Kaas uit 'tvuistje en de golf van geweld. ERIC DE NOORMAN Burgeres vroeg college 1>. w. om een /uinig(er) beheer MEfiJUJ! E10 cassis speciual de cassis uaar de slanke lijn 1.22 Jaarvergaderins afdeling Brouwershaven Plattelandsvrouwen Gemeenteraad Bruinisse Streng arrest exil Advertentie BRUINISSE, 26-1. In de donder dag in de gemeente van Bruinisse gehouden gemeenteraadsvergadering werd voor kennisgeving aangeno men een schreven van mevr. II. M. de Koning-Jumclet, waarin deze de raad aanmaande tot een zuinig be heer en een niet te kwistig verstrek ken van subsidies, omdat in het ver leden toch ook vele verenigingen al- lijd hun eigen boontjes ook finan cieel hebben kunnen doppen Wat toen mogelijk was. moet nu nog kunnen, omdat de geldmiddelen waarover ieder verenigingslid be schikt thans ruimer zijn dan vroeger Verder was ingekomen de toeken ning van een subsidie van f 993.600,- voor de aanleg van een jachthaven te Bruinisse en de goedkeuring van Ged. Staten om een donatie te geven van f 2500,- voor het sporthal zwembad project in Zierikzee. Door de PZEM zal een verlich tingsplan voor de gemeente worden opgesteld, te begeleiden door een commissie, bestaande uit twee per sonen van de PZEM, de burgemees ter en wethouder Van Gilst en een lid van de raad. De heer M. Bolier werd als zodanig benoemd. Besloten werd nog eens te stude ren op het verzoek toe te treden tot de Gemeenschap van Europese Ge meenten, een verzoek van de ge meente Delfzijl om adhaesie te be tuigen aan een stuk over het subsi diebeleid, werd verwezen naar de Ver. van Nederlandse Gemeenten. Geen goeile voorlichting over defensie en politiek op scholen DEN IIAAG, 27-1. Op dit moment wordt op vele Nederlandse scholen van voortgezet onderwijs voorlich ting over ons defensie-apparaat, on ze politieke structuur gegeven op een wijze, die een aanfluiting is voor ons gehele parlementaire, democra tische stelsel. Door een aantal lieden wordt partijdige voorlichting gegeven, die noch onpartijdig is, noch voorlich ting, die in wezen niets anders is dan een vorm van politieke indoctrinatie en slechts ten doel heeft de uithol ling van het bestaande democrati sche bestel. Dit vindt plaats onder de vlag van de democratische, vrije meningsvorm en uiting. Dit heeft donderdag in Schevenin- gen brigade-generaal A. E. van Dis- hoeck, stafdocent van het Defensie Studiecentrum, verklaard op een conferentie van directeuren en rec toren van scholen voor voortgezet onderwijs, die gehouden werd on der auspiciën van de Atlantische commissie en handelde over de voor lichting over defensie en het buiten landse beleid binnen de school. Advertentie In 3/4 literflessen ter kennismaking xs tijdelijk voor Verschillende zaken Verder was er oen dankbetuiging van de Prov. VVV voor de subsidie- verhoging, de nota werkgelegenheid mosselkwekers, de enthousiaste reactie op een voorstel meer groen in de gemeente ingezonden door de heer W. Jumelet Az., die echter op enkele punten moet worden afgewe zen, een erkentelijkheidsbetuiging van de Bruse Jeugdraad en de goed keuring ontvangen op gemeentere kening 19G9 en rekening Woningbe drijf 1969. De burgemeester zal de gemeente vertegenwoordigen bij de Gemeenschappelijke regeling Woon- wagenbeleid, wnd. afgevaardigde weth. Jumelet. Eveneens werd be sloten dat naast aannemersbedrijf Van de Velde, tevens prijs zal wor den opgevraagd aan aannemersbe drijf Hommel, Oud-Vossemeer voor de bestrating van Noorddijk, Dee- straat, Burgem. Hagelaan en Nieuw- straat, waarvoor