i Geslaagd solisteneoncoiirs Kon. Harmonie „Kunst en Eer" STREEKNIEUWS Het drugbeleid ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE Vrijdag 21 januari 1972 Nr. 21018 Muziek in aula school Honderden eenden sterven in Helperdiep 4 GRONINGEN, 20-1. In het Helperdiep in Groningen zijn de laat- f 4 ste maanden zeker vierhonderd wilde eenden aan Clostridium- 4 vergiftiging overleden. Verwacht wordt dat dit aantal nog met enige honderden zal oplopen. Donderdag nog werden twintig dode 4 eenden opgevist. 4 4 De wilde eenden strijken met graagte neer op het water van het 4 Helderdiep dat een temperatuur heeft van bijna 18 graden, omdat 4 het deel uitmaakt van het koelwatercircuit van het electriciteits- 4 bedrjjf voor Groningen en Drente. De hoge temperatuur heeft het 4 4 water echter ook zuurstofarm gemaakt waardoor de bacterie clos- 4 Iridium zich sterk kan ontwikkelen. Ook de lage waterstand van 4 a het Helperdiep en de organische stoffen die erop geloosd worden, x 4 spelen een rol. 4 De provinciale gezondheidsdienst voor dieren en de directie van E.G.D. hebben besloten hei water van het Helperdiep te laten ana- i lyseren om tot een oplossing te komen. 1 4 De gezondheidsdienst heeft in september al vier dode eenden uit 4 het Helperdiep toegestuurd gekregen. Een laboratoriumonderzoek in Rotterdam wees toen uit dat clostridiumvergiftiging de doods- oorzaak was. Z1ERIKZEE, 19-1. De koninklijke Harmonie „Kunst en Eer' 'te Zie rikzee heeft een geslaagd onderling solisteneoncoiirs gehouden in de au la van de Rijksscholengemeenschap „Proffessor Zeeman". Aan dit concours namen 12 muzi kanten en een duo deel, welke op uitnemende wijze werden begeleid door mevr. H. de Rcgt-de Rijke. Ju rylid was de dirigent van de bekende brass-band uit Kloetinge, de heer Ko den Toonder. De rij der deelnemers werd ge opend door het jongste lid Rinus de Looze, piston, die in de 2e afdeling voortreffelijk „Noël des Patres" van Clérisse ten gehore bracht, wat hem met 56 punten een 1ste prijs oplever de. Een tweede prijs in deze afde ling behaalden Bert Does (52 p.) met „To a wild rose" van Macdonald op althoorn; Arie Louws (53 p.) trom bone met „Autumn Evensong" van Rimmer; Berend Kooiman (53 p.) hoorn met „Chant Populaire" van Brahms; Anton den Boer (46 p.) be haalde een 3e prijs op tuba met „Un dine" van Lortzing. Mej. Els Lems speelde in de 2e afdeling een voortreffelijke vertol king op fluit van „Spring Song" van Mendelssohn. Het leverde haar met 56 p. een 1ste prijs op. In de 1ste afdeling speelden vier muzikanten en wel Jaap Bil, bari ton, die met „Incidence" van Del- becq 51 punten en een tweede prijs behaalde. Eveneens een tweede prijs behaalde Rinie Fiere op trombone met „31e sol de Concours" van Por- ret (53 p.). ZIERIKZEE, 20-1. Te Zierikzee is opgericht een afdeling van de Ver eniging van Vrienden van de Hart stichting, een vereniging die zich ten doel stelt de nodige financiële en morele steun te geven aan de Neder landse Hartstichting, wier taak het is de bestrijding van hart- en vaatziek ten. Het bestuur van de stedelijke af deling is als volgt samengesteld: de heer A. M. de Rijke (voorzitter), mej. J. A. van Beveren (secretaresse), mevr. G. J. M. Kouijzer-de Been (penningmeesteressse) en de dames mevr. R. Berevoets-Duine en mej. W. de Vlieger (leden). De Hartstichting is opgericht en aktief geworden in verband met het toenemend aantal hartinfarkten, thans de belangrijkste doodsoorzaak onder volwassenen. Een willekeurig jaar: in 1968 stierven rond 25.000 mensen aan een infarkt. De Hartstichting bevordert weten