as m. DE ZIERIKZEESCHE COURANT Egypte introduceert de oorlogseconomie Grote scheepsbrand in Antwerpse haven VOEDSELHULP- PROBLEEM OVERHEIDSUITGAVEN V.S. 1972-1973 HOGER DAN OOIT Rouwdienst voor koning Frederik De overstromingen op Java - Overleg tussen Israël en Egypte? Sowjet-Unie erkent Bangla Desj EGYPTISCHE STUDENTEN IN VERZET TEGEN SADAT ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE C- A O Dinsdag 25 januari 1972 128ste jaargang Nr. 21020 WAARIN OPGENOMEN 1797- 1889 REDAKTIE EN ADMINISTRATIE Jannewekken 11, Zierikzee, Postbus 1, tel. (01110) 2255, na 18.00 uur: tel. (01110) 2118, voor bezorging na 18.00 uur (01110) 2158. Girorekening 13 76 77. Redakteur: M. J. Bij de Vaate, lel. (01110) 2938. Uitgave: N.V. Drukkerij v/h Lakenman Ochtman, Zierikzee. ABONNEMENTEN EN ADVERTENTIES: Prijs per 3 maanden bij vooruitbetaling 13,50; per maand f 4,50; per jaar f 52,50. Losse nummers 30 cent - Verschijnt maandag, dinsdag, donderdag en vrijdag - Advertentieprijs 21 cent per losse mm; „Succesjes" (max. 4 regels) 2,75. Vraagt onze contractprijzen! De advertentieprijzen zijn exclusie! 4 B.T.W. In dit nummer Snbsidienota Wester schouwen CAIRO, 24-1. „De Verenigde Sta ten zouden, rekening houdend met hun belangen in het Midden-Oosten, moeten weten, dat deze belangen niet veilig zyn ingeval van een volle dige confrontatie met de vyand". Dit heeft de Egyptische premier, Aziz Sidky gezegd in een verklaring voor de nationale vergadering, waarin hij de nieuwe „oorlogseconomie" intro duceerde. De premier zei, dat de invoerrech ten op luxe-goederen voor persoon lijk gebruik met 50 procent zullen worden verhoogd. Landeigenaren zullen een speciale belasting van 300 gulden, per hectare per jaar van pro- duktief land moeten betalen. In alle delen van het land zullen militaire opleidingscentra worden gevestigd. Over Israël zei hij, dat Egypte zal vechten om de door Israël bezette gebieden te herkrijgen. „Als Israël denkt ons te kunnen intimideren door wapenoverwicht, dan heeft dat land het mis. Wij zijn gereed voor elke confrontatie"^ BRUSSEL, 24-1. Een grote brand, aan boord van het Belgische schip „Lulua", liggend in de Antwerpse haven, heeft maandag aanzienlijke schade aangeincht. Bij de brand is niemand gewond. Wel heeft de Ant werpse brandweer, die met groot materiaal uitrukte, urenlang werk gehad om het vuur te bedwingen. BRUSSEL, 24-1. Nederland, zo heeft minister Lardinois maandag in Brussel verklaard, zal dinsdag in de Europese Landbouwraad het pro bleem van dc E.E.G.-voedselhuIp aan de orde stellen, vanwege dc krappe magcre-melkpocdermarkt dreigt de E.E.G. n.l. niet haar belofte te kun nen nakomen om vóór 30 juni 30.000 Ion melkpoeder aan het Wereld- Voedselhulp Programma te leveren. 30.000 ton maakt, tegen de huidige (sterk gestegen) wereldmarktprijzen een som van rond 80 miljoen gulden uit. De E.E.G. had het voornemen deze hoeveelheid te leveren uit de intcr- vcnticvoorraden, d.w.z. de voorraden magere melkpoeder die uit de markt genomen waren. Nu deze, als gevolg van de grote melkpoedervraag niet meer bestaan, heeft dc Europese Commissie voorgesteld het melkpoe der op de wereldmarkt Ie kopen. Een aantal lidstaten voelt daar wei nig voor. maar Nederland meent dat dc E.E.G. dc door de haar aangegane verplichtingen op dat punt moet na komen. Vonnissen in Portugal LISSABON. 