AGENDA BOUWPLANNEN SCHOU WEN-DUIVELAND „BETER WONEN" CONTINGENT 1972-1974 IN TOTAAL 384 WONINGEN „Ziejook" brengt film van R. Polanski Vader schiet vier kinderen dood Algemene staking in Rome Egypte wil geen onderhandelingen Vondsten in metrobouwput Jachtenreiinie, admiraalzeilen en „waterspel" te Zierikzee Per 3jl december 1971 in aanbouw 265 stuks ZIERIKZEE, 1-2. Van het contingent 1972-1974 zijn momenteel (1e volgende bouwplannen in voorberei ding: Zierikzee 150 woningen, Duiveland 64 wo ningen, Middenschouwen 21 woningen, Westerschou- wen 66 woningen, Brouwershaven 48 woningen en Bruinisse 35 woningen; in totaal dus op Schouwen- Duiveland 384 woningen. Van dit aantal zullen circa 90 woningen worden gebouwd in de premiesector en de rest als woningwetwoningen. Deze woningbouwerfers betreffende de naaste toekomst kwamen naar voren in het door waarnemend-voorzitter D. D. J. v. d. Poel uitgebrachte jaaroverzicht van de Woningbouwvereniging „Beter Wonen", tijdens de dins dagavond in restaurant „Mondargon" alhier gehouden jaarlijkse algemene ledenvergadering. „Cul de sae" Scène uit „Cul de sac". In zijn openingswoord betreurde de heer v. d. Poel de afwezigheid wegens ziekte van de voorzitter, de heer J. Coumou. De vergadering be sloot de in het ziekenhuis verblij vende heei^ Coumou een telegram te zenden waarin vervat de wens voor een spoedig algeheel herstel. Verder maakte de wrnd.-voorzitter gewag van de ziekte van de verenigings commissaris dr. J. C. Röhner en van het overlijden van de heer C. Linders lid van de ledenraad. Wat betreft de bouw-in-voorberei- ding deelde de heer v. d. Poel in zijn jaaroverzicht verder mee dat dit jaar de bouw gerealiseerd zal wor den van een complex van 16 bejaar denwoningen in het bestemmings plan Malta te Zierikzee. Onderzocht wordt thans de mogelijkheid om ook bejaardenwoningen welke aan de gemeenten buiten Zierikzee zijn toe gewezen, in de bouwstroom van de vereniging op te nemen. Gereedgekomen woningen In 1971 zijn de hierna genoemde woningen gereed gekomen voor be woning: Zierikzee: 72 woningwet woningen, 28 premiewoningen met erker, 28 premiewoningen met gara ge; Oosterland: 20 woningwetwo ningen; Nieuwerkerk: 10 woningwet woningen; Kerkwerve: 8 woningwet woningen; in totaal 166 woningen. Op 31 december 1971 waren de vol gende woningen in aanbouw: Zierik zee: 28 premiewoningen met erker; 28 premiewoningen met garage; 24 premie woningen (type w.w.), 60 wo ningwetwoningen; Haamstede: 25 woningwetwoningen, lo premiewo ningen; Scharendijke: 20 woning wetwoningen; Brouwershaven: 22 woningwetwoningen; Oosterland: 22 woningwetwoningen; Bruinisse: 26 woningwetwoningen, in totakl 265 woningen. Grote inbreng De wrnd.-voorzitter constateerde dat „Beter Wonen" in het achterlig gende jaar een grote inbreng heeft gehad bij het realiseren en voorbe reiden van de woningbouw in het kader van de bouwstromen. Veelvul dig waren de contacten met de ge meentebesturen op Schouwen-Duive- land en voor de hierbij ondervonden medewerking en steun bracht de heer v. d. Poel deze gemeentebestu ren hartelijk dank. Door deze contacten ging een lang gekoesterde wens van „Beter Wo nen" in vervulling, namelijk te bou wen in alle gemeenten op Schouwen- Duiveland. In 't bijzonder memo reerde hij in dit verband de recente overdracht van gemeentewoningen in de gemeente Westerschouwen, welke dit jaar definitief zal worden geregeld. Dit biedt de mogelijkheid om via eerste hypotheken op deze woningen over te gaan tot de bouw van premiewoningen in die gemeente Het bestuur hoopt ook dit jaar met