ERIC DE NOORMAN BLIK DOOR HET WERELD Van kwaad tot erger in Noord-lerland ONZE PEZZELRUBRIEK Wie het eerste schot loste in het bloedbad van Bogside zal ivel nooit bekend worden. Volgens sommigen raakten Britse soldaten in paniek en gingen ze als dollen vuren op de monstrerende burgers, volgens an deren is de schietpartij uitgelokt door l.R.A.-sluipschvIters. De balans is dat meer dan een dozijn Noord- Ierse burgers het leven liet en dat is het enige wat telt. Zij zijn de mar telaren geworden in de al drie jaar durende strijd tussen katholieken en protestanten in de zes graafschap pen van Noord-lerland. Vele van d.e incidenten en aansla gen kunnen vergeten worden, deze massale slachting is er een die diep in de herinnering gegroefd zal blij ven - een soort „Sharpeville"de slachting onder weerloze burgers die nog steeds een kristallisatiepunt is voor het verset in Zjiid-Afrika. De Noordierse premier Faulkner heeft natuurlijk gelijk als hij zegt dat deze demonstratie net als alle andere verboden ivas en dat de deel nemers daarvan de konsekwenties maar hebben te dragen. Hopeloos Maar deze konsekwenties zijn als een mokerslag na een vlooiebeet. Het feit alleen dat de overheid meent deze rechtvaardiging van de gebeur tenissen te kunnen uiten, schildert het hopeloze van de situatie en hoe die imn kwaad tot erger vervalt. De enige hoop die men kan koes teren is natuurlijk niet dat hoe lan ger hoe meer troepen op de straat hoeken staan en hoe langer hoe meer verdachte lieden in interne ringskampen worden opgesloten. Het kan misschien nodig zijn voor een tijd om te voorkomen dat het tot vechten komt tussen de Noordieren onderling, maar pas als beide bevol kingsgroepen de bereidheid opbren gen om in vrede naast elkaar te le ven kan het dagelijks leven in Noord Ierland aoeer normaal worden. OVERDENKING. Uit kikkerland Het is een oud vei"haal en ik weet niet, waarom het juist nu bij me bo ven komt. Het verhaal van de twee kikkers in de pan met melk. Nu zijn we verloren, sprak, de ene kikker walgend van de weeige melksmaak. Hij kwaakte een gebed, strekte zijn pootjes, gleed in de melk en ver dronk. Waarom verloren, dacht de andere kikker, je kunt nooit weten. En met forse kikkerslag zwom hij rond in de pan met die akelig gladde kant. En ziet, door de regelmatige roering vormde zich op de melk een eilandje van boter. Daar klom de volhardende kikker bovenop en hij slaakte een opgeluchte overvvin- ningskwaak. Onze sympathie gaat duidelijk naar hem uit. Ik moet dit verhaal maar door strepen en opnieuw beginnen. Want goed beschouwd zou in het hoekje van de Overdenking die eerste kik ker gelijk moeten krijgen. In deze wereld, die zich van dag tot dag naar een groter chaos beweegt, is een in nig gebed meer op zijn plaats dan een ongebreideld activisme: zelfs boter bedex'ft. Is juist het feit, dat we altijd aan de slag zijn, niet oorzaak van alle ellende? Wordt het niet tijd, dat we elkaar terugroepen tot in keer? In een drukke winkelstraat van Leiden staat een stiltecentrum, nodigend tot meditatie en gebed. El ders las ik van een plaats van stilte, waar ook te eten en te drinken is, maar alleen water en brood. We gaan een beetje in de gaten krijgen, dat het