TWINTIG STAPPEN TERUG EERDER Uil PENSIOEN VAN HET VADERLANDSE ERF De gewestvorming Het voorrii-tarief van de P.T.T. „Ook de huisvrouw moet in volksverzekering arbeidsongeschiktheid" Roken in 1971 toegenomen ondanks regeringsmaatregelen Ambtenaren willen wel Bijna 3000 amtenarcn hebben via een enquête hun wensen kenbaar Re- maakt ten aanzien v ntle leeftijd van pensionering- (65 jaar, eerder of latei). Het bvergrote deel van de ge- enqueteerden bleek voorstander van vroege pensionering te zyn. Slechts 16,1 u/u v n de mannen en 9,6 u van de vrouwen verklaarde zieh content met de bestaande regeling van pen sionering op 65-jarige leeftijd. Deze enquête weid gehouden onder ak- tief-dicnende ambtenaren in de leef tijd van 55-65 jaar. Ren groep mensen dus, die al tamelijk dicht of héél dicht tegen hun pensioen aan zitten. Vrouwen grootste voorstander verlaging pensioenleeftijd Het onderzoek loerd verricht ondeX auspiciën van een Commissie gepen sioneerden binnen het Ambtenaren- centrum. De enquête had betrekking op twee centrale thema's: de wensen ten aanzien van leeftijd van pensio nering (65 jaar, eerder of later) en de wensen betreffende het geleidelijk toegroeien naar pensionering. Het overgrote deel van de circa 3000 ondervraagde ambtenaren bleek voorstander van eerdere pensione ring, te loeten 83,9 pet. van de man nen en 90,4 pet. van de vrouwen. Sommigen loonden zich voorstander van een pensionering tussen 60 en 65 jaar. Overigens' werd een grote ver scheidenheid aan verlangens gekon- stateerd, variërende van pensione ring op 55 jaar tot vrijwillige pen sionering tussen 60 en 70 jaar. De voorstanders van verlaging van de pensioengerechtigde leeftijd wil den voor een belangrijk deel ook wel een financieel offer brengen om die vroegere pensionering mogelijk te maken. Zij lanceerden het voorstel om het pensioenpercentage van l3'\ pet. per dienstjaar te verhogen tot 2 pet., zodat in 35 jaren liet maximum pensioen van 70 pet. bereikbaar zou worden. Bereid tot een financieel offer om op jongere Leeftijd recht op ouderdomspensioen te verkrijgen zijn 69,5 pet. van de mannen en 77,2 pet. van de vrouwen. Zó belangrijk vin den zij dus een vroegere pensione ring. Dit verlangen is wel geheel in strijd met de vaak gehoorde larmoy ante verhalen over bejaarden, die na hun 65ste levensjaar zich vervreemd gaan voelen van de maatschappij, waarin zij generlei Junctie meer be kleden.' Niet te betalen Het verlangen naar een lagere leeftijd voor het recht op ouder domspensioen is diLS opvallend sterk. Maar is een en ander financieel te verwezenlijken? Daar ziet het mo menteel niet naar uit. Een tegenioet- DEN HAAG, 8-1. De Nederlandse Gezinsraad heeft zich in een schrij ven aan de minister van sociale za ken en van C.R.M. gekant tegen het voornemen van de regering de huis vrouw uit te sluiten van de volks verzekering inzake arbeidsonge schiktheid. Uit de bij de S.E.R. in behandeling zijnde advies-aanvraag blijkt dat de regering de bestaande regeling inza ke de arbeidsongeschiktheid wil uit bouwen tot een volksverzekering. Met uitzondering van de huisvrouw LONDEN. Acht politici namen deel aan een televisiedebat over de „Kwestie Noord-Ierland" voor de B. B.C. V.l.n.r. eerste rij: Michael O- Kennedy (Iers minister), David Bleakley (Laboud Party, Noord-ler- land), Robert Cooper (tweede voor zitter Alliance Party) en dominee Ian Paisley (Parlementslid Democra tie Unionist Party). Tweede rij v.l. n.r.: Gerard Fitt (parlementslid La bour Party). Neil Nlaney (voormalig Iers minister van landbouw), Berna- dette Devlin (parlementslid People's Democracyen John Maginnis (par lementslid Ulster Unionists). koming aan de wens tot pensionering op 60-jarige leeftijd houdt in, dat de periode waarover pensioen wordt ge- noien, globaal met 5 jaaV toeneemt en de periode waarover gemiddeld premie wordt betaald, met 5 jaar wordt verkort. Bovendien zou hel natuurlijk on juist zijn om alléén de ambtenaren op hun 60ste met pensioen te sturen. Jti hel algemeen zullen zij niet har-, der werken dan andere werknemers. I-Iet ligt dan ook voor de hand dat wanneer ambtenaren eerder met pensioen zouden gaan, ook de overige werknemers met dergelijke wensen komen. De A.O.W.-premie, die door de :rerkende bevolking moet worden opgebracht, zou dan tot een onaan vaardbaar hoog niveau moeten wor den opgetrokken om deze verlaging van de pensioengerechtigde leeftijd over de hele linie op te r>angen. De ze financiële konsekwenties zijn van dien aard, dat voorshands niet ge dacht zal behoeven te worden aan een verlaging van de pensioenge rechtigde leeftijd tot 60 jaar. Noch voor de ambtenaren, noch voor de andere werknemers openen zich op dat punt perspektieven in de naaste toekomst. Hoogstens zou er gestreefd kunnen worden naar een verlaging van de pensioengerechtigde leeftijd tot bij voorbeeld 63 jaar. Een andere moge lijkheid is een geleidelijk op te voe ren arbeidstijdverkorting voor per sonen tussen 60 en 65 jaar. Russen in Den Haag willen Kahane hier niet DEN HAAG, 8-1. In Russische di plomatieke kringen in Den Haag is men van opvatting; dat de Neder landse regering de leider van de Jcodse Defensie Liga, rabbijn Meir Kahane, 2ou moeten verbieden naar Nederland te komen. De Sowjetambassade heeft echter geen stappen ondernomen bij het ministerie van buitenlandse zaken, zo deelde een woordvoerder in ant woord op vragen mee. Rabbijn Kahane heeft tegenover de correspondent in Jeruzalem van het ..Brabants Nieuwsblad" verklaard volgend voorjaar naar Nederland te willen komen om de Nederlandse Joodse jeugd te radicaliseren en ak- tie tegen de Russen te laten onder nemen. „Wij zullen ook in Nederland Rus sische diplomaten het leven zuur maken. Wij willen overal opereren waar Rusland officiële vertegen woordigingen heeft", aldus rabbijn Kahane volgens het „Brabants Nieuwsblad". zullen alle personen tussen 18 en 65 jaar aanspraak kunnen maken op een uitkering op grond van deze vol ks verzekert n g. De N.G.R. is van oordeel dat de huisvrouw arbeid verricht, die, ook al heeft er geen waardering daarvan in geld plaats, een economische waarde vertegenwoordigt op grond waarvan het onjuist wordt geacht de huisvrouw van het recht op uitke ring ingevolge de V.A.O. uit te slui ten. Het zou voorts in hoge mate onbil lijk zijn de gehuwde niet buitenshuis werkende vrouw (de huisvrouw) geen recht op utkering ingevolge de ze wet te geven, terwijl alle onge- huwden, ook diegenen die geen be roepsarbeid verrichten, daarvoor wel in aanmerking zullen komen. De N.G.R. staat op het standpunt dat het even onjuist als onrechtvaar dig is, de huisvrouw geen recht op volledige uitkering inzake de V.A.O. te geven. De raad dringt er met klem op aar op grond van de daarvoor aangevoerde argumenten de huis vrouw dezelfde rechten terzake te geven als alle andere categorieën van de bevolking. Vrouw door haal bonden doodgebeten BERLIJN, 8-1. Politie en brand weer hebben vrijdag in een