de overige gemeenten buiten Zierik zee onderhandelingen te kunnen openen die leiden tot overdracht van het bestaande woningbezit en met andere instellingen, die hetzelfde doel nastreven, te komen tot een grotere eenheid om in deze regio nog rationeler te kunnen gaan bouwen. Centrale verwarming In het afgelopen jaar is in 73 be staande woningen te Zierikzee een installatie voor centrale verwarming aangelegd. Ondanks enige problemen in de beginfase van de aanleg meent het bestuur dat het een goede zaak is dat de betrokken installaties zijn aangebracht. Onderzocht zal worden of ook dit jaar een aantal bestaande woningen van een centrale verwar ming kan worden voorzien. Huurprijzen en doorstroming De stijging van de loonkosten en de vrij hoge rentevoet hebben zich afgetekend in de huurprijzen van de gereedgekomen woningen. Hieruit ontstond mede, dat aan alle bewo ners van woningen van „Beter Wo nen" te Zierikzee een schrijven werd gericht om mee te werken aan een vrijwillige doorstroming. Het ge meentebestuur heeft in een begelei dend schrijven uiteengezet op welke wijze men een doorstromingspremie kan verkrijgen van f 1250,-. Het resultaat van deze inspanning was niet erg groot. Het bestuur van „Beter Wonen" is dan ook de mening toegedaan dat door de rijksoverheid wettelijke regels zullen moeten wor den gehanteerd om een effectiever resultaai te bereiken. Uit reacties is intussen wel gebleken dat vele be woners graag een hogere huur willen betalen doch om diverse redenen de door hen bewoonde woning niet graag verlaten. „Beter Wonen" meent ook dat het verplaatsen van bewoners minder geschikt is en dat het beter is de huur te koppelen aan een percentage van het netto-inko' men van de bewoner. De materie is niet eenvoudig om dat ook factoren als wooncomfort, ouderdom van de woning e.d. in een regeling moeten worden verwerkt. Gehoopt wordt op een wettelijke re geling welke een bevredigende oplos sing biedt. Ledental en woningbezit De vereniging telde per 31 decem ber 1971 1.376 nieuwe leden, waar van 1.002 leden-bewonrs. Het aantal in eigendom en exploitatie zijnde woningen bedroeg op die datum 1002 stuks, waarvan 5 duplex-woningen. Het aantal garages van „Beter Wo nen" bedraagt 50 stuks, terwijl er nog 44 garages van derden bij „Be- terWonen" in beheer zijn. Vooruit lopende op de eigendomsoverdracht kreeg de vereniging per 1 januari 1972 de 168 woningen van de ge meente Westerschouwen in beheer. Het bedrag dat in 1971 aan huur werd ontvangen bedroeg ca. f 1.740.000,-, tegen ca. f 1.260.000,- in 1970. Dit betekent een stijging van 38 procent. Het bezit van „Beter Wo nen" is thans verzekerd voor een bedrag van f 32.000.000,-. De exploitatiekosten bedragen: rente en afschrijving f 1.640.000,-; onderhoud f 295.000,-; belastingen f 146.000,-; assuranties f 9.000,-; stor ting reservefonds f 120.000,-; alg. beheers en administratiekosten f 50.000,-; totaal f 2.260.000,-. Huur opbrengst: f 1.740.000, door rijks- en gemeentebij dragen te dekken bedrag f 520.000,-. Aan het slot van zijn jaaroverzicht bracht de wrnd.