TWINTIG STAPPEN TERUG TOCH KRITIEK OP WECEN IN NIEUWE STREEKPLAN Koninginnekerk-kwestie niet opgelost Laotiaanse leger lijdt sterke verliezen Griepepidemie in Nederland bereikt top ZIEKIKZEKSCHE NIEUWSHODF. Donderdag 13 Januari 19Y2 Nr. 21013 Waterschap Schouweii-Duivelancl ZIERIKZEE, 11-1. Onder voorzitterschap van dijk graaf A. M. Geluk vergaderde in 's Landskanier het bestuur van hel waterschap Sehouweii-Duivelaiid. E<-n vroegertje in liet pas begonnen jaar ,als gevolg van de noodzaak der beëdiging van een aantal lier(beiioemde) hoofdingelanden. Zy legden in handen van de voorzitter de vereiste eden af. die in één formule zön samengevat, daar het gehele proces in één vorm is gegoten. Voor de eerste maal werd beëdigd de nieuwe hoofdingeland de heer M. K. 11 o me ij n te Ouwerkerk. Verder op deze vergadering: een inleidende toe spraak van de voorzitter en na de vergadering een causerie van de heer J. C. de Pagter, administrateur ter Provinciale Griffie, over het onderwerp: „Bestuurlijke problemen met betrekking tot dc zuivering en afvoer van af valwater". Onzekerheid over Plouipetoreuweg De volgende hoofdingelanden wer den beëdigd, t.w. de heren: W. J. Steur, Burgh; R. Steur. Renesse; W. P. de Vrieze, Haamstede; J. J. Pad mos, Renesse; Jhr. A. van Citters, Burgh; K. A. van Langeraad, Kerk- werve; J. M. Dalebout; Haamstede; C. D. v. d. Linde, Schuddebeurs; St. Boot O.B.zn., Duivendijke; S. Franc- ke, Kerkwerve; Th. H. de Meester, Zierikzee; L. M. Moermond, Drei- schor; J. Barendregt, Dreischor; J. R. P. Berman, Dreischor; J. den Boer Zonnmaire; J. v. d. Zande, Nieuwer- kerk; A. J. G. Doeleman, Nieuwer- kerk; C. W. Romeijn, Ouwerkerk; H. J. v. d. Zande, Nieuwerkerk; M. K. Romeijn, Ouwerkerk. Na de beëdiging sprak de heer W. J. Steur dankwoorden als reaktie op een felicitatie van de voorzitter en de goede wensen in verband met de jaarwisseling. Vrijwillige wiiiclnioleiiaars ARNHEM, l.'-l. - Negentien kandidaten, van ivie er vijftien in Gelderland wonen, gaan binnenkort een examen afleg gen voor het diploma „vrijwil lig ivindmolenaar"De vereni ging De Hollandse Molen neemt deze examens af op 15 januari in de poldermolen in Gelder- malsen, op 29 januari in de ko renmolen De Hoop in Garde- ren en op 19 februari in de molen De Fortuin in Hattem. De geslaagden krijgen een mo len toegewezen, waarin ze in hun vrije tijd hun vakkennis kunnen onderhouden en uit breiden. Op de eerste zaterdag in maart beginnen nieuwe cur sussen. en wel in de omgeving van Voorst en Zevenaar, in de Tielerwaard en in de omgeving van Rekken. Lichtenvoorde en Z elhem. Wie amateur-mole naar zou willen worden kan zich voor 1 februari in verbin ding stellen met het secretari aat van de stichting Vrienden van de Gelderse Molen, Gron delstraat 07 in Arnhem. Griekenland gaf Nederland geen waarschuwing DEN HAAG, 11-1. Het is niel waar dat de Griekse regering de Neder landse regering heeft gewaarschuwd zich niet te bemoeien met de Griekse binnenlandse politiek in de zin van het bevorderen van democratische verhoudingen in Griekenland. Minister Schmelzer (buitenlandse zaken) heeft dit geantwoord op vra gen van het PSP-Tweede Kamerlid Van der Spek naar aanleiding van berichten die deze hierover had ge signaleerd in de Griekse pers. Unieke foto van een strandgroep uit 1910, hier gefotografeerd aan de landzijde