Ellipsvorminge muurschildering (wapenschild?) en potten Korte vorst drong O.S.-water ver terug STREEKNIEUWS Restauratie hervormde kerk te Oosterland OOSTERLAND, 19-1. De restaura tie van de hervormde kerk maakt gcede vorderingen. Het dak wat het exterieur betreft - is aan de noordkant gedicht #en wacht op de komst van de leidekkers. In het in terieur is men bezig met het verwij deren van de oude stryklaag; een moeizaamkarwei, omdat onder de witte laag een strijklaag zit van pure ccmentspecie. Bij het afhakken kwam aan de zuidkant een elllipsvormige muur schildering bloot, die veel weg heelt van een soort wapenschild met aan de kanten een rode kleur, kennelijk van meekrapverf, dat in die tijd hiervoor werd gebruikt. Door de ge noemde harde laag is echter deze schildering oversmêerd en niet meer te identificeren. Ook kwamen in het koor van de kerk weer de bekende aarden potten te voorschijn, die on geveer een halve meter onder de muurplaat in de muur gemetseld zijn en die, naar wordt verondersteld, dienst deden om de accoustiek in het gebouw te bevorderen. Bij de restau ratie van de Herv. kerk te Dreischor kwamen deze potten ook te voor schijn in het koor, zij het in enigs zins andere vorm. Deze kerk komt qua bouw en afwerking veel overéén met de kerk te Oosterland zodat het vrijwel zeker is dat beide gebouwen omstreeks dezelfde tijd gebouwd zijn voor wat het koor betreft. De potten in Dreischor waren halve bollen, die gelijk met de muur werden inge bouwd en met geornamenteerde hou ten roosters werden afgedekt. In Oosterland hebben ze meer de vorm van een fles en de vernauwde ope ning van ongeveer 8 cm, valt gelijk met de voorzijde van de muur. De potten zijn ongeveer 25 a 30 cm diep. Of het hielp? Of door deze constructie nu wer kelijk de accoustiek bevorderd wordt is voor twijfel vatbaax-, temeer om dat bij de latere bouw deze potten niet meer voorkwamen. Waarschijn lijk wilde men door de ontstane holle ruimte de klank bevorderen zoals dit ook het geval is in het klein bij een gitaar of viool.. Overigens komt er bij het afhakken van de strijklagen nog veel ondeugelijk metselwerk te voorschijn, vooral bij de ramen in Driejarigen te jong voor kleuterschool DEN HAAG, 19-1. Stephanie Bro kerhof uit Zeist 'en Marjo Faber uit Harderwijk hebben als kleuterleid sters gemerkt, dat er bij hen en haar collega's overwegende bezwaren be staan tegen de experimenten om 3 jarige kinderen toe te laten tot kleu terscholen. Zij hebben een handte keningenactie op touw gezet, die enorme bijval krijgt; bijna geen kleu terleidster, die hierover werd aan gesproken, heeft niet getekend. Filmster krijgt Grote schadeloosstelling LOS ANGELES, 19-1. De beleende filmster Loretta Young krijgt van de Amerikaanse „National Broadcasting Company(NBC) een schadeloosstel ling van 559.000 dollar (ruim 1,8 mil joen gulden), omdat de omroepmaat- schappij, in strijd met een contract uit 1959, oude televisieprogramma's van haar aan het buitenland had' verkocht. De 58-jarige actrice had er vooral bezwaar tegen, dat het publiek de indruk zou krijgen dat zij niet mode bewust zou zijn, als men haar in ouderwetse japonnen en met een verre van modieus kapsel op de buis zag. Zelf had zij een schadevergoe ding van 1,3 miljoen dollar (4,25 mil* joen gulden) geëist. De jury had een dag nodig om tot een eenstemmig oordeel te komen, doordat een der gezworenen - een gepensioneerde on derwijzeres - vond dat Loretta Young recht had op tenminste een miljoen dollar (3,25 miljoen gulden). het koor die nodig opnieuw ingemet seld zullen moeten worden. Verder komen er in het midden van de 85 cm, dikke muren half vergane an kers voor over de