AGENDA KWEKERS DENKEN VERSCHILLEND OVER MOSSELFONDS Hilversum III meest beluisterde zender Heintje's 37ste gouden plaat Beperking duivenbestand in Rotterdam HANDSCHOENEN Inktgooister wordt vervolgd VIETCONG WEKT BEVOLKING OP TOT ALGEMENE OPSTAND JEUGD Vergadering „Algemeen Vissersbelaug'' BRUINISSE, 24-1. Onder leiding van de voorzitter de heer W. Okker- se vergaderde de mosselkwekersver- eniging „Algemeen Vissersbelang" te Bruinisse. Er was bekend geworden, dat op de agenda van de MAC, (Mos seladviescommissie) een voorstel stond, om de heffing ten bate van het Mosselfonds te brengen op f 8,- per ton, zulks omdat door de vele mosselen, die sinds 1 januari in het Mosselfonds waren gelost een hef fing van f 6,- per ton niet meer vol doende werd geacht. Daarmee sa menhangend was er de vraag, hoe lang het Mosselfonds dit jaar nog zal moeten of kunnen fungeren als op- vangfonds. Daar vele kwekers uit Bruinisse aangewezen zijn hun mosselen in het Mosselfonds te lossen, wekelijks te verkopen voor de minimumprijs van f 13,-, was de stemming op de ver gadering uiterst gedeprimeerd, want het betekent dat wanneer het voor stel van f 8,- heffing zou worden aangenomen, men nog geen f 5,- per ton overhoudt. De voorzitter wilde de mening van de vergadering weten, of moest wor den gekozen voor het standpunt eer der in Yerseke met een krappe meerderheid aangenomen: leverin gen in het fonds staken per 28 ja nuari en heffing f 8,- per ton, of een alternatief voorstel: mogelijk de aan voer beperken door verlaging van het stukstal, door dit van 160 te brengen op 130, fonds open tot einde februari, fonds dicht tot er weer een potje is gevormd en dan weer leve ringen aan het fonds mogelijk maken Ook alternatieve voorstellen konden nog door de leden worden naar vo ren gebracht. Gememoreerd werd de gang van zaken met het mosselfonds. Op een bepaald moment wordt een schat ting gemaakt van de mosselaanvoer tot einde seizoen. Berekend wordt hoeveel heffing deze nog te leveren mosselen zullen opbrengen en naar aanleiding van die prognose wordt dan de datum vastgesteld waarop de leveringen in het mosselfonds moe ten worden beëindigd. De stand van het fonds mag aan het einde van het seizoen geen overwegend debet of creditsaldo vertonen, maar moet ein de seizoen op nul staan. Verwarring De vergadering kreeg doordat een viertal of vijftal mogelijkheden, naar voren werden gebracht een verward karakter. De heer L. de Waal wees er op dat zo lang geen cijfers aanwezig zijn van de stand van het mosselfonds, men moeilijk een zinnig voorstel kan formuleren. Uit de reacties die werden verno men, bleek wel dat de vergadering geen verhoging van de heffing wilde zolang dit niet strikt noodzakelijk was. Men voelde niet voor verlaging van 't stukstal en men wilde de mo gelijkheid in 't mosselfonds te leve ren zo lang mogelijk open houden. Men werd in de mening dat dit wel kon gesterkt, door de ervaring van de laatste week, toen donderdag en vrijdag veel meer mosselen door de vrije handel werden gekocht dan in de afgelopen weken en men ook in de week van 25 tot 30 januari nog geen aanvoer uit de Waddenzee hoeft te verwachten, daar alles daar nog onder het ijs ligt. Fondsmosselen Een tweede punt dat in bespreking kwam waren de z.g. fondsmosselen. Aan het eind van dit seizoen, zullen voor de wal en in de omgeving van Yerseke c.a. 300.000 tonnen fónds- mosselen aanwezig zijn, de meningen over wat met deze mosselen moest gebeuren (1 mei moeten deze perce len weer schoon zijn) waren even eens verdeeld. Tenslotte kwam ook de schadever goeding weer op het tapijt, te onder