KIJKUIT DE ZIERIKZEESCHE COURANT cis umzuMm kxspf amsterdam BRITS-MALTEZER GESPREK GAAT DEZE WEEK VERDER Ontstellend hoog verlies bij spoorwegen CASH AND CARRY MEUBELRAMA Het hospitaalkerkschip „De Hoop" in 1971 De werkgevers en de melaal-e.a.o. zon- en maanstanden hoog- en la ag water het weekoverzicht ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE Miiamlag 17 januari 1972 128ste jaargang Nr. 21015 WAARIN OPGENOMEN 1797- 1889 REDAKTIE EN ADMINISTRATIE Jannewekken 11, Zierikzee, Postbus 1, tel. (01110) 2255, na 18.00 uur: tel. (01110) 2118, voor bezorging na 18.00 uur (01110) 2158. Girorekening 13 76 77. Redakteur: M. J. Bij de Vaale, tel. (01110) 2938. Uitgave: N.V. Drukkerij v/h Lakenman Ochlman, Zierikzee. ABONNEMENTEN EN ADVERTENTIES: Prijs per 3 maanden bij vooruitbetaling 13,50; per maand I 4,50; per jaar 52,50. Losse nummers 30 cent - Verschijnt maandag, dinsdag, donderdag en vrijdag - Advertentieprijs 21 cent per losse mm; „Succesjes" (max. 4 regels) 2,75. Vraagt onze contractprijzen! De advertentieprijzen zijn exclusie! 4 B.T.W. In dit numtncr C.M.M.C. sluit aan bij C.M.C. TT - biljetten aan NS-stations land* en tuinbouw rai wij brengen mooie practische modellen MAXI-kwcliteit voor MINI-prijzen daar gaat 't toch om tentoonstelling land en tuinboiiwmechanisatie dagelijks geopend van 9-17 uur/' zaterdag 22 jan. van 9-16 uur/ toegangsprijs f4,- ^1819/20 2122 jan.72 Mintoff trekt ultimatum in Tarieven te hoog voor het publiek UTRECHT. 13-1. Dc opwaartse ontwikkeling in het reizigersvervoer bij de Nederlandse Spoorwegen is vorig jaar vrijwel tot stilstand geko men tengevolge van de tariefsverho gingen die vrij sterk boven de geld ontwaarding uitgingen. In 1970 nam het aantal reizigers kilometers nog met ruim 500 miljoen toe tot 8.011 miljoen. In 1971 was de stijging slechts 54 miljoen reizigers kilometers. De president-directeur van N.S.. mr. M. G. de Bruin, vestigde er don derdag op de nieuwjaarsconferentie de aandacht op. dat de invloed van de forse tariefsverhoging van gemid deld 9,5 procent in december 1971 pas dit jaar duidelijk voelbaar zal worden. Hij verwacht dan ook geen verdere groei van het vervoer. Het financiële tekort over 1971 wordt nu op f '246 miljoen geraamd (1970: f 142 miljoen). Zonder de rijks bijdrage voor bed rij fs vreemde lasten zou het verlies nog f 70 miljoen gro ter zijn geweest. Rijksweg 26 - Nieuwerkerk Telefoon (01114) 1268. b.g.g. 1265 Maandags gesloten Vrijdagsavonds tot 9.00 uur, zaterdags tot 5.00 uur geopend AMSTERDAM. 15-1. Ondanks de particuliere bijdragen cn dc vergoe ding van de kosten der technische hulpverleningen heeft het er in de zeiner van 1971 voor het hospitaal kerkschip De Hoop financieel be nauwd voorgestaan. De regering zoekt nu naar wegen om de jaarlijkse tekorten te dekken, zodat Dc Hoop zijn assistentie kan voortzetten. Dit wordt opgemerkt in een overzicht van dc activiteiten van het hospitaalkerkschip in 1971. In dat jaar werd naast dc geestelijke ver zorging en recreatie, 515 maal prak tische hulp verleend tegen 266 maal in 1970 en werden 137 adviezen per radio verstrekt op medisch elektro nisch en technisch gebied, voor het grootste deel aan Scheveningse en Katwijkse vissers, maar ook aan 24 Engelse. Deense, Duitse en Belgische schepen. Het schip legde vorig jaar 20.000 mijl af in de zeeën rond Engeland en Ierland. Voorts verleende de beman ning medewerking aan de visserij projecten van do overheid, o.h. in het voorjaar in Liverpool Bay en in het najaar in het westelijk deel van het Kanaal. Tn het hospitaal kwamen 176 zee vissers op het spreekuur van de scheepsarts. Dc moesten konden po liklinisch worden behandeld. DACCA. - Sjeik Mudjibur Rahman tekent hier de ambtseed na zijn be ëdiging als eerste minister van de re publiek Bangla Desh. Rechts de nieu we president Am