AGENDA PRINSES MARGRETHE WERD KONINGIN VAN DE DENEN Inspraak van Oosl-Zeeuws-Vlaanderen bij voorbereiding ontwerp streekplan Akkoord met Noren over vis MARGARINE GOEDKOPER Bangla Desj rouwt Kabinet akkoord met ontwerp van wet over liet afbreken van zwangerschap I D Grote bende handelaars in verdovende middelen in Frankrijk gearresteerd Brand verwoest City-bioscoop in Den Haag Helft van de Nederlanders op vakantie Afdeling Schouwen-Duiveland C.M.M.C. gaat over naar de C.M.C. Herziening onderwijs-subsidiesysteem LAATSTE NIEUWS Na hot overlijden van koning Feeder ik KOPENHAGEN, 15-1. De 31-jarige Margrethe is zaterdagmiddag uitge roepen tot koningin van Denemar ken. In een korte plechtigheid op het balkon van het kasteel Christians- borg, de zetel van de regering en het parlement in Kopenhagen, riep pre mier Jens Otto Krag driemaal de traditionele formule: „Frederik de Negende is dood - lang leve konin gin Margrethe de Tweede". In een rede tot de meer dan 100.000 mensen die zich voor het gebouw hadden verzameld, verklaarde de nieuwe vorstin: „Onze smart is groot maar het verdriet is het grootst voor mijn moeder, koningin Ingrid, naar wie al onze gedachten van me degevoel uitgaan. De taak. die mijn vader bijna 25 jaar heeft vervuld, is nu op mijn schouders gelegd. Ik bid God mij te helpen en mij de kracht te geven om deze zware erfenis te dragen". Koning Frederik van Denemarken is vrijdag op 72-jarige leeftijd overle den. Hij was sinds 1947 koning van Denemarken. Koningin Juliana en prins Bern- hard hebben naar aanleiding van het overlijden van koning Frederik van Denemarken een telegram van deel neming gezonden aan de Deense ko ninklijke familie. Ook prinses Bea trix en prins Claus hebben een con doleance-telegram gezonden aan de koningin en haar kinderen. In verband met de dood van ko ning Frederik zal het hof, vanaf de dag van het overlijden tot en met de dag van de begrafenis halve rouw aannemen, zo deelt de rijksvoorlich tingsdienst mede. De thans overleden Deense koning BRUSSEL, 15-1. In de nacht van vrijdag op zaterdag ztfn de zes E.E.G.-landen het in Brussel met Noorwegen eens geworden over het visserijprobleem. Het laatste belang- rüke moeilijke punt werd door deze overeenkomst geregeld en ook Noor wegen is nu vrijwel klaar om op 22 januari het toetredingsverdrag tot de gemeenschap te ondertekenen. DEN HAAG, 15-1. Met ingang van heden (maandag) 17 januari worden de prijzen van de gangbare margari- nemerken met twee cent per 250 gram verlaagd. Dit is de tweede ver laging van de consumentenprijzen van max-garine binnen een jaar. De Bond van Nederlandse Marga- rinefabi'ikanten merkt in een toe lichting op de prijsverlaging op, dat de prijzen van margarine zich altijd parallel bewegen aan de ontwikke ling op de intei*nationale grondstof- fenmarkt. DACCA, 16-1. In Bangla Desj en speciaal in de hoofdstad Dacca woei en de vlaggen zondag de dag van nationale rouw - halfstok en droegen de mensen rouwbanden of strikjes om de naar schatting drie miljoen mensen te herdenken die om het le ven zijn gekomen in de strijd om een vrij Bengalen. In het hele land wer den plechtigheden gehouden en in de moskeeën, tempels en kerken is ge beden voor de zielerust van de over ledenen. Premier Moedjiboer Rachman drong er in een toespraak bij zijn volk op aan zich volledig te geven aan