NATUUR- EN VOGELWACHT SCHOUWEN-DUIVELAND IN '71 Laitdbouwdia's op N.C.V.B.-vergadering te Bruinisse Mgr. J. Gijsen nieuwe bisschop Roermond ïs principe „vervuiler betaalt" juist? (Slot). „De heer M. C. Visser toonde vroe gere tijden, toen hij te Burgh een dia-voorstelling gaf van oude prent briefkaarten van Schouwen. Aangemoedigd door het succes te Zierikzee, die de avond van de heer Karper had, werd 20 november weer een avond te Zierikzee georgani seerd. De dia's die de heer Van Raam toonde over het leven op de Veluwe, waren van ongekend hoge klasse; het bezoek viel echter tegen. Op 17 april trok een bus met leden van de vereniging naar het Verdron ken land van Saeftinge. Onder lei ding van de heer v. d. Zande trokken de deelnemers vier uren door dit unieke schorrengebied. Op 11 september bezocht een aan tal leden het duingebied van Voorne en kon men een vergelijking maken met het Schouwse duingebied. De Jeugd vogel wacht moest mevr. Van Leeuwen-Mennema missen als leidster. Met veel inzet heeft zij zich van haar taak gekweten en heeft zij de jeugd dichter bij de natuur ge bracht. De heer F. Beekman heeft met veel energie haar taak overge nomen. Overwogen wordt een split sing te maken tussen de jongste jeugdleden en de iets oudere jeugd leden. Periodiek trekt de jeugd er op uit. maar ook hier zouden wat meer natuurgidsen geen overbodige luxe zijn. Contra vervuiling Het bestuur richtte zich namens de vereniging tot het waterschap Schouwen-Duiveland en de zes ge meentebesturen op Schouwen-Duive land met een schrijven over de ern stige verontreiniging van wegen, par keerplaatsen, duinovergangen en dij ken. Kon. Ned. Heidemij. UTRECHT. 22 1. De bedrijfsresul taten van de Koninklijke Nederland- sche Heidemaatschappij zijn in 1971 ongeveer gelijk gebleven aan die van het voorgaande jaar. Gehoopt word dat zij hier nog iets boven zullen ko men (f 5 a 6 miljoen), maar ondanks dat is men niet tevreden over de rentabiliteit op het vermogen (plm. 8 procent), die nauwelijks steeg. De omzet (inclusief de joint venture) steeg van ongeveer f 300 miljoen tot f 325 miljoen. VOOR DE VROUW Kamerplanten in <le winter Nu de activiteiten in de tuin zijn afgelopen, is het zaak wat meer tijd te besteden aan de kamerplanten. Bij de behagelijke temperatuur in de kamer komen de insekten uit de eitjes. Deze jonge insekten kunnen schadelijk zijn, omdat ze zich voeden met de sappen uit de plant en kun nen tevens verschillende ziekten overbrengen. Uitermate gevoelig voor aantas ting door insekten zijn o.a. Geranium, Hibiscus, Hedera, Gloxinia en Cine raria. Een veilige methode om ka merplanten te vrijwaren tegen insek ten kan men bereiken door gebruik te maken van Pokon plantenspray. Deze insecticide heeft het grote voor deel dat het is bereid uit planten (dus niet-synthetisch), zodat het geen gevaar oplevert voor het biologisch evenwicht in de natuur. De werk zame stoffen zijn: Pyrethrinen en Rotenon. Pyrethrinen zijn bereid uit de bloemblaadjes van het Pyrethrum plantje. Rotenon wordt gewonnen uit de wortels van de tropische boom Derris elleptica. Pokon plantenspray kan zelfs zon der bezwaar op consumptiegewassen worden toegepast. Door één druk op de knop (de bus spuit in alle standen) verstuift de nevel over de planten en de insekten hebben geen kans meer. Zodra de in sekten zijn verdwenen fleurt de plant weer op, herkrijgt een gezonde glans en groeit door. De bloemen ontwik kelen zich beter en kunnen onbe schadigd tot volle bloei komen. Wilt u plezier van uw planten heb ben, voorkom dan aantasting! HILVERSUM. - Voorproefje van het teleuisie-UJinterseizoen 1972-73. Huib Rooymans als Daan de nieuwbakken soldaat en Jan Blaaser als fourier in een scène uit de televisieserie: „Hat meisje met de blauwe hoed", naar cle roman van Johan Fabricius, waarvan de opnamen zijn begonnen ten be hoeve van de N.C.R.V.