TWINTIG STAPPEN TERUG Ontploffing bij DOW Chemical in Terneuzen eist dode en gewonde Kees Verkerk Ned. kampioen Suiker als E.E.G.-voedselhulp Een bank die je helpt groot te worden De dodelijke steekpartij in Den Haag ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE Dinsdag 111 januari 1972 Nr. 21012 Flitsen Vrouw voorzitter Britse uit het buitenland communistische partij NEDERLANDSCHE MIDDENSTANDSBANK TERNEUZEN. 10-1. By een ont ploffing die zich maandagmorgen voordeed by Dow Chemical te Ter- neuzen, heeft de 40-jarige heer Kruid het leven verloren. Een twee de man weid gewond. Terwijl de twee mannen bezig wa ren met laswerkzaamheden aan de buitenkant van de tank, is de inhoud ervan tot ontploffing gekomen. De tank bevatte een waterige oplossing van natriumhydroxyde, aldus een woordvoerder van Dow Chemical. Men heeft nog niet kunnen ophelde ren door welke oorzaak de ontplof fing is ontstaan. De man die werd gewond, heeft niet gevaarlijke brandwonden opge lopen. Hij is naar een ziekenhuis te Terneuzen gebracht. Na de ontploffing brak brand uit die snel kon worden geblust. Volgens Dow Chemical zal in de produktie stagnatie optreden. Voor hoe lang, is nog niet bekend. Exclusieve lederen geschenken en bureaugarnituren LENGKEEK LEDERWAREN DAM 9 ZIER1KZEE DEVENTER, 9-1. Kees Verkerk is zondag in de namiddag voor de vier de maal tot Nederlands schaatkam- pioen gekroond. Verkerk, de oudste deelnemer aan het toernooi om het nationale titel bij de heren, dat za terdag en zondag voor een grote schare belangstellende - beide dagen waren de tribunes nagenoeg bezet, hetgeen totaal meer dan 25.000 toe schouwers betekende - op de Deven ter kunstijsbaan werd gehouden, behaalde eerder de landstitel in 1966, 1967 en 1969. Zijn grootste concur renten waren - door afwezigheid van de grote favoriet, Ard Schenk, die deze dagen besteedde aan de laatste voorbereiding voor zijn examen - Jan Bols en Eddy Verheijen. Twee doden itr het verkeer GRONINGEN. 9-!. Zatcrdagmid- dag is op de westelijke rijbaan van Rijksweg 36, even ten zuiden van Groningen, de 56-jarige heer P. T. Moolenaar uit Groningen met zijn personenauto over de kop geslagen. De oorzaak is onbekend. De heer Moolenaar overleed op weg naar het Academisch ziekenhuis in Groningen Het slachtoffer was directeur van de Stedelijke Muziekschool in Gronin gen. Cmsti-eeks elf uur zaterdagavond vloog ongeveer op dezelfde plaats van Rijksweg 36 bij Groningen (nu op de oostelijke rijbaan) de 24-jarige vertegenwoordiger H. A. Houkes uit Rotterdam met zijn auto over de kop. De wan werd uit de wagen geslin gerd, belandde op het wegdek, waar hij enkele seconden later door een andere personenauto werd overreden De man was op slag dood. Vermoe delijk heeft de chauffeur te laat een flauwe bocht in de weg opgemerkt. De inhoud van de ontplofte tank is een hulpstof bij het vervaardigen van aminus. Deze stof wordt toege voegd aan veie eindprodukten, zoals wasmiddelen, shampoo, schoensmeer en asfalt. Ontsnapte gevangene gepakt HAARLEM. 