Berlijnse woning het lijk - gevonden vaneen 25-jarige vrouw, die door haar twee bastaardherders was doodgebeten. Men was de woning binnengedron gen nadat buren hadden geklaagd over aanhoudend geblaf. De vrouw was onherkenbaar ver minkt. Een lijkschouwing wees uit dat zij als gevolg van cle beten was gestorven. APELDOORN, 8-1. De burgemees ter van Apeldoorn, mr. A. L. Des Tombe, heeft zich in 'zijn nieuw jaarsrede ongerust getoond over de spoed die wordt gemaakt met het tot stand brengen van de gewestwet in Nederland. Hij zou liever'zien dat de gemeenten voorlopig vrijwillig tot. een zekere vorm van samenwerking /ouden komen, daarbij aangemoe digd door bepaalde financiële facili teiten voor samenwerkingsverbanden met rechtspersoonlijkheid en een democratisch samengesteld bestuur. „Zijsprong" van trein UTRECHT, 7-1. De machinist van de reizigerstrein Amsterdam-Haar lem merkte vrijdagochtend om kwart voor acht tot zijn verbazing dat zijn trein de weg naar de centrale markt hallen insloeg. Bij het verlaten van Amsterdam koos de trein niet het spoor naar Haarlem, maar het - niet van ee.n bovenleiding voorziene - goederenspoor. Hij kwam even over de brug over de Haarlemmertrek- vaart tot stilstand. Oorzaak van deze zijsprong" was een vergissing die de treindienstlei ding had gemaakt met de volgende van de treinen. De voor de markt hallen bestemde goederentrein reed achter en niet voor de reizigerstrein naar .Rotterdam. TWEEDE KAMER DEN HAAG, 8-1. De invoering van het voorrij-tarief door de P.T.T. zal in 1972 een opbrengst hebben van f 2,1 miljoen. Minister Drees (verkeer en waterstaat) heeft dit meegedeeld in antwoord op vragen van het AR- Kamerlid Scholten. Het voorrij-tarief wordt in rekening gebracht bij het, op verzoek van de abonnee, verplaat sen, wijzigen, vervangen of gedeel telijk ruimen van reeds aanwezige aansluitingen van neventoestellen en van huisapparatuur. Het is dus niet van toepassing voor nieuwe abon nees en evenmin voor verhuizingen en opzeggingen. Wel zal het nieuwe tarief berekend worden wanneer de storingsdienst ter plaatse moet ko men en de storing het gevolg blijkt van een nalatigheid of onoordeel kundig gebruik van de apparatuur door de abonnee. Veel verkeersongelukken in Italië ROME, 8-1. Het aantal verkeers ongelukken in Italië is in het afgelo pen jaar in veï-gelijking met 1970 met 19,3 procent toegenomen. Dit blijkt uit een statistiek van de ver zekeringsmaatschappijen, die geen gegevens verstrekken over het aan tal doden en gewonden. In 1969 bedroeg het aantal onge vallen 2.495.000. In 1970 waren het er 2.628.000 en in het afgelopen jaar 3.130.000. Overvaller van postkantoor gepakt AMSTERDAM. 8-1. De gewapende overval op het postkantoor aan de Admiraal De Ruyterweg in Amster dam, die vorige week f 100 oplever de, is opgelost met de arrestatie van de 21-jarige Amsterdammer F. S. De jongeman, die geen werk heeft werd door de spoorwegrecherche op het Amsterdamse station Sloterdijk aan getroffen toen hij daar op een bank lag te slapen. In zijn zak zat het alarmpistool waarmee hij de loket bediende van het postkantoor had bedreigd. Hij heeft bekend. Wat biedt de BEELDBUIS? DINSDAG 11 JANUARI. NED. 1. Na fabel en journaal gaat de NCRV van start met Tanja Koen die het in haar Dier en Vriend van avond voornamelijk over honden heeft. Stephanie Bidmead draaft na het hondse programma van Tanja op als mevr. March uit de BBC serie „Little Women". Meg gaat trouwen. Er is heel wat