goedkeuring is ver kregen en krediet kan worden ver leend. Eveneens werd krediet verleend voor een gaskachel en verdere voor zieningen in de noodschool Burgem. Hagelaan (1' 5500,-) en voor gasvoor- ziening in nieuw lokaal kleuter school (1' 8800,-). KORTE BERICHTEN UIT HET BINNENLAND ROTTERDAM. Het eerste super- containerschip in de nieuwe Trio- dienst op het Vere Oosten, de 51.300 ton metende „Ivamakura Maru" van de Japanse rederjj Nippon Yusen Kaisha, is op feestelijke wijze in de Rotterdamse haven ontvangen. DEN HAAG. De colleges van b. en w. van Amsterdam, Den Haag, Rot terdam en Utrecht, hebben in een brief aan minister Udink (volkshuis vesting en ruimtelijke ordening) maatregelen gevraagd om de stads vernieuwing in dwe grote steden op korte termijn krachtig ter hand te kunnen nemen. DRIEBERGEN. Op de weg Arn hem-Utrecht is donderdagochtend een legervrachtwagen geladen met 6 ton springstof in brand geraakt. Een explosie heeft zich echter niet voor gedaan. Flitsen uit het buitenland MONTE CARLO. De Italiaanse equipe Sandro Munari-Mario Manuc- ci met Lancia Fulvia IIF is winnaar geworden van de 41e Monte Carlo- rallye. Het was de eerste Italiaanse overwinning aller tijden en de eer ste zege van Lancia sinds 1954. BELGRADO. President Tito heeft donderdag aan het slot van de con ferentie van de Zuidslavische com munistische partij aangedrongen op een grotere en hechtere eenheid bin nen de partij. SAIGON. Golven Amerikaanse B 52-bommenwerpers hebben vanuit Thailand zware aanvallen op de Ho Tsji Minh-weg in Laos gedaan, zo heeft een Amerikaanse woordvoer der donderdag in Saigon bekendge maakt. SALISBURY. Meer dan honderd actieve aanhangers van de Afri kaanse Nationale Raad (A.N.C.) zijn gearresteerd. Dit heeft de advocaat Edson Stilthole, een van de leiders van de A.N.C., donderdag verklaard. Scheepvaartberichten Abinda, 12-2 te Durban verwacht. Acmaea, 26-1 Killingholme naar Purfleet. Atys, 25-1 Sandakan. Camitia, 28-1 te Fremantle verwacht. Diloma, 31-1 te M. al Fahal verwacht Kelletia, 26-1 te Bukom. Kenia, 26-1 e Tabangao. Krebsifi, 8-2 verwacht Lulu. Schiekerk, 25-1 340 m. w.n.w. Ludc- ritzbaai. Vivipara, 4-2 t.h. Kaapstad verwacht. Vlieland. 25-1 150 m. w. Walvisbaai. DEN HAAG, 28-1. In hun vrijdag middag aan de Tweede Kamer aan geboden beleidsnota voor de herzie ning van het militaire tuchtrecht hebben de ministers De Koster van defensie en Van Agt van justitie aangekondigd, dat zij de tuchtklasse willen afschaffen. Vooruitlopende op de uiteindelijk door het parlement te nemen beslissing, heeft de be windsman van defensie reeds aan de militaire bevelhebbers verzocht de tuchtklasse bij hét opleggen van straffen niet meer te hanteren. Ccrii politie-oiulerzoek naar Angola-comité AMSTERDAM, 27-1, De justitie in Amsterdam zal de politie geen on derzoek laten instellen naar de wijze waarop bedrijven, die koffie uit An gola importeren, door leden van het Angola-comité worden „bewerkt". Het bestuur van de partij „Nieuw Rechts" had dit plus een ambtshalve strafvervolging van het comité aan de officier van justitie in Amster dam verzocht. Het wnd. hoofd van het parket, of ficier van justitie mr. H. E. van Re- nesse, heeft PNR-voorzitter Max Le- win bericht, dat er onvoldoende aan knopingspunten zijn om in dit stadi um een politieel onderzoek te doen beginnen. Spinazie slecht voor kleine kinderen ROME, 27-1. Kinderen die niet van spinazie houden, hebben het mis schien wel bij het rechte eind. Een dieetcommissie van de landbouw- en