-televisie. Op do jaarvergadering werden de hoven Janse en Schoonakker als be stuursleden herkozen. Mevr. Van Leeuwen, welke niet langer als be stuurslid beschikbaar was, werd als zodanig vervangen door de heer F. Beekman. Voorts werd de redakteur van „Sterna" ambtshalve aan het be stuur toegevoegd. Als leden van de knscommssio 1971 werden aangewe- Rome pleegde geen overleg ROERMOND, 23-1. Mgr. J. Gijsen, nieuw benoemde bisschop van Roer mond als opvolger van mgr. dr. P. J. A. Moors, heeft zaterdagavond op een persconferentie in het klooster St. Elisabeth in Nunhem meegedeeld dat de benoeming voor hem een vol slagen verrassing is geweest. Dinsdag jl. heeft de apostolische pro-nuntius in Den Haag hem over de benoeming benaderd. In een langdurig gesprek zijn allerlei facet ten van de bisschopsfunctie in ons land in deze tijd aan de orde geweest Daarbij is ook gevraagd, hoe de ge dachten van dr. Gijsen daarover zijn. Tenslotte heeft hij de vraag, of hij bisschop van Roermond wilde wor den, met „ja" beantwoord. Verbijstering De centrale commissie van de dio cesane pastorale raad in het bisdom Roermond heeft verklaard met ver- bijslering te hebben kennis genomen van de wijze, waarop de uiterst zorg vuldige procedure die in het bisdom is voorafgegaan aan de bisschops voordracht, is genegeerd door Rome. De verbijstering van de commissie is daarom zo groot, omdat door de Ro meinse instanties de toezegging was gedaan, dat bij een niet volgen van de voordracht overleg zou plaats hebben met de Nederlandse bis schoppen. Het contact, dat er in feite is ge weest, mag naar de mening van de centrale commissie de naam overleg niet hebben. Overvallers hadden meer op hun kerfstok AMSTERDAM. 22-1. Dc twee Am- sterdammers die dinsdagochtend 18 januari in Amsterdam-oost werden aangehouden kort nadat zij een fili aal van de Algemene Bank Neder land in Hilversum van circa 180.000 gulden hadden beroofd, blijken nog een gewapende overval te hebben gepleegd. Volgens de politie heeft het twee tal, de 24-jarige C. M. en de even oude J. C., bekend ook de daders te zijn geweest van de overval op het bijkantoor van de Amro-bank op de hoek van de Amstelveenseweg en de Koninginneweg in Amsterdam. Hier maakten zij op 4 januari circa 30.000 gulden aan Nederlands en buiten lands geldt buit. De mannen ontkwa men op een bromfiets. Van het geld was volgens hun verklaring niets meer over. BRUINISSE, 21-1. Vorige week vergaderde dc afdeling Bruinisse van de Ned. Chr. Vrouwenbond on der leiding van mevrouw M. van der Spek-de Waal. Nadat gezongen was Psalm 65 G en 9 werd Psalm 65 ge lezen en hield de presidente daar over een korte meditatie. Uit het jaarverslag van de secre taresse mevrouw Klciberg-de Korte, werden enkele feiten uit het jaar 1971 gememoreerd. De vereniging groeide met 7 nieuwe leden. De pen- ningmeesleresse mevrouw De Waal- De Waal kon haar jaarrekening af sluiten met een batig saldo van f 261,—. Het tweede gedeelte van de ver gadering was gereserveerd voor de heer H. Viergever uit Kerkwerve over de landbouw. Het bleek weer. zen mevr. Catshoek en de heer Van der Schelde, beiden te Zierikzee. Het broedseizoen gaf geen grote verschillen te zien met voorgaande jaren. Ook het aantal en de aard der waarnemingen leverde geen grote verschillen op. Vlinderliefhebbers konden de koninginnepage bewon deren, een niet jaarlijks terugkerend voorrecht". Een en ander wordt gezegd in een verklaring die de centrale commissie zondag heeft opgesteld na een ver gadering met het kathedraal kapittel van het bisdom over de benoeming van mgr. J. M. Gijsen tot bisschop van Roermond. Ze gilde wel AMSTERDAM, 23-1. „Niet gillen" zo zei zaterdagmiddag omstreeks half half zes e enongeveer 25-jarige overvaller tegen de cassiere van de bioscoop „Corso" aan de Amster damse Kalverstraat, nadat hij het kantoortje achter het loket was bin nengedrongen. Tegelijkertijd haalde de man uit een plastic zak een pistool te voor schijn. Ondanks het bevel begon