AGENDA Westhoek-vogels gingen normaal doen toen de vorst verdween P.T.T.-bussen langs de weg De strijd tegen de pokken in de wereld J! Plastic marine j De luchtvervuiling door benzine GASVONDST IN NOORDZEE Hoge verliezen in Zuid-Vietnam De Wereldlepradag Gefluorideerd drinkwater in Amsterdam Op de officiële openingsdag van „Borrendamme" werden ook de bewoners van de bejaardenwoningen - opgenomen in het totaalcomplex - bedacht. Vrouwelijke hulpkrachten van het huis staan hier gereed voor de operatie. Kwik daalde hier tot min negen graden WESTHOEK, 18-1. Met twee felle vriesdagen liet koning Winter ook de Westhoek weten dat hy er nog was. Zondagnacht gaf hy de eerste le venstekenen en liet het kwik onder nul verdwenen. Op die plaats bleef het maandag met maximumwaarden van circa -4 graden. Van maandag op dinsdag schoof het kwik verder weg en in de vroege morgen van dinsdag werd -9 graden gemeten. In de loop van dinsdag kwam er verandering. De koude oostenwind met af en toe kracht 7 ging liggen en hier en daar deden zich symptomen voor die wezen op een omkeer in de toestand. Hier en daar werden kel ders nat, sloegen gangmuren nat uit en vertoonden douchecellen vochtige plekken. Deze voorspellingen waar aan altijd een bijna zekere waarheid verbonden zit, kwamen uit en dins dagavond rond tien uur passeerde het kwik het nulpunt om in de och tend van woensdag -f-3 aan te wij zen en verder op te lopen naar 5 6 graden Celcius. De wind wakkerde aan uit het zuidwesten en het weer nam de allure aan van een sombere novemberdag. Prins Claus voor de t.v. HILVERSUM, 19-1. Prins Claus zal zaterdag 22 januari om 22 uur in KRO's actualiteitenrubriek „Brand punt" door Ad Langebent worden geïnterviewd over ontwikkelingssa menwerking. Aanleiding tot dit ge sprek is het symposium, dat deze week in Den Haag wordt gehouden ter voorbereiding op de derde we reldhandelsconferentie. Dit symposi um, waaraan door tal van deskun digen op het gebied van de ontwik kelingshulp uit de gehele wereld zal worden deelgenomen, is georgani seerd door de nationale ontwikke lingsstrategie 1970-1980, waarvan prins Claus voorzitter is. SOUTHAMPTON, 19-1. In J (I Southampton is dinsdag het eerste uit kunststof vervaar- digde oorlogsschip te water- ii gelaten als de mogelijke voor- f l> loper van een Britse plastic- marine. Het is de 500 ton me- r tende mijnenveger Wilton ont- (I worpen als afdoende antwoord r op magnetische mijnen. Hoexoel de bouwkosten ho- 0 |i ger liggen dan van conventio- f nele mijnenvegers, voorspellen f ii de bouwers Vosper Thorney- f croft) dat de onderhoudskosten f i1 belangrijk lager zullen zijn. f DEN HAAG, 19-1. Het kamerlid dr. ir. A. P. Oele (PvdA) heeft de ministers dr. L. B. J. Stuyt van volksgezondheid en milieuhygiëne en dr. W. Drees jr. van verkeer en wa terstaat schriftelijk gevraagd of zij overwegen met initiatieven te komen tot vermindering van de luchtver ontreiniging door benzinemotoren. Door ontwikkelingen op het gebied van de motoren en van de uitlaat systemen zijn verdergaande beper kingen van de luchtverontreiniging technisch realiseerbaar geworden aldus het kamerlid. Dr. Oele vraagt ook welk standpunt de Nederlandse delegatie heeft ingenomen bij be sprekingen in E.E.G. verband over de inpassing van de Duitse wet ter vermindering van het loodgehalte van benzine. Ook de motieven die aan dat standpunt ten grondslag lig gen wil het kamerlid vernemen. WENEN. In de Oostenrijkse hoofd stad Wenen is een proces begonnen tegen de architecten Walter Dejaco (I.) en Fritz Ertl. Zij hebben de gas kamers voor het concentratiekamp Auschwitz ontworpen, waar twee tot drie miljoen Joden om het leven zijn gebracht. De vorst is uit de lucht