GELD VOOR ZUIVERHEID AGENDA OPRUIMING JAC. M0URER Bestuurlijke problemen bij zuivering en afvoer van afvalwater Mars is geen „dode planeet" STAATSGREEP IN GHANA Afdeling Brouwershaven Ned. Rode Kruis vierde 10-jarig jubileum te Noordgouwe SM. «BI Fruitproblemen blijven - Meer groenteproduktie niet wenselijk Waterschap Schouwen-Duiveland ZIERIKZEE, 12-1. De vervuiling en wat er tegen te doen, is ter sprake gekomen op de dinsdag gehouden algemene vergadering van het Water schap Schouwen-Duiveland, onder voorzitterschap van dijkgraaf A. M. Ge luk. Aansluitend op de vergadering werd een causerie gehouden door de heer J. C. de Pagter, administrateur ter Provinciale Griffie, over het onder werp: „Bestuurlijke problemen met betrekking tot de zuivering en afvoer van afvalwater", een duidelijk „lastig" onderwerp met een voorgeschiedenis, waarbij de heer De Pagter enkele opmerkingen maakte. Neergesmeten afval langs één der toegangswegen tot Nieuwerkerk. (Foto: Zierikzeesche Nieuwsbode). Onze vervuilingsdrift, het ach teloos neersmijten van rommel, de orgie van de wasmiddelen, de on- attentlieid op de zuiverheid van land en water, de - een-ander- ruimt-het-wel-op-mentaliteit en het naast ons neer laten vallen van afval en rommel, gaat handen vol geld kosten, ook in deze regio. Alles hierover viel te vernemen op de jongste waterschapsvergadering te Zierikzee. Juist een water schapsvergadering, omdat dit pu bliekrechterlijk lichaam, krachtens de Wet Verontreiniging Opper vlaktewater, uiteindelijk - via de provincie - wordt belast met de zuiveringstaak. Deze (omvangrij ke) taak gaat belangrijke bedragen vergen, die binnenkomen door hef fingen en bijdragen. Maar alle geld komt uiteindelijk van de in woners en behalve onzindelijk worden de ingeburgerde vervuil- gewoonten dus ook duur. Het is bij elkaar een trieste zaak, want de geldvorderingen gaan ko men in een tijd, die stellig niet zal schitteren door economische bloei en opgang en bij alle lasten komt het „vervuilingsgeld" als onwel kom extra. Wordt er niet overdreven? Die vraag hoort men wel stellen. Het waterschap komt echter met exac te cijfers. Het toont dat honderden manuren en de inzet - gedurende honderden uren - van modern ma terieel nodig zijn, om de rommel op te mimen. Een „groene long" kan, zo blijkt, ook zwart worden en daar gaat het allemaal om. Wel dient aangetekend dat Schouwen-Duiveland er ieder zo merseizoen duizenden potentiële vervuilers bij krijgt in de vorm van toeristen, waaronder natuur lijk schitterende mensen zitten, maar ook een heleboel smeerpoet sen en de regio valt de weinig be nijdenswaardige taak toe, de troep te zuiveren, als ze weer verdwe nen zijn. Is het gek, zo vraagt men zich oppervlakkig af, als de zuiverende instantie (waterschap) op een of andere manier mee profiteert van de toeristenbelasting, tot de invoe ring waarvan vorig jaar b.v. de ge meente Westerschouwen besloot? Maar misschien is het verhaal- recht, op grond van de wet, zo waterdicht, dat geen aparte maat regelen nodig zijn. Hoe ook, de hele vervuilings- en zuiveringsgeschiedenis wordt een dure aangelegenheid en vergt - ook bestuurlijk - revolutionair aan doende maatregelen. Een beetje troosten kan de omstandigheid, dat het publiek er zelf aan kan meewerken de kosten zo laag mo gelijk te houden. Het vereist men taliteitsverandering; moeilijk maar misschien met de geldbeurs in de frontlinie toch niet onmogelijk, vooral niet als men in een sfeer van pedagogische benadering bij de jeugd begint. In