Koperen jubileum secretaris B. de Groot De landbouw in Oostelijk-Flevoland V.V.V. Zierikzee verstrekte in 1971 totaal 7500 inlichtingen Het wijnjaar 1971 STREEKNIEUWS De havens van Rotterdam en Amsterdam 7.IERIKZEESCHE NIEUWSBODE Vrijdag 7 januari 1972 Nr. 21010 AMSTERDAM. Het jonge zangeresje Bonnie St. Clair vertelde in Amsterdam van haar belevenissen in Japan. Ze nam met het liedje „Planet of Love" deel aan het World Pop Festival in Tokio en kreeg daar voor haar optreden de Award for Outstanding Artist", terwijl haar liedje de eerste plaats bereikte. Feestje te „Bru" Afd. Schouwen Plattelandsvrouwen Zonder dat daarvoor een vastom lijnd programma werd samengesteld organiseert de afd. Schouwen van de Ned. Bond van Plattelandsvrouwen op vrijdagmiddag 14 januari a.s. nog in het kader van de jaarwisseling een bijeenkomst in de vorm van een ongedwongen samenzijn, in „Mon- dragon" alhier. Intussen is bekend geworden dat de afdeling Schouwen eind 1973 40 jaar bestaat. Al zijn er nog geen de finitieve plannen, vast staat wel dat dit feit feestelijk zal worden gevierd. Gemeentelijke volkskredietbank In 1970 zijn door de Gemeentelijke Volkskredietbank 115 geldleningen verstrekt tot een totaal bedrag van f 183.433. Ultimo december 1970 be- droeg het uitstaand saldo f 152.583,73 (145 kredieten). Aflossing op deze le ningen verloopt zeer bevredigend. In gevallen van ziekte, werkloosheid e.d. wordt indien nodig het overeengeko men aflossingsplan gewijzigd en aan de financiële mogelijkheden (aflos singscapaciteit) van de kredietnemer aangepast. Aldus delen b. en w. van Zierikzee mee in hun nota van aanbieding bij de begroting 1972. In de loop van 1971 is het bedrag waarvoor de com missie van advies en bijstand van de Gemeentelijke Volkskredietbank kre dieten kan verstrekken verhoogd tot f 2.000 (was f 1.500). Op kredietaan vragen boven de f 2.000 wordt - op advies van genoemde commissie - een beslissing genomen door b. en w. Winkelsluiting op zaterdagen Van de zijde van de Ondernemers Centrale deelt men ons mede dat voortaan - ingaande zaterdag a.s. - vrijwel alle zaken op de zaterdag middagen om 5 uur gesloten zullen zijn. De bevolking in 1971 Het aantal inwoners op 1 januari 1971 bedroeg 7845. Dit aantal ver meerderde door vestiging met 670 (328 m. en 342 vr.) en door geboorte met 155 (79 m. en 76 vr.; aldus een toename van 825 (140 m. en 418 vr.). Het totaal-aantal verminderde door vertrek met 456 (208 m. en 248 vr.) en door overlijden met 82 (46 m. en 36 vr.); een afname van 538 (254 m. en 284 vr.). De totale toename be draagt 287 (153 m. en 134 vr.). Per 31 december bedroeg het bevolkings aantal 8132 (3996 m. en 4136 vr.). Er werden 79 huwelijken voltrokken en zes echtscheidingen uitgesproken. Drijvend Nieuwjaarsbal In het kader van de C.J.V.-aktivi- teiten om het nodige geld bijeen te krijgen voor het nieuwe kamp in de Westhoek, wordt zaterdag 8 januari een - wat genoemd wordt - „drij vend Nieuwjaarsbal" geox*ganiseerd, aan boord van het m.s. „Schouwen- Duiveland", dat ligplaats heeft aan het Luitje. Ieder boven de zestien jaar is hier - uiteraard tegen een redelijke entreeprijs - hartelijk wel kom. De bedoeling van deze dansavond is vooral ook de iets oudere liefheb bers een kans te geven. Allerlei mu ziek derhalve: wals, foxtrott, Engel se wals, maar ook jive en beat, ver zorgd door de disjockeys van „Het Slopje". Verder aan boord: diverse specia le attrakties. Intussen vernemen wij dat de mosselaktie f 1600,heeft opgebracht. Rond de jaarwisseling kwamen