T V IN T16 STAPPEN TERUG Ghana, het falen van ontwikkelingshulp Secretaris Melkfederatie C. Zee gaf visie op de toekomst BLIK DOOR HET WERELD ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE Vrijdag 21 januari 1972 Nr. 21018 Gebruik zuivelproiliiklen zal stijgen OOSTERLANl). 18-1. De heer C. Zee, die 24 jaar lang de melkvee houders op Schouwen-Duiveland, van de tyd af, toen Schouwen-Dui- veland zich van inundatie en oorlog begon te herstellen, plus de terug gang door de ramp, heeft begeleid als secretaris van de Zeeuwse Melk federatie heeft voor de laatste maal zyn visie op de toekomst gegeven, op de jongste C.M.M.C.-vergadering. Een toekomst die hij voor de melk veehouderij tamelijk rooskleurig achtte omdat Nederland ais zuivel- land nu eenmaal in de E.E.G. een sterke positie inneemt. Oosteuropese niezentrek naar Nederland AMSTERDAM, 19-1. Een doffe tik tegen het raam. De bewoners kyken verschrikt op. Buiten ligt op de grond een koolmecsjc, dood. Het heeft b(j de klap tegen de ruit de nek gebroken en is dus pijnloos gestorven. Een droevig einde van een lange vlucht. Want om het pootje zit een aluminium ringetje met de inscriptie: Litua- nia. Het diertje was dus helemaal uit Litaucn naar ons land geko men en dat is voor een koolmees, die niet als een trekvogel wordt beschouwd, een kollossalc vlucht. Het gebeurde vorige week in de Platostraat van de Amsterdamse tuinstad Slotermecr. Het vogeltrekstation in Arnhem bleek erg blij te zijn met het opgestuurde ringetje, dat inmiddels is doorgezonden naar Litauen. Vastgesteld is, dat deze herfst en winter honderddui zenden kool- en pimpelmezen Rusland (inclusief Estland, Letland en Litauen), Polen en Oost-Duitsland zijn ontvlucht, want alleen in Nederland zyn *n de afgelopen drie maanden al een 20-tal meldin gen binnengekomen van mezen die voorzien waren van Oost-Euro- pese ringetjes. Als u nu weet, dat ten aanzien van deze kleine vogeltjes het percentage meldingen naar schatting 1 a 2 per duizend bedraagt, valt gemakkelijk te concluderen, dat alleen al tien tot twintigdui zend geringde mezen uit Oost-Europa naar ons land zyn komen vliegen. Maar slechts een klein percentage van alle mezen in Oost- Europa is geringd en uiteraard hebben behalve de geringde dieren nog veel meer ongeringde dezelfde tocht naar West-Europa ge maakt. Met andere woorden: vele honderdduizenden mezen moeten in de afgelopen maanden over het ijzeren gordijn naar het westen zijn getrokken en dat is voor zover het vogeltrekstation weet een uitzonderlijke invasie. Ghana, waar kolonels de regering hebben overgenomen, heeft sinds zijn onafhankelijkheid geen glorieuze historie gemaakt. De eerste en nog altijd kwellende ramp was het be wind van president Nkroemah, een diktator die door allerlei grootse maar weinig zinnige projekten uit te voeren kans zag het al niet rijke land straatarm te maken. Toen de militairen hem in 1966 verdreven was de kas leeg en de schuldenlast haast niet te overzien. Er was dringend hulp nodig, maar niemand had veel zin goed geld naar kwaad geld te gooien en er werd dus wel aangedrongen op een regeling van de bestaande schulden voor Ghana nieuwe mocht maken. Premier Busia, die in 1969 van de militairen weer een burgerregering mocht vormen, stond er op netjes te betalen - niet zozeer uit fatsoen, maar om