nieuwe auto en zonder rijbewijs verongelukt ZALTBOMMEL, 13-1. De 16-jarige A. J. van Tilburg uit Hedel is woens dagavond bij een verkeersongeluk in Zaltbommel om het leven gekomen. Het slachtoffer zat met twee anderen in een gloednieuwe personenauto, die kort tevoren was gekocht. De be stuurder - die geen rijbewijs had - reed volgens de politie met te hoge snelheid door een bocht in de Heem- sterweg te Zaltbommel en botste te gen een spoorwegviaduct. De be stuurder raakte zwaargewond, de 16- jarige jongen overleed kort na het ongeluk aan zijn verwondingen en de derde inzittende moest met levens gevaarlijke verwondingen in het zie kenhuis worden opgenomen. Automobilist omgekomen LEIDEN, 12-1. De 36-jarige G. D. Snel uit Leiden is woensdagmiddag bij een verkeersongeluk op de weg Amsterdam-Den Haag om het leven gekomen. Op de afrit naar Roelof- arendsvecn reed hij door onbekende oorzaak tegen een boom. Een inzit tende werd gewond. Succes voor archeologen BRUSSEL, 12-1. Een Belgische ar cheologische expeditie, die onder leiding staat uan prof. De Meulenac- re van de rijksuniversiteit van Gent, heeft tijdens opgravingen nabij Lux or, op de westelijke oever van de Nijl, een belangrijke ontdekking ge daan. Onder een acht meter dikke laag puin heeft de expeditie de toe gang blootgelegd tot een in de rots uitgehouiven hof die behoort tot het grafcomplex van een hoge ambte naar uit de regeringsperiode van Nechao tl (610-594 uoor hristus). Deze hof was in de oudheid on overdekt. Ze was aan twee zijden uoorrien van een zuilengang. Het werk is voortreffelijk bewaard ge bleven en het is versierd met kleuri ge taferelen en teksten in hiëroglie fen. De expeditie hoopt de hof nog voor het einde van de maand volle dig te kunnen blootleggen. In 1953 kwamen er al verbodsbe palingen schadelijke stoffen te laten afvloeien, ter bescherming van de visstand, de land- en de tuinbouw, maar het bleek nier eenvoudig aan te tonen van wie de vervuilende stoffen afkomstig waren. Men zat b.v. met afvloei van rootwater (vlas- serij). In 1959 kwam er een strïngenter- verbod, inhoudend een verbod ver vuilend water te brengen via buizen en sloten op water van anderen, maar men mocht ook geen „werken" hebben om het water op het polder water te doen afvloeien. Verder gaand nog is de thans vi gerende Wet op de Verontreiniging van Oppervlaktewater-, waardoor het b.v. ook verboden is kwalijke stoffen in zee te brengen. Overigens bete kent uitgerekend voor Zeeland de wet een stap achteruit, maar er komt aanvullend nog een Algemene Maat regel van Bestuur, waardoor de zaak wel in evenwicht zal komen. Geen definities De minister is in zijn ontwerp nooit toe willen komen aan een ex acte definitie van „oppervlaktewate ren". De begrippen spreken voor zich zelf en zijn toepasselijk op een gevarieerde realiteit. Praktijk en ju- irsprudentie zijn derhalve bepalend voor deze (water)begrippen en een ruime intepretatie zal de praktijk te zien geven. Oppervlaktewateren - kan men wel zeggen - zijn alle wa teren, inclusief b.v. stadsgrachten en wateren van partikulieren. Er was in zoverre geen behoefte aan een wet, omdat reeds een aantal stringente verbodsbepalingen bestond, ander zijds is de wet toch nodig, omdat er NOORDGOUWE. 