VOORSTEL VAN GED. STATEN VAN ZEELAND VOOR BIJ DRAGE INSTANDHOUDING VEER ZIJPE-A. J. POLDER STREEKNIEUWS Ultra moderne slagerij annex voedingsmarkt te Haamstede Parkstrook zuidelijk van ijsbaan langs de Deltastraat ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE Vrijdag 14 januari 1972 Nr. 21014 Ombouw motorveerboot „Zijpe" - R.T.M. dreigde dienst te staken ZIERIKZEE, 14-1. De exploitatie van tie veerdienst Zijpe-Anna Jaeobapolder zal - naar liet zicli laat aan zien - over het jaar 1971 een verlies opleveren van plm. 200.000,—, terwijl dit verlies voor 1972, uit gaande van de bestaande outillage, in de buurt van de 300.000,— zal komen te liggen. Aldus delen Gedeputeerde Staten van Zeeland mee in een schrijven aan de Zeeuwse Provinciale Staten. In verband mei dcac situatie, aldus Gcd. Staten, heeft de exploitantc van deze dienst, de N.V. Rotterdamse Tramweg Maatschappij (RTM) zich tol het rijk en de provincie gewend met het verzoek in de exploitatie te participeren en wel op die wijze dat van de tekorten zowel het rijk als de provincie V6 voor hun rekening nemen. Een zelfde regeling geldt (gold) ook voor de veer diensten, die de R.T.M. in de provincie Zuid-Holland exploiteert(dc). Het college deelt mee dat het rijk bereid was in principe deze toezeg ging te doen doch door de provincie is vooralsnog een afwachtende hou ding aangenomen. Alvorens tot een toezegging te komen zou aan de hand van exploitatieoverzichten en prognoses duidelijk moeten blijken, dat er een economische noodzaak voor het instandhouden van deze veerdienst is, aldus het college. In de loop van het jaar 1971 is een onderzoek daarnaar ingesteld en uit de resultaten daarvan blijkt inder daad, dat een niet onbelangrijke be hoefte aan dit veer bestaat. Ged. Staten constateren verder dat het een duidelijke zaak is dat de RTM met grote ongedekte tekorten niet werken kan. Zolang de totaliteit geen verlies oplevert, kan men over en weer compenseren, wat in het verleden dan ook prompt gebeurd is. Nu leve ren beide aktiviteiten verlies op, dit wil zeggen het autobus bedrijf in 1971 nog niet veel, maar in 1972 in toenemende mate wegens het niet volledig in de tarieven kunnen door berekenen van de gestegen kosten. Het rijk verleent hiervoor bijdragen. Deze bijdragen zyn echter strikt ge bonden aan de autobusaktiviteiten. De veerdienst moet nu derhalve zelf rondkomen. Dieselmotoren Een belangrijk punt hierbij is, dat het geraamde tekort voor 1972 voor al veroorzaakt wordt door de ouder wetse manier van voortstuwing van de veerboot. Deze geschiedt nog met stoomketels uit de dertiger jaren. Dit vergt veel mankracht, terwijl de kolen schaars en derhalve duur zijn. Door in de veerboot Zijpe twee die selmotoren in te bouwen, waarvan de kosten f 700.000,bedragen, kan het tekort op jaarbasis berekend, tot iets beneden f 100.000,dalen. Het is echter een logische zaak, dat de RTM niet tot aanschaffing van die selmotoren overgaat als niet vast staat, dat de veerdienst in stand ge houden zal worden en een oplossing gevonden wordt voor de dekking van laatstgenoemd bedrag, aldus G.S. Advertentie Kort voor dc jaarwisseling heeft de directeur van de RTM laten we ten, dat de veerdienst op korte ter men gestaakt zou moeten worden, indien niet direkt een regeling tot dekking van dc tekorten getroffen zou worden. Op 28 december 1972 heeft te Den Haag een bespreking plaats gevon den tussen een aantal vertegenwoor digers van het rijk, de provincie en de RTM. Ondanks daartoe van de zijde van het rijk uitgeoefende druk hebben