hele lengte tussen de ramen die destijds de brugstaven aaneen verbonden van de oorspron kelijke ramen. Omdat deze verroeste staven de muren hebben opgelicht door het uitzettend vermogen van roest zijn de muren gelicht en zijn er ook hier scheuren ontstaan. Op ver schillende plaatsen heeft men deze ankers uit de muren gehakt en de gaten weer toegemetseld. Al met al vergt dit veel tijd doch om een dege lijk stuk werk te krijgen is dit on ontbeerlijk. Onderste dijklagen kwamen bloot BURGHSLUIS, 18-1. De harde zuidoosten wind heeft maandag- en dinsdagvoormiddag het Oosterschel- dewater wel bijzonder ver terugge drongen. Oorzaak daarvan was dat de haven Burghsluis gedeeltelijk droog kwam te staan. Alleen het deel dat pas ge baggerd werd, bleef bevaarbaar, doch de oostzijde kwam volledig droog. In de haven wordt momen teel veel graan verscheept door de fa. Gebr. Landegent en de te laden schepen kwamen geheel droog te lig gen. Langs de zeedijken kwam niet al leen de glooiing bij het lage water bloot, doch tevens de onderste be- stortingslaag brokken steen. Hier en daar werden veel mossels geraapt, soms met zakken vol tegelijk terwijl daartussen af en toe een oester zat. Mossels kwamen ook boven water bij de vuurtoren waar op het strand dé palen die als golfbrekers dienst doen aan de onderzijde rijkelijk met deze schelpdieren zijn bezet. Tussen het havenhoofd van Burgh sluis en het dijkdeel tegenover Steursdijk, was alle water weg, het geen een zeldzaamheid betekent. Hetzelfde kwam voor aan de andere zijde van Burghsluis tussen het z.g. „Boutje" en de golfbreker bij de Westbout. Eén grote moddervlakte bleef hier bij dit bijna nooit voorko mende laagwater over. „Leven over twintig jaar veel moeilijker" BRUSSEL, 19-1. De bekende Amerikaanse economist, Oscar Mor genstern, is van mening dat het onmogelijk zal zjjn de gehele we reldbevolking die welvaart te geven die momenteel geldt voor een klein deel van de mensheid. Tijdens een lezing in Brussel heeft zij dat met voorbeelden duidelijk gemaakt. Als, zo zei hij, in het jaar 2000 de Chinese bevolking (die dan uit één miljard zielen bestaat) het huidige Amerikaanse welvaartspeil bereikt zal hebben, bete kent dit dat er 400 miljoen auto's in China zouden rondrijden. Daar voor is niet alleen onvoldoende brandstof, er is niet eens zuurstof genoeg om de verbrandingsmotoren te laten werken. Morgenstern die in 1944 beroemd werd toen hy samen met Von Neumann zijn „Theory of games and economie behavior" publi ceerde, meent dat de levensstandaard van de mens eerder zal da len dan zal stijgen. Het leven over 20 a 30 jaar zal veel moeilijker zijn dan nu. Huisvesting bibliotheekcentrale Gedeputeerde Staten van Zeeland hebben provinciale staten voorge steld te besluiten om ten laste van het fonds voor de ontwikkeling van de px-ovincie Zeeland, voor de bouw van een bibliotheekcentrale van de Stichting Federatieve provinciale bi bliotheekcentrale Zeeland te Middel burg een bijdrage a fonds perdu van f 100.000,- te verlenen, onder door ged. staten te stellen voorwaarden. De medische sportkeuring in 1970 Uit het verschenen verslag over 1970 van de Federatie van Bureau's voor Medische Sportkeuring in Ne derland blijkt dat in het verslagjaar te Zierikzee veertienmaal zitting werd gehouden. Het aantal keurin gen liep in vergelijking met 1969 nogal terug. In 1970 werden nl. in totaal 125 personen gekeurd, (125 mannen en 90 vrouwen): in 1969 wa ren dat te Zierikzee echter totaal 445 personen, v299 m. en 146 vr.). Van het totaal van 215 in 1970 wer den er 152 voor de eerste maal ge keurd, 63 waren meerdere malen ge keurd. Van 215 gekeurden werden er 203 goedgekeurd, 3 