-voorzitter dank aan het bouwteam voor de vele werk zaamheden die zijn verricht in het belang van de woningbouw op Schouwen-Duiveland. Melding werd verder gemaakt van de verplaatsing van het kantoor van De Huybert- straat naar de Lange Nobelstr. Met vreugde werd ook genoemd het ge reedkomen van het bejaardencen trum „Borrendamme'. In het stich tingsbestuur hebben namens de ver eniging zitting de heren J. Coumou, C. Kloet en J. Pomper, die voor de totstandkoming van het centrum veel baanbrekend wérk hebben ver richt. In overleg met het bestuur van de Stichting Alg. Bejaardenhuisves ting en Verzorging te Zierikzee wordt de administratie van „Borren damme" verzorgd ten kantore van „Beter Wonen". De heer v. d. Poel besloot het jaaroverzicht met een woord van dank tot het bestuur, raad van commissarissen, leden van de ledenraad, de administrateur en overig personeel. Verkiezingen Bij de bestuursverkiezing werd als bestuurslid benoemd de heer A. v.'d. ■Hoeven, die de plaats inneemt van de heer A. P. v. d. Mark, die niet herkiesbaar was. De wrnd.-voorzit ter dankte het vertrekkende be stuurslid voor het werk in 't belang van de vereniging gedaan. Herkozen werd vervolgens de aftredende com missaris de heer M. Doeleman. Ver kiezing vond verder plaats van een ledenraad. In de ledenraad kregen na stemming zitting: de heren A. J. Hendrikse, J. Schoonen, D. Groenleer J. M. Geleijnse, ir. J. D. v. d. Baan, D. Dool, P. v. d. Weele, G. C. de Jonge, C. Douw en W. F. Schell. Uit de vergadering kwamen geen op_ of aanmerkingen betreffende de financiële jaarstukken die ter inzage hebben gelegen. Rondvraag Tijdens de rondvraag, waarvan in bescheiden mate werd gebruik ge maakt informeerde mevr. Willemse naar de eventuele mogelijkheid tot verwijdering van de dwarsbalken waarmee o.a. de ramen in de wonin gen van Mulockstraat, de Huijbert- straat en in plan Buijze - in het al gemeen de „Panagro"-woningen - zijn uitgerust. Dit lijkt geen eenvou dige zaak maar een en ander zal in het bestuur nader worden bezien. De heer v. d. Poel deelde tenslotte nog mee dat door het gemeentebe stuur van Zierikzee en „Beter Wo nen" gezamenlijk werd besloten de tot nu apart gehouden spreekuren woonruimtecommissie in het vervolg te combineren. Deze spreekuren, te verzorgen door de heer C. Kloet, zullen voortaan plaats vinden op el ke eerste en derde dinsdag van de maand, ten kantore van „Beter Wo nen", in de Lange Nobelstraat. Met deze nieuwe regeling verval dus het spreekuur op het stadhuis. Bokser dood na gevecht BRADFORD, 3-2. De Britse be roepsbokser Mick Pinkeny is woens dagavond tijdens een gevecht in Bradford overleden. De 22-jarige uit Leeds afkomstige bokser kwam voor de derde maal als prof uit. In de eerste ronde van het gevecht tegen zijn landgenoot Jim Moore ging Pinkeny driemaal neer. Hij scheen zich hersteld te hebben in de vijfde en voor-laatste ronde. Moore sloeg zijn tegenstander toen echter opnieuw tegen het convas. Deze overleed kort daarna. Nederlander met niilhart maakt het goed STANFORD (CALIFORNIE) 2-2. De Nederlandse immigrant Willem G. van Buren uit Mill Valley, Cali- fornië, die twee jaar geleden in Amc. rika een nieuw hart kreeg, heeft in het ziekenhuis van de unversiteit van Stanford zjjn jaarlijkse grote con trole gehad. Tijdens het driedaagse verblijf van de 42-jarige harttransplantatiepa- tient werd een hartcatherisatie ver richt. Hierdoor is het mogelijk dc gering ste gebreken en onregelmatigheden van het hart te constateren. Artsen van het transplantatieteam van Stanford achtten het resultaat zeer bevredigend. De enige instruc tie die Van Buuren mee kreeg, was dat hij zijn gewicht streng moest controleren - meer nadruk op li chaamsbeweging en dieet. Ir. De Zeeuw „lonkt niet" naar Partij van de Arbeid DEN HAAG. 2-2. KVP-voorzitter ir. De Zeeuw vindt niet, dat hij naar de Partij van de Arbeid lonkt. Hij zei dit dinsdagavond in Den Haag op een bijeenkomst van de KVP-af- deling Den Haag. Ir. De Zeeuw vindt een gezonde concurrentie tussen dc partijen in Nederland gewenst. Het is z.i. daar om ..gewoon jammer" als de Partij van dc Arbeid zich afsluit. ZIERIKZEE, 2-2. Vrijdag 4 fe bruari organiseert „Ziejook" weer een filmavond in de aula van de R.S.G. „Prof. Zeeman". Na een inte ressant voorprogramma - w.o. „De werkelijkheid van Karei Appel" van Jan Vrijman - gaat als hoofdfilm: „Cul de sac" van de beroemde re gisseur Roman Polanski. Roman Polanski is een Poolse filmregisseur die in het westen werkt Grote bekendheid kreeg hij door zijn regie van „Rosemary's baby", die in oktober 1970 in Zierikzee te zien was. In een eerder voltooide film, „Cul de sac" (doodlopende straat) vertelt hij het verhaal van een man die zich uit zaken heeft teruggetrokken om met zijn veel jongere vrouw op een klein eilandje te gaan wonen. Oppositiewensen defensie afgewezen DEN HAAG, 2-2. De oppositionele wens om op de defensiebegroting- 1972 f 220 miljoen te bezuinigen - f 137 miljoen bij de landmacht, f 22 miljoen bij de marine, f 48 miljoen bij de luchtmacht en de rest bij het ambtelijk apparaat - is woensdag middag tijdens het voortgezet defen siedebat in de Kamer door minister De Koster van defensie afgewezen. De verlagingen zijn voorgesteld in een reeks amendementen, ingediend door P.v.d.A., D '66 en PPR. Geen kranten in Parijs PARIJS, 1-2. In Parijs is dinsdag geen enkele krant verschenen van de zestig provinciale kranten kwa men er veertig uit, maar met minder pagina's dan gewoonlijk. Dit is het gevolg van de staking van de Franse journalisten die is uitgeroepen uit protest tegen de ontslagen onder het journalistieke personeel bij diverse bladen. Deze ontslagen vloeiden voort uit bezuinigingsmaatregelen. De Franse radio en televisie hebben hun programma's beperkt uit sym pathie met de stakende journalisten van de kranten. Honden vielen kinderen aan LUIK, 2-2. Twee kinderen, vier en zes jaar oud, zijn maandagavond in Luik door honden aangevallen. De kinderen moesten in een ziekenhuis worden opgenomen en de toestand van een van hen is ernstig. De twee meisjes speelden op een terrein in een buitenwijk van de stad toen zij door twee honden werden besprongen. Later bleek dat de die ren sinds zondag door hun eigenaar vermist werden. Vermoedelijk heb ben zij door honger gedreven de kin deren aangevallen. De bewoner van een huis in de buurt slaagde erin de deerlijk toegetakelde slachtoffertjes te ontzetten en de honden te verja gen. ZIERIKZEE. 2-2. Op 14. 15 cn 16 juli zal de vereniging van Ronde, en Platbodemjachten haar jaarlijkse reünie organiseren, waarbij ditmaal Zierikzee als plaats van samenkomst werd gekozen. Ongeveer 200 oud-Nederlandse schepen, zoals boeiers, botters, hoog- aarsen, lemsteraken enz. enz. zullen daartoe afmeren rond de Havenpoor ten en in de Oude Haven. Dit zal een prachtige aanblik opleveren die de herinnering zal oproepen aan beel den uit het verleden. Bovendien z.al gedurende deze da gen het admiraalzeilen ter rede wor den beoefend, een wedstrijd worden georganiseerd cn op zaterdag 15 juli en ..waterspel' worden opgevoerd. Dit laatste betekent, dat een histo- Op die manier hoopt hij gelukkig en onbezorgd te kunnen leven. Met zijn tweeën gaat dat al moeilijk, maar het wordt helemaal onmogelijk als hun rust wordt verstoord door een derde: een gangster die een schuilplaats zoekt. Polanski wil laten zien dat het voor mensen onmogelijk is zich te onttrekken aan de omgang met hun omgeving. Ondanks de ernstige ondertoon die in de film doorklinkt zijn er tal van vrolijke scènes. De episode waarin de eilandbewoners familie bezoek krijgen en de gangster als butler optreedt benadert zelfs