Ged. Staten daar elke ver antwoordelijkheid van de provincie voor het voortbestaan van deze dienst van de hand gewezen. Het college handhaaft ook nu dit stand punt. Bijdrage Toch menen Gcd. Staten, dat een incidentele en begrensde bydrage van dc provincie in dit geval op haar plaats is, indien daarmede een impasse wordt doorbroken en deze veerdienst daardoor weer een aantal jaren kan funktioneren. Het collége stelt daarom de staten voor om een éénmalige bijdrage te verlenen in de ombouwkosten van de veerboot Zy- pe tot een bedrag van f 350.000, waarby het ryk dan dé andere helft voor zijn rekening nemen zal. Naast deze bijdrage in de ombouwkosten draagt het ryk de niet geringe kos ten van het instandhouden van de havens te Zijpe en Anna-Jacobapol- der. Bij de overwegingen, die tot het voorstel hebben geleid, zijn de prog noses, waarvan G.S. aan het begin van dit voorstel melding hébben ge maakt en waaruit de behoefte aan deze verbinding blijkt, van invloed geweest. Het instandhouden van de ze Zeeuwse dwarsverbinding kan volgens de deskundigen, een in het totale verkeerspatroon meegroeiend gebruik te zien geven. Voor de dekking van deze bijdrage kan geput worden uit de reserve voorzieningen voor het wegverkeer. Van de uitkeringen, die de provincie ontvangt op grond van de wet uit keringen wegen, wordt jaarlijks 901 verdeeld onder de secundaire, tertiaire en quartaire wegen, terwijl de resterende 10 °/o gereserveerd wordt voor extra-voorzieningen. Voor de jaren 1968 tot en met 1972 hebben G.S. 7 °/o hiervan bestemd voor extra-uitkeringen ten behoeve van de tertiaire en de quartaire we gen, terwijl de overblijvende 3 nog geen bestemming heeft verkre gen, uitgezonderd f 270.000,voor het aanbrengen van de verkeerslich teninstallatie bij het kruispunt St. Annapolder nabij Terneuzen. Per 31 december 1971 was deze reserve f 4.648.215,—. Vragen over werkloosheid in Zeeland Het Kamer-Statenlid P. A. Roels (PvdA) heeft zich met betrekking tot dc werkloosheid in Zeeland met vra gen gewend tot het college van G.S. De vragen luiden: 1. Hebben Gedeputeerde Staten Het college stelt de staten voor: 1. aan de N.V. Rotterdamse Tram weg Maatschappij ten behoeve van de instandhouding van de veerdienst Zijpe-Anna Jaeoba polder een éénmalige bijdrage te verlenen tot de helft van de op f 700.000,geraamde kosten van ombouw van de motorveerboot Zijpe; 2. nadrukkelijk vast te stellen, dat de provincie Zeeland door het toekennen van deze bijdrage op geen enkele wijze verantwoorde lijkheid aanvaardt voor de ver dere uitoefening van deze veer- verbinding; 3. deze bijdrage te brengen ten las te van de reserve voorzieningen ten behoeve van het wegverkeer. kennis genomen van de jongste cijfers met betrekking tot de ge registreerde arbeidsreserve, met name van die in Zeeland? 2. Hebben Gedeputeerde Staten ook met verontrusting geconstateerd dat omstreeks de recente jaarwis seling Zeeland, op de drie noor delijke provincies na, het hoogste percentage werklozen telde? 3. Vinden Gedeputeerde Staten het eveneens zeer ongunstig dat in de provincie Zeeland het percentage geregistreerde arbeidsreserve in één maand steeg van 2,6 procent naar 4,3 procent? 4. Achten Gedeputeerde Staten de werkgelegenheidssituatie even eens catastrofaal, met name in West Zeeuws Vlaanderen, dat met 11,4 procent aan geregistreerde arbeidsreserve, tezamen met de districten Buitenpost, Emmen en Etten-Leur tot die gebieden in ons land behoort, met de aller grootste moeilijkheden ten aan zien van de werkgelegenheid? 