MANSHOLT EN EUROPA AGENDA Dalende bodem door aardgaswinning Kunstwerken van Prad oin Madrid worden beschermd tegen luchtvervuiling Onderzoekingsvaartuig voor biologisch speurwerk is gereed voor dc proefvaart De Pakistaanse krijgsgevangenen Honderd en vier doden Dr. Sicco Mansholt heeft niet zon der ophef zijn terugkeer in de Ne derlandse politiek aangekondigd als hij op 1 juli zijn taak als vice-voor- zitter van de Europese Commissie neerlegt. Maar het Europese denken geeft hij daarbij niet op, want behal ve zijn bemoeienissen met een partij die heel progressief Nederland moet bundelen is er ook zijn streven naar een - voor het gemak maar niet uit principe socialistisch te noemen - Europese beweging, die ervoor moet zorgen dat de problemen van de sa menleving anders en beter aange pakt worden. Problemen waarbij die van het milieu aardig voorop gaan, temeer omdat niet blijkt dat binnen de huidige Europese maat- schappijstruktuur veel mogelijkhe den bestaan om die dringend nood zakelijke oplossingen met kracht door te zetten. Wanneer we afzien van wat ideo logische etiketten heeft Mansholt met het kernfeit natuurlijk volko men gelijk. De punten waarover we het met hem oneens mogen zijn heb ben slechts een ondergeschikt belang Moet er nu echt een „nieuwe Marx" komen om de ideologische grondslag te leggen voor een gezamenlijk wer ken van de Europese socialisten? Met evenveel recht kunnen we zeggen dat niet zozeer aan een ideologie be hoefte is als wel aan een mentaliteit. By voorbaat verloren? De eerste peilingen die Mansholts vroegere sekretaris Mozer onder so cialistische partijen buiten Neder land heeft gedaan duiden niet op een geestdriftige ontvangst van Mansholts idee - de ideologische or thodoxe socialisten kunnen daar misschien uit opmaken dat deze par tijen geestelijk helemaal zijn inge kapseld in het „modern kapitalisme" zoals ietewat vaag het Westeuropese maatschappijstelsel wel wordt beti teld. Strenger optreden tegen dronken chauffeurs LEEUWARDEN, 9-1. De actiecom- missie .Glaasje op, de maat is nu vol" heeft zaterdag op een vergade ring in Leeuwarden gepleit voor in voering van het Canadese systeem van berechting van chauffeurs, die onder invloed rijden. „Dronken chauffeurs moet men niet een vrij heidsstraf opleggen, maar het rijbe wijs voorgoed ontnemen", aldus voorzitter M. Dijkstra, die met deze opmerking een flink applaus kreeg. In de komende maanden zal de com missie trachten zoveel mogelijk pu bliciteit te verkrijgen om de doel stelling van de actie, een zwaardere berechting van het rijden onder in vloed te bevorderen. Vermoedelijk zijn zij niet de enige slachtoffers van inkapseling. In het algemeen mist men in Europa, maar trouwens daar niet alleen, een hui ver om te vernieuwen, een angst voor wat misschien wel een beetje avontuur is. Is daarom wat Mansholt aansnijdt een bij voorbaat verloren zaak? Dat hoeft beslist niet. Hij is er - zeker Nederland weet dit sinds de oorlog - de man niet naar om niet voor zijn ideeën uit te komen en hij heeft ze ker het vermogen om zijn gedachten uit te dragen. En hij is zeker een van de weinigen die misschien veel kun nen bijdragen om de Europeanen ervan te overtuigen dat het anders moet, al was het alleen -maar omdat het zo niet door kan gaan. Er zijn er niet veel die op dit ogenblik in Eu ropa met zo'n gezag kunnen spreken als hij. En we kunnen alleen maar dankbaar zijn als hij erin slaagt om het Europese denken weer een beet je op gang te krijgen. Brug over de Rijn DEN HAAG, 8-1. Aan de westelij ke zijde van de brug over de Rijn bij Heeteren is Rijkswaterstaat