10-1. De Haarlemse politie trof zondagnacht in de wacht kamer van het Haarlemse Station de 23-jarige L. W. uit Haarlem aan, die er nogal schamel uitzag. Hij had geen bovenkleding en schoeisel aan. Het bleek dat de man met twee an deren tussen Kerstmis en Nieuwjaar uit de gevangenis in Hoorn was ont snapt. Een van de drie had zich nog dezelfde dag gemeld. De derde, eveneens een Haarlemmer, is nog spoorloos. Paus veroordeelt bewapeningswedloop VATICAANSTAD, 10-1. Paus Pau- lus heeft maandag in een toespraak tot de bij het Vaticaan geaccredi teerde diplomaten verklaard dat de bewapeningswedloop epidemische vormen heeft aangenomen en dat geen enkel volk de besmetting schijnt te kunnen ontlopen die hiermee ge paard gaat. De bedragen die thans in de we reld voor de bewapening worden uit getrokken, aldus de paus. zijn astro nomisch en alle volkeren, zowel de rijke als de arme, zijn hierbij be trokken. Maar de protesten tegen de bewa peningswedloop worden sterker en veelvuldiger, speciaal onder de jeugd. ..De R.K. Kerk schaart zich achter deze protesten". Paleis in Padua verbrand PADUA 10-1. Een paleis uit de 14de eeuw, waarin Galilei nog ge woond heeft toen hij doceerde aan de universiteit van Padua, is door brand verwoest. Het gebouw is eigendom van een religieuze congregatie en staat op ongeveer 200 meter van de beroemde basiliek van Sint Antonius van Pa dua. Alleen de voorgevel staat nog overeind. Er zijn honderden boeken en ge wijde voorwerpen verloren gegaan. De schade wordt op een half miljard lire (f 3 miljoen) geschat. Militairen wilden niet paraderen UTRECHT, 10-1. Twee Neder- landse dienstplichtigen, Jan de Boer en Roel Hok, zijn volgens de Vereni ging van Dienstplichtige Militairen vrijdag in voorlopige hechtenis ge nomen omdat zij zouden hebben ge weigerd deel te nemen aan een pa rade ter gelegenheid van de beëdi ging van een aantal vaandrigs tot officier. Dit is volgens de VVDM gebeurd in het Westduitse Seedorf waar Ne derlandse troepen zijn gelegerd. Beide dienstplicthigen, een dis trictsbestuurder en een afdelingsbe stuurder van de VVDM, hadden een verzoek ingediend niet aan de para de te hoeven deelnemen. Dit verzoek werd niet ingewillidgd waarna zij besloten niet op de parade te ver schijnen. De redenen voor hun wei gering zijn volgens de V.V.D.M. prin cipiële bezwaren tegen het houden van parades en persoonlijke bezwa ren tegen één van de vaandrigs. WASHINGTON. De Amerikaanse columnist Jack Anderson loont geheime dokumenten, die In hoofdzaak f/aan over de houding, die Amerika heeft aan genomen in het conflict India-Pakistan. Dc nietare onthullingen zouden het Witte Huis hebben geschokt. TEL AVIV. Zondag is in een post kantoor van Tel Aviv opnieuw een bompakket ontdekt, waardoor hel aantal tot 13 is gestegen. Het pakket was in Zuid-Slavië gepost en gericht aan een fabrikant van metalen bui zen in Tel Aviv. De bom is tot ont ploffing gebracht. VALETTA. Premier Dom Min tof f van Malta heeft een dringende brief aan de Britse premier, Heath, gezon den over de crisis inzake de militai re bases op het eiland, zo is in Va- letta meegedeeld. De brief was een snel antwoord op een boodschap die Mintoff te middernacht uit Londen had ontvangen. DJAKARTA. Een tweemotorig Da- kota-transportvliegtuig van de Indo nesische luchtmacht is ongeveer 25- kilometer ten noordoosten van Ban doeng neergestort ij zeker 14 van de 21 inzittenden zijn daarbij omgeko men. LOESAKA. Op enkele kilometers van de Zambiaanse hoofdstad Loesa- ka zijn in het weekeinde 12 mensen gedood en ongeveer 300 gewond toen een trein uit de rails liep. LONDEN. In de Britse hoofdstad heeftzich de indruk versterkt, dat de erkenning van Bangla Desj door Engeland niet lang meer op zich zal laten wachten. GENÈVE. Maandag zyn in Ge neve onderhandelingen tussen de olielanden en de oliemaatschappij en begonnen over vergoeding van de schade die de landen naar ze zeg gen hebben geleden van de devalua tie van de dollar. In Genève wordt verwacht dat de landen forse prys- eisen op tafel zullen leggen. BERLIJN. Het Oostduitse