TWINTIG STAPPEN TERUG C.M.C.-leden (9000) brengen 800 miljoen kg melk in Behoefte aan een verschrotingsfonds Het Staatsbezoek aan Engeland Vereniging Milieuhygiëne Zeeland wijst op gevaren van zacht drinkwater Eep bank Waar je Wijzer Van Wordt ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE Donderdag 20 januari 1972 Nr. 21017 C.M.M.C. bij C.MX, OOSTERUANJp,14-l. Op dc jongste vergadering van dc C.M.M.C. - die aansluiting zocht by dc C.M.C. - heeft de ryksvcetceltconsulent de heer Lantinga medegedeeld dat 9000 leden van de C.M.C. thans- 800 mil joen kilo melk inbrengen. De besluiten, die toetreding tot dc C.M.C. als B-lid mogelijk moeten maken (via de nodige statutenwijzi gingen) werden met algemene stem men genomen. Besloten werd geen bestuursver kiezing- te houden, daar als de toe treding tot de C.M.C. een feit is ge worden men toch andere verhoudin gen krijgt. Bij de rondvraag werd door de C.M.C. medegedeeld, dat terug leve ring van eigen produkten daar ta boe is. Men moet ook zijn afzet orga nisatie te vriend houden. De wintermeik periode gaat 24 september in, (4M> cent toeslag). De melkritten 2ijn in verband met het aantal melkleveranciers inge krompen van 8 tot 7 ritten. LAND- EN TUINBOUW-RAI '72 De aansprakelijkheid van de leden beperkt zich tot 4 van de jaarom zet. Bij de Zeeuwse Melkfederatie is dit thans 5 'Vo, maar dit zal volgens de heer Ruiter ongetwijfeld worden verhoogd, als de besprekingen in de z.g. Havelte-groep het gewenste re sultaat hebben. Er zijn besprekingen gaande om tot nog meer concentra ties in de melksector te komen. Sla gen c'e besprekingen dan krijgt de rieuwe combinatie de beschikking over 55 0 u van de Nederlandse melk. Na 1 april komt er een andere re geling voor de betaling van de melk, omc'at ook het eiwitgehalte in de beoordeling gaat meespelen.' Dat zal dan een nieuwe verbetering voor de hoer hliiken. Er wordt gecontroleerd op eiwit, vet en melkplas. Goede positie De heer Lantinga wees nog op de goede positie van de melkveehouders en de goede melkprijs, die bedongen kon worden dankzij de goede orga nisatie, die hij ten voorbeeld stelde aan andere sectoren in de landbouw, maar hij kreeg daarbij de heer Jac. de Jonge tegen zich die er op wees dat een aantal andere factoren mee spreken, waardoor de melkprijs be ter is, dan b.v. de uienprijs en de aardappelprijs. Een en ander is niet alleen de organisatie. DEN HAAG, 19-1. Koningin Julia na en prins Bernhard brengen op uitnodiging van koningin Elisa beth II en de hertog van Edinburgh van 11 tot 15 april a.s. een staatsbe zoek aan Groot-Brittannië. Hiermee cU hel staatsbezoek beantwoord, dat koningin Elisabeth en de hertog 'rnnbureh hun in het voorjaar van 1958 hebben gebracht. Het ko- ij.v paar zaï tijdens het bezoek van 11 tot 14 april overnachten in rods or Castle. De nacht van veer den op \ijftien. april verblijven'zij in Holyrood House in Edinburgh. Op vijftien april zullen koningin en prins vanuit Edinburgh per vliegtuig naar Nederland terugkeren. ZIERJKZEE, 17-1. Dc vereniging Milieuhygiëne Zeeland heeft een schrijven gericht aan Provinciale Staten van Zeeland naar aanleiding van het besluit van de Waterleiding- mij Zeel nd om in het begin van 1972 centraal onthard leidingwater te betrekken uit het Brabantse Schyf. nadat hiertoe een contract afgesloten is met dc N.V. Waterleidingmy Noord West Brabant. In het schrijven van de Ver. Mi lieuhygiëne wordt gewezen op dc grote