voedselorganisatie van de Ver. Na ties (FAO) komt nl. in een rapport tot de slotsom, dat door het afbre ken van bepaalde chemische bestand delen van de omstreden groente bij zeer jonge kinderen methaemoglobi- nacmia - een soort bloedvergiftiging - kan onstaan. Verscheidene afgevaardigden op een bijeenkomst in Bonn waar de kwestie onlangs werd besproken, ga ven als hun mening te kennen, dat spinazie zou moeten worden verbo den voor kinderen onder de drie maanden, omdat nitraten in verse en diepvriespinazie kunnen worden af gebroken tot nitrieten, die tot de ver giftiging kunnen leiden. Til de Bond is veel veranderd BROUWERSHAVEN, 26-1. Dins dag j.l. hield de afdeling Brouwers haven de jaarvergadering. In haar openingswoord verwelkomde de pre sidente, mevrouw Van Putle-Ver- sprille, in het bijzonder mej. Van der Lceden, de provinciaal secretaresse, en wenste zij - al was het dan wat laat - alle leden nog een voorspoe dig 1972 toe. Medegedeeld werd dat, gelet op de belangstelling die hiervoor blijkt te bestaan, getracht zal worden eert bijeenkomst te organiseren waarin een notaris zal worden uitgenodigd te spreken over zijn werk. Verder werd melding gemaakt van 5 dis cussieavonden die - zoals eerder gemeld - in Zierikzee worden ge houden door het N.V.N. Zeeland, over „de toekomst van Zeeland in het kader van de ontwikkeling van Zuidwest Nederland". De presidente gaf verder een overzicht van het af te werken jaarprogramma. De secretaresse, mevrouw J. van Sluis-v. d. Weele, liet door middel van haar jaarverslag nog eens horen wat er in het afgelopen jaar in de afdeling zoal gepasseerd is. Als in termezzo las zij het gedicht voor dat gemaakt was door een lid van de afd. Sprang-Capelle, als dank voor de prettige dag welke die afdeling te Brouwershaven heeft genoten. De presidente, dankte mevrouw Van Sluis voor het uitgebreide verslag en het vele werk voor de afdeling ge daan en speldde haar daarbij een corsage op. De financiën Hot financieel verslag werd uitge bracht door de penningmeesteresse mevrouw Besterveld-Vlaander. De boeken waren door de kascommissie gecontx'oleerd en in orde bevonden. Ook mevrouw Bestérveld werd dank gebracht en kreeg een corsage op gespeld. Een nieuwe kascommissie werd samengesteld als volgt mevr. Van Nieuwenhuize-Wagemaker; me vrouw De Jonge-Bokelaar en mevr. Hoekman-De Vrieze. Verslag van het portje „Lief en Leed" werd uitge bracht door mevrouw v. d. Wekken- Van Sluis, die samen met mevr. v. d. Weele-Hanse de zieke leden be zoekt. Beide dames werden hiervoor hartelijk bedankt en mochten voor hun inzet een bloemetje in ont vangst nemen. Verder bracht de presidente dank aan mevr. Jansen-Glas voor de ver zorging van de convocaties en mevr. v. d. Velde-Maliepaard voor het rondbrengen van de convocaties. Ook deze dames werden bedacht met een corsage. Hierna werd ge pauzeerd en een tractatie aangebo den door het scheidende lid van het bestuur, mevrouw Van Ast-v. d. Schelde. Bestuursverkiezing Bij de bestuursverkiezing bleek mevrouw Van Putte-Versprille weer voor drie jaar herkozen te zijn als presidente en kwam als nieuw lid in het bestuur mevrouw Drijgers- Van Liere. Vervolgens werd afscheid geno men van hot scheidende bestuurslid mevrouw Van Ast-van der Schelde, die door de presidente waarderend werd toegesproken en een boekje De Heer der Heruli "f-l ■J, 17. Allan knippert pijnlijk met de ogen. Hij wil het hoofd opheffen, maar een doffe pijn achter in zijn schedel doet hem kreunend terugvallen. Zijn gehele