STREEKNIEUWS VOORGESCHIEDENIS BEJAARDENCENTRUM ZIERIKZEE ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE Donderdag 13 Januari 1972 Nr. 21013 Kijkje in het ziekenzaaltje van dit modern uitgeruste rusthuis. (Foto's: Zierikzeesche Nieuwsbode). C.H.B.); M. C. Doeleman, vice-voor zitter, (gem. Zierikzee); C. Kloet, („Beter Wonen"); B. J. M. Leydekker yjgem. Zierikzee); W. F. Sprengel- meijer, (gem. Zierikzee); J. Pomper, („Beter Wonen") en K. van den Ou den, (gem. Zierikzee). leiding en de collectant] es die dit werk belangeloos doen, is zeer wel op z'n plaats. Uitvoering „Ooslerlands Fanfare" De plaatselijke muziekvereniging „Oosterlands Fanfare" geeft op vrij dagavond 14 januari a.s. haar jaar lijkse uitvoering, onder leiding van de directeur, de heer Jac. Capelle, in de „Conferentiekamer". Na de ge bruikelijke opening zal eerst een tiental muzieknummers ten gehore worden gebracht, beginnende en ein digende met een mars. Verder enige fantasies en een ouverture, en ook het klassieke stuk „De heilige stad". Na de pauze, waarin traditiegetrouw een verloting zal gehouden worden ter versteviging van de kas, zal een toneelspel worden opgevoerd, geti teld „Een mandje met eieren", een blijspel in twee bedrijven, geschre ven door de heer R. Feenstra. Een achttal dames en heren uit eigen re gio zullen aan dit stuk meewerken, waarvan het motto luidt „Hoe is het mogelijk.'" Na sluiting van de uit voering wordt gedanst. Levering voor nieuwe school Voor de levering en aanbrenging van de stofferingen ten behoeve van de in aanbouw zijnde zevenklassige gecombineerde school aan de Van den Abeelestraat alhier, werd door enige stoffeerdersbedrijven uit de gemeente prijsopgave verstrekt, ten verzoeke van het Bouwkundig Inge nieursbureau Stuurman te Waddinx- veen, mede namens b. en w. van de gemeente Duiveland. Als laagste in schrijver kwam uit de bus de firma P. Hage en Zoon, stoffeerderij en meubelhandel aan de St. Joostdijk alhier, die het werk in middels is gegund. Het betreft in hoofdzaak het leveren en aanbrengen in alle theo rie-lokalen, eindlokalen, kamers der leerkrachten, de gemeenschapsruim te, keuken enz. van alle gordijnen, luxaflex en andere zonwerende gor dijnen, vitrages en verduisterings gordijnen. Verder voor de beide en trees: naturel kokosmatten. De leve ring en aanbrenging dient te ge schieden eind februari a.s. Arrestaties in Zagreb ZAGREB, 12-1. Op verdenking van het samenspannen tot omverwer ping van het maatschappelijke en politieke stelsel van Zuidslavië zijn dinsdag in Zagreb elf mensen gear resteerd. Dit heeft de president van de rechtbank van de Kroatische hoofdstad. Vjekoslav Vidovic, woens dag op een persconferentie bekend gemaakt. Advertentie NUTSSPAARBANK Uw ideale gezinsbank IJ bent welkom bij uw Nutsspaarbank GIRO met dagafschriften en betaalcheques SCHARENDI.TKE: tegenover Geref. kerk, woens dags van 12.30-13.30 uur. DACCA. Sjeik Mocdjibocr Rach- man is woensdag (ot premier van Bangla Dcsj uitgeroepen. Bon wprogramma Op 14 juni 1965 werd door de N.C.H.B. een bouwprogramma opge steld en in overeenstemming met het bestuur, dat de keuze had uit enkele architecten, werd prof. ir. P. K. A. Pennink te Amsterdam tot architect benoemd. Deze benoeming geschied de in een vergadering van de stich ting op 9 april 1965 te Amerongen, tijdens een reis langs enkele tehuizen van de N.C.H.B. ZIERIKZEE