Het vreemdelingenverkeer seizoen 1971 in de provincie Zeeland STREEKNIEUWS Westhoek-telers krij wintergroenten gen niet veel voor Lichtmasten op bijveld v.v. Zonnemaire Burgh „Jakkeraars" gaan in Zeeland op bon Ziekteverzuim in 1971 stabiel gebleven Waterverbruik op Schouwen-Duiveland ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE Dinsdag 11 januari 1972 Nr. 21012 Belangrijke studie klassifiealie vakantieverblijven ZIERIKZEE, 11-1. Het uitstekende zomerweer heelt de resultaten van het toeristisch seizoen 1971 gunstig beïnvloed. Aldus wordt geconsta teerd in het jaarverslag 1971 van de Kamer van Koophandel en Fabrie ken voor Midden en Noord Zeeland. Vastgesteld wordt dot betrouwbare Cijfers over het seizoenverloop he laas ontbreken, doch een schatting van het aantal overnachtingen voor de gehele provincie volgens een me thode die elk jaar wordt toegepast, geeft een vrij aanzienlijke stijging te zien. Aangenomen mag worden dat een aantal van tenminste 6.250.000 over nachting werd geboekt, hetgeen een stijging van ongeveer 250.000 bete kent. Voor het werkgebied van de Kamer, zo wordt medegedeeld, zal dit neerkomen op een totaal aantal overnachtingen van minimaal 4.800.000. Nadrukkelijk attendeert men op het feit, dat dit een mini- mumcijfer is; in werkelijkheid kan het aantal overnachtingen belangrijk hoger liggen. Bij een nadere beschouwing van het seizoenverloop kan men consta teren, dat het voorseizoen hetzelfde of een iets gunstiger beeld te zien gaf ais in 1970. Het hoofdseizoen van begin juli tot ongeveer 10 augustus (zes weken) was vrijwel geheel vol geboekt en het naseizoen was, dank zij het schitterende weer beter dan in voorgaande jaren. Het wordt opvallend geacht dat er voor het ook reeds jaren door de Prov. V.V.V. gepropageerde huren van een vakantiewoning of apparte ment in het najaar en winter, een grotere belangstelling bestaat. Ook voor het winterkamperen en dan met name in caravans is steeds meer vraag. Gehoopt wordt dat de exploi tanten van enige kampeerterreinen en de betreffende gemeentebesturen dit winterkamperen mogelijk zullen willen maken. Voor het seizoen 1972 worden de verwachtingen gunstig genoemd. Voor het hoofdseizoen is er reeds een grote vraag. „Helaas zullen de schoolvakanties en de collectieve be- drijfsvakanties weer samengeperst moeten worden in zes weken, het geen noch voor de consument, noch voor de exploitant aantrekkelijk is". Daarbij wordt nog opgemerkt, dat de voor dit gebied belangrijkste Duitse vakanties in dezelfde periode vallen. Eend met jongen SCHUDDEBEURS, 11-1. In na volging van de plantenwereld, heeft door het zachte winter weer ook de dierenwereld voor een unicum gezorgd. Verleden week werd namelijk in de vaart in Schuddebeurs een eend met jongen gesignaleerd. Over de preciese grootte van het aantal eendejongen kon geen uitsluitsel worden gege ven, daar de dieren zich snel in gras en riet uit de voeten maakten, toen de belangstel ling van mensenkant al te na drukkelijk werd. 1 Vergadering Provinciale Staten Op vrijdag 21 januari a.s. wordt in de Statenzaal, Abdij, te Middel burg een openbare vergadering ge houden van de Staten van Zeeland. ZIERIKZEE Prijzenwinst met konijnen Do Zierikzeese konijnenfokker de heer J. H. Bakker heeft weer enige fraaie resultaten behaald met een serie inzendingen op de tentoonstel ling van konijnen, cavia's en sierdui- ven, totaal circa 575 dieren, welke vrijdag en zaterdag jl. voor de pro vincie Zuid-Holland werd gehouden te Den Haag. In een klas van 17 dieren behaalde de heer Bakker met twee Vlaamse Een vooroorlogs beeld van de Sint Lievensmonster-torentrans af, in de richting Bolwerk en molen. Klassificatie Hel Zeeuwse V.V.V.