Uit een globale berekening is gebleken dat hier een bedrag van plm. 8 a 10.000 gulden mee gemoeid zal zijn. SAPPORO. In het Makomanai sta dion werd vóór de opening van de Olympische Spelen, de generale re petitie gehouden van de ceremonie. Achter de Nederlandse vlag links jhr. Quarles van Ufford, voorzitter van de K.N.S.B. en rechts Jan Cot- taar, directeur van het N.O.C. Aangezien de gemeente ook de kosten van vervoer van de kinderen naar het zwembad te Zierikzee voor haar rekening zal moeten nemen, lijkt het ons, aldus b. en w„ een on mogelijke zaak om de bouw van het gymnastieklokaal te realiseren. Het lijkt ens daarom juister, zo menen b. en w., de urgentieverklaring te rug tc geven. Wel zou het dan nood zakelijk zijn om de gymnastiekloka len te Dreischor en Zonnemaire te verbeteren. De toren te Zonnemaire verkeert inwendig in slechte staat. Nagegaan N.V.S.H.-vergadering Op 7 februari wordt in hotel „De Korenbeurs" te Goes een vergade ring van de N.V.S.H. gehouden, met als thema: „Voorlichting op school". Vergadering Prov. Staten Cp vrijdag 18 februari a.s. wordt in de Statenzaal te Middelburg een vergadering gehouden van de Staten van Zeeland. Bij de ingekomen stuk ken bevindt zich een schrijven van de heer M. J. van Poelje, lid van G.S. houdende mededeling dat hij per 1 maart a.s. ontslag neemt uit zijn funktie. ZIERIKZEE Verzoek Wil geslaagde: moderne bedrijfs administratie zo mogelijk opnieuw zijn naam opgeven? Bericht is (toch) in hel ongerede geraakt. (Red.). Cursus ambsdragers Woensdag '2 februari begon te Zie rikzee in het hervormd verenigings gebouw de ambtsdragerscursus voor gereformeerde en hervormde ambts dragers, met het onderwerp: „Ge meente zijn vandaag". Inleider was ds. H. Favier, ge spreksleider ds. H. M. Strating uit Goes. Het is de bedoeling om vijf woensdagavonden bij elkaar te ko men. De eerste avond werd gespro ken over de taak van de ambtsdra gers in de plaatselijke gemeente of NUTSSPAARBANK Uw ideale gezinsbank U bent welkom bij uw Nutsspaarbank TERMIJNSPAREN en DEPOSITO'S tot 7 RENTE ZIERIKZEE: Havenpark 16, dagelijks van 9.00-16.00 uur; Malta: De Cranestraat, woens dag 15.30-16.30 uur; West: Zijpestraat, dinsdag 9.00- 10.30 uur. Geen nieuwe gymzaal té Zonnemaire? Bezoek aan Poortugaal zal worden welke restauratie er dient plaats te hebben en wat de fi nanciële gevolgen hiervan zullen zijn. In dit verband wordt opgemerkt dat de toren niet op de monumenten lijst staat, zodat het rijk niet bij draagt in de restauratiekosten. Recreatie Ei- valt nog steeds weinig of niets te zeggen over de bestuursvorm van de Grevelingen, aldus constateren b. en w. op gevaar af „eentonig te worden". De gemeente heeft op dracht gegeven aan de stedebouw- kundige om een bestemmingsplan te ontwerpen voor de haven Den Osse en naaste omgeving. Over de inrichting van de haven aan Den Osse en de Caissonhaven te Zonnemaire kan nog niets medege deeld worden, omdat niet bekend is wat er mee gaat gebeuren en wan neer. Alleen de bouw van de zomer woningen komt goed van de grond. Het plan Den Osse I is volgebouwd, terwyl binnenkort met de bouw van weningen in het plan Den Osse II begonnen zal worden. De stedebouw- kundige is druk bezig met het maken van een bestemmingsplan Arends- stein, waar ongeveer 350 zomerwo ningen gebouwd zullen worden. De werkelijke schuld van de ge meente per 1 januari 1972 bedraagt f 7.726.659,76, hetgeen neerkomt op een bedrag van f 2.452,91 per inwo ner, of f 741,57 per inwoner meer dan op 1 januari 1.971. kerk; de tweede en derde avond zal worden gesproken over mogelijke onderlinge dienstverlening hervormd -gereformeerd en de samenstelling van de plaatselijke gemeente of kerk. De vierde avond wordt, de wereld van vandaag onder de loep genomen. De laatste avond zal getracht worden een conclusie te trekken: „Hoe nu verder?" Gespreksavond Ned. Ver. voor Suikerzieken Op 10 februari a.s., des