postspaarbank 4% m% 5% 5% 6% 7% TWINTIG STAPPEN TERUG DIENSTVERLENING Omgeving van Dinteloord meest geschikt voor luchthaven VAN HET VADERLANDSE ERF Landbouwschap wil inpoldering „grote' Markerwaard Hoge jaarkosten voor milieubehoud ZIERIKZEESCIIE NIEUWSBODE Vrijdag 7 januari 1972 Nr. 21010 Conclusie van intern rapport: DEN HAAG, 6-1. De meest ge schikte plaats voor het stichten van een tweede nationale luchthaven is de omgeving van Dinteloord. Aldus de slotconclusie van een uitsluitend voor intern gebruik bestemd rapport van de Stichting „Het Nederlands Economisch Instituut" uitgebracht in het kader van de integrale verkeers- en vervoersstudie ten behoeve van het ministerie van verkeer en water staat. In het rapport wordt een aantal ..vingeroefeningen' verricht op de kaart van zuidwest-Nederland met als resultaat drie suggesties voor de ligging van „Vlieghaven Dinteloord" in het jaar 2.000. De voorkeur gaat uit naar een vlieghaven tussen Din teloord en Willemstad, boven een vlieghaven westelijk van de lijn Din- teloord-Steenbergen en boven een vlieghaven tussen Willemstad en Fijnaart. De drie in het rapport opgenomen schetsen hebben niet de pretentie van voorstel of plan, ze bedoelen slechts een beeld te geven van de ruimtelijke implicaties van een luchthaven bij Dinteloord. In het rapport - opgezet als een interne studie om te komen tot de keuze van het tijdstip waarom en de plaats waar eventueel een tweede Bij een onderzoek van het Ned. Econ. Instituut is gebleken dat de dienstensektor in ons land steeds be langrijker wordt tegenover die van de industrie en de landbouw. Met name de medische dienst wordt steeds omvangrijker, terwijl ook het bankwezen en de vrije beroepen een opmerkelijke groei vertonen. Voor heen werd Nederland gekarakteri seerd als een agrarisch land. Na de oorlog voorzag men dat Nederland een industriële natie zou worden. Nu zou men kunnen zeggen dat wij het volk van de dienstverlening bij uit stek zijn geworden. De werkgelegen heid in deze sektor steeg tot 50 pro cent van het totaal. Opmerkelijk in de ontwikkeling is de afnemende betekenis van de landbouw voor onze ekonomie. De werkgelegenheid in de agrarische sektor was in 1968 reeds teruggelo pen naar 7,7 procent van het totaal. Wij vragen ons af of deze wijziging in de ekonomische aktiviteit wel vol doende in het regeringsbeleid tot uitdrukking komt. Zo kennen wij nog een afzonderlijk departement van landbouw. Binnen dat departement, dat zich bezig houdt met een deels onrendabele bedrijfstak, bestaat zelfs nog een afzonderlijk opererend land bouwonderwijs dat eigen voorlichting en inspektie kent. Als wij het land bouwonderwijs in Nederland projck- teren tegenover andere takken van onderwijs, komen de andere takken er bekaaid af. Zo zal het ook zijn met andere ak- tiviteiten. Wat kost bijvoorbeeld de landbouwvoorlichting tegenover de voorlichting aan detailhandel en am bacht. De laatste twee soorten eko nomische bedrijvigheid hebben veel meer toekomst dan de landbouw. Daarmee willen wij aan de agrariërs niet tekort doen maar wij hopen wel dat er blijvend gestreefd wordt naar een evenredige verdeling van baten en lasten. Met name.in het beleids- opzicht lijkt er in dit opzicht geen sprake van evenredige verdeling te zijn. Wat wordt er aan korrektie ge daan? nationale luchthaven zou worden ge sticht - worden enkele conclusies ge trokken. Deze conclusies zijn: Het huidige Schiphol wordt niet uitgebreid met een derde n.z.