lichaam schijnt als verlamd en ook de minste beweging doet hem pijn. Lange tijd ligt hij als wezenloos op het strand. Dan slaagt hij er eindelijk in zich half op te richten. Bevreemd kijkt de jongen om zich heen. Het eentonig ruisen van de zee brengt de herinnering terug aan hetgeen er gebeurd is. Moeilijk komt hij overeind. Al zijn spieren zijn stijf en hij staat te zwaaien op zijn benen. Met een gevoel van onrust laat de knaap zijn blikken over de zee zwerven, maar dan ontsnapt hem een zucht van verlichting. Vér aan de horizon verdwijnt, nog maar nauwelijks zirhtbaar een witte vlek. niet veel Jmeer dan een stip. Het schip der Heruli! Bo- igul en zijn mannen zijn hem dus niet meer achterna gekomen! Misschien wanen zij hem wel verdronken.Ietwat opgemonterd door deze gedachte keert hij zich om en onderwerpt de omgeving aan een nader onderzoek. Het niet zeer brede strand gaat over in een rotsige tamelijk stijl omhoog lopende kust. Allan's ogen zoeken langs de kale rotsen. Een pad is nergens te zien. Er zijn ook geen andere aanduidingen, die op de aanwezigheid van menselijke bewoners zouden kunnen dui den. De jongen haalt diep adem. Langzaam en moeilijk door zijn pijnlijke ledematen, begint hij zich een weg te zoeken tussen de rotsblok ken. Van steen tot steen klautert hij omhoog. Dan ziet hij een smal stroompje langs de rot sen omlaag dartelen. Weldra heeft hij de rand van dit bergbeekje bereikt en nu gelukt het ook wat sneller vooruit te komen. Hijgend van inspanning bereikt Allan het hoogste punt en daar strekt zich. op korte afstand, een donker woud uit. De knaap snuift de geur van de bomen op en met zijn scherp gehoor herkent hij boven het ruisen van de zee de vertrouwde geluiden van het bos. Goedkeurend blijft hij er naar staan kijken. Dat heeft hij zich nu gewenst, de eenzaamheid van een onafzienbaar woud, ver van Heruli. Hij kijkt langs zijn verkreukelde, nog nau welijks droge kleren, die behalve zijn jacht mes, het enige zijn wat hij op de wereld nog bezit. Nog eenmaal wendt hij het hoofd om naar de zee. Van het schip is nu in het geheel niets meer te zien. „Nu begint een nieuw le ven!" mompelt hij zachtjes voor zich heen. Lenig loopt hij naar de zoom van het woud en een ogenblik later is hij geruisloos tussen de bomen verdwenen 'Wakkert,' vroeg ons een moeder, 'het aanprijzen van kaas uit 't vuistje het geweld niet aan? De vuist is tenslotte het symbóól van agressie.' Wij geschrokken meteen naar psycholoog prof. dr. Dondersteen. 'Niets aan de hand,' zei hij, 'het verkleinwoord vuist-je is juist geweldloos.' Hij sloeg ons krachtig in de maag. 'Dat is uit de vuist.' We hapten naar adem. 'Dit is uit 't vuistje.' We hapten naar de kaas. 't Scheelde wèl. DE KERKDIENSTEN VOOR ZONDAG over knutselen en een corsage kreeg aangeboden. Namens alle leden dankte me vrouw De Koeijer-Doeleman de pre sidente voor het vele werk dat ook dit jaar weer door het bestuur werd ve&zet en ook hierbij werden corsa ges opgespeld. Opnieuw volgde een pauze, met aansluitend een praatje door mej. v. d. Leeden over de Bond Het was een gezellig en verhelde rend praatje, toegelicht met een bordtekening, over hoe precies de Bond in elkaar zit en samenwerkt. Het bleek wel dat de laatste jaren ook in de Plattelandsvrouwen Bond veel is veranderd, mede als gevolg van een veranderde instelling van de leden. Dé onderlinge gezelligheid is echter nog steeds een van de be langrijkste punten. Werd er zo'n achttien jaar geleden nog sterk van uit het hoofdbestuur