verdere hulp niet bij voor baat onmogelijk te maken. Zijn taak was in feite onuitvoerbaar, ook al doordat Ghana's export, plantage- produkten op de wereldmarkt slechts dalende prijzen kon maken. Met schone lei Het gaat er niet om of Busia mis schilen korruptie toestond of daar zelf mee bezig was, zoals de nieu we militaire leiders beweren. Wat van belang is is dat Ghana, als het een zakelijke onderneming was ge weest, al lang failliet verklaard zou zijn. Gebeurt dat met een bedrijf dan kan een nieuwe direktie even tueel met een schone lei opnieuw beginnen en aandeelhouders, finan ciers en doorgaans ontslagen werk nemers moeten de strop maar opvan gen. Wanneer op die zelfde grondslag ontwikkelingshulp was verleend aan Ghana was er kans geweest dat het land zichzelf er weer bovenop zou hebben gewerkt doordat het wat het nu afbetaalde op trieste schulden uit het verleden had kunnen gebruiken om te investeren in de eigen ekono- mie. Dat Ghana nu een instabiel land dreigt te worden, waar staatsgrepen elkaar kunnen afwisselen en ver moedelijk onbekwame diktatoren steeds kans maken, dankt het eraan dat ontwikkelingshulp voor minder ideaal verleend wordt dan de cijfers van de schenkende en lenende lan den wel eens doen geloven. DEN HAAG. De 16-jarige Diauue dc Leeuw tijdens haar training in de Hout- rusthui. De kunstrijdster, die per dag zeven uren oefent, zal Nederland ver tegenwoordigen bij de Olympische winterspelen in Sapporo. Hij begon met te constateren, dal de Zeeuwse boer achterop begint te raken en dat de Noord-Brabantse boer veel beter de geest van de tijd begrijpt dan de Zeeuwse. In de E.E.G. komen grote verschil len voor. Nederland is nu eenmaal geen graanland. In 1975 zal Neder land ook geen suikerland meer zijn. In de zuivelsector zal Nederland blij ven domineren, met Denemarken, Sleeswijk Holstein en België. Neder land heeft een goed klimaat en goe de boeren. Van de Nederlandse melk produ ceert men in Zeeland 1,2 "fo. In de E.E.G. produceert Nederland met 85 miljoen kg, straks nog 6,4 procent. „De coöperaties maakten de boeren stand sterk en groot, houdt daarom de zuivel in eigenhand", aldus de heer Zee. Veel is in Brussel de laatste we ken gepraat; steeds sterker wordt de drang om sanering door te voeren. Boerderijen worden onderwerp van beraad, wie straks minder dan 41 ha grond heeft wordt niet meer meege teld of weg gesaneerd. Wi eop zijn boerderij 5 of 10 stuks melkvee houdt ovenvege de kosten van uitbreiding terdege voor hij daartoe overgaat. Meer dan geld alleen Grond, stallen en andere investe ringen kosten veel geld en waar blijft het levensgeluk van hem die alleen 40 tot 50 koeien moet verzor gen Er is meer in de wereld dan geld allen en wie aan zijn koeien is gebonden, omdat hij er te veel heelt, kan geen dag weg. De richtprijs, van uitnemend be lang voor de melkveehouder wordt verhoogd. De zuivelmarkt ligt be langrijk gunstiger dan enkele jaren geleden, toen de boterberg en de suikerberg onderwerp van gesprek waven. Van de in 1969 gedane voor spellingen door de topfunktionaris- sen in E.E.G. en F.A.O. is niets uit gekomen. De t.v-spots komen terug op hun eertijds gemaakte propagan da van zonnepittenolie De invloed van dierlijk vet op hartinfarcten is niet bewezen; de eiwitproduktie (synthetisch') van de Staatsmijnen werd een