driftig geploeter geen echt geluk garandeert. Ons ijveren als mieren en bijen brengt veeleer storingen, bij mensen, dieren en dingen. Het wordt tijd voor teruggetrokken overpein zen. Maar niet om de handen te vou wen, de ogen te sluiten en te ver drinken. Wel om opnieuw te horen, dat op weg naar de afgrond het kruis er staat als een middel om de val voorgoed te breken. Daar is een keerpunt en een nieuw startpunt om met forse armslag de chaos te lijf te gaan. Dat mag en moet, omdat de Heer een koninkrijk van vrede be loofd heeft. L. de W. Zoals het er nu uitziet is de eigen Noordierse regering niet in staat om ook maar iets te doen om die sfeer te kweken. Als die het niet kan zal het vanuit Londen moeten gebeuren. Het is begrijpelijk dat men daar niet naar zo'n ondankbare en haast onmogelijke taak snakt. Maar het pu)it lijkt wel gekomen dat het niet anders kan. KERKNIEUWS Ned. Herv. Kerk Beroepen te Ridderkerk: M. H. Boogert, Hellendoorn; te Veen:lcand. J. E. de Groot, Zeist; te Alblasser- dam: J. G. v. d. Vlist, Zevenhuizen; te Bolsward: A. J. van Binsbergen, Jutrijp-Hommerts, die dit beroep heeft aangenomen en bedankt heeft voor Mijnsheerenland. Aangenomen het beroep van de class, verg. van Arnhem tot pred. b.g.w.w. (ziekenhuispred. Chr. Zie kenhuis te Bennekom): R. C. Cuperus te Ede. Bedankt voor Harlingen: R. Hol- werda, Renkum. Beroepbaarstelling: W. C. Verstoep pred. b.g.w.w. (Ned. Bijbelgenoot schap), Engelandlaan 904, Haaxdem. Ger. Kerken Beroepen te Gent (België): kand. J. A. Koole, Wezep; te Utrecht- Noord: G. J. Brinkman, Sneek» Aangenomen naar Nieuwlande (Dr.): kand. W. van Benthem, Am stelveen, die bedankte voor Dracht- stercompagnie, Edam en voor de sa menwerkende kerken van Zeeuws Vlaanderen! Aardenburg, Breskens, Oostburg en Schoondijke); naar Zut- phen: G. O. N. Veenhuizen, Alphen aan de Rijn. Bedankt voor Rotterdam-Z. (Ka- tendrecht): J. Tiersma, Sexbiernum. Ger. Kerken Vrijgemaakt Aangenomen naar Kaapstad (Zuid Afrika, Die Vrije Ger. Kerk): D. Los, 's-Gravenhage-West. Ger. Kerken Vrijgemaakt Buiten Verband Beroepen te Arnhem: F. van Deur- sen, Haarlem. Bedankt voor Baarn: M. R. v. d. Berg, Oegstgeest. Ger. Gemeenten Beroepen te Capelle aan de IJssel: J. van Haaren, Amersfoort.- Ned. Herv. Kerk Beroepen te Ouderkerk aan de IJssel: A. Muilwijk, Opheusden; te Havelte (toez.): H. E. K. Vegter, Sur- huisterveen. Aangenomen naar N.O.P. (wijk- gem. Nagele-Tollebeek) (toez.): L. J. Prins, Zuidwolde (Dr.). Bedankt voor Barneveld, Nieu- werkerk aan de IJssel en voor IJs- selmuiden: W. van Gorsel, Oude Tonge. Ger. Kerken Beroepen te Noordwijk: R. S. El- gevsma, Giessen-Rijswijk (N.B.). Chr. Ger. Kerken Tweetal te Zeist: M. Vlietstra, te Werkendam en kand. A. v. d. Weerd te Apeldoorn. Ger. Gemeenten Bedankt voor Amslerdam-C: L. Blok, Beekbergen. SPORT VOETBAL K.N.V.B. Programma voor zondag 6 februari District Zuid I 3e klasse D: Bveskens-Zierikzee; RCS-Vogelwaarde; Zeeland Sport- Terneuzen; Vosmeer-DOSKO; NSV- HVV "24; Hontenisse-METO. Afdeling Zeeland Zondagcompetitie le klasse: Oostburg-DFS; Hoofd plaat-Aardenbux-g Graau w-Schoon - dijlce; Patrijzen-Luctor; Lewedorpse Boys-Philippine; RIA W.