SPREKERS Burgemeester Hokken verwacht het „1971-liedje" ook in 1972 STREEKNIEUWS Gezellige familie-avond van Clir. Plattclandsorganisatics ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE Vrijdag 28 januari 1972 Nr. 21022 Gcineeiilerauil Bruinige ,N eer lands Hoop in Panamavoor Z. V. U Schouwen-Duiveland is deze week weer eens bezocht door een aantal gelegenheidssprekers die ons een wereld zwanger van onhei len hebben voorspeld. Er was een spreker op een sehool-ouderavond in Duiveland en een spreker op de familie-avond der Chr. Plat- telandsorganisaties. Beiden had den als gemeenschappelijk ele ment in hun visie, dat liet allemaal maar niets was en we vragen ons wel af of een dergelijke benade ring van mens en wereld enige zin heeft. Het is een koud kunstje de kwa len van deze tijd op een rijtje te zetten, maar het is best boeiend van deze tijd ook goede dingen te zeggen. Als het ene gebeurt, mag het andere niet worden nagelaten, want ongewild wellicht - laten we dit als excuus aanvoeren - sugge reren de sprekers dat het vroeger allemaal veel beter was, degelii- ker, eerlijker, humaner, christelij ker. Nu, dat kan men dan rustig vergeten, want het is in bepaalde opzichten gewoon niet waar. In Duiveland hadden o.m. de publiciteitsmedia het weer eens gedaan. Toegegeven, er wordt veel ongenuanceerd gezwamd in allerlei kranten, bladen en blaad jes, maar dit is ook een tijd, die het realistisch(er) be-oordelen en het kritisch leren zijn gewoon als „must" verondersteld. Wie echt met jongeren wil praten, ontdekt dat ze kritischer zijn, maar veelal gewoon ook eerlijker. Gewoon als zoete koek geslikte overleveringen hebben voor de jeugd niet veel waarde, als ze zelf niet ontdekt hebben wat er allemaal voor posi tiefs in steekt. Deze tijd is (ook) zwanger van kwalen, maar hij is in ieder geval verlost van de mensonwaardige au tori taire vanzelfsprekendheden, die vroeger het leven beheersten; van tot frustaties leidende met tekstnitleggingen en meningen „bewezen" stellingen, die gemaks halve tot het evangelie zelf wer den gerekend, verlost van onge fundeerde, kunstmatig in zwang gehouden angsten en stramienen, die eigen inzichten blinderen en hoopvolle vonken van creativiteit doofden. Daarom zijn we erg verdrietig over mensen, die toch gemakshal ve alles maar weer op cén hoop gooien, de jeugd dé jeugd noemen en de grote chaos prediken, die voor de deur staat. Wat schiet men daar nu in vre desnaam mee op. Men moet eens een diepgaande studie maken van het spel van krachten, dat beeld geeft aan deze tijd, want aan een schare ach en wee-roepers hebben we niets. Ze zijn in wezen even onvrucht baar als de roepers rond de Club van Rome, die ook het angstmotief ongenuanceerd hanteren; de oo- steilers van het rapport zelf heb ben dat stellig niet zo bedoeld. Samenvattend hier een oproep tot wat meer idealisme, een nauw keuriger sondering van de situatie en wat genuanceerder begrip voor hetgeen volk, land en mensheid beweegt. VerJiesl Leiden ook een kerk LEIDEN, 27-1. De hervormde kerk- voogdij in Leiden moet op korte ter mijn beslissen wat er met de histo rische Pieterskerk moet gebeuren, nu de rijksuniversiteit te Leiden na ja renlange onderhandelingen heeft me degedeeld, dat Pieterske.rk niet tc kunnen huren. In het blad vormd Leiden" worden als mogelijk heden genoemd de historische kerk voor f 1 te verkopen aan het Rijk of een stichting „Vrienden van de Pie terskerk" te vormen, die de nieuwe eigenaar zou moeten worden. Overval in Schiedam SCHIEDAM, 27-1. Twee jonge- mannen hebben donderdagavond on der bedreiging van een revolver de kassahouder van het winkelbedrijf de Co-Op aan de Ketelstraat te Schiedam gedwongen de kassa af tc geven. Hierin zat een bedrag tussen de 13.000 en 15.000 gulden. De over vallers verdwenen in een auto. In verband met dc donderdagse koop avond was de winkel open geweest. De politic is nog met het onderzoek bezig. Diploma''» assistent-art» UTRECHT. 