-wezen heeft zich in 1971 ingespannen om de aan vaarde structuur uit tc werken. Ver wacht mag worden, dat de werk zaamheden in 1972 zullen kunnen worden afgerond. Daarna zullen dc mogelijkheden die de nieuwe struc tuur I.icdt, moeten worden benut. De Provinciale VVV hoopt dat de plaat selijke V.V.V.'s en het toeristisch be drijfsleven bereid zullen zijn de nieuwe organisatievorm volledig in de praktijk te gaan toepassen, In 1971 werd een begin gemaakt met een studie over de klassificatie van vakantieverblijven door een na tionale studiecommissie onder voor zitterschap van de Kampccrraad. l>c Provinciale V.V.V., die sterk heeft aangedrongen op bedoelde klassifi catie, heeft zitting in de commissie. Er wordt naar gestreefd om in het jaar 1972 tot een afronding te komen vai? deze moeilijke studie. Het is mo gelijk dat er dan in 1973 een begin gemaakt kan worden met de werke lijke klassificatie. De Kamer acht deze klassificatie in het kader van preduktieverbetering van het groot ste belang. Het weer wertl spelbreker WESTHOEK, 10-1. Het weer blijft, wat de temperatuur betreft aan de tc hoge kant en de gevolgen zijn funest voor de wintergroente. Spruitjes en prei en niet tc verge ten de winter-(paarde) peeën bren gen op de veilingen lage prijzen op. Reuzen, grijs, jong, rammen, een eer ste prijs. Verder behaalde de Zierik zeese fokker bij de Witte Weners, 21 dieren totaal, een eerste en een twee de prijs (rammen, oud) en eveneens een eerste en tweede prijs in deze rubriek, voedsters oud. Verder in de klassen Black and Tan voedster oud een eei'ste en tweede prijs, idem voedster jong tweede en derde prijs en met een Blauwe Black and Tan bovendien een eerste prijs. Een aantal dieren kon door de heer Bakker niet worden ingezonden om dat er al jonge dieren geboren zijn en ook vanwege het feit dat niet alle konijnen in conditie zijn vanwege het niet-winterse weer. De stemming onder de aanvoerders en dat zijn er in de Westhoek nog al wat omdat enkele fruittelers en landbouwers voor een deel zijn over geschakeld op de teelt van winter groenten, is beneden peil. Nadat hun boterham in de fruitteelt teloor ging, loopt het nu door het uitblijven van vorst, ook mis met deze bron van in komsten. De diverse koolsoorten de len eveneens in de malaise, doch de ze zijn wat het aantal betreft, in de Westhoek niet zo groot. Heel anders ligt het bij de witlofprijzen die vrij hoog liggen. Helaas zijn het maar en kelen die hier in de Westhoek van profiteren. De meeste telers hebben hun wortels al vroeg verkocht en de opkopers kuilen ze in op Flakkee of omgeving Gouda waar ze door een nieuwe forceringsmethode, snel wor den groot gebracht. Doch bij deze hoge temperaturen worden de speci fieke wintergroentes gewoon opzij gezet en is zelfs de kassla nog zeer in trek. Scheepvaart In de haven arriveerde maandag morgen het m.s. „Heugrizander IV" uit Dordrecht met 678 ton zand. Het schip heeft ligplaats gekozen aan de Scheepstimmerdijk. Jaarwisselingsavond P-v.d.A. De jaarwisselingsbijeenkomst van de P.v.d.A.-vrouwenbonden, de afde ling Zierikzee van de P.v.d.A. wordt gehouden op vrijdag 14 januai'i in het Huis van Nassau. Als spreker treedt op burgemeester Schouwenaar van Brouwershaven. Het toneelge zelschap „Op Drilt" brengt het to neelstuk „Een beeld van een man". Aanbesteding kleuterschool Het in het maandagnummer opge nomen bericht inzake de aanbeste ding van een kleuterschool, namens het bestuur van de Chr. Kleuter school „Rehoboth" berust - zo bleek ons - op een vergissing. Aan het be richt valt niet bij te polijsten, het is gewoon onjuist, waarvoor onze ex cuses. Geen muziekvoorlichtingsavond De tegen maandag 17 januari uit geschreven muziekvoorlichtings avond in de Zierikzeese Muziek school met het