financieel débacle. De margai'ine loopt terug. Alles wijst er op, dat het verbruik van zuivelpro- dukten nog zal stijgen. De voorzitter dankte de heer Zee voor zijn prognoses en voor alles wat hij in al de achter liggende ja ren voor de veehouders heeft ge daan. KORTE BERICHTEN UIT HET BINNENLAND DEN HAAG. In de nacht is inge broken in het grenswisselkantoor, ge vestigd bij het station Hollandsche Spoor in Den Haag. De buit bestond uit oude gouden en zilveren munten, bestemd voor de verkoop en met een waarde van omstreeks 10.000 gulden. DEN HAAG. De P.v.d.A.-fractie in de Tweede Kamer vindt dat de K.L. M.-vloot van geluiddempende appa ratuur moet worden voorzien. Door dit te bevorderen kan de staatsse cretaris van verkeer en waterstaat zijn bij herhaling getoonde bezorgd heid over de door vliegtuigen ver oorzaakte geluidsoverlast meer con creet gestalte geven. NORG. In Norg (Dr.) is de 33-jarige mevr. A. Broers-Britstra uit Veenen- daal bij een verkeersongeluk om het leven gekomen. Zij zat in een auto die door de gladheid van de weg raakte en in een sloot terecht kwam. DEN HAAG. Het aantal werkloze leerlingen in de bouwnijverheid neemt toe. Was dit aantal op 31 ok tober 51. op 14 januari ji. was dit aantal opgelopen tot 450. DEN HAAG. Te veel kinderen worden uit onmacht in tehuizen van kinderbescherming geplaatst, hoewel zij eigenlijk in hun eigen milieu of een pleeggezin zouden moeten wor den opgevangen. Dat is een van dc concluseis van de „Commissie taak maatschappelijk werkers" die in 1968 door de minister van justitie werd ingesteld. Het rapport is donderdag gepubliceerd. ZWOLLE. Dc Zwolse vestiging van de veevoederfabriek Bergia is in de nacht door een explosie grotendeels verwoest. Een persoon wordt ver mist. een andere werknemer liep brandwonden op. UTRECHT. De 71-jarige mevrouw H. A.-van Z. is dood gevonden in een tuin in het bosrijke gedeelte van Bilthovcn. Zij was dinsdagmorgen samen met de 77-jarige mevrouw j. D.-T. weggelopen uit de afdeling ge riatrie van de Willem Arntzhoeve in Den Dolder. TILBURG. De 62-jarige heer F. Leijten is woensdag in zijn woon plaats Tilburg verongelukt, nadat hij eerst met zijn fiets tegen een gepar keerde auto was gereden kwam te vallen en door een vrachtauto werd overreden. Het slachtoffer overleed op weg naar het ziekenhuis. GRONINGEN. Op dc Postdijk in dc gemeente Grootegast is de 43-ja- rige heer J. Wijkstra uit Surhuistcr- veen, gemeente Achtkarpctcn. met zijn auto tegen een dc weg kruisende tram gebotst, en vervolgens met zijn auto in een sloot terecht gekomen. Dc heer Wijkstra overleed ter plaatse aan zijn verwondingen. TI EL. Zes jongens van 14 tot 19 jaar hebben tegenover dc Tielse po litie toegegeven dertien inbraken te hebben gepleegd in Tiel en enkele omliggende gemeenten. BREDA. Etna-Breda heeft voor 400 werknemers een arbeidstijdver korting van twee dagen per week - voorlopig voor een periode van zes weken - aangevraagd, zo deelde dc directie dinsdagavond mee. Oorzaak: moeilijkheden bij de afzet van gas haarden. DEN HAAG. In een aan de minis ters De Kostei' (defensie) en .Van Agt (justitie) gezonden interim rap port van de werkgroep Militair tucht recht, dat door de officierverenigin- gen in ons land is overgenomen, is aangeraden de tuchtklas in Nieu- wersluis en liet streng arrest (eenza- mo