-IJzendijke. Reserve le klasse: Terneuzen IV- Zierikzee II; Corn. Boys II-Zeelan- dia III; Zeeland Sport III-Vogel- waarde I; Axel III-Vlissingen IV; Walcheren II-Noorrqannen II. 2e klasse B: Zonnemaii'e-Goes III (14.30); Renesse-RCS III (14.30); Vol- hai'ding-Luctor II; Dombux'g II-Cort- gene; Kwadendamme-Robur. 3e klasse E: Zierikzee III-Renesse II (14.30); DFS li-Volharding II (14.30); Patrijzen IV-Dx-eischor II; Robur II-'s Heer Ax*endskei'ke III. Programma voor zaterdag 5 februari le klasse: MEVO-Middelburg V (15.30); 's Heer Arendskerke-WIK; Amemuiden II-Zaamslag; Veere- Meeuwen II; Waarde-Kloetinge; We- meldinge-Heinkenszand. 2e klasse A: Brouwei-shaven-Kloe- tinge II (15.00); Bruse Boys-Duive- land (15.30); SKNWK-Wolfaartsdijk II (15.30); ZSC-Colijnsplaatse Boys (15.30). 3e klasse A: MEVO II-Bi'use Boys II (15.30); Kloetinge IV-WIK II; Hoe- OE KERKDIENSTEN VOOR ZONDAG Ned. Herv. Kerk Zierikzee: Gasthuiskerk: 9.30 en 7 uur ds. Van der Schee; (9.30 uur ge- zamenl. dienst). Kerkwerve: 11 uur ds. Van den Berg, (Viering H. Avondmaal). Serooskerke: 11 uur ds. Jansen Schoonhoven; 9.30 uur zon dagsschool. Burgh: 11 uur wika D. E. Hiensch. Haamstede: 10 en 7 uur ds. Wassenaai'. Renesse: 9.30 uur wi ka Hiensch. Noordwelle: 11 uur ds. De Wit. Scharendijke: 9.30 uur ds. Van den Berg; 11.15 uur zondags school Scharendijke. Brouwershaven: 9.30 uur ds. Feunekes, (viering H. Avondmaal); 11.45 uur zondags school. Zonnemaire: li uur ds. Feu nekes, (viering H. Avondmaal); 9.45 uur zondagsschool. Noordgouwe: 9.30 uur ds. Geers. Dreischor: 11 uur ds. Geers. Ouwerkerk: 10 uur ds. Fa- ber, (Doopsbediening). Nieuwerkerk: 10 uur Herv.-Ger. dienst in de Geref. kerk, ds. v. d. Heuvel; 5 uur Herv.- Ger. dienst in de Herv. kerk, ds. Rienstra. Oosterland: 9.30 uur ds. Jansen Schoonhoven; 6 uur ds. Post. Sirjansland: 9.30 uur ds. De Wit; 6.30 uur ds. Trouwborst, Cud Beijerland. Bruinisse: 10 uur ds. Post(?), 100-jaar zondagsschool; 5 uur Lutherse Kerk Zierikzee: 10 uur ds. W. ten Rouwe- laar, Breda. Gereformeerde Kerken Zerikzee: 10 en 6.30 uur ds. Faviei', (Viering H. Avondmaal). Haamstede: 10 en 5 uur ds. Van der Kooij. Scha rendijke: 10 en 2.30 uur ds. Put. Brouwershaven: 10.30 en 3 uur ds. Dc Bres. Zonnemaire: 10 uur ds. Blokland, Colijnsplaat; 2.30 uur ds. Weei'stra, Stad a/h Haiingvliet. Nieuwerkerk-Oosterland: 10 uur Herv.-Ger. dienst in de Gei-, kerk, ds. v. d. Heuvel; 5 uur Herv.-Ger. dienst dekenskexke-Apollo II; Schore-DFS III; Krabbendijke Il-Wemeldinge II. 4e klasse A: Duiveland II-ZSC II (15.30); WIK III-Brouwershaven II (15.30); Colijnsplaatse Boys I-SKNW K III. Junioren Groep A I: Middelburg A I-Zee land Sport A I. BILJARTEN Persoonlijk kampioen schap le klasse libre Zatei'dag en zondag 5 en 6 februa ri a.s. zal door de biljavtvex'eniging VOG in het Huis van Nassau hei. toernooi worden georganiseerd om het persoonlijk kampioenschap le klasse libre van het district Schou- wen-Duiveland der KNBB. Aan dit toernooi zal worden deelgenomen door C. Hector, Entre Nous, Zierik zee, A. M. Geelhoed, VOG, Zierikzee en J. den Haan, Haamstede. Met de aanvang van het toernooi zal mor genmiddag te 14.00 uur een aanvang worden gemaakt met de partij A. M. Geelhoed-J. den Haan waarna C. Hector