r PROCES ^1 I I Gemeentebegroting in raad Westerschouwen op 31 januari Grevelingenforel zoekt het zoete water STREEKNIEUWS J. V/V' Duitser wil nier verkopen z.v.u. ■PB ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE Dinsdag 25 januari 1972 Nr. 21020 lieslissiiii» valt over Kroot aantal subsidies Het kan (tot onze vreugde) be- staan, dat op een V.O.O.-vergade- ring op Schouwen-Duiveland door een onderwijsautoriteit wordt ge pleit voor een beter begrip tussen openbaar en christelijk onderwijs. Men kan er achteloos kennis van nemen, maar wie iets kent - ook ten onzent - van het verleden, zal be grijpen dat er een ontwikkeling gaande is, die men niet achteloos voorbij kan gaan, op straffe te worden beticht van onbegrip voor deze tijd. Die tijd is wel moeilijk en er staan veel mensen in een lange rij om te betogen, „dat het allemaal negatief en maar niks is", maar de barensweeën van deze nieuwe tijd, scheppen ook kansen en mogelijkheden, die in voorbije perioden er gewoon niet waren, omdat alles en iedereen te duide lijk in eigen zelfverzekerd hokje zat opgesloten. Het „kijken over de muren" gaat bij deze tijd behoren; er is - hoe dan ook - een proces bezig van ontdekken van herwaardering vooral en misschien kan de samen leving in zijn geheel er wat huma ner of - zo men wil - christelijker door worden, maar dan in die oer betekenis des woords, dat „de een de ander uitnemender acht dan de ander". Er zijn - het moet gelijktijdig vermeld - ook tegenkrachten. Er zijn groeperingen, die zich tegen deze ontwikkelingen verzetten en zich vastpennen op oude stellingen en voortborduren op oude stramie- nen. Sterker nog: velen willen de klok terug draaien en ze verwer pen in feite een nieuwe benade ling, een nieuwe aanpak, een nieu we eigentijdse methodiek. In vrijwel alle levensbeschouwe lijke en godsdienstige groeperin gen ontmoet men deze tegenkrach ten. Ze mogen in een goed demo cratisch bestel natuurlijk tot gel ding komen, maar het is wel zaak hun intenties te onderkennen. Men ziet de voorbeelden op het kerkelijk erf (benoemingen), in de radio- en t.v.-wereld en ook op kranten gebied. Fusies zijn niet „leuk", maar als alles is gedaan om de eigen politieke en geestelijke signatuur zo goed mogelijk te be waren, is er feitelijk geen marge meer voor de ultra's om toch maar met een eigen krant te komen. Maar het gebeurt. Natuurlijk - een ander voorbeeld - bestaat er dezerzijds kennis van en waarde ring voor de Statenvertaling, maar niemand kan volhouden dat ook deze vertaling niet wemelt van taalfouten, zo erg soms dat de pre- ciese bedoeling in sterke mate te kort wordt gedaan. Enfin zo kan men wel doorgaan. Er valt een stroom en tegenstroom te ontdekken, maar - om optimis tisch te eindigen - misschien is het typisch voor een maatschappij in beweging, die krachten en tegen krachten oproept. Uit bet soms verwarrende samenspel komt wel licht toch iets goeds, want erger nog dan alles zou zijn een totale verstarring, die met recht cle dood in de pot moet genoemd. AMSTERDAM. De voorzitter van de Partij van de Arbeid, A. van der Louw, meent dat er binnen afzien bare tijd een bovennationaal verbond van democratisch-socialistische par tijen moet komen. LOS ANGELES. De radiozender, die tijdens het bezoek van president Ni.von aan China, in Peking gebruikt zal worden voor de verbindingen tussen China en de V.S. staat gereed te Los Angeles. Deze 15 kilovolt- zender is vorig jaar al eerder ge bruikt voor communicatie tijdens de Perzische herdenkingsfeesten. WESTERSCHOUWEN, 