opsluiting) af te schaffen. DEN HAAG. De koningin is voor nemens op vrijdag 12 mei het nieu we ziekenhuiscomplex „Leyenburg" te Den Haag officieel te openen. Dit heeft dc R.V.D. meegedeeld. Wat biedt de BEELDBUIS? ZONDAG 23 JANUARI. NED. 1. Vanmorgen en vanmiddag volop spanning bij de Europese kam pioenschappen hardrijden op de schaats. De NOS is in Davos aanwe zig vief o.m. verslaggevers Theo Hoornen en Fred Racké. Het NOS zondagmiddag magazine bevat tradi tiegetrouw weer een Bugaloos-afle- vering en de voetbal en toto-uitsla gen. Wat later is Aart Staartjes pre sent met een Woord voor woord ver telling. Kijken we naar hel avond programma,.dan zien we behalve het nog steeds vrolijke Kort en Klein, een aflvering van Mannix en Koos Postema's Groot uur u. Om op de valreep nog iets over Mannix-aflve ring te verklappen: Mannix komt voor heel hete vuren te staan. Hij is bezig met een zaakje rond een tele visiecommentator en wordt plotse ling geconfronteerd met huurlingen die hem koud willen maken. Mannix vlucht en komt daarbij - wonder o wonder - op het spoor van een mis- dadigers-syndicaat dat hij met veel moeite en zonder kleerscheuren weet op ie rollen. NED. II. Op het tweede net komt de NOS met de gebruikelijke zon dagavond hap: Panoramiek, Studio Sport, de Dubbeldekkers en Ziens wijze. Om maar met het laatste te beginnen: centraal staat het medite ren. Op de vraag wat de juiste tech niek van de meditatie is, antwoorden de dichteres Helen Knopper, de mys ticus Bas van der Meer en Jan van der Linden, leider van een medita tiegroep. In de Dubbeldekkers kon digt inspecteur Blake een rookver bod af. Niet zonder redenwant een smeulende sigaret heeft eerder bijna de schilderswerkplaats in vuur en vlam gezet. De chauffeurs beleven dolle pret tijdens de brandweerop leiding die ze krijgen. In Studio Sport mag men uitgebreide beschouwingen verwachten over de in Davos gele verde prestaties. ZONDAG 23 JANUARI. NED. I: 11.45 Schaatsen; 16.00 NOS op zondagmiddag; 17.00 Woord voor woord: 18.20 Esperanto; 1S.55 Fabel tjeskrant; 19.00 Filmportret; 19.30 Mannix; 20.20 Journaal; 20.25 Kort en klein; 21.05 Een groot uur; 22.25 Journaal. NED. 11: 1S.55 Fabeltjeskrant: 19.00 Journaal; 19.05 Pippi Langkous; 19.30 Studio Sport 1; 20.20 Panoramiek; 20.45 Dubbeldekkers: 21.10 Studio Sport 2; 21.35 Zienswijze; 22.25 Jour naal. MAANDAG 24 JANUAPd. NED. I. De avond start met de aiwntvren van Lippy de LeeuwPeb bles en Bamm-Bamm en op Blote voelen in het park. Daar na program ma's die het aankijken waard zijn: het programma Een Belg bekijkt Holland en de een jaar of 15 oude film De ijzeren Gustaaf, met Heinz Riihmann in de hoofdrol. Een Belg bekijkt Holland is de tegenhanger. Zondag 23 januari, 20.25 uur: Kort en klein. Martin Brozitts als monster. tevens 't logische vervolg op het vo rige week uitgezonden programma Een Hollander ontdekt Vlaanderen. De Belg die ons kikkerlandje aan de kritische bespiegeling onderwerpt is de Vlaamse schrijver Paul de Wispe- laere. Dan gaan we verder met de eerder genoemde film van Heinz Rühmann waarin hij de titelrol van Berlijnse aapjeskoetsier vertolkt. De film, gemaakt onder regie van Georg Hurdalek werd gebaseerd op authen tieke gegevens, op de belevenissen van Gustav Hartmann, die als stal houder niet opzij wilde gaan voor de voortschrijdende