voordelen van het gebruik van zacht water,-zowel voor de industrie (geen kalkafzettingen in ketels, lei dingen enz.), als voor de particuliere verbruiker. Bovendien .zijn. de .fosfor ten in de wasmiddelen, dienend om hel water .tc ontharden.overbodig. en zou hierdoor de fosfaatbelasting ar het. oppervlaktewater wel 'a deel teruggedrongen kunnen worden, althans bij tiet .uit de. handelnemen int houdende wasmiddelen. De Ver.. Milieuhygiëne. Zeeland atT tendeert de staten echter op het ar tikel van dr. K. Biersteker, .weten-r schappelijk medewerker GG en GD AMSTERDAM. 19-1. Dc georgani seerde landbouwmachinehandcl in Nederland, straks waarschynlyk ook die in de andere E.E.G.-landen, vraagt de overheid een fonds te stichten, waaruit overtollige inven tarissen van opgeheven landbouw bedrijven kunnen worden ver- schroot. De heer H. Lems, voorzitter van de Federatie „Het Landbouwwerk tuig", vertelde dit maandagmorgen in Amsterdam bij de opening van de Land- en Tuinbouwrai '72, die door zijn federatie in samenwerking met de Rai is georganiseerd. De officiële opening werd verricht door drs. R. Zijlstra, voorzitter van het samen werkingsorgaan der drie centrale landbouworganisaties. De landbouwmachinewereld, zo vdrtelde de heer Lems, verwacht tussen 1970 en 1980 een stijging van de investeringen in de landbouw van 43 miljard naar 5,5 miljard gulden. Het werktuigenpakket zal er echter wel heel anders gaan uitzien. Veel kleine werktuigen zullen verdwijnen en plaats maken voor grotere meer gecompliceerde en geautomatiseerde machines, waarin toepassing van hydraulica en elektronica geen zeld zaamheid meer zal zijn. In die tien jaar zullen ook 20.000 landbouwbe drijven moeten verdwijnen. De vrees van de machinehandel en -industrie is nu dat getracht zal worden de in ventaris van die verdwijnende be- Koningin en prinses naar Denemarken DEN HAAG, 19-1 Koningin Julia na en prinses Beatrix zullen maan dag in Roskilde de begrafenis bijwo nen van koning Frederik IX van Denemarken, die vrydag in Kopen- li gen is ovei leden, zo heeft de Rijksvoorlichtingsdienst dinsdag meegedeeld. te Rotterdam, in het Tijdschrift voor Soc. Geneeskunde van 8 okt. 1971, (no. 49). waarin hij de bevindingen beschrijft van onderzoekers in zes verschillende landen. Men vond steeds een positieve correlatie tussen chinkwaterzachtheid en sterfte aan hart-vaatziekten en gezwellen. Een aantal medici, waaronder prof. Ziel- huis en prof. De Roos, beiden uit Amsterdam, is vei ontrust door dit "hijnsel, dat nog niet te verkla ren is. „Tcvccr daar de toekomstige ge bruik'rs van het onth'-rde drinkwa ter cn hun gekozen vertegenwoordi gers in .het. geheel geen inspraak hebben gehad alvorens tot deze ■maatregel- werd besloten", aJdus de Ver. Milieuhygiëne Zeeland, verzoe ken wij u mti klem u alsnog te be laden .over de vraag of de distribu tie van onthard leidingwater voort aan jr' zal'mógen 'hebben, terwijl niet vaststaat >vat dc gevolgen zijn voor dc gezendheid van dc gcbruiliers". drijven aan de „blijvers" in de landbouw te slijten, en dat dit zeer marktverstorend zal \yerken, van daar dat men een verschrotingsfonds wenst. Vaten met gif voor deel van Engelse kust PENZANCE, 19-1. De mijn- en bomopruimingsdienst van de Britse marine zet in samenwerking met ge leerden de strijd voort tegen de va ten met giftige inhoud die aanspoe len op de kust van Cornwall. Over een 120 km lange kuststrook zijn tot dusver honderd vaten met uiterst