de taak om het land weer op te bouwen", opdat het bloed van de martelaren niet vergeefs vergoten zal zijn". was in 1970 voor het laatst in Ne derland. Hij woonde toen in Rotter dam de ingebruikneming van de Deense zeemanskei'k bij. Ook konin gin Juliana was daarbij aanwezig. De dood van de koning werd vrij dagavond door de hofmaarschalk of ficieel bekendgemaakt: „Zijne majes teit koning Fi-ederik de negende, die sinds één uur vannacht buiten be wustzijn was, is vrijdag om 19.50 uur overleden." Zijn naaste verwanten wax*en aan zijn stei-fbed aanwezig. Behalve de 61-jarige koningin wai-en ook zijn drie dochters in het ziekenhuis. De oudste dochter en troon opvolgster pi'inses Mai*agi*ethe (31) met haai man prins Hendrik, prinses Benedik te en haar man prins Richard-Casi- mir zu Sayn-Wittgenstein-Berlebrug, en zijn jongste dochter koningin An- nemarie met haar man koning Con stants n van Gi'iekenland. Koning Frederik zou op 25 april zijn 25-jarlg jubileum als koning van Denemarken vieren. Prinses Max-grethe wordt de eerste vrouwelijke monai'ch van Denemai*- ken. De begrafenis KOPENHAGEN, 16-1. Koning Fre derik van Denemai'ken die vrijdag ovei-leed, zal op maandag 24 januari begraven woi-den, zo is zondag in Ko penhagen bekendgemaakt. Zijn stoffelijk ovei'schot zal wor den bijgezet in de op 35 km. ten wes ten van Kopenhagen gelegen, 800 jaar oude kathedraal van Roskilde waar sinds 1536 alle Deense konin gen hun laatste rustplaats vonden. DEN HAAG, 14-1. Het kabinet is akkoord gegaan met een ontwerp van wet over het afbreken van de zwangerschap. In het ontwei-p is een oplossing gekozen, die binnen het raam van het regeerakkooi-d zoveel mogelijk rekening houdt met enei-zijds het be- Ainsel van volsterkte beschei-mwaar- digheid van de ongeboren vi'ucht en met anderzijds het recht op een menswaardig bestaan van de moe der. Minister Nelissen, vice-minister- pi-esident, heeft dit na afloop van de wekelijkse kabinetsvergadering meegedeeld. Uitgangspunt Uitgangspunt van de nieuwe wet telijke regeling, die om advies zal gezonden woi'den naar de Raad van State, is nieuwe regels te stellen, mede in het belang van de x-echts- zekerheid. In het wetsontwerp wordt „ondubbelzinnig" uitgegaan van het beginsel van de beschei*mwaardig- heid van het ongeboren leven door afbi-eking van zwangerschap te ver bieden, tenzij vooraf deugdelijk, en volgens vaste regels in overleg, de ze beschei-mwaardigheid is afgewo gen tegen het lichamelijke en gees telijke welzijn van de vi-ouw. Ander zijds wordt de arts de mogelijkheid gelaten de beslissing tot uitvoering van de ingreep te nemen, naar eigen waai-dering van de concrete omstan digheden en zij het uiteraard niet dan met toestemming van de vrouw. Uitdrukkelijk is in de nieuwe ont- werp-regeling opgenomen, dat aan Diefstal van f 100.000,— uit grenswisselkantoor VAALS, 15-1. Uit het grenswissel kantoor aan de Maastrichterlaan in Vaals is in de nacht van vrijdag op zaterdag voor f 100.000 aan valuta gestolen. De dieven zijn vermoedelijk met valse sleutels het gebouwtje binnen gedi*ongen. Clippertasser ijy| Attachékoffers 10 LENGKEEK LEDERWAREN Z DAM 9 ZIERIKZEE Letterkundigen tegen verdere wijziging van de spelling AMSTERDAM, 15-1. Het bestuur van de vereniging voor letterkundi gen heeft tijdens een vergadering vrijdagavond besloten zich tegen iedere