AGENDA JAARVERGADERING ZIERÏKZEESE VISSERSVERENIGING Europese teken- en opstelwedstrijd Felle aanval Brundage op winterspelen Renesse opent reeks van Strafeesten Jachthaven wordt verhuurd aan de watersportvereniging Zal er „kweek" mogelijk zijn in geeouiparthnenteerde Oosterschelde? Pyreiieeëlldoipeil door SneeUW geïsoleerd Z1ERIKZEE, 20-1. In april werd een seizoen afge sloten dat gekenmerkt werd door een lage opbrengst aan kwaliteitsmosselen, maar de prijzen waren vooral in dat deel van 1970 bijzonder hoog. Dit constateerde vrijdagavond voorzitter de beer 11. W. Schot Clir.zn. in zijn jaaroverzicht bij de aanvang van de in het „Huis van Nassau" gehouden algemene jaarvergade ring van de Zierikzeese Vissers vereniging „Helpt El kander". De voorzitter kon een flink aantal belangstellenden verwelkomen en in het bijzonder ere-voorzitter burgemeester Th. II. de Meester, Zevibcl-voorzitter de heer Lockefecr en de speciaal met de belangenbehartiging van de mossel- kwekers in Zevibel vertrouwde heer A. Kammeloo, de tweede voorzitter van die organisatie te Philippine. Voorzitter Schot memoreerde verder dat in de maand mei zowel de zaadbanken in de westelijke Waddenzee - bestemd voor die plaats - als in de oostelijke Waddenzee - bestemd voor Zeeland - werden opengesteld. Beide gebieden leverden een overvloed van halfwas mosselen: jong mos selzaad kwam echter maar sporadisch voor. In dezelfde maand vond de afslui ting van de Grevelingen plaats en dat betekende: „gejuich voor de dij kenbouwers en zij die denken er be ter van te worden". De voorzitter merkte in dit verband op: „een uniek en groot kweekgebied is ons afgenomen". Degenen die zeggen „wat mopper je, er is toch een Del- taschadewet" zou de voorzitter wil len voorhouden, dat de kwekers die een groot percentage van hun be drijf verloren hebben straks zonder uitkering en zonder compensatie in de vorm van percelen nog minder dan een droge boterham zullen ver dienen. Misschien zelfs noodgedwon gen moeten liquideren. De percelen die in het voorjaar van 1971 in het Volkerak aan gedu peerden beschikbaar zijn gesteld zijn niet van die kwaliteit dat ze enig soulaas bieden. Een zomer met veel mooi weer is voor mosselen minder geschikt en dat bleek uit de moei lijkheden die de kwekers ondervon den hebben met het teveel aan plankton. Verschillende weken kwam de export stil te liggen. Het vele „ge praat en geschrijf" over vergiftigin gen heeft de vissers nog weken lang schade berokkend. In de Waddenzee werd veel overlast ondervonden van bladgroen dat nog tot tegen de jaar wisseling aanwezig was. Grote aanvoer Groeiden de moselen overal goed, verontrustend was, aldus de voor zitter de toestand in een groot ge bied nabij Terschelling waar vrijwel geen groei te constateren was en is. De biologen weten hier ook nog geen antwoord op. Overigens was het niet zo dat de vissers dit gebied hard no dig hadden om te leveren, want in de loop van september werd de aan voer op de veiling zo groot dat vele partijen doordraaiden en in 't fonds opgenomen moesten worden. De prijzen zakten langzaam naar het minimum van f 13,per 100 kg. Nog steeds nam de aanvoer toe en men besloot de heffing van f 1,70 te brengen op f 4,In december zelfs naar f 6,per aangevoerde mossel- ton. „Hopelijk kunnen we de moed opbrengen om in een zelfde situatie andere maatregelen te treffen dan heffing verhogen want het resultaat zal dit seizoen voor velen te weinig zijn, aldus de heer Schot. Een unieke gebeurtenis was de zaadval op de al maanden afgesloten Grevelingen. Een geweldige hoeveel