bij de grote trap te Wes- tenschouwen. De tent op de achter grond behoorde toe aan de heren Van Zalm en Graaf eiland. Het is ver moedelijk één van de eerste strand tenten in de Westhoek geweest. Bcstuuriykc wijziging „Het is goed te beseffen dat wel licht in de nabije toekomst wijzigin gen zullen ontstaan in de samenstel ling van de bestuursorganen - alge mene vergadering en dagelijks bestuur", aldus de heer Geluk in zijn toespraak, waarbij hij doelde op de mogelijkheid dat de aktieve zuive- ringstaak van de waterschappen zal worden opgedragen aan de wa terschappen. Bestuurlijke invloed zal dan moeten worden toegekend aan de vervuilers, maar anderzijds zal de noodzaak ontstaan de huidige be stuurscolleges nummeriek te beper ken. Het afgelopen jaar gaf geen grote problemen wat betreft het onder houd van de zeeweringen en de wa- teibeheersingstaak. Er waren geen grote stormen en er viel weinig neerslag (593,4 mm te Zierikzee). Aanzienlijk meer geld kostte hel onderhoud van de wegen, want er traden regelmatig scheuren op in het wegdek en doorzettende schade ont staat door weersinvloeden en een grotere verkeersintensiteit. Golvin gen door nazakken van oude sloten of door verzakking (slappe onder grond) worden steeds groter. Eigen beheer Zoveel mogelijk wordt met ge bruikmaking van eigen mensen en materieel, aan de mankementen ge werkt. Verbazing en ergernis bestaat over de hoeveelheden vuil en afval, die langs de bermen van wegen en dijken worden weggeworpen. De laatste weken is zoveel mogelijk op geruimd en een viertal distrikten is schoon. Het gaat om J 20 m3 vuil, verwijderd in 200 kantonniersuren en evenzoveel traktoruren. Nog 120 werkuren zullen nodig zijn voor de rest. Een dringend beroep op de be volking en de gasten is nodig, niet alles maar opzettelijk weg te smijten. Wat uitvoeriger ging de voorzitter in op het ontwerp Streekplan Schou- wen-Duiveland, waarin - naar me ning van het D.B. - voorzichtig is omgesprongen met het weinige en waardevolle dat we hebben. Minder fraai wordt gevonden het scheppen van enige complexen over volle rekreatiebebouwing, met name aan de noordkant van Schouwen, al moet uiteraax'd nog het effect van het aanslaan van de beplanting wor den afgewacht. Landschappelijk moet meer gedacht aan aankleding en beplanting. Een bezwaar is dat grote bedrijven dikwijls worden gesitueerd langs smalle wegen (Sir.iansland, OTand, Brouwershaven). Het is maar niet vanzelfsprekend dat het waterschap dc smalle uitbaning, zal verbreden. De wegen Verdere kritiek oefende de heer Geluk toch nog op de wegen in hel plan. Overbodig wordt geacht de tussenweg van het aansluitingspunt van de toekomstige dam door de Oosterschelde naar Schelphoek en de geprojekteerde noordelijke ver binding van Seharendijke naar Zie rikzee, die in de plaats is gekomen van het aanvankelijk gedachte tracé. Een vraag is ook wie in dc komende tien jaar de aanleg van de zeer dure wegen zal financieren. De provincie waarschijnlijk niet. Met deze onzekerheid werkt een streekplan verlammend op verbete ringen die op korte termijn reali seerbaar zouden zijn. Zo maakt handhaving in het plan .van dc - reeds genoemde „tussen weg" de uitgaaf overbodig voor de voorgestelde verbreding tot zes meter wan de weg over de dijk - dc Plom- petorenweg. Aanpassing aan nieuwe zienswij zen en ontwikkelingen zal