Tien jaar activiteiten afd. Brouwershaven van het Rode Kruis Succesvolle eerste tentoonstelling van „De Schouwse Zanger" In Domburg caravans vrij, tenten niet *- w - v z STREEKNIEliWS Moeder doodt kind „Krachtbron voor de toekomst" Gevangeiiisopstarid Nancy onderdrukt Zes gewonden bij brand in Rotterdam Problemen rond de kinderbescherming In Bruinisse ontwikkelt zich initiatief voor peuterspeelzaal ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE Maandag 17 Januari 1972 Nr. 21015 Bij vele campagnes werden goede resultaten behaald BROUWERSHAVEN, 17-1. Na de hrindling van de gemeenten op Schouwen-Duiveland achtte het Kringbestuur van het Rode Kruis in Zeeland het noodzakelijk dat de verschillende afdelingen hier bij werden aangepast. Zonnemaire, Brouwershaven en Noordgouwe vie len onder de afd. Zierikzee en Drei- schor onder de afd. Duiveland. Het leek gewenst dat ieder afzon derlijke gemeente ook een Rode Kruis afdeling zou vormen. Deze overwegingen leidden tot de oprich ting van de afdeling Brouwershaven op 15 september 1961. Voorzitter werd de heer N. A. van Wijk, oud-burgemeester van Noord- gouwe. De eerste algemene ledenver gadering werd gehouden op 19 okto ber 1961 te Zonnemaire. Van de aanvang af heeft het be stuur het als de eerste taak gezien zo goed mogelijke resultaten te be halen bij de jaarlijkse inzamelings campagnes. Zowel het bedrag als het percentage boven het streefbedrag zijn geleidelijk gestegen. Momenteel bezet Brouwershaven in deze rang orde de vijfde plaats onder 27 afde lingen in Zeeland. Natuurlijk werd er ook aan een zo goed mogelijke besteding van dit geld gedacht. In de eerste plaats werd het maximale percentage van zowel de campagne-opbrengst als de contributie afgedragen aan het hoofd bestuur. Gegadigden voor de boot tochten van de Henri Dunant en de vakantieweken voor minder-validen te Zeist en later ook in de Valken berg behoefden nooit om financiële redenen thuis te blijven. De afdeling betaalde zowel de reis- als de verblijfkosten voor 100 pet. Aan de Rode Kruis-postzegelakties in '63 en '67 werd meegedaan door de hoogste klassen van de basisscho len. Ook in dit nieuwe jaar 1972 zal weer een Rode Kruis postzegelaktie worden gevoerd. Vanaf 1962 zijn vier Rode Kruis lectuurkastjes geplaatst, in elke kern een. De totale opbrengst is zo'n 2500 kg. lectuur per jaar. In 1964 heeft de afdeling voor het eerst fruitbakjes gegeven aan lang durig zieken en gehandicapten bin nen de afdeling en patiënten in het ziekenhuis, afkomstig uit een der kernen van Brouwershaven. E.H.B.O.-cursus Ook in 1964 startte een E.H.B.O.- cursus o.l.v. dokter v. d. Waarden, die een aantal gediplomeerde helpers (sters) opleverde van 15. Verschillende malen trad de afde ling op als gastheer voor de patiën ten van de Henri Dunant, wanneer die Bruinisse of Zierikzee aandeed. Het bestuur bracht dan fruitzakjes of een andere attentie. In 1968 werd een beroep op de af deling gedaan bij te dragen aan de kasten van het aanschaffen van drie mobiele eenheden in Zeeland. Daar voor werd een bedrag van f 2000 be schikbaar gesteld. In dat zelfde jaar was het nodig de bloedtransfusie dienst in Zierikzee een bijdrage te verlenen van f 1000. In 1967 bestond het Nederlandse Rode Kruis 100 jaar. Bij die gelegen heid heeft de afdeling als extra bij drage de afdracht van de contributie aan het hoofdbestuur verhoogd tot 100 pet. In dat jaar werd landelijk het miljoenste lid ingeschreven. In 1969 wordt voor de eerste maal besloten een Rode Kruis wandeltocht te organiseren. Hoofddoel is het ma ken van propaganda voor het Rode Kruis en de leden het gevoel te ge ven dat er een eigen afdeling bestaat. De algemene ledenvergaderingen