27-1. In Utrecht zijn donderdagmiddag aan vijfentwintig studenten de eerste assistent-arts diploma's, behorend bij de nieuwe artsenopleiding, uitgereikt. Dit di ploma wordt verstrekt na het afleg gen van een examen aan het einde van een 6-jarige medische studie. Met het diploma kan de assistent- arts zich of gaan specialiseren of dc eenjarige opleiding tot huisarts vol gen. Medisch handelen is de assis tent-arts in dit stadium alleen toe gestaan onder toezicht van of in teamverband met de opleidende spe cialisten of dc huisarts bij wie men stage loopt. BRUINISSE, 27-1. Aan het begin van de gemeenteraadsvergadering van donderdag 27 januari hield bur gemeester Hokken de gebruikelijke Nieuwjaarsrede. Hy zag achterom en noemde diverse zaken die in 1971 in Eruinisse waren gerealiseerd (twee begrotingen in één jaar, een krediet voer het opstellen van een exploita- ticberekening, recrcatieplan Bruinis- se, het gereed komen van het be- jaardenhuis „In 't Opper", het be straten van het havenplateau (voor zever niet eerder gebeurd) plus kre dieten voer een aantal andere be stratingen in nieuwe wijken. Verder: de verkoop van grond voor het stichten van een gemeenschaps huis en het begin van de bouw daar van, de verkoop van grond aan „Be ter Wonen" te Zierikzee en het in een bouwstroom bouwen van 26 wo ningen waarvoor de heipalen werden geslagen, de verkoop van grond voor 10 bejaardenwoningen, het gereed komen van de burgemeesterswoning en het verstrekken van krediet voor centrale verwarming van 85 ge meentewoningen, uitbreiding van kleuterschool en jachthaven en di verse andere zaken. Vcoruitziende naar 1972 zal hy het er op toeleggen dat de jachthaven voor 550 jachten zo spoedig moge lijk kan worden aanbesteed wat in houdt dat grond moet worden ge kocht en in erfpacht moet worden verkregen en dat financieringsmid delen moeten worden beschikbaar gesteld. Verder moet in 1972 het afronden van de in voorbereiding zijnde be stemmingsplannen teneinde moei lijkheden met de woning te voorko men en aankoop van gronden om deze woningbouw te continueren. De personeelsvoorziening op de gemeen tesecretarie baart zorgen omdat de werkzaamheden- daar hand over hand toenemen. Minder werkgelegenheid Wat niet toeneemt is de werkge legenheid. Mocht die in grotere mate dan thans stagneren, dan verwacht hij overheidshulp voor opdrachten gemeenschapsvoorzieningen. Zeeuwse crosscompetitie en prestatielopen in het Domeingebied op 26 februari Op zaterdag 26 februari a.s. zal te Westerschouvven de vierde en laatste wedstryd voor dc Zeeuwse cross- ccmpetitie 1972 worden gehouden, te organiseren door de s.v. Delta Sport. Het programma luidt als volgt: Senioren, plm. 6000 m; A-junioren 6000 m; B-junioren 2000 m; C-junio- Overigens meende burgemeester Hokken, dat het oude lied, dat ook in 1971 werd gezongen: 1. De over heid maakt geen of een verkeerde kwantiteitsplanning, 2. de overheid ontwikkelt geen of onvoldoende naar moderne inzichten voldoende kwaliteitsbesef en 3. dat de ovèrheid niet kosten bewust is, ook in 1Ö72 en tot in lengte van dagen zou worden gehoord. Met de wens dat in 1972 een uit stekende teamgeest zou heersen tus sen secretariepersoneel, b. en w. en raad besloot de voorzitter zijn Nieuwjaarsgedachten. ren 1200 m; B-junioren 1200 m; C- junioren 600 m. Bij de