Commissaris mr. J. van Aartsen opende nieuwe rusthuis ZIERIKZEESClIE NIEUWSBODE Donderdag 20 januari 1972 Nr. 21017 De procedure op deze middag in tussen was een formele. De voorzit ter van de N.C.H.B., de heer Schee- rens droeg het nieuwe „Borrendam- me" over aan de voorzitter van de Stichting, die als nieuwe feitelijke bezitter de commissaris verzocht de officiële opening te willen verrich ten. „De bejaarden" als eerste spreker, de gelegenheid aangreep enkele opmerkingen te maken bij het bejaardenbeleid, dat impliciet inhoudt het vieren van een stuk gemeenschapswerk ten dienste van een bepaalde groep, „de bejaarden", die overigens een heterogene samenstelling heeft. De tehuizen, dit tehuis is speciaal voor degenen, die moeilijk meer een eigen zelfstandig leven kunnen lei den, in tegenstelling met b.v. de be woners van de (68) bejaardenwonin gen. Hoogbejaarden en degenen die het zonder' duidelijk gerichte hulp niet meer aan kunnen, horen thuis in „Borrendamme". De heer Schee- rens keerde zich heftig tegen de genen, die menen dat verzorgingste huizen als de onderhavige overbodig of ondoelmatig zouden zijn. Het te gendeel is - de praktijk leert het - het geval. Er steekt een prachtig stuk maatschappelijk werk in vooi degenen, die het nodig hebben. Geesteskind ..Het is moeilijk afscheid te nemen van een gebouw, dat als eigen gees teskind zijn bestemming heeft gevon den", aldus de architect van „Bor rendamme" prof. ir. Pcnnink. die zei nogal geworsteld te hebben met dit projekt. Ook in verband met zoveel mogelijk behoud van het stads- silhouet, is de „moeilijke weg" naar een oplossing gekozen. Prof. Pen- nink zag een mogelijkheid tot inte grale opname van hef complex in de stad en wilde zijn reisgezellen op de lange weg naar de voltooiing dank zeggen voor hun medewerking. ZIERIKZEE, 19-1. Zierikzc»' beeft zijn nieuwe rust huis „Borrendaninie". Het heeft het al enkele maan den. Wie een dagwandeling maakt langs de Laan van St. Hilaire kan het zien „liggen". Wie een avondwan deling maakt ziet het strak carré van verlichte ramen en weet: daar staat een groot gehonw. Daar staat een rusthuis. Zealand's commissaris, mr. J. van Aartsen, stelde het voor stad en regio ongebruikelijk chique en royale gebouw, woensdagmiddag in gebruik met de onthul ling van een wandplaat van „Ziericzee" en Borren damme, een meesterfoto van een oude gravure, die goed oogt op een saillante plaats. Tevoren had de commissaris op geestige wyze de nieuwste belangrijke aanwinst voor de bejaarden open gepraat tijdens een bijeenkomst in de Concertzaal, bezet met bewoners van het huis en „les invite's" (de genodig den) zoals de Fransen altijd zeggen. De troefkaart voor de commissaris had deze middag een historisch tintje, want de hoogste Zeeuwse gezagsdrager was in de geschiedenis gedoken en wist alles van „Borrendamme", eens een plaatsje aan de Schouwse zuidkust, wat Zierikzee betreft voor de pak, maar uitgewist door het water, erfvijand nummer één van deze waterrijke gewesten. „Het is verheugend dat zoveel Zeeuwen tot hoge ouderdom komen", zo vervolgde de commissaris, die on derlijnde dat Zeeland er op het punt van de voorzieningen voor de be jaarden, uitsteekt en dat is - vooral ook nu, met betrekking tot deze nieuwe voorziening - een gelukwens waard, voor de bejaarden, voor hel stichtingsbestuur en het gemeente bestuur van Zierikzee", de direktie van „Borrendamme" en het perso neel". Gemeentelijke commissie Tevoren had wethouder C. Bij de Vaate, voorzitter van het Stichtings bestuur, in een lange rede alle „fails et gestes" van het nieuwe rusthuis de revue laten passeren. Veel daarin konden wij aantekenen in een vori ge week gepubliceerd vóór-artikel over de ontstaanshistorie van „Bor rendamme". zodat wij hem hier niet meer geheel op de voet volgen. Belangrijk moment in de historie van het stedelijk bejaardenbeleid was de instelling van een gemeente lijke commissie in 1953 (toen al) on der leiding van de ex-wethouder A. M. den Boer, die zich belastte met een onderzoek naar de mogelijk heden „tot de bouw van een pension huis voor ouden van dagen". In de commissie hadden vertegen woordigers zitting van Zierikzee en de andere gemeenten op