ministe rie van buitenlandse zaken heeft maandag op de „krachtigste wijze" geprotestee2"d tegen het zondag van boord halen door de Westduitse grenspolitie van het Oostduitse schip „Eichsfeld" van de vrouw en het kind van een gevluchte Oostduitsej-. MUNCHEN. De 48-jarige Siegfried Poehlmann die tot dusver voorzitter van de radicale rechtse nationaal- democratische partij (N.D.P.) in Bei eren is geweest, is zondag uit deze partij getreden en heeft onmiddellijk daarna een nieuwe groepering ge vormd, de „Aktion Neue Rechte" (A.N.K.), die volgens zijn verklaring Gen „anti-Marxistisch socialisme" nastreeft. NEW DELHI. De minister van bui tenlandse zaken van Bangla Desj, Samad, heeft in New Delhi verklaard dat de Bihari s, een niet-Bengaalse minderheidsgroep veilig zijn. Recht en orde in de republiek, waar aan het eind van de oorlog een chaotische situatie heerste, waren hersteld. SAIGON! Zuid-Vietnam heeft mee- - gedeeld dat het nieuwe hoofd van de Indiase missie in de internationale controlecommissie voor Vietnam niet in Saigon wordt toegelaten. MADRID. Bij een treinongeluk in Spanje zijn vier mensen om het le- vengekomen, toen een reizigerstrein en een goederentrein in een tunnel in noordwest-Spanje op elkaar bot sten. NIEUW DELHI. India heeft een Amerikaans protest over het Indiase besluit de diplomatieke betrekkingen met Hanoi tot ambassadeui-sniveau te verheffen, met kracht van de hand gewezen. PARIJS. De regering van Noord- Vietnam heeft maandag verklaard dat talrijke burgers in Laos zijn ge dood en verscheidene pagoden, zie kenhuizen en scholen zijn verwoest bij de Amerikaanse luchtaanvallen op de Vlakte der Kruiken. HELDEN-PANNINGEN. De 21-ja- rige heer P. G. M. Hegers uit Venlo is in Helden-Panningen om het le ven gekomen toen hij in zijn perso nenauto in een flauwe bocht recht uit reed, tegen een boom botste cn over de kop sloeg. LOS ANGELES. Wesley Rüggles die in de jaren dertig als filmregis seur in Hollywood op de voorgrond is getreden, is zondag op 82-jarige leeftijd aan een beroerte overleden. LONDEN. Stakende mynwerkers v n een kolenmyn in Doncaster, in Noord-Engeland hebben zondag ge weigerd een ondergrondse brand te V lussen cn ook by verscheidene an dere mijnen waar brandgevaar cn het risico van onder water lopen be slaat weigeren de stakers beveili- gingswerkzaamheden. DEN IIAAG, 10-1. Dc Europese Commissie heeft dc ministerraad voorgesteld. 20.000 ton suiker be schikbaar tc stellen voor voedsel hulp. By dc interventiebureaus van dc gemeenschap is momenteel 50.000 ton suiker opgeslagen, cn voor dc komende jaren wordt een structu reel overschot van een miljoen ton verwacht. Het Rode Kruis, het Wereldvoed selprogramma cn het VN-agcnt- schap voor hulp aan Palestijnse vluchtelingen zullen 18.000 ton sui ker ontvangen. Dc resterende 2.000 ton wordt beschikbaar gehouden voor spoedakties. De totale kosten van deze aktie worden op ca. 3 mil joen dollar geraamd. De Europese gemeenschappen ver strekken reeds voedselhulp in de vorm van graan, zuivel en eiproduk- ten. Suiker is niet alleen een be langrijk voedingsbestanddeel, het is bqvendien geschikt voor onmiddel lijke consumptie cn leent zich daar om goed voor spoed hulpverlening in geval van natuurrampen en oorlog. LONDEN, 10-1. Voor de eerste maal in haar bestaan heeft de com munistische partij in Groot-Brittan- nië zondagavond een vrouw tot voorzitter gekozen. Het is de 39-ja- vige Irene Swan uit Edinburgh, moe der van twee kinderen. Ze is sinds 1955 lid van de partij en heeft als vakbondsleidster con