avonds om 7.30 uur houdt de Schouwen-Duive- landse afdeling van de Nederlandse Vereniging voor Suikerzieken in het „Huis van Nassauu" te Zierikzee een gespreksavond. Deze avond zal onder leiding staan van dra. G. C. v. Wijhe, interniste aan het Zweedse Rode Kruis ziekenhuis te Zierikzee. Eerst zal er een korte inleiding worden gehouden, waarna men vragen kan stellen aan de spreekster. Het bestuur hoopt op een goede opkomst en nodigt ieder, ook niet- leden, van harte uit om deze ge spreksavond bij te wonen. IVESTERSCHOUWEN Alg. beschouwing in raadsveigadering (Van onze verslaggeefster) POORTUGAAL, 2-2. Woensdagavond jl. presenteerde de afdeling Jeugd- en Jongeren Rode Kruis Zierikzee een avondje muzikaal plezier voor de bewoners van het Deltaziekenliuis te Poortugaal. De avond werd verzorgd door de Koninklijke Harmonie „Kunst en Eer" uit Zierikzee, o.l.v. dirigent de heer E. A. de Looff. Onder de aanwezigen bevond zich burgemeester Th. H. de Meester en echtgenote cn de heer II. Uyl oud-secretaris-penningmeester van het Rode Kruis. Onder luid applaus werd de har monie de zaal ingehaald. De heer J. K. Joppe, leider van het Jeugd Rode Kruis, heette alle aanwezigen van harte welkom en wenste iedereen een pretttige avond toe. De Konin klijke Harmonie startte met het vol gende programma: Castell Coch - mars, Powell; Carnaval Ouverture, Franz von Suppé; Moonlight Sere nade, Glen Miller; Gospel Rhasody, Pi Scheffer; Spanisch Eyes, Kaemp- fert; Orphée aux enfers - ouverture, Jac. Offenbach; Amor, G. Ruiz; Pun chinello - mars, W. Rimmer. „Kunst en Eer"-programma Na de pauze, waarin de aanwezi gen een drankje kregen aangeboden, ging de boerenkapel, bestaande uit leden van de harmonie „Kunst en Eer", verder met het volgende pro gramma: Reitermarsch (herkennings melodie), Joh. Brussig; Einmal am Rhein, Willy Osterman; Bij ons staat op de keukendeur, Jos v. d. Veken/ Wim Kersten; 'k Heb maling aan ?eld, Hansen/Veenendaal; Marina, Granata; La plus belle valse d'a- mour, Olivieri/Mol; Vogeltje wat zing je vroeg, Jos v. d. Veken/Toon Hermans; Schön ist die jugend, Johnny Hoes/J. Maarssen; De boe- rinnekesdans, L. Marichal; Bummel Petrus, Max Werner/Wim Kersten; Reitersmarsch (herkenningsmelodie), Joh. Brussig. Vooral by de bekende melodieën werd door de inwoners van het te huis enthousiast meegezongen en in de handen geklapt. De Koninklijke Harmonie „Kunst en Eer" kreeg uit handen van de heer J. K. Joppe een bronzen leg penning aangeboden door het Jeugd- en jongeren Rode Kruis, afdeling Zierikzee met de volgende inscriptie: „Kon. Harmonie „Kunst en Eer", uit dankbaarheid aangeboden door Jeugd- en jongeren Rode Kruis Zie rikzee". De heer Joppe dankte de harmonie en de boerenkapel voor de voortreffelijke muziek. „Wij hebben gemerkt dat er in Zierikzee muziek zit." aldus de heer A. Kijf, verpleger arbeidstherapie. Spreker dankte burgemeester voor de steun zijnerzijds aan de Zierik- zeese harmonie, de heer Joppe voor het vele werk aan de voorbereiding van deze geslaagde avond. Bloemetjes De dirigent van het korps de heer E. A. de Looff en de Tamboermaitre de heer A. Struijk kregen door een inwoner van het Deltaziekenhuis een bloemetje aangeboden. De finale van korps en drumband bestond uit o.a. mars „Sambre et Meuse" gecombi neerd met drumband, Blijf bij mij Heer en tot slot het Wilhelmus. Op de terugtocht had de burge meester de heer Th. H. de Meester een onderonsje met de leden van de harmonie en dankte namens zijn echtgenote voor deze zo zeer ge slaagde avond. Alleen betreurde spreker het zeer dat er maar één dame in de harmonie was. Hij hoop te dat er spoedig'een paar dames bij zouden komen. Vrijdag a.s. komen de leden van de Koninklijke Harmonie bij elkaar in het verenigingsgebouw voor de ontspanningsavond Namens de P.v.d.A.