Sayeen Chowhury. Dit nummer bestaat uit 6 pagina's „enige voortgang" was gemaakt en dat zy verwachtten, dat er volgende week neg een gesprek met de Mal tese eerste-minister zal worden ge houden. Carrington en Mintoff zullen naar verwachting woensdag opnieuw in de Italiaanse hoofdstad samenkomen voor onderhandelingen over een nieuwe oplossing, aldus is uit Britse regeringskringen vernomen. Mintoff is zaterdagavond uit Rome op Malta teruggekeerd van zijn be sprekingen met Carrington en Luns. Duizenden aanhangers van Mintofls socialistische partij begroetten de Maltezer premier, overtuigd als zij ervan waren, dat Mintoff in Rome had gezegevierd. De Maltezer regeringsleider ver klaarde, dat hij het ultimatum opge heven had, nadat hij van de Engel sen de toezegging gekregen had, dat zij zich niet in de binnenlandse aan gelegenheden van Malta zouden mengen en nadat er aamvyzingen voor een nieuwe overeenkomst wa- en geweest. (Mintoff had bij de jaarwisseling de verdere legering van Britse troe pen afhankelijk gesteld van de be taling van een met bijna 100 pocent verhoogde jaarlijkse pachtsom van achttien miljoen pond sterling en een ultimatum tot 15 januari te midder nacht gesteld). Hoewel lord Carrington zondag in een radio-vraaggesprek verklaard heeft, dat hij de kans op een nieuwe overeenkomst met Malta 50 op 50 acht, heeft het Britse ministerie van defensie de voorbereidingen voor de terugtrekking van de 3500 Britse mi litairen op Malta voortgezet. Waarne mers maken daaruit op dat Engeland in elk geval zijn garnizoen op Malta wil inkrimpen. Premier Heath Premier Heath van Engeland heeft doen weten, dat Engeland zich niet „hals over kop" in een nieuwe over eenkomst zal laten „storten". Het zou volkomen duidelijk gemaakt moeten worden, welke defensiein stallaties op Malta voortaan de Navo als geheel ter beschikking staan. Bovendien heeft Londen er zondag geen twijfel over laten beslaan, dat de Britse betalingen niet verhoogd zuilen worden en dat elke verhoging van de andere Navo-landen moet ko men. Naar de mening van Engeland moet een nieuwe overeenkomst ook een bepaling inhouden, dat landen van het verdrag van Warschau geen vaste voet op Malta mogen krijgen. Het orgaan van de Russische strijdkrachten, Rode Ster, heeft de Navo ervan beschuldigd, Malta on der druk te zetten. Volgens dit blad wordt de onafhankelijkheid van Malta en Cyprus door „imperialisti sche intriges" bedreigd. Miljoenenzwendel berecht in Londen LONDEN, 15-3. In Londen zijn een Fransman en een Pers tot resp. vijf en vier jaar gevangenisstraf veroor deeld omdat zij drie banken voor in totaal ongeveer 100 miljoen gulden zouden hebben opgelicht. Het was een van de grootste zwendelzaken die Engeland ooit gekend heeft. De 60-jarige Fansman Ellis Eser Seillon en zijn 40-jarige Perzische medeplichtige Elias Fahimian zouden tussen 1966 en 1970 onder valse voor wendsel 't genoemde bedrag van de drie banken hebben geleend om er kinine mee te kopen. Van het geld kon slechts ruim 16,5 miljoen gul den worden achterhaald. Zeker 13 doden bij hotelbrand Pennsylvania TYRONE, Pennsylvania, 17-1. Bij een brand in een hotel in Tyrone in Pennsylvania zijn zondag zeker 13 mensen omgekomen. Van de zeven tig brandweerlieden, die bij achttien graden vorst het vuur bestreden, lie pen 31 verwondingen op. Tegen het eind van de middag wa ren vier lijken geborgen. De verdere naspeuringen naar de vermisten moesten worden gestaakt, daar de brandweermannen niets meer kon den uitrichten in het puin dat met een 20 cm dikke ijslaag bedekt was. De brand werd veroorzaakt door oververhitting van een oliekachcl. De vlammen verspreidden zich snel naar twee aangrenzende gebouwen, die, evenals het hotel, vernield wer den. DEN IÏAAG, 14-1. De Federatie zijde omtrent de nieuwe CAO niet Metaal- cn Electrotcchnische indu- heeft