bezig met het storten van de drie laatste sluitmoten. Dit houdt in, dat naar verwachting medio januari deze brug over de Rijn gesloten is. Daar mee is een belangrijke bouwfase voltooid. Rijkswaterstaat streef er naar op 1 mei de oostelijke rijbaan van deze brug, die deel uitmaakt van rijksweg 75 (van de omgeving van Arnhem naar het zuiden) open te stellen voor het verkeer. Een maand later zou dan - als alles naar ver wachting verloopt - de westelijke rijbaan in gebruik kunnen worden genomen, aldus het ministerie van verkeer en waterstaat. Achttien gewonden bij autobotsing BAARN, 8-1. Bij een botsing op de provinciale weg Baarn-Hilversum in de gemeente Baarn tussen een auto bus met feestgangers en een beton- auto zijn vrijdagnacht achttien- per sonen, voor het merendeel afkomstig uit Utrecht, gewond geraakt, van wie elf vrij ernstig. Tien gewonden zijn met ambulances uit Baarn, Soest en Hilversum overgebracht naar het ziekenhuis in Baarn. Een zwaar ge wonde is met hersenletsel naar Utrecht overgebracht. De zeven an dere gewonden konden ter plaatse worden behandeld. Zes personen bleven ongedeerd en zijn op eigen ge legenheid naar huis gegaan. De 24 inzittenden van de bus kwamen van een feest in Hilversum en waren op weg naar Utrecht. Mee? vakantie voor oudere bij vliegongeval Graf ontdekt vail Xenophon Hoogoven-werknemers ATHENE, 8-1. Griekse oudheid kundigen menen in het westen van de Peloponnesus het graf te hebben ontdekt van Xenophon, de Griekse schrijver over historische en filoso fische onderwerpen die leefde van circa 430 tot 354 vóór Christus. Het bewuste graf bevindt zich op een begraafplaats bij het dorp Traho Plai. Opgravingen hebben daar een twintigtal graftomben aan het licht gebracht. In één er van, nabij een altaar, zouden de resten liggen van de schrijver van o.a. de „Anabasis", de tocht van de 10.000 Grieken die onder zijn leiding na een nederlaag in Mesopotamië dwars door Klein- Azië naar huis terugkeerden. MADRID, 8-1. Vrydagmiddag is op het eiland Ibiza in de Middellandse Zee een Spaans vliegtuig tegen een heuvelrug gevlogen. Alle 104 inzit tenden - 98 passagiers en G beman ningsleden - hebben het leven ver loren. Het ongeluk is vermoedelijk te wijten aan een dichte mist. Op een Duitser en een Amerikaan na waren alle inzittenden Spanjaarden. Het toestel behoorde aan de Iberia Air lines. Het bevond zich op een vlucht van Valencia naar Ibiza. De tweemotorige Caravelle-6R kwam langs de normale route bin nenvliegen, maar op te geringe hoog te. De plaats van het ongeluk ligt acht km van het vliegveld van Ibiza. Opzet bij dodelijke val? ROTTERDAM, 8-1. De 64-jarige Rotterdammer C. J. van der Pyl heeft zyn burcnbezoek in de nacht van vrijdag op zaterdag met de dood bekocht. Op de trap van de buren maakte hij een dodelijke val. De Rotterdamse politie acht het niet uitgesloten, dat het slachtoffer van de trap geduwd is. De buren, het echtpaar Van W., zijn voor verhoor aangehouden. De heer Van der Pijl zou alvorens hij voor een afzakkertje naar zijn buren ging, nog café's hebben be zocht. Het slachtoffer was zonder beroep. Nederlandse bankrovers gearresteerd in D.B.R. FREIBURG, 8-1. De 26-jarige Ne derlander. D. van den D. en zijn 22- jarige zuster zijn in Freiburg gear resteerd op verdenking van het ple gen van een roofoverval op een bank in die stad, waarbij zij ongeveer 41.000 mark hadden buitgemaakt. De overval speelde zich op 3 december vorig jaar af. De politie heeft vrijdag meege deeld dat de zuster reeds bekend heeft. Van de buit is tot dusver 3.000 mark teruggevonden. Treinongeluk in Spanje