doch me nigeen en niet alleen de vogels heeft er mee te doen gehad. De plotselinge inval deed veel waterleidingen be vriezen en de bouw kwam des mor gens hier en daar voor onoverkoom bare problemen. Vogeltrek Groot was de vogeltrek. In enkele uren tijds was de Westhoek en dan vooral omgeving de Punt de aanloop via de Costerschelde-werkeilanden voor duizenden vogels om Noord-Be veland en Walcheren te bereiken. Het waren vooral de kieviten en kleine groepjes plevieren die snel zuidwaarts vlogen. Talrijke eenden volgden hun voorbeeld, doch grote groepen smienten gaven de voorkeur aan een oponthoud in de Koudekerk- se inlagen. Maandagmiddag deden zich daar honderden van deze een- DEN HAAG, 19-1. De P.T.T. heeft een plasticfabriek in Zwolle (VVavin N.V.) opdracht gegeven tot levering van vierhonderdduizend zogenaamde buitenbussen. Deze zullen gratis aan de weg ge plaatst worden bij bestaande wonin gen waarvan de huisbrievenbus zich op meer dan tien meter van de open bare weg bevindt. De eerste buitenbussen (donker groen) zullen waarschijnlijk eind dit jaar nog worden geplaatst. De P.T.T. beoogt er bestelroutes van de post mee te verkorten, zodat er efficiënt gewerkt kan worden. De nieuwe bussen langs de weg maken vooral gemotoriseerde bestelling be ter mogelijk. OSLO, 19-1. In de Noorse sector van de Noordzee is een grote hoe veelheid aardgas aangeboord maar het is nog te vroeg om te zeggen of de reserve groot genoeg is voor com merciële ontginning, zo heeft het Noorse ministerie van industrie don derdag meegedeeld. De tot nu toe ge nomen proeven hebben teleurstellen de resultaten opgeleverd: er moeten nog meer proefnemingen worden ge daan om uit te maken of de put olie zou kunnen leveren. Over de plaats waar de boring is verricht of over de maatschappij die de vondst heeft gedaan is niet meegedeeld. T aalstrijd op zijn eentje BRUSSEL, 19-1. De 72-jarige Flo- rimond Grammens uit Schaarbeek, één van de Brusselse agglomaratie- gemeenten, heeft woensdag in het gemeentehuis van Schaarbeek de franstalige opschriften boven de lo ketten voor het publiek met een spuitbus met verf onleesbaar ge maakt. De man werd onmiddellijk door de politie in zijn kraag gegre pen. Nadat proces-verbaal tegen hem was opgemaakt mocht hij weer vertrekken. In Schaarbeek bestaat onder de nederlandstalige inwoners al heel lang een duidelijke irritatie over het feit dat in het gemeentehuis slechts één loket voor hen beschikbaar is, tegen zes loketten voor franstaligen. AMSTERDAM, 19-1. Het tandbe derf heeft werkelyk alarmerende vormen aangenomen, vooral in Am sterdam. Uit vele proeven is geble ken dat door verhoging van het fluo ridegehalte van het drinkwater tot 1,1 mg per liter het tandbederf tot de helft kan worden verminderd. Dit zei woensdagochtend wethou der Van der Eyden (gemeentebedrij ven) in een toelichting op het besluit van de hoofdstad per 1 februari ge fluorideerd drinkwater te gaan leve ren. De beslising is genomen na overleg met veertien andere gemeen ten en het provinciaal waterleiding bedrijf, die water van Amsterdam densoort, zich tegoed aan wat groen voer dat daar nog tiert. In de Oos- terschelde verschenen de eerste groepen zee-eenden tegen de wind indobberend om af en toe weg te duiken naar wat voedsel. Rond de warme huizen was plot seling groot vertiër want de halve kokosnoten gingen gevuld met noot- vlees of vet de boom in, broederlijk naast hele rijen pinda's en de spreeuw voert in de strijd om dit voedsel te bemachtigen, wat het ge produceerde geluid betreft, de bo ventoon. Hevig kwetterend en vol dreigementen jaagt hij alles weg en zelfs zijn grotere collega's merels buigen zich deemoedig en wachten gelaten of er soms wat piksels