25-1. Maan dag 31 januari des morgens te 9.00 uur zal de gemeenteraad vergaderen en o,a. de begroting 1972 behandelen. Daarnaast vragen nog enkele andere punten de aandacht. De heer C. Grinwis uit Rijswijk verzoekt de ge meente een stuk bouwgrond te mo gen kopen, gelegen op de hoek Julia- nastraat-Bernhardstraat en groot 560 m -. De prijs zal f 25,per m- bedragen inclusief B.T.W. Het college vraagt de raad om machtiging tot het aangaan van kas geldleningen voor 1972 met een maximum vanf 500.000,De rege ling betreffende de commissie grond en pachtzaken zal de raadsleden voorgelegd worden. Voor 1 februari moet de raad be slissen of de instandhouding van de openbai'e basisscholen te Seroosker- ke en te Noordwelle gevorderd dient te worden. Het college is van mening van wel omdat het behoud van deze scholen van groot belang is voor het onderwijs aan de leer plichtige jeugd van Noordwelle en van Serooskerke en omdat aan een kleine school meer individuele aan dacht besteed kan worden aan de leerlingen. Subsidies Een aantal subsidies zullen opge trokken worden of komen te verval len Het Astma-fonds gaat van f 10,- per jaar naar f 50,-. De commissie voor Hygiëne van het kind in Zee land heeft geen subsidie meer nodig. De Stichting Zeeuws Instituut voor de Geestelijke Volksgezondheid kreeg in 1971 f 1,- per inwoner, doch wordt voor 1972 bepaald op f 0,50 per inwoner. Sedert 1962 krijgt de Stich ting Zeeuws Studiefonds f 0,10 per inwoner hetgeen in 1972 wordt ver hoogt tot f 0,15,- per inwoner. De Rijkspoiitiekapel gaat van f 5,- naar f 10,-, terwijl de Openbare leesbibli otheek van de Centr. Ver. reizende bibliotheken, t.b.v. de beheerder J. H, Blom te Renesse van de staat wordt afgevoerd. Daar de Ver. v. Oud-leerlingen Pomona te Haamste de niet meer deelneemt aan het fruitcorso te Goes, wordt het subsi diebedrag van f 300,- eveneens niet uitgekeerd. De beide V.V.V.'s te Burgh-Haam- stede en te Renesse worden verhoogd tot 25 °/o van het contributiebedrag. Sedert 1966 werd aan het Vor mingscentrum „Hedenesse" te Cad- zand f 200,- per jaar verleend. Dit bedrag wordt omgezet in f 2,- per deelnemer per cursusdag. Voor de eerste maal zal de Ver. Milieuhygië ne Zeeland een subsidie ontvangen, groot f 50,- per jaar. De Stichting Nationaal Katholiek Thuisfront krijgt f 25,-, terwijl de Stichting Nederl. Kampeerraad te Amersfoort een subsidie krijgt van f 1200,-, zijn de 0,1 procent van 1.200.000 over nachtingen. De subsidie aan het Bureau Beroepskeuze te Zierikzee komt te vervallen omdat het niet meer bestaat. De Chr. Stichting voor School- en Beroepskeuze in Zeeland te Vlissingen en de Zeeuwse Stich ting voor Beroepenvoorlichting en „Zeeland schildert" in Hulst In Galerie „Boekhandel Van Geyt' aan de Steenstraat te Hulst zal van 5 februari-7 maart aanstaande een tentoonstelling plaatsvinden van in principe alle in Zeeland werkende kunstenaars. Deze expositie, onder het motto „Zeeland schildert" wordt op vrijdagavond 4 februari a.s. offi cieel geopend door de heer A. L. van Geesbergen, lid van Ged. Staten van Zeeland. ZIERIKZEE Kamerleden op bezoek Maandag 31 januari komt een groep leden van de Tweede Kamer op bezoek te Zierikzee, om zich te oriënteren over de verordeningen wat betreft de monumentenrestau ratie. De groep wordt begeleid door secretaris Vonhoff van C.R.M. Ten stadhuize vindt een ontvangst plaats. N.C.V.B.-bejaardenbijeenkomst Op woensdag 26 januari vindt in het hervormd verenigingsgebouw weer een N.C.V.B.