personen moesten worden afgekeurd 9 werden zg. administratief afgekeurd. ZIERIKZEE Leger des Heils krijgt bezoek uit Antwerpen Het Zierikzeese Leger des Heils krijgt het a.s. weekeinde bezoek van het Leger des Heils van Antwerpen. Het Antwerpse Leger zal twee zang en muziekavonden verzorgen, name lijk zaterdagavond in het Hervormd Verenigingsgebouw te Bx-uinisse (7.30 uux-) en zondag twee voorstellingen in het gebouw van „De Lichtboei" te Zierikzee (10.00 en 19.00 uur). Vergadering gemeenteraad Op dinsdag 25 januari a.s. wordt een vergadering van de gemeente raad gehouden. Op de agenda staat het aanaan van een geldlening van f 600.000. Jaarvergadering Oratorium Vereniging In het overblijflokaal van de R.S. G. „Prof. Zeeman" hield de Zierik zeese Oratox-ium Vex-eniging, de jaar lijkse algemene ledenvergadering, onder voorzitterschap van de heer M. J. Bij de Vaate, die in zijn ope ningswoord enkele grepen deed uit de 25-jarige historie van het koor, zulks mede in vex-band met het jubi leumconcert op 10 december 1971. De secretaris de heer J. C. de Vos, bracht een uitvoerig jaax-verslag uit. Her innerd werd aan het optx-eden van het kooi', bij gelegenheid van de ope ning van de Concex-tzaal, het kex-st- optieden in het ziekenhuis en de rusthuizen „Irene" en „Ons Huis" en het concert in de Chr. Ger. Kex-k, dat - ondanks talx-ijke voorafgaande moeilijkheden - tot een verantwoord artistiek succes leidde en veel be langstelling trok. Wel gaf het financieel vex-slag van het concert, uitgebracht door de pen- ningmeesteresse mevr. Koper-Rodoe een negatief saldo te zien, maar dit kon voor een groot deel uit de ge wone middelen worden gedekt. De financiering van het koor en met na me van het concert bleek geen sine cure te zijn geweest. De penning- meesteresse werd met een bloemetje dank gebracht voor haar aktivitciten en haar akkuraat beheer. De aftredende bestuursleden, voor zitter en secretaris, werden met gro- te meei'derheid van stemmen hexko- zen. De voorzitter reikte een zevental Bonds-ooi'konden uit aan leden, die meer dan 25 jaar hun krachten aan Ken pand (vroeger slagerij, later scho werkerk, tijdens de oorlogsinnndulii 'iten zaak) in de Stekels tra al te Nirn- NUTSSPAARBANK Uw ideale gezinsbank U bent welkom b(j uw Nutsspaarbank Jeugd-preiniesparcn 10 premie ZIERIK7.EE: Havenpark 16, dagelijks van 9.00-16.00 uur; Malta: De Cranoslraat, woens dag 15.30-16.30 uur; West: Zijpestraat, dinsdag 9.00- 10.30 uur. het koor gaven. Het waren de dames: De Vos, v. d. Sluijs, Holm, Coomans, Beije, Bij de Vaate en Koper en de heer Hagesteijn. De bibliothekai'is de heer K. de Oude ovex-handigde de voorzitter eveneens een oorkonde. Na de pauze werd - in aanwezig heid van de dirigent, de heer Jac. M. Luykenaar - het nieuwe progx-amma bespx'oken. Begonnen is inmiddels met een wex-k van Pergolesi. Voor de hoofdmoot van een toekomstig uit- voex-ingsprogramma gaan de gedach ten uit naar een werk van Handel. Bij de rondvraag kwamen o.m. aan de orde: de „huisvesting" en het heb ben van een kant-en-klaar gelegen- heidspx-ogramma. In zijn slotwoord wees de voox-zit- ter op het gezonde karakter van het koor, dat met aanwas van nog en kele heren de toekomst met vex-tx-ou wen tegemoet kan gaan. Na afloop werd overgeschakeld op de gezellige toer bij een feestdrank- je. Tussentijds werd een plaatopna me ten gehore gebx-acht van Vivaldi's „Gloria". Zeemijn aangespoeld! Gisteren (woensdag) werd de rijks politie te Zierikzee in kennis gesteld van de vondst van een op een zee mijn gelijkend voorwerp achter „Le vensstrijd". Ondanks het feit dat het nog niet voststond of hier inderdaad sprake was van gevaarlijk oorlogs