5. Achten Gedeputeerde Staten de werkgelegenheidssituatie (7,4 pro cent) op Schouwen-Duiveland zorgwekkend? 6. Kunnen Gedeputeerde Staten me dedelen of, en zo ja in welke ma te, plannen voor grote tot middel grote openbare werken voor uit voering gereed zijn, of zo goed als gereed, en in welke mate een zeer spoedige uitvoering van deze ob jecten de werkgelegenheidssitua tie in die delen van de provincie Zeeland zou kunnen verbeteren? 7. Welke stappen, denkt het College te nemen teneinde de verontrus tende werkgelegenheidssituatie in Zeeland, met name in West Zeeuws Vlaanderen en op Schou wen-Duiveland, te verbeteren? ZIERIKZEE N.C.V.B.-aideling Op woensdag 19 februari wordt in het hervormd verenigingsgebouw de jaarvergadering gehouden van de N. C.V.B.-afdeling. O.m. vindt een ver loting plaats en worden dia's uit Amerika vertoond. HAAMSTEDE Vergadering reisvereniging „Ons Genoegen" Woensdagavond vergaderde in ho tel Bom de reisvereniging „Ons Genoegen" onder voorzitterschap van de heer A. de Bruine. Hoofd moot van de agenda was de bespre king zomerreis 1972 waarop de heer M. Tuinman, chauffeur bij Van Oe- veren's Touringcarbedrijf te Zierik- zee een toelichting gaf. Besloten werd om dit jaar een reis te maken naar West-Duitsland en speciaal naar het Ahrdal met bezoe ken aan Altenahr, de Drachenfels en op de tweede dag via Blankenheim, Mönchau weer op huis aan. Na de pauze vertoonde de heer W. P. de Vrieze dia's over door hem gemaakte reizen in Europa waarbij hij zelf voor de toelichting zorgde. Het gebodene werd, gezien het ap plaus, zeer op prijs gesteld. De ver loting deed de uitgavenpost van deze vergadering wat verlichten en tot slot dankte de voorzitter een ie der voor het doen slagen van deze vergadering. Nog geruime tijd wer den gezellige, oude reisindrukken opgehaald. Loos bomen-alatm Van diverse zijden werd ons geat tendeerd op het rooien van bomen in de gemeente. Gcmecntepersonoel zou o.a. bij Dominees-bosje druk be zig zijn. Naar wij vernemen omvat dit slechts een „gezondheidssnoei" waardoor enkele oudere bomen plaats moeten maken voor jong gewas. BURGHSLUIS Extra film-„Skycrane" Woensdag vlogen geruime tijd twee reuzen-helikopters van het Amerikaanse leger in West-Duits land boven de werkeilanden in de OosterscheldemontJ. Naast de ge bruikelijke machine die de beton blokken „dropt", vloog een andere precies eendere wentelwiek. Deze had een filmploeg van een Duits blad aan boord die opnamen maakte. Geruchten over „droppings" met twee of zelfs drie helikopters blijken uit de lucht gegrepen. De Skycrane zal vrijdag of zaterdag het werk aan de strekdam voltooid hebben en keert weer terug naar de basis in West-Duitsland. Hoe Rijkswaterstaat het sluitingswerk waardeert is nog niet bekend. KERKWERVE N.C.V.B.-afdeling Op woensdag 19 januari vergadert de N.C.V.B.-afdeling in het vereni gingsgebouw. Het woord zal worden gevoerd door ds. H. Favier te Zie- rikzee over het onderwerp: „Het ge bed". BRUINISSE De aardgasvoorziening Voor het aardgas in Bnnnisse moet 11% km hoofdleiding worden gelegd; hiervan is nu 8 km klaar. In 150 wo ningen zijn binnenleidingen aange legd, waarvan er 110 al op het aard- gasnet zijn aangesloten. Gordijnen voor dorpshuis Een aantal dames is belangeloos bezig met het naaien van de gordij nen voor het dorpshuis. In totaal moet plm. 350 meter gordijnstof wor den verwerkt. Verkoop huizen De heer H. Stooter verkocht zijn pand Dijkstraat 5 Bruinisse aan de heer W. J. Hoek. De familie Hooger- heide-de Waal verkocht het pand Schipperslaan 11 aan de heer