-baan, - maar bij het bereiken van de maxi mum-belasting (naar schatting in 1 1983) wordt een tweede nationale luchthaven elders gesticht, aanvan kelijk met één banenpaar en. in 1996 uit te breiden met een tweede - uit de negen onderzochte alternatieve locaties komt Dinteloord als optima le locatie naar voren. Een definitieve .keuze van Dintel oord zal Willemstad in „een onhoud bare positie" brengen, zo blijkt uit het rapport. Bij. situering tussen Wil lemstad en Fijnaart kan Willemstad „beter afgebroken worden", zo wordt gesteld, waaraan nog wordt toege voegd, dat het stadje dan „zelfs als openluchtmuseum niet is te handha ven". Loonmatiging De diskussies roncl de aanvaard baarheid van vrije loonvorming wor den verhitter. Van bepaalde zijde wordt gesuggereerd dat er in onze regering verschil van mening zou bestaan over de vraag of er een loon- en prijsstop zou moeten komen of niet. Terwille van depolitieke ge volgen zou men elkaar nog sparen. Hierbij moet worden aangetekend dat noch de werkgevers noch de werk nemersorganisaties de regering om ingrijpen hebben gevraagd. Men is principieel van mening dat men zelf de loon- en prijsboontjes moet dop pen. Bovendien wijst men erop dat afgedwongen matiging na verloop van tijd toch weer door inhaal-ex- plosies worden gevolgd. De loon- en prijzenspiraal moet dus in het ver band met de wereldmarkt haar eigen weg zoeken. Het betekent in feite dat men van mening is dat de-rege ring het volk op dit punt geen lei ding kan geven maar dat men het ekonomisch recht ten deze in eigen hand wil houden. Wij geloven dat de regering gelijk heeft met haar houding van afzij digheid, Het bedrijfsleven zowel van ondernemers- als werknemerszijde moet zelf maar zien welk percentage ellende men de gemeenschap wil pre senteren. Hoe men het ook draait en keert, men zal ervaren dat men via rekening van de overbesteding krijgt thuisgestuurd. Juist dezer dagen werd vastgesteld dat overschrijdin gen bij enkele ministeries het grote begrotingstekort deden ontstaan. Via hogere benzinekosten, wiebeltax en frisdrankenaccijns mogen wij daar nu voor betalen. En straks betalen wij voor de werklozen of voor steun- teningen aan de bedrijven. Het loon- vraagstuk is echt geen kabinetskrisis waard.. Die extra prijs voor onvol doende zelfbeheersing zou ons volk nog dieper in een krisis voeren. Al leen het gezond verstand van de be trokkenen kan ons weer in het goede spoor brengen. Brand geslicht in eafé 'i DEN HAAG, 6-1. De 22-jarige stu cadoor C. R. uit Den Haag is in de nacht van woensdag op donderdag door de politie gearresteerd als dc vermoedelijke stichter van een brand die even tevoren een cafetaria aan de Waldeck Pyrmontkade in Den Haag van voor tot achter in de as had gelegd. Daarbij werd voor f 40.000 schade aangericht. De stucadoor werd door omwonen den aangewezen als degene die kort na het uitbreken van de brand om streeks kwart voor vijf de straat uit gelopen was, maar even daarna weer was teruggekomen om op zijn gemak de blussingswerkzaamheden gade te slaan. De politie constateerde bij de aan houding een snij wond aan de rech terpols van de stucadoor, vermoede lijk ontstaan bij het inslaan van een ruit van het cafetaria. Het jasje van de verdachte stonk naar benzine. Herinneriiigspeiming Pearl Harbor ZEIST, 6-1. Ter herinnering aan de onverhoedse aanval, 30 jaar geleden, op Pearl Harbor, heeft