NATUUR AGENDA Bescherming op komst voor uitheemse en bedreigde diersoorten Straatgevechten met studenten in Madrid E.E.G.-landbouw en de wereldhandel Open brief van „Dolle Mina" LAATSTE NIEUWS Bekendmaking STREEKNIEUWS UITZICHT Mr. Luns verontwaardigd over Oltmans MUNCHEN. Het is de moeite waard gebleken: rond tien miljoen DM aan licentiekosten verwachten de planners uit het commerciële gebruik van het embleem van de Olympische Spelen 1972 in München. In eerste instantie hadden zij slechts op de helft gerekend. Tot december 1971 waren reeds 700 officieel onder patent staande artikelen van 250 bedrijven met de decoratieve Olympia-spiraal in de handel, tot het begin van de Spelen zullen het er meer dan duizend zijn. Het dikwijlst laat de tekkel „Waldi" het Münchense mas- kotje in meer dan honderd landen de kassa's rinkelen. Ook de autogram-pas met ruimte voor 60 handtekeningen van Olympiade-prominenten is een groot sukses, meer dan 100.000 exemplaren zijn reeds verkocht. De symbolen van de 21 Olympische sportsoorten, de spiraal alsmede de vijf ringen zijn ook als dessins in de kledingindustrie zeer in trek. Het organisatiecomité, dat on geveer 20 procent van de verkoopopbrengst krijgt, kan smaakloze voorstellen van producenten van de hand wijzen. Het doet altijd een beetje ko misch - maar het is niet komisch - aan, dat ontwerpers van plannen nog altijd menen ontsluiting, en „het dienstbaar maken aan de re creatie" te kunnen combineren met natuurbehoud en landschaps- schoon. Als men van de vermeen de mogelijkheid wil uitredeneren, dan moet er wel een geschat per centage bij staan van natuur schoon dat teloor gaat. Zo'n schat ting - wil of kan men er al toe komen - zal in de praktijk altijd aan de lage kant blijken te zijn. Onze waardering voor het ge wijzigd streekplan, mede ook ge koppeld aan de opmerkingen hier over gemaakt in de kring van het Waterschap Schouwen-Duiveland, is niet geveinsd, ook al wordt de opmerking gemaakt, dat de ont werpers toch ook niet altijd aan bovengenoemde dualistische bena dering zijn ontsnapt. Men treft het b.v. aan bij het „bekijken' van de plannen voor de platen in het Grevelingenmeer. Veermansplaat: over deze plaat moet nog beslist; óf recreatie óf natuurwetenschappelijke funktie. We hopen op het laatste, want het meer (plus de stranden) zijn groot genoeg om recreanten mas saal een kans te geven. Anders ligt het met de Rogge- platen: het is nog niet mogelijk te beoordelen in hoever zij dienst baar kunnen worden gemaakt aan de recreatie en tevens een natuur- behoudsfunktie kunnen vervullen. Men kan nu al zeggen, dat zulks niet goed mogelijk is. Massa-recre atie en natuurbehoud (echt na tuurbehoud) gaan niet samen. Een derde voorbeeld: een nieu we strandontsluitingsweg in het Schouwse duingebied. Het plan zegt: „een tracé hiervoor, dat mo gelijk door het natuurgebied van de Schouwse duinen zal lopen, zal te zijner tijd bij herziening van het streekplan kunnen worden be paald". Later heet het dat in natuurge bieden kleine bouwwerken of werkzaamheden ten behoeve van openbare nutsbedrijven, de bos bouw, de waterhuishouding (de meest acceptabele) en de aanleg van voet- en ruiterpaden kunnen worden opgericht c.q. uitgevoerd. Er staat niet bij dat zeldzame planten, bloemen, vogels en ande re dieren rust en bescherming no dig hebben en bij de minste ver storing van het natuurlijk even wicht „de benen" nemen. De natuur in deze regio staat voor zijn laatste behoudskansen. Er zijn al verheugende blijken van een voorzichtiger benadering dan vroeger, maar het zou allemaal nog veel voorzichtiger moeten en op bepaalde punten mag men ge woon niet tweeslachtig denken, maar moet men (bijna) altijd na tuurbehoud troefkaart