D-junioren en pups hebben in beide categorieën de jongens en meisjes een eigen wed strijd over 600 meter. Het parcours zal worden uitgezet in de zeer be schutte bossen van de Domeinen. De start vindt plaats bij de hoofdingang ven de Domeinen. Aanvang van de wedstrijden om 14.00 uur. Bovendien zal er dezelfde middag gelegenheid zijn voor jong en oud om prestatieloop af te leggen, namelijk: een jeugdprestatieloop t/m 12 jaar over een afstand van 2 km, en een grote prestatieloop vanaf 13 jaar over een afstand van 6 km. Start van de pfestatielopen om plm. 15.30 uur, eveneens bij de hoofdingang. Iedereen die deze lopen binnen de daarvoor ruim gestelde tijd vol brengt ontvangt een mooi gegraveer de plaquette van leder. ZIERIKZEE In memoriam i. Kfompe In het Zweedse Rode Kruis zie kenhuis overleed op de leeftijd van 80 jaar de heer J. Klompe, in leven oud-dijkgraaf van het toenmalig waterschap Schouwen. De heer Klompe diende het waterschap als voorzitter van 1946, toen hij opvol ger werd van wijlen de heer S. J. Gast, tot aan de concentratie van poldei'S en waterschappen per 1 ja nuari 1959. Wegens' het bijna berei- keq van de 70-jarige leeftijd in dat jaar, kon hij statutair niet meer voor een herbenoeming in aanmerking komen én met hem werd gelijktijdig een periode in het regionaal water- schapbestel afgesloten. De heer Klompe was een doortas tend man, uitnemend op de hoogte van de toestand in „zijn" polder en van waterschapszaken in het alge meen. Onder zijn x*egime kwam de ruil verkaveling Duiveland op gang (plan Bx-eeman), maar dit grootste projekt werd weggevaagd door de stormramp van 1953. Hij nam strijd vaardig en geëpgageerd deel aan de wederopbouw, de herverkaveling en .de aanloop tot de polderconcentra tie. Strijdpunt voor hem na de ramp was de aanleg van de delingsdijk, waarvan hij een notoire tegenstan der was. De grote verdiensten van deze Schouwse persoonlijkheid bij uit stek - hij beheerde een boerderij te Serooskerke - kregen een adequate waardering door zijn benoeming tot ridder in de Orde van Oranje Nas sau. De crematie van de overledene heeft inmiddels te Rotterdam plaats gehad. A.R.-Statencentrale Op vrijdag 28 januari spreekt in de vergaderzaal van de Ger. kerk aan de St. Domusstraat, voor de A.R.- Statencentrale de heer J. N. Schol- ter-, lid van de Tweede Kamer. De heer Scholten houdt een „politieke rondblik", waarna gelegenheid be staat tot het stellen van vragen. Cursus streekgeschiedenis De cursus Streekgeschiedenis van Schouwen-Duiveland gaat op maan dagavond 31 januari a.s. in de foyer van de Concertzaal van start, even als ook de daaropvolgende maanda gen, resp. 7, 14 en 21 februari 1972. Er is reeds een flink aantal personen dat zich heeft opgegeven. ZIERIKZEE. 26-1. Donderdag werd er een familie-avond gehouden van dc C.B.T.B., C.P.B. en C.P.J. in het Nederlands Hervormd Vereni gingsgebouw alhier. Dc voorzitter van dc C.B.T.B. de heer J. A. v. d. By 1 opende deze avond met gebed en openingswoord. Hierna werd gezon gen Psalm 67 vers 1 en 3. Ds. G. Post, hervormd predikant te Arnemuiden hield een lezing over „Wat verwacht u van de toekomst?". Hij zei dat dit probleem zowel po litiek als kerkelijk is. De toekomst ziet er angstig en dreigend uit. De ouderen kunnen niet meer meeko men in deze wereld, doordat alles zo enorin sterk verandert. God is dood; de moderne mens beleeft God niet meer. Spreker ziet de toekomst als één grote chaos. Een chaos die alleen God kan beteugelen. Iedereen doet maar wat hij goed vindt. Laten de mensen toch uitkijken voor de toe komst, zodat wij onze kinderen in deze wereld kunnen groot brengen. De mensen