geregeerd, nu verschuift het beleid steeds meer naar de afdelingsbesturen. Vroeger werd alles door eigen le den gedaan maar nu komen er meer specialisten aan te pas, zoals bijv. de agrarische- en economische sociale' voorlichtsters in Zeeland. Zoals de hele maatschappij is ook de Bond in beweging en wordt daarbij gezocht naar een nieuwe doelstelling. Mej. v. d. Leeden ontving voor haar gezellig praatje dankwoorden van de presidente en een presentje in de vorm van een fles wijn, en dat vormde de afsluiting van een ge slaagde jaarvergadering. Ned. Ilerv. Kerk Zerikzee: Gasthuiskerk: 9.30 en 7 uur ds. Van der Schee, (bed. H.A. en Dankz.); 11 uur ds. J. A. v. d. Mei den Dordrecht. Kerkwerve: 9.30 uur ds. Van den Berg. Serooskerke: 10 uur ds. Jansen Schoonhoven; 11.30 uur zondagsschool. Burgh: 10 uur ds. M. G. Westerhof. Haamstede: 10 uur dr. J. A. Bakker, Middelburg; 7 uur ds. Wassenaar. Renesse: 11 uur ds. De Wit, (bev. ambtsdragers). Noord- welle: 9.30 uur ds. De Wit. Scharen- dijke: 11 uur ds. Van den Berg, (vie ring H.A.); 9.30 uur zondagsschool Scharendijke. Brouwershaven: 11 uur ds. Wassenaar; 12.15 uur zon dagsschool. Zonnemaire: 11 uur ds. Van den Heuvel, (bev. ambtsdragers) 9.45 uur zondagsschool. Noordgouwe: 11 uur ds. Geers. Dreischor: 9.30 uur ds. Geers. Ouwerkerk: 10 uur ds. Faber. Nieuwerkerk: 9.30 uur ds. Van den Heuvel. Oosterland: 10 en 6 uur kand. M. C. v. d. Meer, Leiden. Sirjansland: 10 uur ds. Cuperus, Waddinxveen; 6.30 uur ds. Post, Ar- nemuiden. Bruinisse: 10 en 5 uur ds. Post. Lutherse Kerk Zierikzee: geen dienst. KERKNIEUWS Terugtrekking nuntius gevraagd HOENSBROEK, 27-1. Pastoor N. Poelman van de parochie Heilige Jo sef te Hoensbroek en bisschoppelijk gedelegeerde van het hoofdbestuur van de katholieke vereniging van in tellectuelen, St. Willibrord heeft de terugroeping geëist van de pauselij ke nuntius in Den Haag. Uit alle berichten blijkt, aldus pas toor Poelman, dat de nuntius, mgr. Felici, rond de benoeming van de bisschop van Roermond een beden kelijke rol heeft gespeeld. Dit is ge beurd tot grote schade van de oecu mene. De R.K. geestelijke voegt hier aan toe dat hij in Limburg reeds achttien jaar zijn krachten voor de oecumene inzet. Ned. Herv. Kerk NOORDGOUWE. In de Ned. Herv. Kerk wei-d in de maand december als volgt gekollekteerd: kerkvoogdij f 417,81; diakonie f 116.06; huwe lijksbevestiging f 41,40; Kerk en We reld f59,05; oudojaarskollekte f467.25 Giften f 289. Ned. Herv. Kerk Beroepen te Dordrecht: J. Kooien. Werkendam. Bedankt voor Bruchem-Kerkwijk: B. Haverkamp. Nijkerkervecn. Beroepbaarstelling: kand. H. G. Hulst, Thorbeckestraat 35, Wasse naar. Ger. Kerken Beroepen te Doczum: kand. F. W. Zijlstra, Amsterdam, die dit beroep heeft aangenomen. LAND- EN TUINBOUW Vcreflclings- landbonwbciirs 1972 Van woensdag 4 tot en met zater dag 7 oktober 1972 zal. wederom on der de naam „Ornithophilia-Varuva" in de Bernhard- en Irenehal van het Jaarbeurscomplex te Utrecht, de tweede Vakbeurs voor Veredelings- landbouw worden gehouden. Voor het eerst zal er dan een vol ledige scheiding zijn tussen dc ten* toonstelling van de Vereniging Or- nithophilia en de vakbeurs. Beide evenementen worden gelijk tijdig gehouden, maar zullen afzon derlijke toegangspartijen en afzon derlijke entreebiljeten hebben. GLASGOW. Een van de grootste scheepswerven in Schotland, de ..Yarrow Shipbuilders Ltd", sluit maandag de poorten naar aanleiding van een arbeidsgeschil. De directie heeft na het mislukken van onder handelingen met de