schappelijk speurwerk naar de oor zaken en het voorkomen van hart zieken, bevolkingsonderzoek, voor lichting, snelle behandeling en reva lidatie van hartpatiënten. Prot. Slichting voor Maatsch. Werk en Gezinsverzorging Voor het eerste gedeelte Gezins verzorging, (theorie), zijn geslaagd de dames mej. K. van Schelven en mej. M. van Leeuwen, beiden te Brou wershaven, en mej. J. van Aken te Zierikzee. De geslaagden genoten hun opleiding te Rotterdam en te Dordrecht. Allen zijn in dienst van de Prot. Stichting voor Maatschap pelijk Werk en Gezinsverzorging op Schouwen-Duiveland. Onderhoud provinciale wegen Namens de Provinciale Waterstaat te Middelburg is het onderhouden van de provinciale wegen op Schou wen-Duiveland gedurende 1972 ge gund aan Fa. J. de Ruiter te Noord- gouwe voor f 160.200. HILVERSUM. Ronnie Bierman, Elsje de Wijn, Jeroen Krabbé, Fred Hugas en Martin Brozius (v.l.n.r.) tij dens cle finale van het programma „Kort en Klein", dat de Vara op 23 januari op het scherm brengt. In deze afdeling werden twee eer- sir prijzen behaald en wel door Har ry Koopcr op bariton (56 p.) met ..The Man of Harlech" van Round en door Eddy de Loof op klarinet (56 p.) met „Humoresque" van Dvorak. In de afdeling uitmuntendheid kwa men twee muzikanten op het po dium. Kees Lems "(saxofoon) behaal de met 54 punten een tweede prijs met het nummer „Andante et Ma zurka" van Dancla. Een eerste prijs en tevens het hoogst aantal punten van het gehe le concours behaalde Aart de Looff (bariton), met een sublieme vertol king van „Oberto" van Arban met 59 punten. Ere-afdeling In de ere-afdeling excelleerde K. Broekhuizen met tuba in zijn „Con cert" van Frits Jakma. Ook deze ge voelvolle vertolking leverde een wel verdiend applaus op van de vele toe hoorders. Tot slot blies het duo Rien Fiere en Jaap Bil „The holy City" van Adams. Dit stuk kreeg 53% punt en een 2e prijs. De heer Den Toonder toonde zich niet ontevreden over de behaalde re sultaten, hoewel er hier en daar nog wel wat bijgeschaafd moet worden. De voorzitter van „K. en E." de heer J. de Jonge toonde zich in zijn dank woord eveneens tevreden over de be haalde resultaten. Het vergt veel studie en spanning thuis en het is daarom zo verheugend, dat de jeugd zo goed vertegenwoordigd is. Zij heeft de spits afgebeten. Hij dankte inzonderheid de pianiste mevr. De Ieder kan lid worden van de „Ver eniging van Vrienden. tegen een minimumcontributie van vijf gulden. ZIERIKZEE Benoeming directeur N.V. Smit-Bolnes Naar wij vernemen zal in de va cature van directeur van de N.V. Motorenfabriek Smit-Bolnes wor den voorzien door de benoeming van de heer ir. W. A. Terwogt. De da tum van zijn indiensttreding staat nog niet vast, maar dit zal uiterlijk 1 april 1972 zijn. Ir. W. A. Terwogt, afgestudeerd in Delft, afdeling Verbrandingsmoto ren, is momenteel directeur van de N.V. Kon. Grofsmederij te Leiden. Hij is 39 jaar, gehuwd en heeft 2 kinderen. Hij woont in Noordwijker- hout. Tot de indiensttreding van de heer Terwogt blijft de heer drs. G. W. Dreijer het directeurschap waarne men. Daarna zal hij zijn functie op de afdeling Verkoop weer volledig gaan uitoefenen. De Raad van Com missarissen heeft besloten hem dan te benoemen tot adjunct-directeur. In een gisteren gehouden vergade ring van de Ondernemingsraad wer den de gekozen leden door de voor zitter van de Raad van Commissa rissen, mr. H. J. A. M. Smulders, van de voorgenomen benoemingen in kennis gesteld. Auto in de gracht geraakt In de nacht van woensdag op don derdag, omstreeks half één, is tenge volge van de gladheid een