Joh. Bal. De heer Joh. Bal op zijn beurt verkocht zijn woning Schipperslaan 8 aan de heer Joh. Daudey te Eind hoven. Het pand wordt thans be woond door de dames Van den Berg, die Molenstraat 71 ontruimden, om dat dit binnenkort wordt betrokken door de eigenaar ds. D. Goudzwaard, thans nog predikant te Zwammer- dam. Tenslotte verkocht de heer Chr. van den Bos zijn woning aan de heer C. Bal. De heer Van den Bos is voor nemens een nieuwe woning te bou wen. Winkelruimte beslaat 80 m2 HAAMSTEDE, 12-1. Een groot aan tal belangstellenden, vertegenwoor digers van dc overheid en van aan- voerbedryven, collega's, mensen uit het verenigingsleven ff»f acte de pré- sence tijdens de receptie die de heer D. de Jonge gaf ter gelegenheid van de opening van zijn verbouwde zaak. Een schat van bloemstukken sierde het gloednieuwe interieur. De slagerij was enige jaren gele den pas vernieuwd, doch de toeloop vooral van toeristen, noodzaakte de eigenaar om opnieuw uit te breiden. Daartoe werd aan het winkelinte rieur een 40-tal m2 toegevoegd waardoor nu een afdeling voedings- markt-zelfbediening en een vers vlees afdeling is ontstaan. De vers- vlees-toonbank is een imposant ge heel en kan 53 schalen bevatten. Me- Autoverkoop iu 1971 AMSTERDAM, 13-1. In 1971 wer den in Nederland in totaal 402.708 personen- en combinatieauto's ver kocht legen 432.231 in 1970, een da ling derhalve van 6,8 procent. Deze cijfers zijn afkomstig van de kente kenregistratie van de RAI in Am sterdam, waar verwacht wordt dat de verkopen dit jaar een ongeveer gelijk beeld te zien zullen geven als in 1971. Niet alleen „biologisch-dynainisch" AMSTERDAM, 13-1. De keurings- dienst van waren in Amsterdam heeft in 15 van de 52 op bestrijdings- middelen-residuen onderzochte mon sters groente en fruit, die als „biolo- gisch-dynamisch produkt" ten ver koop werden aangeboden, een residu aangetroffen. Hoewel met de aan duiding „biologisch-dynamisch" wordt gesuggereerd dat bij de teelt van deze produkten geen bestrij dingsmiddelen zijn toegepast, werd in twee gevallen zelfs een overschrij ding van de residu tolerantie gecon stateerd, aldus het jaarverslag over 1970 van genoemde keuringsdienst. Tilburgse fabriek sluit 230 werklozen TILBURG, 13-1. Directie en com missarissen van de wollenstoffenfa- briek Swagemakers-Ceasar N.V. hebben, in overleg met de bewind voerder besloten het bedrijf te liqui deren. De banken stellen het bedrijf in de gelegenheid de lopende orders tot medio-eind februari af te leveren terwijl getracht wordt het resteren de contractenbestand bij derden on der te brengen. Voor het 230 werk nemers tellende personeel zal de wettelijke opzegtermijn volledig in acht worden genomen, zo heeft de directie bekendgemaakt. ST. PHILIPSLAND M.A.C. „Sint Philipsland" Op donderdag 20 januari wordt in „De Druiventros" te St. Philipsland? de algemene ledenvergadering ge houden voor de M.A.C. „Sint Philips land". De plannen voor 1972 komen in bespreking. Seheepvaartberichten Abida, 19-1 te Curagao verwacht. Acmaea, 12-1 te Rotterdam. Ameland, 12-1 ten anker Teesbay. Atys, 13-1 Dampier. Diloma, 13-1 Sydney naar Geelong. Kelletia, 15-1 Yokohama verwacht. Kenia, 16-1 te Hongkong verwacht. Koratia, 11-1 te Durban. Krebsia, 12-1 te Curasao, Straat Fremantle, 12-1 pass. Kaap Stae. Vivipara, 20-1 Mina al Fahal verwacht. Zafra. 