MADRID, 8-1. Zeker drie mensen zijn gedood en ongeveer 100 gewond toen bij Medina del Campo twee elektrische treinen met elkaar in botsing kwamen. Het waren de treinen van Madrid naar Santander en van Valladolid naar Madrid. Volgens de Spaanse spoorwegen zou één van de wagen voerders door een stopsein gereden zijn. IJMUIDEN, 8-1. Bij Hoogovens zullen met ingang van 1 januari 1972 de vakantierechten voor werknemers van 60 jaar en ouder worden uit gebreid. Werknemers van 60 jaar krijgen 9 vakantiedagen extra, werk nemers van 61 jaar 13 dagen extra, van 62 jaar 17 dagen extra, van 63 jaar 21 dagen extra en van 64 jaar 25 dagen extra. Deze vakantie rech ten komen bovenop de bestaande va- kantierechten. Deze verbeteringen vloeien voort uit in 1970 met de vak organisaties gemaakte principe-af spraken om een deel van de f 400 te besteden voor verbetering van de secundaire arbeidsvoorwaarden, zo deelt Hoogovens mee. Zeven liter melk per dag LUZERN, 8-1. - Een 35-jarige herder, Miklaus Fankhauser, is uitgeroepen tot kampioen- melkdrinker van Zwitserland. Gemiddeld drinkt hij zeven li ter melk per dag. Daarmee overtrof hij de 769 andere deel nemers aan een wedstrijd, die de Zwitserse zuivelindustrie had uitgeschreven. DEN HAAG, 8-1. In Groningen zal als gevolg van aardgaswinning een bodemdaling optreden. De daling van het maaiveld, in de vorm van een platte schotel, zal zeer geleidelijk plaatshebben. Mynschade als gevolg van grote lokale en ongelijke verplaatsingen, zoals opge treden in Limburg door de winning van steenkolen, is niet te ver wachten. Dit staat te lezen in een rapport, opgesteld door de Nederlandse Aardoliemaatschappij N.V. onder leiding van het staatstoezicht op de mijnen. Jarenlange studies en metingen liggen er aan ten grond slag. Het rapport is ter kennis .gebracht van de Eerste en Tweede Kamer. De metingen en studies vinden nog voortgang. Ze worden verricht onder toezicht van de inspecteur-generaal der mijnen. Hij heeft sinds 1968 de medewerking verkregen van de vcldmetingssystemen. De kosten van het onderzoek komen voor rekening van de maat schappij N.A.M.-Staatsmynen. HOLLYWOOD. Roger Davis is aangetrokken om san laatste vier afleveringen van de televisieserie Ali maken. Roger Davis is de opvolger van Peter Duel, c in zijn huis werd aangetroffen. en met Ren Murphy, de s Smith and Jones'' te e op oudejaarsdag dood Munitiedepot de lucht in NIEUW DELHI, 7-1. Het Indiase persbureau P.T.I. meldt dat er don derdag bij een reeks ontploffingen in een munitiedepot te Daloebari in Bangla Desj 200 mensen om het leven zijn gekomen en 300 gewond zijn ge raakt. Daloebari ligt in het district Dinaj- poer. Juwelier verjaagt rover MAASTRICHT, 8-1. De Maastrich ter juwelier Knijff (52) heeft een overval op zijn zaak verhinderd. Een jongeman, ca. 25 jaar, zei met een Duits accent: „dit is een over val". Direct daarop viel de heer Knijff, de man, die ongewapend was, aan. Er ontstond een worsteling. De juwelier slaagde er in naar boven te rennen om zijn pistool te halen, maar de overvaller was al verdwenen toen hij terugkwam. De man liet een groot pakket ach ter. Inhoud: twee koffers, met in één ervan een touwladder. Man doodgestoken in DEN Haag DEN HAAG. 8-1. In dc Haagse Herenstraat is in de nacht van vrij dag op zaterdag de 30-jarige Haagse koopman H. R. met een mes dood gestoken. Het slachtoffer schijnt in een nachtclub in de omgeving ruzie te hebben gekregen met dc 24-jarige stoffeerder C. M. G. van H. uit Den Haag, die hem de dodelijke steek heeft toegebracht. De vermoedelijke dader is later op het plein aangehou