personen auto bestuurd door C. A. den O. uit Roterdam op de Grachtweg nabij de kruising met het Jannewekken in een slip geraakt, gekanteld en onder steboven in de gracht terecht geko men. Ondanks de benarde positie waarin de bestuurder zich bevond wist hij de auto te verlaten en op het droge te komen. De flink bescha digde wagen werd later op de kant gebracht en weggesleept met de kraanwagen van fa. gebr. De Jonge. De politie stelt een nader onderzoek in. Opening Sportcentrum De opening van het Sportcentrum vindt plaats op zaterdag 15 april. Regt, voor de vele uurtjes, die ze er ingestoken heeft. Haar werd een at tentie en een boeket overhandigd. Cok de heer Den Toonder, die zijn enige vrije avond in de week heeft opgeofferd mocht voor zijn vrouw, die veel alleen zit een boeket bloe men in ontvangst nemen, en voor hem zelf een smakelijke attentie. In zijn dankwoord betrok de heer De Jonge ook de dirigent van „K. en E". de heer E. de Looff, die veel heeft gerepeteerd met de leden, om de stukken onder de knie te krijgen, waardoor dit concours zeer zeker ge slaagd mag worden genoemd. De Oratoriumvereniging werd dank gezegd voor het gebruik van de piano en de Rijksscholengemeen schap voor het beschikbaar stellen van de aula. De heer De Jonge feliciteerde alle deelnemers nog eens recht hartelijk en sprak de wens uit, dat dit con cours in de toekomst met nog meer deelnemers herhaald zal worden. Het stichtingsbestuur heeft alvast een ontwerp-programma gemaakt voor deze dag, dat men onderstaand vindt afgedrukt. 12.00-12.30 Opmars muziekvereni gingen vanuit verschillende rich tingen naar het Sportcentrum. 12.30-13.00 Concert muziekverenigin gen in de sporthal. 13.00-14.30 Officiële opening door de staatssecretaris van C.R.M.. Diver se sprekers. 14.30-22.00 Open huis met demonstra ties. Programma zwemhal wordt nog nader bekend gemaakt. Gelegen heid zal worden gegeven tot vrij zwemmen. Programma sporthal. 14.30-14.55 Korfbal pupillen (eilan delij k). 14.55-15.35 Handbal dames. 15.35-15.50 Gymnastiek (s.v. Duive- land te Oosterland). 15.50-16.20 Tennis op cen'trecourt. 16.25-17.15 Handbal heren. 17.15-17.30 Athletiek (s.v. Delta- Sport). 17.30-18.00 Basketbal en 2 velden Volleybal. 18.00-18.45 G.V. Rust Roest (majoret tes en gymnastiek). 18.45-19.15 Badminton (4 velden). 19.15-19.30 Gymnastiek (G.V. Kwiek Bruinisse). 19.30-20.10 Korfbal (eilandelijk). 20.15-20.45 Turnen en/of gymnastiek (S.V. Delta Sport). 20.45-21.30 Voetbal (eilandelijk). De U.V.V.-collecte Vegende week - van maandag tot en met zaterdag - wordt de jaarlijkse U.V.V.-kollekte gehouden. Als ge bruikelijk komt de opbrengst ten goede aan het bejaardenwerk. Uiter aard bevelen wij de kollelcte warm aan. Vissersvereniging „Helpt Elkander" De jaarvergadering van de Vis sersvereniging „Helpt Elkander" wordt gehouden op vrijdag 28 janua ri in het Huis van Nassau. Aan de orde komen o.m.: een verslag van de Mosseladvies Commissie, de verwa terplaatsen en de Deltaschadewet. BURGH Jaarvergadering Op 18 februari a.s. wordt in hotel Bakker te Burgh de jaarvergadering gehouden van de Natuur- en Vogel wacht. OUIVERKERK Diskussie-avond Afd. Plattelandsvrouwenbond Op dinsdag 25 januari organiseert de afdeling Duiveland van de Ned. Bond van Plattelandsvrouwen, een diskussie-avond in het dorpshuis te Ouwerkerk. De avond staat onder leiding van mevr. E. de Kup-Bos te Haamstede. Het te behandelen on derwerp is: „Begrijpen de mensen elkaar nog". BRUINISSE Schip omgebouwd voor verwateren van mosselen Een nieuw jaar, nieuwe initiatie ven. Dit geldt op Bruinisse voor en kele