leven te weinig naar de Heilige Geest; geen geloof tussen he mel en aarde, maar een geloof waar- Op donderdag 3 februari brengt het tweemans cabaret van Freek de Jonge en Bram Vermeulen, een nieuw programma na het zo succes rijke „Neerlands Hoop in Bange Dagen'. Dit onder Good Boy Produc tions uitgebrachte programma, onder auspiciën van dc Z.V.U garandeert een avond van spitse, zy het wat zwartgallige, humor. Het Parool schreef er destijds dit over; Freek de Jonge en Bram Ver meulen zijn twee, wat uiterlijk be treft schuchtere jongelieden, die met brutale scherpte en verbazingwek kende woordenrijkdom een nieuw soort oarbaret brengen. Hun eerste programma heette „Neêrlimds Hoop in Bange Dagen" en het werd meteen een groot succes. Donderdagavond ging in het Shaffy Theater in Amsterdam het tweede programma in première onder de titel „Neêrlands hoop in Panama". NOORDGOUWE Minder belangstelling voor „de club" De laatste weken is de belangstel ling van de schooljeugd van Noord- gouwe voor de club op de woensdag middag zeer gedaald. De leidster, mevr. T. Stigter verzoekt de ouders hun kinderen te stimuleren naar de club te gaan, daar anders de club gesloten zal moeten worden. BRUINISSE Statistiek bevolkingsopbouw Een statistiek van de bevolkings opbouw van Bruinisse leert en dat is natuurlijk begrijpelijk dat het aantal bejaai-den na de opening van het be jaardenhuis „In 't Opper" zeer is toegenomen. Zo had Bruinisse per 31 december 1971 de volgende inwo ners: 1 vrouw was 101 jaar; 93 jaar waren 1 man en 1 vrouw; 92 jaar 1 man en 2 vrouwen; 90 jaar 1 man en 3 vrouwen; 89 jaar 2 mannen en 1 vrouw; 88 jaar 4 mannen en 1 vrouw; 87 jaar 3 vrouwen; 86 jaar 2 mannen en 4 vrouwen; 85 jaar 6 mannen en 3 vrouwen; 84 jaar 4 mannen en 8 vrouwen; 83 jaar 5 mannen en 12 vrouwen; 82 jaar 7 mannen en 8 vrouwen; 81 jaar 6 mannen en 9 vrouwen; 80 jaar 4 mannen en 11 vrouwen; 79 jaar 4 mannen en 9 vrouwen; 78 jaar 9 mannen en 6 vrouwen; 77 jaar 9 mannen en 13 vrouwen; 76 jaar 9 mannen en 11 vrouwen; 75 jaar 6 mannen en 8 vrouwen; 74 jaar 10 mannen en 5 vrouwen; 73 jaar 8 mannen en 8 vrouwen; 72 jaar 14 mannen en 9 vrouwen; 71 jaar 4 mannen en 16 vrouwen; 70 jaar 10 mannen en 11 vrouwen. De leeftijd van 65 tot 69 jaar had den 78 mannen en 78 vrouwen. Van 60-64 jaar 76 mannen en 97 vrouwen; van 55 tot 59 jaar 79 mannen cn 75 vrouwen; van 50-54 jaar 61 manen en 70 vrouwen; van 45 tot 49 jaar 57 mannen en 57 vrouwen; van 40-44 jaar 59 mannen en 70 vrouwen; van 35 tot 39 jaar 66 mannen en 65 vrou wen; van 30-34 jaar 65 mannen cn 62 vrouwen; van 25 tot 29 jaar 79 bij we met beide benen op de grond staan. „Als we in God geloven heb ben we een toekomst. Jezus is ge komen zodat we kunnen leven en een toekomst hebben". Dc heer Van dc Bijl dankte ds. Post voor zijn boeiende lezing en gaf het woord aan mevrouw C. Boot-Dieleman die deze- avond heropende en hoopte dat dc leden na de pauze nog een paar pret tige uurtjes zouden beleven. Tijdens het zingen van het Schouwse Volks lied werd een kollekte gehouden om de kosten van deze familieavond tc dekken. Deze kollekte bracht f 150.