aanvaard. Het is de FME nog stric (FME), dc organisatie van steeds niet duidelijk wat de indu- werkgevers in de grootmetaal heeft striebond NVV precies wil. Duidelijk de ruim 300.000 werknemers in de is wel, zo schrijven de werkgevers, metaalindustrie een pamflet ge- dat vooral het maximum van de stuurd, waarin uitvoerig de CAO- prijscompensatie voor deze vakbond onderhandelingen worden bespro- een struikelblok is. De werkgevers ken. gaan in hun mededeling ook in op de prijscompensatie en dc pensioc- De werkgevers betreuren het dat nen. de industriebond NVV als enige van de zes vakbonden in het metaalover- Het pamflet is op dc onderncmin- leg de voorstellen van werkgevers- gen onder de werknemers verspreid. Verwachting tot dinsdagavond: Vrij zonnig Droog cn vrij zonnig weer met een matige tot krachtige, in het wadden gebied harde oostelijke wind: matige tot strenge vorst mei minimumtem peraturen van min 5 tol min 12 gra den cn maxima rond min 4 graden. Voor woensdag: Aantal uren zon: 1 tol 5. Min.-temperaturen: 1 tot 6 graden onder normaal. Max.-temperaturen: 1 tol G graden onder normaal. Kans op een droge periode van min stens 12 uur: 05 procent. Kans op een geheel droog etmaal: 80 procent. 18 jan. Zon op 8.39. onder 17.02. Maan op 9.36, onder 19.51. Eerste kwartier: 23 jan. (10.2.9). Zicrikr.ee: 19 jan. 4.31 16.56 10.14 22.20 Springtij: 19 jan. DE BILT. 17-1. Het K.N.M.l. deelt mede: Dc koude lucht, die reeds en kele dagen boven Scandinavië en noordoosl-Duitsland lag. is het af gelopen etmaal verder naar het zuidwesten opgedrongen. Terwijl dc luchtdruk boven oost-Europa lang zaam steeg cn zich daar ccn hogc- drukgebied vormde met een lucht druk van 1045 m.b.. daalde boven dc Middellandse zee dc barometer. Hier door nam de wind boven ons land flink toe cn werd do koude lucht naar ons land aangevoerd. In het noordoosten van het land daalde in de nacht van zondag op maandag dc temperatuur op enkele plaatsen lot min 10 graden: in het zuidwesten beperkte de vorst zich tot 2 graden onder nul Het komende etmaal zijn de ver anderingen in het weertype slechts klein. Er moet derhalve met veel wind gerekend worden, waarbij het in het noordoosten van hel land ma tig tot streng blijft vriezen, maar ook in het zuidwesten van het land blij ven de temperaturen enkele graden onder nul. ROME, 15-1. Premier Dom Mintoff van Malta heeft het ultimatum voor (le ontruiming van de Britse bases op het eiland, dat zaterdag middernacht zou aflopen, ingetrokken, omdat - naar hij zei - een nieuw defensie akkoord met Engeland thans mogelijk schijnt. Hjj deed deze mededeling, nadat hij in Rome bijna zeven uur had ge sproken met de Britse minister van defensie, lord Carrington, en de se cretaris-generaal van de Navo, mr. Luns. Deze twee verklaarden, dat er Advertentie Treinongeluk in Griekenland eist vijftien doden LARISSE, Griekenland. Vijftien mensen, allen Grieken, zijn omgeko men bij een frontale botsing tussen de Acropolis-Expres en een lokaal- trein, ca 25 km ten zuiden van La- rissa in Midden-Griekenland. De Griekse politie heeft dit mee gedeeld. De expres was op weg van München naar Athene. 36 inzitten den zijn met zware verwondingen naar ziekenhuizen overgebracht. Nog geen maand geleden kwam een passagierstrein ten noorden van Athene, in botsing met een stilstaan de goederentrein. Daarbij kwamen vijf mensen om en werden 36 ge wond. AMSTERDAM. Een onderzoek van de obstakels waarop men bij het af zinken van het eerste melrocaisson op het Waterlooplein in Amsterdam is gestuit, heeft geleid tot een unieke archeologische vondst. Onder het caisson op een diepte van ongeveer vijf meter liggen temidden van een woud van palen drie schepen, welke uit de lGe eeuw en mogelijk nog vroeger dateren. i

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1972 | | pagina 1