TWINTIG STAPPEN TEEUG FUSIEPLAN BANKEN TE OOSTERLAND EN BRUINISSE Overgang naar C.M.C. biedt kans aan zgn. melktankers ■HU Donderdag 20 januari vall (Ir beslissing OOSTERLAND, 17-1. Donderdag 20 januari vergadert in café-restau rant „Even Buiten", de Coöp Raiffei- senbaitk „Oosterland", onder voorzit terschap van de heer II. J. van de Zande. Aan de orde komt op deze verga dering een voorstel tot fusie met de Raiffeisenbank te Bruinisse. Gememoreerd zal worden dat de Raiffeisenbank een plaats in het dorpsleven heeft veroverd die niet meer weg te denken valt. De een voudige instelling van vroeger heeft plaats gemaakt voor een financieel dienstverleningscentrum, dat niet meer gemist kan worden in de sa- i: enleving van vandaag. Uiteraard stelt de voortdurende toeneming van werkzaamheden en de invoering van nieuwe vormen van service het be stuur steeds voor nieuwe probemen en men heeft zich intensief bezig ge houden met de vraag hoe deze aan te pakken op een wijze, noodzakelijk om de cliëntele op een goede wijze te kunnen bedienen. Er zullen in de toekomst zeker gespecialiseerde krachten moeten worden aangetrok ken en er zal bovendien niet te ont komen zijn aan nie.uwe investerin gen voor het kantoorgebouw en een goede beveiliging. Een oplossing van al deze moeilijkheden is ongetwijfeld concentratie, een zaak die tegen woordig centraal staat. Op Schou- wen-Duiveland kwamen reeds eerder concentraties van Raiffeisenbanken Voordelen Bundeling van kachten brengt veel voordelen mee en uitgaande van deze gedachte hebben de beheerscolleges besprekingen gehouden met de Raif feisenbank van Bruinisse. Temeer omdat in. het verleden de verhouding onderling met deze bank van vriend schappelijke aard is geweest. Men bezocht vaak elkanders vergaderin gen. Bij een eventueel samengaan met de bank van Bruinisse blijft het kantoor Oosterland normaal funktio- neren. Het bestuur zal na zorgvul dige bestudering en samenspreking met de colleges te Bruinisse aan de vergadering voorstellen om vanaf 15 juni a.s. met deze bank te gaan sa menwerken. De rechtsvorm van deze banken een coöperatieve vereni ging - brengt mee dat een fusie van twee banken juridisch de ontbinding van één bank met zich meebengt. Uit kostenoverweging wordt daar voor de kleinste aanbevolen: de bank te Oosterland. In feite wordt er dan een nieuwe bank opgericht die het bestuur voorstelt de naam van „Oost Duiveland' toe te kennen. Ook in deze zal de mening van de vergade ring worden gevraagd. Tenslotte is het bestuur van mening dat hel be lang van de bank en daarmee die van de cliëntele, met dit samengaan gediend zal zijn. Nederlander krijgt steeds dikkere huid ROTTERDAM. 15-1. Een in Rotterdam gevestigde handel in pharmaceutische preparaten heeft zijn afnemers van injec tienaalden voor anti-biotica- inspuitingen laten weten, dat in het vervolg spuitampidlen met extra lange naalden zullen worden geleverd. Volgens het bedrijf is dat nodig geworden, omdat de Nederlander steeds dikker wordt. In een medede ling aan zijn afnemers noemt het bedrijf de noodzaak van extra lange injectienaalden een van de gevolgen van het huidige welvaartspeil". ..Flitsen''' uit het buitenland PENZANCE. De Britse autoriteiten hebben de hulp van de marine inge roepen bij het opruimen van vaten met een giftige inhoud die op de kust van Cornwall, in het zuidwesten, aan spoelen. BEIROET. iVakse grenswachten en