maken. FRANKFORT-MAIN. Meer dan twee honderd rokers, vast besloten om van hun verslaafdheid af te komen, namen onlangs deel aan een vijf daagse kuur in Bad Homburg (B.R. D.). Belangrijk bestanddeel van de door dr. Fritz ontwikkelde groepen- therapie, die met een gedetailleerde beschrijving van de mogelijke ro- kersziekten begint, is de greep naar een glas water in plaats van naar de sigaret. Gedurende de eerste 24 uur laat de arts degenen die zich aan de ontwenningskuur willen onderwer pen minstens zes glazen water of vruchtensap drinken, ,om de nicotin- neresten uit het organisme weg te spoelen". Verder adviseert hij, zoals eertijds de apotheker Coué, tot auto suggestie met een dikwijls herhalen Jk rook niet meer". Wie ondanks dat toch verlangt, moet zestig se conden op de klok kijken, een glas water drinken en nog een minuut wachten om dit verlangen te over winnen. DEN HAAG, 20-1. Het ziet er naar uit dat binnen niet al te lange tyd uitheemse en bedreigde diersoorten in ons land meer bescherming zullen kragen. Wetsontwerpen hiervoor zyn onlangs in de ministerraad be handeld. Een en ander betekent dat in de toekomst een vergunning van het ministerie van cultuur, recreatie en maatschappelijk werk nodig is voor inrichtingen, die buitenlandse dier soorten tentoonstellen, verhandelen of africhten zoals dierentuinen en wildparken, circussen en dressuur- inrichtingen. Wel ligt het in de be doeling onderscheid te maken tussen een commerciële en een niet-com- merciële inrichting. Deze laatste, zo als de gemeentelijke hertenkampen, hebben geen vergunning nodig. Ook zal ontheffing worden verleend aan kleinhandelaren maar hiervan zal men in de toekomst waarschijnlijk terugkomen. Caterina Valente heeft trouwplannen, MUNCHEN, 20-1. - Ongeveer een jaar na haar scheiding zal de inter nationaal bekende schlager-zangeres Caterina Valente weer trouwen. De 41-jarige Caterina heeft zich ver loofd met de zestien jaar jongere Britse componist van filmmuziek en pianist Roy Budd. Het paar zal op 5 maart in Engeland huwen. „Het leeftijdsverschil speelt hele maal geen rol. Wij begrijpen elkaar zo goed, dat niemand zich daarover zorgen hoeft te maken". Onderzoek naar dood mail BERGEN OP ZOOM, 20-1. De po litie van Bergen op Zoom stelt een onderzoek in naar de oorzaak van de dood van de 57-jarige heer M. Hec tor. Iemand was de politie komen waarschuwen dat ergens in de stad een man op de grond lag te snurken. De man werd gevonden en naar een politiebureau gebracht, omdat de agenten veronderstelden, dat hij on der drankinvloed was. De volgende ochtend sliep de man nog steeds. Hij werd naar een ziekenhuis gebracht, waar hij later is overleden. Dr. Zeldenrust van het gerechte lijk laboratorium heeft sectie op het lichaam verricht. Hieruit is gebleken dat het bijna zeker is dat de man ten gevolge van een val een schedelba- sisfractuur heeft opgelopen. Aange zien de politie de mogelijkheid dat de man werd aangevallen, niet uit sluit, wordt thans een onderzoek in gesteld. DEN HAAG, 20-1. Dr. S. L. Mans- holt, vice-voorzitter van de Europese Commissie, heeft donderdagochtend in zijn inleiding voor het Haagse symposium over de derde wereld handelsconferentie verklaard, dat de Europese Gemeenschap bereid is bindende regels tot aanpassing van de landbouw in de E.E.G. aan de internationale behoeften te aanvaar den, mits tegelijkertijd de wereld handel wordt georganiseerd. De E.E.G. wil naar handelsbetrekkingen met de ontwikkelingswereld verbe teren, maar geen verbetering zal mogelijk zijn zolang de internatio nale markten chaotisch blijven en een gevaar voor de landbouw in de E.E.G. betekenen. SCHIPHOL, 20-1. „Ieder die de persoon van Oltmans en zyn achter grond