te regelen. Uitvinders van de meest vreemdsoortige uitvin dingen presenteren zich na het joiir- naal van acht uur. De uitvinders vertellen niet alleen over hun'ont dekking; ze moeten ook bewijzen wat die uitvindingen waard zijn. Om kwart voor 9 voor de laatste maal de sympathieke genteleman-boef Arsè- ne Lupin. Deze allerlaatste episode werd door onze zuiderburen gemaakt de BRT. Arsène ontmoet zijn geeste lijke vader Maurice le Blanc. Ze wor den geconfronteerd met een moord. Als we ook die spanning hebben ge had, een Hier en Nu-aflevering en een nieuwe „Getekend" (wat je te kent ben je zelf). Het gaat ditmaal over kindertekeningen. Jan Pasveer studeert na „Getekend" in „Tekst en uitleg" lied 26 wit de 102 gezangen in met het Nederlands Hervormd Kerkoor uit Driebergen. Tot besluit van het laatste nieuivs, een overzicht van binnenkort uit te zenden onder wijsprogramma's en een les elemen taire economie. NED. II. Plannen van Rosa om de Zwarte Tulp ife planten worden op he t allerlaatste moment verijdeld. Veel is er dan al in de nieuwe Zwar te Tulp-aflevering - op het scherm na fabel en het journaal - gebeurd. Om half acht boter-kaas en eieren in nieuwe stijl: tik, tak, tor, het spel letje met vragen en antwoorden voor de hele beeldbuisfamilie. Springend over het tweede journaal heen, be landen we midden in het tweede deel van het door Jan Staal geschreven spel Mijn tante Victoria". We weten dat Betty het huis van tante Victoria heeft geërfd. Na de tante-Victoria verwikkelingen aflevering 2 van Ja son King, en de gestolen viool. Een aflevering waarin Jason zich niet zo heel erg inspant. Voorts kunnen we kijken naar Hadimassa in de nieuwe vorm, waar we nog een beetje aan moeten wennen. De VARA besluit haar uitzending met Achter het Nieuws, waarin opgenomen Achter Den Haag met aandacht voor de bin nenlandse politiek. Na het journaal is er dan nog Den Haag vandaag, de parlementaire rubriek van Joop van Os. Hij liep gedecideerd naar het tele foontoestel. En belde het bankkan toor in Arnhem. Vroeg de direkteur, die hij persoonlijk kende van de so ciëteit, te spreken. Deze meldde zich en Bert zei: „Met Galestad. Sorry, dat ik u bel, meneer Vierendaal, maar mag ik van u ver nemen, of mijn privérekening vrij is of dat u die eveneens hebt geblok keerd?" De man aan de andere kant van de lijn zuchtte. „Waarom zou die ge blokkeerd zijn, meneer Galestad?" „Kom nu, meneer! U leest toch kranten? Dan kunt u weten, dat de Algemene Bank Nederland al mijn aandelen heeft geblokkeerd en er be slag op heeft gelegd. Dat betekent, dat ik geen enkel inkomen meer heb. Vandaar mijn vraag. Ik zal op gezete tijden geld nodig hebben. Is mijn bankrekening vrij?" ..Maar natuurlijk, meneer Gale stad. In dergelijke gevallen komen wij nooit aan de privérekeningen". „Dat is een pak van mijn hart. Ik kom straks duizend gulden halen". „Het is uw geld. meneer, dus ge heel ter uwer beschikking". Bij hem lig ik er ook uit. wist Bert, toen hij de telefoon neerlegde.. An ders is het altijd: „Ha. die Galestad, hoe is hel, kerel?" Maar nu opeens „meneer" Galestad. Enfin, mijn eigen geld heb ik dus nog. Ik kan vooruit. Te zijner tijd zien we wel weer. Voor hij vertrok, belde hij Van der Voorde en vertelde van zijn plan. De ze vond het onder de gegeven om standigheden niet eens zo n slechte oplossing. „Geef me je telefoonnum mer. Bert, daar in Duitsland. Als ik wat hoor van Betty, zal ik het je la ten weten". Tegen de avond reed Bert Galestad