den. Het mes is in beslag genomen. Het slachtoffer is overgebracht naar het ziekenhuis Westeinde. Echt, »aar dood door kolendamp GOES. 8-1. Dc 35-jarige Duitser S. Ratsak uit Brühl en diens 34-ja- rige Nederlandse vrouw .J. A. Spie ring zijn vrijdagmiddag dood in een huis te Borscie aangetroffen. Zij wa ren omgekomen door kolendampver giftiging. De man zou vrijdag in dienst treden bij een firma die is betrokken bij dc bouw van de kern centrale in het Sloegebied. Hij be trok donderdag met zijn vrouw een huis, waarvan de schoorsteen waar schijnlijk door vocht niet voldoende wilde trekken. MADRID, 8-1. Op last van de Spaanse regering zullen er met spoed maatregelen worden genomen om te voorkomen dat de kunstschatten van het Prado in Madrid beschadigd worden als gevolg van de luchtver vuiling. Man sleurde meisje 1 weiland in HEERENVE^N, 8-1. Een 23-jarige inwoner v,an Wommels (Fr.) - met proefverlof uit de Van der Hoeven- kliniek Thuis - is vrijdag na een po ging tot verkrachting van een meisje van twaalf jaar aangehouden door de rijkspolitie uit Heerenveen. Hij sleurde het meisje op zijn bromfiets mee en verdween in een zeer dichte mist in een weiland. Hier heeft hij het kind - vermoedelijk on der bedreiging met een mes - ge tracht te verkrachten. De man is in zijn voornemen ge stoord door twee jongens die eerst bij het meisje waren. Zij hebben de man achtervolgd en in zijn voor nemen gestoord. Hij vluchtte, maar is een uur later door de politie aan gehouden. Flevocentrale beschadigd LELYSTAD, 8-1. Tijdens dichte mist is een binnenvaartschip op de bij Lelystad aan het IJselmeer ge legen Flevocentrale gevaren. Bij de botsing werd het koelcircuit van de in aanbouw zijnde tweede set van de centrale beschadigd. De schade wordt geraamd op 60 a 80.000 gulden. Speciale bokken zullen de aange varen betonconstructies uit de grond moeten trekken. Deze constructies zullen moeten worden vervangen. Drie doden bij autobotsing OOSTERHOUT, 8-1. Op de Maas- route (lopende van 's Hertogenbosch naar Wagenberg) onder de gemeente Oosterhout (N.B.) heeft zich in de nacht van vrijdag op zaterdag een verkeersongeval voox-gedaan dat" aan drie personen het leven heeft gekost. Door nog onbekende oorzaak kwam de personenauto van het echtpaar Clement uit Son (N.B.) rijdende in de richting 's Hertogenbosch frontaal in botsing met de auto van de 27-jarige C. Zwaans uit Waspik (N.B.). De in zittenden van beide auto's waren op slag dood. De personeelsinkrimping bij Philips DEN HAAG. 8-1. De eerste elf maanden van het afgelopen jaar is het aantal personeelsleden van de Philips-bedryven in Nederland met 6015 personen verminderd. Van directiezijde is meegedeeld, dat in 1972 ten aanzien van het to tale produktiepersoneel geen belang rijke vermindering is te verwach ten, althans wanneer zich in de markt geen onverwachte ongunstige ontwikkelingen voordoen. De nadruk blijft liggen op een vermindering van de niet bij de produktie betrokken categoriën personeelsleden. Premier naar de West DEN HAAG. 8-1. Premier mr. B. W. Biesheuvel zal zijn aangekondig de reis naar Suriname en de Neder landse Antillen a.s. vrijdag 14 ja nuari beginnen. Na een verblijf van enkele dagen op de Antillen reist hij naar Paramaribo. Op 27 januari keert de bewindsman op Schiphol terug. In een door het ministerie van on derwijs gepubliceerd decreet wordt gezegd dat er een commissie van des kundigen is benoemd die deze maat regelen binnen drie maanden moet uitwerken. Al jaren waarschuwen kunstmin naars ervoor dat de kunstwerken in het Prado grote schade zullen oplo pen als er