tegen de verliezer van deze partij zal uitkomen. De deelnemers zullen in dit toernooi in totaal drie maal tegen over elkaar komen te staan. De lengte der partijen be draagt 200 carambol's. Terneuzen IZierikzee I Een danig gehavend Zierikzee I zal zatex-dag a.s. tx*achten in de uit wedstrijd tegen Terneuzen I een zo goed mogelijk resultaat te behalen. De samenstelling van 't tiental luidt: C. J. M. Nolet, J. M. Bevelander, A. J. Hendrikse, J. M. v. d. Westen, H. Uil, M. Krijger, J. J. Hoogstrate, A. J. C. Blom, H. Koster en F. Don- kei-. Zierikzee IIGoes III A.s. maandag speelt het bovenaan staande Zierikzee II tegen Goes III. De samenstelling van het volledige achttal luidt: B. Leeuwe, R. P. Ho- gei-heijde, J. J. Hoogstrate, P. F. Trompert, H. Uil, M. Krijger, J. Overbeeke, J. J. Vasseur. in de Herv. kerk, ds. Rienstra. Brui nisse: 10 uur ds. Rienstra; 5 uur ds. A. van den Bex-g, Wolfaai'tsdijk. Geref ormeei-de Kerken Vrijgemaakt Brouwershaven: 9 uur leesdienst; 6.30 uur ds. Schelling, Middelbux-g. Chr. Geref Kerken Zierikzee: 10 en 6 uur ds. Op den Velde. Kerkwerve: 10 uur leesdienst; 6 uur Godsdienstoefening. Haamste de: 10 uur leesdienst; 3 uur ds. Op den Velde. Gereformeerde Gemeenten Haamstede: 10 en 2.30 uur leèsdienst. Nieuwerkerk: 10 en 3 uur leesdienst. Oosterland: 10, 2.30 en 6 uur lees dienst. Gereformeerde Gemeenten in Nederland Zierikzee: 10 en 6 uur leesdienst. Nieuwerkerk: 9.45 en 3.00 uur lees dienst. Bruinisde: 10 en 5 uur ds. v. d. Berg. Oud-Gereformeerde Kerken Oosterland: 9.30, 2 en 6 uur ds. Van der Meer. Bruinisse: 10 en 5 uur leesdienst. Remonstrants Ger. Gemeente Sommelsdijk: 10.30 uur ds. H. N. Bierman, Breda. Leger des Heils Zierikzee: Poststraat 37 - 10 uur heiligingsdienst; 12 uur jeugdsamen- komst; 19.00 uur verlossingssamen komst. Rooms-Katholieke Kerk Zierikzee: Zatei'dag 19.00 uur;~zon- dagmoi*gen 10.00 uur. Haamstede: Zondagmox-gen, 10.00 uur. VOLLEYBAL Intermezzo IVCluzona 31 Zaterdagavond om kwart over zes speelden de Cluzona-dames tegen Intermezzo in Middelhamis, die mo menteel boven aan de ranglijst staat De eerste set was wel de meest spannende van allemaal. Op een ge geven moment stond Cluzona voor met 13-7, maar daarna lieten de be zoekers weer verstek gaan en zo doende kon Intermezzo deze set win nen met 16-14. De tweede set was Cluzona duidelijk aangeslagen. De thuisclub nam dan ook weer een re solute voorspi'ong. Hoewel Cluzona nog bij kon komen tot 8-7, was Inter mezzo zo goed op dreef dat ook deze set door hen gewonnen werd. De derde set was voor Cluzona, daar het spel in deze fase opeens veel beter lukte, vooral in de combinaties. Clu zona won met 11-15' In de vierde set was Intermezzo weer oppermachtig, daar Cluzona te veel pingpongde en de aanval geen vuist kon maken. In termezzo vond dat allemaal best en kon ook deze set op hun naam bren gen 15-8. De winst had er deze avond best voor de bezoekers in kunnen zitten, als niet enkele dames zo snel de moed zouden laten zakken. Enke le dames woi-den ook heel gauw af geleid en kunnen dan haast niet meer uit de voeten. Delta Sport ICluzona 30 Maandagavond speelden de Cluzo na dames tegen Delta Sport in Zie rikzee. Het beloofde een aardige wedstrijd