tuig, werd de Mijnopruimingsdienst gewaarschuwd, welke heden-donder dagmorgen een nader onderzoek zou instellen en afhankelijk daarvan tot het nemen van passende maatregelen zou overgaan. Auto's botsten op gladde weg Gistex-en (woensdag) ontstond op de Provincialeweg ter hoogte van de Kooiweg onder Ziex-ikzee, tengevolge van de gladheid een botsing tussen twee in de richting Haamstede rij dende personenauto's. Toen de bestuurder A. B. uit Zie rikzee de voor hem rijdende H. S., eveneens uit Zierikzee, wilde passe ren, slipte hij ,kwam in botsing met de auto van S. en belandde vervol gens in een sloot. De auto werd on- hci*stelbaar beschadigd. De bestuux-der B. en een mede-in zittende moesten nadat de arts C. M. van Hoorn eerste hulp had verleend, voor vex-dere behandeling wox-den overgebracht naar het Rode Kruis ziekenhuis. De politie stelt een vex-der onder zoek in naar de juiste toedx-acht van het gebeurde. Brievenbus in „Borrendamme" Als voorbeeld van sex-vice aan de bewonei-s van „Borrendamme" heeft de P.T.T. een brievenbus opgehan gen aan de muur van de hal in het rusthuis. Voor een bx-ief of kaart „de brug over" zal dus niet nodig zijn. BURGH laarvergadering muziekvereniging Vrijdag 21 januari houdt de mu ziekvereniging „Witte van Haemste- de" in hotel Bakker te Burgh de jaai-- vergadering. Op de agenda de ge- bx-uikelijke huishoudelijke punten met na afloop een gezellig samen zijn. HAAMSTEDE N.C.V.B.-vergadering Dinsdagavond hield de N.C.V.B. haar maandelijkse vergadering. Mevr. Hack, presidente, heette ieder een welkom. In het bijzonder de heer J. Pompei-, directeur van dc centrale werkplaats in Zierikzee. Nadat psalm 139 2 gezongen hadden ging de presidente voor in gebed. Na het lezen van Jacobus 3 :2-10, volgde de meditatie. Boven het bijbelgedeelte staat: de zonden der tong. Hoeveel kwaad wordt er niet gesticht met de tong. Laten we heel eerlijk zijn te genover onszelf, dagelijks zeggen wc dingen die verkeerd zijn en de me demens kwetsen. Hoe vaak worden mensen die minder gaven bezitten dan de meerderheid niet gckleinerd. Laten we onze tong in bedwang hou den en haar gebruiken om God te loven en do mensen, die dat nodig hebben zelfvertrouwen te geven. Psalm 139 7 en 9 werd gezongen. Na het lezen va nde notulen, volgden enkele mededelingen door dc presi dente. De heer Pompcr kreeg hierna het woord. Reeds in vroeger tijden was er hulpverlening. In de loop der eeuwen werd dit steeds beter geor ganiseerd en nu hebben wc oen goed georganiseerd maatschappelijk werk. De A.V.O.-vereniging houdt zich be- zich met de zoi-g voor gehandicapten. Na de oorlog werd er gelegenheid geschapen tot werken voor deze mensen in de zg. werkplaatsen. Honderd mensen In 1955 werd de werkplaats in Zie rikzee geopend. Op het ogenblik werken er ongeveer 100 mensen. De werkplaats heeft nu allure van een bedrijf. Er wordt elektx-onische ap- paratuur gemaakt, onderdelen voor televisie e.d. Het is ontzettend fijn dat ook deze mensen nu een funktie in de maatschappij hebben. Hoe groot de belangstelling voor dit on- dex-werp was, bleek uit het aantal vragen die er gesteld werden. Mevr. Hack dankte de heer Pom- per voor de fijne uiteenzetting. Na het zingen van Gezang 92 1 en 3 eindigde de presidente met dankge bed. Experimentele jeugddienst De jeufddienstcommissie van Re- nesse heeft voor zandagavond a.s. op nieuw een jeugddienst gepland. Dit keer wordt het een experimentele dienst, waax-bij de nadruk komt te liggen op het directe contact met de aanwezigen. Er zijn uitnodigingen x-ondgestuurd maar ook zonder uit nodiging is ieder welkom. Ter voor- bex-eiding van de dienst werd een knip en plakmiddag gehouden, waar