- op. Toneelstuk Door verschillende leden van dc C.P.J. werd een toneelstuk opge voerd „Het is een schandaal, gene raal". Het was een spel in drie be drijven. Medespelendcn waren dc heren Adrie Dalcbout. Ad Dalebout. Leen Dalebout. Johan den Boer. Han Boot. Cor den Boer en de dames Kurvink-Berrevoets. T. de Jonge. M. Dalebout-Boot. A. Dalebout, J. don Boor-Dalohout on I. Berrevoets. Vlaggen Ook de titel slaat nergens op en dat hoeft ook niet, want de enigszins beangstigende waanzin van het hele programma is kenmerkend voor de vlag die de lading moet dekken. De beide uitvoerenden waren in kleren gehuld, die uit vlaggen waren ver vaardigd, waarin de nationale drie kleur van een staatje in Midden- Amerika was te herkennen. Het deed er niet veel toe. De stampvolle zaal was plat van het lachen om de intelligentie en de gei-affineerde argeloosheid waarmee de praatjes van Freek de Jonge, de gezamenlijk gezongen liedjes en de virtuoze begeleiding van Bram Ver meulen de zaal werden ingevuurd. Het begin van ieder nummer is al tijd van een ontwapenende onnozel heid, die plotseling wordt doorbroken door een vlijmscherpe wending van venijnige woordspelingen die onmid dellijk doel treffen. In razende vaart worden dan pareltjes van taalkundi ge humor over de constant grinne- kende menigte uitgestrooid. mannen en 74 vrouwen; van 20-24 jaar 95 mannen en 106 vrouwen; van 15 tot 19 jaar 88 mannen en 91 vrou- vrouwen; van 50-54 jaar 61 mannen 88 vrouwen; van 5-9 jaar 97 man nen en 104 vrouwen en van 0-4 jaar 113 mannen en 114 vrouwen. Opvallend is ook het betrekkelijk gering bevolkingspercentage in de leeftijd van 35 tot 50 jaar; 434 per sonen of 17 procent van de bevolking is ouder dan 65 jaar en krijgt dus een A.C.W. uitkering. Gemeentehaven in 1971 In de gemeentehaven (vissersha- ven-landbouwhaven) te Bruinisse kwamen in het jaar 1971 binnen 442 schepen en vertrokken 440 schepen. Verder wei'den gei'egistreex'd 1196 sportvissersschepen. Er kwaxpen 762 plezierjachten binnen. Gelost wex-d 33.683 ton zand, 57.802 ton gxnnd, 1263 ton kunstmest, 764 ton zout, 3326 ton gasolie. Ingeladen werden 54.708.8 ton suikerbieten en 300 ton gi-anen. Mej. L. C. van Oevex-en. typiste ter secx-etarie van de gemeente Bi-uinisse heeft per 16 februai-i 1972 eei'vol ont slag gevx-aagd. Zij tx-eedt per 28 fe bruari 1972 in dienst als leexding- vei-pleegkundige in het ziekenhuis „Bergzicht" te Goes. Advertentie NUTSSPAARBANK Uw ideale gezinsbank U bent welkom by uw Nutsspaarbank voor SPAARBUSJES in bruikleen KERKWERVE: Ring, woensdags van 14.00- 15.00 uur. Het toneelstuk werd door de spelers bijzonder goed gebracht. Het ver haal speelt zich af in het huis van de familie Waterman, ergens in het Gooi. Professor Watennan, heeft een broer die generaal is in Zuid-Ameri- ka. Na 25 jaar komt hij terug in Ne derland. Prof. Waterman gaat met zijn schoonzoon zogenaamd zijn broer, de genexaal, afhalen op Schip hol. In werkelijkheid gaan zij naar een nachtclub, waar een beroemde zangeres optreedt. Als ze daar zijn doet de politie een inval. De impres- sario van dc nachtclub verkleedt zich vanwege de politionele inval als ge neraal, de broer van prof. Water man. Wanneer ze thuiskomen ont staan hier de gekste taferelen. Maar aan het slot wordt het toch nog tol een goed einde gebxaeht. Mevr. C. Boot-Dieleman dankte de spelers voor hun voortreffelijk spel en bood de dames een bloemetje aan. De he ren kregen, omdat ze in het toneel stuk nogal van een borreltje hielden, een fles drank. Tot slot dankte spreekster de aanwezigen voor hun komst en word gezamenlijk gezon gen Gcz. 306. Uit Schouwen kwam het water ook de Weslstraat binnenstromen. De stenen omheining rond de Verreput steekt nog juist boven het water uit. Dc Korte Nobclstrant in het zoute teat er. De molen i)i de Lange Nohclstraat sluit het bizarre bveUl ut. FEBRUARI-RAMP 1953 In tegenstelling met de oorlögsinundatie, zijn van de rampinundatie heel veel foto's gemaakt. Het merkwaardige van dit plaatje: het water stroomt op de plaats waar thans hel rusthuis „Borrendamme" slaat. Spreker en loiieel

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1972 | | pagina 3