hebben nog nauwelijks zin, gezien het volstrekt minimale aantal leden dat deze avonden bezoekt. Maar de eerste wandeltocht werd een groot succes met ruim 600 deelnemers en nog een batig saldo bovendien. Aan het begin van de Delingsdijk in Brouwershaven werd een eerste hulppost ingericht i.v.m. hel vrij gro te aantal verkeersongelukken dat daar al heeft plaatsgevonden. De brancard en uitgebreide verbanddoos is ondergebracht bij de heer P. van Ast. Landelijke campagne In 1970 werd er een grote lande lijke inzamelingscampagne gehouden voor een nieuw hospitaalkerkschip, de Henri Dunant II. Ook binnen de afdeling werd een blikseminzame- lingsaktie gehouden die ruim f 2500 opbracht. Op dc laatste bestuursvergadering is besloten een bijdrage te leveren aan de kosten voor een nieuwe in ventaris voor deze boot. Aan alle af delingen samen is gevraagd deze in richting voor hun rekening te nemen. Ter gelegenheid van het tien-jarig bestaan van de afdeling is het te schenken bedrag bepaald op f 1000. De inzamelingscampagne 1970 bracht f 2433 op en die van 1971 f 2501. Het aantal leden van de afdeling schommelt rond de 800, die jaarlijks rond f 1150 contributie opbrengen. De meeste gezinnen zijn dus wel lid, zij het dat veel leden de minimum contributie betalen van een gulden. In de loop van de afgelopen 10 jaar hebben uiteraard enkele bestuurswij zigingen plaatsgehad. In 1964 vertrok de eerste voorzitter, de heer N. A. van Wijk naar Ermelo. Na een inte rimperiode, waarin de vice-voorzit- ter, burgemeester Vermeulen zijn plaats waarnam, koos men als nieu we voorzitter de heer J. G. van Maa- nen, die deze functie tot op heden vervult. Grote belangstelling in Burgse „Koebel" DOMBURG, 15-1. Domburg op Walcheren zat dit jaar vry kamperen by boerderijen en in boomgaarden In de gemeente toestaan. B. en w. zyn van mening dat er geen bezwa ren bestaan tegen het verlenen van medewerking aan dit vry kamperen, vooral niet als van tevoren goede maatregelen worden getroffen. Zij hebben een lijst van 16 voor waarden opgesteld waaraan zij, die kampeerders bij zijn boerderij of in zijn boomgaard willen ontvangen, zich moeten houden. Zo mogen bijvoorbeeld wel cara- NUTSSPAARBANK Uw ideale gezinsbank U bent welkom by uw Nutsspaarbank Buitenlands geld Reischeques BROUWERSHAVEN: Markt, donderdags van 9.00- 10.30 uur. vans en kampeerwagens, maar geen tenten en sta-caravans worden toe gelaten. De boerderij of boomgaard mag niet als kampeerterrein of camping worden aangeduid. Per hectare aaneengesloten boomgaard mogen maximaal drie caravans of kampeerwagens worden geplaatst. Een vergunning tot vrij kamperen wordt alleen verleend van 1 mei tot 1 oktober. Na diet tijd moeten kam peerwagens en caravans weg zijn. De houder van een kampeervergun- ning moet een gastenadministratie bijhouden. „De technicus, het milieu en de samenleving" (Ingezonden) Met het motto „De technicus, het milieu en de samenleving" als leid draad zal het NIRIA afdeling Zee land op 12 februari 1972 een bijeen komst beleggen. Daarin zal het reeds veel besproken M.I.T.-project van de club van Rome centraal staan. De bij eenkomst wordt gehouden in de za len van „De prins van Oranje" te Goes. Reeds enige tijd zijn besprekingen aan de gang over genoemd onder werp een bijeenkomst te beleggen. De leden van het NIRIA zijn reeds benaderd met een enquête en een extra opwekking in de vorm van een persoonlijk schrijven. Ook de afde ling Zeeuws Vlaanderen is verzocht mee te doen. Om een zo gevarieerd mogelijk gezelschap bijeen te bren gen is in het bestuur bes loten ook op beperkte schaal niet-leden te ver zoeken deel te nemen. De aanmel dingsformulieren zijn reeds ver spreid. Eventuele