techniek en tegen beter weten in met zijn koetsje en zijn paard Lotte d estrijd aanbond tegen de meer en meer in Berlijn hun intrede doende taxi's. Gustav was een koppig man en kreeg al gauw de bij naam „De ijzeren Gustaxi". Door zijn koppigheid steekt hij niet alleen zichzelf flink in de schuld maar stort ook z'n familieleden in het ongeluk. NED. II. De avond start mei AVRO's Toppop, het spelletje Wie van de Drie (in het panel Martine Bijl, Albert Mol, Gxius Oster en Ton- ny Huurdeman). Dan Peyton Place: Chandler heeft Rachel ontvoerd: de Peyton Place-bevolking stelt alles in het werk om het meisje uit de han den van de snoodaard te bevrijden. En dan zijn er nog steeds de moei lijkheden tussen Rod, Betty, Steven en de oude Martin Peyton. Een hele beestenboel was het zeer onlangs, tij dens opnamen voor de vanavond door dc AVRO uit te zenden show rond Liesbeth List. Schapen, stamboek koeien. kippen, vogeltjes en andere dierengrut was bij elkaar gebracht om een mooi décor voor Liesbeth te vormen voor het lied „Het groene Woud". Bij de opnamen was het een heel gedoe èn een hele stank, xoant de beesten waren niet allemaal even zindelijk. De AVRO maakt haar uit zendingen vol met een verslag vat', het Hoogovenschaaktoernooi en ak- tualiteiten opgediend door AVRO's Televizicr. ■MAANDAG 24 JANUARI. NED. I: 10.45 Schooltelevisie; 18.45 Fabeltjeskrant18.55 Journaal19.05 Lippy de Leeuw; 19.10 Pebbles en Bamm-Bamm; 19.30 Op blote voeten in het park; 20.00 Journaal; 20.21 Belg bekijkt Holland21.10 Heinz Riihmann; 22.45 Journaal; 22.50 Va- mos a ver. NED. II: 18.45 Fabeltjeskrant; 18.55 Journaal; 19.05 Toppop; 19.30 Wie van de drie; 20.00 Journaal; 20.20 Peyton Place: 21.10 Liesbeth List: 21.45 Televizier Magazine; 22.35 Iloog- ovenschaaktournooi: 22.40 Journaal; 22.45 Wal is je vak man. K0UWEN8ERG voor UW gasverwarming Poststraal 48 tegenover het postkantoor Zierikzee Werkplaats.' Meelstraa! 46. FEUILLETON 63 DOOR FRANK VAN FALC.KENOOR7 24. De zomer ging geleidelijk voorbij aan de Tegernsee. Bert zag opnieuw de gasten vertrekken, de boten naai de winterberging brengen en de sou venirwinkels sluiten. De eerste da gen van september brachten nog uit zonderlijk mooi weer, zodat er nog wat meer mensen kwamen, maar voornamelijk dagjesmensen, die zich vermaakten met zwemmen en tocht jes maakten in een oude raderboot over het meer. Maar omstreeks dc vijftiende sloeg het weer om en was het gebeurd. De meeste restaurants sloten hun deuren; de waterpolitie vertrok en de lange winterperiode nam een aanvang. Alles was weer rustig aan het meer. De neringdoenden waren dik te vreden. Het seizoen was uitermate goed geweest, dankzij het doorgaans mooie, zonnige weer. ..Hier moet je warm weer hebben, meneer", zei eens een hotelhouder tot Bert, waar mee hij wel eens een praatje maakte, als hij er een glaasje kwam drinken. ..Hoe wanner het is. hoe beter. Dan komen de mensen naar het meer om verkoeling te zoeken. Dan trekken ze niet de bergen in en evenmin naar dc bossen, maar dan komen ze naar het water". Sommige zakenlieden gingen nu zelf met vakantie. Op enkele deuren prijkte het bordje: ..Betriebsfcrien von 17 Sept. bis I Okt." Bert had er zien wegrijden in hun Opeis en Mer- cedessen. volgestouwd, soms met een caravan erachter. Naar onbekende oorden. Zelf had hij er geen