DINSDAG 11 JANUARI. NED. I: 10.45 Schooltelevisie; 18.45 Fabeltjeskrant; 18.55 Journaal; 19.05 Dier en Vriend19.30 Little Women; 20.00 Journaal; 20.21 Mijn idee; 20.45 Arsêne Lupin; 21.40 Hier en nu; 22.20 Getekend; 22.45 Tekst en uitleg; 22.50 Journaal; 22.55 Weekoverzicht school l.v.; 22.59 Teleac. NED. II: 18.45 Fabeltjeskrant; 18.55 Journaal; 19.05 De zwarte tulp; 19.30 Tik, tak, tor; 20.00 Journaal; 20.20 Mijn tante Victoria20.50 Jason King 21.40 Hadimassa; 22.20 Achter het nieuws; 23.00 Journaal; 23.05 Den Haag vandaag. WOENSDAG 12 JANUARI. NED. I. Een hele volle t.v.-avond die begint met fabeltje en het nieuws, Van gewest tot gewest Toeritische tips van het Nationaal Bureau, een uitzending van de Anti-Revolutio nairepartij en - in de zendtijd van Socutera - een filmpje over het werk van Nederlanders in ontiwkkelings- landen. De avond komt eigenlijk pas goed op gang als de NOS Diamond Head uit de filmkoker haalt. De film dateert uit 1962, werd gemaakt on der regie van Guy Green en handelt over rassen- en politieke problemen. De film vult nagenoeg de hele avond. Na de rolprent wacht de kijkers nog slechts hqt discussieprogramma In terpellatie - een discussie o.l.v. Joop van Os, het laatste nieuws, de par lementaire rubriek Den Haag van daag en dan worden de schaatslief hebbers nog gewezen op de wereld- WASHINGTON, 8-1. De wereld bevolking heeft vorig jaar weer meer gerookt dan het jaar ervoor, aldus een rapport van de Ameri kaanse dienst voor volksgezondheid. „Het roken van sigaretten werd in 1971 een internationaal gezondheids probleem van de eerste orde", zo vervolgt het rapport, dat verder een overzicht geeft van maatregelen te gen het roken in verschillende lan den. Het roken van sigaretten nam vooral toe in ontwikkelingslanden, met name in de 100 tabaksproduee- rende landen. In de Verenigde Staten, Finland en Ierland is vorig jaar een verbod uitgevaardigd op televisie-reclame voor sigaretten. In West-Duitsland werd de tele- met twee koffers met kleren en boe ken, naar de grens. Dezelfde mare chaussee, die hem enkele dagen te voren had gecontroleerd, stond er nu ook weer. Maar de man vertrok geen spier van zijn gezicht, toen hij de pas controleerde en gaf hem zwijgend te rug. Maar hij hoorde niet, wat de po litieman tussen zijn tanden siste, toen hij snel optrok en uit het gezicht ver dween: „De schooier! En die kan weer vrij en ongehinderd het land in- en uitrijden. Op zijn minst hadden ze zijn pas moeten afnemen. Galestad reed de hele nacht door op topsnelheid, af en toe stoppend om te tanken of wat te eten. In de ochtend had hij de negenhonderd ki lometer afgelegd, zette zijn wagen in de garage, ontsloot zijn bungalow en kleedde zich meteen uit. Hij viel als een blok in bed en sliep bijna met een. Op een paar meter afstand kab belde het rustige water van de Te- gornsee. 22. Betty Galestad. geboren Levcndaal, was die donderdagmiddag slecht ge humeurd. toen zc de korte rit van de douane nabij Beek naar haar woning aan de Schelmsewcg te Oosterbcek had volbracht. En dat humeur werd er niet beter op. toen geen van de kinderen naar buiten rende om haar te verwelkomen, zoals andere jaren steevast gebeurde. Ze zette de wagen voor het bordes en sloot gas af. Het was beangstigend stil rond het huis. En waar bleven de beide meisjes, om te helpen de koffers uit te laden? Gedecideerd sprong ze uit de auto Maar bij de voordeur realiseerde ze zich, dat Bert de sleutel had. Driftig drukte ze op