Ti A.S. BRUIDSPAREN TUINMAN - ZIERIKZEE Geestelijk leven in de Hervormde kerk ONZE PUZZELRUBRIEK KERKNIEUWS DEN HAAG, 20-1. Op 27 en 28 ja nuari 1972 zal de hervormde synode in een extra synodevergadering bij eenkomen. De hoofdmoot van deze extra ver gadering zal de behandeling zijn van een vijfjaarlijks rapport van de vi sitatie-generaal met een overzicht van het kerkelijk en geestelijk leven in de Hervormde Kerk. De synode wil de tijd nemen om dit belangrijk rapport te bespreken, vandaar dat het niet is ingevoegd in de gebrui kelijke driedaagse vergaderingen van de synode, waarvan de eerste in fe bruari a.s. wordt gehouden. De agen da's voor de normale synodebijeen komsten zijn namelijk overbelast, en in de extra synode zal een andere vergadermethode worden gehanteerd Vrijdagmiddag 28 januari wordt het rapport in vijf discussie groepen van synodeleden behandeld. Op zaterdag 29 januari wordt dan een plenaire vergadering gehouden om de vijf rapporten te bespreken. Ned. Herv. Kerk Beroepen te Harlingen: R. Hol- werda, Renkum. Aangenomen naar Zwolle (toez.): L. J. Geluk, Dirksland. Geref. Kerken Aangenomen naar Mariënberg: M. M. den Hollander kand. te Mariën berg. Geref. Kerken Vrijgemaakt Beroepen te Winschoten: R. T. Urban, Ferwerd-Hallum. Chr. Geref. Kerken Bedankt voor Elburg: P. Beekhuis, Noordeloos. Geref. Gem. Tweetal te Almelo: P. Blok, Dirksland en E. Venema, Zwijn- drecht. Beroepen te Zwolle: L. Blok, Beek bergen. DE KERKDIENSTEN VOOR ZONDAG Ned. Herv. Kerk Zierikzee: Gasthuiskerk: 9.30 uur dr. J. F. van Royen, rem.-pred. te Rot terdam; 11 uur (bed. H.D. en voor- ber. H.A.) en 7 uur ds Van der Schee Kerkwerve: 11 uur ds. v. d. Berg; Serooskerke: 10 uur ds. Jansen Schoonhoven; 11.30 uur zondags school. Burgh: 9.30 uur da. Van Leeuwen. Haamstede: 10 uur jeugd dienst in de Ger. kerk; 7 uur interk. dienst in de Herv. kerk( winterkerk, beide diensten ds. Wassenaar). Re- nesse: 9.30 uur ds. De Wit, (dienst van Schrift en Tafel); 19 uur experi mentele jeugddienst. Noordwelle: 11 uur ds. De Wit. Scharendijke: 9.30 uur ds. v. d. Berg, 11.15 uur zon dagsschool. Brouwershaven: 9.30 uur ds. Van Woerden, Middelburg; 11.45 uur zondagsschool. Zonnemaire: 11 uur ds. Van Woerden; 9.45 uur zon dagsschool. Noordgouwe: 9.30 uur ds. Geers. Dreischor: 11 uur ds. Geers, (bev. ambtsdragers). Ouwerkerk: 10 uur ds. Faber. Nieuwerkerk: 10 en 6.30 uur ds. v. d. Heuvel, (viering H. Avondmaal). Oosterland: 11 uur da. Van Leeuwen; 6 uur ds. Faber. Sïr- jansland: 10 uur ds. J. Hovius, Dor drecht; 6.30 uur ds. J. L. Geluk, Dirksland. Bruinisse: 10 en 5 uur ds. Post, (bed. H.A. en Dankzegging). Lutherse Kerk Zierikzee: 10 uur weleerw. heer M. Allewijn, Middelburg. Gereformeerde Kerken Zierikzee: 10 en 2.30 uur ds. Favier. Haamstede: 10 uur jeugddienst (ds. Wassenaar in de Ger. kerk); 7 uur interkerk, dienst in de Herv. winter kerk, ds. Wassenaar. Scharendijke: 10 en 2.30 uur ds. Put. Brouwersha ven: 10.30 en 3 uur de heer M. A. Lodder, Rotterdam. Zonnemaire: 10 en 2.30 uur ds. De Bres. Nieuwer- kerk/Oosterland: 10 uur ds. Rienstra, (voorber. H.A.); 5 uur ds. E. A. van Es, Dubbeldam. Bruinisse: 10 uur ds. E. A. van Es, Dubbeldam; 5 uur ds. Rienstra. Gereformeerde Kerken Vrijgemaakt Brouwershaven: 9 en 7 uur student v. d. Berg, Dordrecht. Chr. Geref Kerken Zerikzee: 10 uur ds. Op