scheiden in de schade die men claimt omdat men de Grevelingen kwijt is en de schade die men lijdt tot 1978, als de niet Bruinisser mosselkweker nog over al hun percelen beschikken voor zover men dan nog niet met an dere percelen in de Waddenzee ge compenseerd is. Fatale datum 1 maart 1972 is een fatale datum, men moet zich dan als mosselkweker die schade heeft geleden door de Deltawerken hebben aangemeld en zal dan uiteindelijk een keuze moe ten maken of men wil doorgaan als mosselkweker of dat men zich wil Jaten uitkopen. Zolang men echter niet precies weet waar men aan toe is, kan men geen keus maken. De heer Emeis, de man de van de schadecommissie, die in januari 1972 een nadere toelich ting zou komen geven, is nog steeds niet geweest. Ook een verbod van spuien op de Volkerak kwam ter sprake. Door dit spuien wordt de groei van de daar aanwezige mosselen naar men aanneemt nadelig beïn vloed. Of het aanlokkelijk is een proef proces uit te lokken om daardoor nadere en betere gegevens over de tegemoetkoming die men als gedu peerde kweker denkt te krijgen, was een punt van overweging van di verse leden. Men was echter naar het scheen niet bereid de kosten van een dergelijk proefproces en de rechts kundige hulp daarvoor gezamenlijk te dragen. HILVERSUM, 24-1. Hilversum 3 is verreweg de meest beluisterde zen der in Nederland. Het station wordt ruim twee maal zo veel beluisterd als Radio Veronica. Dit schrijft de NOS in een brief aan de leden van de Tweede Kamer, waarin een aantal gegevens wordt verstrekt met betrekking tot beluis tering van programma's van.Hilver sum 3 en Veronica, die zijn ontleend aan het continu luister- en kijkon derzoek, dat in opdracht van de af deling studie en onderzoek van de NOS wordt uitgevoerd door de N.V. Intomart. Een gedetailleerd rapport over de radiobeluistering in het vierde kwartaal van het vorig jaar zal binnenkort verschijnen. Veronica In de brief wordt erop gewezen dat radio Veronica tot 1969 vrijwel steeds meer beluisterd werd dan Hilversum 3. In 1969 was er bijna geen verschil meer in de beluiste ring. De doorbraak van Hilversum 3 deed zich voor in het vierde kwar taal van 1970, waarvoor ondermeer de volgende redenen worden ge noemd: 1. de activiteiten van de werkgroep Hilversum 3 met betrekking tot dev programmering van Hilversum 3. Volgende week mogelijk prikakties in Amsterdamse liaven AMSTERDAM, 24-1. Bij het in de Amsterdamse haven gevestigde scheepvaartbedrijf N.D.S.M., onder deel van de Rijn-Schelde-Verolme groep, zijn begin volgende week wel licht prikacties te verwachten van de zijde van de Industriebond N.V.V. Hietoe werd maandagavond beslo ten op een vergadering in de hoofd stad. BONN. De bouw van kleuterscholen en bejaardentehuizen vindt 71,2 procent van de bewoners van Augsburg (BRD) het gemeentepolitieke probleem, dat de meeste voorrang heeft. Dat bleek uit een door de sociaaldemocratische partij uitgevoerde enquête, waarbij ponskaarten (zie boven), die elektronisch werden uitgewerkt, de tot nu toe gebruikelijke vragenlijsten vervingen. Ook de statistici, die voortdurend alle levensgebieden onderzoeken, komen door de computer tot snelle uitkomsten. Zo bleek nu, dat de bondsburger een rekordt vestigt wat betreft het verbruik van aardappels en bier (112 kg per persoon en jaar resp. 144 l.), 3.000 uu in bed, 2.000 op het iverk en 1.000 voor het tv-toestel doorbrengt. De doorsnee vrouw koopt jaarlijks 12,1 nieuwe panty's, de gemiddelde man vijf overhemden. Bijzonder belangrijk voor statistici in de BRD zijn de kippeneieren - in 1970 kwamen voor rekening van iedere consument 