heid mosselzaad werd daar vandaan gehaald en naar de Oosterschelde overgebracht. Pynlyk achtte de voorzitter het dat de Oosterschelde juist nu de afsluiting nabij komt on gekend zout en zuiver is, „het steekt wel schril af tegen wat biologen van een afgesloten Oosterschelde voor spellen". De voorzitter merkte verder op dat de waterschappen op afspraak „één voor één" minister Drees geprezen hebben om zijn standpunt - het standpunt wat hij nu inneemt - ten aanzien van de Oosterschelde. (Wel heel verschillend dan tijdens zijn verkiezingstournee", aldus de voor zitter). De voorzitter vond deze hou ding beklagenswaardig: „hij is be slist niet anders dan andere politici als men nagaat wat door de heren is beloofd en wat daarvan is terecht gekomen". „Het is een publiek geheim dat men nu ook bij Waterstaat zélf twij felt of men er verstandig aan doet de Oosterschelde zonder meer af 1c sluiten. Daar wijst een studie op die de gevolgen moet onderzoeken. Men denkt aan compartimenten of zelfs perforeren". De voorzitter noemde het in dit verband interessant voor de vissers na te gaan of dit - als deze plannen werkelijkheid worden - enige kweekmogelijkheid zou kun nen bieden. Hij meende dat het aan gehaalde argument van diepe en zwakke plekken verholpen kan wor den. Van het totaal aantal km. is dit maar een fractie. Men wil eenvoudig niet meer terug maar er is een klei ne kans dat de natuur dit zelf regelt, aldus de voorzitter, die het bijzonder verheugend vond dat de geplande dam naar Ameland van de kaart is geveegd. De voorzitter meende verder dat de vervuiling van de zee strenger zal moeten worden aangepakt. „Dat men het allemaal nog niet zo ernstig neemt zien we aan steeds nieuwe ongezuiverde smeerpijpen". Verwatering De verwatering van mosselen waar men in het Horntje proeven voor neemt lijkt te slagen. Er zal nog veel aangepast moeten worden en onder zocht voor men helemaal rond is. Grote vraag op dit moment is waai de beste plaats is voor de definitieve plaats. Dit zal spoedig bekend moe ten zijn want er dient te worden uit gegaan van het standpunt dat ver wateren onmogelijk is enkele jaren voor de definitieve sluiting van de Oosterschelde. Belangrijke punten voor het nieu we jaar vatte de voorzitter als volgt samen: plaats van de verwaterplaat sen, uitvoering Deltaschadewet, uit gifte compenserende percelen Wad denzee, waterverontreiniging. En na tuurlijk de vraag of er nog kweek mogelijk is. eventueel met speciale voorzieningen als men de Ooster schelde compartimenteert. De pa lingvisserij gaf in dit rayon bevredi gende resultaten. Tenslotte deelde de voorzitter mee dat het in de bedoe ling ligt in dit jaar het Maritiem mu seum in de Noord Havenpoort uit te breiden met een groot zoutwater- aquarium waarin alle Oostcrschel- dedieren een plaatsje zullen krijgen. Hij herinnerde verder aan de goe de contacten die bestaan met het ge meentebestuur, waarop burgemees ter De Meester meedeelde zoveel wat in zijn vermogen ligt te zullen doen voor de visserij. Het Mosselfonds In verband met een vorige week voorgekomen onjuiste publikatie m.b.t. het Mosselfonds deelde de voorzitter aanvullend mee dat de verkoop zal geschieden op 25 en 26 februari a.s., maar dat de gekochte mosselen pas opgevist mogen wor den vanaf maandag 27 maart. Bij de gehouden bestuursverkie zing werden de heren C. L. Praet en C. M. Schot met grote meerderheid van stemmen herkozen. Uitvoerig gediscussieerd werd over de uitslagen van de gehouden Zevi- bcl-enquette, waarbij 70 procent van de vissers voelde voor verwater plaatsen in