de klucht. Cul de sac wordt door de filmkring Ziejook vertoond op vrijdag 4 febru ari in de aula van de R.S.G. Profes sor Zeeman. PARIJS, 2-2. Vier kinderen zyn dinsdagavond het slachtoffer gewor den van een vlaag van waanzin van hun vader. De 43-jarige man schoot de kinde ren. twaalf, elf, tien en vijf jaar oud, met een karabijn dood toen ze in bed lagen. Een baby van vijf maanden van het in Dreux, ten zuiden van Parijs, wonende gezin lag in een zie kenhuis. De man was met verlof uit een psychiatrische inrichting. Hij had net met zijn vrouw over zijn terugkeer naar de kliniek gesproken toen hij het vuurwapen pakte en de kinderen in hun bed doodschoot. Een poging om vervolgens zijn vrouw te wurgen mislukte. Hij werd later door de po litie overmeesterd en naar de inrich ting teruggebracht. Zeeuwse groente en fruit duur door watertarieven MIDDELBURG, 2-2. De organisatie van Zeeuwse groenten- en fruittelers meent dat de Zeeuwse tuinders in een ongunstige concurrentiepositie zijn geraakt, doordat de watertaric- ven in Zeeland de laatste jaren met 4 a 500 procent zyn gestegen. Dat komt, volgens de voorzitter van de Zeeuwse groententelersorga- nisatie, door de vestiging van grote industrieën in Zeeland. De tuinders staan door de tariefs verhoging voor grote problemen. Ze moeten gedwongen jaarlijks duizen den guldens betalen voor leidingwa ter. Een alternatief, dat niet minder kostbaar is, is het aanleggen van bassins voor het opvangen van re genwater. De winning van grondwater is in Zeeland onmogelijk, omdat dit brak is. risch gebeuren - overgave vun dc stad aan de Prins in 1572 - zal wor den opgevoerd, waarbij schepen cn „soldaten" in historisch costuum, een landing uitvoeren bij dc Zuidhaven poort, hetgeen een uniek schouwspel zal kunnen worden. Vanzelfsprekend is voor dit alles ook de medewerking van de bevol king van Zierikzee noodzakelijk. Wcrk-comilc Het ligt in de bedoeling van bur gemeester Th. H. de Meester een klein wcrk-comité te installeren en in breder verband een bespreking te houden met bestuursleden van vere nigingen. die wellicht hun medewer king zullen kunnen en willen ver lenen. Donderdag 3 februari Zierikzee Herv. verenigingsgebouw, 8 uur. ver gadering Herv. Vrouwengroep. Concertzaal, 8.00 uur, cabaret Ne derlands Hoop in Panama (Z.V.U.). Huishoudschool, 2-4 uur, spreekuur consumentenvoorlichting Dreischor De Drie Schorren, 7.15 uur, uitvoe ring Crescendo. Vrijdag 4 februari Zierikzee Mondragon, clubavond Delta-Foto. Herv. Verenigingsgebouw, 8 uur, feestavond „Kunst en Eer". Schoolgebouw Manhuisstraat, (aula), 7.45 uur, filmavond „Ziejook". Nieuwerkerk Ons Dorpshuis, 7.30 uur, uitvoering „O en U". Zaterdag 5 februari Dreischor De Drie Schorren, 7.15 uur, uitvoe ring Crescendo. Maandag 7 februari Oosterland De Blauwe Keet, 7.30 uur, vergade ring Raiffeisenbank. Vrijdag 11 februari Bruinisse Recreatieoord „De Stoofpolder", 20.00 uur, 40-jarig bestaan landarbeiders- bond. ROME, 2-2. De inwoners van de Italiaanse hoofdstad bereiden zich, woensdag voor op een algemene 24- uurs-staking, die hun stad en om streken vandaag (donderdag) zou verlammen en hen zelfs zonder vers brood zou laten. De staking, die door zowel com munistische als niet-communistische vakbonden is uitgeroepen, is de voorloper van een later in dit jaar te verwachten meer verbreide ar beidsonrust. Om er voor te zorgen dat er tij dens de staking ook geen nieuws zou zijn, legden de kranten en persbu reaus reeds woensdag om 14.00 uur plaatselijke tijd het werk stil. Zwaar vrachtje door België BRUSSEL, 31-1. In de