277 stuks -, omdat zij daaraan de koopkracht van de DM meten. Moest een industrie-arbeider in 1900 gemiddeld nog 47 minuten voor tien eieren werken, zo zgn daarvoor thans 19 minuten nodig. Een postiljon- pleisterplaats DEN HAAG, 24-1. Prins Claus zal op woensdag 29 maart de postiljon-pleisterplaats Nulde aan de autosnelweg tussen Hoevelaken en Zwolle offici eel openen. Deze postiljon pleisterplaats maakt deel uit van het recreatie-project Nul- de-Horst aan het Veluwe- randmeer en is gelegen in de gemeente Putten. Verhoging college- en inschrijfgeld DEN IIAAG, 25-1. Het wetsont- werp tot verhoging van het college geld van f 200,voor vier jaren tot f 1000,voor alle jaren en het in schrijvingsgeld van tien tot honderd gulden is heden (dinsdag) bü de Tweede Kamer ingediend. De verhoging wordt voor de stu denten, die een beurs hebben, volle dig gecompenseerd. Ook de groep van studenten, die voor een studie toelage in aanmerking komen, zal worden uitgebreid. Een en ander zal met het studiejaar 1972-1973 ingaan. 2. de plaatsing van het populaire zondagmiddag sport-programma „Langs de lijn" van de NOS radio op Hilversum 3, waardoor veel luis teraars voor het eerst dit station op hun toestel leerden vinden. MUNCHEN, 24-1. De 16-jarige Ne derlandse zanger die bekendheid ge niet onder de naam „Heintje"-, heeft maandag in München twaalf „gouden platen" gekregen. Heintjes eerste plaat kwam uit op 27 november 1967 en thans spant hij in Europa waarschijnlijk de kroon met in totaal 37 „gouden platen". De eerste verwierf hij reeds op 13 december 1968 in West-Duitsland. Daarbij komen 14 gouden platen in Nederland en een gouden in Zwit serland. 'Er bestaan thans plannen voor een Heintje-film met Maria Schell en Peter Ustinow onder de titel „Het avontuur van een schoenmokers- leerling". Later in het jaar staat een bijzon dere tournee van Heintje door de Verenigde Staten op het program. Hasj-vangst op Schiphol SCHIPHOL, 24-1. Zondagavond zijn op Schiphol twee Pakistani met de Engelse nationaliteit aangehouden die probeerden met 16 kilogram hasjiesj de douane te passeren. Het tweetal, 36 en 38 jaar oud, was afkomstig uit Pakistan en wilde voorlopig in Amsterdam blijven om later door te reizen naar Londen. De hasjiesj zat verborgen in de dubbele bodems van twee koffers en in de dubbele deksels van twee di plomatenkoffertjes. Paard door vloer van treinwagon UTRECHT, 24-1. De politie heelt in de nacht van zondag op maandag een paard moeten afmaken dat ern stig gewond was geraakt tijdens het transport per trein van Tsjechoslo- wakije naar Utrecht. Het paard was met beide achterbenen door de vloer van de wagon gezakt waardoor zijn hoeven tijdens het transport tegen bielzen en wissels aan waren gesla gen. NS-ers en personeel van de veestallen riepen de hulp van de po litie in. Het paard bleek er zo slecht aan toe te zijn, dat het ter plaatse moest worden afgemaakt. De trein bestond uit vijf wagens van de Tsjechische spoorwegen waarmee paarden naar de veemarkt in Utrecht werden gebracht. GEZICHTSVERMOGEN EN VERKEERSVEILIGHEID DEN HAAG, 24-1. De resultaten van het onderzoek naar het ge zichtsvermogen van r(jbewyshoudcrs leveren geen aanwijzingen van zodanig belang op, dat op grond daarvan bepaalde maatregelen ter bevordering van de verkeersveiligheid zouden moeten worden genomen. De ministers Drees verkeer en waterstaat) en Stuyt (volksgezond heid) hebben dit meegedeeld in antwoord op vragen van het Ka merlid Baruch (D.S.'7Ü). Naar het oordeel van beide bewindslieden brengen de opzet en de methodiek van het onderzoek met zich mee, dat er duidelijke