nog enkele giften binnen ter waarde van f 400,Een met al is de helft van het benodigde bedrag in zicht. HAAMSTEDE De parkeermogelijkheden nabij de geref. kerk Als gevolg van de afsluiting van de Hogezoom is de gereformeerde kerk te Haamstede moeilijk per auto bereikbaar geworden. De mogelijk heid voor automobilisten daartoe be staat nog wel via Breedsteweg-Ho- gezoom, terrein fa. Van Dongen en oude trambaan, maar handiger is om de auto te parkeren op de Klooster- weg of het eerste gedeelte van de Hogezoom (nabij hotel Station RTM). BURGHSLtTIS Baggerwerk gereed Het uitbaggeren van de haven Burghsluis is gereed gekomen. Don derdagmiddag vertrokken de beide bakken en de molen zal vrijdag vol gen. De haven is nu bij laag water weer zo goed als overal bereikbaar voor de schepen, hetgeen vooral voor de reddingboot van groot belang is. omdat deze bij laag water slechts mot veel geweld van de schroeven los kon komen. BRUINISSE, 6-12. Het feit. dat de heer B. de Groot, op 1 juli 1959 tot gemeentesecretaris van Bruinisse werd benoemd, zodat h\j op 1 janua ri 1972 12 Vz jaar als zodanig in dienst was, is voor hem en zijn ge zin niet ongemerkt voorbij gegaan. In tegenwoordigheid van het ge- meenlepersoneel en van de gemeen teraad was woensdag door het ge meentebestuur in hotel „Storm" een avond belegd, waar burgemeester G. Hokken de secretaris, die hij van de 12Vz jaar twee jaar had meegemaakt, dank en hulde gebracht voor het ve le werk dat de heer De Groot voor Bruinisse had gedaan en nog doet. Hij memoreerde hoe de heer De Groot als ambtenaar ter seci'etarie 16 jaar geleden naar Bruinisse was gekomen, na zijn opleiding in zijn geboorteplaats Nieuwerkerk aan de IJssel. Toen gemeentesecretaris C. H. van de Linde, tot burgemeester was be noemd, volgde de benoeming van de jubilaris als gemeentesecretaris. Het waren nadien geen gemakkelijke ja ren. Namens de gemeenteraad, werd de heer De Groot een nieuw radiotoe stel aangeboden. Namens de Chr. Woningbouwvereniging Schouwen- Duiveland overhandigde bui-gemees- ter Hokken een hygrometer. Stem personeel De heer J. van den Berge, amb tenaar ter secretarie was de tolk van het gemeentepersöneel, om zijn chef te danken, voor de samenwerking gedurende al die jaren. Voor een niet Bruinissenaar valt het niet altijd mee de aparte mentaliteit die de ge boren Bruenaar in de omgang ken- Vrachtauto contra personenwagen De Breedste weg in Haamstede is een wonderlijke weg, want hij is zo smal dat twee personenwagens el kaar nauwelijks kunnen passeren, laat staan een vrachtauto en een per sonenauto. Dit ondervond donder dagmiddag V. uit Karlsruhe (West- Duitsland) die (oud-Middelburger) hier een tweede woning bezit. Op de Breedste weg ontmoette hij een vrachtauto van de. N.V. Kalkfabriek van Dijk en Co. De botsing die op dit samentreffen ontstond beschadig de de personenwagen ernstig en de vrachtauo licht. De vrachtauto werd eex-st door de rijkspolitie vastgehou den doch in de loop van de middag vrijgegeven. Brand snel bedwongen De brandweer te Haamstede werd donderdagmorgen gealarmeerd docr mevr. Boot-v. d. Sluijs omdat een kachel in de zuivelzaak aan de Noordstraat teveel van het goede had gekregen waardoor een begin van brand ontstond. De brandweer was met een drietal manschappen di rect ter plaatse en bluste liet vuur met het koolzuursneeuwapparaal. De gehele winkel en daarmede alle arti kelen waren met een laag roet be dekt behalve de dicht bij de grond staande waren. De schade bleef be perkt tot het houden van een grondi ge