nacht van dinsdag op woensdag zal er een uitzonderlijk zwaar transport door België trekken. Uit de Cockerill-fabrieken te Seraing zal op een speciale auto, voorzien van een hon derdtal wielen, een reactorvat naar het plaatsje Doel worden gebracht. Het vat is bestemd voor een kerncentrale die in de toekomst een vermogen van 1192 megawatt zal hebben. Hel speciale transport zal over al lerlei binnenwegen en alleen 's nachts zijn weg zoeken. Men denkt in de nacht van donder dag op vrijdag te arriveren in Doel. Het vat, dat 200 ton weeg is het type Westinghou- se. Het is 10.20 meter hoog. heeft een doorsnede van 4.60 meter en de ivanden zijn 18 centimeter dik. Het behoort tot de grootste redetorvaten die ooit in Europa gebouwd zijn. LAATSTE NIEUWS CAIRO, 3-2. Egypte gaat niet ak koord met het Amerikaanse aanbod te bemiddelen bij dc onderhandelin gen met Israël over een akkoord in zake heropening van het Suczkanaai. Dit heeft het (Egyptische) persbu reau voor het Midden-Oosten woens dagavond bekendgemaakt. Eerder op dc dag had minister Eban meegedeeld dat Israël met her vatting van dc indirecte onderhan delingen met Egypte instemde. De secretaris van hel „Stamboek van Ronde, cn Platbodemjachten" zal bij die gelegenheid op een vorig „waterspel" een korte toelichting geven bij een dia- en fotoserie. De bespreking zal plaats vinden op don derdag 10 februari in dc trouwzaal van het stadhuis. AMSTERDAM. De directie van Douwc Egberts heeft hel Angola comité laten weten dat zy er niet aan denkt een einde te maken aan dc invoer van koffie uit de Portugese kolonie Angola. Wel wordt aanzien lijk minder koffie uit dit gebied ge bruikt. Miiiiiiiiiuiiiiiiiiiiiliiitiiiiiiiiiiiiiiililiiiiililiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiwiliiiniiiiillililliiu E AMSTERDAM, 2-2. By het archeologische onderzoek van de E E metrobouwput op het Waterlooplein in Amsterdam zyn voorwerpen E gevonden, die dateren uit dc middeleeuwen. Het oudste voorwerp E is een zogenaamde „kloostermop", een bouwsteen. Aan dc hand E van de afmetingen kon dc herkomst worden vastgesteld op ongc- E veer 1300. E E Verder zijn al gevonden schoenzolen, smeedijzer-, koper- cn aar- E dewerk uit de 14e cn 15c eeuw. Professor W. Glasbergen, directeur E E van het Instituut voor Prac- cn Protohistorie dat het onderzoek doet, vertelde woensdag dat zich by de opgravingen het probleem E voordoet dat dc metro-arbeiders gevonden voorwerpen - vooral E E munten - als hun eigendom beschouwen. „Nog afgezien van de E onjuistheid van die opvatting brengt het ons onderzoek in gevaar. E E Deze opgravingen hebben juist veel historische waarde door dc E historische samenhang van dc vondsten", aldus prof. Glasbergen. s E Wethouder H. Lammcrs (publieke werken en stadsontwikkeling) E betreurt het zeer dat er op deze manier vondsten in particuliere E handen raken. Er zyn al voorwerpen te koop aangeboden aan anti- E E quairs in de hoofdstad. Dc gemeente is echter niet van plan de E arbeiders het behouden van hun vondsten te verhinderen. Wel E E wordt overwogen om naar aanleiding van het succes van deze E opgravingen een stadsarchcoloog aan te stellen die zich zal gaan n E bezighouden met de inventarisatie en het in kaart brengen van E E vondsten, cn met dc voorbereiding van verder terrcinondcrzoek in E de hoofdstad ten behoeve van de geschiedschrijving. E iTi 11111111111111111111111111111111111111111111111 li 111H1111 f 1111111111111111111111111 ii 1111 m 111111 f 111 iT In de komende zomer

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1972 | | pagina 2