Jaap ten Oever's nieuu/e leven Alles over aardappelen op landbouwvergadering te Oosterland DE DEFENSIE ACHTERSTAND Verton's Schoenen Essenaar stond achter de toon bank. De bezoeker zei: „Ik wou een pakje sigaretten hebben". De man antwoordde niet dadelijk, maar stak over de toonbank heen zijn hand uit. „Welkom, jongen", zei hij op vriendelijke toon, toen Jaap zijn hand er in had gelegd. „Je nou verder nergens meer wat van aan trekken. Het is voor jou voorbij, dat is belangrijk. Zo. een pakje sigaret ten. Nee, laat vanmorgen die por- te monnaie maar dicht. Zoveel zul je daar ook niet verdiend hebben. Dit kost je vandaag niks. Hier, een doos je lucifers erbij". De jongeman was er een beetje verlegen mee. „Dat is reuze aardig, meneer Essenaar". „Je hebt je portie wel gehad, jon gen. Indertijd heb ik respect voor je gehad, dat mag je wel weten. Per slot van rekening kwam je op voor je zuster. Dat was ridderlijk en rid derlijkheid vind je in deze tijd niet veel meer. En houd je kop omhoog, hoor? Je hoeft je nergens voor te schamen. En die straf? Flauwekul. De rechters moesten hun gezicht redden tegenover die schreeuwende kranten en daarvan werd jij de du pe. 't Kostte je zeker een half jaar of een jaar meer. Onzin. Je voorar rest was al meer dan voldoende ge weest. Nou. we praten er niet meer over. Je bent vrij en je bent nog jong. Heb maling aan de mensen, jongen, dat is het beste". „Dank u wel. meneer Essenaar". „Geen dank. Heb je al werk?" „Ze zouden hun best voor me doen" „Komt ook wel in orde. Jij vindt wel wat". Jaap ten Oever liep nog een half uurtje door de stad. maar kreeg op eens genoeg van al die veelbeteke nende blikken en het gesmiespel achter zn' rug. Hij liep naar het park en ging daar op een bank zitten. Er was een moeder met een kinderwa gen bij de waterkant en voerde een paar eendjes stukjes brood. Verder op zaten twee oude heertjes zich te koesteren in de zomerzon. Hij zou moeten wachten tot Pleunie's schaft tijd. Ging ze eigenlijk wel tussen de middag naar huis? Hij wist het niet. Dat had ze hem nooit verteld. Alleen wist hij. waar ze werkte: op het kan toor van de taxi-centrale. Waarom gaf ze indertijd die baan op de school er aan? Ze was toch onderwijzeres? Of zou het...'. Hij ging automatisch rechtop zit ten, Natuurlijk, dat moest het zijn. Stom. ontzettend stom, ^dat hij dat al niet veel eerder had begrepen. Om hem was ze daar weg gegaan. Mis schien had ze wel haar ontslag ge kregen. Stel je voor.een onder wijzeres, wier broer.... En die Pleunie had er nooit over gesproken! Deze nieuwe wetenschap bracht hem onder de indruk van het offer, dat zijn zuster had moeten brengen. Hij wist het: schooljuf wilde ze wor den. toen ze nog maar een jaar of twaalf was. Ze dreef haar zin door. ondanks vaders bezwaren. Dat was in de tijd. dat vader nog hiet zo dronk. Doorleren vond vader voor meisjes onzin, want die trouwden doorgaans vrij spoedig en wat had je dan aan alles, wat je geleerd had? Het kostte een schep geld en eigen lijk was het weggesmeten. Maar Pleunie had haar wil doorgezet. Ze werkte een half jaar als onderwij zeres in de eerste klas. toen het ge beurde. Pas veel later vertelde ze hem. dat ze niet meer voor de klas stond, maar op kantoor werkte. Bij de taxi-centrale. Waarom had ze dit gedaan? Er zou toch wel ergens anders een school voor haar geweest zijn? Desnoods DOOR GERRIT FRANSSEN aan het andere eind van het land. Ze had de capaciteiten. En wat ge beurd was, kon men haar toch niet in de schoenen