vervroegde vooi-jaarsschoonmaak. Me» duim in zaagmachine Donderdagvoormiddag had de bij het bouwbedrijf Prince te Haamstede werkende J. K, het ongeluk om met Zijn duim in de zaagmachine terecht te komen. Dit lichaamsdeel werd bij na geheel afgezaagd. Met bekwame spoed werd hij naar het Zweeds Rode Kruisziekenhuis te Zierikzee vervoerd waar direct heelkundige hulp werd verleend. BRUINISSE Groei bevolking in 1971 De bevolking van de gemeente Bruinisse nam in het jaar 1971 toe met 109 inwoners. Op 31 december 1970 bedroeg het aantal ingczètenen 2449 (1196 mannen - 1253 vrouwen). Dit aantal vermeerderde door ge boorte met 46 (24 mannen en 22 vrouwen) en door vestiging met 200 (95 mannen en 105 vrouwen), het verminderde door overlijden met 29 merkt aan te voelen, laat staan te waardex'en. Ook de heer De Groot had dat moeten leren. Namens het personeel bood hij een verrekijker aan. Na deze feestelijke toespraken werd op de wat minder ambtelijke en meer ludieke toer ovei'gescha- keld. De raadsleden mevi'ouw Van Leeuwen-Sieling en de heer Groe- neveld, onlangs in een streekblad getypeerd, als graag voor Sinter klaas te willen spelen, namen ook nu die rol weer op en het tweetal bad voor ieder wel iets mee gebracht. De koude schotels, door de fami lie Van Hoof klaargemaakt wei-d alle eer aangedaan. Jubileum-film Hoewel de meesten, de film over het 500-jarig bestaan van Bruinisse (in kleur) al hadden gezien, was de hernieuwde kennismaking met deze mooie film opnieuw weer een ge waardeerd pi-ogrammapunt. Opnieuw werd op ludieke manier de jubilaris in het zonnetje gezet. De secretaris, die met zijn gezin, alsme de zijn vader en schoonmoeder deze avond het middelpunt was geweest, kon daax-op inhakend, ten slotte al len gex-oex-d dank zeggen voor de avond hem en zijn familie bex"eid. "Het was hem echter een behoefte er op te wijzen, dat dergelijke avon den, hem altijd voor de geest hadden gestaan, om een goede samenwer king te bevorderen tussen het per soneel in al zijn geledingen en ge meentebestuur, gemeenteraad en personeel, zonder dat er sprake zou zijn van een bepaald jubileum. Burgemeester Hokken zegde in zijn slotwoox'd toe, dat het gemeentebe stuur zich daarover zal beraden. (15 mannen, 14 vx-ouwen) en door vei'trek met 108 (49 manner en 59 vrouwen). Op 31 december 1971. be droeg het inwonertal dus 2558 (1251 mannen en 1307 vrouwen). Er wer den 23 huwelijken voltrokken en 1 echtscheiding ingeschreven. DEN HAAG, 6-1. Het uitgifteplan 1972 van landbouwbedrijven in Oos telijk Flevoland zal worden herzien. Dit is het resultaat van een gesprek tussen het Landbouwschap, de staatssecretaris van financiën, mr. Van der Stee en de minister van landbouw, ir. Lardinois, Het Landbouwschap had ernstig bezwaar gemaakt tegen het voorne men van het ministerie van financi en om de duur van de erfpacht te bepei'ken tot 26 jaar. Ook met het plan om bij de bedrijven die in pacht zullen worden uitgegeven geen wo ning te bouwen, doch te volstaan met de noodzakelijke bedrijfsgebou wen, kon het agrai'isch bedrijfsleven zich niet verenigen. De bewindsliden hebben zich be reid vcx'klaard aan de bezwai-en van het Landbouwschap tegemoet te ko men door enkele wijzigingen in hun ooi'spronkelijke voorstellen. Hierover zal nu vei'der met spoed beraad plaatsvinden, zo heeft het landbouw schap verklaard. Advertentie NUTSSPAARBANK Uw uleaJi* gezinsbatik U bent welkom bij uw Nutsspaarbank voor VERHUUR KLUISLOKETTEN BURGH-H AAMSTEDE: JuIianastraat'Bernhardstraat, dinsdags van 11.00-12.30 uur. Verwachtingen m.h.t. jachthaven verre overtroffen ZIERIKZEE. 