Zeeland en 90 procent van de handel hetzelfde standpunt innam. Opnieuw kwam de compar timenten-gedachte - in studie bij Rijkswaterstaat - in discussie: men zou graag elke mogelijkheid willen nagaan die kans geeft om te kunnen kweken. In dit verband werd con tact met biolgen van belang geacht als een te nemen „eerste stap". Aan de orde kwamen ook de moeilijkhe den bij de uitvoering van de Delta schadewet. Een en ander lpopt nog niet al te best. Binnenkort kan hier over een grote vergadering worden tegemoet gezien in Goes, een geza menlijke bijeenkomst van water staat, landbouw en visserij en alle kwekers. By de rondvraag werd gewezen op een geweldige hoeveelheid olie, die kortgeleden werd aangetroffen in de Zierikzeese haven en welke, gezien de oppervlakte, bepaald niet afkom stig kan zyn van een „verversinkje" door een visser. Naar de herkomst zal een nader onderzoek worden in gesteld, waarbij ook de burgemeester zijn medewerking toezegde. Zo zal bekeken worden of de olie afkomstig is uit een riolering of mogelyk in de haven terechtkwam van buiten af. Er circuleren namelijk berichten dat onlangs naby de Hoek van Ouwer- kerk een tanker aan de grond zou hebben gezeten. By het overhevelen van de olie in een ander tankschip zou een hoeveelheid zyn gemorst. Dit bericht kon echter nog niet wor den bevestigd. Steekpartij tussen twee Surinaamse broers AMSTERDAM, 30-1. Bij een steek- partij tussen twee Surinaamse broers in de nacht van zaterdag op zondag in een café in de Albert Cuypstraat in Amsterdam is de 40-jarige J. B. in de rug gestoken. Hij is niet ern stig gewond in éen ziekenhuis op genomen. Zijn broer, de 33-jarige goudsmid O. M. B. die de steek toe bracht, beslechtte hiermee een sle pende familieruzie. Hij is gearres teerd en opgesloten. Dode door koolmonoxyde UTRECHT, 30-1. De 41-jarige ma chinebankwerker P. M. Welters uit Utrecht is in de nacht van zaterdag op zondag door koolmonoxydever- giftiging om het leven gekomen. Zijn vrouw en 15-jarige dochter zijn we gens vergiftigingsverschijnselen tér observatie opgenomen in het beade mingscentrum van het academisch ziekenhuis in Utrecht. De man was zich voor het naar bed gaan in de keuken gaan douchen. In die keuken, die niet goed werd ge ventileerd, bevond zich ook de gei ser. Door zuurstofgebrek is zich vol gens de politie toen koolmonoxyde gaan vormen. Mevrouw Welters vond die in de nacht haar man dood in de keuken liggen. De geiser werkte nog. SAPPORO, 30-1. Avery Brundage, de 84-jarige president van het Inter nationaal Olympisch Comité, heeft door zijn felle taal in de openings toespraak van het 72e IOC-congres zondag de Japanners op het hart ge trapt. In aanwezigheid van hoge Japan se autoriteiten verklaarde de strijd vaardige Amerikaan onder meer, dat hij van mening was dat de winter sporten slechts in relatief weinig landen worden beoefend en aller minst universeel kunnen worden ge noemd. „Enkele landen beheersen deze takken van sport", zei hij „de RENESSE, 30-1. Op 5 februari zal Renesse de reeks van stra-feesten, die ieder jaar in het westelijk deel van Schouwen wordt gehouden, ope nen. Omdat het animo voor het stra- feest de laatste jaren terugliep zal 't feest een wat ander aanzien krij gen. Er is nu een commissie benoemd die op zich heeft genomen het feest in zijn gewijzigde vorm te organise ren. Er is besloten een inschrijfgeld te heffen en dat geld te gebruiken om prijzen ter beschikking te stellen voor het best versierde paard. Ook is de gedachte geopperd om aan het BRUINISSE, 28-1. In een vlot tempo en een opgewekte