schuiven? Mocht men dat zijn zuster aanrekenen? Enfin, bij gelegenheid zou hij wel eens de finesses vernemen. Niet da delijk. Hij kende zijn zus: bij stukjes en beetjes zou ze het hem vertellen. Of misschien ook niet. Om hem te sparen. Tegen twaalven liep hij terug, de stad in en drentelde wat rond in de buurt van de taxi-centrale. De scho len gingen uit: kinderen renden over de trottoirs. Het verkeer werd ook weer drukker. Kijk, daar bij het kruispunt Agnietenstraat-Markt wa ren stoplichten. Zo druk als het nu toch was vergeleken bij vroeger.... Wat kan er in een paar jaar veel veranderen. Ondanks alles hield hij de uitgang van de garage in het oog. Iets over half cén zag hij haar naar buiten ko men. Ze liep in de richting van de Markt, net zoals hij verwachtte. Bij de stoplichten zag ze hem plotseling. Even schrok ze en stond stil. Maar een sckonde later rende ze op hem af. „Jaap.riep ze, zich niets van do passanten op de stoep aantrek kend. Gelijk greep ze hem bij de arm en keek hem blij in het gezicht. „Je bont er weer? Je bent er werkelijk? Ik wist ervan, dat je een dezer da gen zou komen, maar dat het zo gauw zou zijn. Vluchtig drukte /.e haar lippen op zijn wang. maar vrijwel meteen gleed haar arm door de zijne. „Kom. we eten samen. Ik heb maar één uur. Wanneer ben je gekomen? Ben je al lang in de stad? Ben je al thuis ge weest. Je ziet er niet slecht uit. ge lukkig. O. ik ben toch zo blij. Jaap". (Wordt vervolgd). efficiënt mogelijk dienen te werken. Tenslotte dankte de voorzitter de heer Van de Heuvel en de andere sprekers voor hun inbreng en sloot de vergadering. Bierblik-scheulsrechler naar Breda BREDA, 3-2. Dave Barret die vo rig jaar ongewild in het nieuws kwam door het beruchte bierblikin- cident in de Europacupwedstrijd PSV-Real Madrid, komt vrijdag in ons land om carnaval te vieren. Het centraal orgaan van voetbal scheidsrechters in Breda heeft hem uitgenodigd om goed te maken wat een verhitte toeschouwer op de Eind- hovense tribunes destijds met een welgemikte worp op het achterhoofd van de Ier bedierf. Barret, die in dat duel als' grensrechter optrad, viel onwel tegen de grond. Hij moest ver vangen worden door zijn Nederland se collega Lou van Ravens. Vrijdag (vandaag) zal Barret op het vliegveld Zestienhoven worden begroet door Prins Dirk I, alias de Nederlandse scheidsrechter Frans Derks. Vrijdag en zaterdag gaat hij feestvieren in Breda. TWEEDE KAMER DEN HAAG, 3-2. Minister De Kos ter van defensie meent dat de Ne derlandse defensie-achterstand ten aanzien van de Navo-verplicbtingen niet of moeilijk valt te kwantifice ren. Die achterstand is er, zo zei hij woensdagmiddag tot de Tweede Ka mer, bijv. bij de vervanging van on derzeebootjagers, lange-af stands vliegtuigen, oorlogsvoorraden enz. „Wij voldoen niet geheel aan onze verplichtingen jegens onze bondge noten". Ook met de vervanging van nieuw materieel is Nederland niet helemaal bij gebleven, voornamelijk doordat de technische ont\yikkeling in hoog tempo voortsnelt. BROODPRIJS OMHOOG DEN HAAG, 3-2. De Nederlandse Bakkerijstichting heeft de bakkers geadviseerd met ingang van maan dag aanstaande de broodprijzen met een cent per brood van 800 gram te verhogen. Het advies is-gegeven we gens de gestegen bloemprijzen. De Stichting heeft, naar zij het A.N.P. heeft meegedeeld, het ministerie van economische zaken op de hoogte ge steld en van die kant geen beden kingen ontmoet. Overeenstemming inzake haven-C.A.O. ROTTERDAM, 3-2. De drie ver- voersbonden en de