verdere wijziging van de nu geldende spelling le verzetten. Onder de leden zal een enquête woi'den gehouden, waarin woi'dt ge vraagd, het standpunt over de spel lingkwestie aan het bestuur kenbaar te maken. DEN HAAG, 16-1. De City-bios coop aan de Venestraat in het hartje van Den Haag is in de nacht van za terdag op zondag door brand ver woest. Ook kregen enige omliggende panden brand- en waterschade. De brandweer schatte, dat een schade van f 3 miljoen is aangericht. Films ter waarde van naar schat ting andei-half miljoen gulden kon den in veiligheid worden gebracht, ofschoon betwijfeld woi'dt of een deel ervan niet al te veel heeft ge leden van water en wamite. Beslissing aan melkfront OOSTERLAND, 14-11. De afdeling Schouwcn-Duivcland van de Cöop. Melk en Melprodukten Centrale nam vorige week een belangrijk besluit namelijk de overgang van dc C.M.M.C. naar de C.M.C. Vrijdag avond werd in „Even Buiten" te Oosterland dc laatste van een drie tal vergaderingen gehouden, die zeer goed was bezocht en waar melkvee houders aanwezig waren niet alleen uit Oosterland en Bruinissc. zoals gebruikelijk, maar ook uit Drcischor, Noordgouwe, Nieuwcrkerk, Ouwer- kerk en andere plaatsen. De oppositie tegen het bestuurs voorstel was in Kerkwerve wel het felst geweest, maar dc voorzitter de heer A. F. Schoof, had met bekwame hand het voorstel toch in veilige ha ven geloodst. Eer het betreffende agendapunt in bespreking kwain hield de heer Schoof het gebruike lijke jaaroverzicht, waarin hij er op wees. dot gezien de betrekkelijk ge ringe belangstelling" voor de jaarver- gederingen, het bestuur had besloten het aantal regionale vergaderingen terug te brengen van 7 naar 3: Haamstede. Kerkwerve en Ooster land. Vroeger werden zelfs 13 plaat selijke vergaderingen gehouden. Op de op 27 november gehouden alge mene vergadering te Zierikzee wer den de heren Den Boer. Zierikzee en Beije Haamstede herkozen evenals de heer Jac. de Jonge, Bruinisse (commissaris), de heer C. P. Flik- weert, Nicuwerkek wenste geen her benoeming meer, hij werd vervangen door de heer Korstanje, Noordgouwe. Was het de laatste jai'en normaal dat Schouwen-Duiveland zorgde voor 10 a 11 miljoen kilo melk, in 1971 bleef men voor het eei*st weer onder de 10 miljoen kilo (9.878.079 kg). De oorzaak daarvan is de ver mindering van het aantal melkkoeien Thans nog plm. 2600 tegen 3.000 en kele jaren geleden. Hoge mclkgift Vergeleken met een 10-tal jaren terug is de melkgift per koe belang rijk toegenomen. Landelijk vermeer- dorde in 1971 de totale melkplas weer, al hadden sommige streken te lijden van do droogte. De hoeveel heid wintermeik" (die beter betaald wordt) nam toe. Door de controleur, de heer Visser, werden in 1971 6366 monsters geno men. Helaas moest worden geconsta teerd. dat over het geheel de kwali teit iets minder was dan vorig jaar, waarschijnlijk tengevolge van enkele ongelukkige toevalligheden, die in een stal zich wel eens kunnen voor den. Met lag beslist niet aan het on derdeel „reinheid" want die kwam in 97 van de genomen monsters in de eerste klas. MIDDELBURG, 15-1. De bevol king van Oost-Zeeuws-Vlaanderen krijgt inspraak bjj de voorbereiding van een nieuw ontwerp-streekplan voor haar woongebied. De concept-uitgangspunten voor het nieuwe ontwei*p-sti*eekplan zul len in hooizittingen ter discussie ge steld