politie hebben een Perzische inval op Iraaks grondgebied afgeslagen, zo heeft een woordvoerder van het Iraakse ministerie van binnenlandse zaken bekend gemaakt. NIEUW DELHI. Het koninkrijk Nepal heeft de pas gevormde staat Bargla Desj (Oost-Pakistan) offici eel erkend. BELGRADO. Tanjoeg meldt dat Mirko Dragovic die kortgeleden af trad als leider van de Zuidslavische communistische partij in Dalmatië, uit de partij is gestoten. DACCA. De premier van Bangla Desj, sjeik Moedjiboer Rachman, heeft alle leden van de „Moekti Ba- hini" gelast binnen tien dagen hun wapens in te leveren. Na die termijn zal ieder wapenbezit illegaal zijn. SJABANI (Rhodesië). - Stakende Afrikaanse mijnwerkers in Rhodesië hebben een officieel onderzoek geëist naar het optreden van de politie tij dens de relletjes van vorige week waarbij een dode en negen gewonden vielen. CAIRO. President Anwar Sadat van Egypte heeft de Egyptische mi nister van industrie, en vice-premier Aziz Sidky, tot premier benoemd. Sidky volgt Machmoed Fawzi op, die premier is geweest sinds de dood van president Nasser, in september 1970. TEHERAN. In de Perzische hoofd stad Teheran begint binnen enkele weken een monsterproces, waarin 120 Perzen terecht zullen staan op be schuldiging van spionage, sabotage en ondermijnende activiteit. TEL AVIV. De Israëlische elektri citeitsmaatschappij schakelde dit weekeinde te veel, waarvoor bijna het gehele land heeft moeten boeten met de „grootste en langdurigste kortsluiting" van zijn geschiedenis. MADRID. Het hof voor de open bare orde heeft in Madrid Luis-Lucio Lobato veroordeeld tot ruim 17 jaar gevangenisstraf. Lobato werd schul dig geacht aan lidmaatschap van de verboden communistische partij. Vergadering C.M.M.C. OOSTERLAND, 14-1. Op de te Oosterland gehouden vergadering van de C.M.M.C., die aansluiting zocht bij de C.M.C., merkte de voor zitter, de heer A. F. Schoof op, dat men in feite de melk nu toch al le vert aan de C.M.C. Den Haag. Daar om acht het bestuur de tijd gekomen om de Zeeuwse Melkfederatie te verlaten en zich volledig aan te slui ten bij de C.M.C. Den Haag. Dit brengt verschillende voordelen mee. In de eerste plaats krijgen de leden van de C.M.C. 20 cent per 100 kilo melk meer dan de niet leden. De bussenhuur verdwijnt, evenals de subsidie aan de melkcontröle en de kosten van de afdelingsvergade ring. Dit alles wordt door de C.M.C. betaald. Voor de slijters is het tot de C.M.C. toetreden van geen belang. Zij kunnen dus in de C.M.M.C. (Zeeuwse Melkfederatie) blijven. Door deze stap wordt hel ledenkapi taal, in de loop der jaren gestort aan de leden, uitgekeerd. De C.M.C. wil de Schouwen-Dui- velanders gelegenheid geven toe te treden zonder entree geld, ofschoon men eigenlijk in een miljoenenzaak stapt. De voorzitter zou graag de eenheid in de regio bewaren. Er zijn twee mogelijkheden, individueel toe te treden, (a leden) of als vereniging (b lid). De heer Schoof prefereerde de tweede mogelijkheid. Alleen de nabetaling van de melk kan veran dering geven. Deze nabetaling wordi namelijk door de C.M.M.C. in het bedrijf gehouden. Zij komt op een zogenaamde ledenrekening. Dit laatste was voor de heer J. J. Klaasse, Dreischor aanleiding tot een felle reaktie. Hij was daarbij de tolk van een groot aantal andere le den. Atje Keulen Europees kampioene INZELL, 10-1. Onbewogen door het machtsvertoon van de Russinnen heeft de Friezin