Schouwen- Duiveland. In 1957 werd contact op genomen met de heer W. Scheerens, direkteur van de Stichting Neder landse Centrale voor Huisvesting van Bejaarden, toenmaals secretaris van de Nat. Woningraad. Een stichtingsbestuur werd ge vormd (9 leden), waarin vijf leden van de gemeente Zierikzee zitting hadden; drie van „Beter Wonen" en één van de N.C.H.B. (de heer R. van Ommeren). De architectenkeus viel op prof. ir P. H. A. Pennink. De aanbesteding vond plaats in november 1968; een jaar later ging de eerste paal de grond in. Het projekt werd toever trouwd aan de N.V. Dura en het complex kreeg de naam „Borren damme". Dankwoorden Rcrbt van jurisdiktie mand toe en wenste hem spoedig herstel. Centrale figuur deze-dag was me vrouw L. de Kok, de direktrice, die een aan het ongelofelijke grenzende hoeveelheid werk heeft verzet in de achterliggende inrichtingsperiode van het huis, waarvan de eerste be woners arriveerden op 1 november 1971. Op 3 december waren alle ka mers bewoond. De voorzitter zette mevrouw De Kok figuurlijk in een spotje en bood haar - onder warm applaus van de aanwezigen - een gouden sierraad aan. „Tot de bewoners: „Zowel in het tehuis als in het eigen woninkje kan men samenzijn met velen of weini gen al naar gelang men verkiest; men blijft deel uitmaken van de ge meenschap. Bewoners van „Borren damme" het ga u goed". Goede sfeer Burgemeester Th. H. de Meester betrad een „kaal veld", zoveel gras was er voor zijn voeten weggemaaid. Hij onderstreepte nog eens de ge meentelijke initiatieven, die - samen met het aandeel van „Beter Wonen" werden gekanaliseerd in de stichting Algemene Bejaardenhuisvesting- en Verzorging Zierikzee. De lange duur van de voorbereidingen zag de bur gemeester niet persé als een nadeel want het kan de kwaliteit van het geheel ten goede komen. De inbreng werd gememoreerd van de gemeen telijke vertegenwoordigers, de wet houders, de raadsleden, de woning bouwvereniging. De heer De Meester had al een in druk kunnen krijgen van de goede sfeer in het tehuis en wist dat me vrouw De Kok er voor zal zorgen dat de bewoners zich hier echt thuis voelen. De commissaris verrichtte in de hal de officiële handeling en brachi daarna een dronk uit op de nieuwe aanwinst voor stad en regio in aan wezigheid van b. en w.-colleges van gemeenten in de regio, direktrices en bestuursleden van andere rusthui zen, artsen en talrijke anderen, die het gewoon „zagen zitten" op deze opbeurende middag. In de royale recreatiezaal sprak namens „Beter Wonen" de heer M. C. Verheijen, die nog eens enkele plaatsen in de binnenstad noemde, waar - er werd eens aan gedacht - mogelijkerwijs het rusthuis gebouwd zou kunnen zijn. Wie een vergelijking trekt met hetgeen ruimtelijk thans tot stand is gekomen, zal begrip hebben voor de onmogelijkheid van de binnensteedse oplossing. Namens de woningbouwvereniging bood hij een fraai aquarium aan, dat in één der hoeken van de zaai reeds een plaats heeft gevonden. Door het bouwbedrijf' N.V. Dura werd een vlaggeinast aangeboden. Fotopaneel De voorzitter van „Deltafoto", de heer O. Bergsma had een speciale verrassing, n.l. een fotopaneel van Zierikzee. Een reeds aanwezig pa neel werd onthuld door de dames Coriy Kloet en Ria Flikweert, ter wijl de heer Bergsma - met toezeg ging van de completerende foto's - een plaat aanbood van de witte brug. Met het verwijderen van een gordijn, kwam de Zierikzee-Borrendumme foto te voorschijn. Zeelands commis saris J. van Aartsen had het rust huis „Borrendamme" officieel ge opend. Prof. Pennink deed mededeling van het kunstwerk, dat bij de in gang van het rusthuis zal worden geplaatst. Als gemeld is het ontwerp van een Amsterdamse, die zowel ab- strakt als figuratief werkt. Laatste spreker was een vertegenwoordiger van Electrolux. De voorzitter de heer Bij de Vaate - het was een drukke dag voor hem - beantwoordde de sprekers en dankte voor de aangeboden geschen ken. Deze praat- en (geef)-receptie ken merkte zich door een ongedwongen sfeer. Als het typisch mag heten voor die in het rusthuis in het alge meen, zal het in „Borrendamme" „waarachtig wel gaan". LONDEN. Oud-premier Garfield Todd en zijn dochter Judith zijn in het belang van de openbare