den Velde; 6 uur leesdienst. Kerkwerve: 10 uur leesdienst; 6 uur ds. Op den Velde. Haamstede: 10 uur leesdienst; 3 uur ds. A. Broersma. Gereformeerde Gemeenten Haamstede: 10 en 2.30 uur leesdienst. Nieuwerkerk: 10 en 3 uur leesdienst. Oosterland: 10, 2.30 en 6 uur lees dienst. Gereformeerde Gemeenten in Nederland Zierikzee: 10 en 6 uur leesdienst. Een redelijk aantal oplossingen kwam binnen op de puzzel van vo rige week; een bewijs dat 1972 een goed puzzeljaar wordt. Bijzondere moeilijkheden leverde de opgave kennelijk niet op, want er was een groot aantal juiste oplossingen. De eerste prijs is bestemd voor: Mej. E. Hendrikse Marisstraat 7 Zierikzee De tweede prijs gaat naar: De heer J. van Nieuwenhuyze Sluispad 24 Haamstede De oplossing van de puzzel is de volgende: Horizontaal: 1. aanslag; 6. kadraai; 12. boer; 14. luis; 15. as; 17. kegel club; 20. P.S.; 21. log; 23. monster; 24. hei; 25. idem; 27. voeg; 28. sabel; 29. ben; 31. voorn; 32. re; 33. paria; 35. eg; 36. karper; 37. grutto; 39. BM; 40. kopek; 42. be; 44. gebit; 46. nar; 47. Bazel; 49. Epen; 52. loge; 53. lol 54. fontein; 58. Nes; 59. V.S.; 60. rammelaar; 62. L.B.; 63. Pisa; 64. naad; 66. stotend; 67. portiek. Verticaal: 1. analist; 2. N.B.; 3. sok; 4. leem; 5. argon; 7. alles; 8. duur; 9. rib; 10. as; 11. insigne; 13. ulster; 16. soda; 18. en; 19. ct.; 20 peer; 22. gebrabbel; 24. hoogtezon; 26. meer min; 27. voetbal; 29. baron; 30. Niger; 33. pek; 34. ark; 38. egelvis; 41. pan ter; 43. blesbok; 45. epos; 48. egel; 50. roman; 51. piano; 54. fase; 55. n.m.; 56. el; 57. naar; 60. rit; 61. rat; 63. Po; 65. d.i. De nieuwe puzzel De nieuwe puzzel luidt als volgt: Horizontaal: 1. verzet tegen het wettige gezag; 6. vuurwapen; 12. al leenzang; 14. bouwkundig ornament; 15. en andere (afk.); 17. wild kind; 20. per procuratie (afk.); 21. wind vlaag; 23. vrucht; 24. slaghout bij het cricketspel; 25. grote samenhan gende bebouwing, ingedeeld in stra ten; 27. effen wollen weefsel; 28. taaie lekkernij; 29. heilig symbool bij primitieve volken; 31. wig om hout te klieven; 32. om de hals ge dragen sieraad; 33. kleverige stof; 35. bevlieging die vele mensen mee sleept; 36. stalen gedeelte v.e. mes waarmee men snijdt; 37. boekje van 6 of meer velletjes papier; 39. in die tijd (in het verleden); 41. aan de openbare christelijke eredienst ge wijd gebouw; 43. meubelstuk; 45. drenk- en waadplaats voor paarden; 47. onderaards kanaal voor afvoer van vuil water; 49. slip v.e. jas; 50. zangstem; 52. wreedaard (figuurlijk); 53. griezelig; 54. kaartspel; 56. huis dier; 57. behorende tot de Kerk van Rome (afk.); 58. zoete lekkernij; 60. bijbeldeel (afk.); 61. waterdamp in de lucht; 62. stekelhuidig dier; 64. niettemin; 65. persoon die gaarne er gens laat blijft zitten. Verticaal: 1. militaire aanspreek titel; 2. stoomschip (afk.); 3. insekt; 4. op alle plaatsen; 5. edelaardig; 7. boom; 8. bedwelming door sterke drank; 9. vergelijkend voegwoord; 10. type zeil vaartuig; 11. zeker ge reedschap; 13. kledingstuk; 16. mo torvoertuig; 18. eiland in de Grote Oceaan; 19. mengsel om te bakken; 20. edelknaap; 22. dun en lang cho coladereepje; 24. plat gebak; 26. ne derigheid; 28. kleurlinge; 30. rivier in Wit-Rusland; 32. mannelijk dier; 34. snelle loop; 35. recht stuk v.e. vaarwater tussen twee bochten; 38. paal of zuiltje als