oog op het komend concert (28 januari) van het Amster dams Philharmonisch Orkest, gaat wegens gebrek aan belangstelling niet door. BTJRGH Winterganzen Zondag en maandag streken grote groepen winterganzen op diverse percelen wintertarwe neer. Tot nu toe waren het er nog maar enkelen die zich lieten zien. Mogelijk dat ze traditiegetrouw hierheen kwamen, want door de koude in het noorden werden ze nog niet zuidwaarts ge dreven. MIDDENSCHOUWEN Loop der bevolking in 1971 Het zielental van de gemeente Mid- denschouwen nam in het afgelopen jaar toe met 4. Op 31 december 1970 bedroeg het aantal inwoners 2117 (1117 m. en 1000 vr.). Dit aantal ver meerderde door geboorte met 39 (19 m. en 20 vr.), door vestiging met 71 (29 m. en 42 vr.); het verminderde door overlijden met 21 (13 m. en 8 vr.) en door vertrek met 85 (41 m. en 44 vr.). Op 31 december 1971 bedroeg het inwonertal dus 2121 (111 lm. en 1010 vr.). Er werden 11 huwelijken voltrokken en geen echtscheidingen ingeschreven. NIEUWERKERK Gekombineerde bijeenkomst A.s. vrijdagmorgen 14 jan. om 9.30 üur v.m. hopen de leden van de land- bouwverenigingen „Eendracht Bindt" te Nieuwerkerk en „Aller Belang" te Ou werkerk in On Os Dorpshuis bijeen te komen om meer te weten te ko men over de mogelijkheden van de maisteelt. Deze morgen zal de heer J. H. Zwart van de Z.L.M, enkele landbouwaktualiteiten bespreken. Bedankt voor beroep De door de Ger. Gemeente te Nieu werkerk beroepen predikant, ds. Hoogeriand te Werkendam, heeft de zer dagen voor het op hem uitge brachte beroep bedankt. NUTSSPAARBANK.. Uw ideale gezinsbank U bent welkom bij uw Nutsspaarbank SALARIS of PENSIOEN NOORDWEiiLE: tegenover Dorpshuis, woens dags van 11.00-12.00 uur. Ijs- en voetbalsport kunnen profiteren ZONNEMAIRE, 8-1. Zaterdagmor gen zijn de lichtmasten geplaatst, die het by veld van V.V.Z. en de ernaast gelegen ysbaan moeten verlichten. Reeds weken van tevoren waren de heren Stoel, Kaspers en Klomp in de smederij van de heer De Bie be-' zig met het vervaardigen van de alu minium masten, terwijl drié weken geleden een betonnen fundering werd gestort die de 13 meter hoge masten de nodige stabiliteit moet geven. In de tijd dat de beton hard moest worden, werd in de avond uren en in de vakantieweek druk ge schuurd en geschilderd om de stella ges voor roest te vrijwaren. Het schilderen gebeurde bij de heer P. Vis ahn de Oostweg, die voor deze werkzaamheden een gedeelte van zijn schuur beschikbaar had gesteld. Zo was dan afgelopen zaterdag ge pland om de masten overeind te zet ten. Traktor en mankracht Met traktor en mankracht werden de masten in hun vertikale stand ge bracht, wat de realisatie betekende van de gedachte,1, die al enige jaren bij de besturen van IJsclub en V.V.Z. aanwezig was. „ZIEJOOK" - ZIERIKZEE Vrijdag 14 januari: ,Wie het laatst lacht. Gehoopt wordt echter, dat de mas ten in de toekomst ook hun rende ment zullen opbrengen, voor de ijs- club in de vorm van veel ijs en voor de voetbalclub in de vorm van veel belangstelling van spelerszijde op de wekelijkse training. RENESSE, 11-1. Volgens plan is het nieuwe lokaal van de kleuterschool in Renesse begin van de maand ge reed gekomen. Momenteel wordt er volop aan de verhuizing van het noodlokaal naar het nieuwe gebouw gewerkt, zodat zo snel mogelijk de twee klassen die de kleuterschool van Renesse telt in één gebouw verenigd zullen zijn. Binnenkort zal er voor belangstellenden gelegenheid zijn de nieuwe aanbouw te bewonderen. (Foto: Zierikzeesche Nieuwsbode). Vogelteutoonstelling „De Schouwse Zanger" BURGH, 11-1. In haar nog kort stondig bestaan organiseert de Vo gelvereniging „De Schouwse Zanger" een tentoonstelling van allerlei vo lièrevogels waaronder kanaries, par kieten