niets wordt gedaan tegen de toenemende luchtvervuiling. Xavier de Salas, de directeur van het museum, meent dat bepaalde werken van Goya en El Greco spe ciaal bedreigd worden. De commissie van deskundigen moet ook richtlijnen opstellen voor een vergaande modernisering van het museum, dat sinds 1820 toen het werd gebouwd, maar weinig ver andering heeft ondergaan. Het Prado herbergt 3.000 schild rijen en andere kunstwerken. Madrid is een van de vuilste steden van Europa. Dit komt onder meer door dat er vrijwel niets wordt gedaan tégen de luchtvervuiling, veroorzaakt door de industrieën rond de Spaanse hoofdstad en door de uitlaatgassen van de duizenden oude dieseltaxi's die in Madrid rondrijden. ALPHEN a/d Rijn, 8-1. Het in aan- bouwzyndc onderzoekingsvaartuig „Aurelia", zal maandag 17 januari dc scheepswerf „Dc Dageraad" in Woubrugge (bü Alphen a/d Rün) verlaten en naar Rotterdam vertrek- ken. Tydens dc daaropvolgende da gen zal o.m. op de Noordzee een aan tal poefvaarten worden gehouden. Dit unieke vaartuig, dat gebouwd is in opdacht van de Nederlandse dier kundige vereniging zal worden ge ëxploiteerd door het Nederlands In stituut voor Onderzoek ter zee op Texel. Dc/.e onderzoekingen zullen in hoofdzaak bestaan uit biologisch Dinsdag 11 januari Zierikzee 's Landskamer, 3 uur n.m., vergade ring Waterschap. Sch.-Duiveland. Mondragon, 8 uur, Philatelica. Dreischor De Drie Schorren, 7.30 uur, vergade ring Z.L.M.-afdeling. Brouwershaven Hotel Graaf Floris V, vergadering V.V.V. Brouwershaven. Bruinisse Hotel Storm, 7.30 uur, discussie avond Z.L.M. Woensdag 12 januari Zierikzee Herv. Verenigingsgebouw, 2.30 uur, bejaardenmiddag N.C.V.B. Donderdag 13 januari Zierikzee Concertzaal, De Jasperina show, (Z.V.U.). Vrijdag 14 januari Zierikzee Mondragon, 15.30 uur, samenkomst afdeling Schouwen Plattelandsvrou wen Bond. Maandag 17 januari Zierikzee Herv. verenigingsgebouw, 7.30 uur, U.V.V.-ontspanningsavond voor de bejaarden. Geen anonieme geneesmiddelen meer UTRECHT, 7-1. De artsen en de apothekers zijn van mening, dat ge neesmiddelen niet langer „anoniem" moeten worden afgeleverd. Overleg tussen de hoofdbesturen van de Koninklijke Nederlandse Maatschappij tot Bevordering van de Pharmacie heeft tot de gemeen schappelijke conclusie geleid, dat het oude standpunt dat geneesmiddelen anoniem moeten worden afgeleverd ter bescherming van de patient, uit de tijd is. Standpunt over mijnwerkerspensioeneu DEN HAAG, 8-1. De ministerraad heeft in zyn voortgezette wekelykse vergadering een standpunt bepaald ten aanzien van de mynwerkerspen- De minister van economische za ken, mr. drs. H. J. Langman en de staatssecretaris van sociale zaken, mr. J. Rietkerk, zullen hierover zo spoedig mogelijk een gesprek hebben met de mijnindustrieraad. Aldus heeft de woordvoerder van de rijks voorlichtingsdienst vrijdagavond meegedeeld. Hasj-vangst op Schiphol SCHIPHOL, 8-1. De douane heeft op Schiphol opnieuw enige lucht reizigers gearresteerd die werden be trapt op smokkel van hasjiesj. Het waren drie Perzische luchtreizigers die met Pakistan International Air lines uit Kabul (Afghanistan) op Schiphol aankwamen op doorreis naar Brussel. De twee douanebeambtenaren trof fen in de vijf koffers die de mannen bij zich hadden dubbele bodems aan, waarin in totaal dertig kilogram hasjiesj verborgen bleken te zitten. De drie Perzen werden ter beschik king van de douane-recherche ge steld en voorlopig in het politiebu reau te Amstelveen opgesloten. Tliorbecke-herdenking op maandag 5 juni DEN HAAG, 8-1. Op maandag 5 juni aanstaande zal de op 4 juni 1872 overleden