scheepvaartver- eenigingen Noord en Zuid (werkge vers) hebben donderdagmorgen vol ledige overeenstemming bereikt over een nieuwe CAO voor de 20.000 man havenpersoneel in Amsterdam en Rotterdam, zo heeft het A.N.P. ver nomen. De werkgevers zijn ook met de drie overgebleven eisen van de bonden akkoord gegaan. Vakbonds onderhandelaar Wim Hulsker van de Nederlandse Bond van Vervoersper- soneel bevestigde donderdagmorgen het bereikte akkoord en zei dat de stakingsdreiging is afgeremd. Flitsen uit. het buitenland MANILLA. In de overvolle ge vangenis van de Filippijnse stad Ma nilla hebben zich hevige gevechten onder de gevangenen voorgedaan. Men ging elkaar met steekwapens te lijf en het resultaat was acht doden en negentien gewonden. SAIGON. Zuidvietnamese vlieg tuigen hebben vier Noordvietnamese tanks van Russische makelij ver nield, zo is door het militaire hoofd kwartier in Saigon meegedeeld. PRAAG. De Tsjechoslowaekse journalist Jiri Lederer is in Praag tot twee jaar gevangenisstraf ver oordeeld „wegens het belasteren van een bondgenoot (Polen) en zijn verte genwoordigers". DORTMUND. De voor zaterdag vastgestelde Bundesligawedstrijd Borussia Dortmund-IFC Köln is af gelast. Men vermoedt dat zich onder de grasmat van het stadion „Rote Erde" in Dortmund een aantal „blindgangers' uit de tweede wereld oorlog bevindt. MADRID. Ongeveer tweehonderd journalisten, administratief en tech nisch personeel, hebben het gebouw bezet va nde ruim twee maanden ge leden op last van de Spaanse over heid gesloten Madrileense avond- krart „Madrid". Zij verklaarden dat hun actie van onbeperkte duur zou zijn. WASHINGTON. In een. rapport van de gemeenteraad van Washing ton aan de regering staat, dat de cri minaliteit in de hoofdstad afneemt, maar dat de stad hoe langer hoe meer wordt beheerst door de Maffia en afdelingen van de Newyorkse „Cosa Nostra". MEXICOSTAD. Een leider van de linkse guerrillabeweging in Mexico, de gewezen onderwijzer Genaro Vasquez Rojas (36) is bij Mexico- stad omgekomen bij een verkeers ongeval, zo deelt de Mexicaanse re gering mee. Wat biedt de BEELDBUIS? ZATERDAG 5 FEBRUARI. NED. I. Lachen, gieren, brullen als vanouds niet de Mounties, die van avond als gasten o.m. de Blue Dia monds en Cilla Black ontvangen Voeg als medewerkenden aan de Mounties-show nog leerlingen van sportschool Keizer Otto en de leden van de Denys Palmer Dancers en het tableau de la troupe is compleet. Voorts zorgt de AVRO - 's middags «I actie/ geweest met o.m. Rikkie en Slingertje, Stuif-es-in en Hot Dog - voor een nieuwe aflevering van de Versierders en de derde aflevering uit de BBC-serie Elizabeth R. Aan dat alles gaat in de vooravond nog een Mary Tyler Moore show vooraf. In de Versierders raakt onze Lord Brett Sinclair in een ziekenhuis ver zeild. Hij moet het bed houden als gevolg van een door linke jongens klaar gezette val waarin hij heel ar geloos is getrapt. Wat Elisabeth R betreft: na het bloedbad, dat cle ge schiedenis inging als de Bartholo- mensnacht, heeft ze haar betrekking met Frankrijk verbroken. Een huwe lijk met de hertog van Alengon zou niet alleen voor Parijs van nut kun nen zijn, maar ook Engeland, waar men snakt naar een troonopvolger. NED. II. De TROS maakt om streeks negen uur voor de zoveelste maal een „Zevensprong". Om het programma de nodige smeuiigheid mee te geven optredens van o.m. Dizzy Man's Band, de Franse zange res Frida Boccara, Tony Marshall en Pifar Shang. Andere groo'tse avon turen gaan aan het TROS-spel voor af: belevenissen van het Mission Im possible team. In de vooravond een documentaire over de Golf van Ca- lifornië, ook wel Zee van Cortez of nog korter Baja genoemd. Het is een wat planten- en vooral ook dieren betreft, rijkste zee ter wereld. Men treft er walvissen, dolfijnen, haaien en lal van vogels aan. De film is van F.ngelse makelij. Er wordt een stap terug in de geschiedenis gedaan om aldus te komen bij het jaar 1910. Uit dat jaar (of béter jiit de periode rond dat jaar) een schat aan liedjes als The Rainmaker, Typically English en Elegance. Een stukje jeugdsen timent voor boven de 60-ers. ZATERDAG 5 FEBRUARI. NED. I: 6.15 Sapporo; 10.00 Teleac; 15.00 Sapporo; 16.02 Rikkie en Slin gertje; 16.25 Hot Dog; 16.40 Stuif-es- in; 17.30 Sapporo; 18.45 Fabeltjes krant; 18.55 Journaal; 19.05 Mary Tyler Moore show; 19.30 Poets; 20.00 Journaal; 20.21 De Mounties; 21.10 De Versierders; 22.00 Elizabeth R; 23.30 Journaal. NED. II: 18.45 Fabeltjeskrant; 18.55 Journaal; 19.05 Baja; 20.00 Journaal; 20.21 Mission Impossible; 21.10 De Zevensprong; 22.25 Marty Feldman; 23.15 JoiLrnaal. ZONDAG 6 FEBRUARI. NED. I. Het middagprogramma staat in het teken van de Olympische Winterspelen. Geen Bugaloos - an ders op deze uurtjes over de buis vlinderend - komen er aan te pas. Overigens zijn er wat die uitzendin gen van de winterspelen betreft nog al wat moeilijkheden door het tijds verschil met Japan. Als gevolg daar van verzorgt de NOS-radio in de nachtelijkeuren rechtstreekse uit zendingen. Tussen de samenvattin gen van vanmiddag de Woord-voor- Woord vertelling, de voetbal- en to to-uitslagenOpenbaar Kunstbezit en een kerkdienst vanuit de Kruiskerk in Wezep. Ter gelegenheid van deze bijzondere dag om 7 uur 's avonds van CVK-IKOR een dubbelportret van Indonesië. De avonduitzendingen zijn verder in handen van de NCRV, die daarvan o.m. gebruik maakt voor het uitzenden van de naar het slot toelopende '„Kleine Waarheid". De Zaterdag 5 februari, 22.00 uur: Elizabeth R. Glenda Jackson als Elizabeth de eerste. sterkte alleen maar toegenomen. Een uitstekend gespecialiseerd afzetappa- raat is eerste voorwaarde om te kun nen concurreren. Ongeveer de helft van de totale export binnen de E.E.G. alsmede naar derde landen betreft Nederlandse aardappelen. Proteklio- nistische"' maatregelen van partner- landen kunnen ernstige gevolgen hebben voor ons land. Daarom die nen naast het feit, dat we spoedig tot de situatie moeten komen waar tij nationaal ingrijpen in de markt tot de onmogelijkheden behoort, ook te streven naar harmonisatie van kwaliteitseisen en dusdanige vrijwa ringsmaatregelen, dat invoer uit der de landen tegen prijzen, die markt verstorend werken, tot de onmoge lijkheden behoort. Kwaliteitsmaatregelen Spreker vroeg zich af of ons land wel in staat is om voldoende kwali teitsaardappelen voor verwerkende industrieën (voorgebakken frites,' chipps e.o.) te telen. Hij wees op de sterke positie van de bondsrepubliek en in, zij het wat mindere mate van Frankrijk en En geland. Evenals in de Ver. Staten van N. Amerika is in West-Europa de prognose dat het aardappelverbruik nog verder stijgen zal, terwijl de in dustrieel te verwerken aardappelen dcor weinig fabrikanten worden af genomen. Telers en afzetorganisaties zullen zich moeten afstemmen om op deze zeer smalle markt de produkten te kunnen slijten. Voor de telers geldt dat zij kwaliteitsaardappelen moeten produceren, afgestemd op de markt v waarmee ze kunnen concurrei'en. Het afzetapparaat zal een