deel v.e. tankver sperring; 40. hetzelfde; 42. drijver v.e. visnet; 44. gevechtswagen op rupsbanden; 45. datgene wat men begeert; 46. plechtige gebeurtenis; 48. stad in Afrika; 50. voedingsgewas 51. werkelijk, inderdaad bestaande; 54. siervogel; 55 Oosteuropcsc haven stad; 58. Engels eiland; 59. deel van de hals; 61. lidwoord; 63. schijnge stalte van de maan (afk.). Nieuwerkerk: 9.45 en 3.00 uur lees dienst. Bruinissie: 10 en 5 uur ds. v. d. Berg. Oud-Gereformeerde Kerken Oosterland: 9.30, 2 en 6 uur ds. Van der Meer. Bruinisse: 10 en 5 uur leesdienst. Remonstrants Ger. Gemeente Sommelsdyk: geen opg. ontvangen. Leger des Heils Zierikzee: 10 en 19 uur samenkomst met het Leger des Heils van Ant werpen. Rooms-Katholiekc Kerk Zierikzee: Zaterdag 19.00 uur; zon dagmorgen 10.00 uur. Haamstede: Zondagmorgen, 10.00 uur. Ger. Gem. in Nederland Zierikzee: Dinsdagavond, 25 januari, 7.30 uur ds. Van den Berg, Bruinisse. OVERDENKING Allen zoeken 17. En hij zei tot hen: Laten we elders heengaan, opdat ik ook daar predike (Marcus 1 37-38). De eerste drie woorden werden tot Jezus gesproken door zijn leer lingen. Een pracht kans voor Jezus om voet aan wal te krijgen in Kaper- naiim. Hij had er meer dan een teken van genezing verricht en dat sloeg blijkbaar zo aan, dat de mensen al lemaal meer van deze Jezus te weten wilden komen. Het zoeken van ge nezing voor allerlei kwalen zal ook nog wel een rol daarbij gespeeld hebben. Maar Jezus was niet meer bereik baar. Hij had zich teruggetrokken voor het morgengebed. De leerlingen wisten Hem te vinden en in hun woorden: „Allen zoeken U", beluiste ren we een toon van verwijt. Hoe kunt U nu gaan bidden als mensen Uw hulp nodig hebben Tegenwoordig hoor je gelijke ge luiden aan het adres van christenen. Hoe kun je nu zoveel belang hechten aan de zondagsviering, kerkgang en alle bijkomende „poespas", terwijl die tijd zoveel nuttiger gebruikt kan worden om je naaste te helpen Zit er in dat verwijt niet een kern van waarheid? Is het niet vaak zo, dat de godsdienstige gewoontes een vrijbrief zijn om je te kunnen terug trekken Hoe reageert Jezus in die situatie? Hij is het hartelijk eens met zijn leerlingen dat velen, allen Hem no dig hebben maar Zijn methode ver schilt met die van hen. Zij willen dat Hij terugkeert en Jezus wil ver derop. Zij zouden nog wel eens wat willen zien, Jezus wil nog wat zeg gen. Daar stuiten we op de kloof tussen woorden en daden. Vaak wordt er in woorden gevlucht om aan de daad te kunnen ontkomen. Maakt Jezus zich daaraan ook al schuldig Nee Jezus spreekt Gods woord én dat woord is geen holle klank zoals onze woorden vaak. Als God, en dat is Jezus, aan het woord komt dan gebeurt er ook wat. Zijn woord is niet een kwestie van woorden, want de daad staat er achter. Als God zegt: „vergeving van zonden", dan is die vergeving een feit en daar valt dan niet meer aan te tornen. Dat had Jezus te zeggen en te doen. Hij had geen tijd om in Kapernaüm te blij ven, want Hij moest al predikend Golgotha bereiken om Zijn woorden waar te maken. Allen in Zijn omge ving moesten die daad begrijpen. Helaas heeft men zich vergaapt aan de tekenen van genezing en niet gezien dat Jezus ten behoeve van allen de strijd aanbond met de grote ziekteverwekker in hoogst eigen persoon, n.l. Satan. De genezingen waren slechts illustraties