beperkingen moeten worden gesteld aan het leggen van verbanden tussen de resultaten van dit onderzoek en de verkeersonveiligheid als gevolg van onvoldoend gezichtsvermogen. In het antwoord wordt meegedeeld, dat een werkgroep zal worden geformeerd, die zich nader zal bezighouden met de problematiek van het gezichtsvermogen in relatie tot de verkeersveiligheid. De Stichting Wetenschappelijk Onderzoek Verkeersveiligheid zal van deze werkgroep deel uitmaken. De beide ministers wijzen er op, dat uit wetenschappelijk onderzoek wel is gebleken, dat althans bij mannelijke bestuurders een meer dan toevallige samenhang bestaat tussen het vermogen tot het zien van details van bewegende objec ten en het aantal ongevallen. Deze dynamische gezichtsscherpte van de rftbcwvjshoudcrs werd in het onderzoek niet betrokken, aldus het antwoord. Het onderzoek werd uitgevoerd door de stich ting „Oog". ROTTERDAM, 24-1. De regen van klachten over duivenovcrla9t is de laatste tijd zo toegenomen, dat de gemeente Rotterdam zich genood zaakt ziet het duivenbestand in de stad te gaan beperken. De plantsoe nendienst gaat nog voor het brocd- seizoen in april-mei met een vang net op pad om zoveel mogelijk dui ven op te vangen. Na een selectie zullen de meeste de weg vinden naar poeliers. Uit diverse delen van de stad ko men honderden klachten van men sen, die last ondervinden van deze dieren. Het evenwicht in het be stand is verstoord doordat de na tuurlijke vijanden - uilen, sperwers, haviken en kiekendieven vrijwel zijn uitgestorven. Bovendien worden de duiven door een ander deel van de bevolking in bescherming genomen en krijgen teveel voedsel. De plant soenendienst van Rotterdam raadt de mensen daarom aan de dieren niet te voeren. De duiven vinden Vonnissen in Tsjecho-Slowakije PRAAG, 24-1. Drie jonge Tsjecho- slowaken zijn tot gevangenisstraffen veroordeeld variërend van een half A^ar tot vijftien maanden wegens be schadiging van een monument van een Russische officier, die in 1945 in de Oostbhoheemse stad Smidary stierf, zo meldt een plaatselijke krant, Pochoden, maandag. Het monument werd in mei be schadigd. Ontslagen in Breda BREDA, 25-1. N.V. Ingenieursbu reau Van der Pas in Breda»heeft 19 van de 90 werknemers ontslagen. Er is een overbezetting door het uit blijven van opdrachten. De vakbonden zijn akkoord gegaan met de afvloeiingsregeling, die dooi de directie is voorgesteld. Vóór het overblijvend personeel is voorlopig voldoende werk. Advertentie Lederen /l/l/Iföo handschoenen in alle modekleuren DAM 9 LENGKEEK LEDERWAREN ZIERIKZEE hun voedsel zelf wel. Hierdoor vindt tevens een natuurlijke selectie plaats. Hoe groot het duivenbestand in Rotterdam is valt moeilijk te schat ten, maar de gemeente noemt een aantal van 15.000. Mede doordat de, mensen de dieren regelmatig voede ren concentreren de duiven zich op bepaalde plaatsen in de stad. BRUSSEL, 23-1. De jonge vrouW die zaterdagmiddag de Britse pre mier Heath met inkt gooide, heet Marie-Louise Kwiatkowski, is 31 jaar en wordt door de procureur des ko- nings in Brussel beschuldigd van een aanslag op een regeringsleider. Haar ware identiteit is zondag aan het licht gekomen. De vrouw vertraagde zaterdagmid dag in Brussel de plechtigheden van de ondertekening van het E.E.G.toe- tredingsverdrag met vijftig minuten, de tijd die de Britse eerste minister nodig had om de inkt uit zijn haar te wassen en om aan een nieuw kos tuum te komen. Marie-Louise Kwiatkowski is van geboorte Westduitse, maar woont in Londen. Ondanks dat verwacht wordt dat Heath geen klacht tegen haar zal in dienen, zal ze toch voor