te worden daar beide ploe gen bijna even hoog op de punten- ladder staan. Niettemin won Delta Sport de eerste set met groot ver schil, vooral door goed samenspel, waar Cluzona geen antwoord op wist. In de tweede set di-aaide het iets betei', maar bij de stand 5-2 kwamen twee dames van Cluzona met elkaar in botsoing, waar mej. K. Wamdel het slachtoffer van werd. Door het springen van haar brille- glas kwam er wat glas in haar oog en ze moest zich na eerste hulpver lening onder doktei'sbehandeling stellen- Gelukkig had Cluzona een wisselspeelster bij zich zodat de strijd weer kon dooi'gaan. De dames deden nog wat ze konden, maar de concentratie was door het ongeluk je ergens anders dan bij het spel, zo dat de Delta Sport dames deze set evenals de derde set konden winnen. 15-8, 15-9. De Heer der Heridi 21. Het is Allan vreemd te moede als hij het hert dc hoefspitsen afsnijdt. Hij gaat met een cei-biedige voorzichtigheid te werk. Zorgvul dig verbergt hij de hoefpunt op in het zakje onder zijn opperkleed en hoewel hij dit zich zelf niet toe wil geven, beseft hij toch dat hij hiermede voldoet aan de tradities van zijn volk.... aan één van de drie eisen, die de Heruli aan de jonge krijgers stellen. ..Heb dank, broeder Hert!" zegt de jongen met tril lende stem. Behoedzaam trekt hij zich terug, stap voor stap. Als hij zich eindelijk heeft omgekeeid en een ogenblik peinzend blijft staan, overvalt hem plotseling een hevige schrik. Dat zijn stemmen die hij daar hooi't. menselijke stem men! Weg is meteen zijn ernstige stemming, weg ook de vreemde rust die over hem ge komen was.... Mensen! Het volgende ogen blik schiet hij weg tussen de bomen om een veilig heenkomen te zoeken tussen het struik gewas. in de beschutting van het woud. Weer hoort hij het geluid van een stem, het kraken van takken en het ritselen van bladei-en. Het lijkt zelfs of ze dichtei'bij komen, die mannen, die zijn rust komen verstoren. Hij sluipt snel vex-der in de tegenovergestelde richting. Zij mogen hem niet zien en hij zal er wel voor zorgen dat ze hem niet hóren. ..Sta stroper!" klinkt ineens een barse stem vlak achter hem. Allan blijft als aan de grond genageld staan en keert zich bijna automa tisch en zonder na te denken om. Achter hem rijst dc massieve gestalte op van oen ver weerde Noormannen-krijger. Hasj bleek haarverf ARNHEM, 3-2. De Arnhemse po litie heeft bij een inval in een pand in de binnenstad een veertigtal plak ken namaak-hasjiesj in beslag gerto- meti. Bij een laboratoriumanalyse kwam aan het, licht, dat de in cello faan verjiakte tabletten een haar verfmiddel bevatten. De plakken na maak-hasjiesj iverden gevonden bij de 20-jarige matroos C. van O. MARKTBERICHTEN Coöp. Veluwse Eierveiling Aanvoer 2.119.126 stuks, stemming redelijk. Prijzen (in guldens per 100 stuks): eieren van 50-51 gram 9,40- 9,90; 55-56 gram 10,55-10,75; 60-61 gram 11,95-12,25; 65-66 gram 12,80- 13,60. Eierveiling Barneveld Aanvoer 1.141.740 stuks, stemming redelijk. Prijzen (in guldens per 100 stuks): eieren van 55-56 gram 10,60 -10,80; 60-61 gram 12,05-12,20; 65-66 gram 12,70-12,85. Eiermarkt Barneveld Aanvoer ca. 2.000.000 stuks, handel in lichte eiex-en kalm, zware vlug. Eieren van 