jeugdige ondernemers. De he ren Gebrs. Kik lieten een van hun vaartuigen, ombouwen, waardoor het geschikt wordt, om mosselen in le verwateren. Zij gaan zich toeleg gen op de mosselhandel. De heren Jan en A. Stouten, die zich in de mogelijkheden voor de palingvisserij (hun hoofdberoep) be knot zijn, omdat zij niet voorkomen op de lijst, die aan de minister wordt aangeboden, als gegadigden voor een paling-perceel in het Grevelingen- meer, gaan naast de visserij een ko nijnenfarm oprichten. Het kweken van konijnen, die na een bepaald gewicht te hebben bereikt, naar de poelier verdwijnen. ST. PHILIPSLAND Afdeling V.V.D. Natuur- en Vogelwacht Op maandag 24 januari houdt de afdeling St. Philipsland van de VVD een algemene vergadering in hotel „Van Tilburg" te Steenbergen. Als spreker treedt op de heer L. M. de Beer, Tweede Kamer-lid over het onderwerp: „Een tweede nationale luchthaven? Zo ja, waar?" Advertentie NUTSSPAARBANK Uw ideale gezinsbank U bent welkom bij uw Nutsspaarbank voor HYPOTHEKEN op aantrekkelijke voorwaarden BURGH-HAAMSTEDE: Julianastraat/Bernhai'dstraat, dinsdags van 11.00-12.30 uur. N.C.R.V.-correspondent in Djakarta ge-arresteerd DJAKARTA, 20-1. De correspon dent van de NCRV in Djakarta, Had ji J. C. Princen, is donderdag door de Kopkamtib, de Indonesische vei ligheidsdienst, gearresteerd. Het plaatsvervangend hoofd van de Kopkamtib, generaal Soemitro, had kortgeleden al gezegd dat Prin cen, van Nedeidandse geboorte een dergenen was wier doen en laten werd nagegaan. Hij is voorzitter van het instituut voor de Rechten van de mens dat, hoewel het niet verboden is, maandag vermeld werd in een Kopkamtib-order, waarbij organisa ties werden ontbonden die gevormd waren om te protesteren tegen het zg. „pretpark" van mevrouw Soehar- to, de vrouw van de Indonesische president. Het „pretpark" is een toe ristisch project, dat 26 miljoen dollar gaat kosten. Princen werd gearresteerd op het kantoor dat hij deelt met Peter Schumacher, corespondent van de G.P.D. en de VARA. Overerving verslaving aan verdovende middelen NEW YORK'KEULEN, 20-1. Op elke 300 geboorten in New York komt er een kind ter wereld dat de verslaving van de moeder aan hero- ine heeft geërfd en een ontwen ningskuur moet volgen. Deze voor 1970 geldende gegevens staan in het medisch tijdschrift „Me dezin Heute" (Keulen). Een ziekenhuis in Harlem heeft bij elk 29ste kind, een ander zieken huis bij elke 35ste kind, de typische kenmerken van. verslaving aan he roïne geconstateerd. De jonggebore nen trillen over het hele lijfje en schokken van de kramp. Zij hebben ademnood en door het voortdurend bewegen ontstaan schaafwonden aan armpjes en beentjes. De symptomen treden meestal bin nen 24 uur na de geboorte op en kunnen tot 20 dagen aanhouden. Dankzij onmiddellijke behandeling is de sterfte van de „verslaafde" ba- bies nu laag. j Beroepsimniigrant 1 TEL AVIV. 20-1 Dc Israëlische i recherche heeft een Franse 4 Jood, Claude Ben-Haim, gear- 4 a resteerd die een originele ma- 4 j nier had gevonden om zich te 4 a verrijken. De afgelopen tiaee 4 a jaar immigreerde hij vegen- f a maal in Israël,telkens profite- f a rend van de faciliteiten en be- f a lastingontheffingen die nieuwe f a immigranten worden verleend, f j Zo voerde hij rechtenvrij zeven f i auto's in die in Israël viermaal f j zo duur zijn als in Frankrijk, 4 f Ben-Haim, twee jaar geleden f 4 voor het eerst in Israël gearri- 4 i iwerd, vertrok steeds weer en f J keerde dan telkens onder een f i andere naam en op een ande* J 4 paspoort terug. Bij zijn aan J 4 komst liet hij zich