belangstellenden kunnen zich nog wenden tot het se cretariaat De Genestetiaan 18, Vlis- singen. De aanleiding tot deze bijeenkomst is een artikel geweest van Wouter van Dieren over „Het milieu moet ons bespringen willen we er iets aan doen". Dit is een artikel wat in hoofd zaak handelt over het probleem wat ons allen aangaat, waar we allen mee te maken hebben: „Haalt de goede aarde het, of haalt hij het niet?" Uit diverse gesprekken en contac ten, o.a. met de Ver. v. Milieuhygi ëne Zeeland werd een soort programr ma geboren bestaande uit sprekers, films en discussiegroepen om op die manier te komen tot een aantal stel lingen of conclusies. Wouter van Dieren zal spreken over een actueel probleem uit het M.I.T.-rapport, ir. H. Peters houd een Advertentie De openbare basisschool ,,'f Staepel- of" te Renesse werd deze week ver fraaid door het aanbrengen van zijn naam en een skulptuur, vervaardigd door de heer Braat. (Foto: Zierikzeesche Nieuwsbode) voordracht over de natuurlijke gren zen van de techniek. HAAMSTEDE Lezing Ned. Ver. van Huisvrouwen Hedenavond (maandag) zal voor de afd. Westerschouwen van de Ned. Ver van Huisvrouwen mevr. E. J. van Weele-Holtkamp uit Middelburg, se cretaresse der Vereniging Milieuhy giëne Zeeland, een lezing houden over Milieuhygiëne. De bijeenkomst wordt gehouden in de recreatiezaal van de gereformeerde kerk te Haam stede. Introductie is toegestaan, waarbij inbegrepen de echtgenoten der leden. SEROOSKERKE Helicopter vertrokken Vrijdagmdidag is de Sikorsky he licopter van de Amerikaanse lucht macht vanaf zijn tijdelijke basis op de Schelphoek voorgoed terug ge keerd naar zijn basis in Duitsland. Zoals reeds eerder gemeld werd deze zg. „vliegende kraan" gebruikt voor het storten van betonblokken in de Oosterschelde dam. Ongeveer 8000 blokken, elk 2.5 ton wegende, zijn door de helicopter in zee gestort. De record capaciteit bedroeg 606 blok ken per dag. De Deltadienst van de Rijkswaterstaat is tevreden over het behaalde resultaat. OOSTERLANO Collectes Herv. Kerk De collectes in de Ned. Herv. Kerk alhier bedroegen over de maand de cember van het vorige jaar als volgt: voor de kerkvoogdij f 805,55; voor de diaconie f 268,51; voor de centrale verwarming f 165,51; voor de Raad van Kerken f 134,20; voor het Pro vinciaal Kerkewerk f 88,54; en voor Kerk en Wereld f 156,92. De oude- jaarscollecte bracht op de som van f 333,90 en ten bate van de zending werd in het laatste kwartaal van 1971 ontvangen f 297,26. KERKRADE/Richterich, 17-1. In het Duitse grensplaatsje Richtcrich, vlak by Kerkrade aan de Duits- Limburgse grens blykt de 24-jarige ohemisch laborante Wilma B. vorige week haar 3-jarig dochtertje Monika op gruwelijke wijze om het leven gebracht te hebben. Een tweelingbroertje lag in een andere kamer rustig te slapen. De vrouw woonde gescheiden van haar man op een zolderkamertje in een kleine woning. Beide kinderen had zij reeds voor haar huwelijk. Zij werkte de laatste maanden als ser veerster in een café. Het vermoorde meisje werd donderdag door de moe der bij de politie als vermist opgege ven. Tot vrijdagmiddag hield de po litie een grootscheepse speuraktie, waarvoor de vrouw een grote be langstelling aan de dag legde. Een huiszoeking bracht vrijdagmiddag aan het licht, dat zich stoffelijke resten van het lichaampje van het meisje in een kachel bevonden. De vrouw bekende daarop, dat zij het meisje in een badkuip had verdron ken en vervolgens in een kolenhaard had verbrand. GARLAND TEXAS (UPI). Een groep deskundigen uit het zuid-wes ten van dc V.S. zegt een produkt ont- tvikkeld le hebben, dat mogelijk „de krachtbron van de toekomst zal zijn". Deze krachtbron zou gewoon