50-58 gram f 10,50-12,70 per 100 stukst, kg-pi'ijs f 2,10-2,19; van 59-64 gram f 12,90-14,20 per 100 stuks, kg-prijs f 2,19-2,22; van 65-69 gram f 14,45-15,00 per 100 stuks, kg- prijs f 2,22-2,17. Witte eieren 25 tot 75 cent per 100 stuks lager. LAND- EN TUINBOUW Fruitteelt kan blijven concurreren door vakkennis GELDERMALSEN, 3-2. De Neder landse fruitteelt kan blijven concur reren met de Zuid-Europese fruit- landen Frankrijk en Italië. Dit heeft de Duitse fruitexpert dr. F. Winter in Geldermalsen verklaard op een voorlichtingsdag voor fruittelers. Frankrijk en Italië zijn bevoor deeld door het klimaat, maar de vakkennis is in Nederland groter. Dit leidt tot een betere kwaliteit van het Nederlandse produkt, aldus dr. Winter, die een funktie heeft bij de Europese Economische Gemeenschap Dr. Winter verwacht een grote op leving in de prijzen voor fruit ï'ond 1975, maar vervolgens een nieuwe crisis omstreeks 1980. Er is z.i. een zekere regemaat in de fruitsector. Met tussenpozen van ca. dertien jaar ontstaat een crisis als gevolg van overmatige aanplant. Inkrimping van de produktie met twintig percent en handhaving van het huidige prijspeil kan een oplos sing zijn voor de problemen van de fruittelers, zo zei deze Duitse des kundige. Hogere hietenprijs nodig ROTTERDAM, 3-2. De prijs van suikei'bieten en de verwerkingsmar ge van de suikerfabrieken zullen aanmerkelijk moeten worden vex*- hoogd. De vereniging van Europese suikei-bietentelei-s (CIBE) en het centraal oi'gaan van de Europese suikerindustrie (CEFS) hebben in een resolutie deze eis gesteld. Ge beurt dat niet, dan moet volgens bei de organisaties worden betwijfeld of de huidige oppervlakte suikerbieten wel gehandhaafd kan worden; dit terwijl er in de wereld al een sui kertekort is. Sclieepvaartberichten Atys, 3-2 Bukom. Camitia, 1-2 350 m z.w. Adelaide. Diloma, 2-2 M .al Ahmadi. Kelletia, 10-2 te Suva verwacht. Kenia, 3-2 te Miri verwacht. Koratia, 4-2 Mahshahr verwacht. Korenia, 1-2 Bukom naar Tooyo. Krebsia, te Honolulu verwacht. Vivipara, 4-2 t.h. Kaapstad verwacht Vlieland, 1-2 200 m. o. Lor. Marques. Zafra, 1-2 Bonny. Acmaea, 5-2 Stanlow naar Shellha- ven Atys, 3-2 te Bukom Calamares, 1-2 vertr. Savannah naar Tela Camitia, 1-2 350 m ZW. Adelaide Diloma, 2-2 M. al Ahmadi Ganymedes, 2-2 110 m. ZW. Sao Mi guel Kelletia, 10-2 te Suva verw. Kenia, 3-2 te Miri Krebsia, 8-2 Honolulu verw. Straat Fremantle, 1-2 vertr. Tema naar Port Harcourt Schiekerk, 2-2 370 m NO. Mauritius Vivipara, 4-2 t.h. Kaapstad verw. Vlieland, 2-2 Str. Mozambique De puzzel van vorige week be- hooi-de stellig niet tot de moeilijkste. Om het in marinetermen te zeggen: hij behoorde tot de middelklasse, zodat - ondanks een dagje ijspret - er toch heel wat inzendingen waren. De eerste prijs is bestemd voor: De heer L. D. van Klinken Nieuwe Ronde Blokweg 3 Nieuwerkerk De tweede prijs gaat naar: Mevr. W. P. Loendersloot- van der Schelde Nieuwen Hoornstraat 96 Rotterdam-21 De oplossing van de puzzel is de volgende: Horizontaal: 1. zondagavond; 11. bokaal; 12. parool; 14. Sr.; 15. aak; 17. dal; 18. e.k.; 20. tin; 22. mazelen; 25. die; 26. ojcer; 28. rotor; 29. node; 30. pekel; 32. Nes; 33. forel; 34. ct.; 35. mal; 37. nat; 