-fractie heeft woordvoerder de heer J. Lustig in de deze week gehouden raadsvergade ring van Westerschouwen medege deeld dat zijn fraktie zich kan vere nigen met de financiële opzet van de begroting 1972. Hy wees er op dat belangrijke nieuwe objecten t.z.t. in begrotingswijzigingen tot uiting zul len komen en eerst ook dan op hun mérites kunnen worden bezien. Daarom waardeert de P.v.d.A. het ook bijzonder dat b. én w. voldeden aan de wens van de fractie diverse begrotingswijzigingen met toelich tingen aan de leden toe te zenden. De heer Lustig dankte het college voor het voldoen aan de wens van de P.v.d.A. tot instelling van com missies van bijstand met tot taak b. en w. te adviseren bij het nemen van belangrijke beslissingen. De heer Lustig informeerde naar het nemen van maatregelen tot be houd van flora en fauna en naar de instelling van een door de P.v.d.A. gedachte commissie ad hoe ter bege leiding van de uilvoering van het rioleringsplan. Gewezen werd op de wenselijkheid van een verhoogd voetpad aan de rechterzijde van de Jan van Renesseweg, komende van Renesse en een betere markering van de prov. weg Renesse-Haam- stede. De heer Lustig vroeg naar de mogelijkheid de begroting Rode Kruisziekenhuis sluitend te maken door verhoging verpleegprijzen. De P.v.d.A.-woordvoerder wees verder op de noodzaak van voorlich ting over het aardgas via het nieuwe gemeenteblad en maakte een aantal vragen en opmerkingen omtrent de financiële zijde van de begroting. Hij stelde daarbij o.a. dat verhoging van de straatbelasting indertijd be paald niet nodig was geweest. RENESSE „Op Drift" speelt „De Sukkel" Terwijl het zeer succesvolle stuk „Een beeld van een man" nog niet volledig van het programma is ver dwenen, had de toneelvereniging van Renesse. „Op Drift", woensdag 2 fe bruari zijn laatste repetitie voormen gaat optreden met het blijspel in drie bedrijven „De Sukkel". De da mes N. v. d. Hoek-Viergever, C. Hoogerhuis-v. d. Linde en L. Ever- aers-Hart en de heren G. van Splun- ter, D. Kooman en J. Verboom moe ten onder regie van de heer D. Dok man en met de steun van souffleur de heer W. Lemsom vrijdag 4 fe bruari voor het eerst voor het voet licht treden in Zierikzee; 11 februari moet het gezelschap in Bruinisse spelen; 12 en 19 februari in 't dorps huis te Renesse ter gelegenheid van de uitvoering van de muziekvereni ging „Luctor et Emergo" en 18 fe bruari nog een keer in Zierikzee. Ledenvergadering ijsclub Op de onlangs gehouden ledenver gadering van de ijsclub Renesse, is de contributie-regeling ter sprake gekomen. Leden (man en vrouw) be talen f 8 per seizoen, kinderen van deze leden tot de leeftijd van 10 jaar mogen gratis op de baan rijden, kin deren van 10 tot 16 jaar betalen f 2 per seizoen en kinderen boven de 16 jaar moeten zelf voor f 8 per jaar lid worden, als ze willen rijden. Voor niet-leden zijn er dagkaarten te koop. Tot 10 jaar kost een dagkaart f 1, van 10 tot 16 zijn de kosten voor een dagkaart f 2 en voor 16 jaar en ouder f 3. Op de vergadering zijn ook de eerste obligaties uitgeloot. Het waren de nr. 1 14, 15, 33, 95, 134, 149, 152, 160, 174, 179 en 188. NIEUWERKERK Muziekuitvoering „Oefening en Uitspanning" Aanstaande vrijdagavond, 4 fe bruari geeft het zeventigjarig fanfa rekorps „Oefening, en Uitspanning" o.l.v. de heer A. Radewalt, in „Ons Dorpshuis" te Nieuwerkerk de jaar lijkse uitvoering. Naast een zestal aantrekkelijke stukken, die door het fanfarekorps zullen worden gespeeld is er „Hoeraeen drieling", een klucht in drie bedrijven door Dick Maasland. De toneelgroep „Platage" o.l.v. regisseur Henk Kloosterziel zal dit vrolijke stuk opvoeren. Tot be sluit van de muziekuitvoering is er bal na. Alleen wal perspektief voor bietenteelt OOSTERLAND, 1-2, De voorzitter van de Coöp. Landbouwvereniging „D.E.S." te Oosterland. de heer H. J. van de Zande. kon een flink aantal bezoekers verwelkomen op de land- bouwvcrgadcring. samen met de landbouwvereniging: „Landbouwbe lang" te Bruinisse, die gehouden werd in het