Scheepvaart In de Nieuwe Haven alhier arri veerde het m.s. „Progres" uit Sint Annaland voor het laden van oud ijzer voor de firma Groeriïeer. Leeg arriveerde eveneens in de haven het m.s. „Johannes R", schipper C. M. Reingoudt uit Sint-Philipsland, 378 ton. Het laatste schip heeft ligplaats gekozen'aan de steiger bij de C.A.V. aan de Vissersdijk. „Koel" brandje Omstreeks half negen woensdag avond werd de brandweer gealar meerd voor een brand in het pand Plevierstraat 26 bewoond door de fa milie K. Terwijl mevr. K. rustig naar de t.v. zat te kijken, bleek brand te zijn uitgebroken in de in de keuken staande ijskast, als gevolg van een technische storing in het mechanis me. De keuken stond vol rook. De brandweer was spoedig ter plaatse, maar tot spuiten behoefde het niet meer te komen. Buren hadden het „koele" brandje reeds geblust. Jehova's getuigen te Brielle Een aantal Jehovah's getuigen uit Zierikzee bezocht een congres, dat in de sporthal Dukdalf" te Brielle werd gehouden. Het congres begon met - wat genoemd wordt - een „bedie- ningsschool" gericht op de opleiding voor de predikingsdienst. Mededelingen werden gedaan over de wereldorganisatie, waarvan thans 95.500 „volle-tijds-predikers" deel uitmaken, aangevuld met 1,5 miljoen part-time-predikers in twee honderd en zeven landen. (Het aantal voor Nederland bedraagt: 20.000). Op 29 maart vindt de „gedachtenis viering" plaats, zijnde de herdenking van Christus' dood. De congresrede werd uitgesproken door de heer J. H. D. Tollenaar, met als titel: „Kunt u eeuwig leven? Zult u eeuwig leven?" HAAMSTEDE Vertrek gemeenteraadslid Wegens vertrek naar Texel verlaat mevr. Peters-Lok de gemeenteraad van Westerschouwen, waar zij vanaf de vorige verkiezingsuitslagen (sept. 1970) zitting had voor de Partij van de Arbeid. Met volle inzet heeft me vrouw Peters zich van haar taak ge kweten, die niet gemakkelijk was omdat zij uit Amsterdam kwam. In Haamstede was het echtpaar Peters- Lok beheerder van het bungalow park ,,'t Zeepe". Op de fractielijst staat voor de Partij van de Aröeid nu de heer J. van Sluijters uit Noordwelle, die weer gevolgd wordt door de heer J. Duson te Burgh. Het is nog niet be kend wie de opengevallen plaats gaat innemen. RENESSE Op Drift speelt voor bejaarden Dinsdagmiddag werd in het Dorps huis van Renesse door de toneelver eniging ..Op Drift" voor de zevende maal een opvoering gegeven van het blijspel „Een beeld van een man" door J. Hcmmink Kamp, voor de be jaardensociëteit van Renesse, met als gasten de bejaardensociëteiten van de omliggende dorpen. De bejaarde be zoekers hebben veel laebgenot be leefd aan alle komische verwikke lingen. Mannen-gymclub in moeilijkheden Het clubje enthousiast trimmende mannen dat dinsdagavond tussen ze ven cn acht onder leiding van de heer Jones in het Dorpshuis te Re nesse gymt, is zo klein geworden dat het dalende aantal belangstellenden een gevaar wordt voor het voort be staan van de club. Met te weinig le den zou het namelijk onmogelijk kun nen worden om de zaalhuur op te brengen. De aanbesteding vond vervolgens plaats cp 21 november 1968 en de eerste paal werd geslagen op 5 no vember 1969. Op één november heb ben de eerste bewoners in het tehuis, dat inmiddels de naam „Borrcndam- mc" had gekregen, een onderkomen gevonden. Thans bestaat het stichtingsbe stuur uit de heren; C. Bij de Vaate, voorzitter, (gem. Zierikzee); J. Cou- mou, secretaris, („Beter Wonen"); R. van Ommeren, penningmeester, (N. Nieuw deel kleuterschool Het nieuwe gedeelte van de kleu terschool is heden (dondei'dag)-mor- gen officieel in gebruik genomen. Afdeling N.C.VB. Op dinsdag 18 januari wordt in de Ger. Kerk weer een bijeenkomst ge houden van de N.C.V.B.