6-1. Gedurende het afgelopen jaar warden bij het infor- at'gelopen jaar werden bü het infor matiebureau van de plaatselijke Ver. voor Vreemdelingen Verkeer in to taal 7.500 inlichtingen verstrekt, waarvan ongeveer 10 procent of 3,000 aan buitenlanders. Over 1970 waren deze eyfers respcktieveiyk 4.590 en 992. Hier valt dus een dui delijke toeneming te constateren. Over 1969 waren de cijfers 10.736 en 2.694. „Ooi'zaken voor de weer toege nomen belangstelling zijn moeilijk te geven. Wij hebben ons nog even af gevraagd of de cijfers over 1970 wel op de juiste wijze zijn bijgehouden", aldus constateren b. en w. in de aan biedingsnota gemeentebegx-oting Zie rikzee 1972. Het bezoek aan het kampeerter rein Kaaskenswater was als volgt: in 1969: aantal bezoekers 2211, in 1970: 1349, in 1971: 1426. Het aantal overnachtingen nam echter sterker toe en was als volgt: in 1969: 6040, in 1970: 3912. in 1971: 7288. Op de (particuliere) camping Zie rikzee bedroeg het aantal bezoekers 1396 en het aantal overnachtingen 5262. Op de gemeentelijke camping werd aan kampgelden ontvangen: in 1971 f 14.880,—, tegen 1' 8.710— in 1969 en f 8.350,in 1970. De verbetei'de accommodatie op het kampeerter rein heeft kennelijk reeds vruchten afgeworpen, aldus b. en w. ROTTERDAM, 6-1. De nieuwe voorzitter van de Scheepvaartvere niging Zuid, (Rotterdam) mr. L. J. Pieters, is van mening dat het voor havenproject van Amsterdam in IJmuiden geen oplossing voor de Amsterdamse havenproblemen biedt. Het zou bovendien de belangen van de Rotterdamse haven kunnen scha den door het ontstaan van overcapa citeit in beide havens. Doublures moeten wox-den voorko men, zei de heer Pieters. Amsterdam en Rottex-dam moeten streven naar een verbetering en niet naar een vex-groting van de capaciteit van de havens. Dit standpunt verkondigde mr. Pieters donderdagavond tijdens het jaardiner van de Vereniging van werkgevers in de haven in de Doelen Geen abortus in zieken huizen in New York NEW YORK, 7-1. Na een klacht van een katholieke jurist heeft een rechter van het hooggerechtshof van New Yox-k de gemeenteziekenhuizen in New York verboden daar abortus te doen uitvoeren. De leiding van de ziekenhuizen heeft besloten, onmid dellijk beroep aan te tekenen, om op schorting van het besluit te verkx-ij- gen. De jurist, Robert Byrn, is van mening dat de wet die sedert ander half jaar abortus in New Yox~k toe staat, in strijd is met de gi-ondwet. Het proces is op 12 januari vast gesteld. Anti-alcohol-preparaal in buikwand UTRECHT. 6-1. Bij de 23-jarige Adriaan V. uit Amersfoort, een man, die regelmatig met de justitie in aan raking is gekomen wegens diefstal len, is een medicament in het lichaam geïnplanteerd dat hem elke lust tot drinken moet ontnemen. Het is.de eerste maal dat dit middel bij een gedetineerde wordt toegepast. De man die tijdens een voorarrest van acht maanden ook in de psychi atrische observatiekliniek in Utrecht was, ging akkoord met de ingreep. Het middel, esperal, is op 15 decem ber in Amsterdam in de buikwand aangebracht. Het blijft zes maanden werkzaam. De ingreep werd verricht nadat de Amersfoorter in de Amsterdamse Jellinekliniek was onderzocht. In de ze kliniek heeft men bij de behande ling van niet-criminele alcoholici in 70 pet. van de gevallen gunstige re sultaten geboekt. Het aantal overnachtingen in ho tels en pensions heeft over de pe riode 1 oktober 1970-30 september 1971 4332 bedragen. In de periode oktober 1969-september 1970 