bij Zijn prediking. Jezus predikte: „Gods Rijk is op komst". Toen moesten de boze gees ten de Boze, Satan) het veld wel ruimen, want Jezus' woord en daad zijn één. Daar mochten toen enkelen de gevolgen van aan den lijve onder vinden. Het was slechts een voor proefje opdat allen de smaak te pakken zouden krijgen van de daad van Jezus: mensen met God in het reine brengen en zo ook met elkaar. Scharendijke, P. KERKNIEUWS Ned. Herv. Kerk Beroepen te Franeker J. ter Haar te Ouddorp, die dit beroep heeft aan genomen. Beroepbaarstelling: mej. M. W. van Beinum, vicaris, Eerste Passer- derdwarsstraat 24 hs te Amsterdam. Geref. Kerken Vrijgemaakt Beroepen te Zuidhorn W. Wieren- ga te Berkel-Rodenrijs. Chr. Geref. Kerk Beroepen te Klunderl en te Mur- nterwoude A. v. d. Weerd, kandidaat te Apeldoorn; te Dordrecht P. Beek huis te Noordeloos. Geref. Gcm. Beroepen te Scherpcnissc A. Breg- man te Rijssen. Europees volkslied STRAATSBURG, 19-1. - Hel ministerscomitê van de Raad van Europa heeft een „Euro pees volksliedgekozen: de prelude van „Ode aan de vreugde'' uit de negende sym phonic ron Beethoven. De mi nisters, die met deze keus een voorstel van de parlementaire assemblee hebben aanvaard, spraken de hoop uit dat dit volksliedzal worden ge speeld bij Europese evenemen ten. in het bijzonder op de Dag van Europa, .5 mei. Flitsen uit het buitenland MOSKOU. De Sowjet computerdes kundige Alexander Lerner en acht andere Joodse geleerden hebben in een open brief steun gevraagd voor hun pogingen om naar Israël te emi greren. HONGKONG-SAIGON. Radio-Ha noi heeft gemeld dat boven de pro vincie Nghe An in Noord-Vietnam twee Amerikaanse Phantom-jacht- bommenwerpers zijn neergehaald. Hoe dat gebeurde en wat er van de inzittenden is geworden, werd er niet bij vermeld. PARIJS. Juwelen ter waarde van ruim een half miljoen gulden zijn de echtgenote van een Libanese zaken man ontstolen toen zij met haar man van het Parijse vliegveld Orly naar Londen reisde. WASHINGTON. Amerikaanse mi litairen in het buitenland zullen bin nenkort steekproefsgewijs worden onderzocht op het gebruik van drugs. MONTERREY. In de Mexicaanse stad Monterrey zijn bij een schiet partij tussen de politie en een groep mannen, die beschuldigd wordt van bankovervallen twee doden en zes gewonden gevallen. MOSKOU. De veiligheidspolitie in de Oekraine heeft eerder deze maand een Belgische toerist aangehouden op beschuldiging van ondermijnende anti-sowjet-activiteit, zo meldt de Oekrainse Prawda. LONDEN. De Sowjet-Unie heeft Noord-Vietnam tijdens de recente Amerikaanse bombardementen meer militaire hulp toegezegd, met name voor de luchtverdediging, zo is uit diplomatieke kringen in Londen ver nomen. TRURO, 2-1. De opruimingsploe- gen die enkele dagen in de weer zgn geweest om grote aantallen vaten met giftige en brandbare stoffen op te ruimen die geregeld aan de west kust van Engeland aanspoelden schijnen de slag gewonnen te heb ben. Volgens de autoriteiten zijn er donderdag geen nieuwe vaten aange spoeld. Deze zouden afkomstig zijn van het Spaanse vrachtschip Ger- mania, dat vier weken geleden in het Kanaal is gezonken. PHNOM PENH. Een zoon van het in maart afgezette staatshoofd van Cambodja, prins Norodom Sihanoek, en zijn neef zijn uit Cambodja ge vlucht. Zij zouden zich in Frankrijk bevinden. Dit is dinsdag in kringen