nodig zijn Duidelijkheid dient te komen in de ontwikkeling van het Grevelingen- bekken. Ge-opteerd dient te worden voor gemeenschappelijke uitgangs punten en gecoördineerd optreden, want het gaat om een evenwichtige ontwikkeling van deze streek. In tussen is wel gebleken dat een pro gressieve aanpak in de periode 1953- 1963 thans het waterschap een voor sprong geeft op de economische moeilijkheden van dit moment. In aansluiting op de beëdigingen van de hoofdingelanden, deelde de' voorzitter mede zelf in de december maand opnieuw te zijn beëdigd dooi de commissaris der koningin, De Plompetoremveg Grote aarzeling is - gelijk ook uit de openingstoespraak bleek ont staan rond het projekt: verbeteren Plompetoremveg. Goedkeuring op het gewijzigd plan - het verbeteren van het gedeelte tussen Steursweg en Stolpweg - werd aan G.S. ver zocht. Belangrijk is het projekt: verbete ren kruising Delingsdijk/Zuider- Nieuwlandweg. Het gaat hier om „verkeersdruppels", die de weg vei ligheid ter plaatse zullen vergroten. Goedkeuring op het plan en een toe zegging tot een bijdrage wei-den tot dusver van G.S. nog niet ontvangen. Een ander bestek heeft betrekking op het aanbrengen van taludverde diging in enkele waterlopen tot een totale lengte van 3750 meter. Dit werk is in voorbereiding. Met betrekking tot de Deltawer ken, deelde het hoofd van de technische dienst, ir. G. D. Klooster boer mede, dat in 1972 en 1973 nood voorzieningen (kleine omleggingen) getroffen zullen moeten worden voor het verkeer naar de Brouwersdam. De vergadering ging akkoord met de voorbereiding tot eventuele verkoop van de voormalige kantonnierswo- ning en enkele perceeltjes grond te Dreischor. Salarismaatregelen (nacalculatie ..trend") voor 't rijkspersoneel, wer den van overeenkomstige toepassing verklaard voor het waterschapsper- soneel (3,53 "/oen 6 °/o - f 54). De rondvraag Bij de rondvraag bracht de heer Steur het punt ter sprake dat de provincie de bedelvingskosten van sloten langs provinciale wegen, voor de helft op de aanpalende ingelan den verhaalt. Hij vond het' nader hand presenteren van een nota. zon der informatie van tevoren, niet zo elegant. De voorzitter kende het probleem, maar gezien van provin cie-zijde steekt er toch enige billijk heid in. De provincie heeft destijds alles betaald, maar was hiertoe niet ver plicht want er is ook invoeg in de sloten van de landzijde en daar zijn de ingelanden verantwoordelijk voor Individueel kan worden gepoogd de helft van de kosten toch nog op de provincie te verhalen, maar de voorzitter zag niet veel kans op suc ces. Jhr. Van Citters wilde - met het oog op de toenemende vervuiling - zeer hoge boetes opleggen aan de vervuilers, maar de heer Steur wees op het feit, dat men doorgaans niet weet wie voor de vervuiling ver antwoordelijk is. Maar het vervui- lingsfeit ligt er: fietsen, gevulde plastic zakken, autowrakken'. Arrestatie na steekpartij SINT WILLEBROKD. 