de Koninklij ke Begeer te Voorschoten een speci ale penning geslagen. De voorzijde toont het portret van de toenmalige president Franklin D. Roosevelt. Ai*5 randtekst: „War message of President Franklin D. Roosevelt Dec. 8, 1941; We will gain the inevitable triumph so help us God". De keerzijde toont een tot zinken gebracht slagschip, dat in de golven verdwijnt, verder een gehavende Amerikaanse vlag. Op de achtergrond de brandende haven van Pearl Har bor. Randtekst: 30th commemoration of the Japanese Attack against Peaii Harbor, Dec. 7, 1971. De penningen worden in goud. zil ver en brons geslagen. (Advertentie) Rente in 1972 gewone spaar rekeningen en giro renterekeningen spaarbewijzen Algemene Premie spaarregeling jeugdspaarreke- ningen, ambtenaren- spaarrekeningen, verschillende gepre mieerde bedrijfs- spaarrekeningen en winstdelingsspaar- rekeningen beleggingsrekenin gen met opzeggings termijn van_3_maanden beleggingsrekenin gen met opzeggings termijnvan 12.maanden beleggingsrekenin gen met opzeggings termijn van 24 maanden Het is mogelijk op beleggingsrekeningen geld op te nemen zonder voorafgaande opzegging. DEN HAAG, 6-1. Het Landbouw schap is van mening, dat de inpolde ring van de Markerwaard nodig is. Een belangrijke beperking van het polderoppervlak vindt het schap on juist. In een brief aan de minister van verkeer en waterstaat zal dit uitvoerig toegelicht worden, zo be sloot het bestuur in een openbare vergadering. DEN HAAG, 6-1. De kosten van het milieubehoud in Nederland kun nen worden geschat op 4 a 5 miljard gulden per jaar, aldus het V.N.O. (Verbond van Nederlandse Onderne mingen) in een artikel in zijn week blad. Het bureau milieuhygiëne van clc raad van Nederlandse werkgevers verbonden schat de kosten die de in dustrie krijgt bij le dragen in hei streven naar een schoon milieu op ruim 2 miljard gulden per jaar. Daar ruw geschat de niet-industriële en de industriële vervuilers ieder voor de helft bijdragen in de omvang van de totale milieuverontreiniging, zijn de totale kosten op het dubbele van dit bedrag te schatten, derhalve 4 a 5 miljard gulden per jaar. Grote(re) iiasjiesj-vangst in Rotterdam ROTTERDAM. 8-1. De hasjiesj- vangst van de Rotterdamse politie, woensdagavond na een inval in twee huizen in de Kruiskade buurt blijkt nog groter te zijn dan aanvankelijk werd gedacht. In het huis van de 28- jarige bankwerker E. van V. vond de politie 30 kilogram hasj en in dc wo ning van de 31-jarige winkelier W. van der W. nog eens een kleinere hoeveelheid hasjiesj. De totale han delswaarde van de in beslaggenomen hasjiesj is ongeveer f 42.000. FEUILLETON De minister heelt de inpoldering van de Markerwaard opnieuw in overweging genomen. Het gaat daar bij om de omvang van het in te pol deren gebied, de vorm. bestemming en inrichting. Hoewel agrarisch gebruik van dc grond niet in alle gevallen de meest rendabele gebruiksvorm zal zijn, is het Landbouwschap van mening dat landbouw produktie onder optimale omstandigheden een aantrekkelijke zaak blijft. En die mogelijkheid biedt de nieuwe polder, Met de aanwin ning van een relatief beperkte op pervlakte nieuwe landbouwgrond hoeft niet voor een „produktie-ex- plosie" gevreesd te worden, mede omdat de oppervlakte cultuurgrond in Nederland sneller daalt dan in de andere E.E.G.