13-1. Op maan dag 10 januari herdacht het bestuur van de afd. Brouwershaven van het Nederlandse Rode Kruis het feit, dat ruim 10 jaar geleden en wel op 15 september 1961 deze afdeling werd opgericht. Dit hield verband met de herindeling van de gemeen ten op Schouwen-Duiveland. In hotel v. d. Weijde te Noord- gouwe verwelkomde de voorzitter van do afdeling een aantal genodig den. Aanwezig waren o.a. mevr. Schou- wenaar, echtgenote van de burge meester van Brouwershaven, wet houder P. de Moor, bestuursleden van de overige afdelingen op Schouwen-Duiveland en leden van het Kringbestuur. Na het openingswoord van de voorzitter werd het woord verleend aan de kringsecretaris, de heer Marteijn. Hij noemde in hel kort en kele activiteiten van de afgelopen tien jaar. Tegelijk lichtte hij sommi ge Rode Kruistaken nader toe, zoals de bloedtransfusiedienst, het welfa- rewerk en het Jeugd Rode Kruis. Aan het slot van zyn toespraak reikte de heer Marteen namens het hoofdbestuur de bronzen medaille voor tien jaren trouwe dienst uit aan de penningmeester, de heer J. A. van Schelven en dc secretaris dc heer K. Mandcinakcr. Na dc pauze gaf de secretaris een verslag over de belangrijkste acti viteiten van de afdeling in de eerste tien jaren van zijn bestaan. (Hierop komen wij nog nader terug. Red.) een behoorlijke organisatie moet zijn om te komen tot éen gerichte taak en het oplossen van de met het pro bleem samenhangende financierings perikelen. Waterschapstaak Voorheen hadden de waterschap pen reeds een taak, maar - aldus de heer De Pagter - zij hieven de ver vuiling niet op. Na de concentratie van polders en waterschappen kwam er een duidelijker aanpassing in de strijd tegen vergiftiging ep vervui lingspreventie. G.S. willen thans verder gaan en komen tot een ak- tieve zuivering welke taak aan de waterschappen wordt opgedragen. „Verklaring van ongenoegzaamheid" Algemene stelling in de nieuwe wel is: niemand mag water vervuilen, maar de figuur kan voorkomen van „de ander", die het water van het waterschap vervuilt. In zo'n geval is de figuur van een „verklaring van ongenoegzaamheid" ingelast, die uit eraard voor betrokkene financiële konsekwenties heeft. Het rijk be waakt de zuiverheid van zeeën, ri vieren, kanalen en het IJsselmeer, de provincie alle andere wateren, maar delegeert het zuiverheidsbeheer aan lagere publiekrechterlijke lichamen. Uitgaande van het principe: de vervuiler betaalt, gaat de sanering veel geld kosten, dat op tafel komt door heffingen (rijk, provincie, wa terschappen en lozers) en bijdragen van direkt of indirekt aangeslotenen. Voor woonruimten wordt de sleutel van 3,5 „inwonersequivalent" gehan teerd. Gemeenten mogen belastingen Namens het kringbestuur en het bestuur van de afd. Westenschouwen dankte mej. Houtman voor de ont vangen uitnodiging. Zij wenste de afdeling Brouwershaven veel succes in de toekomst. Aan het slot van deze bijzonder geslaagde herdenkingsavond werden enkele geluidsfilms vertoond, waar onder een documentaire over de ver woesting en wederopbouw van Wal cheren in de jaren 1944 en '45. DEN HAAG, 13-1. Dc moeilijkhe den in dc fruitteelt zijn in 1971 tijde lijk wat verzacht maar blijven on verminderd aanwezig en zijn met rcoiactics in Nederland alleen niet op te lossen. In de Nederlandse groenteteelt is een stagnatie, bij en kele belangrijke produkten zelfs een stilstand gekomen 'n dc groei van de bedrijfsresultaten en gezien de vooruitzichten is een toeneming van hel Nederlandse aanbod niet wense lijk. De voorzitter van het produkt- schap voor groenten en fruit, de heer D. J. A. M. van Arcken. sprak don derdag in zijn nieuwjaarsrede deze feiten en commentaren uit. Min of meer bevredigende peren- cn appclprijzen die minder laag wa ren dan in 1970, hebben in hot afge