de rechtbank moeten verschijnen. Kennedy wil verbod van ondergrondse kernproeven WASHINGTON, 25-1. Senator Ed- ward Kennedy heeft maandag bü de Senaat een ontwerp-resolutie inge diend, waarin op president Nixon een beroep wordt gedaan onmiddellijk alle ondergrondse kernproeven te staken en onderhandelingen met de Russen te openen om bü een ver drag tot een algemeen verbod van deze proeven te komen. Kernproeven in de atmosfeer zijn al bij verdrag verboden. Uitbreiding van dit verbod tot ondergrondse proeven acht Kennedy van groot be lang om te voorkomen dat landen in Azië en het Midden-Oosten zelf kern wapens gaan vervaardigen. Hij pleit er voor dat Nixon onver wijld alle kernproeven opschort, zo lang als ook de Sowjet-Unie geen proeven neemt. LAATSTE NIEUWS SAIGON, 25-1. De geheime radio van de „voorlopige revolutionaire regering van (Zuid-) Vietnam heeft dinsdag de bevolking opgeroepen tot een algemene opstand. In een soort gelijke oproep als tijdens het „Tet"- offensief in 1968 zei radio „Giai Phong" dat „de toestand meer dan ooit gunstig is" en dat „dank zij de veelvuldige overwinningen de be slissende zege nadert". De oproep was gericht „tot het he le volk, tot moeders van gezinnen, tot elke organisatie cn anti-milita ristische en pacifistische beweging, tot de soldaten aan het front, tot de gevechtseenheden, tot boeddhisten, tot studenten en scholieren, tot amb tenaren cn politici". „Het hele volk moet zich vereni gen en strijden voor de verdediging van het vaderland en jongeren moe ten zich mobiliseren om de Ameri kanen te doden". De Vietnamiseringspolitiek moet teniet gedaan worden omdat deze er op gericht is „Vietnamezen Vietna- mezen, Aziaten Aziaten te laten do den". In de nacht van maandag op dins dag had de radio herhaaldelijk een belangrijke verklaring aangekondigd en gezegd dat deze tegen zes uur zou worden omgeroepen. De Amerikanen cn de Zuidvietna- mese regering hebben de afgelopen dagen herhaaldelijk de verwachting geuit dat de Vietcong de komende maand tijdens het „Tet" (boeddhis tische jaarwisseling) een groot offen sief zal beginnen. In Saigon is dinsdag bekendge maakt dat Amerikaanse B-52 bom menwerpers in de nacht in vijftien golven aanvallen hebben uitgevoerd op vijandelijke concentraties op de hoogvlakten in centraal-Zuid-Vict- nam en op de aanvoerroutes in Cam bodja cn Laos. Het waren de zwaar ste lucht aanvallen ooit in de oor log in één nacht uitgevoerd. De achtmotorige luchtreuzen wierpen 1350 ton bommen af. In het gebied zouden maandag Noordvietnamese tanks zijn waarge nomen door een Amerikaanse ver kenningsvliegtuig. Het zouden T-54 tanks zijn van Sowjct-makclij. Volgens militaire kringen zijn voorts op Laotisch gebied vijf bull dozers waargenomen waarmee men bezig is twee wegen aan te leggen waarover tanks zich naar Zuid-Viet- nam kunnen verplaatsen en voor 130 mm houwitzers. Inmiddels keerde dinsdag de Zuid- vietnamesc delegatieleider naar het Parijse vredesoverleg. Pham Dang Lam na een onverwacht bezoek van 24 uur aan Saigon naar de Franse hoofdstad terug. Er zijn geen mede delingen gedaan over het korte over leg. Dinsdag 25 januari Stadhuis, 17.30 uur, vergadering ge meenteraad Zierikzee. Dreischor 8.00 uur, Nutsavond „Nut en Genoe gen". Brouwershaven Jeugdgebouw, 8.00 uur, jaarvergade ring afd. Brouwershaven Platte landsvrouwen Bond. Renesse Hotel „Het Wapen van Zeeland", 19.30 uur, vergadering Z.L.M., afde ling Noordwelle. Zonnemaire Verenigingsgebouw, 7.30 uur, knut- selavond afd. Noordgouwe Platte landsvrouwen. Ouwerkerk Dorpshuis, 7.30 uur, afd. Duiveland Plattelandsvrouwen Bond. Oosterland Herv. Verenigingsgebouw, 7.30 uur, ouderavond Chr. school. Woensdag 26 januari Zierikzee Herv. verenigingsgebouw, 2.30 uur, N.C.V.B.