-landen. Kostbare «jestolen bijbel terecht ROTTERDAM. .6-1. Dc Rotterdam- se politie heeft de man aangehouden, die in de nacht van 20 op 21 decem ber van het vorige jaar uit de etalage van een boekwinkel aan de Nieuwe Binnenweg in de Maasstad een kost bare oude Romeinse bijbel stal. De dader is de 36-jarige M. H. uit de Maasstad, zonder beroep. Een tweede Rotterdammer, die de bijbel-wan H. kocht, kreeg een proces verbaal. H. stal het boekwerk door de eta lageruit uit de sponning te snijden. Volgens experts is de bijbel, de Co dex Caesarius, plm. f 3.500 waard. KORTE BERICHTEN UIT HET BINNENLAND RIJSWIJK. Het is triest bij hel be gin van dit nieuwe jaar te moeten verwachten dat de werkloosheid in het schildersbedrijf aan het eind van de eerste maand mogelijk lussen de 4500 en 5000 mensen zal bedragen. Dit heeft de heer J. Koeman, voor zitter van het Bedrijfschap Schil dersbedrijf. verklaard in de bestuurs vergadering van dit schap in Rijs wijk. WOERDENDe voorzitters van N.V. V. en N.K.V., de heren Ter Heide en Mertens, onder de helm voor de eerste paal van het gezamenlijk vak bondshuis N.V.V.-N.K.V.. die deze week op het bouwterrein Middel landpolder werd geslagen. Europees geld voor Nederlandse landbouwprojekten DEN HAAG, 6-1. Zes ruilverkave lingen, drie wegenprojecten en vijf industriële projecten krijgen hun deel uit het bedrag van 4.911.679 re- kenéenheden, dat de Europese com missi e onlangs voor Nederland be schikbaar heeft gesteld uit de afde ling oriëntatie van het Europese landbouwfonds. Het Nederlandse ministerie van landbouw, geeft de bedragen in Europese rekeneenheden, omdat het op het ogenblik over de juiste tegen waarde van de rekeneenheid in gul dens in het onzekere verkeert. Advertentie laaiiBN KOUWENBERG gasverwarming Poststraat 48 1 tegenover het postkantoor Zierikzee Werkplaats: Meelstraat 46. ittlilll 55 DOOR FRANK VAN FALCKENOORT Hel bedrijf .dat niet méér van hem was. Een vrouw die hem niet meer wenste en gegaan was met hun kin deren. Personeel, dat ontslagen was door zijn vrouw. Nu ja. anders zou den ze uit zichzelf wel zijn gegaan. De tuinman was nog gebleven, maar had hij die gezien in deze dagen? Dc gazons moesten nodig gerold worden. Als die man niet kwam. moest hij het morgen zelf maar doen. De spul len stonden immers in de schuur? Waar zou Betty ergens uithangen? Waarschijnlijk in België, bij haar broer. Of mischien in Den Haag. Er gens zou ze toch wel relaties hebben. En familie. Maar ze was de vrouw van Bert Galestad. dc misdadiger, die twintig jaar geleden er vandoor ging met een kwart miljoen. Na de dood van een bankloper op zijn geweten te hebben geladen. Daar kwam je nooit meer van los. Hij had twintig stappen terug gezet, noodgedwongen. Iedereen in Nederland wist nu. wal hij had gedaan. En iedereen zou wel net zo praten als die taxichauffeur: jammer, dat het verjaard is: zo iemand hoort in de gevangenis thuis. Maar deze straf is veel erger, erger dan een paar jaar gevangenis. Daar kom je overheen. Dan heb je geboet. Maar dit? Op deze wijze? Ik ben ge woon gedegradeerd tot paria, uitge stotene. Moet je de mensen in Oos terbeek zien kijken als ik in mijn wagen passeer en voor een stoplicht moet wachten. En ze herkennen me. De haat druipt van hun gezicht. Het wordt levensgevaarlijk om te vaak in het dorp te komen. Enfin, ik kan ook de andere kant uit. naar de Am sterdamse weg. Ik moet maar ergens anders inkopen gaan doen voor m'n eten en drinken. De leveranciers ko men hier ook niet meer aan de deur. Hij had zijn post opengemaakt: een