12-1. De lijks- politie in Sint Willebrord heeft de 16-jarige A. G. B. uit deze plaats aangehouden als de vermoedelijke dader van een steekpartij waarvan zondagnacht de 36-jarige W. M. J. uit Sint Willebrord het slachtoffer is ge worden. Het slachtoffer liep op straat te wandelen toen hij volkomen on verwacht met een mes werd gesto ken. Hij had daarbij een vrij diepe maar ongevaarlijke snee in zijn lende opgelopen. ROTTERDAM, 12-1. Het lot van dc Rotterdamse Koninginnekerk is op nieuw in handen gespeeld van de politici. Dc president van de Rotter damse rechtbank, mr. J. G. L. Reu der, zal P-ïs over veertien dagen uit spraak doen in het kort geding, dat de Haagse evangelist Johan Maas- bach om de kerk te redden tegen dc Stichting Bejaardenhuisvesting heeft aangespannen. Mr. Reuder maakte zijn beslissing' bekend tijdens dc vierde zitting van het kort geding. De heer Maasbach ziet de kerk graag behouden als geestelijk mo nument. De Stichting Bejaardenhuis vesting wil het gebouw waarvan zij eigenares is, afbreken en er een be jaardenflat voor in de plaats zetten. Dinsdagochtend, toen de partijen voor de derde keer bijeen waren in de stampvolle rechtzaal, had mr. Reuder de heer Maasbach nog een laatste kans gegeven, het benodigde geld voor de aankoop van de kerk - ruim 3,5 miljoen gulden - bijeen to brengen, 's Middags bleek, dal er slechts 1,7 miljoen op tafel lag. De Stichting Bejaardenhuisvesting had die ochtend bij monde van voor zitter J. de Jong duidelijk gemaakt, dat zij de kerk onder geen enkele voorwaarde wenst te verkopen. Vol gens de heer De Jong ging de presi dent van de verkeerde veronderstel ling uit, dat zij hiertoe, wel bereid zou zijn. „Wij vinden het optreden van mr. Reuder erg ongelukkig", al dus de heer De Jong. VIENTIANE. 12-1. Na een zware strijd van zes dagen hebben Noord- Vietnamese troepen het gebied rond Ban Ngik in Zuid-Laos ingenomen. De weg is nu vrij voor een aanval op de strategische stad Pakse. Vol gens welingelichte bron uit Vientia ne hebben communistische troepen ook het vliegveld van het noordelij ker gelegen Sam Thong bezet, onge veer tien kilometer van de door de Amerikanen geleide guerrillabasis bij Long Tsjeng. De drie bataljons van het Laoti aanse leger die in het gebied van Ban Ngik waren omsingeld zijn er dinsdagmorgen in geslaagd een vluchtweg te forceren en nieuwe te ruggetrokken stellingen in te nemen rond Pakse. De terugtocht is gepaard gegaan met zware verliezen. Er zou den meer dan 200 doden, gewonden en vermisten zijn. Twee 75-mm-ka- nonnen en een voertuig moesten wor den achtergelaten al slaagden de Laotiaanse soldaten er nog in de ka nonnen onklaar te maken. Per 10.000 inwoners: 60 DEN HAAG, 12-1. De griepepide mie heeft in ons land thans z(jn top bereikt. Dit is de indruk van dr. N. Mazurel. virolcog en hoofd van het regionaal influenzacentrum van de wereldgezondheidsorganisatie. Dr. Mazurel voegt eraan toe dat ook nu de griep z(jn hoogtepunt heeft be reikt, de omvang van de epidemie ver beneden die van de winter 1969- 1970 is gebleven. Deze opvatting wordt onderstreept door de cijfers van het ministerie van volksgezondheid en milieuhy giëne. In januari 1970 - het hoogte punt van de toenmalige griepepide mie - werden door de peilstations 140 infuenzapatiënten per week per 10.000 inwoners gemeld. Op dit mo- influenzapatiënten per week per 10.000 inwoners. Volgens een woordvoerder van het ministerie is ook niet te verwachten, dat dit cijfer zich nog sterk in on gunstige zin zal wijzigen. Doordat de griepepidemie niet zeer omvang rijk is. bleef zij ook „mild en rustig" van karakter. Bij onderzoekingen op laboratoria is vastgesteld, dal de griep die thans in ons land heerst, behoort lot het type Honkong A 2, hetzelfde type