-afdeling. Het woord zal worden gevoerd door de heer J. Pomper te Zierikzee over het onderwerp: „De Centrale Werk plaats". WESTHOEK Caravans in boomgaarden Het bericht over caravans, in boom- gaarden, opgenomen in het nummer van vrijdag jl. behoeft in zoverre verduidelijking dat het hier de West hoek van Schouwen betreft. Afge wezen wordt dus het voorstel van de Gewestelijke Raad voor Zeeland van het Landbouwschap om toe te staan, dat in boomgaarden vijf caravans per hectare geplaatst kunnen wor den. OUWERKERK „Kinderzorg" Voor het vierde kwartaal 1971 is ten bate van „Kinderzorg" bijeenge bracht f 80,05, verdeeld als volgt: André en Hans Boogerd f 10,80, Dia na en Erna Bakker f 20,77, Marja Stoutjesdijk en Cora Renters f 11 en Carla Vijverberg en Jacqueline Dek ker f 37,48. Collecten De oudejaarsavondcollecte heeft te Ouwerkerk f 62 opgebracht. De collecten hebben in december bedragen: voor de diaconie f 107,92 en voor de kerkvoogdij f 189,38. Over 1971 bedroeg de collecte voor de diaconie f 835,75 en voor de kerk voogdij f 1.421,49. Simon de Waard sprak voor Culturele Vereniging De eerste avond in 1972 welke de Culturele- Vereniging Ouwerkerk or ganiseerde was op dinsdag jl. in het Dorpshuis. De bekende cineast Simon de Waard was hiervoor geïnviteerd. Vooraf leidde de voorzitter der ver eniging, wethouder C. P. Kuijper, de spreker in. Hij moest tot zijn spijt slechts een geringe opkomst constate ren. De heer De Waard projecteerde op het witte scherm een groot aantal prachtige kleurendia's over Portu gal, resultaat van zijn twee-maande lijkse reis daarheen, en vervolgens een film over hetzelfde onderwerp. Het geboeide publiek genoot boven dien van de humoristische toelich ting. Uit het vertoonde is wel geble ken, dat Portugal één der mooiste landen van Europa is. De verschillen de gebieden van het land tonen grote verscheidenheid wat betreft de na tuur en de monumenten zijn een symbool van de vroegere macht en welstand, toen uitgestrekte koloniën bij het land behoorden. In zijn hartelijk dankwoord deelde de voorzitter tevens mede, dat de volgende avond hoogstwaarschijnlijk loneel-mct-bal-na zal brengen, en wel op 11 februari a.s. OOSTERLAND Opbrengst busjescollecte Mbuma-zending Ten bate van de Nbuma-zending in Rhodesia enz. werd hier ter plaat se, onder leiding van de heer L. Meerman Cz. met de busjescollecte opgehaald in de maand november van 't vorige jaar de mooie som van f 98.95. De collectanten waren: Arie de Bruine. Ina en Tony Dooge, Anja van Haaften, Jan Joppe en Jan van Snippenberg. Een dankwoord aan diegenen die dit nodige en nuttige werk telkenmale met een gift ge denken willen en niet minder dc De totstandkoming van Borrendamtne" De maanden na 12 februari wer den - blijkens uitvoerige correspon dentie tussen „Beter Wonen" en de N.C.H.B., en tussen het gemeentebe stuur en „Beter Wonen" - bejiut om tot overeenstemming te geraken over de statuten van een op te richten Stichting. Het voorlopig stichtings bestuur, waarin 5 leden door de raad waren benoemd en 3 door „Beter Wonen" vergaderde op 25 november 1964 nog onder voorzitterschap van de heer J. Ccumou als voorzitter van „Beter Wonen". In deze vergadering werd de heer R. van Ommeren aanbevolen als vertegenwoordiger van de N.C.H.B. en werden tevens de bestuursfunk- ti.es verdeeld. Het werk, tot nu toe verricht door bestuur en kommissa rissen van „Beter Wonen" met b. en w. van Zierikzee, onder leiding van „Beter Wonen", werd na deze ver gadering overgenomen door het nieuwe stichtingsbestuur. Oiriënterende besprekingen Hierna volgde - om precies te zijn op 10 oktober 1962 een vergadering van bestuur en kommissarissen, waarbij ook het college van burge meester en wethouders van Zierikzee werd uitgenodigd. De bijeenkomst vond plaats onder voorzitterschap van de heer J. Coumou in „Mondra- gon", die er onder meer aan herin nerde dat er in vijf jaar tijd - sedert 1957 - nog niets definitiefs was ge beurd. In deze vergadering konden een drietal besluiten worden geno men, namelijk: de burgemeester - dat was toen mr. F. Th. Dijckmecs- ter - zou contact opnemen met de burgemeester van de Friese gemeen te Wolvega, (dit naar aanleiding van een bezoek van een ..Beter Wonen"- delegatie aan het bejaardencentrum aldaar), b. en w. zouden informatie inwinnen bij de Ver. van Ned. Ge meenten en ten derde: voorzitter de heer Coumou, dc burgemeester en de heer M. Doeleman H.J.zn. zouden een bezoek brengen aan dc heer Oos- terhuis van dc Ned. Centrale voor dc Huisvesting van Bejaarden. In deze vergadering bracht verder mr. Dijckmcester dank aan de voorzitter voor het genomen initiatief. Een oriënterende bespreking vond verder plaats met dc secretaris de heer Horstman van de technische com missie van de Nat. Woningraad en de heer Oosterhuis, secretaris N.C.H.B. Een cn ander betekende niet dat De centrale gang uan het nieuwe rusthuis „Borrendammc". komst, waarbij aanwezig waren ver tegenwoordigers van de N.C.H.B. en de Nat. Woningraad, In deze verga dering kon althans een volgorde voor het „nemen van de start" wor den opgemaakt: contact opnemen met b. en w., het vaststellen van de capaciteit, prov. orgaan voor advies, gewestelijke noodzaak aantonen, ar chitect aanwijzen, bouwprogramma opmaken met aanwijzingen van .de N.C.H.B., begroting van kosten, grond aanwijzen, crediet gemeente en „in overleg met bestuur en ge meentebestuur naar de provincie". Uit het verslag van de vergadering van 12 februari 1964 blijkt men ech ter toch duidelijk vorderingen te hebben gemaakt. In die bijeenkomst bleek namelijk de weg open te staan om te komen tot de vorming van een Stichting. De vraag waar men zich voor gesteld zag was echter „Wie zal dat doen". Voorgesteld werd door de voor zitter om drie bestuursleden te be noemen door het bestuur vap „Beter Wonen" en zes bestuursleden dooi de raad van Zierikzee. Dit leek een juiste verdeling te zijn omdat de ri sico's voor de aanloopkosten en de garantie voor de exploitatie van de gemeente moest komen. Wat betreft de benoeming van drie „Beter Wo nen"-bestuursleden werd gewezen op het voornemen in nauw contact be- jaardenwoningen te bouwen, die uit eindelijk door „Beter Wonen" zouden worden gebouwd en geëxploiteerd. En bovendien nam de woningbouw vereniging het initiatief tot de op richting van een bejaardencentrum. In deze vergadering werden voorts de concept statuten voorgelezen. Na het aanbrengen van de nodige