belangrijke rol gespeeld in dc Schotse afdeling. De Britse communistische partij, in 1920 opgericht, telt 28.000 leden. Drie maanden na ongeluk overleden ROTTERDAM, 10-1. Drie maanden nadat de 44-jarige vertegenwoordi ger J. van der Sluis uit Rotterdam met zijn personenauto tegen een pand aan de Stadionweg botste is hij zon dag aan de gevolgen van dit ongeluk overleden. Hij lag sinds 8 oktober, toen hij zwaar hoofdletsel had opge lopen, in het Dijkzigtziekenhuis. Het ongeluk gebeurde doordat het slachtoffer op de Stadionweg met zijn auto tegen een keisteen, die op straat lag, reed. De wagen begon te slingeren en kwam tegen een licht mast terecht. De auto schoot vervol gens het trottoir op en botste tegen een pand, waarvan de gevel ontzet werd. Scherpe foto's ontvangen van Mars WASHINGTON. 10-1. Mars heeft zijn sluier laten vallen. De stofstorm is nu zover gaan liggen dat. de Ame rikaanse ruimtesonde Mariner-9 scherpe foto's van de oppervlakte kan doorseinen. De eerste foto toont een gebied zo groot als de Grand Canyon in Colo rado, met kloven van 10 tot 19 km. lengte en tot twee km. diep. Voorts zijn duidelijke foto's van bergen, hoogvlakten, kraters en dalen ver kregen. De storm woedt in enige streken nog voort, maar met behulp van ver schillende camera-filters en verbe tering door computers zijn óp de foto's daarvan ook al details te on derscheiden, aldus een Amerikaanse woordvoerder. Miljonair-kluizenaar" verbrak stilzwijgen LOS ANGELES, 10-1. De Ameri kaanse multimiljonair Howard Hug hes, die zich vyftien jaar geleden vrywillig uit het openbare leven te rugtrok, heeft zijn stilzwijgen ver broken om een binnenkort verschij nende „autobiografie" ais een ver valsing te brandmerken. Dc uitge versmaatschappij Mograw-Hill eh het Life-concern willen het manus cript in maart publiceren. De 66-jarige grootindustrieel, die rond de „Hughes Tool Co" in Texas een enorm zakenimperium heeft op gebouwd, eigenaar is geweest van Trans Wordl Airlines en nog vele be zittingen heeft in het gokcentrum Las Vegas, hield vanaf de Bahama's een telefonische persconferentie met zeven journalisten in Los Angeles die hem persoonlijk hebben gekend. Hij vertelde ze dat hij „kluizenaar" was geworden om te voorkomen dat zijn hele verdere leven aan rechtszaken verloren zou gaan. Het schijnt echter onmogelijk om je le- ve2i naar eigen goeddunken in te richten, zo zei hij, en allerlei praat jes over zijn lichamelijke en geeste lijke gezondheid plus nu deze affaire met mijn zogenaamde autobiografie dwongen hem, zijn afzondering op te geven. DEN HAAG, 9-1. De Haagse re cherche heeft in de loop van zater dag twee koopmannen aangehouden in verband met de vechtpartij in de nacht van vrijdag op zaterdag in Den Haag, waarbij een 30-jarige Su rinamer om het leven kwam. De twee mannen, de 22-jarige J. J. V. en zijn 28-jarige broer W. V. uit De2i Haag, blijken goede bekenden van de politie te zijn. Ze hebben in het verleden meermalen gewelds misdrijven gepleegd. Zaterdagoch tend we2-d reeds de 24-jarige stof- feei-der Van H. aangehouden. Uit het onderzoek is gebleken, dat de beide broei-s 's avonds in de Scots-bar aan de Lange Houtstraat waren. Op een gegeven ogenblik kwam de stoffeerder binnen, die door de koopmannen werd aangezien voor iemand met wie zij onlangs ru zie hadden gehad. De stoffeerder kende de broers echter nauwelijks. Toen Van H. werd bedreigd met opmerkingen als „we rijgen je aan een mes" werd hij zo bang, dat hij haastig de bar vei'liet en naar een vlakbij gelegen taxistandplaats