afval kunnen omzetten in elektrici teit tegen een fraktic van de kosten die thans voor energie nodig zijn. ,.W{j hebben er nog geen naam voor", zei dr. Henry Cobble, die een grand in biochemie aan de universi teit van Sussex in Er.geland behaal de. Hij zei, dat het produkt ook kan worden gebruikt als autobrandstof, voor diamanten voor industrieel ge bruik. als ren ..uiterst goedkope voedselbron" en zelfs als een mach tig wapen. BURGH, 17-1. Dc Koebel te Burgh herbergde tijdens het weekend bij zondere gasten, want zjjn het nor maal toeristen, nu was de grote zaal één vogelfestyn. „De Schouwse Zan ger", de in 1971 opgerichte vogel vereniging uit de Westhoek hield voor de eerste maai een tentoonstel ling van door de leden gekweekte vogels en het moet gezegd dat dc Schouwse Zanger haar eerste optre den naar buiten glansryk heeft doorstaan. Onder begeleiding van het gesjilp der 236 vogels sprak de voorzitter van de Zierikzeesche vogelvereni ging „Vogelvreugd", de heer H. Be velander het openingswoord. Hij noemde de tentoonstelling een prachtprestatie en voor de durf van het bestuur had spreker veel bewon dering. Hij meende verder, dat het van groot nut is om de vogels nu ge keurd te zien door een absoluut be trouwbare keurmeester. Want vogels met een te lage waardering zijn voor verdere kweek niet bruikbaar, al leen met bet allerbeste materiaal moet doorgegaan worden. Spreker spoorde de leden aan volledig achter het bestuur te staan, tot slot hoopte hij op een goede tentoonstelling met veel bezoek en veel nieuwe leden. De Koebel-zaal was keurig opge smukt met bloemen van bloemisterij C. W. Jonker en een stand vogel - kweek-benodigdheden van Tuin- bouwhuis van Sluijs. Buiten mede dinging een zestal Hollandse krop- doffers van de heer L. J. Verton en verder was er de mogelijkheid om diverse loten te kopen. Algemeen kampioen werd J. W. v. d. Zande met een isabel die daarme de het Bondskruis verkreeg. Het bezoek aan de tentoonstelling was boven verwachting. Zaterdag bevonden zich burgemeester Ever wijn en mevrouw Everwijn-v. d. Bout onder de belangstellenden. De tentoonstelling werd gesloten dooi de voorzitter van „De Edelzanger", de heer A. Duijnhouwer uit Brou wershaven. Dc uitslagen Zoals gemeld werd dc 'heer J. W. v. d. Zande algemeen kampioen met 88 T punt. (pigment). Andere win naars waren Kanaries: J. Straaijer 88 r (vetstof) bondsmedaille. Par kieten: M. de Hamer 90-t- H- bonds medaille. Tropen: J. A. Deurlo 89 lste prijs. Andere lste-prijswin- naars: Kanaries: A. H. van Twist 88+ (pigment), parkieten: A. H. van Twist 89+. Tropen: M. de Hamer 89 pnt. Tweede prijzen: Kanarie pigment: L. J. Kilc 2 88 en A. H. van Twist 88 pnt. Kanarie vetstof: J. Straijer 2 X 88 pnt. en W. van Sluijs 88 pnt. Parkieten: M. L. Bakker 89 pnt en S. Hart 88+ pnt. Tropen: C. Boot 89 en A. H. van Twist 88+. Derde prijzen. Kanarie pigment: J. W. v d Zande 87 en L. D. Kik 2 87. Kanarie vetstof: M. L. Bakker 87 en J. Straijer 87 pnt. Parkieten: A. H. van Twist 88 en M. de Hamer 88 pnt. Tropen: mevrouw A. H. de Blank 88 pnt. en S. Hart 88 pnt. algemeen kampioen NANCY, 15-1. Ten aanschouwe van enige duizenden belangstellenden hebben zaterdag driehonderd politie mannen met steun van een helikop ter een einde gemaakt aan een op stand in een gevangenis in het cen trum van de Oostfranse stad Nancy. Er vielen daarbij vier gewonden - twee politiemannen die getroffen werden door dakpannen die de op standige gevangenen naar beneden gooiden, en twee gevangenen. Marokkaan neergestoken AMSTERDAM, 15-1. De 31-jarige Marokkaanse gastarbeider Achmed Slaouie is zaterdagavond in een café aan de Albert Cuypstraat in Amster dam door de in Paramaribo geboren 