17-1 te Teesport verwacht. de nieuw gebouwd is een grote koel ruimte van 4,80 x 2,25 m-' die door twee deuren, één in de winkel en één vanuit de slachtplaats te bereiken is. Deuren die automatisch sluiten. Een nieuwe rookkast behoort tevens tot het hernieuwde slachtgebouw terwijl daarachter een machinekamer voor de koel- en vriesstroom zorgdraagt. Eveneens nieuw is de veestalling, terwijl de garage magazijn werd. In de tachtig m2 grote wiflkel- ruimte staan twee naadloze snijta fels opgesteld en als vanouds het kapblok. Een aantal weegapparaten en snijmachines completeren de vlees-afdeling die evenals de voe- dingsmarkt geheel door een fraaie betegeling is omgeven. Twee ingangen Het winkelontwerp is van de heer A. D. Wijnholds, architect in Drie bergen. In de voedingsmarkt een vriezer en een wandkoelmeubel, ter wijl alle wandgondola's op wieletjes staan. De winkel heeft twee ingan- Praten met de minister HILVERSUM, 14-1. Maandag zul len tien Nederlanders in het kader van de serie NOS-radio-uitzendin- gen „Praten met dc minister" van gedachten wisselen met dc minister van onderwijs, mr. C. van Veen. Onderwerpen zijn onder meer, het kleuteronderwijs, de toekomst van de schooltelevisie, de te grote klas sen, de inspraak van de ouders bij de samenstelling van de lesroosters, het straffen op school en de wille keur in het onderwijs. Gesprekslei der is Henk Enkelaar. De uitzending begint maandag om 09.00 uur (op Hilversum 2). Stadssanering in 1971 DEN HAAG, 13-1. De rijksoverheid heeft in 1971 ruim 190 miljoen uitge geven voor stadssanering of -recon structie. Dit geld betekent een bij drage van 80 pet. in de kosten van gemeenten voor aankoop van grond en huizen in saneringsplannen, die zijn aanvaard door het ministerie van volkshuisvesting. Het ministerie heeft meegedeeld dat in de eerste helft van 1971 aan 38 gemeenten een bijdrage is gege ven tot een bedrag van 56 miljoen gulden en in de tweede helft aan 82 gemeenten 137 miljoen. Huisraad door ruiten op straat gesmeten GRONINGEN, 14-1. De politie in Groningen heeft donderdagavond omstreeks elf uur zeven Groningers gearresteerd die bezig waren huis raad dwars door de ruiten van een bovenwoning op straat te smyten. De zich dichter noemende Gronin ger Bertil de Jonge (33) was toen al enige tijd bezig uit protest tegen het opzeggen van de huur een gedeelte van het in zijn huis aanwezige meu bilair dwars door het glas heen naar buiten te gooien. Hierbij kreeg de opgewonden huurder assistentie van een zestal vrienden die er mede voor zorgden dat bedden, planken, stuk ken glas en meubilair op de rijksweg voor het pand Zuiderpark 18a te recht kwamen. Het schouwspel trok direct vele belangstellenden, onder meer de zoon van de huiseigenaar die een deel van de huisraad van zijn vader met een doffe plof op de stoep terecht zag komen. De politie heeft een eind gemaakt aan het spektakel door de heer De Jonge en zijn vrienden mee te ne men naar het bureau en in te sluiten wegens opzettelijke vernieling. RECHTSZAKEN Nou mishandelde kinderen ROME, 13-1. Een rechtbank in Ro me heeft donderdag een voormalige R.K. kloostej-zuster tot vier jaar en acht maanden gevangenisstraf ver oordeeld op beschuldiging van het mishandelen van gehandiepte kinde ren in een tehuis, dat zij leidde. De 64-jarige Maria Diletta Pagliuca werd niet verantwoordelijk geacht voor de dood van één of meer kin deren in het instituut Santa Rita in Gi-otta Ferrata buiten Rome. gen, waarbij de zijdeur alleen in hel seizoen geopend wordt om mensen die alleen vlees wensen, sneller te kunnen helpen. Er is centrale ver warming in het gehele gebouw het geen uniek is voor een slagerij. In de voedingsmarkt een keur van artike- le in koelprodukten, wijnen, delika- tessen, voeding voor