enz. De tentoonstelling wordt gehouden op a.s. vrijdag 14 en zater dag 15 januari in de Koebel te Burgh. Niet minder dan 236 vogels zullen aan de keuringen deelnemen, een deskundige jury zal de prijswinnaars bekend maken. Hiervoor zijn 35 prij- zijn beschikbaar, waaronder een groot aantal bekers. Een aantal vo- gels wordt tijdens de tentoonstelling in verkoop gebracht. Voor de eerste maal dus een ex positie van binnen-vogels. "We twij felen er niet aan dat velen vrijdag en zaterdag naar de Koebel zullen gaan om de vogels te bekijken. Een verloting met fraaie prijzen maakt het bezoek nog aantrekkelijker. De leden der „Schouwse Zanger" staan drukke dagen te wachten, want elke vogel moet gesigneerd worden waarbij pootjes en staartjes wassen van groot belang is. De prijs uitreiking volgt op vrijdag 28 janua ri, 's avonds tijdens de jaarvergade ring, die eveneens in de Koebel wordt gehouden. •J9 Tot de beste filmkomieken van de laatste jaren moeten zeker Jean- Paul Belmondo en Bourvil gerekend worden. Bourvil fungeerde onder meer als tegenspeler van De Funès, Belmondo speelde bijvoorbeeld sa men met Alain Delon in Borsalino. Als Belmondo en Bourvil samen in een film optreden onder een goede regisseur, mag men een film ver wachten die ver boven de middel maat uitsteekt. „Wie het laatst lacht. geregis seerd door Gerard Oury, is zo'n film. Het verhaal is eenvoudig maar de film wordt een echte film door de manier waarop regisseur en acteurs de situaties weten uit te buiten. „Wie het laatst lacht....' wordt op vrijdag 14 januari in vertoning gebracht door „Ziejook' in de aula van de R.S.G., Manhuisstraat 2. In het voorprogramma zijn onder meer drie korte filmpjes te zien van de experimenterende filmer Norman McLaren. De voorstelling is alleen toeganke lijk voor leden, maar het is ook nu nog mogelijk lid te worden. Operatic aan verkeerde arm SCHAESBERG, 11-1. De inspecteur van de volksgezondheid voor Lim burg, dr. W. Oostendorp, heeft een onderzoek ingesteld naar de vraag door welke oorzaken dc 23-jarige Sehaesbergse loodgieter J, Crutts in het St. Jozef ziekenhuis te Kerkrade vorige week aan een verkeerde arm werd geopereerd. De loodgieter, die een knobbeltje aan de elleboog van zijn rechterarm had, moest toen hij na de operaie uit de narcose wakker werd, tot zijn ver bazing vaststellen, dat zijn linker arm in het verband zat en geope reerd was. Het knobbeltje aan zijn rechterarm zat er nog steeds. De dag daarop is hij aan dc juiste arm ge opereerd. MIDDELBURG, 10-1. De meeste snelheidsovertreders in Zeeland zullen in 1972 met een aan zekerheid grenzende waarschynlijkheid zonder pardon op dc bon geslingerd worden. Een vaste ploeg van vier rijkspolitiemensen houdt zich sinds enige tyd intensief bezig met radarcontrole. Eind januari wordt deze ploeg ook ingezet by snelheidscontroles in Zeeuws-Vlaanderen. Volgens adjudant J. L. Boogaard, commandant van de verkcers- groep der rijkspolitie in Middelburg, wordt er in Zeeland en vooral in Zeeuws-Vlaanderen „ontzettend hard" gereden op wegen die daarop niet zijn berekend. Vooral Zeeuws-Vlaanderen, waar in 1971 alleen op de rijkswegen al 21 doden vielen, spant de kroon waar het „onverantwoordelijke jakkcraars" betreft. Velen van hen razen in moordend tempo door de bebouwde kommen, die door dc rijks wegen doorsneden worden. De ploeg van vier rijkspolitiemensen zal zich uitsluitend met de radarcontrole bezighouden. Na een overtreding geconstateerd tc hebben, waarschuwen zy telefonisch een buitenpost, die op zijn beurt de overtreder verbaliseert. Adjudant Boogaard heeft in de korte tijd dat de groep in noord en midden-Zeeland functioneerde, al gemerkt dat van deze con troles een preventieve werking uitgaat, „Dat