ver anderingen waarbij rekening werd gehouden met gemaakte opmerkin gen werden de concept statuten naai de N.C.H.B. gezonden voor advies. Voorbeeld van één der kamers, met uitzicht op de St. Lievensmonstertoren. Uit de indrukwekkende voorge schiedenis van de bouw van 't impo sante „Borrendamme"-complex, tot standgekomen onder architectuur van prof. ir. P. K. A. Pennink te Amsterdam, bljjkt het startpunt ge legen te zijn in het reeds aangehaal de jaar 1957. In dat jaar zocht het bestuur van „Beter Wonen" contact met de N.C.H.B. de Nederlandse Centrale voor Huisvesting van Be jaarden - en dit resulteerde nog in hetzelfde jaar in een bijeenkomst waar de heer Scheerens van de N.C.H.B. het woord voerde en waar bij tal van personen uit Zierikzee waren uitgenodigd: doktoren, predi kanten, diakonieën, maatschappelijk werksters en gemeentebestuurders. iri dit stadium al gesproken kan worden van een vlotte gang van za ken. Ondanks allerlei bezwaren trachtte „Beter Wonen" echter door te zetten en op 16 september 1963 volgde opnieuw een vergadering, waarin de heer Coumcu onder meer naar voren bracht dat er met ver schillende groepen uit de bevolking getracht was iets tot stand te bren gen maar dat er tot dan toe nog niets was gebeurd. Met nadruk werd daarbij gesteld dat „Beter Wonen" op dat moment toch wel graag „de stoot" zou willen geven. Op 3 december 1963 volgde opnieuw een voorbereidende bijeen- Stichting Algemene Bejaardenhuisvesting en -verzorging te Zierikzee Tenslotte werd op 15 december 196A ongericht de Stichting Algeme ne Bejaardenhuisvesting en -verzor ging te Zierikzee. In het bestuur na men. zitting: 5 leden door de raad yan Zierikzee benoemd, 3 door het bestuur van „Beter Wonen" en één lid benoemd door de N.C.H.B. op voordracht van de 8 overige leden. Het waren de heren: mr. F. Th. Dijckmeester, M. C. Doeleman, M. de Moor J. Simmers en C. Bij de Vaate namens de gemeente Zierik zee, de heren J. Coumou, J. Pomper en C. Kloet namens „Beter Wonen" en de heer R. van Ommeren namens de N.C.H.B. „Beter Wonen" hoopte dat na deze vergadering initiatieven zouden ontstaan om - zo mogelijk met de woningbouwvereniging - te geraken tot stichting van een bejaardentehuis Toen echter als vrucht van deze ver gadering verder niets meer te ver wachten bleek, nam het bestuur op nieuw de plannen ter hand. Zo werd na een bespreking in een vergade ring van bestuur en kommissarissen besloten een reis langs enkele tehui zen te maken waarvoor cle adressen werden verkregen van de N.C.H.B. ZIERIKZEE, 12-1. In 1957 kwam Ie Zandvoort één van cle eerste bejaardentehuizen gereed, die werden gebouwd door de Nederlandse Centrale voor Huisves ting van Bejaarden te Amsterdam. De voltooiing van dit bejaardentehuis - „In de dui nen'" - heeft voor Zierikzee belangrijke gevolgen ge had, want deze gebeurtenis was voor het bestuur van de Zierikzeese woningbouwvereniging „Beter Wonen" aanleiding om plannen te maken voor de bouw vau een soortgelijk tehuis te Zierikzee. En zoals bekend is het niet bjj plannen gebleven want door het oorspron kelijk initiatief van „Beter Wonen" staat thans het voltooide, reeds in ge bruik genomen, bejaardencentrum „Borrendamme" aan de vooravond van de officiële opening door de Commissaris der Koningin in Zeeland, mr. J. van Aartsen. ""WW*

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1972 | | pagina 3