diabetici, soe pen, voeding voor honden en katten en een groot sortiment blikproduk- ten. Hoofdaannemer was het Bouwbe drijf Prince te Haamstede met Techn. Bueau Soeters te Haamstede en schildersbedrijf Van Dalsen te Haamstede. De koel- en vriesappa- ratuur is van Smeva Valkenswaard en de centrale verwarming van Sa- man en Deurloo te Zierikzee. Par keergelegenheid is aanwezig, terwijl een breed trottoir de winkc.l een bij zonder fraai aanzien geeft. (Foto: Zierikzeesche Nieuwsbode). NUTSSPAARBANK.. Uw ideale gezinsbank U bent welkom by uw Nutsspaarbatik TERMIJNSPAREN en DEPOSITO'S tot 7 RENTE KERKWERVE: Ring, woensdags van 14.00- 15.00 uur. Gemeenteraad Bruinisse BRUINISSE. 12-1. Dc gemeente raad van Bruinisse kwam woens dagavond in spoedeisende vergade ring byeen. De voorzitter burge meester G. Hokken herinnerde aan het raadsbesluit van 1970, waarbij besloten werd om langs de Delta- straat zuidelijk van dc ysbaan. een parkstrook aan tc leggen, waarvoor door dc Ncd. Heide My een schets- plan was gemaakt. De aanleg van de bedoelde groen strook werd toen geraamd op f 77.400,-, waarvan door de Dienst voor Aanvullende Civieltechnische werken een subsidie zou worden verstrekt van f 20.000,-. Hot karwei kon in 1970 noch in 1971 worden Uitgevoerd en dc betrokken post werd van dc begroting afgevoerd. Nu het gehele West II bijna is vol gebouwd moet opnieuw aandacht worden besteed aan de groenst mok. Een nieuwe begroting werd opge maakt tot een bedrag van f 89.200,-, waarop een bedrag van f 52.038.- subsidie kon worden gekregen. Kos ten voor dc gemeente dus f 37.182,- tc verhogen met het aankoopbedrag van 6000 tegels. In totaal moest dus de raad een krediet verlenen van ruim f 41.000,- of liever er was al leen een goedkeuringsbesluit nodig, omdat reeds enkele jaren tevoren tot de aanleg van de parkstrook was besloten. De heer Van Nieuwenhuize gaf een toelichting op het nieuwe plan dat tegelijk een voortzetting was van het oude. Om verschillende redenen moet de aanleg van een rolschaatsenbaan achterwege blijven, wat door do meest£ raadsleden werd betreurd. Het nu reeds bestaande trapveldje wordt getransformeerd tot plantsoen De jeugd krijgt echter meer zuide lijker wel gelegenheid om te voet ballen. In het zelfde complex ligt ook het kinderbadje, terwijl zuidwestelijk daarvan een kinderspeelplaats is ge projecteerd. Groot prijsverschil De heer Van de Velde vond het prijsverschil tussen f 77.000 in 1970 cn f 89.000 in 1972 nogal groot, lo meer daar in die tussentijd ter plaatse het kleuterbadje is aange legd, terwijl ook de rolschaatscn- baan uit het plan is genomen. De heer Van Nieuwenhuize ant woordde dat reeds in 1970 een kleu terbadje van bepaalde afmetingen zou worden gebouwd, terwijl ook toen de rolschaatsenbaan niet in dc berekening is opgenomen. Nadat men het plan uitvoerig had bekeken cn men ook de kinderspeel plaats naar een andere hoek had verschoven werd hel plan met alge mene stemmen aanvaard. Een krediet werd gevraagd cn verkregen voor het maken van een plan voor groenvoorziening in Plan- West III bij het dorpshuis en ver volgens. terwijl als laatste punt werd aangenomen de groenvoor ziening langs het dorpshuis. Door de raadsleden mevrouw Van Lccuwen-Sicling cn dc heer Grocnc- veld werd aandacht gevraagd voor de aanleg van een baan, waarop badminton kon worden beoefend en die mogelijkheid ook als tennisbaan kon worden gebruikt. Dc heer Ver spoor zag die liever geprojecteerd bij het sportveld.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1972 | | pagina 3