vakbonden de 4.000 arbeiders uitgesloten. Gereformeerde Kerken Zierikzee: 10 uur ds. Favier; 6.30 uur ds. Van der Kooy. Haamstede: 10 en 5 uur ds. Van der K003'. Scharendij ke: 10 en 2.30 uur ds. Put. Brouwers haven: 10.30 en 3 uur de heer Blok land, Roozendaal. Zonnemaire: 10 en 2.30 uur ds. De Valk, Middelharnis. Nieuwerkerk/Oosterland: 10 en 5 uur ds. Rienstra, (viering H.A. en dank zegging). Bruinisse: 10 en 5 uur de heer Lodder, Rotterdam. Gereformeerde Kerken Vrijgemaakt Brouwershaven: 9 en 7 uur leesdienst dienst. Chr. Geref Kerken Zierikzee: 10 en 6 uur ds. Op den Velde. Kerkwerve: 10 uur leesdienst; 6 uur Godsdienstoefening. Haamste de: 30 uur leesdienst; 3 uur ds. Op den Velde. Gereformeerde Gemeenten Haamstede: 10 en 2.30 uur leesdienst. Nieuwerkerk: 10 en 3 uur leesdienst. Oosterland: 10, 2.30 en 6 uur lees dienst. Gereformeerde Gemeenten in Nederland Zierikzee: 10 en 6 uur leesdienst. Nieuwerkerk: 9.45 en 3.00 uur lees dienst. Bruinisse: 10 en 5 uur ds. v. d. Berg. Oud-Gereformeerde Kerken Oosterland: 9.30 2 en 6 uur lees dienst. Bruinisse: 10 en 5 uur lees dienst. Remonstrants Ger. Gemeente Scmmelsdijk: 10.30 uur ds. D. J. Siccama, Roterdam. Leger des Ileils Zierikzee: Poststraat 37 - 10 uur heiligingsdiensl; 12 uur jeugdsamen- komst; 19.00 uur verlossingssamen komst. Rooms-Katholicke Kerk Zierikzee: Zaterdag 19.00 uur; zon dagmorgen 10.00 uur. Haamstede: Zondagmorgen, 10.00 uur. OVERDENKING „Het is mij goed nabij God te zijn" (Pslam 73 28a). De dichter Asaf kennen wij alleen uit zijn liederen. Hij is het hoofd van een Levietisch zangersgeslacht ten tijde van David en dichtte de psal men 73-83. Blijkens deze liederen heeft hij het niet gemakkelijk ge had. Zijn geroep uit angst en vrezen klimt tot God. Hij vraagt zich af: Zou God zijn gena vergeten, nooit moor van ontferming weten? (Psalm 77). In Psalm 73 wordt hij zelfs nijdig (St.Vcrl.). ziende der goddelozen vre de en had hij bijna gezegd: Ik zal aldus spreken, ik zal God voorwcl zeggen. Asaf heeft een zwaar leven gehad en toch kwam hij er steeds weer bo venop. Waarom? Omdat hij mocht zeggen: Het is mij goed nabij God te zijn. Dal had hij in Gods heiligdom men geleerd en dat had hij voor op de goddelozen. die dat niet weten. En nu zegt Asaf niet: Ik ben goed. Dat zeggen wij zo graag: ik ben goed ik leef netjes, ik gééf ieder het zijne, ik ga trouw naar de kerk. God zal mij wel helpen. Asaf zegt heel iets anders van zichzelf: ik ben een grote dwaas en zonder verstand, een re deloos dier. Ook dat heeft hij in Gods heiligdommen geleerd. Asaf zegt evenmin: ik heb het goed. Dat zeggen wij ook graag. Ik heb het goed. ik heb een goed sala ris en een gelukkig gezin. En als er dan een kink in de kabel komt. dan worden we ook nijdig, bijna opstan dig .afgunstig op anderen, die het beter hebben dan wij. Asaf heeft in Gods heiligdommen leren zeggen: Het is voor mij goed nabij God te zijn en daaraan richt hij zich telkens weer op. als hij dooi de problemen wordt neergeslagen. Dat hebben we allen nodig te kun nen zeggen en dat leren we in Gods heiligdommen, waar God soms won derlijke wegen met ons gaat. Maar de meest wonderlijke weg is Hij daar met Christus gegaan, die van God verlaten werd. opdat wij aangeno men en nimmermeer verlaten zou den worden. Achter Christus aan ko men we er altijd weer uit. Al zou mijn vlees en mijn hart bezwijken, mijns harten rots en mijn erfdeel is God voor eeuwig. J. v. d. S.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1972 | | pagina 4