Atje Keulen glanzende triomfen gevierd. Atje Keulen snelde in het toernooi om het Europees schaatskampioenschap rechtstreeks op de overwinning af. Nooit tevoren haalde een rijdster zo'n fraai puntentotaal, nl. 182.805 punten. Atje Keulen verbeterde daarmee het icereldrecord van Stien Haas, dat stond op 182.917. „Niets aan de hand De heer Ruiter, met de heer Klootwijk namens de C.M.C. aanwe zig en aan het begin van de verga-, dering samen met de heer Lantinga en anderen, door de voorzitter wel kom geheten (de heer Lantinga is Rijksveeteeltconsulent), slaagde erin de zaak recht te zetten en toen bleek er niets aan d ehand. Nabetaling in het bedrijf Inderdaad houdt de C.M.C. de „nabetaling" in het bedrijf en finan ciert daarmee eigen investeringen. De nabetaling wordt uitgekeerd in obligaties en men krijgt op de le denrekening 7V2 procent renté, op de vrije ledenrekening komt een klei ner deel van de nabetaling terecht 5 procent.) Het geld van de leden rekening is niet opeisbaar, maar wel opvraagbaar. Wenst dus een melk veehouder niet deel te nemen in de obligatielening, dan geeft hij dat aan het kantoor van de C.M.C. te ken nen. Zijn obligaties worden dan con tant uitgekeerd. Hij verspeelt dan 2V2 procent rente, maar hij krijgt op zijn Iedenrekening al rente van 1 april af. (De nabetaling wordt altijd eerst een aantal maanden na afslui ting van het „melkjaar" uitgekeerd. Uiteindelijk ontvangt hij dus geen f 1000,- (willekeurig bedrag) maar b.v. f 1050,-, omdat in het uitgekeer de bedrag altijd meer rente dan kos ten zit. Natuurlijk werd ook dit met tevredenheid aangehoord. Tot heden werd alleen de na-uitkering sec ont vangen. De C.M.C. aldus de heer Ruiter heeft een omzet van 250 miljoen gulden per jaar. Zij beheert 25 melk- fabieken, een ijsfabriek en een limo- nadefabriek. Aantrekkelijk is voor giotere veehouders ook het z.g. tank- melken. De melk komt dan in een koeltank terecht en de melkrijder komt op dit bedrijf dus niet meer de bussen ophalen. De C.M.C. geeft aan tankmelkers een koelinelktocslag van f 1,30 per 100 kg. Meestal is het echter zo, dat de C.M.C. de melktank financiert, die dan van de koelmelktoeslag binnen 10 jaar terug wordt betaald. Prijs van een melktank plm. f 16.000,- afhankelijk van de grootte. Voor melkveehouders met minimum 20 koeien wordt de tankmelkerij aantrekkelijk. Het rayon Voorne Putten-Hoeksewaard telt momenteel 18 tankmelkers met een gezamenlijke gecontracteerde jaarbasis van 3,2 miljoen kilo. Voor de groep Schou- wen-Duiveland - Flakkee is plaats voor 13 veehouders met een jaarbasis van 1,8 miljoen kilo. Mogelijk is nog Voorne Putten anders in te delen: dan is plaats in de groep Flakkoe- Schouwen voor 21 tankmelkers. Begeleiding Tankmelkers krijgen in het begin natuurlijk wel de nodige begeleiding terwijl dag en nacht dc service dienst kan worden gebeld als cr met de melk in de tank iets mis dreigt te gaan. De koelpremie voor de bezitters van een Ireland koeler vervalt, voor sommigen wel een spijtige zaak. maar het was ook eigenlijk wel een onrechtvaardige zaak vond dc voor zitter, terwijl dc heer Ruiter het een aflopende zaak noemde, die hoog stens nog 4 jaar zal worden uitge keerd. BRUSSEL. Omringd door politie officieren ondergaat prins Albert van Luik hier een alcoholtest bij de ope ning van de Brusselse autosalon. LISSABON. Portugal heeft voor stellen bekend gemaakt om zijn Afri