stemming werkte de gemeenteraad van Brui- nisse donderdagavond 27 januari 1972. een negental punten tellende agenda af, waaraan burgemeester Hokken nog een punt toevoegde: nieuwjaarsrede van de voorzitter. De heer Van de Velde en mevrouw Van Leeuwen hadden deze nieuw jaarsrede graag op de agenda gezien. Zij hadden er dan van hun kant ook op kunnen reageren, maar ragen daar nu van af. De verhuur van de jachthaven aan do Watersportvereniging ontmoette, na toelichting van de voorzitter en kele vragen van de heer Van de Vel de, weinig bedenking. Integendeel de heer H. Groeneveld ex-bestuurslid van de watersportvereniging felici teerde het college met het genomen besluit. De voorzitter was van me ning. dat een en ander een zeer wel kome arbeidsbesparing op de ge meentesecretarie tot gevolg zou heb ben. Voor f 22.000,- per jaar huurt de watersportvëreniging de jachtha- PARIJS/PAMPLONA, 30-1. Zowel aan de Franse als aan de Spaanse kant van de Pyreneeën zyn plaatsen door zware sneeuwval van de bui tenwereld afgesneden. In Frankrijk viel zondag vrijwel overal sneeuw, ln Parijs vroor het vijf graden. Aan de Riviéra ont stond door onweersbuien met hagel een verkeerschaos. Zware sneeuwval bezorgde grote DEN HAAG, 29-1. In Nederland en twaalf andere Europese landen wordt voor leerlingen van het voort gezet onderwijs een teken- en op stelwedstrijd gehouden over Euro pese eenheid, aldus heeft de Euro pese beweging in Nederland meege deeld. Hoewel het begrip wedstrijd dui delijk competitie-elementen inhoudt, legt men er in Nederland vooral de nadruk op, dat de jongeren hun vi sie op de Europese eenheid zo ori gineel mogelijk tot uitdrukking brengen, hetzij in een opstel of teke ning, hetzij op andere wijze, bijv. in hoorspelen-projecten e.d. Eén van de belangrijkste thema's is de Europese munt als symbool van de Europese eenheid en van de Eu ropese Monetaire Unie. Daarnaast wordt vooral aandacht gevraagd voor de positie van buitenlandse ar beiders. De prijzen zullen dit jaar in Du blin worden uitgereikt. In het Nederlands comité „Europe se Schooldag" dat de wedstrijd or ganiseert werken samen het ministe rie van onderwijs en wetenschappen, Honderd Surinamcrs dakloos door brand in pension AMSTERDAM, 30-1. Honderd Su- rinamers, van wie 70 kinderen, zijn zondagmiddag dakloos geworden toen de bovenverdieping van het pension in de Warmoestraat in Am sterdam waar zy woonden, volledig uitbrandde. Er vielen geen gewon den. Alle honderd bewoners moesten door de rampendienst in de hoofd stad elders worden ondergebracht, omdat het pand door water en ande re schade onbewoonbaar is gewor den. De brandweer was het vuur, dat omstreeks drie uur uitbrak, spoedig meester. De brand is vermoedelijk ontstaan toen een wegens de kou bij gezette oliekachel is omgevallen. samenhang met het wjntersporttoe- risme is zo nauw, dat in vele geval len skiploegen steun op velerlei ma nier van hun regering krijgen. Dat is geen sport meer". Zijn toespraak was een ware phi- lippica tegen de winterspelen. Brun dage beriep zich op de grondbegin selen van de stichter van de Olym pische Spelen Pierre baron De Cou- bertin. Snel en bijna zonder intona tie las hij zijn rede van het papier op. Toen de laatste woorden verklon ken waren volgde een bescheiden en eigenlijk alleen maar beleefd ap plaus. feest een wedstrijd ringsteken te verbinden, maar dit bleek niet haal baar vanwege het te verwachten grote aantal stra-rijders.. Zaterdag 5 februari omstreeks twaalf uur vertrekken de rijders en omstreeks kwar voor twee worden zij door het muziekkorps