als in 1970. Volgens dr. Mazurel is de epidemie gelijkmatig over het land verspreid en concentreert zij zich niet op be paalde gebieden. LONDEN. Met vliegtuigen van de R.A.F. kwamen groepen evakuees uit Malta in Engeland aan. De Maltezer president Dom Mintoff heeft beslist dat alle Britten uiterlijk 15 januari van hel eiland Malta verdwenen moeten zijn. Jongeman slaat twee vrouwen neer AMSTERDAM, 12-1. Een ongeveer 20-j'arige jongeman heef! in Amster dam twee bejaarde vrouwen neerge slagen in een poging hun sigaren winkel op de Jacob van Lcnncpkade te beroven. Nadat hij één van hen met een mes had gedreigd verdween de overvaller met een paar pakjes si garetten. De blonde jonge man. die ca. 1.70 meter lang was. een bol ge laat had en gekleed was in een rose jack kwam omstreeks half elf binnen en gooide de ruim 70-jarige winke lierster die naar voren kwam. tegen de grond en bedreigde haar met een mes. Gp haar gegil kwam ook de ruim 60-jarige zuster van het slacht offer naar voren. Ook zij werd tegen dc grond gewerkt. De overvaller is spoorloos. „Snoepreisje" blijkt „practical joke" te zijn ROTTERDAM. 11-1. Een annta! bekende Nederlanders, televisiernen- sen en dagbladredacties heeft dezer dagen een op geel papier gedrukte uitnodiging van de directie van de Holland Amerika Lijn ontvangen om met echtgenote of ivtroducee een driedaagse vlieg- en bootreis naar Las Palmas en Madeira te maken, tijdens welke reis het aanstaande zo- merprogramma zou worden bekend gemaakt. Toen enkele aangeschreve nen positief op de uitnodiging rea geerden, kwam aan het licht, dat de invitatie helemaal niet van de H.A.L. afkomstig was. Een woordvoerder van de H.A.L. verklaarde maandagavond desge vraagd, dat men de zaak volledig zal gnnn uitzoeken. Op het ogenblik tast men in het duister over de herkomst van de uitnodiging die blijkt te zijn getikt op briefpapier met het oude embleem van de H.A.L. Sinds begin 1970 wordt papier gebruikt met een nieuw embleem. FEUILLETON DOOR FRANK VAN FALCKENOORT Bettv suste haar jongste. „Kalm aan. kindje, maak je niet zo over stuur. Mama is er weer en gaat niet meer weg. Kom. we gaan naar be neden en dan zal ik eerst eens wat eten klaar maken. Hebben jullie al warm eten gehad?" Het meisje schudde haar hoofd. „Ze doen zo lelijk tegen ons en zitten maar in dc keuken sigaretten te ro ken. Wim heeft vanmiddag brood voor ons klaargemaakt". Ze liefkoosde Frans even cn knik te hem vriendelijk toe. ..Kom mee. jongens, ik zal wat te drinken klaar maken en daarna zorg ik voor het eten. Vanavond overleggen wc wel. wat we gaan doen". In de keuken kwamen do meisjes met een ruk overeind, toen Betty hot vertrek betrad. ..Zo. hadden de da mes geen zin vandaag om voor het eten te zorgen?" Elsje, dc brutaalste van de twee. «sohndde haar hoofd. ..Ik laat me door Thca niet de les lezen, mevrouw. Enneik ga vanavond naar huis. Na alles, wat er in de kranten heeft gestaan, wil ik hier niet blijven. Trouwens, m'n vader heeft gebeld, die wil het ook niet". Belty was geheel zichzelf. „Groot gelijk kind. Wat mij betreft, kun je meteen wel gaan. Ik zal een cheque schrijven. Haal je spullen maar van boven. En hoe is hot met jou?" Zo keek het andere meisje aan. dat be dremmeld bij dc deur stond. Elsje antwoordde voor haar in dc plaats: ..Zij gaat ook". De vrouw knikte. ..In orde". Zo wees naar