kaanse provincies Angola en Mozam bique tot staten te benoemen en de provincies een grotere m'ate van autonomie te geven „zonder de een heid van de natie aan te tasten". DJAKARTA. De Indonesische mi nister van binnenlandse zaken Amir Machmoed, heeft de leden benoemd van een officiële' commissie die de terugkeer o pgrote schaal van in Ne derland wonende Molukkers naar In donesië moet vergemakkelijken. SAO PAULO, 17-1. Ongeveer vijf tig mensen zijn in de eerste veertien dagen van deze maand als gevolg van de grote droogte in de Brazili aanse stad Sao Paulo en omgeving om het leven gekomen. De meeste slachtoffers waren kinderen. KORTE BERICHTEN UIT HET BINNENLAND BOVENKARSPEL. Ongeveer 260 inwoners - voornamelijk uit de agra rische sector - uit het Engelse plaats je Market-Rasen hebben een bezoek gebracht aan Bovenkarspel (N.H.). Het bezoek was georganiseerd dooi de Engelse Kamer van Koophandel en de West-Friese V.V.V. Het stond in het teken van de toetreding van Engeland tot de E.E.G. ROTTERDAM. De Rotterdamse plantsoenendienst zal in zijn strijd tegen de duiven voorlopig geen ge bruik maken van onvruchtbaar ma kende maiskorrels. Men wil eerst bekijken of de proef in Amsterdam lukt. Deze heeft tot doel de duiven vier tot vijf maanden onvruchtbaar te maken. DEN HAAG. Tijdens een vergade ring van verenigingen en groepen die meegewerkt hebben aan de hulpver lening aan Bangla Desj, zaterdag in het Gemeentemuseum van Den Haag gehouden is een telegram verzonden aan de Nederlandse regering en de leden der Staten-Generaal. BEESEL. Op de Maasweg in de Limburgse gemeente Beesel is een voetganger door een personenauto aangereden. Het slachtoffer, de 31- jarige W. C. H. van P. uit Tegelen, is ter plaatse overleden. FEUILLETON UTRECHT. Proletarisch Links heeft tijdens een zondag in Utrecht gehouden landelijke vergadering be sloten* thans onverwijld over te gaan tot het scheppen van die politieke en organisatorische vormen die de bijdrage van Proletaisch Links kun nen uitmaken bij het tot stand bren gen van een revolutionaire arbeiders voorhoedepartij SCESTDIJK. Een twintigtal wel- gestelden die gehoor hebben gegeven aan de oproep van prins Bernhard om tegen betaling van 10.000 dollar lid voor het leven te worden van de door hem opgerichte „1001: A. Nature Trust" is zondagavond op paleis Soestdijk ontvangen. UTRECHT. Met inzet van 14 man en een speurhond heeft de Utrechtse politie donderdag in een weiland bij Utrecht twee op schapen beluste her dershonden opgespoord. De dieren, die hun soortnaam bepaald geweld aandeden, hielpen in twee weken op diverse boerderijen 28 schapen naar de andere wereld. De „schaapher ders" beten bij hun „arrestatie" zo van zich af dat de politie ze moest doodschieten. ZUIDLAREN. Bij de opening van de 12e Nederlandse Bouwvakbeurs in Zuidlaren heeft minister drs. B. J. Udink van volkshuisvesting en ruim telijke ordening opgemerkt, dat in 1971 in het noorden zeker 14.000 wo ningen werden gebouwd tegen 12.000 in 1970. DEN BURG. Zaterdagmiddag heeft een êénmotorig vliegtuig, een Cessna 172 van de Dutch Airsprayers uit Siddeburen (Gr.) een noodlanding gemaakt op een bloembollenveld bij de vuurtoren van Eierland op Texel. De twee inzittenden, de 31-jarige piloot G. Post en de 29-jarige passa gier E. Groenland kwamen met de schrik vrij terwijl het toestel slechts licht beschadigd werd. DEN HAAG. Een Haagse politie man is