liep. De bioers in gezelschap nu van de 30-jarige Surinamer H. Ramlahkan. gingen de stoffeerder achterna. Plot seling gooide één van hen éen mes in de richting van de vluchter. Deze draaide zich om met een mes, dat hij bij zich had, in de aanslag. Cok.de beide broers hadden een mes in de hand. Cp een bepaald moment werd de Surinamer door messteken getroffen Wie er precies heeft gegooid of ge stoken, heeft de recherche nog niet kunnen vaststellen. Zeker is, dat het slachtoffer vier messteken heeft ge kregen. De zondagmiddag verrichte sektie op het stoffelijk overschot heeft uitgewezen, dat de man twee messteken in de buik heeft gekregen één in de linkerzij en één in het hart. De koopmannen zijn in verzekerde bewaiïng gesteld. Ze worden ver dacht van poging tot doodslag en openlijke geweldpleging. Het onder- zuek wordt nog voortgezet. Diefstal van waardevol schilderij uit Parijsc kerk PARIJS. 10-1. Uit de kerk van Saint Gervais in. het hartje van Pa rijs is zondagnacht het schilderij „De onthoofding van Johannes de Doper" van Claude Vignon de Oude gestolen. Van de dieven die het drie bij twee meter grote doek meenamen, ont breekt nog elk spoor. Claude Vignon de Oude die in 1598 in Tours werd geboren, is in 1R51 begonnenjneLhet maken van een i-eeks schildeiajen voor de kerken van Parijs. Tendens in mosselarij: Voorraden opruimen ZIERIKZEE/BRUINISSE. 9-1. In dc afgelopen week (3 tot cn met 8 j3nur.ri 1972) waren dc exporteurs van mosselen in Yerseke kennelijk gereserveerd om te kopen. De voorraad is kennelijk zo groot, dat men bevreesd is, dat een moge lijke vorst op de verwaterpercelen verwoestend zou kunnen werken. Als liet werkelijk winter zou worden cn er komt vriezend weer, dan zijn de mosselen op de droog vallende gron den spoedig bevroren. Ze blijven aan liet zich vormende ijs hangen enz. Vandaar de tendens bij de han delaren om nu eerst maar eens voor raden op te ruimen. Gevolg lage prijzen, zoals nu al enkele jaren ge bruikelijk. Aangevoerd werden ongeveer 30.00 tonnen, waarvan er plm. 12.000 in het Mosselfonds werden gelost. De kwaliteit is nog steeds goed en de handel herstelde zich van de inzin king. die men van voor Kerstmis tot na Nieuwjaar altijd heeft. Een dezer dagen wordt de aanvoer van de mil joenste ton aan de veiling te Yerseke verwacht, dat is enkele maanden vroeger dan gewoonlijk, het is thans de derde keer dat het miljoen wordt bereikt, de vorige keren viel deze datum in dc maand maart. FEUILLETON hbsbhb mm 57 DOOR FRANK VAN FALCKENOORT Ze pakte een krant op cn las de kop: „Bankloper-mysterie na twintig jaar opgelost. Bekentenis van mede plichtige op haar sterfbed. Vooraan staande industrieel hoofddadei'". Automatisch zakte ze in een stoel en begon te lezen. Geleidelijk aan werd haar gezicht rood en nadat ze enige tijd gelezen had en de initialen van Berts naam telkens weer tegen kwam. prevelde ze ontzet: „Nee dat kan hij niet gedaan hebben ..O nee? Ik heb vandaag alle kran ten, die ik maar to pakken kon krij gen, gekocht. Mij kennen ze toch niet in de stad. Ze hebben 'm zeker met een gearresteerd, hè? Toen jullie over de grens waren. Dat lag voor de hand. Meneer van der Voorde heeft vanmorgen vroeg nog geprobeerd jullie daar te bellen, maar jullie wa ren al weg. Geloof je het nou? An ders moet je deze krant maar eens lezen. Daar staat nog het duidelijkst in. dat het vader is. Ze hebben 'm al geschorst op de fabriek. Hij mag er niet eens meer komen. Wij zijn van daag niet naar school geweest. Ik schaam me toch zeker dood om va der? En de meisjes