herstruk- turering moeten ondergaan om dat doel te bereiken. Volgens de heer Van de Heuvel is dit bereikbaar door meei jarige binding van de telers aan hur groepering, waarbij hij een lans brak voor uitgifte van telers-aande len iret een leveringsplicht, tevens een goede basis vormend voor finan ciering van de organisatie, Verder dient er voor de organisatie een voor meer jaren geldende jaar-midden- prijs te tvorden ingesteld en moeten met betrekking tot de toelating van de telers voorwaarden t.a.v. het ge- specialeerd zijn worden opgesteld en voor de sortering van aardappelen dusdanige eenheden worden ge vormd dat ze rendabel moeten kun nen produceren. Er zal gestreefd moeten worden naar een zodanige structuur dat de jaarlijks voorko mende prijsfluktuaties minder wor den. Afzetorganisatie De afzetorganisatie zal bij deze af zet uit een groot reservoir gebundel de aardappelen een afzetplanning kunnen opbouwen waax-bij men se lectief te werk gaan kan en duidelijk richting geven kan aan de verschil lende bestemmingen. De teler zal zich volledig moeten afstemmen op de eisen van de verbruiker, die in sterke mate bepalen hoe er verpakt en gesorteerd dient te worden en hoe de levering plaats vinden moet. Sa menwerking tussen beide is daarom nodig. De vraag moét altijd centraal staan wie de kojbers worden en reke ning moet gehouden worden met hun wensen daarbij steeds uitziend wat de concurrentie doet. Een beheerst produktieproces moet afgestemd worden dat geen aanleiding geeft tot klachten. In Europa zijn te veel aardappelen. Willen onze telers hun positie behouden dan kan dit alleen geschieden met succes als bij teelt, bewerking en transport de bestem ming steeds in het middelpunt staat en het kwaliteitsbeleid de volledige aandacht heeft. Na een pauze kwamen vele vragen los, die door de spreker werden be antwoord. Een zeer diepgaand punt ven bespreking was de beschadiging der aardappelen tijdens rooien en vervoer, zomede het kali-percentage in de knollen en het drogestofgehalte zulks met het oog op blauwgevoelig- heid. In eerste instantie zullen telers en loonwerkers bij het rooiproces zo DEN HAAG. Met gebruikmaking van het werk van de kunstenaar A. Dek kers in het Haagse Gemeentemuseum toonde mannequin Marjolein dit model van Henk Wicher.s „Verschoven cirkel" uit zijn collectie. Hier zien we de creatie van de Rotterdamse mode-ontwerper. oorlog is in volle gang. Marleen maakt zich warm noch koud: wat kan zij er aan doen. Haar houding maakt Eppo des te feller. Na de Kleine Waarheid vraagt Kick Stock- huyzen aan de deelnemers van zijn muzikale quiz weer: „Herkent u de ze melodie?" Om half twaalf „Tus sen de regels", bybellezen met do minee Bernard Smilde uit Leeuwar den. NED. II. De NOS begint de zon dagavond met Pippi Langkous, die met Tommy en Annika naar de ker mis gaat. Na Pippi een van de Olym pische Spelen bijna uit z'n zendtijd barstende Studio Sport metdaarna achtergrondinformatie over actuele zaken in Panoramiek. Dan als ander onderdeel van het programma de rit in de Dubbeldekkers. Arthur ver geet zijn trouwdag. Is alleen dat al genoeg voor Olive om stampij te maken. Olive's humeur daalt he le baal beneden Londens-peil als-ie pas diep in de nacht thuiskeert met nog een flink stuk in de kraag. Er volgt een flinke bonje, waarmee Stan zich - wakker geworden van het rumoer - gaat bemoeien. Stan zelf heeft ook het nodige wat hem dwars zit: hij was betrokken bij een aanrijding en Zal zich tegenover Blackey moeten ver antivoorden. NOS-onvergetelijke