van Renes se „Luctor et Emergo" bij Kabbe- laarsweg opgehaald, vanwaar men naar de Dorpsring terugkeert, waar men om 2 uur dénkt te zijn. Daar wordt door de heer J. A. Kouman, voorzitter van „Luctor et Emergo", namens de stra-commissie een nieuwjaarswens uitgesproken voor b. en w. ven in de werkhaven te Bruinisse, terwijl de havenmeester D. Haeck, de gemeentedienst verlaat en in dienst komt van de watersportver eniging. Havenmeester Kik, die su pervisie had in de jachthaven, krijgt voor dat baantje eervol ontslag, maar blijft natuurlijk in funktie als havenmeester van de gemeenteha ven. Sommigen hadden uit een eerdere publicatie afgeleid, dat havenmeester Kik eervol ontslagen was uit al zijn funkties, maar niets is minder waar. Wel was nodig intrekking van het gemeentelijk havenreglement, omdat nu het eigen reglement van de wa tersportvereniging in de jachthaven gaat functioneren. Sloop krotwoning Het voorstel sloop krotwoning Bergstraat 12, was volgens de raads leden mosterd na de maaltijd. Het pand was al afgebroken en de heren Verspoor was van mening, dat dit toch wel min of meer was gebeurd dolen van Oostenrijk dit weekeinde do lang ontbeerde „witte pracht". Hier en daar viel meer dan 20 cm. Vooral in Salzburg, Tirol en Vorarl- berg konden de skiërs hun hart op halen. Ook in het Duitse middelge bergte heersten voor het eerst dit seizoen ideale omstandigheden voor de skiërs. De minimumtemperaturen tot 16 graden onder nul zullen vol gens weerkundigen de komende da gen aanhouden. het centrum voor Europese vorming in het Nederlands onderwijs, de de raad der Europese gemeenten en de Europese beweging, die het se,- eretariaat waarneemt. Minister Drees is het zwartsteschaap NIJMEGEN, 30-1. Minister dr. W. Drees is uitgeroepen tot het zwartste schaap van Nederland. Dit is gebeurd tijdens een galazit ting ter gelegenheid van het tweede lustrum van de Nijmeegse carnavals vereniging ,,'t Zwerte Schaop". De minister van verkeer en waterstaat woonde de zitting in „De Vereeni- ging' te Nijmegen bij, samen met zijn echtgenote. Minister Drees, nu opgenomen in de broederschap, waarin in voor gaande jaren onder andere zijn ge kozen bisschop Bluyssen van Den Bosch, oud-hoofdcommissaris van politie Van der Moien uit Amster dam en Ridder van Rappard (oud burgemeester van Gorinchem), vol deed aan de voorwaarde om tot het zwartste schaap te worden uitgeroe pen: in weerwil van goede bedoelin gen zich toch een golf van kritiek op de hals halen. Flitsen uit het buitenland LONDEN. In Londen is uit een trein met 2.150.000 gulden aan zilve ren staven en Italiaanse zilveren munten voor meer dan 170.000 gul den verdwenen. •WASHINGTON. In Amerikaanse regeringskringen ziet men niets nieuws, in de verklaring die de lan den van het Warschaupact woensdag na afloop van hun tweedaagse, in Praag gehouden conferentie, hebben uitgegeven. NEW YORK. Een man die een Boeing-707 van de Amerikaanse luchtvaartmaatschappij Trans World Airways had gekaapt, is zaterdag op het vliegveld Kennedy bij New York neergeschoten en gewond naar een ziekenhuis gebracht. BRUSSEL, Een felle brand heeft een filiaal van de Belgische waren- huizengroep „Nopri", gevestigd te Heverlee bij Leuven, vrijwel ver nield. FRANKFORT. In West-Duitsland zijn in december jl. als gevolg van de staking der metaalarbeiders slechts 197.600 auto's vervaardigd tegen 350.000 in november en 322.200 in december 1970, zo blijkt uit voorlo pige cijfers van de Vereniging van Westduitse autofabrieken. DJAKARTA. - Eind volgende maand zal de Indonesische regering