staatsman J. R. Thorbeckc officieel herdacht worden. De ministerraad heeft in zijn vrij dag gehouden vergadering een des betreffend besluit genomen. Op de herdenkingsdag wordt een nationale herdenkingsbijeenkomst gehouden. De P.T.T. geeft een postzegel uit ter herdenking van de staatsman. De V.V.D. heeft besloten op za terdag 3 juni te Den Haag een bij eenkomst te houden, waar minister mr. W. J. Geertsema van binnen landse zaken het woord zal voeren. Thorbecke heeft bekendheid ge kregen door zijn arbeid op het ge bied van de grondwet en voor de invoering van de kieswet, de pro vinciale wet en de gemeentewet. Ook had hij verdiensten op het terrein van het onderwijs. Benzinestation overvallen HEERLEN, 9-1. Een tot nu toe onbekend gebleven man heeft za terdagavond omstreeks negen uur een benzinestation aan de Akerstraat in Heerlen overvallen. De man ver dween met f 500,-. De gewapende overvaller bedreig de de 17-jarige pompbediende en eiste geld. Toen deze niet snel ge noeg reageerde, griste de onbekende circa f 500,- uit de kassa alvorens de benen te nemen, sneed de overval ler nog de telefoonkabel door. De ge alarmeerde politie stelde een onder zoek in, dat tot nu toe zonder resul taat is gebleven. DACCA, 7-1. Meer dan de helft van de 32.000 Pakistaanse krijgsge vangenen in Dacca zijn per schip en trein naar India overgebracht en de rest wordt tegen midden-januari naar India vervoèrd, zo heeft een woordvoerder van het Indiase leger meegedeeld. Functionarissen van het Interna tionale Rode Kruis hebben verklaard dat zij onderhandelen over het recht streeks overvliegen naar West-Paki stan van ongeveer 300 ernstig ver minkte Pakistaanse militairen uit Bangla Desj. Militaire vergissingen in Vietnam SAIGON, 8-1. Een Amerikaanse legerheHcoptcr heeft by vergissing een Zuidvictnamese legereenheid be schoten op de centrale hoogvlakte van Zuid-Vietnam. Een soldaat werd gedood en vyf militairen werden ge wond. De helikopter werd kort daarop neergeschoten. Drie bemanningsle den werden gewond, aldus een Ame rikaanse leger-communiqué in Sai gon. Op de vraag of de helikopter misschien door Zuidvietnamcse troe pen was neergeschoten wilde de le- gcrwoordvoerder geen commentaar geven. Eerder deze week kwamen twee Zuidvictnamese militairen om het leven en werden er - zeven gewond toen een Amerikaanse helikopter bij vergissing Zuidvictnamese rege ringstroepen ten zuidwesten van Saigon beschoot. speurwerk naar organismen en het effect van dc veranderingen in hun leefmilieu (watervervuiling) voorts geologisch onderzoek, alsmede che misch en fysisch-occanografisch on derzoek. Het schip zal ook plankton- netten kunnen trekken. Voor het bodemonderzoek is het schip uitgerust met een hijsframc aan de hekgalg, waarmee boorpijpèn van 14 meter lengte kunnen worden gebruikt. Aan boord bevinden zich o.m. drie laboratoria, een zandgrijpcr en ac commodatie voor een medische staf en voor studenten. Het vaartuig zal hoofdzakelijk dienst gaan doen op de Noordzee en Waddenzee. Confectie per computer AMSTERDAM. 0-1. Docenten van de hogere technische school voor dc confcctic-industrie in Amsterdam hebben aan de constructie van patronen een mathematische basis gegeven. Vervolgens is een en ander voor verwerking op de compu ter en automatische tekenma- chinege programmeerd. Dc ge nodigden, die 14 januari het twintigjarig bestaan ran de school zullen vieren, zullen op die dag zes seconden nadat de maten zijn genomen het pa troon uit de computer en de aangesloten tekenmachine zien komen.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1972 | | pagina 2