na een kijkje bij een brui loftsfeest zijn pistool kwijtgeraakt. Het wapen werd later teruggevonden in een kratje met lege flessen. Voor 45 jaar. Advertentie VOORNAAM EN STIJLVOL Clippertassen Attachékoffers (/WW DAM 9 LENGKEEK LEDERWAREN ZIERIKZEE ZIERIKZEE (Adv.). Wij vragen de aandacht van toneelliefhebbers voor de uitvoering van de R.K. Propagan- daclub alhier, welke op 18 januari a.s. in de Concertzaal wordt gehou den en waar opgevoerd zullen wor den het toneelspel „De tweede moe der" en de klucht „Jetje zonder ze nuwen". SCHERPENISSE. Tegen bakker C. W. is proces-verbaal opgemaakt, om dat hij te veel benzine in voorraad had, die niet was aangegeven. RENESSE. Dat de elektriciteit ook ten plattelande in de bedrijven steeds meerdere toepassing vindt, blijkt thans weer hier ter plaatse, waar de heer G. van Sluis in zijn keurige mo dern ingerichte slagerswinkel een grote elektrische automatische koel kast heeft geplaatst. ZIERIKZEE. De uilvoering die de gymnastiekvereniging „Rust Roest" binnenkort hoopt te geven, zal ien bote zijn van de afdeling Zierikzee van het Nat. Crisis-Comité. SCHERPENISSE. Door het hulp postkantoor werd alhier op 15 febru ari 1927 een brief verzonden naar Rotterdam. Na vijf jaar aldaar ge weest te zijn kwam deze brief terug met de mededeling niet afgehaald". BURGH. Vrijdagavond jl. trad voor de Zendingsvereniging als spreker op de heer P. M. Legene met het onder werp „De zending in Suriname". Door heersende ziekte was de op komst slechts matig. Aan de hand van schitterende lichtbeelden gaf spreker in een boeiende causerie, een overzicht der zending. ZIERIKZEE. De steiger van de Provincale Stoombootdienst aan het Katse Veer, welke gedurende een half jaar wegens vernieuwing alleen voor passagiersverkeer bruikbaar waszal van 18 dezer weder volledig in gebruik worden genomen. ST. MAARTENSDIJK. Bij enige inwoners allüer zijn door de rijks ambtenaren, bijgestaan door de po litie, respektievelyk 370 en 400 liters benzine in beslag genomen, waarvan geen aangifte was gedaan. 61 DOOR FRANK VAN FALCKENOORT In dit voorjaar nam Bert een werk ster, die zijn huisje schoonhield. Tot die tijd had hij het zelf altijd zo goed en zo kwaad als mogelijk was. ge daan. Maar nu hij wat ruimer in zijn financiën zat, keek hij uit naar een geschikte vrouw, die bereid was een dag te komen om het noodzakelijke huiswerk te doen. Na wat informa ties in het dorp kreeg hij een adres. Het was een weduwe van een en veertig jaar mei een getrouwde doch ter. Tijdens dé dinsdagen, waarop ze kwam en en passant voor hem kook te, hoorde hij bij stukjes en beetjes haar levensgeschiedenis. Jong ge trouwd met een timmerman had ze op negentienjarige leeftijd al een dochter. Enkele maanden na de ge boorte van dit meisje overleed haai man aan een verwaarloosde verkoud- hied. die uitliep op longontsteking, zodat ze op nog geen twintigjarige leeftijd achterbleef als weduwe met haar enkele maanden oud zijnde dochtertje. Na enkele jaren zo goed mogelijk in haar onderhoud en dat van haar dochtertje te hebben voor zien, hertrouwde ze met een beroeps onderofficier van de pas wederopge- richte Bundeswehr. Binnen twee jaar wist ze. dat haar man haar ontrouw was en toen ze daarvoor voldoende bewijzen had, vroeg en verkreeg ze echtscheiding. Daarna had zo genoeg aan de mannen en dank zij de ali mentatie, die ze via de rechter van haar tweede man had