was dat 3.094, d.w.z. een vei'heugende toe name. Verwachtingen jachthaven overtroffen In 1971 is de uitgebreide jachtha ven een vol jaar in gebruik geweest. Het resultaat heeft alle verwachtin gen overtroffen, aldus b. en w. In 1970 bezochten 4605 jachten de haven tegen 5600 in 1971, een toe name met 1000 stuks. De ontvangsten wegens pleziervaartuigen stegen van f 11.200,— in 1970 naar f 24.100,— in 1971, een stüging met meer dan 100 procent. De oorzaak is niet alleen de sterke stijging van het aantal jach ten, óók een verhoging van de ha vengelden heeft in niet onbelang rijke mate bügedragen tot de gecon stateerde meeropbrengst. Uit een en ander blijkt welk een vooraanstaande plaats de jaehtenac- commodatie in de recx*eatie in Zie rikzee inneemt. Verdere uitbreiding van die accommodatie is dringend geboden, maar de mogelijkheden daartoe zijn zo goed als uitgeput, al dus b. en w. „Het is zaak dat de ge meente tegen de tijd dat de Ooster- schelde zal zijn afgesloten, gereed is met een ambitieus plan tot uitbrei ding van de meergelegenheid voor pleziervaartuigen". te Rotterdam. Hij achtte een gezon de zeehavenontwikkeling in Neder land een voorwaarde voor een goede verstandhouding met Antwerpen. De voorzitter pleitte voor een lan ge termijnplanning voor de gehele haven van Rottei'dain, omdat deze ook in de toekomst zijn overslag-, opslag- en distributiefunctie zal kun nen blijven vervullen voor de gehele Europese Economische Gemeenschap Zijn bezwaar was echter, dat er tot nu toe teveel langs elkaar heen ge- wex*kt woi-dt. De vliegramp in Peru LIMA, 6-1. Een parachutist die is neergelaten bij het wrak van het op 24 december in Peru met 92 mensen verongelukte passagiersvliegtuig heeft donderdag gemeld da-, hij geen overlevenden heeft aangetroffen bij het toestel. Er was hoop gerezen toen de enige overlevende, het Duitse meisje Julia na Koepcke, had gezegd dat er mo gelijk nog enkele overlevenden zou den zijn die in het oerwoud zouden zijn verdwaald. Juliana zwierf door de wildernis en maakte een vlot waaroD zij een rivier afzakte tot zij dinsdag werd gevonden. Veertien Nederlanders kregen Belgische onderseheidina: O DEN HAAG, 7-1. dr. W. van Cau- wenbei-g, ambassadeur van België in Den Haag, heeft ter gelegenheid van de officiële herdenking van het vijf en twintigjarig bestaan van het cul tureel verdrag tussen België en Ne derland vrijdag aan veertien Neder landers de versierselen behorende bij de onderscheidingen uitgeieikt. PARIJS, 6-1. De Franse wijnoogst van 1971 is van goede kwaliteit, maar kleiner van omvang, zo heeft het ministerie van financiën en eco nomische zaken donderdag bekend gemaakt. Wat hoeveelheid beli'elt komt 1971 in deze eeuw op de derde plaats. De oogst bedroeg 61.330.782 hectu- liter, tegen 74.373.511 hectoliter in 1970. De hoeveelheid wijn waarvan herkomst en kwaliteit worden ge waarborgd (appelation controlee), was in 1971 acht miljoen hectoliter, legen 11,5 miljoen hectoliter in het vooi'afgaande jaar. Hel Gemeentemuseum Het aantal bezoekers van het ge meentemuseum is in 1971 afgenomen. Het daalde van 10.639 in 1970 naar 7.807. Hiervoor zijn verschillende oorzaken te noemen: de restauratie van de hal van het stadhuis weer houdt de toeristen binnen te komen; door de restauratie van de ti*ap naar het museum vielen de eex-ste drie weken van het seizoen weg; drie we ken is het museum op zaterdag en enkele weken op de ochtenden ge sloten geweest als gevolg van de troubles rond de woonwagenbewo- nex-s; in de bouw vak vakantie was het