24-1. Een Portugees hof voor de staatsveiligheid heeft maandag vier personen wegens me dewerking aan en verspreiding van communistische pamfletten veroor deeld tot gevangenisstraffen van 18 lot 20 maanden. Een van de vier, de 29-jarige ingenieur AJvaro Ribeiro Monleiro, wat kandidaat bij de par lementsverkiezingen van 1969. Nixon presenteert recordbegroting Dit nummer bestaat uit 8 pagina's i Wl f Wl Het is veel mooier iets te weten van alles, dan alles te weten van één enkel ding. (Pascal). Verwachting tot woensdagavond: Vannacht lichte vorst In de avond en nacht flinke opkla ringen met lichte vorst en minimum temperaturen omstreeks min 3 gra den vlak aan zee om het vriespunt; morgen overdag toenemende bewol king met latei- op de dag plaatselijk regen of natte sneeuw en maximum temperaturen rond 3 graden; zwakke tot matige later aan de kust krachti ge zuidwestelijke wind. Voor donderdag: Aantal uren zon: 0 tot 3. Min.-temp.: 1 tot 6 graden boven normaal. Max.-temp.: 1 tot 5 graden boven normaal. Kans op oen droge periode van min stens 12 uur: 60 procent. Kans op een geheel droog etmaal: 30 procent. ZON- EN MAANSTANDEN 26 jan. Zon op 8.30, onder 17.15. Maan op 12.40, onder 5.38. 27 jan. Zon op 8.29, onder 17.17. Maan op 13.42. onder 6.41. Volle maan: 30 jan. (11.58). HOOG- EN LAAGWATER Zierikzee: 26 jan. 11.10 4.39 17.18 27 jan. 0.03 12.41 6.06 18.41 Doodtij: 25 jan. HET WEEKOVERZICHT DE BILT, 25-1. Het K.N.M.I. deelt mede: In de nacht van maandag op dinsdag passeerde een vrij aktief front van het. westen uit ons land. Hel front veroorzaakte in het gehele land regen. Op veel plaatsen ging de regen tijdelijk over in natte sneeuw. Door de aanwezigheid van het zwa re wolkendek konden de temperatu ren 's nachts op waarnemingshoogte nergens tot onder het vriespunt da len. Het front verplaatst zich verder oostwaarts, waardoor de vorstgrens tijdelijk tot in Duitsland wordt te ruggedrongen. Strenge vorst komt alleen ten oosten van de Pools-Rus- sische grens voor. Achter het front trekt een rug van hoge druk over de Britse eilanden naar het oosten. Deze wordt echter gevolgd door nieuwe fronten die woensdag het weer in ons land gaan bepalen. De wind zal opnieuw gaan toenemen, terwijl de neerslagkansen weer gro ter worden. Traangas De met stalen helmen, wapenstok en ijzeren slaven uitgeruste politie kreeg versterking van een paar hon derd rhan oproerpolitie. Met traan gas werd de aanval op de joelende en zingende studenten ingezet. De studenten vluchtten weg, leuzen roe pende als: „Wij willen vrijheid" en ..waarom oorlog met ons in plaats van met de Israëliërs in de Sinaï". Een groot aantal studenten werd ge arresteerd en in de wachtende vracht wagens van de militaire politie weg gevoerd. De politie werd met stenen aangevallen. Na ongeveer een uur was hel plein schoongeveegd, maar in de aangren zende straten gingen de gevechten verder. Tegen het einde van de mid dag keerde de rust weer. Het is niet bekend hoeveel stu denten maandag z|jn gearresteerd. Volgens hun leiders zouden dit er 15C0 zijn, maar gocdingelichte krin gen spreken van ongeveer duizend. De eerste secretaris van de Arabi sche socialistische Unie, Sayod Ma rei. heeft verklaard dat veel studen ten „bij wijze van voorzorg" in hech tenis zijn genomen. De meesten zou den na een verhoor weer in vrijheid worden gesteld. Hij zei niet hoeveel studenten zijn opgepikt. j WASHINGTON, 24-1. President Nixon heeft het Ame- begroting een post van 450 miljoen dollar {bijna 1,5 miljard gulden) voor. rikaanse Congres maandag een recordbegroting voor het op 1 juli a.s. beginnende financiële jaar 1973 voor- gelegd en tegelijk onthuld dat in het lopende begro tingsjaar een groter tekort zal ontstaan dan sedert de tweede wereldoorlog is voorgekomen, namelijk 38,8 miljard dollar (126,1 miljard gulden). De Amerikaanse overheidsuitgaven worden voor 1972-1973 op 246,3 miljard dollar (ruim 800 miljard gulden) geraamd. Hoewel de Verenigde Staten