van de x-esultaten een onderdeel van de dienst zullen vormen. Op welke wijze dat zal gebeux-en mocht nog niet worden meegedeeld. SEROOSKERKE Toneelvoorstelling voor de bejaarden In het Doi*pshuis wex-d woensdag middag door de toneelvex-eniging van Serooskex-ke voor de bejaax-den van Serooskex-ke, Haamstede, Renesse en Noordwelle een opvoering gegeven van het onlangs voor de sportvex-eni- ging opgevoerde, blijspel „Die bx-ave meneer Pot". De talrijke aanwezigen werden welkom gehetexi door de secretax-esse van de bejaardensociëteit, mevx-ouw N. de Rijke-Geluk. Het blijspel, dat op voortx-effelijke wijze werd opge- voerd, viel bij de aanwezigen bijzon der in de smaak. Na afloop was ex- een davex-end applaus. Mevrouw C. Koopman-Geleijnse bracht de tonelisten dank voor het vertoonde spel. Namens de divex-se bejaax-densociëteiten wex-d de „soos" van Sex-ooskex-ke bedankt voor de verleende gastvx-ijheid. Auto geslipt op gladde weg Gistei-en-woensdagavond te onge veer 19.00 uux-, slipte op een glad weggedeelte van de Pi-ovincialeweg onder Serooskerke een pex-sonenauto. bestuux-d door W. P. uit Ziex-ikzee. De auto sloeg over de kop en werd ernstig beschadigd. De bestuurder kwam met de schrik vrij. De bekende Amerikaanse schrijfster Betty Smith, vooral bekend gewor den door „Er groeit een boom in Brooklyn" is op 75-jarige leeftijd te Shelton (Connecticut) overleden. Aardgas Sinds gistei*en (woensdag) is Se rooskerke aangesloten op het aax-d- gasnet; dat wil zeggen één dag later dan oorspronkelijk de bedoeling was. Op het laatste nippertje liep het werk enige vertraging op door de ingevallen vorst. ELLEMEET Feestavond V.O.O. Op zaterdag 22 januari wordt hier de feestavond gehouden van V.O.O. Als inleider staat op het px-ogramma dx\ P. J. Koets. De toneelgxoep Wes- tex-schouwen bx-engt een tweetal kluchten op de planken. Na afloop wordt gedanst met begeleiding van „Jaap en Kees". ZONNEMAIRE Gezamenlijke uitvoeringen Ook dit jaar ligt het weer in de bedoeling een tweetal uitvoeringen te geven, georganiseerd door de v.v. Zonnemaire, de muziekvereniging Nut en Uitspanning, de, Culturele Vereniging en de plaatselijke afde ling van V.O.O. Beiden avonden worden gehouden in het Gereformeerd Verenigingsge bouw in de I. M. v. d. Bijlstx-aat. Op de eerste avond, die is vastgesteld op vx-ijdag 28 januari a.s. zal het to neelgezelschap „Op Drift" uit Renes se medewerking verlenen. Opge voerd zal worden het blijspel „Een beeld van een man". Op de tweede avond op vrijdag, 10 maax-t a.s. zal de klucht „Dolle Mina's opgevoerd worden, gespeeld door een aantal in- wonex's uit Zonnemaire. Het duo „Jaap en Kees" uit Oosterland zal beide avonden vobr de dansmuziek zorgen. Op beide uitvoeringen wordt een verloting gehouden. KERKWERVE Feestavond V.O.O. Op vrijdag 21 januari wordt te Kerkwerve een feestavond gehouden van V.O.O. Als spreker treedt op di\ P. J. Koets te Ellemeet. Het ontspan ningsgedeelte van de avond komt voor rekening van de toneelgroep Westerschouwen, die een tweetal kluchten opvoert. Daarna is de mu zikale daad aan „Jaap en Kees". OOSTERLAND IJs van één nacht In letterlijke zin gingen verschil lende personen dinsdagmiddag over ijs van één nacht. De vorst was in dc nacht van maandag op dinsdag zo fel dal men de andere dag reeds op enige plaatsen de schaatsen on der binden kon. PARIJS. Ruim 80.000 gulden betaalde de rijke Franse zakenman Raymond Herscl - Uier met vrouw en dochter op de foto - nadat het meisje, de tien jarige Charlotte was gekidnapt en weer was vrijgelaten. Charlotte werd op weg van school naar huis ontvoerd.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1972 | | pagina 4