worden. Er komt een streek- commissie waarin vertegenwoordi gde van gemeenten, watex-schappen, polder en instellingen en organisaties in het gebied zitting zullen hebben. Gedeputeerde' Staten van Zeeland hopen dat eind 1972 nog een nieuw vooiontwerp streekplan op tafel ligt. Een eexder door het college van G.S. gepubliceerd concept-vooront werp streekplan kreeg zoveel kritiek te dooi'staan dat het voor nader be laad tei*ugvei*wezcn weid naar de provinciale planologische commissie. de ingreep vooi-af dient plaats te hebben een ei-nstig meei'hoofdig be raad aan de hand van de al'wegings- Uit de verstrekte mededelingen valt op te maken dat de te behan delen vrouw niet alleen te beslissen krijgt. Zij kan, indien zij dit wenst, uitsluitend met de door haar geko zen arts haar probleem bespreken. Deze arts zorgt dan voor de verdere noodzakelijke consultaties. De nu ontworpen regeling geeft geen limi tatieve opsomming van het aantal door de arts te nemen consultaties. Advertentie VOORNAAM EN STIJLVOL PARIJS, 16-1. Een dag na de aan komst in Parijs van het hoofd van het Amerikaanse bureau ter bestrij ding van het gebruik en de handel in verdovende middelen, John Inger- soll, heeft de Franse politie laten we ten dat er een van de grootste, in Frankrijk opererende benden hande laars in verdovende middelen is op gerold. De politie verklaarde zondag dat zij, in samenwerking met agenten van het Amerikaanse bureau, zeven „internationale handelaars in heroi ne" had aangehouden. Ongelukken door plotselinge gladheid DEN HAAG, 16-1. Plotselinge gladheid van de weg door opvriezen heeft donderdagmorgen in de Haag se agglomeratie een aantal verkeers ongelukken veroorzaakt. In Rijswijk vonden tussen half ne gen en kwart over negen acht aan rijdingen plaats, waarbij zes mensen werden gewond. Vijf van hen wer den per ambulance naar een zieken huis gebracht. Zeven auto's moesten met een kraanwagen worden wegge sleept. In Den Haag kwamen vier mensen als gevolg van aanrijdingen in het ziekenhuis terecht. Het aantal ver keersongelukken in deze korte tijd schatte de Haagse politie op onge veer tien. In voorburg kwamen geen aanrijdingen voor, aldus de politie. Overleden na aanhouding door douane Schade: 3 miljoen gulden De brand werd rond middernacht door een voorbijganger gemeld. Bin nen enkele ogenblikken stond de bi oscoop in vuur en vlam. De vlam men sloegen door het dak, dat om kwart over één instortte. De brandweer, die met zoveel mo gelijk materiaal de vuurzee bestreed, kon voorkomen dat in het oude stadsdeel met zijn nauwe straten de brand zich vei'der kon uitbreiden dan de naastgelegen percelen. De bioscoop behoort tot het City film-concern, dat in de omgeving nog andere panden in gebruik heeft o.m. voor het filmverhuurbedrijf. HENDAYE( 15-1. Een 56-jarige in woner van Avereest heeft een hai^- verlamming gekregen, nadat de Fran se douane aan de Frans-Spaanse gx-ens, 29 kilo vei'dovendé middelen in zijn auto had gevonden. Dat ge beurde donderdagavond bij de grens post Hendaye. De Nederlander*, die uit Tanger terugkeerde, had ook nog geprobeex*d vier Japanse portofoons te smokkelen. ïn de auto van de 20-jarige zoon, die achter zijn vader aan reed, wer den lege zakjes vooi* verdovende middelen zoals zijn vader in zijn wa gen had, gevonden. Sloop Koninginnekerk voorlopig beperkt tot interieur