de 25-ja- rige vrouw toch te schreeuwen, waarna de overvaller de benen nam. Hij rende het theather in en wist via een nooduitgang te ontkomen. Twee mensen omgekomen in het verkeer VLISSINGEN, 22-1. In hel Vlis- singse Sloegebied zijn twee Duitsers, de 22-jarige R. Wensdorf uit Essen, en de 32-jarige O. T. Lehman uit Bochum om het leven gekomen. De twee mannen zagen een voor hen rijdende Duitse automobilist door de gladheid in een sloot belan den. Ze stapten uit om de onfortuin lijke te hulp te komen. Een achteropkomende Fransman, die bij het zien van het ongeval remde en in een slip raakte, reed de twee mannen aan. Zij waren op slag dood.' De 23-jarige Duitser P. K. uit Erlangen, die in de sloot terecht kwam, liep zware verwondingen op. Prinselijk bier voor zeemanshuis BONN, 22-1. Prins Bernhard heeft de duizend flessen bier die een Duit se brouwerij hem tijdens het staats bezoek in oktober aanbood, geschon ken aan het Nederlandse zeemans huis in Hamburg. Eind deze maand zal de directeur van het zeemanshuis, ds. J. Manni, in aanwezigheid van de Nederlandse consul-generaal in Hamburg, de fles- sen in ontvangst nemen. De prins had het bier gekregen met het verzoek, er een aardige bestem ming voor te zoeken. Daar uitvoer naar Nederland problemen mee bracht viel de keuze op het zeemans huis, dat tijdens het staatsbezoek be zocht werd. dat niet allen met een zo dicht bij huis zich afspelende onderwerp tot in de finesses bekend zijn. De dia's die van de .diverse werkzaamheden die een boer op zijn land heeft te verrichten van ploegen tot oogsten werden vertoond, gaven een mooi staaltje voorlichting. In plaats van de wagen en het paard, waarmee verschillenden nog wel uit het ver leden vertrouwd zijn kwamen ui terst moderne, maar vaak zeer dure machines, zodat men deze tegen woordig veel in combinatie met an deren aanschaft. Enkele dia's van Zeeuwse kleder drachten voltooien de dia-serie. Van de aftredende bestuursleden stelde mevrouw Jumelet-Otte zich niet meer herkiesbaar, in haar plaats werd gekozen mevrouw Beije-de Korte. Mevrouw Kleiberg-de Korte zag haar bcstuursmandaal verlengd. KERKNIEUWS KORTE BERICHTEN UIT HET BINNENLAND AMSTERDAM. Leden van ver schillende kerken, onder wie Rooms- katholieken, hervormden en doops gezinden, hebben in Amsterdam een nieuwe Nederlandse afdeling van de Praagse christelijke vredesconferen tie opgericht, DEN HAAG. Het Natiohaal Bu reau van Toerisme heeft een nieuwe methode ontdekt om Nederland aan de Duitse toerist te „verkopen", nl. 'door gebruik te maken van een rijn- hotelschip, die acht Duitse Rijnste den zal aandoen in het gebied van Noord Rijnland-Westfalen, en Hes sen. ROTTERDAM. De Tweede Kamer fractie van de Partij van de Arbeid zal op vrijdag 28 januari een werk bezoek brengen aan Rotterdam. De bedoeling van dit bezoek is dat de fractie wordt geïnformeerd over een aantal problemen die in de Maas stad leven. Aan het eind van het be zoek is er in gebouw De Heuvel een openbare vergadering met als the ma ..Hoe beleef je Rotterdam". UTRECHT. Mü acties van de In dustriebond N.V.V. in de metaalin dustrie zullen werkwilligen niet het werk van stakers hoeven over te nemen. Dit is door een woordvoer der van de Industriehond N.K.V. meegedeeld. ROTTERDAM. Tot omstreeks 1975 zal het nodig zijn om in de Noord oostpolder een nieuwbouwprogram- ma uit te voeren van minimaal 294 woningen. De bouw zal voorname lijk verwezenlijkt moeten worden in de centrumplaats van de polder, Em- meloord, die door de bewoners als aantrekkelijk ervaren wordt. DEN HAAG. Van 28 tot cn met 31 januari zal de „Van Galen" een routinebezoek brengen aan Hamburg. Het fregat zal onder commando staan van luitenant ter zee H. dc Booy. De bemanning zal een voetbalwedstrijd spelen tegen leden van de Bundes- marine. HEERLEN. De Industriebond N.K. V. noemt in zijn orgaan „Industrie revue" de N.V.V.-propaganda onder het personeel van D.S.M.