lopen jaar dc moeilijkheden op dc heffen op basis van de wet en even eens de waterschappen naar bepaal de maatstaven. Het rijk kan tege moet komen in de kosten aan be heerders, echter eerst boven een be paald bedrag, met uitzondering van de omstandigheid, waarin zich nieu we verontreinigingen voordoen. Wijziging Waterschapsreglement Het overhevelen van de zuiverings taak van G.S. naar de waterschappen zal een wijziging nodig maken van het Algemeen Zeeuwse Waterschaps reglement en de Verordening Veront reiniging Oppervlaktewater. De wa terschappen zullen de te betalen hef fingen zelf moeten opleggen en de bijdragen vorderen, zulks onder goed keuring van de Kroon. In de M.v.T. van de betreffende wet is sprake van' een collectieve aanslag op de ge meente en een afzonderlijke aanslag. Uitgegaan is van het collectief be ginsel, maar de waterschappen hef fen zelf, maar zij doen dit „via via", daar de „werken" vaak in handen zijn van anderen (gemeenten; riool waterzuiveringsinstallaties), die dan door de waterschappen overgenomen zouden moeten worden. De rijkshef- fingen mogen worden doorberekend. In feite dienen de waterschappen tot een zuiveringsplan te komen, te re gelen in verordeningen van Prov. Staten. Geen winst Alleen op basis van de wet, zal het waterschap rechten mogen heffen. Er mag geen winst gemaakt worden. Het waterschap ontvangt nu f 1.435.000 aan geschot ongebouwd en f 375.000,- geschot bebouwd. S. en D. heeft 24.000 inwoners, waarbij als gevolg van de recreatie nog wel 11.000 inw. equivalenten bijkomen. Gerekend wordt op f 15 per aanslag, hoewel er stemmen op gaan, die zeg gen dat dat f 20- moet worden. 3500 x f 15,- is een half miljoen, daar moet het dan maar voor gebeuren. Voor Walcheren wordt gerekend, dat de Zuiveringsheffing, de helft van het nu opgebrachte geschot gaat opbrengen, totaal dus 1 x geschot gewoon en keer geschot als zuive ringsheffing, (te innen bij de ge- gemeenten). De gemeenten krijgen daardoor zeggingschap in de water schapsbesturen. De vertegenwoordiging van de grote vervuilers kan door de Kamer van Koophandel worden geregeld. De tegenwoordige minister van verkeer en waterstaat, denkt aan zo groot mogelijke lichamen, om die nieuwe waterschapstaak te runnen, dus niet Sch.-D.land apart, maar een zo groot mogelijk geheel van water schappen samen, die een bepaald lichaam vormen. Want er zal een laboratorium bij te pas moeten ko- men, dat geregeld de waterkwaliteit test, verder controle, adviezen enz. De Water Mij Zeeland wil er zijn laboratorium wel voor beschikbaar stellen. Geen onaanvaardbare ver snippering luidt een ministeriële cir culaire van 29 december. De waterzuiveringsinstallaties van de gemeenten zullen door de water schappen moeten worden overgeno men. Euopcsc fruitmarkt wat verzacht. Als echter de produktieomstandig- heden in 1972 normaler worden dan in 1971 moet weer met een ernstige wanverhouding tussen aanbod van cn vraag van appelen worden gere kend. terwijl het beurtjaareffect tot een grote perenoogst in Noord-Euro pa kan leiden. Dc oplossing voor dc appelmarkt ligt in verkleining van de produk- tiecapacitcit, vond dc heer Van Arc ken. Toch was hy het niet geheel eens met dc aanbeveling tot het ont ketenen van een Nederlandse rooi- actic, gedaan in het rapport van het Amerikaanse organisatiebureau Lit tle. De Nederlandse appelmarkt is onderdeel van een gemeenschappe lijke E.E.G.