losgekregen. kon ze met een schnabbeltje hier en een dagje werken daar er goed van leven. Maar het vorige jaar had haar dochter een goed huwelijk gedaan en stuurde haar schoonzoon haar elke maand een cheque. ..Een schat van een jongen, meneer; Use had het niet beter kunnen treffen. Hij heeft een eigen zaak en verdient goed; Ilse leert nu autorijden en als ze haar rijbewijs heeft, krijgt ze van hem een wagentje. Dan zal ze misschien wel eens vaker korrtcn. Ze wonen hele maal in Fürth. meneer. Weet u dat? Een voorstadje van Nürnberg. Ja. mijn schoonzoon fabriceert speelgoed. Dat maken ze daar in die buurt alle maal. Dikke tweehonderd kilometer van hier. Maar ze heeft het goed en hij aanbidt haar. meneer. Wat wil een vrouw dan meer?" Er groeide geleidelijk aan een stille vertrouwelijkheid tussen hen beiden. Bert vertelde op zijn beurt voorzich tig en zonder in bijzonderheden te treden, dat hij ,verheiratet" was. maar dat zijn vrouw en hij niet meer met elkaar leefden. „Er was plotse ling een konflikt, dat niet te over bruggen was. Nee, geen vrouwen. Het was zakelijk, zal ik maar zeggen, „geschëftlich". Ik heb drie kinderen. Uvee jongens en een meisje/ Ze wo nen in Holland en ik hier. Zo is het beter. Lopen we ook niet de kans el kaar onverwacht tegen te komen". ..Das ist ja schrecklig", antwoordde de vrouw ontzet. „Houdt u nog van uw vrouw?" Bert dacht enige tijd na. „Ik weet het niet meer. Soms verlang is naar haar. maar het kan ook zijn, dat ik doodgewoon naar „een" vrouw ver lang. wie zal het zeggen? We waren toch al enigszins uit elkaar gegroeid. Ons huwelijk was al min of meer een sleur. Indertijd heb ik de fabriek van haar vader, die op springen stond, overgenomen. Waarschijnlijk heeft ze me dat. diep in haar hart. nooit ver geven. Wie kan. als man. in het diep ste van een vrouwenhart kijken?" Daarop wist de vrouw geen ant woord. Maar op een middag, toen ze haar geld in ontvangst genomen had en ze op hel punt stond naar haar huisje le gaan. zei ze. zonder hem aan te kijken: „Als u zin hebt. mag u wel eens een avondje komen, meneer. Ik ben ook eenzaam, nel als u. Mis schien kunnen we elkaar wat opvro lijken". Plotseling kreeg hij een hevig ver langen naar deze vrouw. Ondanks haar leeftijd zag ze er leuk uit en had een goed figuurtje, misschien iets te zwaar, maar dat was een euvel, waaraan de meeste Duitse vrouwen leden. Doch ergens hield iets hem tégen, het aanbod te accep teren. „Je reputatie. Olga. Wat zul len de mensen ervan zeggen, als je mij binnenlaat?" De vrouw begon tc lachen. „Weet je. waar ik woon Nee, dat weet jc niet, anders stelde jc deze vraag niet. De Evangelische Kerk weet je, niet waar Juist, links van dc kerk is een smal straatje, een „Sackgasse". met vooraan enkele huizen. Dan krijg je een stuk weiland, waarop ze zaterdags en zondags sport beoefe nen en heel achteraan staat nog één huisje. Daar woon ik. Er rijden zo mers wel eens toeristen de straat in. zonder tc weten, dat hij doodloopt. Bij mijn huisje bemerken ze het. en moeten eerst een flink stuk achter uil rijden, voor zo kunnen keren. Ik heb geen buren. Niemand kan je dus zien als je me bezoekt. Nou Hij knikte. „Je ziet me wel op een avond verschijnen." Met de deurknop in de hand keek ze hem nog een keer aan. „Doe hel maar. Jc zult er geen spijt van heb ben." (Wordt vervolgd).

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1972 | | pagina 4