orde in ..preventieve hechtenis" genomen. Zij zijn niet aangehouden wegens hun openlijk kenbaar gemaakte afkeuring van de vredesregeling met Engeland. De aanwezigen werden hierna met bussen vervoerd naar „Borrendam me", dat er uiteraard netjes opge poetst bij stond en waar alles en ie dereen gereed stond voor een gast vrije ontvangst. De commissaris aan het woord in de Concertzaal, vlak naast het geschenk van de bejaardende „Borrendamme'-vlag. die tijdens een dinsdagavond gehouden plechtigheid werd overhandigd. Dominerend element in het zijden dundoek is het u-apen van Borrendamme dat nog zal worden ingebordnurd. De bij de vlag behorende versierselen zijn van goudgalon. Na diens toespraak een gul dank woord van de voorzitter aan het adres van mr Van Aartsen. en in hem het. provinciaal bestuur en de commissie van advies G.S. Een dankwoord ook aan de direktie voor de Volkshuisvesting en de Bouwnij verheid in Zeeland en de N.C.H.B., voorop de heer Scheerens en diens medewerkers. Veel waardering aan het adres van prof Pennink, die on danks opgelegde versobering in het ontwerp voor gebouw en woningen hoge eisen handhaafde. In de dank werden prof. Pennink's medewerkers betrokken en het bouwbedrijf N.V. Dura te Rotterdam. Verder: onder aannemers, tuinarchitect en de tuin aannemer. Een speciaal dankwoord ontving de beeldhouwster Ingeborg Hobbelman te Amsterdam, die een (abstrakt) kunstwerk maakt voor de hoofdingang van het gebouw; een ontwerp waarvan in de recreatiezaal van het huis, later aller belangstel ling trok. De heer Bij de Vaate had een lan ge rij „bedankjes". „Beter Wonen" paste er heel bijzonder in en de vroegere en zittende bestuursleden van de stichting, inzonderheid de se cretaris de heer J. Coumou, die - door verblijf in het ziekenhuis - de ze middag niet aanwezig kon zijn. De voorzitter zegde hem een fruit Misschicn waren deze specimn van autoritei tel ij ke scherts symptoma tisch voor het bijzondere sfeertje van deze „Borrendamme"-dag, dat veel later - maar stromen praatwa- ter waren toen al neergekletterd - zich onder het genot van een al of niet pittig drankje, in de rovale re creatiezaal (men voelt zich een beet je in Hilton) voortzette. In 1303 kreeg Zierikzee recht van jurisdiktie over Borrendamme en dat was een gunst die alles te maken had met het moedig gedrag van de stad, tijdens het Vlaams bcieg. In 1468 bezocht Karei de Stoute Bor rendamme. maar kwam niet naar Zierikzee, want daar heerste de pest. Nu dan is op specifieke wyze „Borrendamme" herrezen, een tehuis met plaats voor 71 alleenstaanden en 9 echtparen. Bfj het totaal-complex voegen zich 68 bejaardenwoningen en deze voorziening voldoet echt wel aan een behoefte, gelet op de cijfers. Een schare lieftallige bejaardenverzorgsters was in de weer om te assisteren bij het laven der gasten en bij de lekkere „hapjens". Bij het betreden van Mondragon voor de Concertzaal-bijeenkomst kreeg mevr. Van Aartsen-Stap door een bejaarde inwoonster van Borrendamme een ruiker bloemen aangeboden. Geheel rechts mevr, L. de Kok, direktrice van het nieuwe rusthuis. Koudekerke was er eenmaal ook, memoreerde de commissaris en Bor rendamme „dus"; zo belangrijk in de tweede helft van de 15e eeuw en de 16e eeuw, dat het belastingvrijdom kreeg. Mr. Van Aartsen: „ik moet er niet aan denken dat het in Zierikzee nog zo zou zijn". In 1297 al wordt Borrendamme voor het eerst genoemd. Een veer naar Noord-Beveland werd in leon gegeven door Graaf Jan I en allen die in 's graven dienst waren, had den vrijdom wat betreft de veerta- rieven en - met enige historische goochelarij - concludeerde de com missaris daaruit, dat de vrijdom van brugtarief voor de commissaris, nog van dit oude recht afstamt. Zierik- zees' eerste burger de heer Th. I-I. de Meester haakte later op deze his torisch pikante opmerking in, met de verzuchting wel te wensen, dat alle burgemeesters van Schouwen- Duiveland nog in 's graven dienst waren. Als het landelijk bejaardenpercen tage 10 is, bedraagt het voor Schou- wen-Duiveland 15,3, een flink stuk boven het landelijk gemiddelde, het geen trouwens geldt voor geheel Zeeland.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1972 | | pagina 3