-bejaardenbijeen komst plaats, waarop alle bejaarden School- en Beroepskeuzevoorlichting te Goes worden gesubsidieerd met f 10,- per onderzochte leerling. Tot slot zal aan de ouders, waarvan een kind via het Gewestelijk Arbeids bureau getest wordt, een bedrag van 1' 11,- per test worden uitbetaald, hetgeen via de schoolhoofden zal ge schieden. Andere punten Het getal wekelijkse lesuren vak onderwijs voor 1972 bedraagt 12% 11 1,159 uur voor het openbare basisonderwijs. Eervol ontslag" zal per maart, wegens het bereiken van de pen sioengerechtigde leeftijd, verleend worden aan de heer C. A. Overbeeke havenmeester te Burghsluis. De nieuw benoemde havenmeester, de heer M. K. Overbeeke zal per 1 fe bruari het ambt van zijn vader op volgen. Het parkeren aan de westzijde van de Dorpshuisstraat te Serooskerke zal door het aanbrengen van een doorgetrokken gele streep langs de rijbaan, verboden worden. Aan de Duinweg te Renesse zal het onderbord „geldt ook voor de berm" van de borden 49, verwijderd wor den. Tot slot zullen de salarismaat regelen per 1 januari 1972 behandeld worden. FEESTAVOND V.O.O. Dr. P. J. Koets pleit voor „wederzijds begrip" KERKWERVE, 23-1. By (tydclyke) ontstentenis van dc voorzitter, de heer H. A. Geluk, werd de jaarlijkse feestavond van de Vereniging voor Openbaar Onderwijs, afdeling Mid- denschouwen, geopend door de pen ningmeester de heer S. A. van Koo- ten, die ieder van harte welkom heette in het bijzonder (te Kerkwer- ve) burgemeester S. Francke en dr. P. J. Koets, oud-wethouder van on derwys van Amsterdam. Hij hield een korte inleiding over de achtergronden, die hebben geleid tot de oprichting van de vereniging die thans de naam Vereniging voor Openbaar Onderwijs draagt. Dr. Koets noemde het belangrijk dat naast de A.B.O.P. die voornamelijk de belangen van het onderwijzend personeel behartigt er ook een vere niging is die zich bezighoudt met het onderwijs op zich. Als zodanig is de Vereniging voor Openbaar Onder wijs (V.O.O.) niet tegen het bijzon der onderwijs, „wij kunnen ons er ook over verheugen als het onder wijs op bijzondere scholen met de nodige bezieling wordt gegeven", al dus spreker. Dr. Koets constateerde dat men tegenwoordig 'meer en meer begrip kon opbrengen voor eikaars stand punten en dat men bezig is naar el kaar toe te groeien. Het is daarbij nodig dat men wederzijds bereid is eigen fouten te erkennen. Tot slot sprak hij de hoop uit dat velen deze avond gebruik zouden maken van de gelegenheid de vereniging te steu nen. Kluchten Na deze toespraak volgde de op voering van twee kluchten door de toneelgroep van dë afdeling Wester schouwen. De spelers slaagden erin door hun vlotte spel de aanwezigen kostelijk te amuseren. Ze oogstten dan ook veel applaus. Na afloop te Ellemeet kregen de spelers en regis seur een welverdiende boekenbon aangeboden. In de pauze werd de verloting gehouden, waarvoor zeer veel prijzen beschikbaar waren ge steld door leden en middenstand uit de wijde omtrek en vooral uit Zie rikzee. De avonden werden dansend be sloten op ritmisch zeer goede mu ziek van het bekende Oosterlandse duo Jaap en Kees. hartelijk welkom zijn. Er zullen films worden vertoond van het ko ninklijk huis. KERKWERVE Bijeenkomst N.C.V.B. Dezer dagen kwam de N.C.V.B.