giftige en brandbare chemicaliën, waaronder blauwzuurverbindingen en ethylacetaat, aangetroffen. „Flitsen" uit liet buitenland JUNEAU (ALASKA). Een ijsbre- ker van de Amerikaanse kustwacht heeft in de Beringzee twee Russische schepen - het fabriekschip Lamoet en de treiler Kolyvan - aangehouden omdat ze opereerden binnen de twaalfmijlsvisserijzone van Alaska. ACCRA. Het nieuwe militaire be wind van Ghana onder leiding van kolonel Akyeampong heeft bekend gemaakt dat het de macht aan een democratisch gekozen regering zal overdragen „zodz'a de omstandighe den dit toelaten". SAIGON. In een auto van de Zindvietnamese politie die op een terrein van .een tv-studio in Saigon stond is een kist met granaten ont ploft. De explosie veroorzaakte brand en verdere ontploffingen als gevolg waarvan zeker één Vietna mees gedood en zes anderen gewond werden. PRUSSEL. De secretaris-generaal van de Navo, mr. Luns, is woensdag weer naar Rome gegaan om daar samen met de Britse minister van defensie, lord Carrington, nieuwe besprekingen te voeren met de pre mier van Malta, dom Mintoff, over handhaving van de Britse militaire bases op Malta. WASHINGTON. De Amerikaanse minister van defensie heeft de Navo- bendgenoten verzekerd dat de verde- digingspolitiek voor Europa prioriteit geniet. WASHINGTON. Geweld op het beeldscherm roept bij kinderen ver borgen agressieneigingen op. Tot deze voorlopige slotsom zijn twaalf Amerikaanse geleerden gekomen na een onderzoek van twee-en-half jaar waarvan zij de resultaten maandag aan de minister van gezondheid in Washington hebben voorgelegd. WASHINGTON. Een Amerikaanse federale jury heeft 21 Fransen en twee Amerikanen beschuldigd van het vorihen van een bende die heroi ne ter waarde van 293 miljoen dol lar in de V.S. heeft binnengesmok keld, zo heeft het ministerie van jus titie in Washington maandag mee gedeeld. GWELO. In Gwelo, de derde stad van Rhodesië, hebben duizenden ne gers gedemonstreerd tegen de rege ling die Engeland en de blanke minderheidsregering hebben opge steld voor het toekomstige staatsbe stel in Rhodesië. Noy een foto van de oorlogs-inutidatie van Nieuwerkerk. Een brokstuk vol- gevloeid dorp met op dc achtergrond het gezicht op de toen nog bestaande GOTHENBURG. - De Oostenrijkse Beatrix Schuba icon voor de tweede keer in successie het Europese kam pioenschap kunstrijden voor dames. Op de foto v.l.n.r.: de Italiaanse Rila Trapanese, die de tweede plaats ver overde, Beatrix Schuba en het Oost- Duitse meisje Sonja Morgenstern, die beslag legde op de derde plaats. Roofoverval in Groningen GRONINGEN 19-1. In Groningen is een roofoverval gepleegd op een benzinestation van het garagebedrijf Ennam N.V. aan de Feithstraat. De 18-jarige pompbediende Lam- bert us Oldeman uit Aduard was juist bezig de kas op te maken toen zich iemand bij het kantoortje van het benzinestation vervoegde met de mededeling: „dit is een overval. Ik wil geld". De overvaller was een on geveer 20-jarige jongeman, die een wapen in de handen had, vermoede lijk een pistool. Het kan evenwel cok een schertswapen zijn geweest. De overvaller was niet gemaskerd. Pompbediende Oldeman gaf hem al het papiergeld dat hij in zijn geld kistje had, een bedrag van ruim vier honderd gulden. De man eiste daarop de sleutels van het kantoortje en van het hek dat het benzinestation af sluit van de- Feithstraat en sloot de pompbediende in zijn kantoortje op. Hierop wandelde hij weg. Na enige minuten waarschuwde de pompbe diende een boven de gerage wonen de buurman. Deze allarmoerde de politie, maar toen deze arriveerde was de overvaller al nergens meer te zien. De Britse mijnstaking WENEN. 