onverander- J 4 \{jk als „nieuwe immigrant" re- f 4 gistrcren. x 4 t DEN HAAG, 20-1. Minister dr. L. B. J. Stuyt van Volksgezondheid meent dat het uitgeven van handlei dingen voor druggebruik niet kan passen in het beleid van instellingen, die zich met hulpverlening aan druggebruikers bezig houden. Die instellingen moeten zich juist tot het uiterste inspannen om in het bijzonder acuut gevaarlijke vormen van druggebruik te voorkomen. Aldus blijkt uit het dinsdag gege ven antwoord door de bewindsman op schriftelijke vragen van het Ka merlid dr. I. Z. Baruch (D.S.'70) over de „Handleiding Trippen", uitgege ven door de werkgi-oep Drugs van Release en Moksja te Haarlem, in welke handleiding beschreven wordt op welke wijze lsd gebruikt kan worden. Schietpartij in stad in Bangla Desj NIEUW DELHI, 20-1. In de stad Tangil, 80 km ten noordwesten van Dacca, hebben leden van de „bevrij dingstroepen" van Bangla Desj eer der deze week een vuurgevecht met elkaar geleverd. Dit meldde donder dag het Indiase persbureau P.T.I. Volgens P.T.I. barricadeerden be woners van de stad zich in hun hui zen en werden verscheidene leden van de nu „Gana Bahini" (volks strijdkrachten) geheten troepen ge wond. De moeilijkheden sproten vermoedelijk voort uit de weigering van enkelen, hun wapens in te le veren zoals premier speik Moedji- boer Rachman heeft bevolen. Uitbraakpoging in Noord-Ierland voorkomen BELFAST, 20-1. Britse soldaten en de Noordiei^se politie hebben don derdag blijkbaar een massale uit- braakpoging uit het internex-ings- kamp Longkesh verijdeld waar de meesten van de 500 gedetineerden gevangen zitten, die worden ver dacht van lidmaatschap van het (verboden) Ierse Republikeinse leger. Dit heeft brigade-generaal Oliver Pratt op een persconferentie in het kamp gezegd. Volgens Pratt zijn namaak machi ne-pistolen, draadscharen en „ge- improviseerde wapens" in beslag ge nomen. Twee in aanbouw zijnde tunnels werden onder hutten ont dekt. Eisen Baskiselie ontvoerder worden ingewilligd SAN SEBASTIAN, 21-1. De Spaanse fabriek voor meetinstru menten Precicontrol heeft besloten de onlangs wegens deelneming aan een staking ontslagen 120 arbeiders weer in dienst te nemen en hun loonsverhoging te geven. Het besluit is een poging het leven te redden van de 44-jax-ige directeur Lorenzo Za- bala die door de separatistische be weging Eta is ontvoerd. Een woord voerder van Precicontrol maakte het besluit bekend na afloop van een urenlange bijeenkomst van directie en vertegenwoordigers van de ont slagen arbeiders in de Baskische stad Eibar. Meisje overreden TILBURG. 20-1. De 4-jarige Joke Karremans uit Wouwsche Plantage, is donderdagmorgen toen zij plotse ling de Plantagelaan overstak, ge grepen door een auto. Met ernstig hersenletsel werd het meisje naar een ziekenhuis in Tilburg overge bracht. waar het enkele uren later overleed. Rover gearresteerd ROTTERDAM. 20-1. De Rotter damse recherche heeft de 45-jarige L. G. de W. uit de Maasstad gearres teerd, die ervan wordt verdacht op 11 november van het vorige jaar een 84-jarige vrouw uit IJsselmonde door gebruikmaking van geweld van een bedrag van f 500 te hebben be roofd. Volgens de politie was De W. de man die het huis van de bejaar de vrouw binnendrong en om geld vroeg. Toen de vrouw weigerde kneep hij haar de keel dicht. Hij ver liet het huis uiteindelijk met f 500 die hij uit een portefeuille had ge roofd. De W. dreigde de vrouw te zul len vermoorden als zij de politie zou waarschuwen. De Rotterdammer werd woensdag avond in een tram gearresteerd. Hij was dronken. Jongen overreden na