-Chemie in Limburg „ronduit schandalig", „gro tesk en bedriegelijk". Hierbij doelt de katholieke bond op de enquête die de Industriebond N.V.V. onder het personeel van genoemde onderne ming heeft gehouden. BEEK. Een Caravelle van „Trans- avia" is bij de landing op het vlieg veld Beek doorgeschoten en 150 m voorbij de baan in het gras tol stil stand gekomen. Het toestel had 48 passagiers en vijf bemanningsleden aan boord. Niemand werd gewond. HILVERSUM. De N.C.R.V. heeft aan de Indonesische ambassade in Den Haag opheldering gevraagd over de arrestatie van haar correspondent in Djakarta, J. C. Princen. DEN HAAG. Bij een internatio nale in Berlijn gehouden televisie filmwedstrijd over het onderwerp „Verkeersopvoeding in de televisie", zijn zowel „Veilig Verkeer Neder land" als de N.C.R.V. met eerste prij zen uit de bus gekomen. DEN HAAG. De ontwikkelde lan den is op het Unetad-symposium in Den Haag verweten, dat zij de Unctad klein willen houden. Dit is gebeurd in de inleiding die dc heer Brannislav Gosovic, medewerker van deUnctad-voorliehtingsdienst te Ge neve, hield. FINANCIËN EN ECONOMIE Spaaroverschot Bondsspaarbanken AMSTERDAM. 22-1. De Bonds- spaarbanken hebben in december '71 een spaaroverschot van 22,4 mil joen geboekt tegen ontsparingen van resp. f 0,7 miljoen en f 1 miljoen in december 1969 en 1970. Vorige maand werd ingelegd 1' 857,2 miljoen en te rugbetaald f 834,8 miljoen. De gemiddelde saldotoeneming ini december laat zich volgens de Ne derlandse Spaarbankbond over de periode 1960-1970 becijferen, op f 7,8 miljoen, waartegen het spaarover schot van december 1971 gunstig af steekt. Het totaal van de aan de Bonds spaarbanken toevertrouwde tegoeden bedroeg eind 1971 f 8,85 miljard (eind 1970: .1' 7,96 miljard), exclusief de over 1971 bij te schrijven rente. De A.B.N. in 1971 AMSTERDAM, 22-1. Over de re sultaten van de Algemene Bank Ne-, cjerland N.V. over 1971 bestaat geen ontevredenheid. De brutowinst voor belastingen en tantièmes zal bevre digend zijn. De tantièmes zullen ech ter ongeveer f 3 min. meer bedragen terwijl eenzelfde bedrag uitgetrok ken zal moeten worden voor een extra voorziening aan het pensioens fonds. Ook aan belastingen zal een aanmerkelijk hoger bedrag moeten worden opgebracht, dat zeer waar schijnlijk niet beneden de f 15 min. zal blijven. Dit verklaarde drs. J. C. Wurfbain, voorzitter van het presi dium van de raad van bestuur in een nieuwjaarstoespraak voor stafperso neel en leden van de ondernemings raad. VENLO. Het afgelopen jaar is het aantal muskusratten in Limburg sterk toegenomen. De afdeling be strijding van de plantenziektenkun- digc dienst in Venlo heeft in 1971 620 exemplaren gevangen tegen 346 in 1970. KERKNIEUWS Ger. Gemeenten NIEUWERKERK. Vrijdag 28 janu ari, 's middags 3 uur, ds. J. Karens. Opheusden (huwelijksbevestiging). Ned. Herv. Kerk Beroepen te Hoogeveen J. Verburg, Wageningen; te Ederveen: A. J. Timmer, Woudenberg; te Voorthui zen: H. Jongerden, Veenendaal. Bedankt voor Hoevelaken en voor Wekerom: J. Catsburg, St. Maar tensdijk; voor Papendrecht: A. Vroegindeweij, Veenendaal. Beroepbaarstelling: T. Robijn, kand. Hcidbuurtweg 3, Oostermcer (Fr.), tel. 0.5120-3897. Geref. Kerken Beroepen te Maasdijk: A. Groene- wegen, Oenkefk. Geref. Kerken Vrijgemaakt Beroepen te Grootegast: H. K. Poelman, voorheen geref. pred, te Kamperland. Aangenomen naar Rijnsburg (voor dc zending op Curacao): D. T. Vreugdcnhil, Oldehove. Geref. Gemeenten Beroepen te Waarde: L. Blok. Beekbergen. SIEBENGEWALD. Martin Hul- steijn uit Krommenie en Cor Kroon uit Assendelft passeerden vorige week weer de Nederlandse grens, na een voettocht van ruim 8000 km naar de Kaukasus. De stoere wande laars, die 1 juni voor hun voetreis vertrokken, werden zaterdag in Krommenie feestelijk ingehaald. Bedankt voor Veen: A. Hofman, Scheveningen; voor Middelharnis: N. W. Schneider, Goes. Chr. Geref. Kerken Bedankt voor Sliedrecht (Middel diepstraat): P. op den Velde, Zierik zee. De Vrijzinnigen in <le Hervormde Kerk UTRECHT, 22-1. - De Vrijzinnig Hervormden vinden dat zij te weinig aan bod komen in de Hervormde Kerk. Het hoofdbestuur van de Ver. van Vrijzinnig Hervormden heeft dit in Utrecht in een bespreking met het breed moderamen van de Hervormde synode naar voren gebracht. De opleiding van Hei-vormde pre dikanten is te eenzijdig, aldus de vrijzinnigen. In diverse organen en commissies van de kerk zouden geen vrijzinnigen zitten. Ook in het IKOR en het weekblad „Hervormd Neder land" hebben zij volgens het hoofd bestuur geen inbrengen. „De leiding van de Hervormde Kerk kan niet doen alsof er geen vrijzin nigen in die kerk beslaan", meent het hoofdbestuur. Regelmatig over leg lussen het breed moderamen en de vrijzinnigen zou veel iiTitatie en misverstanden kunnen voorkomen. Verkiezing in Hervormde kerk te Bruinisse In het Ned. Herv,. Verenigingsge bouw werd vrijdag een gemeente avond gehouden, nodig voor de ker kelijke verkiezingen in de Ned. Herv. Kerk. Terwijl de heren W. van den Ouden (ouderling) en J. Flohil (ou derling-kerkvoogd) bij enkelvoudige kandidaatstelling waren gekozen, moest een stemming plaats vinden voor de akature diaken wegens ver plicht aftreden van de heer W. Kootstra. Door de gemeenteleden waren kandidaat gesteld mevrouw M. A. de Koning-Castel en de heer A. H. Hoogerheide. Nadat ds. Post had gelezen Math. 10 1-16 en was voor gegaan in gebed, werd de stemming gehouden. Van de 68 uitgebrachte stemmen kreeg mw. Dc Koning-Cas tel er 14; de heer Hoogerheide 54 stemmen. Ouderling W. A. Jumelel- van Dienst eindigde met dankzeg ging. Vijftig priesters vragen liisselioj» benoeming niet Ie aanvaarden ROERMOND, 23-1. Vijftig priesters werkzaam in het bisdom Roermond hebben mgr. dr. J. Gijsen per tele gram verzocht dc benoeming tol bis schop van genoemd bisdom niet te aanvaarden. Deze benoeming bete kent volgens dc ondertekenaars van het telegram een afwijzing van de „pastorale praxis" in Nederland. Te vens zou de gewraakte bisschopsbe noeming een miskenning inhouden van het evangelisch geïnspireerde proces van echte democratisering van „onze kerk" en een „gewetenscon flict van ons aan de kerk". Carilas-aclie voor „Mensen in nood" DEN HAAG, 21-1. Vrijdag 28 en zaterdag 29 januari zal Caritas een speciale actie houden voor de miljoenen mensen uit Oost-Pakistan die nu voor de taak staan het ge teisterde Bangla Desj weer op te bouwen. Het ingezamelde geld komt ten goede van de stichting „Mensen in nood". De bisschoppen in Neder land hebben de r.k. kerkbestu ren gevraagd tijdens dat weekeinde de gebouwen open te stellen, zodat het publiek daar geld voor de actie kan brengen. f MIDDELBURG, 22-1. „Men kan zich afvragen of liet beginsel. dal dc vervuiler betaalt, niet een sla-in-de-wcg gaat worden". Dat f heeft de Wageningsc hoogleraar rechtswetenschappen, prof. mr. M. Polak, donderdagavond gezegd in een lezing voor de juridi- J sche studiekring Zeeland in Middelburg. Het principe „de vervuiler betaalt" ligt ten grondslag aan dc bestaande en de komende wetge- f ving op het gebied van dc milieuhygiëne. f De maatregelen tegen de vervuiling worden volgens die wet- geving gefinancierd uit heffingen, opgelegd aan bepaalde groepen vervuilers. Maar deze groepen van vervuilers zijn in de wetten op f de verontrcining van lucht en oppervlaktewateren betrekkelijk willekeurig gekozen, vindt prof. Polak. Dit is volgens hem al een J reden om sceptisch tegenover het beginsel te staan. Er zijn ook andere omstandigheden, die handhaving van het prin- i cipe belemmeren: over de maatstaven voor de heffingen bestaat verdeeldheid, vooral ten aanzien van de luchtvervuiling. Verder verwacht prof. Polak dat de administratieve verwerking van dil f heffingsstelsel in de praktijk veel tijd en geld zal kosten. f i

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1972 | | pagina 6