1.9-1. De secrlaris-gene- raal van de Britse mijnwerkersbond. Lawrence Daly, heeft in Wenen ver klaard dat hij de steun heeft gekre gen van' de internationale federatie van mijnwerkers voor het tegenhou den van de kolenexport naar Groot- Brittannië tijdens de Britse mijn staking. Daly heeft hierover op het inter nationale bureau van de federatie in de Oostenrijkse hoofdstad besprekin gen gevoeld. Hierbij waren ook ver tegenwoordigers van dc Ver. Staten cn Wcst-Duitsland aanwezig, welke landen steenkolen naar Groot-Brit- •tannic uitvoeren. FEUILLETON DOOR FRANK VAN FALCKENOORT Maar toen ze vertrokken was, dacht hij terug aan zijn eerste avontuurtje met Willy, waar hij een nare na smaak van over had gehouden. En hij vreesde een herhaling. Dus ging hij niet. Twee dagen later kreeg hij op een morgen een brief van zijn advokaat. Van der Voorde deelde hem mede, dat Bettv wilde scheiden. Het leek haar doelloos, langer zo te blijven voortleven. Of Bert ermee instemde en zo ja, of hij dat dan zo spoedig mogelijk wilde laten weten. Een half uur later had hij in het postkantoor al telefonisch verbinding met Van der Voorde. ..Wat betekent dat in eens? Dat voornemen van Betty om te scheiden? Heeft ze soms een ander ontmoet?" „Nee, niet dat ik weel. Bert. Maar omdat jij je maar blijft begraven in Duitsland, weet ze niet meer, wat ze aan je heeft". Een ogenblik was Bert perplex. „Dat is helemaal mooi", stoof hij op. „Wie is er eigenlijk vandoor gegaan, zij of ik? Nou? Ik kwam in ccn leeg huis. Zelfs het personeel was ontsla gen. Nog een briefje heeft ze ach tergelaten. Ik wist immers niet eens. waar ze heen was gegaan?" „Dat weet ik allemaal wel. Bert. maar ze had op z'n minst toch ver wacht, dat je wel enige toenaderings pogingen in het werk gesteld zou hebben. Maar jij laat niets, maar dan ook niets, van je horen. Wat moet zo dan?" ..Hoor eens. Joop. la ton wc de fei ten alsjeblieft nuchter bekijken, hè? Punt cén: zij ging weg. het huis uit. Hoe heet dat volgens de wet? Moed willige verlating, of zoiets. Jij bent beter thuis in de wetten dan ik. Goed het was mijn schuld. Ze zal wel een schok hebben gekregen, toen ze op de hoogte kwam van mijn verleden. Ze was dus weg. Wat bleef mij over? Alleen blijven wonen in dat grote huis aan dc Schelmseweg? Zonder personeel? Zonder inkomen, behou dens dan die vijfhonderd piek? Dus ging ik naar de Tegcrnsce. Van de winter, toen het huis verkocht werd. liet ze weten, dat ze geen geld van me wilde hebben, behalve dan de helft van de opbrengst van het huis en dat ze me ook niet wenste te ont moeten. Dat is punt twee. Verder heeft ze nooit iets van zich laten ho ren. terwijl ze wist. waar ik zat en ik nu nog niet eens weet. waar zij pre cies woont. Dat is punt drie. En dan nu te komen met verwijten in de geest van toenaderingspogingen, die ik verzuimd zou hebben.... Kom nou. dat slik ik niet. Beslist niet. Ze weet waar ik zit. Als ze zich met me wil verzoenen, zal ik de éérste zijn. om ja te zeggen. Zeg haarjidat maar. En anders moei ze maar doen, wat ze in haar hoofd heeft. Dan stem ik in met een scheiding. Wc zijn al zo lang van elkaar af.... Voel heil zie ik er toch niet meer in. Jij wel soms?" Dc advokaat gaf op deze laatste vraag geen antwoord. ..Ik