17-jarige I. B. tijdens een ruzie met een mes in de linkerzij gestoken. De Marokkaan is naar een ziekenhuis overgebracht. COGNAC. Twee mensen werden gedood en 49 gewond van wie 13 ernstig, toen zaterdag op het station Gensac-la-Pallue nabij Cognac in het zuidwesten van Frankryk een lokaaltreintje op een goederentrein reed. ROTTERDAM, 15-1. Bij een brand in twee huizen aan de Gashouder- straat in Rotterdam-Kralingen zijn zaterdagmiddag zes mensen met brand- en snywonden naar een zie kenhuis overgebracht. Vijf personen wisten zich te red den door van de eerste en tweede etage in dekens te springen, die door buurtbewoners wei-den opgehouden. De brand is vermoedelijk ontstaan door een omgevallen oliekachel. Het vuur deed korte tijd later een gas fles exploderen. Er ontstond een felle uitslaande brand, die het hele huis vernielde, de vijf personen, die op dat moment aanwezig waren, moes ten naar buiten springen om hun le ven te redden. De brand sloeg vrijwel onmiddel lijk over naar een buurhuis. Zes mannen, vrouwen en kinderen kon den ten koste van brand- en snij- wonden op tijd de woning verlaten. Zij werden met ambulances naar een ziekenhuis gebracht. De Rotterdamse brandweer die met veel materieel naar de plaats van de brand was uit gerukt had veel moeite het vuur on der controle te krijgen. Dat lukte na anderhalf uur blussen. AMSTERDAM, 15-1. „Een wan hoopskreet", dat is volgens het on derzoekinstituut Intagon het beeld dat naar voren komt uit een in op dracht van het ministerie van jus titie verricht onderzoek naar de pro blemen van de inrichtingen in de justitiële kinderbescherming. Het rapport is een neerslag van de meningen van functionarissen bij 92 kinderbeschermingsinrichtingen. „Men heeft het gevoel, dat de zaak muurvast zit", aldus het rapport. Het lijkt volgens het rapport een bijzonder moeilijke opgave te zijn, een oplossing te vinden voor deze poblemen. Fundamentele vragen, die aan het formuleren van een oplos sing vooraf moeten gaan, blijken niet beantwoord. Men is onder andere verdeeld over het doel van een even tuele reorganisatie en over de prio riteiten die moeten worden gesteld. „Het gevoel van machteloosheid ten aanzien van de gemeenschap pelijke problematiek, dat wij bij de inrichtingen aantroffen, lijkt dan ook reëel, „meent het instituut. Veel belangstelling voor vergadering ouders BRUINISSE, 15-1. Per circulaire werden vorige week, door het be stuur van de kleuterschool te Brui nisse dc ouders van kinderen van plm. 3 jaar opgeroepen voor een vergadering in het gebouw van de kleuterschool. De voorzitter van de Vereniging tot instandhouding van de Kleuter school, de heer B. de Groot, zeide gaarne gevolg te hebben gegeven aan het verzoek een aantal ouders bijeen te roepen om te komen tot het stich ten van een kindercrèche, maar dat hij zich voorstelde dat de wegen van de kleuterschool en die van het in leven te roepen comité voor een kin derspeelzaal weer uiteen zouden gaan. De kleuterschool is een onder- wijs-instelling, de peuterklas is dat (nog) niet. De financiële problemen en andere moeilijkheden die de kleu terschool zelf heeft op te lossen zijn groot, hij hoopte en vertrouwde, dat straks het bestuur van de peuter speelzaal dat ook zal doen. De grote opkomst bewees zijns inziens dat er belangstelling bestaat voor een der gelijke inrichting, die hij veel succes toewenste. Het begin Mevrouw dc Bruin, echtgenote van de plaatselijke arts. verklaarde daar na in een gloedvol betoog waarom men deze zaak in Bruinisse had aan gesneden en begon met uiteen te zet ten hoe de crèches waren ontstaan en thans overal als paddestoelen uit de grond rijzen. Het begon ongeveer vijf jaar gele den