sti-alend weer met weinig bezoek aan het museum. Aan entreegelden wevd ontvangen f 5.815,80 tegen f 4.479,90 in 1970. Deze stijging is verooi'zaakt door een tariefsverho ging. Het aantal bezoekers aan het Ma ritiem museum in de Noordhaven- poort heeft 10.600 bedragen. Uit dit aantal mag blijken dat dit museum zich in een goede belangstelling mag verheugen, aldus het college. Aanbesteding wegen Door de Rijkswatei-staat te Mid delburg werd woensdag aanbesteed het ondex'houden van Rijksweg 18 en de overige rijkswegen in de diénst- kring Ziex-ikzee alsmede de Slaak- dam op Sint-Philipsland, gedurende 1972. Er waren 9 inschx-ij vingen bin nen gekomen. Laagste: Aannemex*s- bedrijf v.h. Fa. M. v. d. Velde te Bruinisse met een bedrag van f 119.000. C.R.M.-subsidie voor aanleggelegenheden visboten in de haven Kloosternol Het ministerie van cultuur, recrea tie en maatschappelijk werk heeft een subsidie beschikbaar gesteld voor de gemeente Middenschouwen van f 37.500,-, voor aanleggelegen heden vcor visboten in de haven Klcosternol. Het genoemde bedrag is 75 procent van f 50.000,-, zijnde de geraamde kosten. Daar het in de bedoeling ligt de aanleggelegenheden voor de visboten te verpachten aan de Federatie van Deltavissers dient de te treffen over eenkomst tussen de federatie en de gemeente vooraf aan de staatssecre taris te werden voorgelegd. Na de totstandkoming van een gemeen schappelijke regeling voor het Gre- velingengebied dient het project aan het schap te worden overgedragen. ZIERIKZEE Cursus streekgeschiedenis In tegenstelling niet de oorspron kelijke mededeling, inzake de - van de Vex-eniging „Stad en Lande" uit gaande - cursus vroege geschiedenis van Schouwen-Duiveland, zal de tweemans-lezing niet doorgaan in verband met ziekte van mr. Martens. De heer F. Beekman zal plaatsver vangend alleen spreken over het on- dex-werp: „Landschap en bewoning van Schouwen en Duiveland vóór het jaar 1000". De Middenstandsverenigingen „Het is jammer te moeten consta teren dat de plaatselijke middenstand in twee organisaties is uiteengeval len, zodat hier het devies „Eendx'acht maakt macht" geweld wordt aange daan". Aldus constateren b. en w. in de aanbiedingsnota gemeentebegx'oting 1972. Het college herinnert verder aan de totstandkoming in 1971 van een nieuw rapport over een onder zoek naar de structuur van de mid denstand te Zierikzee. Dit rapport werd in het openbaar behandeld. Wij hopen, aldus b. en w., dat de plaat selijke neringdoenden er hun vooi- deel mee zullen doen.. HILVERSUM. Een scène uit de Lies- beth List-show, die - onder regie van Bob Rooyens - op vrijdag 14 januari door de AVRO zal worden uitgezon den. Landbouwgronden In hun nota van aanbieding bij de gemeentebegroting voor 1972 wijzen b. en w. van Zierikzee op het feit dat het bouwrijp maken van bestem mingsplan West-V tol gevolg heeft een verdere vermindering van ge meente-eigendommen binnen de agrarische sector. Verder wox-dt ge constateerd dat de algemene aspec ten voor de landbouw dit jaar even min als het vorige jaar rooskleurig zijn. Vergadering „Philatelica" De eerstvolgende bijeenkomst van de afdeling Schouwen-Duiveland van de Internationale Vex-eniging „Phila telica" vindt plaats op dinsdagavond 11 januari a.s., in de bovenzaal van Mondragon. Hervormde jeugddienst Zondagmorgen 9 januaxi a.s. hoopt ds. P. Kloosterman te Goes in de Gasthuiskex-k voor te gaan in een jeugddienst, met als ondei~werp „Met Godin de wereld".

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1972 | | pagina 3