hun militaire uitgaven met 6,3 miljard dollar (20 miljard gulden) zullen ver hogen, worden voor het eerst meer middelen voor gezondheidszorg, onder was en sociale vcorzieningen uitgetrokken dan voor de defensie, namelijk 45 tegen 32 procent van de totale uitgaven. DJAKARTA, 24-1. De overstro mingen op midden-Java hebben tot dusver elf doden geëist. Meer dan 88.000 personen zijn geëvacueerd. Tienduizenden huizen zijn door het water verwoest, zo maakte het Indo nesische ministerie van binnenland se zaken maandag bekend. De overstromingen zijn veroor zaakt door zware regenval, waar door. een dam in de Serang bezweek. Bij Ambon verging in zware storm een Indonesische vissersboot. Alle 78 opvarenden zijn verdronken. BRUSSEL. Met een vertraging van •vijftig minutendoordat de Duitse Maria-Louise Kwiatkowski een pot inkt over gezicht en kleding van premier Heath gooide, is in hel Brus selse Egmontpaleis de slotakte opge maakt van het verdrag, waarbij En geland, Ierland, Denemargen en Noorwegen toetreden tot de Euro pese Gemeenschappen, Hier tekent de Britse premier Edward Heath; naast hem de Britse minister van buitenlandse zaken Sir Alec Douglas Home (I.) en E.E.G.-onderhandelaar Geofrey Rippon. Afrikaanse tomaat De nieuwe begroting staat, evenals die voor het lopende jaar, geheel in het teken van pogingen de economi sche bedrijvigheid in de Verenigde Staten aan te moedigen en de werk loosheid te verminderen. De begro ting wijst dan ook opnieuw een te kort aan: 25,5 miljard (bijna 83 mil jard gulden). De Amerikaanse regering is er bij de opstelling van deze op volledige werkgelegenheid gerichte begroting uitgegaan van belastinginkomsten zo als die bij een volledige werkgele genheid te verwachten zijn. Volle dige werkgelegenheid bestaat vol gens Amerikaanse begrippen als het werkloosheidspercentage vier of min der bedraagt. Op het ogenblik is het 6.1. „Een deficitaire begroting is in deze tijd een noodzakelijke niedicüiG evenals loon- en prijstoezicht. We nemen de medicijn in omdat we er behoefte aan hebben, niet omdat we het lekker vinden", aldus Nixon in zijn begrotingstoespraak. Met zijn nieuwe begroting hoopt Nixon naar hij zei de middenweg te hebben ge vonden tussen stimulering van de economie en inflatiebestrijding. JERUZALEM, 24-1. De politieke correspondent van de Israëlische ra dio heeft maandag gezegd dat de re gering waarschijnlijk komende zon dag bekend zal maken dat zij met Egypte zal onderhandelen over her opening van het Suez-kanaal. Enkele bijzonderheden zou de re gering duidelijk vastgesteld willen zien, om er zeker van te zijn niet voor verrassingen te komen. De onderhandelingen zouden in een hotel moeten worden gehouden of de delegaties zouden zich in twee afzonderlijke gebouwen moeten ves tigen. De Amerikaanse onderminis ter Sisco zou als verbindingsman tussen de delegaties optreden. ADAK ISLAND (Alaska). De Russi sche vissersschepen Lamut (achter grond) en Kolyvan (voorgrond) lig gen afgemeerd in de haven van Adak Island in Alaska. De Amerikaanse l:\.: wacht heeft beide schepen bin nengebracht, nadat zij binnen de ter ritoriale wateren van de Ver. Staten waren aan getroffen. „Als we minder uit zouden geven zou het te weinig en te Iaat zijn om de economische bedrijvigheid te sti muleren en meer arbeidsplaatsen te scheppen, als we meer zouden uitge ven zou het teveel en te snel zijn en zou de inflatie opnieuw worden aan gemoedigd. Daarom moeten we vol doende uitgeven en op tijd om een regelmatige economische expansie in stand te houden, welke werkge legenheid schept voor allen die erom vragen", aldus Nixon. Stijging slechts 4,1 proeent De Amerikaanse president