in Wagcningen en Den Haag. en in verschillende plaatsen in het land werden daarna initiatieven ontwik keld. die min of meer succes hadden, maar die ook dikwijls spaak liepen op de financiële consequenties. Waarom maakt het nu de laatste jaren zulke stormachtige ontwikke lingen door? Spreekster zag daar voor een aantal redenen: de gezinnen worden kleiner als gevolg van het toepassen van anti-conceptionele middelen, of het innemen van de pil, die 10 jaar geleden werd uitgevon den, er zijn dus minder broertjes en zusjes om mee te spelen. De woning nood geeft minder speelruimte, de woningen zijn kleiner wegens lawaai voor de boven- of benedenburen kan het kind niet fietsen, hollen, draven of dansen. Ot en Sien, de door Jan Ligthart in het leven geroepen kinderfiguren van een halve eeuw terug, speelden op straat; dat kan in vele gevallen niet meer; daar is veel veranderd in een halve eeuw. De kikker, de vlin der en de tuin van Ot en Sien, waar zijn ze nog? De moeders zijn aan het verande ren. Veel meer vrouwen en meisjes dan vroeger hebben een beroeps- of middelbare schoolopleiding. Het opvoeden van kinderen is on getwijfeld een mooie fase in hot le ven van een vrouw, maar na de op voedingsperiode komen cr nog vele jaren. Men moet zorgen in de opvoe- dingspcriodc het contact met dc maatschappij niet te verliezen, het gebeurt vaak dat een huwelijk spaak loopt omdat een echtgenote zich vol ledig vereenzelvigt met haar moe derrol. Niet elke moeder kan 24 uur even positief tegenover haar kind staan. Men is door dc spanning daar voor dikwijls kribbig of kort aange bonden. Een paar uur per dag vrij, waardoor men ongestoord naar de kapper kan. boodschappen doen, met een vriendin praten en vele proble men verdwijnen als sneeuw voor de zon. Andere omgeving Voor het kind is het ook belang rijk wanneer het in een andere om geving komt. tussen andere kinderen en onder dc hoede van ccn vreemde. De eerste ervaringen voor sociaal contact op latere leeftijd kunnen heel veel betekenen voor het latere leven, men leert zich al vroeg handhaven, men leert zelfbeheersing, een peuter is zeer ontvankelijk voor de taal, men leert zodoende al vroeg zich uitdruk ken en een kind dat daarvoor minder mogelijkheden heeft gehad kan zich bij zijn komst op de lagere school minder vlug en juist uitdrukken; ge volg: zo'n kind komt direct in een uitzonderingspositie. Men kan als kleuter in een kinder crèche kreatief en motoriek veel be ter bezig zijn dan thuis. Kinderen die minder geleidelijk tot ontwikkeling komen, worden vaak te agressief op apatiesch. Het platteland Is dit alles nu ook voor hel platte land. c.q. voor Bruinisse van toepas sing? Voor een groot deel zeer zeker wel. spreekster toonde dit met voor beelden aan. Dat zij thuis minder zouden spelen, omdat ze op school al hadden gespeeld, wilde mevr. de Bruin niet geloven. De heer Hans Padmos vertoonde daarna een filmpje „Spelenderwijs", met prachtige kijkjes in de werkge meenschap kinderspeelzalen Wagc ningen. Arnhem cn elders. Na de koffiepauze kwamen ver schillende vragen los. De dames Kok (Oudestraat) en Schaap, die al on dervinding hadden met dc crèche te Zierikzee van het Leger des Heils. waren propagandisten uit en door de praktijk en van de aanwezigen die nog geen ondervinding hebben was er zoveel belangstelling, dat men na afloop van de vergadering besloot verder te gaan werken. Burgemeester G. Hokken, zich ver heugend over het initiatief, wees wel op de moeilijkheden en mogelijkhe den die tc wachten zijn. Dc kinder crèches worden (nog) niet gesubsi dieerd. Voor een middag zal men f 2,50 moeten gaan betalen

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1972 | | pagina 3