op de grond vallen. Doch woensdag hoefde het al niet meer en keerde de rust terug. De vorst was weg en het normale vo gelleven keerde terug. Het parlement keurde vorig jaar een desbetreffende wetswijziging goed. In aansluiting hierop zijn uit voeringsregelingen in voorbereiding, waarbij de brievenbus verplicht ge steld wordt voor ver van de weg ge legen percelen. In veel andere lan den is die verplichting er al langer. Politie-inval in Italiaans pension AMSTERDAM, 19-1. De Amster- damse politie heeft woensdag vroeg een pension in de binnenstad, waar veel Italianen verblijven, doorzocht en de 19 bewoners meegenomen naar het hoofdbureau om hun papieren te controleren en na te gaan of zij zich met ongeoorloofde zaken hebben be ziggehouden. De acjie werd ondernomen naar aanleiding van een stijgend aantal misdrijven in Amsterdam waarbij volgens de politie Italianen betrok ken zouden zijn geweest. Geen van de 19 Italianen had echter iets op zijn kerfstok. Van 11 hunner waren de papieren niet in orde. Zij zijn overgedragen aan de vreemdelingen politie. De anderen zijn weer losge laten. De produktie van siergewassen DEN HAAG, 19-1. Uit een enquête onder 8500 bloemenkwekers is ge bleken dat de oppervlakte aan kas- grond voor de produktie van sierge wassen dit jaar de 2000 hectare zal overschrijden. In 1962 bedroeg de oppervlakte nog ca. 600 ha. De bloemen die het meest geteeld zullen worden zijn rozen, an jers en fresia's. De aanvoer daarvan zal dit jaar met 10 procent stijgen. De toeneming van het aantal snij- tulpen was oorspronkelijk op 32 pet. geraamd, maar tegenslagen bij de kweek maken de uitslag voorlopig onzeker. De enquête is gehouden door het Produktschap voor Siergewassen. NEW YORK. De Veiligheidsraad der Verenigde Naties zal van 28 ja nuari tot 4 februari in de hoofdstad van Ethiopië, Addis Abeba, vergade ren. betrekken. Betrokken distributiege- bieden tellen 1,1 miljoen inwoners. Volgens de wethouder komt 1,1 mg. per liter neer op 1 theelepeltje op vier „ouderwetse" badkuipen wa ter. Uit onderzoekingen was duide lijk gebleken dat deze hoeveelheid geen schadelijke gevolgen voör de gezondheid heeft. „Daarom gaan b. en w. met overtuiging tot fluoride ring over", aldus de wethouder. B. en w. zullen de maatregel be kend maken via een advertentie in diverse dag- en weekbladen. Ook zal huis aan huis een folder worden ver spreid getiteld „Liever goede tanden dan gouden tandeq". GENEVE, 19-1. De Wereldgezond heidsorganisatie acht het mogelijk dat de pokken binnen twee of drie jaar nergens in de wereld meer zul len voorkomen. Gaskachel in slaapkamer: Twee doden BEEK, 19-1. In Beek (L.) zijn in de nacht van dinsdag op woensdag twee mensen cm het leven gekomen, die waren gaan slapen in een kleine kamer waar een gaskachel brandde. Zij kwamen om door zuurstofge brek. De slachtoffers zijn de 70-jari- ge weduwe Koken-Gardeniers uit Schinnen (L.) en de 19-jarige mej. Hermine Gabriel. Mevr. Koken was voor de viering van het zilveren huwelijksfeest van haar dochter naar Beek gekomen. Mej. Gabriel was een dochter van het bruidspaar. Na afloop van het feest in een ca- fézaal in Beek bleven diverse fami lieleden in het huis van het zilveren echtpaar slapen. Mevr. Koken en haar kleindochter kregen een kleine uitgebouwde kamer toegewezen. Hier brandde in verband met de kou een gaskachel. SAIGON, 20-1. De verliezen in Zuid-Vietnam zyn de afgelopen week aanzienlijk gestegen, zo meldt Dtqt Zïiidvietnamcse opperbevel in Saigon. Volgens een communiqué is dit een gevolg van een toeneming van de gucrilla-activiteit met ruim 70 procent. Vorige week sneuvelden aan Zuid- victnamese kant 390 man, terwijl 819 werden gewond. De week daarvoor waren er 