zal Betty jouw standpunt meedelen. Bel me over enkele dagen nog mauf eens op. Dan weet ik wel meer". t Een week later wist Bert. dat Betty zijn standpunt deelde ten opzichte van een verzoening. Ook haar leek het twijfelachtig. Een scheiding leek onder deze omstandigheden dc enige oplossing. Waarr-a Berl met een die pe zucht zijn handtekening zette on der de stukken, die Van der Voorde hem had toegezonden, tn de warme zomer van 1970 werd het huwelijk tussen Albertus Galestad. wonende te Sankt Quirin aan de Tegcrnsce in Duitsland; cn Bettina Lovendaal. wo nende te 's-Gravenhago, ontbonden. Van het vonnis ontving Bert een af schrift. De kinderen waren toegewe zen aan de moeder met als toeziend voogd Jan Levendaal. Betty's broer. Dinsdags liet hij hel dokument aan zijn werkster zien. Zc kon geen Ne derlands lezen cn begreep daarom niet. wat er stond. Vragend keek ze hem aan. ..Weet je. wat dit betekent. Olga? Een gerechtelijk vonnis. Betreffende mijn huwelijk. Mijn vrouw en ik we zijn gescheiden. Dit jaar waren we achttien jaar getrouwd. Zelfs m'n kinderen zijn me afgenomen, alledrie toegewezen aan de moeder.Niets hebben ze me nog overgelaten...." Gelijk begon hij tc huilen. Dc vrouw knielde bij hem neer en sloeg haar armen om zijn hals. „Huil maar. m'n jongen", zei ze zacht. „Dat is nid erg. Hier kom je ook over heen. En als je je eenzaam voelt, denk er aan. dat je dan bij mij kunt komen. Je zult altijd welkom zijn. Anne jongen. Veertiendagen later was Bert Gale stad er overheen. Een grote onver schilligheid kreeg de overhand bij hem. „Het kan me geen bliksem sche len. In haar hart had ze altijd een hekel aan me. In haar ogen was ik de parvenu met geld. Dat heeft ze me nooit vergeven. Zc gaal haar gang maar. Toen Olga hom dinsdags, nadat hij haar het loon had gegeven, voor dc derde maal uitnodigde, eens cop avond te komen, keek hij haar enige ogenblikken aan cn constateerde, dat ze een vrouw was. die een man kon behagen. Hil knikte. ..Heute Abend", antwoordde hij. Do nacht bleef hij bij haar en in haar armen vergat hij alles om ach heen. (Wordt olgd). PARIJS. Een aardverschuiving heeft het gehucht Espres ten oosten van de Zuidfranse stad Millau ver woest. De boeren uit de weinige Hui zen konden zich tijdig in veiligheid brengen en ook hun vee redden. De aardverschuiving was het gevolg van zware regenval in de afgelopen da gen. TEL AVIV. De grootste groep Joodse Russen die ooit uit de Sow- ïet-Unie naar Israël is gekomen ar riveerde per „Jumbo Jet" uit Wenen in 'iel Aviv. TLA PEL HILL. De bekende Ameri kaanse schrijfster Betty Smith van o.a. „Er grooit een boom in Brook- 1; n' is maandag op 75-jarige leeftijd in een lusthuis te Sheldoni in Con necticut overleden. TEHERAN. In Teheran zijn bij de Amerikaanse ambassade, het bureau van het Amerikaanse vredeskorps en het gebouw van het Perzisch-Ame- rikaanse Cultui'ele Genootschap bommen ontploft. Bij de explosie voor het ambassadegebouw werden twee bewakers gewond. LUXEMBURG. Het Europese par lement heeft een beroep op de West_ europese regeringsleiders gedaan, op de komende topconferentie te trach ten een communautaire oplossing te vinden voor het probleem van drug bestrijding. SAN FRANCISCO. De onderhan delingen tussen werk gevers en werk- ie-rers in de havens aan de Ameri kaanse westkust hebben tot nog toe niet tot overeenstemming geleid. Advertentie

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1972 | | pagina 7