wellicht een besluit nemen over her vatting van de Russische technische hulp. Dit heeft de minister van bui tenlandse zaken, Adam Malik, mee gedeeld na een onderhoud met de Sowjetambassadeur in Djakarta, Mi- chealov Volkov. DJAKARTA. Uit Nederland repa triërende ambonezen zullen, na een beroepsopleiding te hebben ontvan gen, worden tewerkgesteld op ont- wikkelingsprojekten, aldus heeft de directeur-generaal voor de ontwik keling van liet platteland, Sudarmo Djajadiwangsa, meegedeeld. NIEUW DELHI. De minister van financiën van Bangla Desj, Tajoed- din Achmed, heeft verklaard dat zijn land wel financiële en materiële hulp nodig heeft, maar die slechts zal aan vaarden van vriendschappelijk ge zinde landen. onder druk van het jeugd vandal is- me. Hij begreep niet dat de politie der gelijke vandalisme niet kon voorko men of beteugelen. Enkele jaren ge leden, is het pand duur door de ge meente aangekocht, c.q. voor een nieuwe woning geruild, aldus de heer Van de Velde, in verband met de doorbraakplannen Hertsbeeke- straat-Kerkstraat. door hem toen aangevochten en door de raad mede doortoedoen van de heer Jumclet (die toen nog geen wethouder was), in de ijskast gezet. Komt dat plan nu uit de ijskast, of wordt het daar weer een bemodderde open plek? De voor zitter zei dat inderdaad aan door trekking van de straat daar gedacht wordt al moet dan misschien nog meer worden aangekocht. Het sloopvoorstel werd daarna met algemene stemmen aangenomen evenals het voorstel tot verkoop van plm. 150 m2 grond tussen de wonin gen van J. van den Bos en L. I.Jze- lenberg aan de hoer Chr. van den Bos van der Have, die Ier plaatse een woning wil gaan bouwen. Maandag 31 januari Zicrikzec Foyer Concertzaal, 8.00 uur, Kring Sch.-Duiveland Plattelandsvrouwen, Z.V.U., Ned. Ver. van Huisvrouwen en Stad en Lande, lezing M. P. de Bruin (Van polderjongens en dijk graven). Dreischor Plaatsenhuis, 7.30 uur, vergadering gemeenteraad. Oosterland De Blauwe Keet, 7.30 uur, vergade ring landbouwverenigingen. Dinsdag 1 februari Zicrikzec Huis van Nassau, 8.00 uur, Ver. van Oudleerlingen Tuinbouwwintercur- sus. Mondragon, 8.00 uur, jaarvergade ring woningbouwvereniging "„Beter Wonen". Kerkwerve Zaaltje Chr. Geref. Kerk, 7.30 uur, tijdlede S.G.P., ds. J. P. Verkade). Woensdag 2 februari Zicrikzec Ger. Verenigingsgebouw, 8.00 uur, Geref. Vrouwenvereniging. Donderdag 3 februari Zierikzec Herv. verenigingsgebouw, 8 uur. ver gadering Herv. Vrouwengroep. Concertzaal, 8.00 uur, cabaret Ne derlands Hoop in Panama (Z.V.U.). Huis van Nassau, 2.00 uur n.m., Ver. voor K.I. Dreischor De Drie Schorren, 7.15 uur, uitvoe ring Crescendo. Vrijdag 4 februari Zierikzee Mondragon, clubavond Delta-Foto. Herv. Verenigingsgebouw, 8 uur, feestavond „Kunst en Eer". Zaterdag 5 februari Dreischor De Drie Schorren, 7.15 uur, uitvoe ring Crescendo. DODELIJKE ONGELUKKEN MAASTRICHT. Drie mensen zijn in de nacht van zondag op maandag gewond bij een uitslaande bi-and in de banketbakkerij van de heer Franssen aan de Frankenstraat 188 in Maastricht. De gewonden zijn de echtgenote van de heer Franssen, hun ongeveer 20-jarige zoon en de 42-jarige overbuurman Fleury. OUD GASTEL. Vrijdagmorgen is op het viaduct over Rijksweg 17 in Oud-Gastel de 16-jarige J. Bastiaan- sen uit Fijnaart met zijn bromfiets tegen een landbouwtrekker gereden en op slag gedood. VEENDAM. De 72-jarige oud-on derwijzer G. Geerts uit Norg, is in Wildervank (gemeente Veendam) bij een verkeersongeval om het leven gekomen. Hij verleende mot zijn auto geen voorrang aan een vrachtauto, die de wagen 30 