aanrijding VOORBURG, 20-1. De 16-jarige fietser T. Langendoen uit Voorburg is donderdagmorgen overleden, kort nadat hij op een kruising in zijn woonplaats was geraakt door een vrachtauto. De chauffeur heeft waarschijnlijk niets gemerkt en is dooi'gereden. De politie zoekt getui gen. Inbreker heeft slechts ten dele spijt N1EUWESCHANS, 20-1. De politie van Nieuweschans ontving donder dagmiddag de anonieme mededeling dat de buit van een inbraak, die vo rige week in een supermakt te Nieu weschans was gepleegd, weer op de plaats van het misdrijf was terugge legd. Bij de supermarkt aangekomen trof de politie slechts een plastic zak aan, gevuld met 300,- aan Duitse en Nederlandse munten. Aangezien de buit f 1000,- had bedragen, ontbrak dus nog f 700,-. De politie neemt daarom aan dat er eerder sprake is van een dader die met de grote hoeveelheid klein geld in zijn maag zit dan van een berouwvolle inbreker die zijn snode daad weer goed wil maken. KORTE BERICHTEN UIT HET BINNENLAND MIDDELBURG. Hercules N.V. in Middelburg - dochteronderneming van het Ameinkaanse chemische concern Hercules Inc. - is van plan uit te breiden met een fabriek voor het maken van koolwaterstofharsen. De capaciteit zal ca 15.000 ton be dragen. DEN HAAG. Blijkens een over zicht van de ijsbei'ichtendienst van Rijkswaterstaat levert de ijstoestand in de verschillende wateren voor de scheepvaart nog veel hinder op. ROTTERDAM. De electro-techni- sche bedrijven in het Waterwegge bied kunnen, op stakingsacties reke nen als zij niet akkoord gaan met de c.a.o.-eisen van de Industriebond N.V.V. Dit is besloten op een verga dering van deze bond in Rotterdam, waar ruim 400 leden overlegden over de te volgen taktiek nu de c.a.o.-on- derhandelingen in de metaal zijn afgebroken. DEN HAAG. By de besprekingen over de toetreding van Engeland tot de E.E.G. is geen beslissing geno men over een algemene regeling voor de vrije toegang tot de E.E.G.-landen van Gemenebest-onderdanen in het bezit van een Brits paspoort. DEN HAAG. Bij de rouwdienst voor koning Frederik IX in de Deen se zeemanskerk te Rotterdam, op maandag 24 januari a.s., zal konin gin Juliana worden vei'tegenwoor- digd door de chef van haar militaire huis, luitenant-generaal H. Schaper, en prins Bernhard door zijn adju dant, luitenant-kolonel T. Schreu- ders. AMSTERDAM. De Amsterdamse politie heeft twee arrestaties verricht in verband met de woensdagmiddag gepleegde overval op een gemeente giroagentschap in Amsterdam-West waarbij ruim 7000 gulden werd buit gemaakt. Texel adopteert I Paaseiland TEXEL, 20-1. Dc bewoners van 4 het in de Grote Oceaan gelegen 4 11 Paaseiland, beroemd om z$n 4 enorme stenen beelden, gaan 4 1binnenkort het feit herdenken, 4 do' het eiland 250 jaar geleden 4 1werd ontdekt. Met het oog hier- 4 op heeft de burgemeester van 4 j, het eiland zijn Texelse ambt- 4 i genoot uitgenodigd het eiland 4 i symbolisch te adopteren. De 4 11 keuze hiervoor is op Texel ge- 4 t vallen omdat een zekere Rog- 4 j, geveen, die van Texel was uit- 4 gevaren, het eiland op 5 april 4 |f 1722 bereikte. B. en w. van i Texel zijn met dit idee zeer 4 vereerd en stellen zich voor de 4 i Paaseilanders een wapenschild 4 i met oorkonde, alsmede een 4 Texelse vlag aan le bieden. In 4 i een later stadium zullen infor- 4 i maties worden uitgewisseld 4 over landschap, historie, be- 4 i staansbronnen, een en ander 4 i vergezeld van de nodige ill us- 4 i traties. f Afdeling Zierikzee opgericht Vereniging van Vrienden van de Hartstichting

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1972 | | pagina 3