bekijkt en kent, zal moeten toegeven dat alles wat men daarover zegt neerkomt op tijdverspilling. Het is een hoogst onbelangrijke zaak". Deze woorden sprak de secretaris generaal van de NATO, mr. J. M. A. H. Luns, donderdagmiddag op Schip hol, toen hem na een interview over De dieren die men hier op het oog heeft zijn de uitheemse zoogdier- en vogelsoorten (voor zover laatstbe doelde niet worden beschermd door de vogelwet) en alle soorten schild padden. De voorgestelde wet, die reeds aan de Raad van State is toegezonden, stelt het verkopen, te koop aanbie- de en onder zich hebben van nader aan te wijzen bedreigde uitheemse dieren strafbaar, zowel levende als dode exemplaren. Rietsuikeractie op Uiictad-symposium DEN HAAG, 20-1. Donderdag heb ben de actiegroepen in Nederland een rietsuikeractie gehouden op het Unc- tadsymposium in het Haagsche Con gresgebouw. In de koffiepauze boden leden van de Unctad-groepen de deelnemers zakjes met rietsuiker aan. De rietsui ker konden ze in hun koffie doen, als ze de bietsuiker die het Congresge bouw serveerde, hadden ingeleverd. Bijna alle deelnemers verkozen en thousiast de rietsuiker boven de Ne derlandse suiker. Politie arresteert kaper van vliegtuig AKRON, 21-1. De Amerikaanse politie heeft evert ten noordoosten van de plaats Akron (Colorado) de man gearresteerd die per parachute en met 50.000 dollar losgeld uit de door hem gekaapte DC-9 was ge sprongen. De arrestatie vond plaats nog geen twee uur nadat de kaper het toestel van de luchtvaartmaatschappij Hug hes Air West had verlaten. Dit was mogelijk omdat hij in prairiegebied terecht was gekomen en gemakke lijk gelokaliseerd kon worden door de piloten van twee straaljagers, die het gekaapte toestel hadden gevolgd. Dodelijk ongeluk bij afdaling op skies ZERMATT, 20-1. De Oostenrijkse skier Herbert Linhuber is donderdag bij een val tijdens een afdaling in Zerrmatt om het leven gekomen. Linhuber (25) vloog uit een bocht, raakte van de - overigens ongevaar lijke - piste en kwam met grote snel heid tegen een rotsblok. Hij was op slag dood. Directeur van N.V. schiet op los werkman DEN HAAG, 20-1. De Haagse po litie heeft donderdagmiddag de 28- jarige A. S., directeur van een N.V. in de residentie, gearresteerd kort nadat deze op het plein in het cen trum van de stad met een pistool op de 18-jarige loswerkman J. T. uit Den Haag, had geschoten. De loswerkman werd door een schot uit het pistool, kaliber 6.35 eerst getroffen in de linkerarm, waarna de kogel zijn lichaam bin nendrong. Het slachtoffer werd door een vriend naar het militair hospitaal vervoert en vandaar door de G.G.D. naar het ziekenhuis Westeinde. Over de toestand van de gewonde kon de politie woensdagmiddag nog geen nadere mededelingen doen. Wat het motief voor de schutter is geweest is de politie nog niet te we ten gekomen. de NATg) onverhoeds vragen over de journalist Oltmans werden gesteld, die - naar bekend - tevergeefs een aanklacht bij de justitie tegen hem heeft ingediend. Mr. Luns had eerder laten weten, dat hij Oltmans de eer niet wilde gunnen er een woord aan vuil te ma ken, maar in Schiphol's perskamer kon hij er moeilijk onderuit, omdat de vraag hem werd gesteld met een op hem gerichte televisiecamera van de N.O.S. MADRID, 20-1. Op de vierde dag van de studentenonrust in Madrid - ontstaan door de uitsluiting van 4.000 studenten in de medicijnen leverden donderdag honderden stu denten en de politie regelrechte straatgevechten. De studenten bekogelden de poli tiemannen met stenen, gooiden au to's omver en probeerden de straten in de omgeving van de universiteits terreinen te blokkeren. Opnieuw arresteerde de politie talrijke jongelui. Voor het eerst se dert de ongeregeldheden