meter meesleurde. Hij was op slag dood. GRONINGEN. De 21-jarige mej. W. M. Ottens uit Dokkum is bij een verkeersongeluk op de autoweg tus sen Visvliet en Grijpskerk ter hoogte van de gemeente Grootegast in Gro ningen om het leven gekomen. Op de plaats waar de weg overgaat van vier in twee banen was mej. Ottens bezig mot haar personenauto een file in te halen toen uit tegenovergestel de richting een melktankwagen na derde. AALTEN. De 41-jarige J. B. Uf- fink is in zijn woonplaats Aalten door een personenauto gegrepen toen hij met zijn fiets een weg overstak. Hij overleed korte tijd later aan de verwondingen in het R.K. ziekenhuis te Winterswijk. GRONINGEN. In hel academisch ziekenhuis in Groningen is de 81-ja rige J. van der Vlegel uit Grijpskerk overleden aan de verwondingen, die hij had opgelopen, toen hij, fietsend op de weg van Groningen naar Leeu warden, bij Grijpskerk werd aange reden door een personenauto. DRIEL. In het „Sl.-Canisius Zie kenhuis" in Nijmegen is overleden de 34-jarige heer A. van Rckum uit het Betuwse Driel. Hij werd zwaar gewond, toen hij in het naburige Randwijk met zijn bromfiets in bot sing kwam met een andere brom- fictsbcrijder. Deze werd eveneens ernstig gewond. TERNEUZEN. De 60-jarige me vrouw A. M. Dautzenberg is met haar bromfiets op een kruispunt in haar woonplaats Hoek (Zeeland) aangereden door een personenauto. De vrouw overleed kort na het on geval. AMSTERDAM. Een onbekend ge bleven bromfietser is in de Sarpha- tistraat te Amsterdam om het leven gekomen, toen hij met zijn bromfiets slipte en tegen een boom' reed. Hij had geen identiteitspapieren bij zich. SITTARD. De 46-jarige mevrouw A. M. H. Alberts-Salden is in haar woonplaats Obbicht om het leven gekomen ioen zij door een achterop komende bestelauto gegrepen werd, terwijl zij met een andere vrouw en een kind aan de rechterkant van de weg liep. VOORST. Op de Quabbenburgwcg in de gemeente Voorst heeft zich een auto-ongeluk voorgedaan als gevolg waarvan de 18-jarige H. A. de Wilde uit Zwolle om het leven gekomen en vijf personen werden gewond. j Zeldzame sneeuwganzen in de Braakman TERNEUZEN, 29-1. In hot natuurreservaat Do Braakman by Terncuzcn zyn zaterdagmiddag twee zoor zeldzame sneeuwganzen waargenomen. Sneeuwganzen hebben een zuiver wit vederkleed met diepzwarte vleugclpuntcn. Hun snavel is fors en rose van kleur. De ganzen zijn circa 75 cm groot. Het is een vogelsoort die thuishoort in het hoge noorden van Amerika, maar die een enkele keer via Groenland en IJsland naar het Europese vasteland kan afdwalen. Vermoedelijk f zyn beide in Terneuzen gesignaleerde exemplaren meegekomen f met grote troepen riet-, kol- en brandganzen uit de Noordeuropese f landen, die op de vlucht voor koning winter zaterdag in de Braak- man zijn neergestreken. f Daarvoor kunnen de vogels met de zware noordwesterstormen die over het noordelijk deel van de Atlantische Oceaan vanaf J Amerika via Groenland en IJsland naar Noordcuropa zijn mccge- f voerd. De bijzonder opvallende vogels zyn waargenomen door de jacht- opziener van dit gebied, dc heer C. Riemslag uit Biervliet en de Belgische ornitholoog broeder Simenon uit Oostakker. Zowel Bolgi- l schc als Nederlandse vogelkundigcn trachten de dieren te foto- graferen en te filmen. De vogels zijn echter uiterst schuw. t Volgens dc Avifauna van Nederland, zijn er in deze eeuw tot nog f toe slechts acht bevestigde waarnemingen van sneeuwganzen bin- f 4 nen onze landgrenzen hekend. Gemeenteraad Bruinisse

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1972 | | pagina 2