-markt cn die markt wordt niet gesaneerd als er met name in Frankrijk niet flink wordt De voorzitter sprak een dank woord aan de heer De Pagter en merkte o.m. nog op dat de achteruit gang van de polderkwaliteit ook wordt ge-illustreerd door de paling vissers. Vroeger toen hij aankomend dijk graaf was waren er 30 aanvragen om met een kruisnet te mogen vissen, nu nog 12. De palingstand gaat achter uit. De rioleringen De heer J. van de Zande wilde druk uitoefen op gemeenten die geen haast maken met het bouwen van een zuiveringsinstallatie. De heer De Pagter: dat maakt niets uit. Inwoners van Bruinisse zullen net zoveel moeten betalen als inwoners van Haamstede. Dat blijft voov het gehele gebied dat onder één groot geheel komt gelijk. Wethouder Steur, Westerschou wen: hoe moet dat met het miljoe nen project van Wersterschouwen, dat eerst in '76 klaar zal zijn, ter wijl men al in 1973 met de nieuwe wet wil gaan werken? De heer De Pagter: met rioleringen bemoeit het waterschap zich niet (het zuiveringswaterschapsgedeelte). Westerschouwen moet voor het recht om in de Oosterschelde te gaan lozen toch een heffing betalen. In 1972 is dat f 5,-, in 1973 f 9,- per inwoner equivalent. Campings zullen tamelijk zwaar belast worden. Tot slot ontving de heer De Pagter een boekebon. Spanje trekt meer Nederlandse toeristen DEN HAAG, 12-1. Volgens de voor- lopige cijfers van de afdeling statis tieken van het ministerie van infor matie en toerisme te Madrid hebben in 1971 1.010.928 Nederlanders een be zoek aan Spanje gebracht. Dat is een verhoging van 15,6 procent in verge lijking met 1970, toen 874,511 Neder landse toeristen hun vakantie in dit land doorbrachten. De voorlopige cij fers wijzen verder uit, dat in totaal 25.200.061 toeristen uit de hele we-- reld in 1971 Spanje bezochten tegen 22.657.060 gedurende 1970. Sleepboot reeds 8 dagen vast op Wad STAVEREN, 12-1. De sleepboot „Thalassa" uit Staveren zit reeds acht dagen vast op het Wad bij Ter- naard (bij Dokkum), ongeveer 800 meter uit de kust. De Thalassa was op weg naar Embden met twee bak ken, geladen met machineonderdelen ter waarde van 3,5 miljoen gulden. De boot kan pas los komen als de wind uit een andere richting gaat waaien. De drie bemanningsleden gaan bij eb met lieslaarzen aan naar Ternaard om proviand te halen. Kleuter verdronken HELDEN, 12-1. De anderhalf jaar oude Freddy van Lier uit Helden is woensdagmiddag omstreeks vier uur in een tuinvijvertje bij de buren ver dronken. Zijn moeder had tevoren nog geruime tijd met hem gewan deld. Thuisgekomen werd hij plot seling vermist. Men vond hem in het ondiepe vijvertje. gerooid. Een communautaire rooiac- tic. aldus dc voorzitter, iykt voor waarde te zyn voor een nationale rooiactic. Met het advies van het rapport- Littlc, eerst de verouderde boom gaarden te rooien, kon de heer Van Arcken ook niet helemaal meegaan. Hij vroeg zich af of men niet beter het rooien van een zekere opper vlakte moderne boomgaarden kan bevorderen. In ons land is de met fruit beplante oppervlakte door rooi- activiteiten al aanzienlijk kleiner geworden, maar de Nederlandse ap- pelproduktie is nog nooit zo groot geweest als in 1971. Doordat tot nu toe vooral verouderde boomgaarden werden gerooid nam dc gemiddelde hectareopbrengst namelijk zeer aan zienlijk toe. Donderdag 13 januari Zierikzee Concertzaal, De Jasperina show, (Z.V.U.). Vrijdag 14 januari Zierikzee Huis van Nassau, 8 uur, Vrouwen bond en afdeling P.v.d.A. Aula schoolgebouw R.S.G. Prol'. Zee man, Manhuisstraat, 7.45 uur, film avond „Ziejook". Mondragon, 15.30 uur, samenkomst afdeling Schouwen Plattelandsvrou wen