royementkaart van dc sociëteit in Arnhem. Hij had niet anders ver wacht. Een briefje van de Industriële Kring, waarin hem werd meegedeeld dat zijn lidmaatschap was afgelopen, omdat hij geen direkteur meer was van de n.v. Dat was nog heel beleefd gezegd. Een bericht van de voetbal vereniging. waarin hem werd mee gedeeld. dal men geen prijs meer stelde op zijn beschermheerschap. Leuk.Voor alle financiële hulp. die ik in de loop der jaren heb verleend. De armoedzaaiers, die nooit een kas van enige betekenis hadden. Een me dedeling van de Kamer van Koop handel te Arnhem, dat hij was afge voerd als aangeslotene. Heel formeel. Enfin, het spaarde allemaal geld en daarmee moest hij nu weer zuinig zijn. Hij had. behalve die vijf hon derdjes per maand, geen enkel inko men meer. Waar zou Betty nu van leven? Had hij niet dc plicht, haar te onderhou den? Maar als hij niet wist. waar zo uithing? Zou ze geld van zichzelf hebben ?Nog een geluk dat ze niet in gemeenschap van goederc-n ge trouwd waren. Kon ze vrijelijk be schikken over de aandelen, die hij haar indertijd had geschonken. Waar schijnlijk had hij in dit opzicht een vooruitziende blik gehad. Zoiets van: je kunt nooit weten, als het eens een keer misgaat, heeft ze geld van zich zelf. Hij scheurde dc ontvangen post in stukjes en gooide het in de prulle- mand. die in dc salon stond. Daar lig jc. meneer Galestad. in stukken ge scheurd. Overal uitgegooid. Je telt niet meer mee in hel leven van alle dag. Twintig jaar geleden heb je een misdaad begaan; nu wordt de teke ning gepresenteerd. Misdaad loont niet. Het benauwde hem in de ruime sa lon. Overeind komende, begon hij door het vertrek te lopen. Opeens be gon hij le lachen, een half-waanzin- nige lach. Wat kan er in cén week toch veel veranderen. Vorige weck nog dc gevierde en bekende direk teur Galestad. een week later een verguisde misdadiger, overal uitge stoten en door iedereen in de steek gelaten. Verleden week zaten zc nog aan het wonderschone meer bij Mün- chen. In dc bungalow die hij enkele jaren geleden had gekochtDc Tegernsee! Natuurlijk, hij ging er een poos vandoor. Onder de gegeven omstandigheden was dat misschien wel hel beste. Ver weg van Neder land, waar niemand wist., wat hij twintig jaar geleden had gedaan. En waar iedereen waarschijnlijk nog in dc waan verkeerde, dat Herr Gale stad - Kalestad. zeiden ze daar - dc aardige gcneral-direktor was met zijn mooie vrouw. Het idee nam geheel bezit van hem. Zenuwachtig haalde hij zijn porte feuille voor de dag en telde zijn geld. Niet veel, enkele honderdjes en een paar honderd D.Mark. Wacht, in dc slaapkamer, in het kistje, moest hij ook nog geld hebben. Hij liep naar do kast. in de slaap kamer en zocht de sleutel. Het kislio openende, zag hij. dat. er ongeveer duizend gulden inzat. Als hij nu nog wat geld opnam van zijn privéreke- ning. kon hij het wel een paar maan den uitzingen. Zoveel zou hij alleen niet nodig hebben. Alleen eten en drinken en oen rokertje. Misschien ving hij wat vis. die kon hij zelf wel bakken. En de auto zou hij zoveel mogelijk laten staan. Natuurlijk, hij deed het? Hoe laat is het nu? Nog geen half twaalf. Tot drie uur kon hij op de bank terecht. De bank! Hij had de Algemene Bank. Zouden ze zijn privérekening ook ge blokkeerd hebben? Dat zou helemaal verschrikkelijk zijn. Maar kon dat? (Wordt vervolgd).

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1972 | | pagina 7