de bel en omdat de deur Donderdag 13 januari, 19.10 uur: De verovering van de Tijgerberg. Een scène uit deze Chinese opera. kampioenschappen kunstrijden op de schaats in Gothenburgwaaraan be halve vandaag ook de komende da gen reportages van op de t.v. komen. NED. II. Op het tweede net de KRO die de avond verzorgt. We be ginnen met het fabeltje van meneer de Uil, het journaal en de haak-in, dein-mee KRO-bijdrage Mik. In Mik Gait Jan Kruutmoes, Drika, boer Voorthuizen, het Cocktail Trio en de Boertjes van Buuten. Na het nieuws is de Studio Vrij. Een programma over de vrijetijdsbesteding, en met aandacht voor tal van andere zaken zoals schaatsen, musical en Queek- hoven in Breukelen, het buiten voor de artiesten. Het doek valt omstreeks tien uur, de tijd waarop Kenmerk de lucht ingaat. Om half elf het laatste nieuws. Voor daarna: welterusten. WOENSDAG 12 JANUARI. NED. I: 10.45 Schooltelevisie; 17.00 Wop en Flop; 17.20 Kijk zelf maar; 18.45 Fabeltjeskrant; 18.55 Journaal; 19.05 Van gewest tot gewest; 19.50 Toeristische tips; 20.00 Journaal; 20.20 Politieke partijen; 20.30 Socu tera; 20.35 Diamond Head; 22.15 In terpellatie; 22.45 Joxirnaal; 22.50 Den Haag vandaag; 22.50 Kunstrijden. NED. II: 18.45 Fabeltjeskrant; 18.55 Journaal; 19.05 Mik; 20.00 Journaal; 20.21 Studio Vrij; 22.05 Kenmerk; 22.30 Journaal. visiereclame gehalveerd, waarna in 1973 algehele afschaffing zal volgen. In 15 landen was radio- en televisie reclame voor rookartikelen al verbo den: Argentinië, Engeland, Nieuw- Zeeland, Noorwegen, Roemenië, So mali, Zweden, Zwitserland en de Sow jet-Unie. In Bulgarije is roken op het werk verboden als daar een of meer niet- rokende werknemers zijn. In Finland drong de adviesraad voor tabak in een rapport aan de regering aan op verplicht borstonderzoek voor zware rokers. De Zweedse tabaksindustrie heeft zelf het initiatief genomen. In een reeks advertenties verschaft ze adviezen over de minst gevaarlijke manier van roken en vraagt de ro kers meer rekening te houden met niet-rokers. niet vlug genoeg naar haar in werd geopend, nog eens en nog eens. Ver draaid. men had de wagen toch ze ker wel gehoord? Wim, de oudste zoon, deed open, zijn moeder onderzoekend aankij kend. „Wat is dat voor onzin?" vroeg ze scherp. „Waarom komt niemand naar buiten? Waar is iedereen?" De jongen deed een paar stappen naar buiten ,op het bordes, keek in de wagen en kwam weer terug, waar na hij de deur achter zich sloot. Zon der zijn moeders vragen te beant woorden, constateerde hij: „Had ik wel gedacht. Ze hebben 'm opgepikt, hè?" Betty vertrouwde haar oren maar half. „Wat bedoel je? Wie is die ,m'?" „Vader natuurlijk. Ik had niet an ders verwacht". ..Hoe weet jij dat? Heeft-ie soms gebeld? Wat is er eigenlijk aan de hand?" Ditmaal keek de jongen verbaasd naar zijn moeder. „Weet je dan nog niets? Het stond gisteren al in alle kranten". Een bang voorgevoel bekroop de vrouw. „Waar heb je het over?" Werktuigelijk hing ze haar mantel aan de kapstok. „O. je weet dus niets? Ga maar mee. Kun je smullen. Mooiste sen satieverhaal van het jaar. Met in de hoofdrol onze geachte vader". Bettv volgde hem naar de salon. Wim wees naar een stapel kranten. „Alles in geuren en kleuren, 't Zou een scenario voor een film kunnen zijn. Als je nog nergens van weet., zal dit alles je wel een koude douche be zorgen". (Wordt vervolgd). FEUILLETON 56 DOOR FRANK VAN FALCKENOORT

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1972 | | pagina 5