221 doden en 497 gewon den geregistreerd. Volgens de bekendmaking steeg het aantal doden en gewonden aan Noordvietnamese en Vielcong-zijde met 231 tot 12.034. De Amerikanen zagen hun verlie zen dalen. Afgelopen week sneuvel den er vijf (evenveel als de week daarvoor) en werden er 26 gewond, tegen 47 in de voorgaande zeven dagen. In de ruim tien jaar van de strijd verloren de V.S. 45.637 man aan do den en 302.519 aan gewonden, terwijl bij de tegenpartij 791.509 man zou zijn gesneuveld. ABAD1ANO. In Abadiano in het Spaanse Baskenland is woensdag een vooraanstaande industriëel ontvoerd. MOSKOU» 19-1. Dc drie funklio- narisscn van de Russische veilig heidspolitie dreigden de correspon- den van de Londonsc Times: „Laat u hier niet meer zien. Dat is nu voorby". Met andere woorden het moet nu dus afgelopen zijn met het brengen van een bezoek aan Pjotr «Jakir die als symbool mag dienen voor een kleine groep krilici van het Russi sche systeem. Afgelopen vrijdag nacht was de geheime dienst (KGB) in de woning van Jakir verschenen en had cr literatuur cn allerlei an- De organisatie constateert dat se dert het begin van de bestrij- dingscampagne in 1967 het aantal gevallen van pokken is teruggelopen van 2,5 miljoen tol ongeveer 150.000. In 1967 werd de ziekte nog in 42 landen geconstateerd tegen in 1971 nog maar in 17 landen. Eind 1971 waren er nog maar zeven landen waar nog verdere besmettingen plaatsvonden. Nog maar vier gebieden - twee in Azië en twee in Afrika - blijven „zorg baren", terwijl de ziekte op het Amerikaanse continent schijnt te zijn verdwenen. Dal ;Wereld^ezdndhfeidsorganisatie meent dan ook dat er, als de cam pagne op het huidige niveau wordt voortgezet, binnen twee of drie jaar geen gevallen van pokken meer zul len voorkomen. HILVERSUM, 19-1. In het kader van de wereldlepradag (zondag 23 januari) zullen verschillende acties worden gevoerd. De NCRV zal vrijdagavond 21 ja nuari door middel van een film van Henk Mochel over een leprozencen- trum van de Nederlandse pater Piet van der Ven in Tanzania een beroep op de Nederlandse bevolking doen om geld beschikbaar te stellen voor de leprabestrijding. Dit kan ge schieden bij alle kantoren van de Nederlandse Middenstandsbank en de agentschappen van de Nederland se Middenstands Spaarbanken, zulks tot kwart over elf en tevens op giro nummer 343600 van de Stichting Wereldlepradag Den Haag. Ook radio Veronica zal de actie ondersteunen. Tussen 19 en 37 janua ri zullen de omroepers en disc jockeys van Veronica het luisterpubliek op roepen tot geldelijke steun. „Ruimte in drugbeleid"" UTRECHT, 19-1. Het rapport „Ruimte in het drugbeleid" van het Algemeen Centraal Bureau voor de Geestelijke Volksgezondheid blijkt een „bestseller". De eerste druk, die vorige weck is uitgekomen en vierduizend exempla ren telde, 'was binnen een week uit verkocht. Een deel van de eerste uit gave is door het bureau aan een groot aantal instanties toegestuurd. Niettemin komen de aanvragen er voor nog met honderden tegelijk bin nen, met name van gemeenten en ge meentelijke commissies die zich met het drugbeleid bezig houden. Volgens het centraal bureau zijn cr ook al aanvragen voor een aantal exemplaren binnengekomen van de Unesco en uit het buitenland. Over wogen wordt bet rapport op korte termijn in het Engels te vertalen. dere documenten in beslag genomen. De vader van Jakir, eens legercom mandant van Kiew, was bij de Sta linistische zuivering van het Rode leger doodgeschoten. Zijn ioon bracht vele jaren door in werkkam pen. De eerste doorzoeking van Jakirs woning sinds de oorlog, do aanhou ding van de Britse correspondent, berichten over arrestaties van' dissi denten in de provincie, hel zeer strenge