ROTTERDAM, 14-1, Het heeft er vrijdag even naar uitgezien, dat de sloop van de Koninginnekerk zou woi'den gestaakt. Omwoners van de kerk hadden bij de Rotterdamse Dienst voor Bouw- en Woningtoe zicht geklaagd over de roekeloze manier, waarop de slopers te wei'k gingen. Er zouden bi*okken steen op sti*aat terecht zijn gekomen. Bouw- en Woningtoezicht heeft het slopersbedi-ijf na een ondei*zoek op dracht gegeven, de afbraak voorlopig te bepei-ken tot de binnenzijde. Voor het werk aan de buitenzijde moeten eerst voldoende veiligheidsmaatrege len worden getroffen. In oktober werd de Franse zaken man Andre Labay bij Parijs aange houden. In zijn gehuui'de auto vond men 106 kilo zuivei*e heroine. Hij wilde zijn medeplichtigen niet noe men, maar de politie had hen toch kunnen identificeren en arresteren. Hun namen zijn niet onthuld. Geen gekleurd toilet papier meer in Apeldoorn APELDOORN, 14-1. Het gebruik van gekleurd toiletpapier en papie ren handdoeken zal in de toekomst bij de gemeentelijke diensten en in stellingen in Apeldoorn taboe zijn. De i*aad van Apeldoorn heeft een mo tie aangenomen, waai*in wordt uit gesproken, dat door het gebi*uik van gekleurd toiletpapier en papieren handdoeken gi*ote hoeveelheden kleurstoffen in het oppervlaktewater terecht komen, wat de raad onge wenst vindt. Besloten is, deze motie ter kennis te brengen van de Vereniging van Nederlandse Gemeenten. Bezwaren tegen toeristenbelasting LEEUWARDEN, 15-1. G.S. van Friesland hebben bij de minister van binnenlandse zaken hun bezwai*en ingediend tegen de toeristenbelasting van Tei*schelling en Vlieland. Het college voert als bezwaar o.m. aan, dattde belasting ook kan woi*den geheven van pei*sonen, die krachtens het spi*aakgebruik niet als toerist zijn te beschouwen. De bezwaren gelden vei'der de heffing via de rederij Doeksen op bootkaartjes en het feit, dat het tarief geen i*ekening houdt met de vei*blijfsduür van dé gasten óp de eilanden. Dertig jaar voor jonge heroïneverkoper NEW YORK, 15-1. Een rechter van het hooggerechtshof van de staat New Yor kheeft een 23-jarige jonge man, Jerry Williams, wegens ver koop van een kleine hoeveelheid he roïne veroordeeld tot dei*tig jaar ge vangenisstraf. Zelfs de aanklager noemde het vonnis „onredelijk" en verklaai'de dat hij samen met de advocaat be roep zou aantekenen om vei'lichting van de straf te verki*ijgcn. Ook de procui'eur van de wijk Bronx, waar het proces werd gehouden, gaat stap pen in die richting doen. Volgens hem had de rechter „een onbeteke nend handelaartje kennelijk tot zon debok willen maken voor alle kwaad in de maatschappij". Russische graanoogst benaderde record MOSKOU, 15-1. De Russische graan oogst had vorig jaar een omvang van meer dan 180 miljoen ton - de op een na grootste ooit bei*eikt, zo meldt het persbui*eau Tass. Het i*ecord was 186 imljoen ton in 1970. In de eerste klas werd geclassifi ceerd 78,6 n/o van de melk. Vorig jaar was dat gemiddeld 81.5. In de tweede klas kwam 10,5 °/o. Behalve op rein heid wordt in het najaar ook nog gecontroleerd op „geur" (bietenkop pen). Het aantal melkleveranciers ver minderde tot 240 a 250. Van hen ki-egen 57 het diploma voor het le veren van eerste klas melk. Eén van hen kreeg dit voor de vijfde achter eenvolgende keer, zes voor de zesde keer en vier voor de zevende keer, (het predikaat