uitbraken, belemmerde de politie de pers in de uitvoering van haar werkzaamheden. Drie buitenlandse correspondenten werden aangehouden en anderhalf uur op het hoofdbureau vastgehou den. AMSTERDAM, 20-1. Dolle Mina heeft naar aanleiding van het ge reedkomen van een wetsontwerp in zake abortus een open brief gestuurd aan de Raad van State. Het is een tragische zaak dat de vrouw in nood het slachtoffer wordt van het politie ke spel, zoals dat gespeeld is door de samenstellers van het regeerakkoord en door het kabinet, aldus de brief. Turkse gastarbeider dood in cel aangetroffen AMSTERDAM. 20-1. De 32-jarige uit Ada Pasari in Turkye afkomsti ge gastarbeider Osmah Firence is donderdagmorgen dood in zyn cel in het Huis van Bewaring in Amster dam aangetroffen. Hij werd eind november van het vorige jaar door de rechtbank in Amsterdam tot drie jaar gevangenis straf veroordeeld wegens doodslag. Firence had in mei 1971 zijn land genoot Atilla Balaban in een Turks koffiehuis in de le Jan Steenstraat met messteken om het leven ge bracht. In dit koffiehuis was vroeger het melkwinkeltjc gevestigd van Reijer Roye, die daar enkele jaren geleden werd vermoord. De zaak van Firence. op wiens li chaam een afscheidsbrief werd aan getroffen. zou maandag a.s. door het gerechtshof in Amsterdam in hoger beroep worden behandeld. Turks vliegtuig neergestort ANKARA. 21-1. Een DC-9 van de „Turkish Airlines" is vrijdagmorgen tijdens een sneeuwstorm nabij Ada- na, in het zuidoosten van Turkije, neergestort. Volgens de eerste berichten is al leen de stewardes om hel leven ge komen. De andere vier bemannings leden en de passagiers hebben de ramp overleefd. Er zouden wel ge wonden zijn. Het toestel was met pelgrims aan boord onderweg van Djaddah in Sa ocdi-Arabic. Volgens ooggetuigen trad dé poli tie, waaronder politie te paard, har der op dan in de drie voorgaande dagen. Volkswagen produceerde twintig miljoenste auto LEUSDEN, 20-1. Zonder enige feestelijk vertoon heeft de Volkswa genfabriek in Wolfsburg (Did.) kort geleden de twintig miljoenste auto geproduceerd. Deze mijlpaal werd bereikt in circa 25 jaar. Hoewel het van de band lopen van de jubileumauto, een kever, in alle rust geschiedde, zullen de diverse importerende landen, waaronder Ne derland, wel enige luister bijzetten aan deze mijlpaal. Er zijn namelijk 15.000 jubileumkevers geproduceerd, herkenbaar aan een gele kleur en voorzien van een meerpakket aan extra's. Advertentie Mei ingang van 8 jan- 1972 zullen de meeste winkels in Zierikzee op zaterdag om 5 uur gesloten zijn. z.o.c. WEEKEINDE. ARTSENDIENST Zaterdag 22 en zondag 23 januari Dokter G. J. v. d. Waarden, Noord- gouwe, tel. (01112) 480, neemt waar voor dokter Van Hoorn en dokter Bontkes. De weekeindedienst voor Zierikzee e.o. gaat in op vrijdagmiddag om 18.00 uur en duurt tot maandagmor gen 08.00 uur. Dokter H. J, Simons, Renessc, tel. (01116)280, neemt waar voor dokter Stenger en dokter Terp- stra. Dc weekeinde-dienst voor de West hoek en Brouwershaven gaat in op zaterdagochtend 9.00 uur en eindigt maandagochtend om 8.00 uur. Dokter H. Speelman, Oostcrland, tel. (01114)-1280. neemt waar voor dokter De Bruin. Dc artsendienst OOSTERLAND- BRUINISSE, gaal in op vrijdagavond 19.00 uur. Dokter Vleugels Schutter. Zierikzee tel. (01110) 2780, neemt waar voor dokter Van der Zande. Zuster Kurtz. Renessc, tclcf. (01116)- 303 neemt waar voor geheel Schouwen. DIERENARTS Dierenarts S. Bergsma, Zierikzee, tel (011)0) 2180 heeft dienst. Vrijdag 21 januari Zierikzee Concertzaal, 7.30 uur, uitvoering Muziekschool. Burgh Hotel Bakker, 7.30 uur, jaarverga dering „Witte van Haemstede". Kerkwerve Verenigingsgebouw, 7.30 uur, feest avond V.O.O. Zaterdag 22 januari