Bond. Burgh De Koebel, 19.00 uur opening ten toonstelling „De Schouwse Zanger". Ouvverkerk Dorpshuis, 9.30 uur v.m., gecombi neerde vergadering landbouwvere- nigingen Ouwerkerk en Nieuwer- kerk. Oostcrland Conferentiekamer, 7.45 uur, uitvoe ring Oosterlands Fanfare. Zaterdag 15 januari Zierikzee Gebouwtje Paternosterstraat, 2 uur. bijeenkomst jeugdvogelwacht, (Win- tervoeding voor vogels). Burgh De Koebel, 13.30-22.00 uur, tentoon stelling „De Schouwse Zanger". Maandag 17 januari Zierikzee Herv. verenigingsgebouw, 7.30 uiir, U.V.V.-ontspanningsavond voor de bejaarden. Dinsdag 18 januari Haamstede Ger. Kerk, 7.45 uur, vergadering N.C.V.B. Woensdag 19 januari Zierikzee Concordia, 21.00 uur, ledenvergade ring NVV-Horeca-personeel Schou wen-Duiveland. Incident in de Amsterdamse raad AMSTERDAM, 12-1. De Amster- damse raadszaal is woensdagavond, toen bij de begrotingsdebatten het hoofdstuk volkshuisvesting aan de orde kwam, enige tijd bezet geweest door woedende bewoners van enkele saneringswijken, die „dreigbrieven" van de gemeente hadden ontvangen. De demonstranten, actiegroepen uit de Dapperbuurt, de Pijp. en de Nieuw Marktbuurt, deelden pamfletten uit en discussieerden met de raadsleden. PASADENA, 12-1. Mars is geen dode planeet maar nog in volle ont wikkeling, zo hebben geleerden in Pasadena woensdag verklaard. De jongste foto's van de Mariner-9, die dinsdag zijn vrijgegeven, „tonen ons een fantastische verscheidenheid van gloednieuwe verschijnselen waar niemand ooit het bestaan van had vermoed", zei dr. Carl Sagan van de Cornell-universiteit. Op de foto's zijn duidelijk donkere vlekken te zien, waarvan enige in kraters die op voorgaande foto's hel der waren. Deze vlekken duiden sterk op oppervlakteveranderingen. Ook komen er nooit eer,der waar genomen putten en holten op voor, dalen met een doorsnede van 15 km. en kloven die deel uitmaken van een systeem van breuken die over meer dan 1.800 km. ongeveer evenwijdig lopen, op de oppervlakte van de pla neet. Enkele pulten kunnen veroorzaakt zijn door het wegdooien van het ijs aan de pool ofwel door erosie tenge volge van de stofstormen. LAATSTE NIEUWS LAGOS, 13-1. Officieren van het Ghanese leger hebben de macht in Ghana in handen genomen. Premier Kofi Boesie is afgezet. Radio-Ghana heeft dit donderdag meegedeeld. Dc kolonel die de bekendmaking deed, verzocht de bevolking kalm te blijven. Hij zei, dat men de toestand geheel in dc hand had. Via dc radio, dip ook militaire mu ziek uitzond, werd meegedeeld, dat de regering in handen zou worden gelegd van een nationale bevrij- dingsgroep, die is samengesteld uit burgergroeperingen en vertegen woordigers van het leger. Dr. Boesie werd beschuldig van wangedrag cn ccn slecht economisch beleid. Ook had hij willekeurig arrestaties laten verrichten. Unieke vondst in Amsterdam AMSTERDAM. 13-1. Een onder zoek van de obstakels waarop men by het afzinken van het eerste me trocaisson op het Watcrlooplcin in Amsterdam Is gestuit, heeft geleid tot een unieke archeologische vondst. Onder hel caisson op ren diepte van ongeveer vyf meter liggen temidden van een woud van palen drie sche pen, die uit de Ifie eeuw en mogelijk nog vroeger dateren. Advertentie bij Juwelier-Horloger HORLOGES nu vanaf 42,50 14 KR. GOUDEN RINGEN vanaf 42,50 Horlogebanden uitzoeken nu 2,50 Zie etalage voor andere artikelen NU VOORDEELTJES 1 alléén bij JMM* 'lOnwHMi HmrpMi 1 ZMrikzM T«L (01110) M4S 'tCSoKSOS-oWSCSO

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1972 | | pagina 2