wei*d zeven jaar ge leden ingesteld). De heer Visser test te 81 melkmachines. De melkprijs was niet onbevredi gend. In april 1971 kon dezelfde voorschot prijs woi'den bedongen als in het C.M.C. gebied, als gevolg van het feit, dat de C.M.C. (Cöop. Melk- centrale Den Haag) de meerdeiheid verkreeg in het aandelenpakket van de Melk Unie. De industriemelk bracht ook in 1971 weer meer op dan de consump- tiemelk; voor de veehouderij altijd een goed teken omdat men dan min der afhankelijk is van de richtprijs. De zomerzondagophaaldienst funk- tioneorde (officieel van 1 april tot 1 oktober), maar door omstandigheden (grote melkplas) werd al in maart begonnen. DEN HAAG, 14-1. Vijftig procent van de Nederlandse bevolking is blijkens een steekproef van het Cen traal Bureau voor de Statistiek in de periode oktober 1970 tot en met sep tember 1971 een of meer keren met vakantie geweest. Dit percentage komt overeen met 6.4 miljoen Nederlandse vakantie- gangei's. In 1970 ging 46 procent van de Nederlandse bevolking met va kantie. Eenvijfde van de Nederlandse va kantiegangers neemt meer dan een vakantie. Een Nederlandse vakantie duuxde gemiddeld 14,8 dagen, een buitenlandse 16,6 dagen. De 6.4 miljoen Nederlandse vakan tiegangers bi-achten samen 7.8 mil joen vakanties door. Hiervan waren 0,7 miljoen winter- en 7,1 miljoen zo mervakanties. Van de zomervakan ties werd 55 procent in eigen land doorgebracht, waarbij de Noordzee badplaatsen, inclusief dc Wadden eilanden, met 28 procent van de va kanties de grootste aantrekkings kracht uitoefenden. De watevsport- gebieden volgden met 14 procent en Noord-Brabant en Noord-Limburg met 13 procent. Wat de buitenlandse vakanties be treft was West-Duitsland het meest in trek (19 procent). Hierna kwamen Spanje en Portugal met 17 procent, Oostenrijk 13 procent, en Italië met 12 procent. in dit verband op de dubbele funktie van de gemeente, die «tehoolbestuur is voor het openbaar onderwijs en tegelijkertijd verdeler is van de on- derwijssubsidies in de gemeente. Mr. Van Veen gaf in het radiopro gramma toe, dat cr een discrepantie bestaat tussen de onderwijzers- en lerarensalarissen. „Ik vind deze problematiek zo urgent, dat ik mijn begroting voor 1972. die echt onder slechte omstandigheden tot stand is gekomen, nog ruimte heb vrijgehou den om er in ieder geval iets aan te doen", zo zei hij. HILVERSUM. 17-1. Minister mr. C. van Veen van onderwijs en we tenschappen heeft heden maandag morgen in het NOS-radioprogramma „Praten met de minister" medege deeld, dat een herziening wordt voorbereid van het systeem van on- derwUssubsidies aan dc gemeenten. Gestreefd zal worden naar een be tere en billijker verdeling van dc subsidies, aldus de minister. De bewindsman noemde het hui dige systeem van onderwijssubsidies „nogal ingewikkeld en in één op zicht ook wat verouderd". Hij wees Maandag 17 januari Zierikzee Herv. verenigingsgebouw, 7.30 uur, U.V.V.-ontspanningsavond voor de bejaarden. Haamstede Ger. Kerk (recreatiezaal), 19.30 uur, afdeling W'schouwen Ned. Ver. van Huisvrouwen. Dinsdag 18 januari Haamstede Ger. Kerk, 7.45 uur, vergadering N.C.V.B. Woensdag 19 januari Zierikzee Concordia, 21.00 uur, ledenvergade ring NVV-Horeca-personeel Schou wen-Duiveland. Herv. Ver.-gebouw, 8 ur, N.C.V.B.- vergadering. Kerkwerve Verenigingsgebouw, 7.45 uur, verga dering N.C.V.B.