café-restaurant „De Blauwe Keet". Inzonderheid heette hij welkom burgemeester De Kam van Duive- lind. Kringvoorzitter A. Doeleman, de heer De Groot van de Cebeco, de heer J. Zwart van de Rijks Voor lichtingsdienst en de spreker, de heer P. K. van de Heuvel uit Oud- Beijcrland. In zijn openingswoord wees de voorzitter op de wel zeer ongunstige toestanden in de agrari sche sector voor wat betreft het prijsbeleid, inzonderheid voor de aardappelen en de uien. die voor onze streek een belangrijk onderdeel vormen van het teeltplan. De prij zen liggen beneden de kostprijs en veel werk is onbeloond gebleven. Alleen de melkveehouderij is in ver gelijking met de andere sectoren, de laatste tijd veel verbeterd. In dit verband wees preker op het gevaar van overloop van akkerbouw naar melkveehouderij, dat vooral in het noorden des lands veel voorkomt. Mogelijk kan de balans dan naar de verkeerde kant uitslaan; voorzich tigheid is hier geboden. Er wordt momenteel in Brussel over de prijsvaststelling 1972-1973 van de gegarandeerde landbouwpro ducten gesproken en groot zyn de problemen en de tegenstellingen van de partners. Enerzijds België, Nederland en West Duitsland, anderzijds Frank rijk en Italië, die resp. een redelijke verhoging van de produkten voor staan, dan wel er weinig voor voelen de verhoging door te zetten. Spreker vroeg zich af of er nog wel sprake is van een gemeenschappelijke land bouwmarkt. Maar er zijn nog meer zwarte wolken, die de landbouwhe- mel verdonkeren. Dat is de zware druk die de Verenigde Staten van Amerika ons opleggen om meer - en dan vooral granen - te kunnen exporteren naar het EEG-gebied; een niet te onderschatten gevaar. Al met al geen opwekkend beeld voor onze agrarische sector. Tragisch is het verder ook dat een sterke stij ging van de arbeidsproductiviteit in de landbouw, tengevolge van af vloeiing. werknemers en landbou wers het inkomen niet heeft verbe terd. De moed begint de mensen in de schoenen te zakken, vooral wan neer wordt geconstateerd dat er bij de regering weinig positief resultaat voor verbetering uit de bus komt. Moedeloosheid Er ontstaat moedeloosheid bij de boer die licht omslaan kan in agres siviteit. Dit leidt tot verwijdering van dc agrariër en de niet-agrariër Verder wees hij op de berichtgeving door de moderne publiciteitsmedia zoals de grote pers radio en televise, die veelal onoordeelkundig en in vaak negatieve zin de landbouw be oordeelt, en aan de zaak van de boe ren weinig goeds toebrengt. Tenslot te komt nog de milieuverontreini ging ter sprake, waaraan veler aan dacht voorbij gaat doch waar we toch allen mee te maken krijgen, en die ons straks ook financiële offers zal gaan kostqn. Zelfs H.M. de Ko ningin wees hierop in haar Kerst rede. Hiermee had de voorzitter de vergadering geopend. Het woord werd vervolgens verleend aan de heer A. Doeleman# Kringvoorzitter van de Z.L.M.. die eveneens een blik wierp op het huidige prijsbeleid in de E.E.G. en zijn opinie was dat er van Brussel weinig positiefs te ver wachten is. Hij ging verder in op de landbouwpolitiek van Mansholt. Een klein optimistisch geluid kon hij laten horen voor wat betreft de bie tenteelt. waarvan een prijsverhoging op komst is. Verder passeerden ver schillende belasting-faciliteiten cn activiteiten van de Grondbank dc revue. Bundeling van krachten acht te ook deze spieker zeer gewenst. Verder wees hij op enige facetten betreffende het streekplan van Schouwen-Duiveland en meer in het bijzonder de aanleg van nieuwe we gen door de landerijen, waarvoor waakzaamheid geboden is. Vervol gens kwam de spreker aan het woord: de heer F K. van de Heuvel te Oud Beijerland, directeur van de Ned. Aardappeltelers Organisatie (de NEDATO N.V.) die sprak over het onderwerp: „De teelt, bewaring on afzet van consumptie-aardappe len in de huidige tijd'

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1972 | | pagina 3