-bejaardenmiddag. Nieuwerkerk Ons Dorpshuis, 9.20 uur v.m., Land- bouwvereniging Nieuwerkerk en Ouwerkerk. Donderdag 27 januari Zierikzee Herv. verenigingsgebouw, 7.30 uur, familie-avond Chr. Plattelandsvrou wen. Renesse Restaurant „Rietnisse", bijeenkomst Plattelandsvrouwen Noordwelle e.o. Bruinisse Kerkgebouw Ger. Gem., 7.30 uur, Ger. Bijbelstichting tot Handhaving Statenvertaling. Vrijdag 28 januari Zierikzee Concertzaal, 8.00 uur, concert Am sterdams Philharmonisch Orkest o.l.v. Ant. Kersjes. Soliste Barbara Nissman, piano. Huis van Nassau, 8.00 uur, vissers vereniging „Helpt Elkander". Zonnemaire Herv. ver.-gebouw, 7.30 uur, geza menlijke uitvoering verenigingen. Burgh Het Wapen van Burg, 8.00 uur, uit voering „Nu met Hope". SJARJAH. De sjeik van de golf staat Sjarjah, Chaled Mohammed Kassimi, is in zijn paleis doodge schoten, zo is van gezaghebbende zijde in Aboe Dhabi vernomen. Zegt ma: „Als je thuis bent moet je je in grote lijnen wel aan de regels van het huis houden", en ja hoor, daar gaat het de jeugd op het para- defeest der individualisten toch wel een eigen uitleg geven aan het moe derlijk vermaan. Van het Reve schreef „De Avon den", maar hij moet zijn potentie als romancier ook nog eens proberen op „De Ochtenden", want daar is al lereerst het probleem van de tijds verwarring en de bedverlating. Ge slachten liggen achter ons, opgevoed met de tik van de knots of het hoofd om wakker te worden, met hanen gekraai („hup uit de veren"), met porders en later met wekkersmaar - laten we heel eventjes eerlijk zijn - een wekker heeft een knopje en dat kun je indrukken cn dUn slaapt men gerust verder. Dit spel wordt beoefend: op vrije dagen derhalve wordt inhoud gege ven aan het begrip uitslapen. Wel verdorie, vroeger mochten we nog niet in een gemakkelijke stoel zitten, als de „ouwelui" in de kamer waren, maar tegenwoordig slaapt men uit. Ontbijt en warme hap beginnen el kaar te naderen, zo niet samen te vallen. In de middaguren steekt men al in de kleren, maar de humeuren staan nog op een laag pitje, want de theorie van de beste slaap voor twaalf uur 's avonds wordt driftig en hartstochtelijk verworpen. Uren zijn uren, staat daar tegenover, maar ik ben zo dwaas om die stelling - overigens afnemend - frekwent te bestrijden. Dan strekt de romantische avond zijn vleugels uit en begint er een hele nieuwe episode. Bomen met vrienden en vriendinnen, een „pilsje pakken" in hel café cn dan ver na middernacht wordt het ingewikkeld stelsel van problemen aangesneden en moeten voogd of vader optornen tegen het kolossale gewicht van Frctid, van „De naakte aap", van Darwin en de Bhocddistcn van de a- of anti-materialistische maat schappij, van het recht of onrecht tot verdedigen, van het nut of onnut van streven naar beroepsmatige vei ligheid, van de anti-autoritaire op voeding en met die heerlijke eigen wijsheid en betweterigheid, vind ik ze dan opeens - ver na twaalf uur - opeens verschrikkelijk lief en best interessant. Ze willen altijd nog wel een biertje drinken en er staat een plaat op. waar het zweet je best bij uitbreken wil en doe alleen die klei ne schemerlamp aan en zo gaal dal nog een hele poos. Het wordt iveer uitslapen morgenochtend, of heel lastig en al improviserend door tijd gebrek, toescharrelen naar school of naar de bus. Ze zeggen geen woord alleen: .Wal een doffe ellende. Weet je wel!" SCHIER EILANDMAN.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1972 | | pagina 2