behoefte aan om weg te gaan. Hier aan het meer vermaakte hij zich best. Zijn leventje was al helemaal ingesteld op dit verblijf aan het water. Hij voelde zich kerngezond en was bruin verbrand, omdat hij iedere dag uren in dc buitenlucht verbleef. Betty zou me nauwelijks herkennen, dacht hij. met wrange humor, als ze me kon zien. Ik zag immers altijd bleek, om dat ik mijn leven feitelijk altijd bin nen de vier muren van mijn privé- kantoor doorbracht? Sinds die eerste avond kwam hij geregeld bij Olga Severin, die geheel opleefde, nu ze weer een man had om te vertroetelen en te verwennen. Bert had een huwelijk voorgesteld, maar daar wilde ze beslist niets van weten. ..Ik ben twee keer getrouwd geweest. Bert, cn vooral de tweede keer was een grote mislukking. Ik ben bang Laten wc het zo houden, als het nu is. Kom je bij mij wat te kort?" „Natuurlijk niet. integendeel. Maar ik denk vooral aan jou. Op den duur lokt het in een klein dorp als dit uit, dat wij min of meer samen leven. En wat zullen de mensen dan zeggen?" „Kan me niet schelen. Bert. Ik houd van jou cn jij mag mij. dat weet ik. De rest doet er niet toe. Het gaat tenslotte toch enkel om ons beiden?" Toch bleef hij aanhouden. „Ergens is het immoreel. Liebchen". betoogde hij. „Bovendien ben ik hier vreem deling. die iedere drie maanden zijn verblijfsvergunning moet verlengen. Wat doen we, als de politie er ach ter komt en mijn verblijfsvergunning opzegt? Dan kan ik mijn biezen wel pakken, wil ik niet „eingespert" worden." Doch de vrouw wilde er niet van horen. ..Als je denkt, dat je. door bij mij te komen moeilijkheden krijgt, kom ik wel bij jou. Het is 's avonds vroeg donker en jij hebt evenmin buren als ik. En anders vinden we er wel wat op. Waarom gaan we het weekeind niet weg en huren ergens een kamer? We zijn beiden enigszins op leeftijd cn z.e zul len vast niet naar ons trouwboekje vragen." Doch ook dit verwierp Bert, maar omdat hij geen betere oplossing vond, bleef hij bij haar komen, maar nam wol alle mogelijke voorzorgsmaatre gelen. om te trachten te voorkomen, dat het dorp achter hun verhouding zou komen. Op een middag in het midden van november stopte er een grote Merce des in het dorp. De bestuurder hield een voorbijganger aan en vroeg naar dc woning van „Herr Galestad". „Dc inan moet hier in de buurt wonen", voegde hij er aan toe. Iedereen wist. dat de heer Direk- lor-Generai in een kleine bungalow aan het meer woonde, dus wist dc man achter hef stuur van de Merce des binnen oen halve minuut, hoe hij moest rijden om bij de bungalow te komen. He1 was die dag voor de tijd van hel jaar bijzonder zacht weer. Bert profiteerde ervan cn was er met dc boot op uitgetrokken om te proberen een paar vissen te verschalken. Het lukte hem wonderwel cn toen hij te gen donker terugroeide naar de wal. zag hij de grote, melkwitte auto staan. Waarschijnlijk had de man achter het stuur dc boot z.ien naderen, want Bert zag hem uitstappen en naar de waterkant lopen. Nog voor Bert kans had gezien, dc boot tc meren, riep de man: „Herr Galestad? ..Bin ich". antwoordde Bert. wei nig belangstelling tonende. Wat moest die man van hem? Toch geen moeilijkheden met de autoriteiten? Tenslotte was en bleef hij een vreem deling. (Wordt vervolgd).

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1972 | | pagina 7