van vanavond is jhr. dr. W. Sand- berg, oud-directeur van het stedelijk museum te Amsterdam. Een jaar af zeven geleden vertrok Sandberg nagr Israël, waar hij in Jeruzalem voor zitter werd van het bestuur van het Israël Museum aldaar. Met name is hij bij het museum actief als advi seur bij de inrichting van de afde ling toegepaste kunst van het mu seum. ZONDAG 6 FEBRUARI. NED. I: 10.25 Sapporo; 14.00 Sap poro; 16.00 Journaal; 16.02 Week- journaal; 16.22 Openbaar Kunstbezit 16.37 Toto; 17.00 Woord voor woord; 17.10 Kerkdienst; 18.20 Teleac; 18.55 Fabeltjeskrant; 19.00 Indonesië19.30 OOSTERLAND, 1-2. Op de jongste gecombineerde landbouwvergadering van „D.E.S." te Oosterland en „Landbouwbelang" te Bruinisse, werd gelyk gemeld - het woord ge voerd door de heer P. K. van de Heuvel te Oud Beyerland, directeur van de Ned. Aardappeltelers Orga nisatie. die sprak over het onderwerp „De teelt, bewaring en afzet van consumptiemaatregelen in de huidige t(jd". „Het wordt hoog tijd dat telers en afzetorganisaties van consumptie aardappelen zich bewust worden van de nieuwe periode in de teelt van aardappelen en de afzet hiervan en afscheid nemen van het roemrijk verleden van de2e teelt. Ze zullen telers moeten worden voor de Euro pese aardappelveredelingsindustrie en daarmee leverancier van tafel- aai dappelen voor de Euromarkt", al dus de heer Van de Heuvel. Aan de hand van cijfermateriaal uit de ach terliggende jaren demonstreerde hij welke belangrijke positie ons land inneemt als aardappclproduceni, mede door de gunstige klimatologi sche omstandigheden en gronden, met als gevolg hoge opbrengsten per hectare. De aardappel noemde hij een in economisch opzicht „sterk produkt", voor ons land door spe cialisatie en schaalvergroting is deze Handtassenrover lieeft iets te maken met overleden man BERGEN OP ZOOM, 3-2, Eén van de twee verdachten, in Bergen op Zoom ingesloten op verdenking van handtassen .heeft bekend, betrokken te zijn geweest bij de dood van de 57-jarige M. Hector uit Bergen op Zoom. De man werd in de nacht van 16 op 17 januari liggend op straat aan getroffen en opgesloten. De volgende morgen bleek hij een schedelbasis- fractuur te hebben, waaraan hij de zelfde dag overleed. Bij het onderzoek legde de politie verband met de twee handtassenro- vers. Deze lieten in de buurt van de plaats waar het slachtoffer lag een lege handtas achter. Zondagnacht slaagde de politie er in. A. de C. en F. D.r beiden 22 jaar en afkomstig uit Bergen op Zoom, te arresteren. Zij bekenden zes dames en meisjes van hun handtas te heb ben beroofd. Bovendien gaf de C. toe dat hij in de bewuste zondagnacht de heer Hector had ontmoet. Er zou een kleine woordenwisseling zijn ontslaan, waarbij hij het slachtoffer een duw gaf. Toen de heer Hector was gevallen zou hij zijn verder ge lopen. De Everglades; 20.20 Journaal20.25 De Kleine Waarheid: 21.25 Herkent u deze melodie?; 22.30 Tussen de re gels; 22.40 Journaal. NED. I: 18.55 Fabeltjeskrant; 19.00 Journaal; 19.30 Studio Sport20.20 Panoramiek; 20.45 Dubbeldekkers 21.10 Studio Sport; 21.35 Onvergete- lijken; 22.25 Journaal. Advertentie MOSKOU. President Anwar Sadat van Egypte is in Moskou aangeko men om daar besprekingen te voeren met de leiders in het Kremlin. Verkrijgbaar bij: Havenplein 13 - Zierikzee Telefoon 2488 voor uw gasverwarming Poststraat 48 tegenover het postkantoor Zierikzee Werkplaats: Meelstraat 46. KOUWENBERG i

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1972 | | pagina 15