Ellemeet Durpsuus, 7.30 uur, feestavond V.O.O. Bruinisse Herv. Verenigingsgebouw, 7.30 uur, zang- en muziekavond Leger des Heils, Antwerpen en Zierikzee. Zondag 23 januari Zierikzee „De Lichtboei", 10.00 en 19.00 uur, zang- en muzieksamenkomst Leger des Heils, Antwerpen en Zierikzee. Renesse Herv. kerk, 19.00 uur, experimentele jeugddienst. Dinsdag 2S januari Zierikzee Stadhuis, 17.30 uur, vergadering ge meenteraad Zierikzee. Dreischor 8.00 uur, Nutsavond „Nut en Genoe gen". Brouwershaven Jeugdgebouw, 8.00 uur, jaarvergade ring afd. Brouwershaven Platte landsvrouwen Bond. Zonnemaire Verenigingsgebouw, 7.30 uur, knul- selavond afd. Noordgouwe Platte landsvrouwen. Ouwerkerk Dorpshuis, 7.30 uur, afd. Duiveland Plattelandsvrouwen Bond. Donderdag 27 januari Zierikzee Herv. verenigingsgebouw, 7.30 uur, familie-avond Chr. Plattelandsvrou wen. Vrijdag 28 januari Zierikzee Concertzaal, 8.00 uur, concert Am sterdams Philharmonisch Orkest o.l.v. Ant. Kersjes. Soliste Barbara Nissman, piano. Huis van Nassau, 8.00 uur, vissers vereniging „Helpt Elkander". Zonnemaire Herv. ver.-gebouw, 7.30 uur, geza menlijke uitvoering verenigingen. ZIERIKZEE Brievenbus De plaatsing van de brievenbus in „Borrendamme" (berichtje in het donderdagnummer) behoeft in zover re aanvulling, dat van P.T.T.-zijde een bus werd geplaatst. De gewichti ge bus werd door de heer A. Kort alhier in optimale staat gebracht, ge verfd en met keilbouten aan de muur aangebracht. Een staaltje dus van samenwerking tussen overheid en partikulier, ten faveure van de bewoners van het huis. Men hoeft geen jalouzie te kennen, om toch een beetje dromerig te wor den van een kamer in het nieuwe Zierikzeese rusthuis, maar dan één op de bovenste verdieping. Mensen, wat was hel daar mooi op de dag van de opening. Mooi van binnen, naar natuurlijk ook buiten, want er zijn twee levensgrote kijkkansen. Men zit aan de voorkant en bekijkt, dan een prachtig stuk Zierikzees' silhouet, met centraal de Moyster- toren, of men zit aan de zuidkant en kan (ja, ja) „de son in see sien sak- ke"; dichtbij en verderop een pano rama dat ook de meest verwende thuiszitter lyrisch zal stempelen. Op de voorgrond al die schakerin gen en nuanceringen van groenen en grijzen (en het is -nu nog winter, wat moet dat straks niet zyn) van het Schouwse landschap tol aan de zee dijk en verder op en aan hel water de liefelijke kromming van hel schiereiland, de warrige toppenlijn van de duinen, waarboven de licht toren stipt op tijd staat te knipogen. En laat het maar helder weer zijn; dan ivordt het allemaal nog duidelij ker, met als extra surprise het land aan de overzijde. Hopelijk zitten aan die buitenkant van het huis rustende zeelieden of zwervers, die er al of niet toegeko men zijn de wereld een beetje te veroveren met hun kijkgrage open. Die van de binnenkant kunnen kijk- uurtjes wagen aan de stad, zo aan vaardbaar in een in zijn totaliteit simpel gebleven schoonheid. Laten ze hun stoel bij het raam schuiven en een boek pakken: „Dc vroedschap van Zierikzeebijvoorbeeld en wat terug denken aan een tijd. die ook zyn scherpste wezentrekken in deze eeuw heeft verloren. Hot recept van geluk: een paar bladzijden lezen en dan weer eens opzien naar de lijn tjes van en het licht boven deze ou de muren en huizen, boven de dak jes. de binnenplaatsjes en de vu sprielerige wintertakken, die straks weer groen worden. Sfeertjes kunnen er zijn in elke levensperiode, maar tn zo'n gesoig neerd opkamertje met die weergalo ze schilderijen, die tegen de buiten lucht zijn opgehangen, ontstaan zij speels wellicht en bijna van zelf. ook al is men oud van jaren SCHIEREILANDMAN

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1972 | | pagina 2