van de politie in de hoofdstad Phnom Penh vernomen. OOST-BERLIJN. De Oostduitse in dustrie wordt door een koudegolf be dreigd met een tekort aan elektrici- teit. Pers en radio hebben de arbei- - ders en huisvrouwen aangespoord spaarzaam te zijn. HAMBURG. Van twee afgevaar digden van de SPD in de West-Ber- lijnse Bondsdag is onomstotelijk ko men vast te staan, dat zij de binnen landse nieuwsdienst van het Alex- Springerconcern regelmatig vertrou welijke of geheime documenten over de Ostpolitiek van de Bondsregering hebben toegespeeld. Dit heeft dinsdag het Hamburgse weekblad Stern" be richt. RADFORD. De gemeenteraad van Radford, een bergstadje in Virginia, heeft besloten de ongeveer 150.000 spreeuwen in de stad te gaan uitroei en omdat de beestjes door hun uit werpselen een gevaar voor de ge zondheid zouden vormen. CARACAS. In Venezuela worden achtduizend oliebronnen gesloten om de oliereserves van het land te be schermen. NEW YORK. In veel New Yorkse café's is het gebruikelijk dat vrouwen één dag in de week goedkoper wordt geschonken. Dit nu is volgens de ge meentelijke commissie voor de rech ten van de mens onwettige discrimi natie naar geslacht, en de café's moe ten per 18 mei met die gewoonte breken. NIEUW DELHI. Volgens officiële mededelingen in Nieuw Delhi zgn b(jna vyf miljoen Oostpakistaanse vluchtelingen uit India naar Bangla Desj teruggekeerd. Neutrale waarnemers betwijfelen of de terugkeer van de overige vijf miljoen vluchtelingen in de komende tijd technisch uitvoerbaar zal zijn. Advertentie en degene, welke en nieuwe woning gaan betrekken Wilt u keus uit honderden BANKSTELLEN, SLAAPKAMERS, EETKAMERS, etc. Gaat dan met ons naar de showrooms aan de fabrieken. Ook in vloerbedekking, over gordijnen, bedden en dekens kunt u bij ons naar hartelust kiezen. Komt u eens kijken en praten met Mol 17-19 - Zierikzee - Telefoon 2887 KAAPSTAD. Een subcommissie van het defensiecomité van de NA VO onderzoekt de mogelijkheid om de organisatie in zuidelijke richting uit te breiden en Zuid-Afrika er in op te nemen. NEW YORK. De Russische dichter Jewgeny Jewtoesjenko is in New York aangekomen voor een rondreis van vijf weken. Hij zal o.a. in Madi son Square Garden in New York uit eigen werk voordragen. MADRID. Studentenleiders hebben geweigerd een aanbod van de univer sitaire autoriteiten te aanvaarden om te 'Onderhandelen over beëindiging van de ongeregeldheden op de terrei nen van de drie universiteiten in Madrid. Dit hebben studentenkringen in Londen meegedeeld. HELSINKI. Finland is het derde Noordse land dat donderdag zijn be sluit heeft bekendgemaakt tot erken ning van Bangla Desj. Eerder op de dag hadden Denemarken en Zweden dit reeds gedaan. CAIRO. Duizenden studenten van de universiteit van Cairo hebben donderdag in het grote auditorium van de universiteit verregaande wij zigingen van de nieuwe Egyptische regering van premier Sidky geëist. LONDEN. Het Britse Lagerhuis heeft zich donderdagavond uitgespro ken voor ondertekening van het toe tredingsverdrag tot de EEG. 298 stemmen zijn voor uitgebracht en 277 tegen. PARIJS. Het avondblad „France Soir", dat de grootste dagelijkse op lage in Frankrijk heeft, is van plan 36 journalisten en tien andere per soneelsleden te ontslaan, zo is in kringen van deze krant meegedeeld. Het betreft een economische maatre