- afdeling Kerkwerve bijeen in het verenigingsgebouw. De presidente, mevr. Viergever-Legemate heette alle aanwezige dames hartelijk wel kom en wenste ieder een gezegend 1972 toe. Ze liet zingen Gez. 295 1 en 4 en ging voor in gebed. Ze las Psalm 31 en hield een meditatie met als onderwerp: „Onze tijden in Gods hand". De meditatie 'stond geheel in het teken van het nieuwe jaar. In aansluiting hierop werd Psalm 31 12 en 15 gezongen. Er volgde bestuursverkiezing, om dat twee bestuursleden aftredend waren, nl. mevr. v. d. Sluis-van Burg en mevr. van Sluijs-Gerritsen .Beide dames werden mét nagenoeg alge mene stemmen herkozen voor twee jaar. Ds. Favier hield hierna een lezing over „het bidden". Hij begon te le zen Mattheus 7 7-12, waar het gaat over gebedsverhoring. Spreker wist heel duidelijk verschillende gedach ten over het bidden naar voren te brengen. Bidden is eigenlijk: leven in voortdurend gesprek met God, En Hoe laag hel was ZIJPE, 22-1. In de vorige week verschenen berichten heeft men al gelezen van lage wa terstanden. Hoe laag was het water? Op 17 januari om 22.35 uur was de laagste stand aan de peilschaal aan het Zijpe 2.64 m. min N.A.P. De volgen de dag18 januari om 10.54 uur was dat 2.80 min N.A.P. en op 19 januari om 11.24 uur was het 2.85 min N.A.P. Een verla ging dus in het begin van een meter tot 1.30 meter beneden gewoon laag water. zoals Maarten Luther het formuleer de: biddgn en geloven is hetzelfde. Ook de gebedsgenezing en de magie werden' ter sprake gebracht. Bidden is tegelijkertijd ook danken. Het is: leven met God en met de naaste. Hierna werden nog enkele vragen in discussie besproken. Na het laten zingen van Psalm 63 1 en 4 ging ds. Favier voor in dankgebed. De presidente dankte ds. Favier voor de fijne lezing en zei dat er voor ieder weer voldoende stof tot naden ken geleverd was. RENESSE Gevarieerde avond Plattelandsvrouwen Donderdag 27 januari wordt door de Nederlandse Bond van Platte landsvrouwen afdeling Noordwelle en omstreken een gevarieerd pro gramma georganiseerd in de zaak van restaurant „Rietnisse" te Renes se. Liesbeth Veendorp uit Amster dam zal korte verhalen brengen van o.a. Carmiggelt, Bomans, Tsjechow en De Maupassant. Deze korte ver halen zullen worden af gewisseld met cabaret en volksliedjes uit diverse landen. NIEUWERKERK/OUWERKERK Landbouwvereniging In tegenstelling tot liet bericht in ons blad van gisteren betreffende de vergadering van de landbouwvere niging van Ouwerkerk en Nieuwer- kerk, wordt deze vergadering niet te Nieuwerkerk, maar in Het Dorps huis te Ouwerkerk gehouden. (Woensdag 26 januari, 9.20 uur voor- diddag, spreker dc heer E. Vader). BRUINISSE Bijeenkomst Cer. Bijbelstichting De Ger. Bijbelstichting tot Hand having van de Statenvertaling houdt op donderdag 27 januari een samen komst in het kerkgebouw van de Ger. Gemeenten in Nederland. Als spreker treedt op ds. J. Katsburg te St. Maartensdijk. Leger des Heils Zaterdagavond gaf het Leger des Heils een uitvoering te Bruinisse, die goed geslaagd kan worden genoemd, al had men wel een wat gi-oter be langstelling vei'diend. Er was mu ziek cn zang cn sommige leden van de groep gaven hun getuigenis. Naast korpsleden uit Zierikzee wa ren er ook leden van een der korpsen uit Antwerpen. awamUrfcn NUTSSPAARBANK Uw ideale gezinsbank U bent welkom by uw Nutsspaarbank Aan- en verkoop en bcwaarneming effecten NOORDWEIXE: tegenover Dorpshuis, woens dags van 11.00-12.00 uur. BRUINISSE, 24-1, De uitzetting van forellen in de Grevelingen, schijnt aanleiding te kunnen worden tot een nadere studie over de gedra gingen en de bijzondere eigenschap pen van deze vis. Uit betrouwbare bron wordt na melijk medegedeeld, dat thans forel wordt aangetroffen in fuiken, die men in Flakkeese binnenwateren heeft uitgezet. Dat forellen ontsnap ten door de verlaten van de Greve- lingensluis en