vonnis over Wladimir Boe- kowsky zijn duidelijke aanwijzingen dat de autoriteiten de schroeven aan draaien. Donderdag 20 januari Zierikzee Herv. Verenigingsgebouw, 8 uur vergadering Vrouwengroep „Wees een Zegen". St. Philipsland De Druiventros, 8 uur, vergadering M.A.C. Vrijdag 21 januari Zierikzee Concertzaal, 7.30 uur, uitvoering Muziekschool. Kerkwerve Verenigingsgebouw, 7.30 uur, feest avond V.O.O. Zaterdag 22 januari Ellemcet Durpsuus, 7.30 uur, feestavond V.O.O. Bruinisse Herv. Verenigingsgebouw, 7.30 uur, zang- en muziekavond Leger des Heils, Antwerpen en Zierikzee. Zondag 23 januari Zierikzee „De Lichtboei", 10.00 en 19.00 uur, zang- en muzieksamenkomst Leger des Heils, Antwerpen en Zierikzee. Renesse Herv. kerk, 19.00 uur, experimentele jeugddienst. Dinsdag 25 januari Zierikzee Stadhuis, 17.30 uur, vergadering ge meenteraad Zierikzee. Dreischor 8.00 uur, Nutsavond „Nut en Genoe gen". Brouwershaven Jeugdgebouw, 8.00 uur, jaarvergade ring afd. Brouwershaven Platte landsvrouwen Bond. Zonnemaire Verenigingsgebouw, 7.30 uur. knut- selavond afd. Noordgouwe Platte landsvrouwen. Donderdag 27 januari Zierikzee Herv. verenigingsgebouw, 7.30 uur, familie-avond Chr. Plattelandsvrou wen. Vrijdag 28 januari Zierikzee Concertzaal, 8.00 uur, concert Am sterdams Philharmonisch Orkest o.l.v. Ant. Kersjes. Soliste Barbara Nissman, piano. Overval op giro-agentschap AMSTERDAM, 19-1. Twee slecht Engels sprekende mannen hebben woensdagmiddag rond één uur een overval gepleegd op een agentschap van de gemeentegiro in Amsterdam- West. Zij verdwenen met de hele kas: ongeveer 6000 gulden. Het agent- scha]? is gevestigd in een sigaren winkel. Orgel Koninginnekerk vernield ROTTERDAM, 19-1. De vernieling die door vandalen het afgelopen weekeinde aan het orgel in de Ko ninginnekerk in Rotterdam is aange richt, heeft het instrument volledig waardeloos gemaakt. Herstel is niet meer mogelijk. Bovendien zijn er 60 niet te vervangen pijpen uit gesloopt en meegenomen. Het orgel, waarvoor aanvankelijk enkele gegadigden wa ren. gaat roemloos ten onder. De 57-jarige Rotterdamse orgel bouwer A. Fonteyn kocht het 65 jaar oude instrument vorige weck uit de veiling voor een bedrag van f 9000. De schade bedraagt ongeveer f 3000. Afgelopen zaterdag en zondag zijn mensen de afbraakkerk binnenge drongen en hebben een gedeelte van de speeltafel vernield. Oerwoudschat terug SANTA FE SPRINGS (Califor- 1 nie), 19-1. Dc Amerikaanse fe- 1 i> derate recherche heeft dinsdag 1 p in een voorstad van Los Ange- 1 les een kunstschat uit de Maya- 1 p tijd met een waarde van meer 1 i1 don 1.1 miljoen gulden in be- 1 slag genomen, die was gestolen I1 uit het oerwoud in Guatemala. i' Het is een kalkstenen zuil - de zogenaamde „Machaquila Ste- 1 p la", uit het jaar 671 na Chr., die P in 1961 is ontdekt door de Brit- l' se archeoloog Ian Graham aan i1 de oever van de rivier de Ma- 1 I' chaqnila in het no orden van 1 i' Guatemala. Later is de zuil ge- J I1 stolen en clandestien naar de i Ver. Staten vervoerd. Het is de i d eerste maal dal de Amerikaan- t se autoriteiten beslap hebben gelegd op een in Latijns-Ame- i rika ontvreemde archeologi- f sche kunstschat. In het bijzon- f der de Mexicaanse regering f J dringt er ol jaren bij de Ame- f r rikaansc justitie op aan stap- J pen te ondernemen bij het op- sporen van naar de Ver. Staten f verdwenen kunstschatten. Vol- J pens de Mexicaanse autoritei- ten worden de in het oerwoud r f gelegen ruïnes uit dc Maya- r f tijd geplunderd door geirapcn- f de benden, die zijv uitgerust met vliegtuigen en schepen. De buit wordt verkocht aan Ame- f rikaansc verzamelaars. f

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1972 | | pagina 2