-afdeling. Donderdag 20 januari Zierikzee Herv. Verenigingsgebouw, 8 uur vergadering Vrouwengroep „Wees een Zegen". SI. Philipsland De Druiventros, 8 uur, vergadering M.A.C. Vrijdag 21 januari Zierikzee Concertzaal, 7.30 uur, uitvoering Muziekschool. Schip voer tegen brug TERNEUZEN, 16-1. Zondagavond is het 3800 brt. metende Poolse vrachtschip „Nowi Sakz" ten gevolge van een machinedefect tegen de voet gangersbrug van de zeesluis in Ter- neuzen gevaren. De schade aan de brug is zeer aanzienlijk. Nep kidnapping van Turks meisje HAARLEM, 15-1. Het 19-jari- ge Turkse meisje Fadime Tap- maz, dat met haar moeder in Haarlem ivoont en werkt, heeft van haar vader die nog in Tur kije woont, een brief gekregen waarin stond dat hij haar had uitgehuwelijkt. De vader kreeg van zijn aanstaande schoon zoon al 3500 als bruidsschat, zo werd haar „even" meege deeld. Het plan van de vader wordt echter doorkruist door het vaste voornemen van de dochter, die in Haarlem om gang heeft met een 32-jarige Turk, om op het consulaat in Rotterdam - Turks gebied - te trouwen. Omdat zij boven de 18 is, behoeft zij geen toestem ming van de ouders ie hebben. Toch leek het Fadime verstan dig zich te laten schaken. Dat gebeurde vorige week woens dag. Toen zij met haar 44-ja- rige moeder in het centrum van Haarlem wandelde, kreeg de moeder plotseling een duw in de rug en viel. De „aanval ler" - de vriend - pakte hel meisje beet en trok zijn bruid in een auto. De verbouwereer de moeder wist niet beter of het was een echte ontvoering en stapte naar de Haarlemse politie. De kidnappingis don derdag in een Amsterdams po litiebureau opgelost. Het meis je kwam daar vertellen hoede vork in de steel zat. Ook met de moeder kwam de zaak in het reine en het huwelijk met de 32-jarige vriend kan spoedig worden verwacht. Koningin Juliana en koning Bondewijn openden de E-10 DEN IIAAG, 17-1. Vandaag (maan dag) rond het middaguur opende ko ningin Juliana en koning Boudewyn in dc stadsfeestzaai aan dc Mcir in Antwerpen symbolisch het nieuwe gedeelte in dc E-10 tussen Antwer pen en Breda. Ongeveer 700 geno digden, onder wie 280 uil Nederland waren bij deze plechtigheid aanwe zig. Op Nederlands gebied is dc weg elf kilometer lang en begon het werk in oktober 1970. In België was men al op 1 juni van dat jaar van start gegaan om de drieëndertig ki lometer op Belgisch gebied aan te leggen. Dc weg heeft, inclusief dc kunstwerken, tweehonderd miljoen gulden gekost en komt in de plaats van de oude verbinding over Zun- dert, Wernhout en Wuustwezel. De nieuwe weg geeft het verkeer een belangrijke tijdwinst. Van dc zijde van het Nederlandse Ministerie van Verkeer en Water staat werd tevoren verklaard, dat de weg in bijzonder goede verstandhou ding en bijzonder snel door beide landen is aangelegd. Er moeten aan de weg nog een aantal kleine details worden afgewerkt. De Nederlandse genodigden wer den vanaf Breda met bussen naar Antwerpen gebracht, waar koningin Juliana per hofauto arriveerde. Na dc openingsplechtigheid reden allo genodigden met bussen voor het eerst over de nieuwe weg. Achter de bussen werd de weg voor het ver keer opengesteld. Toen de stoet het verkeersplein bij Breda passeerde kon het verkeer van Nederland uit ook van de weg gebruik maken.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1972 | | pagina 2