38. N.S.; 39. sabel; 40. rebus; 41. N.N.; 43. gek; 45. tel; '46. si; 47. tafel; 49. mof; 51. lelie; 53. Aden; 54. kerel; 56. Norg; 57. cel; 58. goedzak; 60. toe; 61. te; 62. map; 63. t.e.m.; 65. O.L.; 66. Leuven; 69. be roep; 71. niersteiner. - Verticaal: 1. zo; 2. Oka; 3. naam; 4. Dakar; 5. al; 6. A.P.; 7. vader; 8. Ox-an; 9. nol; 10. do; 11. briket; 13. Leiden; 14. stopcontact; 16. zetel; 19. keelspiegel; 21. nek; 23. zon; 24. los; 25. dor; 27. Remagen; 29. notulen; 31. label; 33. fabel; 36. lek; 37. net; 42. nadeel; 44. horde; 46. siroop; 48. fel; 49. mee; 50. fez; 52. lot; 54. koper; 55. latei; 58. gave; 59. kern; 62. mui; 64. moe 67. en; 68. N.S.; 69. be; 70. er. De nieuwe puzzel De nieuwe puzzel luidt als volgt: Horizontaal: 1. vierstemmig zang stuk; 6. R.K. geestelijke; 12. wandel- hoofd in zee; 14. soort pantoffel; 15. Ned. Spoorwegen (afk.); 17. voorzet sel; 18. vis; 20. onbepaald hoofdtel woord; 21. tot ï'ouwbeklag (afk.) (op visitekaartjes); 22, zwemvogel; 24. rollende ti-ap voor het vervoer van personen; 27. dunbladerig gesteente; 28. groot ongeluk; 30. drijvende, stu wende ki'acht (figuurlijk); 31. gevoel voor hetgeen past of betamelijk is; 32. persoonlijk voornaamwoord; 33. antwooi'd betaald (afk.) (op tele- grammen); 35. ï-ivier in Utrecht; 36. en andere (afk.); 37. uiti'oep van blijdschap; 38. deel v.h. jaar; 40. bij. zonder goed; 43. letter v. h. Gi'iekse alfabeth; 44. welpenleidster; 46. nie mendal; 48. dunne paal of staak met een dwai'sklamp als voettrede; 50. voorzetsel; 52. nummer (alk.); 53. schaakterm; 55. gelid (van soldaten); 56. soort onderwijs (afk.); 57. gere gelde toestand; 59. deel van Europa; 61. deel v.e. schip; 63. dauw die zich op vaste voorwerpen heeft verdicht en daar bevroren is; 64. onzin; 66. hoofdplaats van Ameland; 67. mo torschip (afk.); 68. muzieknoot; 69. dwaas; 70. geheel de uwe (afk. La tijn); 72. sint (afk.); 73. wereldlijk priester van de Russische Kerk; 75. dichte menigte; 77. gei-eedschap om spijkers uit te tx-ekken; 78. soort duif. Verticaal: 1. zangvogel; 2. Amster- dams peil (afk.); 3. tocht te paard, per fiets enz.; 4. kleverige stof; 5. hijwoord; 7. overblijfsel bij verblin ding; 8. zonder stevigheid; 9. door- tochtgeld; 10. voegwooi-d; 11. uitvoe ring v.e. muziekprogramma door een solist; 13. gekanaliseerd riviertje van Moerkapelle naar Rottei'dam; 16. buikpotig weekdier; 18. rode vloei stof; 19. olifantssnuit; 21. tegenspoed 23. 1000 meter (afk.); 25. voorzetsel; 26. paardeslee; 27. muzieknoot; 29. soort bonbon; 31. nogal gi-oot; 34. geestelijke v.e. katholieke orde; 36. vrachtschip voor de binnenvaart; 38. onbepaald voornaamwoord; 39. voch tig; 41. knaagdier; 42. zangstem; 45. ploegleider; 47. groef, diepsel in hout 48. hoofddeksel; 49. pistoolfoedraal; 51. bedrag dat voor iets betaald woi'dt; 54. samengesteldbloemige plant; 56. zangvogel; 58. 0.1 meter (afk.); 59. rivier in Italië; 60. de on bekende (afk. Latijn); 62. vooi'zetsel; 64. stamloze moeraspalm; 65. halmen van gedorst koren; 68. insekt; 71. hoogste punt; 73. per procuratie (afk.); 74. voegwoord; 75. titel (afk.); 76. Militaire Politic (afk.).

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1972 | | pagina 14