is uiteindelijk ook het doel waarnaar wij streven", meent de adjudant, „want mag het aantal ongevallen met dodelijke afloop dan vorig jaar afge nomen zyn met 19, het aantal zwaar gewonden steeg van 32 tot 88. Een beetje minder geluk en dc zwaargewonden waren doden ge weest, zo meent adjudant Boogaard, UTRECHT, 10-1. - Uit voorlopige cijfers van het Nederlands Instituut voor preventieve geneeskunde in Leiden - dat in ons land de ziekte statistiek bijhoudt - blykt dat het ziekteverzuim by mannen het afge lopen jaar stabiel is gebleven. Het bedroeg 7,5 procent, tegen 7,6 pro cent in 1970. Het voorlopige verzuim percentage gaf voor de vrouwelijke werknemers een lichte stijging tc zien: van 8.4 naar 8,8 procent. De aan het instituut verbonden so cioloog, prof. dr. H. Philipsen, noemt in „Ruim zicht", het blad van het N. K.V., een aantal maatregelen die een gunstige werking kunnen hebben op het ziekteverzuim: Opheffing van de ongelijkheid in werktijden en vakan- ANKARA. Het hoog militair ge rechtshof van Turkije heeft maandag drie doodvonnissen tegen linkse re bellen bevestigd en 15 doodvonnissen nietig verklaard. ZIERIKZEE. 11-1. Met het oog op dc toename van het waterverbruik cp Schouwen-Duiveland, voornamc- lyk een gevolg van de recreatieve ontwikkeling van dit gebied, zal dc maximale produktiecapacitcit van het pompstation Haamstede rond 1976 worden bereikt. Deze maxima le produkticeapaciteit is zoals blykt uit het onderzoek van het Rijksin stituut voor Drinkwatervoorziening 2,5 miljoen m:; per jaar. Dc maat schappij heeft thans vergunning tot winning van 1.9 miljoen m per jaar. doch heeft inmiddels uitbreiding ge vraagd. Frn en ander wordt gememoreerd in hel jaarverslag 1071 van de Ka mer van Koophandel en Fabrieken voor Midden cn Noord Zeeland. Gewezen wordt op hel feit dat in nauwe samenwerking met dc Stich ting Drinkwaterleiding Gocrce en Ovcrflakkee de aanvulling van dc produktie voor Schouwen-Duiveland in studie is genomen. De volgende mogelijkheden wor- nadcr onderzocht: infiltratie van water uit hel Ha ringvliet in dc duinen; aanvoer van oppervlaktewater uit Noord-Brabant (van Biesbosch); aanvoer van oppervlaktewater uit Rotterdam. Tn oen later stadium kan moge lijk water uit het Grevelingcnbekken worden aangewend. tiedagen, het scheppen van meer kansen op betrokkenheid bij het werk (onder meer door medezeggen schap), verbetering van de organi satie van de geneeskundige begelei ding en een andere benadering van het probleem van de revalidatie. De gemiddelde ziekteduur neemt toe. „Flitsen" uit het buitenland SAN SEBASTIAN. Francisco Sain Irastorza, 25-jarige voetballer van dc Spaanse club Real Sociedad uit San Sebastian, is maandag bij een auto ongeluk om het leven gekomen. Iras torza slipte even buiten San Sebas tian met zijn wagen van de weg af en verongelukte. CAIRO. In Cairo is maandag dc 5c conferentie van Afrikaanse cn Aziatische landen geopend. De zestig afgevaardigden en 30 waarnemers uit 63 landen zullen dc moeilijkhe den in hun werelddeel cn andere we reldvraagstukken bespreken. LONDEN. De Israëlische oppositie leider Menachem Begin, die een be zoek aan Engeland brengt, heeft maandag verklaard dat hij ondanks telefonische dreigementen zijn be zoek niet zal afbreken. LONDEN. De positie van de 280 duizend sinds zondag stakende Britse mijnwerkers is maandag aanmerke lijk zwakker geworden, doordat het Britse verbond van vakverenigingen, dc TUC, weigert de stakers daadwer kelijk tc steunen. GENEVE. Het internationale Rode Kruis heeft in Genève laten weten dat India cn Pakistan al hun ge wonde krijsgevangenen binnen de komende tien dagen uitgewisseld zullen hebben.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1972 | | pagina 3