hot dienstbodenvertrek. ..Binnen een half uur zijn jullie ver trokken. is dal duidelijk? Intussen schrijf ik cheques voor jullie loon". Een half uur later zagen dc vier in dc salon de beide meisjes in do taxi. die Belty voor hen had gebeld. ..Zo. opgeruimd staat netjes. We kun nen het voorlopig wel zonder hen af" Om half zeven zaten ze gevieren in de eetkamer aan de maaltijd, die Betty zo goed en zo kwaad als het ging, had geïmproviseerd. Na het eten rookte zo een sigaret met de jongens. Ze had al een plan om uit deze impasse te komen, maar wilde het eerst bespreken met haar oudste. Daartoe wachtte ze. tot Thea on Frans naar hun kamers waren ge gaan. Wim ducht er over na. „Wil je hier weg? En wacht niet. tot vader thuis is? Hij komt toch weer thuis, niet? Je zei zelf, dat het verjaard is. Meer dan twintig jaar. Dus morgen of overmogen zullen ze hem wel weer laten gaan. is 't niet?" ..Voorlopig gaan we weg uit Oos terbeek. Je /.egt zelf. dat je hier niet meer naar school wilt. En de anderen ook niet. Bovendien, hoe kom ik aan nieuw personeel? Als ze horen, wie hier woont, krijg ik natuurlijk nie mand. En alleen kan ik dit grote huis niet baas. Bovendien., wil jij bood schappen doen in Oosterbeek? Nee immers? Ik evenmin. Ik bel je oom Jan op. Misschien kan hij ons een poosje hebben. Zitten we in België en daar kent niemand ons". Die avond kreeg Betty na lang bel len verbinding met haar broer. 7,e begon tc vertellen, wat er gebeurd was. maar halverwege onderbrak hij haar cn zei: „Ik heb het in de kran ten gelezen, zus, en ik begreep al vrij gauw. dat het Bert was. mijn geliefde zwager, die me indertijd, zonder één cent op straat zette. Wil je scheiden?" ..Zover is het nog niet. Jan. Maar ik wil hier een poosje weg. Ik eh ik heb geld van mezelf, dus ik kan jc betalen. Kun jij ons een poosje herbergen?" „Luister eens. zus. dat is niet mo gelijk. Ik heb zelf maar een paar ka mers tot mijn beschikking. Maar ik heb een huisje in Kijkduin. O. het is .niet zo groot, maar voldoende voor jullie vieren. Dat heb ik enkele jaren geleden gekocht cn als ik hef zat ben ga ik er enkele dagen heen om te re laxen. Hel is gemeubileerd cn dicht bij zee. Dal kun jc net zo lang krij gen. als je wilt. En ik wil er geen geld voor hebben. Dat bezit ik zelf voldoende. Ik heb mezelf gelukkig kunnen redden, zonder de hulp van die mooie fcercl van jc. Enfin, daar praten we niot meer over. De sleu tels liggen bij de buren rechts; die houden een oogje in het zeil. Ik zal ze morgen bellen, dat het in orde is". „Geweldig. Jan. dat is dé oplossing. Dat doen we. Dank je wel. voor je royale aanbod". „Onzin, je bent mijn zus en al heb je wel eens lelijk tegen me gedaan, toen ik op zwart zaad zat. ergens had jc altijd een zwak plekje bij me. Ik zoek je wel eens op. als ik tijd heb. Hoe is het met je kinderen?" „Nu ja. ze zijn vanzelfsprekend overstuur. Daar. in Kijkduin, komen ze wel weer tot zichzelf'. ..Nou. trek je nergens wat van aan cn als je geld nodig hebt, laat ie het maar horen. Ik laat je niet in de steek. zus". De volgende morgen pakte Betty, geholpen door haar beide zoons, vrij wel alle beschikbare koffers vol. stouwde zo in de kleine auto en reed nog vóór de middag Oosterbeek uit naar dc snehveg. Naar Kijkduin. (Wordt olgd).

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1972 | | pagina 9