wees er op dat de stijging van de overheids uitgaven ten opzichte van 1971-1972 slechts 4,1 procent bedraagt. In de afgelopen drie begrotingsjaren gin gen de uitgaven gemiddeld met ne gen procent omhoog. De uitgaven voor onderwijs, vorming, welzijns zorg alsmede ouderdoms- en ge zondheidsvoorzieningen bedragen in het nieuwe begrotingsjaar 110.8 mil jard dollar (360 miljard gulden). Nixon sprak zich met nadruk uit voor reorganisatie van het Ameri kaanse stelsel van sociale voorzie ningen. Daartoe moeten naar zijn mening niet alleen minimale uitke ringen voor alle arme gezinnen voor komen, maar ook opleidingspro gramma's. zodat het aantal mensen dat bijstand nodig heeft daalt. Voor deze reorganisatie komt op de nieuwe Er zouden ongeveer duizend stu denten zjjn gearresteerd. De gevech ten tussen politic en studenten wor den de ernstigste ongeregeldheden genoemd na de rellen in de Egypti sche hoofdstad van januari en no vember 1968, naar aanleiding van de verloren oorlog tegen Israël. ROTTERDAM, 24-1. In de Deense Zeemanskerk in Rotterdam is maan dagmorgen een korte rouwdienst ge houden in verband met de begrafe nis vandaag, (maandag) van de Deense kening Frederik. Koningin Juliana vv^s vertegenwoordigd door de chef van haar militaire huis, lui- tenant-generaal H. Schaper en prins Bernhard door zijn adjudant, lui- tenant-kolonel T. Schreuders. Verder werd de dienst bijgewoond door een groot aantal ambassadeurs in Neder land, door de ministers Van Agt, Schmelzer, Geertsema en Nelissen en door de burgemeester van Rotter dam. NIEUW DELHI, 24-1. De Sowjet- Unie heeft de nieuwe slaat Bangla F-sj (het voormalig Oost-Pakistan) officieel erkend, zo meldt het Indiase persbureau P.T.I. uit Dacca. Het be sluit is maandagavond tegen midder nacht plaatselijke tijd in Dacca bekendgemaakt. De Sowjet-Unie is de eerste van de grote mogendheden die deze stap heeft genomen. De ongeregeldheden begonnen kort na middernacht, toen de politie do universiteit van Cairo omsingelde, waar honderden studenten een zit- staking tegen de regering hielden. Ook de universiteit van Ein Sjams werd afgesloten. Bij het aanbreken van dc dag ging de politie met traan- voor Franse president NIAMEY (Niger); 24-1. De Franse president, Georges Pompidou, is maandag getroffen door een tomaat, die geworpen werd uit een groep Afrikaanse jongeren, terwijl hij Niamey binnenreed en een bezoek van vijf dagen aan de voormalige Franse gebieden in Afrika begon. Pompidou, die in een open witte Cadillac naast zijn gastheer, presi dent Hamani Diori, stond toen hij van het vliegveld naar het presiden tiële paleis .reed, kreeg het projec tiel op zijn borst. gas over tot de aanval op de drie- tot vierduizend opgewonden studen ten, die zich vóór de twee universi teiten hadden verzameld. De studen ten bekogelden de politie met stenen en wierpen de niet-ontplofte traan gasgranaten naar de politiemannen terug. In de loop van de ochtend trokken zij naar het Tahrirplein - het „Plein van de bevrijding" - in het centrum van de hoofdstad. Hier begonnen naar schatting 12.000 studenten op nieuw een zitstaking. Bij het mar meren monument op het plein, dat werd opgericht na de revolutie van 1952, hieLden zij redevoeringen tegen Israël. Betoging voor hervatting strijd met Israël CAIRO, 24-1. Met traangasgranaten en de wapenstok heeft de politie maan dag op verscheidene plaatsen in Cairo duizenden studenten uiteen moeten jagen, die demonstreerden voor een onmiddellijke hervatting van de oorlog tegen Israël en tegen de politiek van de regering van Sadat jegens de Verenigde Staten.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1972 | | pagina 1