in het Zijpe werden gevangen is eerder medegedeeld. Hoe ze in sloten, in de nabijheid van Oude Tonge komen? Dat kan niet anders, dan door de uitwateringssluis die via de haven van Oude Tonge in het Krammer uitkomt, maar deze is slechts enkele meters breed. Conclusie: De vissen zijn uitgezet in de zoute Grevelingen zij blijven daar wel in leven, maar voelen zich er kennelijk niet thuis. De vissen schijnen een bijzonder zintuig te bezitten om ,zoet" water te vinden, ook al moeten ze een smal sluisje door om er te komen. DEN HAAG, 24-1. Een 31-jarige Duitse cutterbaas die al vijftien jaar in Nederland woont, wil voor 1 mil joen gulden één van zyn nieren af staan. De Duitser, getrouwd en twee kinderen wil van het geld stil gaan leven in een mooie omgeving. „Mijn aanbod heeft niets te maken met menslievendheid", zo heeft hij tegen over het Duitse persbureau D.P.A. verklaard. Volgens zijn zeggen is hij kerngezond. De Nederlandse Bag- germaatschappij waarvoor hij werkt, laat hem regelmatig keuren. De Duitser, die in Nederland ano niem wil .blijven terwille van zijn gezin, is van plan een dezer dagen naar het Academisch Ziekenhuis in Leiden te gaan om daar zijn bloed groep en weefselkenmerken te laten vastleggen voor eventuele belang stellenden. In Leiden is „Eurotrans plant" gevestigd, de Europese orga nisatie voor niertransplantaties. Zijn aanbieding maakt volgens deskundigen, overigens vrijwel geen kans van slagen. Auto contra zuivel SITTARD, 25-1. De coöp.-zuivel- vereniging „Campina" heeft de huis- aan-huisbezorging in een deel van Sittard gestaakt omdat de bezorger er zijn bestelwagen doorgaans alleen nog maar dubbel kan parkeren. Dit is hem al op een paar processen- verbaal komen te staan. In verband met het verkeerspro bleem en de steeds toenemende ver keersdrukte zijn wij genoodzaakt de huis-aan-huisbezorging van melk en melkprodukten te staken, aldus „Campina" in een circulaire aan de betrokken klanten. KORTE BERICHTEN UIT HET BINNENLAND ROTTERDAM. Op de werf van I.H.C. Gusto in Schiedam zal zater dag aanstaande opnieuw een schip voor de Engelse veerdienst Town- send Thoresen Car Ferries Ltd te water worden gelaten; de „Free En terprise VI" die ruimte biedt aan 1200 passagiers en 300 auto's. DEN HAAG. De Koninklijke Ma rechaussee heeft nog een handlanger gepakt van het tweetal dat in de nacht van zaterdag op zondag o.a. drie pistolen van de vliegbasis Ypen- burg heeft gestolen. Nu is nog aan gehouden de 19-jarige, eveneens uit Den Haag afkomstige, dienstplichtige soldaat P. S. van de Koninklijke Landmacht. TILBURG. In het Belgische Vos- selaar is de 38-jarige automobilist H. Adriaensen uit Tilburg bij een ver keersongeluk om het leven gekomen. Zijn vrouw en twee kinderen (resp. 12 en 4 jaar) zijn met zware ver wondingen naar een ziekenhuis in Turnhout overgebracht. WOERDEN. Woerden maakt zich op voor de feestelijke herdenking van het 600-jarig bestaan van de stad. Op 18 maart zal het feit gevierd worden dat in 1372 hertog Albrecht van Beieren, die tevens graaf van Holland was, Woerden stadsrechten verleende. EINDHOVEN. De politie van Eind hoven heeft de 19-jarige G. V. uit deze plaats aangehouden, op grond van verdenking van medeplichtig heid aan winkeldiefstallen en joy riding of autodiefstal. GRONINGEN. Uit het Van Mes dag-asiel in Groningen is in de loop van maandagavond ontsnapt de 25- jarige gedetineerde M. van de E. De man wist aan zijn bewaker te ont snappen toen hij na een sportwed strijd in de nieuwe sportzaal van het gebouw terugkeerde naar