willen ook weg". „Waar zijn Thea en Frans?" Zc zat verslagen neei\ de kranten in haar schoot. De jongen wees omhoog. „Boven. Thea heeft al ruzie gehad met Elsje. Over het eten. Zegt die griet tegen Thea: ..Op mijn vader is tenminste niets aan te merken". Alsof wij daar schuld aan hebben. Wist jij niets? Van dattwintig jaar geleden? Hot heeft toen toch ook in de kran ten gestaan? Dat die bankloper plot seling verdwenen was? Met al dat geld en later dood werd gevonden onderaan dc spoordijk? Dat moet je toen toch ook gelezen hebben?" De vrouw legde de kranten opzij, haar .schouders ophalend, „'t Is mo gelijk. Ik kan het me niet herinne ren. Tk las weinig kranten in die tijd. Bovendien kende ik je vader toen immers nog niet?" Ze slikte een paar maal moeilijk. „Waar zijn de meis jes?" ..In de keuken. Die laten zich dc hele dag niet zien. Elsje heeft ge zegd. dat ze vanavond weggaat cn niet meer terugkomt". „Ze moet maar doen. wat ze niet laten kan". „Hoe moet dat nu met ons. mam?" Naar school gaan we niet meer. Dat durven we niet. Iedereen weet het natuurlijk, dat het vader is. die het gedaan heeft,. Ennewat doen zc nu met vader? Gaat-ie nou dc ge vangenis in?" „Ik weet het niet. Wim. Ik wist er niets van. Je vader heeft er nooit met één woord over gesproken". „Waarom bel je meneer van der Voorde niet op? Die kan je misschien raad geven". Bettv dacht na. Daar zat wat in. Langzaam kwam ze overeind en liep naar het telefoontoestel. Zc draaide enkele cijfers en had verbinding. ..Met mevrouw ehGalestad. Is meneer van der Voorde er?" „Ik zal even kijken, mevrouw. Me neer staat, geloof ik. op het punt weg te gaan". Enkele ogenblikken later meldde Van der Voorde zich. ..Met Rcttv. Joop. Ik ben net thuisgekomen cn heb in de kranten het verschrikke lijke gelezen. Bert hebben zc gear resteerd". ..Ik weet het. Betty, want ik kreeg net een telefoontje van hem. Hij zit op het politiebureau in Arnhem, ik ga zo meteen naar hem toe. Sorry. Betty, ik heb vanmorgen vroeg nog geprobeerd, jullie te bereiken, maar de wagen was al weg. zeiden ze". „Wat moet ik doen. Joop? Nu iedereen het weet, durf ik de deur niet meer uit en de kinderen willen niet meer naar school. Wat moet ik doen?" „Rustig. Bettv. jij kunt het ten slotte niet helpen, jou treft geen en kele blaam. Enne.... ik zal jullie bijstaan. Zo goed als in m'n vermo gen ligt. Apropos, deze zaak is ver jaard. Meer dan twintig jaar geleden is het gebeurd. Ze kunnen Bert hoog stens twee maal vier cn twintig uur vasthouden. Daarna moeten zc hem in vrijheid stellen". ..Ja. goed. Maar dan? Is hel waar. dat de fabriek hem geschorst heeft?" „Klopt. Kruisenga heeft voorlopig dc leiding op zich genomen. En de Algemene Bank Nederland heeft al beslag laten leggen op zijn aandelen. Er komen moeilijke tijden voor jullie mijn kind, maar ik zal jullie er wel doorheen helpen. Op mij kun je re kenen. versta je?" „Dank je. Joop. Je was altijd al een vriend van ons". „Ik heb veel aan je man te dan ken, Betty en dat vergeet ik niet. Sony. ik moet nu gaan. Ik bel je vanavond nog. Houd je kalm. alles komt wel in orde. Sterkte en doe geen domme dingen". De hoorn op de haak leggende, kreeg zc wat meer zelfvertrouwen. Eerst de kinderen, dacht ze en liep naar de kamer, waar ze Theo cn Frank wist. Daar vloog het meisje haar om dc hals. „Mama. wat fijn dat je er eindelijk bent. Het is alle maal zo ellendig en wc durven niet meer naar school en Elsje doet zo lelijk enne. (Wordt vervolgd).

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1972 | | pagina 7