gel, die de crisis weerspiegelt waar in de Franse pers verkeert. ROME. De Italiaanse socialistische pers heeft president Leone laten we ten dat zij alleen dan aan een nieuwe coalitieregering wil deelnemen, als aan bepaalde voorwaarden is vol daan. ROME. Het constitutionele hof in Rome heeft bepaald dat volgens de wet van 1954 de gebruiker van drugs even streng kan worden gestraft als de handelaaar. Voor beiden geldt een gevangenisstraf van drie tot acht jaar, plus een geldboete van 2.500 tot 22.500 gulden. MOSKOU. De atoomgeleerde An- drej Sacharow, een van de „vaders" van de Russische H-bom, heeft par tijleider Laonid Brezjnjew schrifte lijk verzocht zijn invloed aan te wen den opdat de tot twaalf jaar veroor deelde Wladimir Boekowski wordt vrijgelaten. NEW YORK. President Franklin D. Roosevelt heeft zich destijds sterk verzet tegen een verdeling van Duits land en heeft in 1943 getracht een Duitse regering in ballingschap te vormen onder leiding van de Duitse Nobelprijswinnaar 1929 voor litera tuur, Thoman Mann, zo heeft de Amerikaanse historicus en journalist Alfred Tyrner-Tyrnauer verklaard. ATHENE. Voor een militair tribu naal in Athene staan op het ogenblik acht jonge Grieken terecht in ver band met bomaanslagen in de Griek se hoofdstad. PARAMARIBO. „Geen commen taar", aldus minister-president Bies heuvel op vragen over de juistheid van de berichten die in Paramaribo en Den Haag circuleren over de por tefeuille van de „zaken overzee" in het Nederlandse kabinet. NEW YORK. De speciale V.N.- Oosten, Gunner Jarring, vertrekt op 21 januari (vandaag) naar Dakar om op uitnodiging van president Leopold Senghor de mogelijke oplossingen voor de crisis in het Midden-Oosten te bespreken. „Open dagen" van de luchtmacht DEN HAAG, 20-1. De koninklijke luchtmacht houdt dit jaar haar zgn. open dagen op zaterdag 3 juni op de vliegbasis Soesterberg en op zater dag 26 augustus op de vliegbasis Gil- ze Rijen. Op deze dagen heeft het publiek vrij toegang. Het kan er een in één der hangars ingerichte ten toonstelling bezichtigen en 's mid dags het voorvliegen van vliegtuig typen en demonstraties bijwonen. Werknemers vonden kantoor geheel ontruimd APELDOORN, 20-1. Dertig werk nemers van het Apeldoornse uitleen constructiebedrijf „Cometa" zijn van de ene op de andere dag op straat komen te staan. Toen zij donderdag op hun werk verschenen was hun werkgever, de 28-jarige „koppel baas' K. van de H. niet aanwezig en kantoorruimte van het bedrijf was volledig ontruimd. Twaalf va nde dertig werknemers werden via het Gewestelijk Arbeids bureau onmiddellijk aan ander werk geholpen. De anderen werden als werkloos ingeschreven. Slachtoffers overstroming met hongersnood bedreigt DJAKARTA, 20-1. In Middcn-Ja- va worden 45.000 mensen door hon gersnood bedreigd. Zij zgn geëvacu eerd uit het door overstromingen ge teisterde stadje Demak, 50 km ten oosten van Semarang. Volgens het persbureau Antara is de bestaande voedselvoorraad nog maar voor twee of drie dagen vol doende. In het gebied zijn vijf mensen ver dronken en 100.000 geëvacueerd. Het zijn de ergste overstromingen sinds tien jaar. Nog een foto van de onder water staande provinciale weg (Ooster land), tijdens de inundatie van Nieu werkerk in de oorlogsjaren.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1972 | | pagina 4