het hoofd gebouw. Via de draad van de blik semafleider hees hij zich over een zes meter hoge muur en vervolgens via een balk over een tweede muur. Amsterdams Philharmoniscli Orkest De pianiste Barbara Nissman. ZIERIKZEE, 24-1. Het Amster dams Philharmoniseh Orkestonder leiding van Anton Kersjes, brengt vrijdag 28 januari onder auspiciën van de Z.V.U. een concert in de Concertzaal. Als soliste treedt op de wereldberoemde Amerikaanse pia niste Barbara Nissman. Het volgende programma zal ten gehore worden gebracht: 1. Serenade voor strijkorkest C gr, t. op. 48 P. I. Tsjaikowski (1840- 1893); pezzo in forma di sonatina, wals, elegie, finale: tema russo. 2. Pianoconcert nr. 1 Es gr. t. F. Liszt (1811-1886) allegro maestoso quasi adagio, allegretto vivace, allegro marciale animato. 3. L'apprenti sorcier P. Dukas (1865 -1935) scherzo naar een ballade van Goethe. 4. Balletsuite „Sylvia" L. Delibes (1863-1891) prélude, les chasseres- ses, intermezzo valse lente, pizzi- cati, cortège de Bacchus. Barbara Nissman De pianiste Barbara Nissman is geboren in Philadelphia en was leerlinge van Gyorgy Sandor Zij studeerde aan de universiteit van Michigan waar haar de hoogste mu- ziekonderscheiding werd toegekend: de Stanley Medaille Na het winnen van verscheidene Jeugd Concoursen trad de pianiste solistisch op met o.a. de Flint-, Kalamazoo-, Ann Ar bor en Jackson Symphonie Orkes ten. Voorts maakte zij 10 programma's voor de Nationale Educatieve Tele visie welke in geheel Amerika wer den uitgezonden. In juli 1969 gaf Barbara Nissman haar eerste La tijns-Amerikaanse tournee met reci tals en orkestconcerten in o.a. Mexi- co-City en andere grote steden. Het afgelopen seizoen concerteer de Barbai-a Nissman met groot suc ces in Nederland, België, Zwitser land, Duitsland en zij gaat het ko mende seizoen op tournee in Italië, Frankrijk, Skandinavië, Duitsland en Nederland. CAIRO. Dc Egyptische regering heeft maandagavond alle betogingen verboden ca dc studenten gevraagd, zich rustig te verspreiden. Aan deze oproep was een felle stryd in het centrum' van Cairo voorafgegaan, waarbij de politic met behulp van traangasgranaten groepen demon strerende studenten had teruggesla gen. Wordt de massatoerist „gemanipuleerd"? UTRECHT, 24-1. „Dc massatoerist wordt op grote schaal bedro gen. Als hy een vakantiereis boekt bestelt hy een artikel dat hy nog niet gezien heeft, dat h(j vooruit moet betalen cn waarvan hy moet afwachten of hij het bestelde krygt". Dc heer P. Hcmminga, die de afgelopen elf jaar by zes reisbu reaus heeft gewerkt - tevens auteur van het bock „Klimaat-soute neurs" - zegt dit in een interview in „Ruim Zicht" van het Neder lands Katholiek Vakverbond. Hy stelt daarin, dal de locrist wordt „gemanipuleerd". Deze stel ling staaft hy onder meer met een verkoopinstructic. waarin met hoofdletters staat dat dc gasten pas „ter plaatse" moeten worden ingelicht over het feit dat het hotel in Tunesië waarvoor zc hebben gehoekt tengevolge van vertragingen bij dc bouw nog niet open is. Volgens dc heer Hcmminga wordt veel ellende veroorzaakt door „overboeking". Hjj stelt dal alle reisorganisatoren 10 a 15 procent meer mensen voor een reis of hotel boeken dan zc er kunnen plaatsen. „Men rekent evenveel annuleringen. Dc daarvoor geïnde annuleringskosten zijn extra winst voor de touroperator. Als het een keer fout loopt Is dc klant dc dupe". Ook dc rente op de voor uitbetaalde rcissom is volgens dc heer Hcmminga extra winst.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1972 | | pagina 3